14.09.06 р. Справа № 4/187А
Здійснювався запис судового процесу за допомогою технічних засобів, асаме: програмно-апаратного комплексу “Діловодство суду» Для архівного оригіналу звукозапису надано диск CD-R, серійний номер А4Н2611195376, з яким вправі знайомитись представники сторін.
19.07.2006року за письмовим клопотанням сторін закінчено попереднє засідання і розпочато судове засідання на підставі п.3 ст. 121КАС України. 19.07.06р. оголошувалась перерва на 28.07.2006року і на 14.09.2006р. на 11годин на підставі ст.150 КАС України, про що повідомлені особи, які брали участь в судовому засіданні.
Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Гринько С.Ю.
при секретарі судового засідання Уханьової О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної позовної заяви:
за позовом - Товариства з обмеженою відповідальністю телефонна компанія
“Дейта-Експрес» м,Донецьк
до відповідача - Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області
про скасування рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області № 64 від 22.05.2006року про застосування економічний санкцій за порушення державної дисципліни цін
за участю представників сторін:
від позивача - Ворона Ю.С. - довіреність № 57 від 17.07.06р.,Іванов В.К. - генеральний директор,
від відповідача - Гарматенко Л.М. - довіреність № 05-05/123 від 18.07.06р.,
Панько С.А. - довіреність № 05-05/122 від 18.07.06р.,
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю телефонна компанія “Дейта-Експрес» м.Донецьк (в подальшому - Телефонна компанія) звернувся з адміністративним позовом, в якому просить суд скасувати рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області № 64 від 22.05.2006року про застосування економічний санкцій за порушення державної дисципліни цін.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач посилається на неправомірність рішення з наступних підстав:
1. ТОВ надавало додаткову послугу доставки рекомендованими листами лише юридичним особам за їх заявками. Оскільки у відповідності з вимогами ст.34 “Про телекомунікації» оператор повинен забезпечувати схоронність наданих юридичною особою відомостей, тому їм надавались послуги шляхом надіслання рекомендованим листом.
2. ТОВ не стягувало плату з абонента за надання рахунку абонентам, які отримували рахунки безпосередньо від оператора. Плата справляється виключно за доставку рекомендованим листом первинних документів (рахунків, податкових накладних, деталізацій) на адресу абонента.
3. Пункт 27 “Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 09.08.2005року № 720 містить повний перелік обов'язків операторів, в якому не має вказівки на те, що оператор повинен безкоштовно надсилати споживачу рекомендованим листом будь-які документи в тому числі і рахунки за отримані послуги.
4. ТОВ мало право самостійно встановлювати вільні ціни на доставку рахунку, податкової накладної, деталізації дзвінків, так як відповідно до ст.13 Закону України “Про ціни і ціноутворення» контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів, яке в галузі зв'язку здійснюється “Граничними тарифами на основні послуги електрозв'язку та тарифів на виплату державних пенсій та грошової допомоги», затвердженими Державним комітетом зв'язку та інформатизації України від 07.червня 2002року № 120, зареєстрованим міністерством юстиції України 19.07.2002року за № 595/6883, згідно з яким державне регулювання цін на доставку первинних документів (на доставку рахунку, податкової накладної, деталізації дзвінків) не передбачене.
Відповідач, Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області (далі - Інспекція цін), підтвердила правомірність прийнятого рішення і застосування економічних санкцій до Телефонної компанії, посилаючись на статті 66,32,39 Закону України від 18.11.2003року № 1280-IV “Про телекомунікації», “Граничні
2
тарифи на основні послуги електрозв'язку та тарифів на виплату державних пенсій та грошової допомоги», наказ Міністерства зв'язку України від 30.10.1996року № 234 “Про порядок взаєморозрахунків між операторами міжміського, міжнародного та місцевого телефонного зв'язку різних форм власності» зареєстрованого Міністерством юстиції України 21.11.1996року за № 673/1698, пунктом 9 якого передбачено, що до адміністративних витрат відносяться витрати по виконанню робіт, зокрема і доставка рахунків споживачам.
Таким чином, вважає Інспекція цін, адміністративні витрати враховані в Граничних тарифах на основі послуги зв'язку та в розмірі плати при проведенні взаєморозрахунків між операторами зв'язку і не повинні відшкодовуватися за рахунок споживачів.
Проаналізувавши надані сторонами і зібрані судом документи, а також заслухавши думку осіб, які брали участь в судовому засіданні від імені позивача і відповідача, судом встановлено наступне:
Товариством з обмеженою відповідальністю телефонна компанія “Дейта-Експрес» м,Донецьк (в подальшому - Телефонна компанія) оскаржується прийняте начальником Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області рішення № 64 від 22 травня 2006року, яким до Телефонної компанії застосовані фінансові санкції за безпідставно отриману виручку в результаті порушення державної дисципліни цін у розмірі 7551,00грн. на підставі статті 14 Закону України “Про ціни і ціноутворення», а саме за застосування тарифу за послугу, яка не передбачена нормативно-правовими актами - необґрунтовано стягувалась плата за поштову доставку щомісячних рахунків про належну суму платежу за отримані абонентами послуги, у зв'язку з чим порушені вимоги п.106,107 Постанови Кабінету Міністрів України від 09.08.2005року № 270 “Про затвердження Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг», а також штраф у двократному розмірі необґрунтовано отриманої суми виручки в розмірі 15102,00грн.
На підставі посвідчення від 14 березня 2006року № 54, виданого Держінспекцією з контролю за цінами в Донецькій області головним держінспектором Гарматенко Л.М. відповідно до статті 13 Закону України “Про ціни і ціноутворення», постанови Кабінету Міністрів України від 13.12.2000року № 1819 “Питання Державної інспекції з контролю за цінами» та пункту 8 Плану роботи на I-е півріччя 2006року здійсненна перевірка порядку застосування тарифів на загальнодоступні (універсальні) телекомунікаційні послуги у Товариства з обмеженою відповідальністю телефонній компанії “Дейта-Експрес», розташованому за адресою 683004,м.Донецьк, вул..Артема,197-б.
Перевірка тривала з 14 по 24 березня 2006року. Період, який перевірявся, становив 2004,2005 роки та з січня по лютий 2006року.
За результатами перевірки складено акт № 504 від 24 березня 2006року.
Актом встановлено, що основними видами діяльності Телефонної компанії є будівництво, технічне обслуговування та експлуатація мереж місцевого телефонного зв'язку і надання послуг в цих мережах.
Начальником Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області за результатом розгляду акту перевірки № 504 від 24.03.2006року прийняте рішення № 64 від 22 травня 2006року, яким до Телефонної компанії застосовані фінансові санкції за безпідставно отриману виручку в результаті порушення державної дисципліни цін у розмірі 7551,00грн. на підставі статті 14 Закону України “Про ціни і ціноутворення», а саме за застосування тарифу за послугу, яка не передбачена нормативно-правовими актами (необґрунтовано стягувалась плата за поштову доставку щомісячних рахунків про належну суму платежу за отримані абонентами послуги), у зв'язку з чим порушені вимоги п.106,107 Постанови Кабінету Міністрів України від 09.08.2005року № 270 “Про затвердження Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг», а також покладений штраф у двократному розмірі необґрунтовано отриманої суми виручки в розмірі 15102,00грн.
Свою діяльність ТОВ здійснює на підставі ліцензій Держкомзв»язку та інформації України:
1) серії АА № 497681 від 20.05.2003р. на строк до 26.11.2008року на надання послуг телефонного зв'язку (крім відомчих об'єктів) на території міста Донецька та Донецької області;
2) серії РА № 003478 від 26.09.2003р. на строк до 15.11.2007року на використання радіочастотного ресурсу в Донецькій області;
Вибірковою перевіркою правильності застосування регульованих тарифів Інспекцією цін встановлено здіймання Телефонною компанією плати за поштову доставку щомісячних рахунків за послуги зв'язку в розмірі (разом з ПДВ) 3,00грн., 1,00грн., 0,60грн.
Спір стосується правомірності Телефонної компанії стягувати з споживачів зв'язку плати за витрати на обробку та поштову доставку щомісячних рахунків про належну суму платежу з абонентів і відносити ці витрати до адміністративних витрат.
Зважаючи на те, що:
- згідно статті 7 Закону України “Про ціни і ціноутворення» № 507-XII від 03.12.1990р. (далі - Закон) вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів.
3
- відповідно частини 1 ст.8 Закону державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів або граничних відхилень від державних фіксований цін і тарифів;
- частина 3 ст.8 Закону передбачено, що урядом України можуть вводитись інші методи державного регулювання цін і тарифів;
- Державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюють на ресурси, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, на товари і послуги, що мають вирішальне соціальне значення. А також на продукцію, товари і послуги, виробництво яких зосереджено на підприємствах, що займають монопольне (домінуюче) становище на ринку попиту (ч.1ст.9 Закону);
- частиною 2 ст.9 цього ж Закону державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюються державними органами України.
Директивний Наказ міністерства економіки України № №-Д від 01.03.2001року “Про відносини з Державною інспекцією з контролю за цінами, діяльність якої спрямовується і координується через Міністра економіки України» (із змінами та доповненнями), а також Положення “Про державну інспекцію з контролю за цінами», затверджене постановою КМУ від 13.12.2000р. № 1819) визначає основні напрями та стратегічні цілі Держінспекції, до функцій якої, зокрема, входить здійснення контролю за додержанням порядку формування, установлення і застосування цін і тарифів.
Закон України “Про телекомунікації» ( з подальшими змінами та доповненнями) регулює правову основу діяльності у сфері телекомунікацій (електрозв'язку) і визначає повноваження держави щодо управління та регулювання зазначеної діяльності, а також права, обов'язки та засади відповідальності фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у даній діяльності або користуються телекомунікаційними послугами (далі Закон).
В цьому Законі надані визначення основних термінів, в яких, зокрема, дається значення терміну “абонент». Абонент - це споживач телекомунікаційних послуг, який отримує телекомунікаційні послуги на умовах договору, котрий передбачає підключення кінцевого обладнання, що перебуває в його власності або користуванні, до телекомунікаційної мережі.
Статтею 32 Закону наданий перелік прав споживачів телекомунікаційних послуг, до яких, зокрема за підпунктом 6 пункту 1 надається право споживачам отримувати безоплатно від оператора, провайдера телекомунікацій вичерпну інформацію щодо змісту, якості, вартості та порядку надання телекомунікаційних послуг. І, крім цього, за підпунктом 16 пункту 1 цієї ж статті Закону надається право отримувати за письмовою заявою рахунки за надані телекомунікаційні послуги безпосередньо в оператора та/або провайдера телекомунакацій.
Статтею 66 Закону України “Про телекомунікації» встановлено, що тарифи на телекомунікаційні послуги встановлюються операторами, провайдерами телекомунікацій самостійно, але за винятком, коли встановлено державне регулювання граничних або фіксованих тарифів, до яких підлягають тарифи на загальнодоступні послуги і тарифи на надання в користування каналів електрозв»язку операторів телекомунікацій, які займають монопольне (домінуюче) становище на рину цих послуг.
Держінспекцією в акті перевірки відображено, що Телефонна компанія не являється монополістом на рину телекомунікаційних послуг.
У відповідності з Законом України “Про телекомунікації» Телефонна компанія у складених з споживачами послуг договорах на надання послуг обумовили перелік платних послуг, до яких, зокрема, входить і видача інформаційних довідок про користування міжміським і міжнародним телефонним зв'язком (деталізація вихідних дзвінків), а також доставка рахунків (п.10, 11Переліку).
Таким чином, сторонами за укладеним договором між Телефонною компанією та споживачем (особами, які є господарюючими суб'єктами, є домовленість щодо надання додаткових послуг електрозв'язку.
З наданих ксерокопій наданих послуг споживачам Телефонною компанією вбачається, що в рахунки-акти за послуги телефонного зв'язку входить, зокрема і окремо відображена плата за послугу по доставці рахунку.
Рахунок доставлявся споживачам за умовами укладених договорів за їх письмовою заявою про доставку рахунків на конкретну адресу, яку вказав в заяві споживач.
Кабінет Міністрів України від 22 квітня 1997року № 385 затвердив постановою Правила користування місцевим телефонним зв'язком, за якими послуги, які надаються підприємствами зв'язку оплачуються за тарифами, затвердженими згідно з чинним законодавством, зокрема наказом Державного комітету зв'язку та інформатизації України від 19 липня 2000року за № 595/6883 (із змінами та додатками), затвердженого наказом Держкомзв»язку та інформатизації України 07.06.2002року № 120.
4
Згідно статті 13 Закону України “Про ціни і ціноутворення» державний контроль за цінами здійснюється при встановлені і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів.
Розмір плати за користування телефоном залежить від категорії, до якої належить телефон абонента, системи оплати розмов, наявності додаткових абонентських пристроїв, обсягу наданих додаткових послуг, а також від довжини абонентської лінії у разі включення телефонів, розташованих поза межами населеного пункту.
Абонентська плата за користування телефоном, погодинна оплата місцевих розмов, плата за міські та міжнародні телефонні розмови, подані в кредит телеграми та за інші послуги, надані по телефону, вносяться абонентом в десятиденний термін після одержання розрахунку, але не пізніше 20 числа місяця, що настає після повного розрахункового періоду. Повний розрахунковий період за надані в кредит послуги встановлюється з першого по останнє число поточного місяця.
У разі застосування системи оплати без попереднього подання рахунків або неодержання рахунка до 10 числа місяця, що настає після розрахункового періоду, абонент може звернутись до підприємства зв'язку за роз'ясненням щодо суми заборгованості та сплатити суму в зазначений термін.
У відповідності з статтею 66 Закону України “Про телекомунікації», державному регулюванню шляхом встановлення граничних або фіксованих тарифів підлягають: тарифи на загальнодоступні послуги і тарифи на надання в користування каналів електрозв'язку операторів телекомунікацій, які займають монопольне (домінуюче) становище на ринку цих послуг
Посилання Інспекції цін на розрахункові частки, що визначають розподіл витрат в межах місцевої телефонної мережі, які затверджені Порядком взаєморозрахунків між операторами міжміського, міжнародного та місцевого телефонного зв'язку різних форм власності, затвердженого Наказом Міністерства зв'язку України від 30.10.1996р.№ 234, в яких встановлені в пунктах 6 та 9, а саме що конкретно входить до адміністративних витрат, не може бути прийнято судом, так як Наказ, яким затверджений цей Порядок діяв на період призупинення дії наказу № 1 (z0108-03) від 04.01.2003року згідно з Наказом Державного комітету зв'язку та інформатизації № 28 (z0144-03) від 18.02.2003р. і втратив чинність на підставі Наказу Державного комітету зв'язку та інформатизації № 28 (z0108-03) від 04.01.2003р. Крім цього цей Порядок стосується взаєморозрахунків та взаємовідносин між операторами міжміського, міжнародного та місцевого телефонного зв'язку різних форм власності, тобто між підприємствами електрозв'язку, а не між оператором та споживачем (отримувачем послуг електрозв'язку).
Порядок розрахунків операторів з абонентами закріплений Правилами надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених постановою Кабінету Міністрів від 09.08.2005року № 720, зокрема пунктами 106, 107:
- рахунки з абонентами можуть здійснюватися як за допомогою квитанцій (з попереднім надсиланням рахунків на адресу абонентів), так і без квитанцій (без надсилання рахунків);
- інформація про належну суму платежу за отриману належну суму платежу за отримані послуги надається абоненту не меншу одного разу на місяць.
У рахунку за послуги, який надсилається абоненту, зазначається:
- номер телефону абонента (для фізичних осіб;
- особовий рахунок;
- найменування абонента (для юридичних осіб);
- адреса абонента;
- розрахунковий період;
- дата відправлення рахунка;
- строк оплати;
- телефон для довідок;
- сума залишку на початок періоду, отриманій аванс, нові нарахування (абонентна плата, почасова оплата, додаткові послуги), сума залишку на кінець періоду, сума, яку належить оплатити, розмір початку на додатну вартість.
Крім того, абонентна система оплати послуг місцевого телефонного зв'язку з почасовим обліком телефонних розмов передбачає зазначення загальної тривалості місцевих розмов за розрахунковий період по кожному телефону, з якого надавалися послуги, та суми плати за них.
За наявності в абонента - фізичної особи більше одного телефону нарахування за послуги, надані з кожного телефону, можуть надсилатися окремим рахунком або зазначатися окремо в додатку до основного рахунка, якщо інше не передбачено договором.
За наявності технічної можливості оператор за додаткову плату може надавати за заявою абонентна інформацію про телефонні розмови, які відбулися, у роздрукованій або електронній формі із зазначенням дати, часу, номерів телефонів, що викликалися, тривалості та вартості розмов.
5
З матеріалів справи вбачається, що Телефонна компанія укладала письмові договори з споживачами на надання послуг електрозв'язку, в яких передбачені права і обов'язки як споживачів електрозв'язку так і самих операторів Телефонної компанії, до яких, зокрема входить зобов'язання споживача одержувати від оператора документи, підтверджуючи факт надання Телефонною компанією послуг до 10 числа місяця, наступного за розрахунковим, по місту укладення договору, якщо не будуть оговорені інші умови (п.3.2.6 договорів). І у відповідності з пунктом 4.1 договорів рахунки за надання послуг електрозв'язку здійснюються згідно затвердженим тарифам Оператора.
За заявою споживачів - тільки юридичних осіб Телефонною компанією на їх юридичну адресу надсилалися за окрему плату рахунки за отримані послуги телефонного зв'язку, в яких відсутні роз печатки почасового обліку телефонних розмов з зазначенням загальної тривалості місцевих та міжміських розмов за розрахунковий період по кожному телефону, з якого надавалися послуги, та суми плати за них по кожному.
Таким чином, Телефонною компанією було незаконно стягнуто з абонентів - юридичних осіб плата за надіслання рахунку, так як в рахунках є тільки обов'язкова інформація про належну суму платежу за отримані послуги, яка повинна бути надана кожному споживачу телефонного зв'язку (в тому числі і юридичним особам) згідно пункту 107 Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг і відсутня будь-яка додаткова інформація, яка не передбачена вказаною статтею.
Крім цього, споживач повинен сплатити одержані комунікаційні послуги в установлений строк після отримання рахунку, який зобов'язаний бути наданий Телефонною компанією незалежно від статусу споживача.
За статтею 148-2 “Порушення порядку та умов надання послуг зв'язку в мережах загального користування» Закону України “Про телекомунікації» передбачена відповідальність оператора зв'язку за відмову надати споживачу інформацію щодо змісту, якості та порядку надання телекомунікаційних послуг, що ним надаються та/або отриманні споживачем протягом останніх шести місяців, а також порушення встановленого законом строку оприлюднення тарифів, які встановлюються операторами телекомунікацій самостійно.
Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про телекомунікації», щодо безоплатного отримання рахунків за надані телекомунікаційні послуги» від 19.01.2006року № 3375-IV звернено увагу на те, що оператор, провайдер телекомунікаційних послуг зобов'язаний надавати безоплатно телекомунікаційні рахунки споживачам.
Приймаючи до уваги, що Телефонна компанія необґрунтовано стягувала плату за поштову доставку щомісячних рахунків про належну суму платежу за отримані послуги, в яких мала місце лише та інформація, яка передбачена діючим законодавством, а не додаткова, яка могла би бути передбачена сторонами за договором, тому суд вважає правомірним і законним прийняте рішення № 64 від 22 травня 2006року, яким до Телефонної компанії застосовані фінансові санкції за безпідставно отриману виручку в результаті порушення державної дисципліни цін у розмірі 7551,00грн. на підставі статті 14 Закону України “Про ціни і ціноутворення», а саме за застосування тарифу за послугу, яка не передбачена нормативно-правовими актами та штраф у двократному розмірі необґрунтовано отриманої суми виручки в розмірі 15102,00грн.
На підставі ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати покладаються на позивача, який не довів позові вимоги.
На підставі Закону України “Про ціни і ціноутворення», Закону України “Про телекомунікації», Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про телекомунікації», щодо безоплатного отримання рахунків за надані телекомунікаційні послуги» від 19.01.2006року № 3375-IV, Правил користування місцевим телефонним зв'язком, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.1997р. № 385, Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 09.08.2005року № 720 та, керуючись п. 3 Розділу VII “Прикінцеві та перехідні положення», статтями 94-98, 162-164, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд -
Відмовити у позові Товариства з обмеженою відповідальністю телефонна компанія “Дейта-Експрес» м.Донецьк про скасування рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області № 64 від 22.05.2006року про застосування економічний санкцій за порушення державної дисципліни цін за недоведеністю.
Судові витрати покласти на позивача.
Суддя Гринько С.Ю.
Постанова господарського суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного господарського суду через місцевий господарський суд.
Повний текст постанови оголошений 15.09.2006р.