Справа № 2018/2-а-1445/11
"16" лютого 2011 р. Суддя Київського районного суду м. Харкова Чередник В.Є., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова про визнання бездіяльності протиправною та зобов»язання вчинити певні дії, -
21.01.2011 року до Київського районного суду м. Харкова надійшла позовна заява ОСОБА_1, в якій вона просить суд: визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова щодо проведення перерахунку її пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік в сумі 1197, 91 грн..; зобов'язати Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова провести перерахунок та виплату призначеної йому пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2008 рік в розмірі 1573,99 грн.; провести перерахунок з 01.02.2009 р.; стягнути з відповідача витрати, пов»язані з розглядом справи.
Позовні вимоги позивач обґрунтовував наступним.
Відповідач виплачує їй пенсію за віком. Після призначення пенсії та до теперішнього часу позивач продовжує працювати, тому згідно зі ст.ст. 40, 45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” набула права на перерахунок пенсії. Управлінням Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова здійснено перерахунок пенсії, проте її розмір встановлено неправильно, оскільки при перерахунку пенсії було застосовано показник заробітної плати в середньому на одну особу по Україні за 2007 рік, а не за 2008 рік. Оскільки показник заробітної плати в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік є меншим ніж показник за 2008 рік, позивачка вважає, що діями відповідача порушуються її права, оскільки розмір пенсії в такому випадку зменшується.
28 січня 2011 р. відповідач отримав ухвалу про відкриття провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1, 14.02.2011 р. надав до суду свої заперечення в яких просить відмовити в задоволенні позову повністю.
Відповідач подав до суду письмові заперечення у яких позовні вимоги позивача не визнав, посилався на те, що позивач звернувся до УПФУ в Київському районі м.Харкова з заявою про перерахунок пенсії у відповідності до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003р. №1058-1У як такий, що продовжував працювати після призначення пенсії. УПФУ в Київському районі м.Харкова при здійсненні перерахунку пенсії позивачу був застосований показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік -1197,91 грн.
Відповідно до ч.4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі
Оцінивши повідомлені позивачем обставини, вивчивши письмові матеріали справи, суд задовольняє частково позовні вимоги ОСОБА_1 з наступних підстав.
З матеріалів справи та наявних в ній доказів, судом встановлено наступне.
Як встановлено позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова та отримує пенсію за віком.
Після призначення пенсії позивачка продовжувала працювати.
ОСОБА_1 зверталась до управління із заявою від 30.01.2009 р. про перерахунок пенсії у відповідності до ч.4 ст. 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статі 40 цього Закону.
Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, виходячи з приорітетності законів над нормативно-правовими актами, відповідач, здійснюючи перерахунок пенсії позивачу, повинен був керуватися положеннями Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" у редакції Закону до 28.12.2007 року, а не Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530, оскільки Закон України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" має вищу юридичну силу, а Кабінету Міністрів України законодавцем не надано права змінювати положення вказаного Закону.
Дії Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова, яке проводило перерахунок пенсії позивачки за її заявою від 30.01.2009 р. із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197 грн. 91 коп.) - є неправомірними.
Відповідно до ч.1 ч.2 ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим кодексом або іншим законом. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
У позові позивач просила виплатити їй суми недотриманої пенсії внаслідок неправильного застосування показника середньої заробітної плати з 01.02.2009 р.
Відповідно до частини 2 ст.87 Закону України «Про пенсійне забезпечення»суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Згідно з частиною 2 ст.46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
З урахуванням вказаних норм Закону без обмеження будь-яким строком мають виплачуватися лише нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію.
Відповідно до ч.2 ст. 73 Закону України «Про Конституційний Суд України»у разі якщо Закони, інші правові акти або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), вони оголошуються нечинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Згідно ч.2 і ч.3 ст. 67 Закону України «Про Конституційний Суд України»ухвали, рішення і висновки Конституційного Суду України разом з окремою думкою суддів Конституційного Суду Україні протягом наступного робочого дня після їх підписання оприлюднюються на офіційному веб-сайті Конституційного Суду України і направляються Президенту України, Верховній Раді України та Кабінету Міністрів України. Рішення і висновки Конституційного Суду України разом з окремою думкою суддів Конституційного Суду України публікуються у "Віснику Конституційного Суду України" та в інших офіційних виданнях України.
Таким чином, рішення Конституційного Суду України є загальновідомими та доступними дія ознайомлення та вивчення актами для усього кола громадян України, у тому числі і для позивача. Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що про порушення своїх прав «як дитини війни»позивач повинен був дізнатись з часу прийняття Конституційним судом України рішень від 09.07.2007 за №6-рп/2007 року та від 22.05.2008 за №10-рп/2008.
Відповідно до ч.1 ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що виноситься ухвала.
Оскільки відсутні підстави для поновлення строку для звернення до суду за період з 01.02.2009 р. по 21.07.2010 р., адміністративний позов ОСОБА_1 в цій частині повинен бути залишений без розгляду.
Суд зобов'язує відповідача з 21.07.2010 року здійснити перерахунок пенсії позивачу з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузі економіки України за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії за 2008 рік.
Судові витрати у вигляді судового збору по справі підлягають розподілу у відповідності до ч.3 ст.94 КАС України.
Відповідно до Закону України "Про внесення зміни до пункту 7 статті 4 Декрету Кабінету Міністрів
України "Про Державне мито" від 22.12.2010 р. від сплати державного мита звільняються: органи праці та соціального захисту населення - позивачі та відповідачі - за позовами до суду щодо призначення і виплати всіх видів державної соціальної допомоги, компенсації, виплат та доплат, установлених законодавством.
Приймаючи до уваги викладене, суд вважає, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню частково.
Відповідно до ч.2 ст. 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі,
якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист
яких вони просять.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 11, 90, 99, 100, 158, 159, 161-163, 167 КАС України, ст.ст. 40, 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, статтями 8, 11, 19, 64, 65, 69, 84, 97-99 Закону України «Про пенсійне забезпечення»,Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” суд , -
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова щодо проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застосовану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік в сумі 1197, 91 грн..
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова з 21.07.2010 року здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч.1 ст.40, ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»та Постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008 року на підставі наданих ОСОБА_1 документів із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2008 рік в розмірі 1573, 99 гривень.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії цієї постанови.
СУДДЯ -