Ухвала від 10.02.2011 по справі 0670/999/11

УХВАЛА

про повернення позовної заяви

10 лютого 2011 р. Справа № 0670/999/11

Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Романченко Є.Ю. , розглянувши позовну заяву Прокурора Олевського району до Олевської районної державної адміністрації про скасування розпорядження,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Олевського району звернувся до суду з позовом, в якому просить скасувати розпорядження голови Олевської районної державної адміністрації Житомирської області № 189 від 20.04.2010 року "Про передачу земельних ділянок у власність за технічною документацією із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки гр. ОСОБА_1.".

Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 108 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позовну заяву подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності.

Згідно з ч. 3 ст. 48 КАС України, здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їхнім посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).

Перевіряючи процесуальну дієздатність прокурора у спірних правовідносинах, слід врахувати, що відповідно до абзацу 2 ч. 3 ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру" формами представництва прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб.

Приписи цієї статті щодо права прокурора звернутися до суду з позовом про визнання незаконними правових актів кореспондуються з приписами статті 21 Закону України "Про прокуратуру". Зокрема, згідно з частинами першою та четвертою статті 21 Закону України "Про прокуратуру", протест на акт, що суперечить закону, приноситься прокурором, його заступником до органу, який його видав, або до вищестоящого органу. У разі відхилення протесту або ухилення від його розгляду прокурор може звернутися із заявою до суду про визнання акта незаконним.

Таким чином, Закон передбачає, що тільки у разі відхилення протесту або ухилення від його розгляду прокурор в адміністративній справі може бути позивачем і не повинен визначати орган чи особу, в інтересах якої він звертається до суду з позовною заявою.

В усіх інших випадках прокурор здійснює представницькі функції, що відповідає вимогам п. 2 ст. 121 Конституції України, відповідно до якого на прокуратуру України покладається представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.

Відповідно до ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру", підставою представництва в суді держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Конституційний Суд України в Рішенні від 08.04.99 року визначив, що прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних чи інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Між тим, із позовної заяви вбачається, що прокурор, звертаючись з позовом до суду, не визначив орган чи особу, в інтересах якої він звертається до суду з позовною заявою, та не зазначив, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних чи інших інтересів держави.

Не міститься у позовній заяві і даних, які б підтверджували обставини принесення прокурором протесту на розпорядження голови Олевської районної державної адміністрації Житомирської області від 20.04.2010 року № 189, відхилення такого протесту або ухилення від його розгляду, що б надавало прокурору процесуальну можливість мати статус позивача у даній справі.

Отже, оскільки прокурором не наведено обставин, з наявністю яких законодавець пов'язує його право на самостійне звернення з позовом до суду в статусі позивача, а також не визначено орган чи особу, в інтересах якої він звертається до суду з позовною заявою, вважаю, що позовну заяву слід повернути на підставі п. 3 ч. 3 ст. 108 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись п. 3 ч. 3 ст. 108, ст.ст. 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Прокурора Олевського району до Олевської районної державної адміністрації про скасування розпорядження повернути прокурору.

Копію ухвали разом з позовною заявою та доданими до неї матеріалами направити прокурору.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя Є.Ю. Романченко