справа № 2а-3281/10/0670
категорія 6.6.4
27 жовтня 2010 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий - суддя Черноліхов С.В. ,
при секретарі - Талько А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м. Житомирі до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Гоголівська 9" про стягнення 1870.00 грн.,-
встановив:
ДПІ у м. Житомирі звернулася до суду з позовом до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Гоголівська 9" про стягнення 1870,00 грн. податкової заборгованості. В обґрунтування позову зазначає, що відповідач як платник податків та інших обов'язкових платежів має заборгованість з податку на прибуток в сумі 850,00 грн. та з комунального податку в розмірі 1020,00 грн.. Оскільки відповідачем не сплачена заборгованість добровільно, тому позивач просить її стягнути.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав у повному обсязі і просив його задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з тих підстав, що про необхідність подавати звітність позивач не повідомляв об'єднання та просив врахувати його скрутний матеріальний.
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, встановив: відповідач Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Гоголівська 9" знаходиться на обліку як платник податків в Державній податковій інспекції у м. Житомирі.
Матеріалами справи підтверджено, що 03.12.2009р. ДПІ у м. Житомирі проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності подання податкових звітів про використання коштів неприбутковими установами й організаціями за півріччя 2008р., 3 квартали 2008 р., 2008 рік, 1 квартал 2009 р., півріччя 2009 р., про що складено акт № 7676/15-1. Перевіркою встановлено порушення вимог пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 № 2181 року (далі - Закон N 2181), а саме неподання податкової звітності у строки, визначені законодавством України. На підставі вказаного акту ДПІ у м. Житомирі винесено рішення N 0009521501/0 від 04.12.2009 р., яким до відповідача застосовано штрафні санкції за несвоєчасну подачу податкової звітності у розмірі 850,00 грн., відповідно до пп. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону N 2181. Вказане рішення вручено адресатові 08.12.2009 р.
10.12.2009 р. ДПІ у м. Житомирі було проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності подання податкового розрахунку по комунальному податку за 1- 4 квартали 2008 року, 1, 2 квартали 2009 року, про що складено акт N 7888/15-3. Перевіркою встановлено порушення вимог пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону N 2181 та Положення про порядок обчислення та сплати комунального податку, затвердженого рішенням Житомирської міської ради від 30.11.2006 року №122, а саме несвоєчасне подання податкових розрахунків по комунальному податку. На підставі вказаного акту ДПІ у м. Житомирі винесено податкове повідомлення-рішення N00090715-3/0 від 10.12.2009 р., яким до відповідача застосовано штрафні санкції за несвоєчасну подачу податкової звітності у розмірі 1020,00 грн., відповідно до пп. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону N 2181. Вказане податкове повідомлення-рішення вручене відповідачу 10.12.2009 р..
В зв'язку з несплатою відповідачем заборгованості позивачем виставлялися перша податкова вимога N 1/2296 від 15.12.2009 р. на суму 850,00 грн. та друга податкова вимога N 2/311 від 15.01.2010 р. на суму 1870,00 грн.
Отже, на день розгляду справи загальна сума заборгованості за платежем податок на прибуток становить 850,00 грн., з яких: фінансові санкції 850,00 грн. та за платежем комунальний податок становить 1020,00 грн., з яких 1020 грн. - фінансові санкції, а всього на загальну суму 1870,00 грн.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування", платники податків зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі - Закон N 2181) є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до п. 1.2 ст. 1 Закону N 2181 податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Пунктом 1.3 ст. 1 Закону N 2181 податковий борг (недоїмка) визначається як податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Пунктом 4.1.4 Закону N 2181 встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:
а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;
г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Якщо податкова декларація за квартал, півріччя, три квартали або рік розраховується наростаючим підсумком на підставі показників базових податкових періодів, з яких складаються такі квартал, півріччя, три квартали або рік (без урахування авансових внесків) згідно з відповідним законом з питань оподаткування, така декларація подається у строки, визначені цим пунктом для такого базового податкового періоду. Для цілей підпункту 4.1.4 цього пункту під терміном "базовий податковий період" слід розуміти перший податковий період звітного року, визначений відповідним законом з питань оподаткування, зокрема календарний квартал для цілей оподаткування прибутку підприємств.
Платник податку звільняється від обов'язку подавати податкову декларацію за звітний (податковий) період протягом поточного року у разі, якщо його податкові зобов'язання були відображені у річній податковій декларації на поточний рік відповідно до закону з питань окремого податку, збору (обов'язкового платежу).
Підпунктом 4.2.2 Закону N 2181 передбачено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо:
а) платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію;
б) дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях;
в) контролюючий орган внаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання.
Пунктом 5.2.1 Закону N 2181 встановлено, що податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Згідно з пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону N 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені статтею 5 вказаного Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Як встановлено в судовому засіданні вказані вище податкові повідомлення-рішення щодо визначеної контролюючим органом суми зобов'язання отриманні відповідачем, в адміністративному порядку та до суду, у встановлені законодавством України строки, не оскаржено. Отже, сума податкових зобов'язань із заявлених платежів вважається узгодженою.
Протягом встановленого Законом N 2181 строку сума податкового зобов'язання відповідачем не погашена.
В зв'язку з цим, в силу норм Закону N 2181 зазначене податкове зобов'язання з податку на прибуток набуло статусу податкового боргу.
Відповідно до пп. 10.1.1 п. 10.1 ст. 10 Закону N 2181 у разі коли інші, передбачені цим Законом, заходи не дали позитивного результату, податковий орган здійснює за платника податків та на користь держави заходи щодо залучення додаткових джерел погашення суми податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а за їх недостатності -шляхом продажу інших активів такого платника податків.
Підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону N 2181 встановлено, що підставою для примусового стягнення активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу є виключно рішення суду.
З урахуванням наведеного суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення з відповідача заявленої суми заборгованості відповідно до пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону N 2181, отже позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", ст.ст. 86, 94, 158-163, 167, 254 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути з Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Гоголівська 9" на користь держави в особі Державної податкової інспекції у м. Житомирі 1870,00 грн. податкового боргу.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення.
У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: С.В. Черноліхов
Повний текст постанови виготовлено: 28 жовтня 2010 р.