79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
про залишення позовної заяви без розгляду
09.02.2011 р. № 2а-1444/11/1370
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Гулкевич Ірена Зіновіївна, одержавши позовну заяву ОСОБА_1 про скасування припису № 1ф/99 -ф від 21 липня 2010 року Інспекції державного архітектурно -будівельного контролю у Львівській області,-
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом про скасування припису № 1ф/99 -ф від 21 липня 2010 року Інспекції державного архітектурно -будівельного контролю у Львівській області.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч.1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Питання про відкриття провадження в адміністративній справі суддя, відповідно до ч.4 ст. 107 КАС України, вирішує протягом трьох днів з дня надходження позовної заяви до адміністративного суду або закінчення строку, встановленого для усунення недоліків позовної заяви, у разі залишення позовної заяви без руху.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі згідно із ч.2 ст.107 КАС України, на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідно до ч. 1 ст.99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами, а згідно з ч. 5 цієї ж статті, для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів, встановлюється місячний строк.
Якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то відповідно до ч.4 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Як встановлено з матеріалів долучених до позовної заяви, припис № 1ф/99 -ф видано Інспекцією державного архітектурно -будівельного контролю у Львівській області 21 липня 2010 року.
Проте, позивач до суду звернувся лише 09.02.2011 року, тобто з пропуском строку встановленого ч.2 ст. 99 КАС України. Доказів протилежного у позовній заяві та доданих документах не міститься, як і немає доказів того, що позивач пропустив шестимісячний строк звернення до адміністративного суду з поважних причин.
Водночас, у ст. 100 КАС України передбачено можливість поновлення строку, пропущеного з поважних причин. Таким чином, закон пов'язує поновлення строку з поважністю причин його пропуску. Проте причина пропуску строку є поважною, якщо вона відповідає одночасно усім таким умовам:
1) це обставина або кілька обставин, яка безпосередньо унеможливлює або ускладнює можливість вчинення процесуальних дій у визначений законом строк;
2) це обставина, яка виникла об'єктивно, незалежно від волі особи, яка пропустила строк;
3) ця причина виникла протягом строку, який пропущено;
4) ця обставина підтверджується належними і допустимими засобами доказування.
Жодних доказів поважності причин пропуску строку звернення до суду позивач до позовної заяви не долучив.
Згідно з імперативною нормою статті 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Враховуючи подання позивачем позовної заяви із пропуском строку звернення до адміністративного суду, а також з огляду на те, що відповідно до ч.3 ст.155 КАС України, особа, позовна заява якої залишена без розгляду, після усунення підстав, з яких заява була залишена без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку, позовну заяву ОСОБА_1 про скасування припису № 1ф/99 -ф від 21 липня 2010 року Інспекції державного архітектурно -будівельного контролю у Львівській області слід залишити без розгляду.
Керуючись ст. ст. 2, 5 - 13, 70, 99, 100, 106, 107 108, 155, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 про скасування припису № 1ф/99 -ф від 21 липня 2010 року Інспекції державного архітектурно -будівельного контролю у Львівській області - залишити без розгляду.
2. Копію ухвали про залишення позовної заяви без розгляду надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами - невідкладно.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Гулкевич І.З.