Постанова від 25.05.2010 по справі 2а-6686/09/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Львів

25 травня 2010 р. р. № 2а-6686/09/1370

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого -судді Хоми О.П.,

при секретарі Янчак П.О.,

з участю представників: позивача та третьої особи Коцан Н.Я., відповідача Кецко В.Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Державної податкової адміністрації у Львівській області до Територіальної державної інспекції у Львівській області про скасування припису, третьої особи з самостійними вимогами начальника Державної податкової адміністрації у Львівській області до Територіальної державної інспекції у Львівській області про скасування припису,

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова адміністрація у Львівській області звернулася з позовом до Територіальної державної інспекції у Львівській області, в якому просить скасувати припис відповідача від 28.08.2009 року. В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що висновки відповідача про порушення законодавства про працю, встановлені в акті № 13-01-057/1265 від 28.08.2009 року, не відповідають вимогам чинного законодавства, тому винесений на підставі цього акту припис №13-01-057/1265-0903 від 28.08.2009 року підлягає скасуванню. Табель обліку робочого часу ОСОБА_3 в період 25.06.06 р. -05.07.06 р. не вівся у зв'язку з тим, що посада, яку він обіймав у введеному в дію новому штатному розписі була відсутня. Крім цього, ОСОБА_3 протягом вказаного періоду не працював, не міг працювати та виконувати жодних службових повноважень, що також унеможливлювало ведення обліку його робочого часу. Довідка ОСОБА_3 про середньомісячну заробітну плату для виплати суми за вимушений прогул в розмірі посадового окладу 1750 грн. видана ДПА у Львівській області відповідно до вимог абз.7 п.2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого ПКМУ №100 від 08.02.1995 року (з наступними змінами і доповненнями).

Третя особа з самостійними вимогами начальник Державної податкової адміністрації у Львівській області звернувся з позовом до Територіальної державної інспекції у Львівській області, в якому просить скасувати припис відповідача від 28.08.2009 року. В обґрунтування позовних вимог посилається на обставини, аналогічні викладеним у позові ДПА у Львівській області до Територіальної державної інспекції у Львівській області.

Представник позивача та третьої особи з самостійними вимогами Коцан Н.Я. в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позовних заявах, просила позови задовольнити.

Представник відповідача Кецко В.Я. позовів не визнав з підстав, викладених у письмовому запереченні, просив у їх задоволенні відмовити.

Суд, заслухавши представників сторін та третьої особи з самостійними вимогами, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.

За результатами проведеної Територіальною державною інспекцією праці у Львівській області перевірки додержання Державною податковою адміністрацією у Львівській області законодавства про працю складено акт № 13-01-057/1265 від 28 серпня 2009 року, відповідно до якого встановлено наступні порушення законодавства про працю:

- порушення вимог ч.2 ст.30 Закону України «Про оплату праці»та наказу Міністерства статистики України від 09.10.95 р. № 253 -не забезпечено ведення достовірного обліку виконуваної ОСОБА_3 роботи в період 25.06.06 р. -05.07.06 р., яке полягає в тому, що за період 25-30 червня 2006 року у табелі обліку робочого часу за червень 2006 року не вчинено жодних відміток (про перебування ОСОБА_3 на роботі, у черговій відпустці, на листку тимчасової непрацездатності чи інше),а в період 01-05 липня 2006 року табель обліку робочого часу на ОСОБА_3 не вівся, хоча з представлених документів період 25.06.06 р. -05.07.06 р. включено до стажу роботи для обчислення вихідної допомоги за вислугу років, яка виплачується працівникам податкових органів при звільненні відповідно до п.10 постанови КМУ від 17.07.92 р. № 393;

- порушення вимог абз.8 п.2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати»№100 від 08.02.1995 року -при видачі довідки про середній заробіток ОСОБА_3 обчислення середнього заробітку проведено виходячи лише із встановленого йому окладу без урахування виплат, передбачених згідно з умовами оплати праці, встановлених після підвищення посадових окладів, що призвело до заниження середньоденного заробітку ОСОБА_3

На підставі акту № 13-01-057/1265 від 28 серпня 2009 року Територіальною державною інспекцією праці у Львівській області винесено припис №13-01-057/1265-0903 від 28 серпня 2009 року щодо усунення виявлених під час перевірки порушень законодавства про працю.

Перевірка додержання позивачем законодавства про працю проводилась за зверненням ОСОБА_3 з питань його табелювання та оплати праці за період з 25.06.06 р. по 05.07.06 р., звільненого наказом ДПА у Львівській області № 273-о від 06.07.06 р. з посади першого заступника начальника управління податкової міліції ДПА з 05.07.06 р.

Як вбачається з представленого позивачем табелю обліку робочого часу ОСОБА_3 за червень 2006 року, у ньому відсутні будь-які відмітки за період 25-30 червня 2006 року.

Табель обліку робочого часу на ОСОБА_3 за липень 2006 року позивач суду не представив по причині відсутності такого.

Відповідно до ч.2 ст.30 Закону України «Про оплату праці»власник або уповноважений ним орган зобов'язаний забезпечити достовірний облік виконуваної працівником роботи і бухгалтерський облік витрат на оплату праці у встановленому порядку.

Наказом Міністерства статистики України від 09.10.95 р. № 253 затверджені типові форми первинного обліку з особового складу та з обліку використання робочого часу.

Табель обліку використання робочого часу та часу розрахунку заробітної плати (форми № П-12 та форми № П-13) застосовується для обліку використання робочого часу всіх категорій працюючих, для контролю за дотриманням працюючими встановленого режиму робочого часу, для отримання даних про відпрацьований час, розрахунку заробітної плати, а також для складання статистичної звітності з праці.

Відмітки у табелі про причини неявок на роботу чи про фактично відпрацьований час, про роботу в надурочний час чи інші відхилення від нормальних умов роботи повинні бути зроблені тільки на підставі документів, оформлених належним чином (листок непрацездатності і т. п.).

Облік використання робочого часу здійснюється у табелі методом суцільної реєстрації явок і неявок на роботу, або шляхом реєстрації тільки відхилень (неявок, запізнень і т. д.).

Таким чином, відсутність відміток в табелі обліку робочого часу ОСОБА_3 за період 25-30 червня 2006 року та відсутність обліку його робочого часу в період 01-05 липня 2006 року, свідчать про недотримання ДПА у Львівській області вимог щодо ведення достовірного обліку робочого часу.

Порядок обчислення середньої заробітної плати затверджений постановою Кабінету Міністрів України №100 від 08.02.1995 року (з наступними змінами і доповненнями).

Відповідно до абз.7 п.2 вказаного Порядку у разі коли зміна структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівників органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до актів законодавства період до зміни структури заробітної плати виключається з розрахункового періоду.

Відповідно до абз.8 п.2 Порядку у разі коли зміна структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівників органів державної влади та органів місцевого самоврядування відбулася у період, протягом якого за працівником зберігається середня заробітна плата, а також коли заробітна плата у розрахунковому періоді не зберігається, обчислення середньої заробітної плати провадиться з урахуванням виплат, передбачених працівникові згідно з умовами праці, що встановлені після підвищення посадових окладів.

У зв'язку із введенням в дію постанови КМУ від 09.03.2006 року №268 з 01.04.2006 року працівникам ДПА у Львівській області було проведено зміну системи оплати праці з одночасним підвищенням посадових окладів, ОСОБА_3 з цього числа наказом № 274-о від 06.07.2006 року підвищено посадовий оклад і встановлено його в розмірі 1750 грн.

Сторонами визнається, що при видачі ОСОБА_3 довідки про середньомісячну заробітну плату для виплати суми за вимушений прогул ДПА у Львівській області видало таку лише в розмірі посадового окладу, тобто 1750 грн.

Видачу довідки саме в такому розмірі ДПА у Львівській області та начальник ДПА у Львівській області пояснюють положеннями абз.7 п.2 Порядку обчислення середньої заробітної плати.

Застосування абз.7 п.2 Порядку обчислення середньої заробітної плати при видачі ОСОБА_3 довідки про середньомісячну заробітну плату для виплати суми за вимушений прогул суд вважає помилковим з наступних підстав.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 було скасовано ряд постанов Кабінету Міністрів України, відповідно до яких проводилось нарахування оплати праці ОСОБА_3, відтак було змінено структуру його заробітної плати. Тому при видачі ОСОБА_3 довідки про середній заробіток такий повинен був обчислюватися відповідно до вимог абз.8 п.2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №100 від 08.02.1995 року, тобто виходячи із встановленого йому окладу з урахуванням виплат, передбачених працівникові згідно з умовами оплати праці, що встановлені після підвищення посадових окладів.

Встановлені судом фактичні обставини справи свідчать про наявність порушень законодавства про працю з боку ДПА у Львівській області з питань ведення табелю обліку робочого часу та оплати праці ОСОБА_3 за період з 25.06.06 р. по 05.07.06 р.

Відповідно до пп.3 п.6 Положення про Державний департамент нагляду за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою КМУ від 18.01.2003 року № 50, пп.3 п.3.1 Положення про Територіальну державну інспекцію праці у Львівській області посадові особи територіальної державної інспекції праці мають право давати посадовим особам органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, роботодавців, робочих органів виконавчих дирекцій фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування приписи щодо усунення порушень законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині забезпечення реалізації прав і гарантій працівників, які підлягають обов'язковому виконанню з письмовим повідомленням про вжиті заходи у місячний або в інший, зазначений у приписі строк.

Оскаржений ДПА у Львівській області припис №13-01-057/1265-0903 від 28.08.2009 року Територіальною державною інспекцією праці у Львівській області виданий начальнику ДПА у Львівській області, відтак право звернення до адміністративного суду з вимогою про скасування цього припису належить саме цій посадовій особі.

Оскільки приписом №13-01-057/1265-0903 від 28.08.2009 року не порушено прав та інтересів ДПА у Львівській області, то юридична особа не мала права звернення до адміністративного суду з вимогою скасувати припис, виданий посадовій особі ДПА у Львівській області, тому у задоволенні позову Державної податкової адміністрації у Львівській області до Територіальної державної інспекції у Львівській області про скасування припису слід відмовити.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті ( вчинені ) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повно важення надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіривши оскаржуваний третьою особою з самостійними вимогами припис Територіальної державної інспекції праці у Львівській області №13-01-057/1265-0903 від 28 серпня 2009 року, суд прийшов до висновку, що він прийнятий відповідачем з урахування вимог законодавства про працю, Положення про Державний департамент нагляду за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою КМУ від 18.01.2003 року № 50, та Положення про Територіальну державну інспекцію праці у Львівській області і з дотриманням передбачених ст. 2 КАС України принципів.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про те, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами та іншими нормативними актами України, припис №13-01-057/1265-0903 від 28 серпня 2009 року, винесений правомірно, тому позов третьої особи з самостійними вимогами є безпідставним.

Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати не підлягають стягненню з відповідача.

Керуючись ст.ст.7-14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову Державної податкової адміністрації у Львівській області до Територіальної державної інспекції у Львівській області про скасування припису відмовити.

У задоволенні позову третьої особи з самостійними вимогами начальника Державної податкової адміністрації у Львівській області до Територіальної державної інспекції у Львівській області про скасування припису відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 30 травня 2010 року.

Суддя Хома О.П.