04 червня 2026 р. Справа № 520/26680/25
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Подобайло З.Г.,
Суддів: Семененко М.О. , Чалого І.С. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Військової частини НОМЕР_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 27.02.2026, головуючий суддя І інстанції: Котеньов О.Г., повний текст складено 27.02.26 по справі № 520/26680/25
за позовом ОСОБА_1
до НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_1 )
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_1 ), в якому просить суд: визнати протиправною бездіяльність НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ), щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди у розмірі 50000,00 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання завдань у складі групи планування та координації основного командного пункту за період з 01.02.2023 по 01.11.2023, відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), підпункту 2 пункту 2 Порядку та умов виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженого наказом МВС України від 26.01.2023 №36, який був чинний у період з 01.02.2023 (дата набрання чинності) до 05.09.2023 та з 05.09.2023 абзацу третього підпункту 1 пункту 2 Особливостей виплати додаткової винагороди, винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду) та порядок і умови виплати одноразової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затверджені наказом МВС України від 01.09.2023 №726; зобов'язати НОМЕР_2 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду у розмірі 50000,00 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання завдань у складі групи планування та координації основного командного пункту за період з 01.02.2023 по 01.11.2023, відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), підпункту 2 пункту 2 Порядку та умов виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженого наказом МВС України від 26.01.2023 №36, який був чинний у період з 01.02.2023 (дата набрання чинності) до 05.09.2023 та з 05.09.2023 абзацу третього підпункту 1 пункту 2 Особливостей виплати додаткової винагороди, винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду) та порядок і умови виплати одноразової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затверджені наказом МВС України від 01.09.2023 №726; визнати протиправною бездіяльність НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ) щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди у розмірі 50000,00 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання завдань у складі відділення об'єднаної вогневої підтримки основного командного пункту за період з 01.02.2025 по 07.08.2025, відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) та абзацу третього підпункту 1 пункту 2 Особливостей виплати додаткової винагороди, винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду) та порядок і умови виплати одноразової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затверджені наказом МВС України від 01.09.2023 №726; зобов'язати НОМЕР_2 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду у розмірі 50000,00 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання завдань у складі відділення об'єднаної вогневої підтримки основного командного пункту за період з 01.02.2025 по 07.08.2025, відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) та абзацу третього підпункту 1 пункту 2 Особливостей виплати додаткової винагороди, винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду) та порядок і умови виплати одноразової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затверджені наказом МВС України від 01.09.2023 №726.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 27.02.2026 задоволено позов ОСОБА_1 . Визнано протиправною бездіяльність НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ), щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди у розмірі 50000,00 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання завдань у складі групи планування та координації основного командного пункту за період з 01.02.2023 по 01.11.2023, відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), підпункту 2 пункту 2 Порядку та умов виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженого наказом МВС України від 26.01.2023 №36, який був чинний у період з 01.02.2023 (дата набрання чинності) до 05.09.2023 та з 05.09.2023 абзацу третього підпункту 1 пункту 2 Особливостей виплати додаткової винагороди, винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду) та порядок і умови виплати одноразової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затверджені наказом МВС України від 01.09.2023 №726. Зобов'язано НОМЕР_2 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду у розмірі 50000,00 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання завдань у складі групи планування та координації основного командного пункту за період з 01.02.2023 по 01.11.2023, відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), підпункту 2 пункту 2 Порядку та умов виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженого наказом МВС України від 26.01.2023 №36, який був чинний у період з 01.02.2023 (дата набрання чинності) до 05.09.2023 та з 05.09.2023 абзацу третього підпункту 1 пункту 2 Особливостей виплати додаткової винагороди, винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду) та порядок і умови виплати одноразової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затверджені наказом МВС України від 01.09.2023 №726. Визнано протиправною бездіяльність НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ) щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди у розмірі 50000,00 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання завдань у складі відділення об'єднаної вогневої підтримки основного командного пункту за період з 01.02.2025 по 07.08.2025, відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) та абзацу третього підпункту 1 пункту 2 Особливостей виплати додаткової винагороди, винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду) та порядок і умови виплати одноразової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затверджені наказом МВС України від 01.09.2023 №726. Зобов'язано НОМЕР_2 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду у розмірі 50000,00 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання завдань у складі відділення об'єднаної вогневої підтримки основного командного пункту за період з 01.02.2025 по 07.08.2025, відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) та абзацу третього підпункту 1 пункту 2 Особливостей виплати додаткової винагороди, винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду) та порядок і умови виплати одноразової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затверджені наказом МВС України від 01.09.2023 №726.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Військова частина НОМЕР_1 подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 27.02.2026 та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволені позовних вимог. В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям, які виконують бойові (спеціальні) завдання у складі органу військового управління, штабу угруповання військ (сил) або штабу тактичної групи до пункту управління оперативно-стратегічного угруповання військ включно, а також у складі командування та штабу військової частини (зведеного підрозділу) (у тому числі поза районами ведення бойових (воєнних) дій), що ведуть воєнні (бойові) дії на лінії бойового зіткнення на відстані виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, зокрема зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до батальйону включно, виплачується додаткова винагорода згідно з Постановою №168 у розмірі до 50000,00 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Вказує, що безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях, виконанні бойового (спеціального) завдання або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у період здійснення зазначених дій або заходів повинна бути підтверджена, зокрема, такими документами: бойовим наказом (бойовим розпорядженням); журналом бойових дій; рапортом командира підрозділу (групи) про участь військовослужбовця у бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань. Стверджує, що необхідними умовами для виплати додаткової винагороди військовослужбовцю у розмірі 50000 гривень є включення його до журналу бойових дій, бойове донесення та рапорту про виконання військовослужбовцем бойових (спеціальних) завдань у складі командування та штабу військової частини (зведеного підрозділу). Звертає увагу, що відповідно до пункту 2.4.1 Доктрини «Пункти управління (командні пункти) та організація роботи на них» (гриф), затвердженої Головнокомандувачем Збройних Сил України 23.08.2024, командування призначено для безпосереднього управління військами (силами), організації стратегічного (оперативного) планування (планування бою (бойових дій)) застосування ЗС України та інших складових сил оборони. До складу командування входять командувач (командир), його заступники, начальник штабу або особи, які виконують їх обов'язки, відповідно до рішення командувача (командира). До командування та управління військами відносяться: командир військової частини (є єдиноначальником і вищою посадовою особою у військовій частині); заступники командира військової частини: перший заступник (заступник з бойової підготовки); заступник з морально-психологічного забезпечення; заступник з тилу (логістики); заступник з озброєння (технічної частини); начальник штабу - перший заступник командира (фактично керує усією поточною діяльністю штабу). Усі вони належать до командування частини, оскільки здійснюють управління підлеглими структурами та відповідають за окремі напрями діяльності. Зауважує, що у спірний період позивач обіймав посади: старший офіцер оперативного відділу штабу; заступник начальника відділу організації оперативно-службової діяльності штабу. Тобто, позивач не призначався на посаду в складі командування/штабу; не перебував на командному пункті у ролі особи, що здійснює оперативне/бойове керівництво; не мав повноважень щодо прийняття рішень з організації бою та розподілу підпорядкованих сил. Оскільки одна з ключових умов (наявність статусу/участі у виконанні визначених завдань) відсутня, підстава для нарахування одноразової винагороди відсутня.
ОСОБА_1 подав до суду відзив на апеляційну скаргу відповідача, вважає доводи та обґрунтування апеляційної скарги помилковими та безпідставними, рішення суду першої інстанції вважає законним та обґрунтованим, просить суд апеляційної інстанції апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення Харківського окружного адміністративного суду від 27.02.2026 без змін. Зазначає, що у спірні періоди (з 01.02.2023 по 01.11.2023 та з 01.02.2025 по 07.08.2025) позивач безпосередньо виконував завдання на основному командному пункті: спочатку у складі групи планування та координації (S3), а згодом - у складі відділення об'єднаної вогневої підтримки (JFSS). До його безпосередніх функціональних обов'язків входило: організація та здійснення планування операцій і бойових дій; планування вогневого ураження противника; організація артилерійської розвідки в інтересах підпорядкованих сил та управління бойовим застосуванням артилерії й ударними БпЛА. Управління військами за стандартами НАТО, якими керуються Сили оборони України, є безперервним циклічним процесом, де штаб відіграє ключову роль в аналізі, підготовці рішень, координації дій та контролі за їх виконанням. Звертає увагу, що позивач, будучи старшим офіцером штабу, на якого було покладено завдання з планування та управління вогневою підтримкою, брав безпосередню участь у бойовому управлінні підрозділами на лінії зіткнення. Позивач був залучений до управління підрозділами, які вели бойові дії, у складі основного командного пункту. Зазначене повністю відповідає умовам для виплати додаткової винагороди, встановленим Постановою № 168 та відповідними наказами МВС України.
Відповідно до ч.1 ст.308, п.3 ч.1 ст.311 КАС України справа розглянута в межах доводів апеляційної скарги, в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, дослідивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 проходив військову службу НОМЕР_2 прикордонному загоні Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_1 ).
Наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_1 ) від 08.08.2025 №739-ОС «Про особовий склад» припинено (розірвано) контракт, виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення майора ОСОБА_1 , визначається пунктом 3 частини дванадцятої цієї статті (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу) (а саме: необхідність здійснювати постійний догляд за дружиною (чоловіком) з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи) пункту 3 частини п'ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» з 07.08.2025.
Згідно послужного списку у період з липня 2022 року по 07.08.2025 позивач проходив військову службу в лавах відповідача на посадах:
- з 11.02.2022 по 24.09.2023 - старший офіцер оперативного відділу штабу НОМЕР_2 прикордонного загону;
- 24.09.2023 позивача переміщено для подальшого проходження військової служби до НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України, де він перебував на посадах по 17.01.2025;
- з 17.01.2025 по 03.02.2025 позивач перебував у розпорядженні начальника НОМЕР_2 прикордонного загону;
- з 03.02.2025 по 22.04.2025 - старший офіцер відділу організації оперативно-службової діяльності штабу НОМЕР_2 прикордонного загону;
- 22.04.2025 позивача призначено на посаду заступника начальника відділу організації оперативно-службової діяльності штабу НОМЕР_2 прикордонного загону, з якої його звільнено в запас Збройних Сил України 07.08.2025.
Згідно витягів з наказів відповідача про виплату додаткової винагороди у період з 01.01.2023 по 02.10.2023 та з 15.02.2025 по 31.07.2025 відповідачем було нараховано та виплачено додаткову винагороду на користь позивача, а саме:
- наказом відповідача від 03.02.2023 №52-ОС «Про виплату додаткової винагороди за січень 2023 року» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 09.12.2022 №628-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168», наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 26.12.2022 №759-АГ «Про реалізацію вимог наказу АДПСУ від 09.12.2022 №628-АГ» з метою підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців на період дії воєнного стану здійснено нарахування та виплату додаткової винагороди в розмірі 30000,00 грн за період 01.01.2023 по 31.01.2023;
- наказом відповідача від 06.03.2023 №107-ОС позивачу виплачено додаткову винагороду за виконання бойових (спеціальних) завдань у складі органу військового управління із розрахунку 30000,00 грн на місяць пропорційно часу участі у таких діях або заходах за період 01.02.2023 по 23.02.2023 в розмірі 24642,86 грн;
- наказом відповідача від 03.04.2023 №160-ОС позивачу виплачено додаткову винагороду за виконання бойових (спеціальних) завдань у складі органу військового управління із розрахунку 30000,00 грн на місяць пропорційно часу участі у таких діях або заходах за період з 01.03.2023 по 17.03.2023 в розмірі 16451,61 грн;
- наказом відповідача від 04.05.2023 №228-ОС позивачу виплачено додаткову винагороду за виконання бойових (спеціальних) завдань у складі органу військового управління із розрахунку 30000,00 грн на місяць пропорційно часу участі у таких діях або заходах за період з 01.04.2023 по 30.04.2023 в розмірі 30000,00 грн;
- наказом відповідача від 05.06.2023 №285-ОС позивачу виплачено додаткову винагороду за виконання бойових (спеціальних) завдань у складі органу військового управління із розрахунку 30000,00 грн на місяць пропорційно часу участі у таких діях або заходах за період з 01.05.2023 по 31.05.2023 в розмірі 30000,00 грн;
- наказом відповідача від 06.09.2023 №467-ОС позивачу виплачено додаткову винагороду за виконання бойових (спеціальних) завдань у складі органу військового управління із розрахунку 30000,00 грн на місяць пропорційно часу участі у таких діях або заходах за період з 01.06.2023 по 30.06.2023 в розмірі 30000,00 грн;
- наказом відповідача від 06.09.2023 №466-ОС позивачу виплачено додаткову винагороду за виконання бойових (спеціальних) завдань у складі органу військового управління із розрахунку 30000,00 грн на місяць пропорційно часу участі у таких діях або заходах за період з 01.07.2023 по 23.07.2023 в розмірі 22258,06 грн;
- наказом відповідача від 08.09.2023 №473-ОС позивачу виплачено додаткову винагороду за виконання бойових (спеціальних) завдань у складі органу військового управління із розрахунку 30000,00 грн на місяць пропорційно часу участі у таких діях або заходах за період з 07.08.2023 по 31.08.2023 в розмірі 24193,55 грн;
- наказом відповідача від 07.10.2023 №533-ОС позивачу виплачено додаткову винагороду за виконання бойових (спеціальних) завдань у складі органу військового управління із розрахунку 30000,00 грн на місяць пропорційно часу участі у таких діях або заходах за період з 01.09.2023 по 17.09.2023 в розмірі 17000,00 грн;
- наказом відповідача від 08.11.2023 №627-ОС позивачу виплачено додаткову винагороду із розрахунку до 100000,00 грн за 02.10.2023 в сумі 967,74 грн, що відображено у додатку 2 до вказаного наказу. Разом з тим, рапортом №25/32439/23- Вн від 06.11.2023 заступник начальника штабу - начальник оперативного відділу штабу підполковник ОСОБА_2 клопоче перед відповідачем про виплату додаткової винагороди за жовтень 2023 року персоналу оперативного відділу штабу із розрахунку 30000,00 грн на місяць згідно додатку №1, до якого внесено відомості стосовно позивача, № з/п 3;
- наказом відповідача від 07.03.2025 №192-ОС за 15.02.2025 позивачу виплачено додаткову винагороду із розрахунку до 100000,00 грн в розмірі 3571,43 грн та за період 04 по 14 та з 16 по 28.02.2025 в розмірі 25714,29 грн за виконання бойових (спеціальних) завдань у складі органу військового управління із розрахунку 30000,00 грн на місяць пропорційно часу участі у таких діях або заходах. Виплата на користь позивача додаткової винагороди із розрахунку до 30000,00 грн за лютий 2025 року також підтверджується додатком 1 до наказу та рапортом №02.2/13189/25-Вн від 28.02.2025 заступника начальника штабу - начальника відділу організації оперативно-службової діяльності підполковника ОСОБА_3 та додатком 1 до нього;
- наказом відповідача від 09.04.2025 №319-ОС позивачу виплачено додаткову винагороду за виконання бойових (спеціальних) завдань у складі органу військового управління із розрахунку 30000,00 грн на місяць пропорційно часу участі у таких діях або заходах за період з 01 по 09 та з 29 по 31.03.2025 в розмірі 11612,90 грн. Нарахування у розрахунку до 30000,00 грн також підтверджено рапортом №02.2/18242/25-Вн від 01.04.2025 та додатком № 1 до рапорту;
- наказом відповідача від 08.05.2025 №416-ОС позивачу виплачено додаткову винагороду у підвищеному до 1000,00 гр. в розмірі за період з 17 по 18.04.2025 в сумі 6666,67 грн, що також підтверджено рапортом №27/23373/25-Вн від 01.05.2025 та додатком №2 да рапорту, а також за період з 01 по 16, з 19 по 21, з 26 по 30.04.2025 в сумі 24000,00 грн позивачу нараховано та виплачено додаткову винагороду за виконання бойових (спеціальних) завдань у складі органу військового управління із розрахунку 30000,00 грн на місяць пропорційно часу участі у таких діях або заходах, що також підтверджується рапортом №02.2/23303/25-Вн від 01.05.2025 та додатком №1 до рапорту;
- наказом відповідача від 09.06.2025 №526-ОС з 01 по 31.05.2025 позивачу нараховано та виплачено додаткову винагороду за виконання бойових (спеціальних) завдань у складі органу військового управління із розрахунку 30000,00 грн на місяць пропорційно часу участі у таких діях або заходах в розмірі 30000,00 грн за період з 01.05.2025 по 31.05.2025, що також підтверджено рапортом №02.2/28565/25-Вн від 31.05.2025 та додатком №1 до рапорту;
- наказом відповідача від 08.07.2025 №631-ОС позивачу нараховано та виплачено додаткову винагороду за виконання бойових (спеціальних) завдань у складі органу військового управління із розрахунку 30000,00 грн на місяць пропорційно часу участі у таких діях або заходах в розмірі 26000,00 грн за період з 01 по 22 та з 27 по 30.06.2025, що також підтверджено рапортом №02.2/39488/25-Вн від 31.07.2025 та додатком №1 до рапорту;
- наказом відповідача від 08.08.2025 №736-ОС позивачу нараховано та виплачено додаткову винагороду за виконання бойових (спеціальних) завдань у складі органу військового управління із розрахунку 30000,00 грн на місяць пропорційно часу участі у таких діях або заходах за період з 01 по 31.07.2025 в розмірі 30000,00 грн, що також підтверджено рапортом №02.2/28565/25-Вн від 31.05.2025 та додатком №1 до рапорту.
Позивач, вважаючи, що має право на отримання додаткової винагороди у розмірі до 50000,00 грн, звернувся до суду з цим позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з протиправної бездіяльності відповідача щодо не нарахування та невиплати позивачу додаткової винагороди у розмірі 50000,00 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання завдань за період з 01.02.2023 по 01.11.2023 та 01.02.2025 по 07.08.2025.
У зв'язку з чим, суд першої інстанції дійшов висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача буде зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу додаткову винагороду у розмірі 50000,00 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання завдань за період з 01.02.2023 по 01.11.2023 та з 01.02.2025 по 07.08.2025.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позову, з огляду на наступне.
Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом ч.1 ст.6, ч.1 ст.14 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» Державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення, до особового складу якої входять військовослужбовці та працівники Державної прикордонної служби України.
Згідно зі ст.16 цього Закону умови грошового забезпечення військовослужбовців та оплати праці працівників Державної прикордонної служби України визначаються законодавством.
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» дія якого, в силу приписів пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону, поширюється в тому числі на військовослужбовців правоохоронних органів спеціального призначення, держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
У частині 2 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» установлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно з абз. 1 і 2 ч.4 ст.9 цього Закону грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану» у зв'язку з військовою агресією російської федерації в Україні введений воєнний стан з 24.02.2022, який неодноразово продовжувався та триває до теперішнього часу.
28.02.2022 Кабінетом Міністрів України на виконання Указів Президента України від 24.02.2022 №64 «Про введення воєнного стану в Україні» та №69 «Про загальну мобілізацію», статті 9-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та абзаців 2-8 пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 28.06.2023 №3161-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань, пов'язаних із проходженням військової служби під час дії воєнного стану» прийнято постанову №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі по тексту - Постанова №168).
Пунктом 1 Постанови №168 (в редакції від 20.01.2023 №43) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, які виконують бойові (спеціальні) завдання у складі органу військового управління, штабу угруповання військ (сил) або штабу тактичної групи до пункту управління оперативно-стратегічного угруповання військ включно (у тому числі поза районами ведення бойових (воєнних) дій), який здійснює оперативне (бойове) управління військовими частинами та підрозділами, що ведуть воєнні (бойові) дії на лінії бойового зіткнення на відстані виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, зокрема зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки), розмір додаткової винагороди може бути збільшений відповідно до умов та розмірів, визначених Міністерством оборони, але не більше ніж до 50000 гривень.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.08.2023 № 836 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168» доповнено пунктом 1-1 постанову Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», яким установлено, що на період воєнного стану військовослужбовцям, які виконують бойові (спеціальні) завдання у складі органу військового управління, штабу угруповання військ (сил) або штабу тактичної групи до пункту управління оперативно-стратегічного угруповання військ включно, а також у складі командування та штабу військової частини (зведеного підрозділу) (у тому числі поза районами ведення бойових (воєнних) дій), який здійснює оперативне (бойове) управління військовими частинами та підрозділами, що ведуть воєнні (бойові) дії на лінії бойового зіткнення на відстані виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, зокрема зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки), виплачується додаткова винагорода у розмірі 50000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань відповідно до умов, визначених Міністерством оборони.
Наказом Міністерства Внутрішніх справ України №36 від 26.01.2023 затверджено Порядок та умови виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України (далі - Порядок).
Пунктом 1 Порядку передбачено порядок та умови визначають механізм виплати на період дії воєнного стану військовослужбовцям Державної прикордонної служби України (далі - військовослужбовці) додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».
Підпунктом 2 пункту 2 Порядку визначено, що на період дії воєнного стану додаткова винагорода виплачується у розмірі, збільшеному до 50 000 гривень, у порядку, визначеному абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» військовослужбовцям, які виконують бойові (спеціальні) завдання у складі органу військового управління, штабу угруповання військ (сил) або штабу тактичної групи до пункту управління оперативно-стратегічного угруповання військ включно (у тому числі поза районами ведення бойових (воєнних) дій), який здійснює оперативне (бойове) управління військовими частинами та підрозділами, що ведуть воєнні (бойові) дії на лінії бойового зіткнення на відстані виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, зокрема зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки).
У подальшому Наказом МВС №726, який застосовується з 01.09.2023, затверджено Особливості виплати додаткової винагороди, винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду) та порядок і умови виплати одноразової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України.
Підпунктом 2 пункту 2 Особливостей встановлено, що на період дії воєнного стану додаткова винагорода виплачується у розмірі 50 000 гривень військовослужбовцям, які виконують бойові (спеціальні) завдання у складі органу військового управління, штабу угруповання військ (сил) або штабу тактичної групи до пункту управління оперативно-стратегічного угруповання військ включно, а також у складі командування та штабу військової частини (зведеного підрозділу) (у тому числі поза районами ведення воєнних (бойових) дій), який здійснює оперативне (бойове) управління військовими частинами та підрозділами, що ведуть воєнні (бойові) дії на лінії бойового зіткнення на відстані виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, зокрема зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки), у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань.
Відповідно до пункту 8 Особливостей документами, що підтверджують безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або заходах та здійснення бойових (спеціальних) завдань у період здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, є:
бойовий наказ (бойове розпорядження);
журнал бойових дій (службово-бойових дій, вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал, журнал ведення оперативної обстановки) або бойове донесення, або постова відомість під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад, чи копії або витяги з них;
рапорт (донесення) начальника (командира) підрозділу про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військового звання, прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), району участі військовослужбовця в діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, кількості днів участі в бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.
Пунктом 11 Особливостей передбачено, що виплата додаткової винагороди військовослужбовцям здійснюється щомісяця за минулий місяць на підставі наказів відповідно Голови Державної прикордонної служби України, начальників (командирів) регіональних управлінь, органів охорони державного кордону, загонів морської охорони, навчальних закладів, науково-дослідних установ, органів забезпечення, підрозділів спеціального призначення Держприкордонслужби за місцем проходження військової служби, а їх начальникам (командирам) - на підставі наказів начальників (командирів) вищого рівня, які видаються до 8 числа поточного місяця.
Судом встановлено, що згідно з наданими витягами з бойових розпоряджень та журналів бойових дій, факт виконання ОСОБА_1 бойових (спеціальних) завдань у складі групи планування та координації відділення об'єднаної вогневої підтримки штабу основного командного пункту (ОКП) НОМЕР_2 прикордонного загону підтверджується такими документами:
- витягом з бойового розпорядження начальника НОМЕР_2 прикордонного загону №1484-БР (гриф) від 06.08.2023, де позивач (під номером "73") залучався до забезпечення резерву для раптово виникаючих завдань у складі ОУВ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " на 07.08.2023. У розпорядженні деталізовано короткі висновки з оцінювання противника, об'єкти ураження засобами старшого начальника та бойове завдання, пов'язане з виконанням наказу командувача ОУВ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " від 30.12.2022 №673/ОВУ-С та розпорядження від 25.04.2023 №1609/ОУВ (гриф). Це свідчить про безпосередню участь позивача в оперативному плануванні вогневої підтримки підрозділів, що ведуть бойові дії;
- витягом з бойового розпорядження №237-БР (гриф) від 31.01.2023, де позивач (під номером "23") включений до забезпечення виконання завдань підрозділів сил оборони у складі ОУВ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " як представник від НОМЕР_2 прикордонного загону на 01.02.2023. Розпорядження видано на виконання бойового наказу командувача ОУВ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " від 30.12.2022 №673/ОВУ-Є та інших документів, з метою недопущення просування противника в смузі оборони Харків, що підтверджує штабну роль позивача в управлінні бойовими діями;
- витягом з бойового розпорядження № 833-БР (гриф) від 30.04.2023, де позивач (під номером "73") залучався до забезпечення резерву для раптових завдань на 01.05.2023, на виконання бойового наказу від 30.12.2022 №673/ОВУ-Є та розпорядження від 09.02.2023 №602/ОУВ (гриф). Це вказує на систематичну участь у координації вогневої підтримки поза районами ведення бойових дій, але з прямим впливом на підрозділи першого ешелону;
- витягом з бойового розпорядження №486 (гриф) від 10.02.2025, де позивач призначений до чергової зміни ОКП у складі відділення об'єднаної вогневої підтримки (відОВгП), групи планування та координації відОВгП на період 11.02.2025 (з 00:00 до 07:00). Розпорядження передбачає здійснення керівництва оборонними заходами та оперативне управління підрозділами на лінії бойового зіткнення в першому ешелоні оборони;
- витягом з журналу бойових дій №253-ДСК від 31.12.2022, де позивач зазначений у списку особового складу як капітан 4 ПРИКЗ зі статусом "ОГ" (основна група, №23). У розділі обліку діяльності зафіксовано його участь у забезпеченні завдань підрозділів сил оборони на виконання численних бойових розпоряджень у лютому 2023 року (наприклад, №243-ДСК від 01.02.2023, №248-ДСК від 02.02.2023 тощо, до №392-ДСК від 22.02.2023), з акцентом на резерв для раптових завдань;
- витягом з журналу бойових дій управління НОМЕР_2 прикордонного загону номенклатурний №04.4-62-ДСК (томи 2-8), де деталізовано результати виконання бойових завдань за лютий 2025 року: 10.02.2025 (00:00-23:59, група планування та координації відОВгП на виконання №472-БР-ДСК від 08.02.2025); 11.02.2025 (00:00-07:00, на виконання №486-БР-ДСК від 10.02.2025); 13.02.2025 (07:00-23:59, на виконання №510-БР-ДСК від 13.02.2025); 14.02.2025 (00:00-07:00, на виконання №518-БР-ДСК від 13.02.2025). Це підтверджує щоденну участь позивача в керівництві оборонними заходами, плануванні ураження противника, організації артилерійської розвідки та управлінні застосуванням артилерії і БпЛА.
Відповідно до довідки заступника начальника штабу - начальника оперативного відділу підполковника ОСОБА_4 управління підрозділами загону з 01.02.2023 по 01.11.2023 здійснювалося через резервний пункт управління з тимчасового місця дислокації; позивач залучався до елементів ОКП з 12.09.2023 по 18.09.2023 та з 01.02.2025 по 07.08.2025 у групі планування та координації вогневої підтримки. Документи за 01.02.2023-01.11.2023 передані до Галузевого державного архіву ДПСУ 07.06.2024, але надані витяги з ЖБД та розпоряджень.
З викладеного слідує, що позивач у спірні періоди виконував бойові (спеціальні) завдання у складі органу військового управління, штабу угруповання військ (сил) та відділення об'єднаної вогневої підтримки основного командного пункту, що підтверджується наданими витягами з бойових розпоряджень, журналами бойових дій та рапортами начальників підрозділів.
У зв'язку з викладеним, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу додаткову винагороду у розмірі 50000,00 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання завдань у складі групи планування та координації основного командного пункту за період з 01.02.2023 по 01.11.2023, відповідно до положень Постанови №168 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), підпункту 2 пункту 2 Порядку №36, який був чинний у період з 01.02.2023 (дата набрання чинності) до 05.09.2023 та з 05.09.2023 абзацу третього підпункту 1 пункту 2 Особливостей виплати додаткової винагороди, затверджених наказом МВС України від 01.09.2023 №726, а також зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу додаткову винагороду у розмірі 50000,00 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання завдань у складі відділення об'єднаної вогневої підтримки основного командного пункту за період з 01.02.2025 по 07.08.2025, відповідно до положень Постанови №168 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) та абзацу третього підпункту 1 пункту 2 Особливостей виплати додаткової винагороди, затверджених наказом МВС України від 01.09.2023 №726.
Доводи апеляційної скарги про те, що у спірні періоди позивач обіймав посади старшого офіцера оперативного відділу штабу та заступника начальника відділу організації оперативно-службової діяльності штабу, тобто, не призначався на посаду в складі командування, не перебував на командному пункті у ролі особи, що здійснює оперативне/бойове керівництво, та не мав повноважень щодо прийняття рішень з організації бою, колегія суддів вважає безпідставними, оскільки норми абзацу третього пункту 1-1 Постанови №168 поширюють право на виплату додаткової винагороди не лише на вузьке коло осіб «командування», а й на посадових осіб штабу військової частини, якщо цей штаб здійснює управління відповідними підрозділами.
Отже, переглянувши рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку в межах вимог та доводів апеляційної скарги відповідача, у відповідності до ч.1 ст.308 КАС України, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог.
Наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.
Згідно зі ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
При цьому, суд враховує положення Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення. При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в пункті 58 рішення у справі "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain), серія A, 303-A, п. 29).
Частиною 1 ст. 315 КАС України визначено, що за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Під час апеляційного провадження, колегія суду не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції.
Доводи апеляційної скарги не містять належних та обґрунтованих міркувань, які б спростовували висновки суду першої інстанції. В апеляційній скарзі також не наведено інших міркувань, які б не були предметом перевірки судом першої інстанції та щодо яких не наведено мотивів відхилення наведених аргументів.
Колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухваленим з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
Враховуючи те, що справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження, рішення суду апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України, відповідно до вимог ст.327, ч.1 ст.329 КАС України.
Керуючись ст. ст. 242, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 27.02.2026 по справі № 520/26680/25 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України відповідно до вимог ст.327, ч.1 ст.329 КАС України.
Головуючий суддя (підпис)З.Г. Подобайло
Судді(підпис) (підпис) М.О. Семененко І.С. Чалий