Справа № 349/680/26
Провадження № 3/349/119/26
іменем України
02 червня 2026 року м. Рогатин
Суддя Рогатинського районного суду Івано-Франківської області Могила Р.Г. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали справи про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , українки, громадянки України, яка зареєстрована за місцем проживання: АДРЕСА_1 , за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
учасники справи:
прокурор Тринів В.І.
особа, яка притягається до
адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
Формулювання адміністративного правопорушення
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №203 від 05 травня 2026 року ОСОБА_1 звинувачується в несвоєчасному подані без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Зокрема, відповідно до рішення Рогатинської районної ради Івано-Франківської області від 06 лютого 2020 року № 621-29/2020 «Про затвердження списку присяжних Рогатинського районного суду Івано-Франківської області» ОСОБА_1 було включено до списку присяжних Рогатинського районного суду Івано-Франківської області строком на три роки. Рішення набрало чинності 06 квітня 2020 року.
Таким чином, згідно з п.п. «ґ» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 в період з 06 квітня 2020 року по 05 квітня 2023 року була суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, як на присяжну.
Отже ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно без поважних причин, в строк до 31 січня 2024 року, не подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період з 01 січня 2023 по 05 квітня 2023 (декларацію при звільненні), а фактично подала таку декларацію лише 19 жовтня 2024 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Позиція сторін в судовому засіданні
У судовому засіданні особа, яка притягається до відповідальності ОСОБА_1 свою вину у вчиненні інкримінованого правопорушення визнала у повному обсязі.
Прокурор Рогатинського відділу Івано-Франківської окружної прокуратури Тринів В.І. в судовому засіданні виступив з промовою про те, що вина ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого адміністративного правопорушення повністю доведена дослідженими судом доказами, долученими до протоколу про адміністративне правопорушення, оскільки вона в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період з 01 січня 2023 року по 05 квітня 2023 року (декларації при звільненні).
З урахуванням наведеного, просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн.
Окрім того зазначив, що оскільки датою вчинення адміністративного правопорушення є 19 жовтня 2024 року, а тому дворічний строк для накладення адміністративного стягнення , який передбачений ч.4 ст.38 КУпАП, не закінчився.
Мотиви суду щодо закритя провадження у справі у зв'язку закінченням на момент розгляду справи строків, передбачених статтею 38 КУпАП
Відповідно до положень ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом,забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
За змістом ст.280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Розглядаючи справу про адміністративне правопорушення, суд, з урахуванням вимог ст.252 КУпАП, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Положеннями ст.ст.7, 254, 279 КУпАП визначено, що суд здійснює розгляд справи про адміністративне правопорушення та вирішує питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності лише в межах протоколу про адміністративне правопорушення складеного щодо неї.
Частиною 1 статті 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
В примітці до ст. 172-6 КУпАП зазначено, що суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану " Розділ ХІІІ "Прикінцеві положення" Закону України «Про запобігання корупції» доповнено пунктом 2-7, де зазначено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Крім визнання вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6КУпАП, її вина обґрунтовано доводиться сукупністю зібраних доказів, та досліджених у судовому засіданні, зокрема:
- відомостями, які викладені у протоколі про адміністративне правопорушення, по'язане з корупцією № 203 від 05 травня 2026 року;
- копією рішення Рогатинської районної ради Івано-Франківської області від 06 лютого 2020 року № 621-29/2020 «Про затвердження списку присяжних Рогатинського районного суду Івано-Франківської області», яким ОСОБА_1 затверджена присяжною Рогатинського районного суду Івано-Франківської області з 06 квітня 2020 року;
- скриншотом сторінки з Єдиного державного реєстру декларацій та результатами пошуку декларацій щодо ОСОБА_1 , в якому відображено, коли саме нею подано декларацію та зазначено, що декларацію при звільненні подано 19 жовтня 2024 року.
Водночас, адміністративне стягнення не може бути накладено на ОСОБА_1 , з огляду на таке.
Згідно з ч. 4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 51, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Матеріали справи про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією щодо ОСОБА_1 надійшли до суду 11 травня 2026 року.
У складеному протоколі № 203 від 05 травня 2026 року щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП датою виявлення адміністративного правопорушення зазначено 05 травня 2026 року та вказано, що моментом виявлення правопорушення є дата, коли особа, яка вправі складати адміністративний протокол, оцінюючи зібрані докази, доходить висновку про наявність чи відсутність складу правопорушення. Датою вчинення адміністративного правопорушення зазначено 19 жовтня 2024 року, тобто дату подання декларації.
Суд вважає, що така позиція щодо визначення дня виявлення правопорушення та визначення дня вчинення правопорушення є неправильною, з огляду на таке.
День виявлення правопорушення - це день, коли уповноважена посадова особа дізналася про протиправну дію.
Частиною 1 статті 51-2 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що державні органи, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, а також юридичні особи публічного права зобов'язані перевіряти факт подання суб'єктами декларування, які в них працюють (працювали або входять чи входили до складу утвореної в органі конкурсної комісії, до складу Громадської ради доброчесності), відповідно до цього Закону декларацій та повідомляти Національне агентство про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій у визначеному ним порядку.
Отже згідно закону на Рогатинський районний суд Івано-Франківської області, в якому ОСОБА_1 з 06 квітня 2020 року по 05 квітня 2023 року виконувала обов'язки присяжної, покладено обов'язок перевіряти, чи подала вона відповідно до закону декларацію та повідомляти НАЗК про випадки неподання чи несвоєчасного подання декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
З матеріалів справи встановлено, що Рогатинським районним судом Івано-Франківської області 09 лютого 2024 року за № 02-16/172/24 надіслано повідомлення Національому агенству з питань запобігання корупції про факт неподання ОСОБА_1 декларації при звільненні за період з 01 січня 2023 року по 05 квітня 2023 року.
Щодо дати вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, то вказане правопорушеннябуло вчинено нею 01 лютого 2024 року, тобто на наступний день після закінчення строку подання такої декларації ( 31 січня 2024 року).
На підставі наведеного суд дійшов висновку, що на момент розгляду справи минули строки накладення адміністративного стягнення, які передбачені ч.4 ст.38 КУпАП, тобто минуло шість місяців з дня виявлення вказаного правопорушення, а також минуло два роки з дня його вчинення.
Відповідно до п. 7 ст. 247 КУпАП у випадку закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю.
У зв'язку з тим, що строк накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за вчинення нею адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, закінчився, провадження в справі необхідно закрити.
Керуючись ст. ст. 38, 247, 283, 284 КУпАП,
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст. 172-6 КУпАП на підставі п.7 ст.247 КУпАП у зв'язку закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ч. 4 ст. 38 цього Кодексу.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на постанову судді подається до Івано-Франківського апеляційного суду через Рогатинський районний суд Івано-Франківської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Р.Г. Могила