Постанова від 01.06.2026 по справі 400/12616/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 червня 2026 р.м. ОдесаСправа № 400/12616/25

Категорія: 113050000 Головуючий в 1 інстанції: Ярощук В.Г.

Місце ухвалення: м. Миколаїв

Дата складання повного тексту:13.02.2026р.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Бітова А.І.

суддів - Лук'янчук О.В.

- Ступакової І.Г.

у зв'язку з відсутністю клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю, справа розглянута згідно п.1 ч.1 ст. 311 КАС України,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2026 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИЛА:

У листопаді 2025 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Державної установи (далі - ДУ) "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" про визнання протиправним і скасування рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами перевірки обґрунтованості рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи відповідача від 20 серпня 2025 року №ЦО-6950 в частині скасування рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 від 06 травня 2024 року №601/1, яким було скасовано визнання позивача особою з інвалідністю ІІІ групи.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що на підставі рішення Миколаївської обласної медико-соціальної експертної комісії (далі - МСЕК) від 06 травня 2024 року його визнано особою з інвалідністю ІІІ групи, захворювання пов'язане з проходження військової служби. Інвалідність йому була встановлена до 01 червня 2025 року. Командою оцінювання повсякденного функціонування при Комунальному некомерційному підприємстві "Миколаївський регіональний фтізіопульманологічний медичний центр" Миколаївської обласної ради позивача повторно визнано з 11 червня 2025 року особою з інвалідністю ІІІ групи. На підставі вищевказаних документів він отримував пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Проте, 07 жовтня 2025 року позивач дізнався від Пенсійного фонду України про припинення йому виплати пенсії у зв'язку зі скасуванням відповідачем 20 серпня 2025 року рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи про встановлення йому інвалідності. На думку позивача, зазначене рішення відповідача є протиправним, оскільки проведення перевірки обґрунтованості та / або переогляду особи здійснюється шляхом проведення медико-соціальної експертизи стосовно відповідної особи. Однак, позивач не викликався відповідачем для відповідного огляду. Крім цього, відповідач при прийняті оскаржуваного рішення не розглянув рішення від 11 червня 2025 року про встановлення йому інвалідності і не вивчав документи, які стали підставою щодо прийняття вказаного рішення.

Відповідач позов не визнав, вказуючи, що відповідача від Міністерства охорони здоров'я України надійшло доручення на виконання запитів Державного бюро розслідувань від 06 листопада 2024 року №10-2-02-01-27449 (кримінальне провадження №62024000000000923) про здійснення перевірки обґрунтованості рішень МСЕК, зокрема стосовно позивача. Відповідно до ст.ст. 111 і 222 КПК України експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи (далі - ЕКзОПФО) зобов'язана була і мала повноваження на перевірку та скасування рішення МСЕК від 15 липня 2024 року щодо визнання позивача особою з інвалідністю. 20 серпня 2025 року ЕКзОПФО за результатами проведеного аналізу медико-експертної справи позивача групу інвалідності не було встановлено, а тому рішення про визнання позивача особою з інвалідністю було скасовано. Відповідач наголосив на тому, що згідно з чинним законодавством участь відповідної особи передбачається лише у разі необхідності, якщо у експертної команди буде недостатньо тих медичних документів, що наявні в матеріалах МСЕК, або, якщо у експертної команди є сумніви щодо визначення групи інвалідності.

Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2026 року позов ОСОБА_1 до ДУ "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами перевірки обґрунтованості рішень експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування осіб або рішень медико-соціальних експертних комісій від 20 серпня 2025 року №ЦО-6950 в частині, що стосується ОСОБА_1 .

В апеляційній скарзі ДУ "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з неправильним застосуванням норм матеріального права та з порушенням норм процесуального права.

Доводи апеляційної скарги:

- до відповідача надійшли листи Міністерства охорони здоров'я України, якими доручено Центральній медико-соціальній експертній комісії Міністерства охорони здоров'я України на виконання запитів ГУНП в Миколаївській області від 17.01.2025 року №СЕД-10384-2025 здійснити перевірку обґрунтованості рішень щодо зазначених у додатках до запитів осіб та у разі необхідності провести переогляд шляхом - проведення медико-соціальної експертизи стосовно таких осіб і прийняти відповідні рішення. Серед інших медико-експертних справ до Відповідача була передана й справа ОСОБА_1 . Втім, з 01 січня 2025 року в повному обсязі набули чинності положення Постанови Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 року №1338 "Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи" (далі - Постанова №1338), якою затверджені: Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи; Порядок проведення оцінювання повсякденного функціонування особи; Критерії направлення на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи; Порядок функціонування електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи; Критерії встановлення інвалідності. враховуючи вимоги Постанови №1338, яка в повному обсязі набула чинності з 01 січня 2025 року, ГУНП в Миколаївській області надіслано до ДУ "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України", на який з 01 січня 2025 року покладено права та обов'язки Центру оцінювання функціонального стану особи, відповідну постанову від 31 січня 2025 року, прийняту в рамках кримінального провадження №1202315000000415. Враховуючи вказані вище обставини, експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи законно та в межах повноважень визначених чинним законодавством був проведений ретельний аналіз документів медико-експертної справи позивача ОСОБА_1 на підтвердження законних підстав експертного рішення МСЕК щодо встановлення йому у 2024 році ІІІ групи інвалідності, захворювання - ТАК, пов'язане з проходженням військової служби, строком на 1 рік, а також, експертна команда мала повне законодавчо обґрунтоване право для скасування рішення МСЕК щодо визнання ОСОБА_1 особою з інвалідністю;

- результати перевірки медико - експертної справи Позивача були оформлені у вигляді Протоколу розгляду під час перевірки обґрунтованості рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або рішення медикосоціальної експертної комісії від 20 серпня 2025 року №ЦО-6950, рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами перевірки обґрунтованості рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або рішення медико-соціальної експертної комісії від 20 серпня 2025 року №ЦО-6950 та Витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами перевірки обґрунтованості рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або рішення медико-соціальної експертної комісії від 20 серпня 2025 року №ЦО-6950. Відповідачем правомірно прийнято рішення на підставі медичних документів позивача. Жодних порушень процедури проведення перевірки обґрунтованості рішення МСЕК з боку відповідача немає;

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ДУ "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України", перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.

Судом першої інстанції встановлені, судом апеляційної інстанції підтверджені, учасниками апеляційного провадження неоспорені наступні обставини.

У Довідці до акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 06 травня 2024 року серія 12ААГ №518300 зазначено, що позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності до 01 червня 2025 року, захворювання пов'язане з проходження військової служби.

Листом від 17 січня 2025 року №СЕД-10384-2025 у межах досудового розслідування у кримінальному провадженні 120231500000000415 слідчий Головного управління Національної поліції в Миколаївській області зі зверненням про перегляд рішення МСЕК в Миколаївській області про встановлення інвалідності, зокрема позивача, та за наявності підстав скасувати його.

Згідно з рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Комунального некомерційного підприємства "Миколаївський регіональний фтізіопульманологічний медичний центр" Миколаївської обласної ради від 11 червня 2025 року №66/25/245/Р позивачу встановлено з 01 червня 2026 року третю групу інвалідності, дата повторного огляду 01 липня 2026 року.

Рішенням ЕКзОПФО Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами перевірки обґрунтованості рішень експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування осіб або рішень медико-соціальних експертних комісій від 20 серпня 2025 року №ЦО-6950 (далі - Рішення №ЦО-6950) встановлено необґрунтованість встановлення позивачу ІІІ групи інвалідності рішенням від 06 травня 2024 року №601/1.

Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач провів перевірку обґрунтованості рішенням МСЕК в Миколаївській області від 06 травня 2024 року на підставі листа слідчого, а не його постанови, оформленого відповідно до ст. 110 КПК України. Відтак відповідач провів перевірку рішення МСЕК в Миколаївській області від 06 травня 2024 року відносно позивача за відсутності належних правових підстав для її проведення з порушенням вимог пп.2 п.8 Положення №1338 і абз.2 п.51 Порядку №1338.

Колегія суддів вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 2, 6-12, 77 КАС України, Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні", Закон України "Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні", Постанови Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 року №1338 "Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи".

Колегія суддів не приймає до уваги доводи апелянта, виходячи з наступного.

Відповідно ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно ст. 2 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" №875-ХІІ (далі - Закон №875-XII), особою з інвалідністю є особа зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов'язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.

Положення ч.ч.1, 2 ст. 6 Закону №875-ХІІ встановлюють, що захист прав, свобод і законних інтересів осіб з інвалідністю забезпечується в судовому або іншому порядку, встановленому законом.

Особа (її уповноважений представник) має право оскаржити рішення медико-соціальної експертної комісії, експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи в порядку адміністративного оскарження відповідно до Закону України "Про адміністративну процедуру" з урахуванням особливостей, встановлених Основами законодавства України про охорону здоров'я, та/або в судовому порядку.

Закон України "Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні" від 06 жовтня 2005 року №2961-IV в ст. 1, яка визначає терміни, що застосовуються у цьому законі унормовує, що інвалідність - міра втрати здоров'я у зв'язку із захворюванням, травмою (її наслідками) або вродженими вадами, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження життєдіяльності особи, внаслідок чого держава зобов'язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 №2102-ІХ, в Україні введений воєнний стан з 24 лютого 2022, який у подальшому продовжений та триває станом на цей час.

Рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 30 серпня 2023 року "Про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України", уведеним в дію Указом Президента України від 12 вересня 2023 року №576/2023, доручено Кабінету Міністрів України у тримісячний строк провести перевірку обґрунтованості рішень медико-соціальних експертних комісій та військово-лікарських комісій щодо встановлення інвалідності, визнання непридатності до військової служби, прийнятих у період дії правового режиму воєнного стану в Україні. У разі виявлення фактів необґрунтованого прийняття таких рішень, ініціювати їх перегляд у встановленому порядку та інформувати за наявності підстав відповідні правоохоронні органи.

Рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 22 жовтня 2024 року "Щодо протидії корупційним та іншим правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам державних органів", що введено в дію Указом Президента України від 22. жовтня 2024 №732/2024, вирішено рекомендувати Офісу Генерального прокурора, Службі безпеки України, Державному бюро розслідувань, Національній поліції України, Національному антикорупційному бюро України прозвітувати у місячний строк про вжиті заходи реагування щодо виявлення, розслідування та протидії корупційним й іншим кримінальним правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам державних органів. За результатами проведеної роботи запропонувати відповідні кадрові та організаційні рішення.

На виконання Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 22. жовтня 2024 року Кабінет Міністрів України прийняв постанови №1207 від 25. жовтня 2024 та №1276 08 листопада 2024, якими були внесені зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 року №1317 "Питання медико-соціальної експертизи".

Далі, 19 грудня 2024 прийнятий Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи" №4170-IX (далі - Закон №4170-ІХ) яким внесені зміни до законів України щодо процедури і повноважень суб'єктів владних повноважень щодо встановлення особам інвалідності.

Згідно абз.1 п.1 Розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №4170-ІХ цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію з 01 січня 2025 року (окрім деяких пунктів).

Відповідно п.2 Розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №4170-IX особам, яким встановлена інвалідність органами медико-соціальної експертизи, гарантується збереження статусу та соціальної захищеності в повному обсязі, передбаченому законодавством України для осіб з інвалідністю, на встановлений строк інвалідності; документами, що підтверджують інвалідність повнолітнім особам, є: видані до 31 грудня 2024 органами медико-соціальної експертизи виписки/довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формами, затвердженими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я; витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи щодо встановлення інвалідності за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я; рішення, прийняті медико-соціальними експертними комісіями, документи, видані на підставі таких рішень, є законними і чинними, прирівнюються до рішень експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи, документів, виданих на підставі таких рішень експертних команд (у тому числі витягів з рішень), та продовжують бути підставами для оформлення або продовження надання особам з інвалідністю прав, статусів, пільг, пенсій, допомог, компенсацій, надбавок, інших соціальних гарантій тощо, у тому числі для цілей, визначених законами України "Про військовий обов'язок та військову службу" та "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", на весь термін дії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією до проведення планового оцінювання повсякденного функціонування особи експертними командами з оцінювання повсякденного функціонування; особи, інвалідність яким встановлена без зазначення строку проведення повторного огляду, проходять оцінювання повсякденного функціонування особи за власним бажанням (за зверненням опікуна - у разі позбавлення особи з інвалідністю дієздатності);

На період дії воєнного стану, надзвичайного стану в Україні перелік причин неможливості проходження повторного огляду або оцінювання повсякденного функціонування особи визначається Кабінетом Міністрів України.

Пункт 3 розділу ІІ Закону №4170-ІХ передбачає, що повноваження, права і обов'язки медико-соціальних експертних комісій щодо проведення медико-соціальної експертизи, а також повноваження, права і обов'язки Центральної медико-соціальної експертної комісії Міністерства охорони здоров'я України припиняються 31 грудня 2024 року.

З моменту припинення повноважень, прав і обов'язків медико-соціальних експертних комісій щодо проведення медико-соціальної експертизи розгляд направлень на медико-соціальні експертні комісії, що не завершений до моменту припинення повноважень, прав і обов'язків медико-соціальних експертних комісій, припиняється зазначеними комісіями; розгляд зазначених направлень здійснюється експертними командами з оцінювання повсякденного функціонування особи відповідно до цього Закону та Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Постанови №1338 затверджені Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи; Порядок проведення оцінювання повсякденного функціонування особи; Критерії направлення на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи; Порядок функціонування електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи; критерії встановлення інвалідності.

Приписи абз.7 п.3 Постанови №1338 визначають, що документи, рішення, прийняті медико-соціальними експертними комісіями, документи, видані на підставі цих рішень, є чинними, прирівнюються до рішень експертних команд, документів, виданих на підставі рішень експертних команд (у тому числі витягів з рішень), та продовжують бути підставами для оформлення або продовження надання особам з інвалідністю статусів, пільг, пенсій, допомог, компенсацій, надбавок, інших соціальних гарантій тощо, у тому числі для цілей, визначених у Законах України "Про військовий обов'язок та військову службу" та "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", на весь строк дії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією до проведення планового оцінювання повсякденного функціонування особи експертними командами.

Відповідно до пункту 1 Порядку, затвердженого Постановою №1338 цей Порядок визначає процедуру проведення оцінювання повсякденного функціонування особи (далі - оцінювання), а саме повнолітніх громадян України, іноземців або осіб без громадянства, які проживають в Україні на законних підставах, з обмеженнями повсякденного функціонування або з інвалідністю (далі - особа) з метою визначення наявності або відсутності порушень структур та/або функцій організму, в тому числі фізичних, психічних, інтелектуальних, сенсорних, що можуть призводити до обмежень життєдіяльності, встановлення причини, часу настання, групи інвалідності, а також розроблення рекомендацій, що є частиною індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю, з урахуванням індивідуального реабілітаційного плану (за наявності).

Пункт 10 Порядку затвердженого Постановою №1338 визначає, що рішення про встановлення інвалідності, прийняті до набрання чинності Постановою №1338, переглядаються Центром оцінювання функціонального стану особи з дотриманням вимог, встановлених цим Порядком.

Згідно підпункту 2 пункту 8 Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого Постановою №1338, Центр оцінювання функціонального стану особи, крім іншого, проводить перевірку обґрунтованості рішень, прийнятих під час оцінювання та/або прийнятих медико-соціальними експертними комісіями на виконання ухвали слідчого судді або рішення, ухвали суду стосовно зазначеної в ухвалі слідчого судді або рішення, ухвалі суду особи, за запитом робочої групи із забезпечення моніторингу в сфері оцінювання, утвореної керівником обласної, Київської міської державної адміністрації (військової адміністрації), або за результатами моніторингу наявних в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування особи даних.

Якщо за результатами перевірки прийняте рішення про необхідність проведення повторного оцінювання особи, про це повідомляється особі, повторне оцінювання якої має бути проведено, на адресу її електронної пошти, а в разі відсутності електронної пошти - шляхом надсилання в паперовій формі протягом п'яти календарних днів засобами поштового зв'язку рекомендованого листа з повідомленням про вручення на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), а також відображається в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування особи для лікаря, який направив на оцінювання, по якому проводиться перевірка обґрунтованості рішення. Оцінювання в такому випадку здійснюється на підставі медичних документів, сформованих за результатами повного медичного обстеження, та проведених необхідних досліджень на базі державної установи Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України або Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю навчально-наукового лікувального комплексу Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова.

Підпунктом 5 Положення визначено перевірку під час оскарження рішення експертних команд або медико-соціальних експертних комісій обґрунтованість рішень, прийнятих під час оцінювання (медико-соціальної експертизи) та встановлення інвалідності, розглядає медичні документи та проводить оцінювання, за результатами якого приймає рішення щодо скасування, підтвердження або формування нового рішення.

Враховуючи вищенаведені правові норми діючого законодавства, колегія суддів зазначає, що під час проведення перевірки рішення медико-соціальної експертизи на виконання ухвали слідчого судді або рішення, експертна команда Центру оцінювання функціонального стану особи має право діяти відповідно до Порядку.

Крім того, зазначений Порядок не передбачає право Центру оцінювання функціонального стану особи скасовувати рішення медико-соціальної експертизи іншим шляхом, ніж як проведення повторного оцінювання функціонального стану особи, з її викликом та повідомленням. Таке оцінювання проводиться на підставі дослідження медичних документів, сформованих за результатами повного медичного обстеження, та проведених необхідних досліджень.

Колегія судді акцентує увагу на тому, що у випадку, коли під час перевірки обґрунтованості рішення про встановлення інвалідності, у комісії виникає сумнів, відповідач повинен здійснити призначення повторного оцінювання, як це встановлено Порядком проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого Постановою №1338, про що має бути повідомлена особа, повторне оцінювання якої має бути проведене.

Відповідно до приписів Положення, затвердженого Постановою №1338, на адресу такої особи засобами електронної пошти, або засобами поштового зв'язку має бути направлене повідомлення щодо проведення оцінювання повсякденного функціонування особи. Оцінювання в такому випадку здійснюється на підставі медичних документів, сформованих за результатами повного медичного обстеження, та проведених необхідних досліджень на базі закладу охорони здоров'я.

Колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що у контексті спірних правовідносин саме належне дотримання процедури оцінювання повсякденного функціонування особи є фундаментальним показником правомірності винесеного рішення, за умови протилежного нівелюється сенс законодавчого врегулювання такої процедури.

Крім того, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, права та обов'язки Центру оцінювання функціонального стану особи за рішенням МОЗ покладаються на підприємство, установу або організацію, що належить до сфери управління МОЗ, та має ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики (абз.1 п.7 Положення №1338).

Пунктом 1 наказу Міністерства охорони здоров'я України від 03 грудня 2024 року №2022 "Про покладення прав та обов'язків Центру оцінювання функціонального стану особи" покладено права та обов'язки Центру оцінювання функціонального стану особи на ДУ "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" (ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ 03191673).

Відповідно пп.2 п.8 Положення №1338 Центр оцінювання функціонального стану особи проводить перевірку обґрунтованості рішень, прийнятих експертними командами або медико-соціальними експертними комісіями:

- на виконання постанови слідчого, прокурора, ухвали слідчого судді або рішення, ухвали суду - стосовно особи, зазначеної в постанові слідчого, прокурора, ухвалі слідчого судді або рішенні, ухвалі суду;

- за результатами моніторингу проведення оцінювання повсякденного функціонування особи.

Якщо за результатами перевірки обґрунтованості прийнято рішення про необхідність проведення повторного оцінювання особи, про це повідомляється особі, повторне оцінювання якої повинне бути проведено, на адресу її електронної пошти, а в разі відсутності електронної пошти - шляхом надсилання в паперовій формі протягом п'яти календарних днів засобами поштового зв'язку рекомендованого листа з повідомленням про вручення на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), а також відображається в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування особи для лікаря, який направив на оцінювання, щодо якого проводиться перевірка обґрунтованості рішення. Оцінювання в такому випадку здійснюється на підставі медичних документів, сформованих за результатами повного медичного обстеження та необхідних досліджень, проведених на базі державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" або Вінницького національного медичного університету імені М. І. Пирогова.

Абзацом 13 п.51 Порядку №1338, встановлено, що за результатами перевірки обґрунтованості рішень та оцінювання Центр оцінювання функціонального стану особи приймає рішення щодо скасування, підтвердження або формування нового рішення.

З урахуванням наведених норм, колегія суддів зазначає, що до повноважень відповідача належить проведення на підставі постанови слідчого, прокурора, ухвали слідчого судді або рішення, ухвали суду перевірки обґрунтованості рішень, прийнятих МСЕК, за результатами яких приймається рішення щодо скасування, підтвердження або формування нового рішення. Водночас перевірка відповідного рішення може проводитись за наявними документами і без повторного оцінювання особи, а отже і без її повідомлення та особистої участі.

Як вбачається з матеріалів справи, зокрема рішенням МСЕК в Миколаївській області від 06 травня 2024 року, відображеного в акті огляду медико-соціальною експертною комісією серія 12ААГ №518300, позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності до 01 червня 2025, захворювання пов'язане з проходження військової служби.

Листом від 17 січня 2025 року №СЕД-10384-2025 у межах досудового розслідування у кримінальному провадженні 120231500000000415 слідчий Головного управління Національної поліції в Миколаївській області зі зверненням про перегляд рішення МСЕК в Миколаївській області про встановлення інвалідності, зокрема позивача, та за наявності підстав скасувати його.

Колегія суддів акцентує увагу на тому, що у цьому листі не зазначено про наявність постанови слідчого, прокурора, ухвали слідчого судді або рішення, ухвали суду щодо необхідності проведення перевірки обґрунтованості відповідних рішень МСЕК.

Рішенням №ЦО-6950 встановлено необґрунтованість встановлення позивачу ІІІ групи інвалідності на підставі рішенням від 06 травня 2024 року №601/1. Підставою для ініціювання перевірки обґрунтованості рішення, що підлягає перевірці, вказано вищенаведений лист Головного управління Національної поліції в Миколаївській області.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції, що відповідач провів перевірку обґрунтованості рішенням МСЕК в Миколаївській області від 06 травня 2024 року на підставі листа слідчого, а не його постанови, оформленого відповідно до ст. 110 КПК України, а тому провів перевірку вищезазначеного рішення відносно позивача за відсутності належних правових підстав для її проведення з порушенням вимог пп.2 п.8 Положення №1338 і абз.2 п.51 Порядку №1338.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що рішення №ЦО-6950 є протиправним та підлягає скасуванню.

Інші доводи апеляційної скарги зроблених висновків суду першої інстанції не спростовують, тоді як факти та мотивування яких повністю спростовуються матеріалами справи та обставинами, які повно та об'єктивно були встановлені судом першої інстанції при вирішенні справи.

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Колегія суддів не змінює розподіл судових витрат відповідно ст. 139 КАС України.

Оскільки дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, постанова суду апеляційної інстанції відповідно до ч.5 ст. 328 КАС України в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст. 315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, ч.5 ст. 328 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" залишити без задоволення, а рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2026 року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків передбачених п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.

Повне судове рішення складено 01 червня 2026 року.

Головуючий: Бітов А.І.

Суддя: Лук'янчук О.В.

Суддя: Ступакова І.Г.