Справа № 127/11708/26
Провадження № 3/127/2428/26
02 червня 2026 рокум. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Кашпрук Г.М., розглянувши адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, -
До Вінницького міського суду Вінницької області 08.04.2026 надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 671069 від 25.03.2026 вбачається, що 25.03.2026 о 12 год 15 хв в м. Вінниця по вул. Привокзальній, буд.1а, на ринку «Привокзальний 2» громадянин ОСОБА_1 здійснював провадження господарської діяльності, а саме реалізацію тютюну без відповідних дозвільних документів, обов'язкова наявність яких передбачена відповідно до ЗУ №3817 - ІХ від 18.06.2024 «Про державне регулювання виробництва і обігу тютюнових виробів та сировини…», а саме п.2 ст.23 цього Закону.
В судовому засіданні ОСОБА_1 обставини викладені в протоколі не заперечував, зазначив, що не був повідомлений, що дана господарська діяльність потребує додаткового дозволу, просив суд у разі застосування до нього адміністративного стягнення у виді штрафу, розстрочити його виплату.
Захисник Никитюк О.І. в судовому засіданні покладався на розсуд суду.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, його захисника, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до диспозиції ч. 1 ст. 164 КУпАП адміністративна відповідальність настає за вчинення дій, що охоплюються складом правопорушення за ознаками провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Таким чином, дії ОСОБА_1 містять склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, що підтверджується дослідженим в судовому засіданні протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №671069 від 25.03.2026, письмовими поясненнями ОСОБА_1 , згідно з якими останній в подальшому повідомляв, що виготовить відповідні документи для здійснення подібної діяльності, рапортом працівника поліції від 25.03.2026, актом добровільної видачі тютюнової сировини від 25.03.2026 та іншими матеріалами справи, а також поясненнями ОСОБА_1 наданими в судовому засіданні.
Суд звертає увагу, що дійсно ОСОБА_1 здійснював продаж тютюну на підставі відповідних документів, однак відповідно до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» продаж тютюнових виробів здійснюється, лише у встановленій упаковці з акцизними марками та за наявності ліцензії на роздрібну торгівлю, реалізація тютюнових виробів допускається виключно у фабричній упаковці з акцизними марками та медичними попередженнями.
Крім того, роздрібна торгівля тютюновою сировиною кінцевому споживачу прямо заборонена, якщо тютюн був вирощений особисто, власноруч у вигляді махорки, продаж тютюну на розсип також заборонений.
Як вбачається, у ході судового розгляду ОСОБА_1 не було надано жодних документів та не було доведено походження даного товару, що є небезпечним для споживача, а також не доведено, що товар не є тютюновою сировиною.
Отже, не зрозуміло чи даний товар є тютюновим виробом бо не має відповідного упакування чи акцизу, вбачається тільки тютюн фасований у мішках, що більше підпадає під тютюнову сировину, продаж якої заборонено кінцевому споживачу, що і підтверджено протоколом та рапортом працівників поліції.
Оскільки обов'язковими документами при поставці/закупівлі є: накладна, рахунок фактура, товарно-транспортна накладна, такі документи необхідні для податкового обліку та підтвердження походження товару.
Щодо документів постачальника, необхідні наступні: реквізити та ліцензія постачальника, як ФОП або як оптового продавця, що підтверджує, що придбаний товар походить від суб'єкта, який має право здійснювати таку діяльність.
Внаслідок чого, якщо дані документи відсутні, тобто ФОП не має ліцензії, не може пред'явити документи на походження товару, продає товар без належної упаковки, то така діяльність є незаконною, ОСОБА_1 на надав суду жодних документів які б підтверджували, що даний тютюн є тютюновим виробом із необхідними документами та походженням, тобто в даних обставинах вбачається порушення ОСОБА_1 ч. 1 ст. 164 КУпАП, а саме здійснення господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, тобто роздрібна торгівля на території України тютюновою сировиною, сировиною для рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або нікотином (токсичним алкалоїдом, екстрагованим з тютюну або отриманим шляхом хімічного синтезу, який відповідає товарній позиції 2939 згідно з УКТЗЕД) окремо або в наборах забороняється.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, цілком доведена та підтверджена відповідними належними доказами.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень правопорушником.
Суд приходить до переконання, що з метою попередження вчинення ОСОБА_1 аналогічних правопорушень у майбутньому до нього слід застосувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі, передбаченому санкцією ч. 1 ст. 164 КУпАП з розстрочкою його виплати на десять місяців рівними частинами та з конфіскацією предметів торгівлі.
Крім того, з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в сумі 665 грн 60 коп., сплата якого передбачена п. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір».
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 40-1, 164, 283, 284 КУпАП, суд -
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок з розстрочкою його виплати на 10 (десять) місяців рівними частинами по 1700 (одній тисячі сімсот) гривень, з конфіскацією предметів торгівлі: мішок з тютюном «Вірджинія», вагою 550 г.; мішок із тютюном «Вірджинія легка», вагою 445 г.; мішок із тютюном «Берлі», вагою 935 г.; відповідно до квитанції №09/2026 від 25.03.2026
Стягнути з ОСОБА_1 , судовий збір у розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 копійок в дохід держави.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Вінницький міський суд Вінницької області протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя: