Рішення від 08.02.2011 по справі 16/198-НМ

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

* 10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, '481-620

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Від "08" лютого 2011 р.Справа № 16/198-НМ

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Гансецького В.П.

за участю представників сторін:

від позивача: Комінарець О.О. - дов. №11-6264/11/02 від 28.12.10р.

від відповідача - Андрушівської міськради: Пашківський П.В., дов. №02-19/15 від

12.01.11р.

від відповідача - ОСОБА_3: не з'явився

прокурор: Бугайов С.В.- посв. №86

Розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі справу за позовом прокурора Андрушівського району в інтересах держави в особі Головного управління Держкомзему у Житомирській області (м.Житомир)

до 1)Андрушівської міської рада (м.Андрушівка)

2)Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 (с.Гальчин Житомирська область)

про визнання протиправним рішення сесії від 23.04.09р. та визнання недійсним договору оренди землі від 22.07.09р.

Прокурор звернувся з позовом про визнання протиправним рішення сесії Андрушівської міськради від 23.04.09р. "Про затвердження технічної документації із землеустрою та про передачу земельної ділянки в оренду для підприємницької діяльності", а також про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки загальною площею 0,2187 га від 22.07.09р., укладеного між відповідачами.

Прокурор та представник позивача позов підтримали в повному обсязі з підстав, зазначених в позовній заяві.

Представник першого відповідача - Андрушівської міської ради позов визнав.

Відповідач - ОСОБА_3 або її представник в судове засідання не з'явились, про причини неявки суд не повідомила, хоча про час та місце розгляду справи повідомлена своєчасно та належним чином.

Заслухавши прокурора та представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд,-

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Андрушівської міської ради від 23.04.2009р. "Про затвердження технічної документації із землеустрою та про передачу земельної ділянки в оренду для підприємницької діяльності" затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди земельної ділянки з метою передачі її в оренду ОСОБА_3 загальною площею 0,2187 га на АДРЕСА_1 (а.с.32).

Цим же рішенням передано ОСОБА_3 в оренду на 47 років зазначену земельну ділянку.

22.07.2009р. між Андрушівською міською радою (орендодавець) та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_3 (орендар) укладено договір оренди землі, згідно якого орендар надав а орендодавець прийняла в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, землі промислової діяльності, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.6-7), що підтверджується підписаним сторонами Актом приймання - передачі земельної ділянки від 22.07.09р. (а.с.8).

Господарський суд вважає, що вищезазначене рішення Андрушівської міської ради від 23.04.2009р. підлягає визнанню протиправним, виходячи з наступного.

Відповідно до ст.123 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент прийняття оспорюваного рішення), надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:

зміни цільового призначення земельних ділянок;

надання в користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).

Відповідно до ст.50 Закону України "Про землеустрій" від 22.05.03р. №858-IV, проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок. Порядок складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.1 "Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.04 р. № 677 (далі - Порядок), цей Порядок визначає механізм розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок (далі - проект відведення земельної ділянки).

Відповідно до п.2 Порядку, проект відведення земельної ділянки не розробляється у разі, коли:

земельна ділянка, межі якої визначено в натурі (на місцевості), надається у користування або безоплатно передається у власність без зміни її цільового призначення;

земельна ділянка набувається у власність шляхом купівлі-продажу, дарування, міни, на підставі інших цивільно-правових угод, успадкування, без зміни її меж та цільового призначення;

земельна ділянка придбана на конкурентних засадах (за результатами земельних торгів).

Проект відведення земельної ділянки може не розроблятися також в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до п.9 Порядку, проект відведення земельної ділянки виконавець погоджує із землевласником або землекористувачем, органом земельних ресурсів, природоохоронним органом, санітарно-епідеміологічною службою, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини.

Відповідно до п.10 Порядку, погоджений проект відведення земельної ділянки підлягає державній експертизі, яка проводиться органом земельних ресурсів відповідно до законодавства.

Відповідно до п.11 Порядку, після одержання позитивного висновку державної експертизи проект відведення земельної ділянки розглядається сільською, селищною, міською радою, районною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією, затверджується ними або в установленому порядку подається до інших органів, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок.

Відповідно до ч.4 ст.15 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.98 р. № 161-XIV, невід'ємною частиною договору оренди землі є, зокрема, проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно із законом.

Відповідно до ст.ст.13,14 Конституції України, земля є об'єктом права власності Українського народу, основним національним багатством і перебуває під особливою охороною держави. Надання земельної ділянки в оренду з порушенням вимог чинного законодавства суперечить інтересам держави.

Відповідно до ч.1 ст.21 Земельного кодексу України, порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для:

а) визнання недійсними рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам;

б) визнання недійсними угод щодо земельних ділянок.

Відповідно до ст.211 Земельного кодексу України, порушенням законодавства є, зокрема, укладення угод з порушенням земельного законодавства.

Відповідно до ст.32 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Відповідач - Андрушівська міська рада не подала суду доказів дотримання вимог вищезазначеного законодавства при прийнятті оспорюваного рішення.

Натомість, прокурором та позивачем доведено, що відповідач - Андрушівська міська рада прийнявши оспорюване рішення діяла всупереч чинному законодавству, зокрема, тому, що стосується передачі в оренду земельної ділянки ОСОБА_3 без проекту відведення в порядку, встановленому Земельним законодавством України (в редакції, чинній на момент прийняття оспорюваного рішення).

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оспорюване рішення вимогам Конституції України та зазначеним нормативним актам не відповідає, а тому є протиправним.

Стосовно вимоги позовної заяви про визнання недійсним договору оренди землі від 22.07.09р., укладеного між Андрушівською міською радою та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_3 суд зазначає наступне.

Угодою від 19.10.10 р., тобто ще до подання даного позову, орендодавець та орендар розірвали оспорюваний договір оренди (а.с.37).

У зв'язку з цим, на момент подання позову до суду про визнання зазначеного договору недійсним цей договір вже втратив свою дію, тобто перестав існувати як юридичний факт, що свідчить про те, що в цій частині позовних вимог відсутній предмет спору.

На цій підставі в частині визнання недійсним договору оренди землі від 22.07.09р. провадження у справі підлягає припиненню за відсутності предмета спору.

Згідно поданої відповідачем ОСОБА_3 довідки з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців № 655562, станом на 04.01.11р. здійснена державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем ОСОБА_3 за її рішення.

Тобто, на момент прийняття рішення у справі ОСОБА_3, відповідно до ст.ст.1 та 21 ГПК України, на може бути стороною у господарскій справі.

На цій підставі в частині позовних вимог до ОСОБА_3 провадження у справі підлягає припиненню у зв'язку з тим, що спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.

У зв'язку з визнанням господарським судом рішення сесії Андрушівської міської ради від 23.04.09р. протиправним, судові витрати покладаються на цю міськраду.

Керуючись ст.ст.49,82-85 ГПК України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправним рішення сесії Андрушівської міської ради від 23.04.09р. "Про затвердження технічної документації із землеустрою та про передачу земельної ділянки в оренду для підприємницької діяльності".

3. Припинити провадження у справі в частині визнання недійсним договору оренди землі від 22.07.09р., укладеного між Андрушівською міською радою та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_3 за відсутності предмета спору.

4. Припинити провадження у справі в частині позовних вимог до фізичної особи- підприємця ОСОБА_3 у зв'язку з тим, що спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.

5. Стягнути з Андрушівської міської ради, 13400, м.Андрушівка Житомирської області, площа Леніна 7, ідентифікаційний код 24706710:

- в доход Державного бюджету України (п/р 31118095700002 ГУДКУ у Житомирській області, ЄДРПОУ 22062319, МФО 811039, код 22090200, отримувач УДК в м.Житомирі) - 85,00грн. державного мита;

- в доход Державного бюджету України (п/р 31217264700002 у ГУДКУ у Житомирській області, МФО 811039, ЄДРПОУ 22062319, отримувач УДК у м.Житомирі) - 236,00 грн. за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено 08.02.11р.

Суддя Гансецький В.П.

Друк:: 6 прим.

1 - у справу,

2-4 - сторонам (рек. з повідомл. про вруч.),

5,6 - прокурору.