Господарський суд
Житомирської області
* 10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, '481-620
Від "07" лютого 2011 р.Справа № 5/211-НМ
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Гансецького В.П.
за участю представників сторін:
від позивача 1: не з'явився
від позивача 2: Козир Р.А. - дов. № 11-4688/11/01 від 03.09.10р.
від відповідача 1: не з'явився
2: не з'явився
від третьої особи - ДП "Житомирське лісове господарство": не з'явився
від третьої особи - Василівської сільської ради: Андросович П.В. - сільський голова
прокурор: Бугайов С.В. - посв. НОМЕР_1
Розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі справу за позовом Житомирського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Житомирської обласної державної адміністрації (м.Житомир), Головного управління Держкомзему в Житомирській області (м.Житомир)
до 1) Приватного підприємства "Фокусс" (с.Василівка Житомирського району)
2) Житомирської районної державної адміністрації (м.Житомир)
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Василівська сільська рада Житомирського району (с.Василівка Житомирського району Житомирської області)
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Державне підприємство "Житомирське лісове господарство" (м.Житомир)
про визнання незаконним розпорядження голови Житомирської районної державної адміністрації від 20.01.2009р. № 69 та визнання недійсним договору оренди землі від 05.02.2009р.
Прокурор звернувся в інтересах держави в особі Житомирської обласної державної адміністрації та Головного управління Держкомзему в Житомирській області про визнання незаконним розпорядження голови Житомирської районної державної адміністрації № 69 від 20.01.09р. "Про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки ПП "Фокусс" для будівництва комплексу по торгівельно-побутовому обслуговуванню населення на території Василівської сільської ради" та визнання недійсним договору оренди землі від 05.02.09р., укладеного між Приватним підприємством "Фокусс" та Житомирською районною державною адміністрацією.
Представник другого позивача та прокурор в судовому засіданні позов підтримали у повному обсязі з підстав зазначених у позовній заяві. Пояснили, що оспорюване розпорядження прийнято з порушенням чинного законодавства, зокрема, що відповідачем - Житомирською районною державною адміністрацією неправомірно передано ПП "Фокусс" в оренду земельну ділянку, в складі якої знаходяться лісові угіддя площею 0,2244 га, а саме - полезахисні насадження і чагарники, тобто, райдержадміністрація порушила встановлену компетенцію щодо розпорядження землями. Також зазначили, що земельну ділянку передано в користування без проведення аукціону, що договір оренди землі від 05.02.09р., укладений між відповідачами, є недійсним, оскільки оспорюване розпорядження № 69 від 20.01.09р., на підставі якого укладено вказаний договір, прийнято з порушенням чинного законодавства.
Позивач - Житомирська обласна державна адміністрація, відповідач - ПП "Фокусс" та третя особа - ДП "Житомирське лісове господарство" своїх представників в судове засідання не направили, про причини неявки суд не повідомили, вимог ухвал суду від 10.12.10р., від 12.01.11р. не виконали.
Від представника відповідача - Житомирської районної державної адміністрації надійшов лист від 02.02.11р. б/н, в якому він просить відкласти розгляд справи орієнтовно на один місяць для розгляду заяви ПП "Фокусс" про продовження дії оспорюваного договору оренди землі.
Враховуючи, що представником зазначеного відповідача не подано будь-яких доказів в обгрунтування необхідності відкладення розгляду справи та враховуючи встановлені законом строки розгляду справи, господарський суд вважає за необхідне не приймати до уваги зазначений лист відповідача та прийняти рішення у справі на підставі наявних в ній документів.
В судовому засіданні 12.01.11р. представник третьої особи - ДП "Житомирське лісове господарство" у вирішенні спору покладалась на розсуд суду.
В судовому засіданні 07.02.11р. представник третьої особи - Василівської сільської ради у вирішенні спору покладається на розсуд суду.
Заслухавши представника позивача, третьої особи та прокурора, дослідивши матеріали справи, господарський суд,-
20.01.09р. головою Житомирської районної державної адміністрації видано розпорядження № 69 "Про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки ПП "Фокусс" для будівництва комплексу по торгівельно-побутовому обслуговуванню населення на території Василівської сільської ради", яким затверджено проект із землеустрою щодо відведення Приватному підприємству "Фокусс" в оренду земельної ділянки площею 0,6844 га для будівництва комплексу по торгівельно - побутовому обслуговуванню населення на території Василівської сільської ради (т.1 а.с.16).
Пунктом 2 цього розпорядження Приватному підприємству "Фокусс" передано в оренду терміном на два роки земельну ділянку площею 0,6844 га, в тому числі рілля - 0,3882 га, полезахисні насадження - 0,1198 га, чагарники - 0,1046 га, болота - 0,0718 га для будівництва комплексу по торгівельно-побутовому обслуговуванню населення із земель запасу Василівської сільської ради та встановлено орендну плату в розмірі 6% від нормативної грошової оцінки землі.
Цим же розпорядженням зобов'язано юридичний сектор райдержадміністрації забезпечити укладення з ПП "Фокусс" договору оренди землі.
Прокурор та позивач просять визнати недійсним зазначене розпорядження №69 від 20.01.09., мотивуючи тим, що другий відповідач - Житомирська районна державна адміністрація перевищила свої повноваження, оскільки в оренду передала земельну ділянку лісового фонду за межами населеного пункту, затвердила проект землеустрою без погодження з територіальним органом охорони навколишнього природного середовища та земельну ділянку передано в оренду без проведення аукціону.
Також просять визнати недійсним договір оренди землі від 05.02.09р., укладений між Приватним підприємством "Фокусс" та Житомирською районною державною адміністрацією.
На виконання вказаного розпорядження, 05.02.09р. між Житомирською районною державною адміністрацією (орендодавець) та Приватним підприємством "Фокусс" (орендар) укладено договір оренди землі, згідно якого орендодавець передав орендарю в строкове платне користування земельну ділянку для будівництва комплексу по торгівельно-побутовому обслуговуванню населення, яка знаходиться на території Василівської сільської ради Житомирської області (т.1 а.с.9-11).
Господарський суд вважає, що вищезазначене розпорядження та договір оренди підлягають визнанню, відповідно, незаконним та недійсним, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.3 ст.1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.99р. № 586-ХІV, місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Відповідно до ч.2 ст.151 Господарського кодексу України, порядок надання у користування природних ресурсів громадянам і юридичним особам для здійснення господарської діяльності встановлюється земельним, водним, лісовим та іншим спеціальним законодавством.
Згідно ч.2 ст.3 Кодексу України про надра земельні, лісові та водні відносини регулюються відповідним законодавством України.
Земельні відносини, що виникають при використанні надр, лісів, вод, а також рослинного і тваринного світу, атмосферного повітря, регулюються цим Кодексом, нормативно-правовими актами про надра, ліси, води, рослинний і тваринний світ, атмосферне повітря, якщо вони не суперечать цьому Кодексу (ч.2 ст.3 Земельного кодексу України (у редакції, чинній станом на час укладення оспорюваного договору)).
Відповідно до ч.1 ст.123 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент прийняття оспорюваного розпорядження та укладення договору), надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:
зміни цільового призначення земельних ділянок;
надання в користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).
Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення, здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.124 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент прийняття оспорюваного розпорядження та укладення договору), передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Відповідно до ч.6 та ч.7 ст.123 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент прийняття оспорюваного розпорядження та укладення договору), розроблений проект відведення земельної ділянки погоджується з територіальним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, а також з відповідним територіальним органом виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду).
Погоджений проект відведення земельної ділянки після одержання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи у випадках, передбачених законом, подається разом з клопотанням про надання земельної ділянки до відповідної державної адміністрації, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, які розглядають його в місячний строк і в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки у користування.
Відповідно до ст.50 Закону України "Про землеустрій" від 22.05.03р. №858-IV, проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок. Порядок складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.1 "Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.04р. № 677 (далі - Порядок), цей Порядок визначає механізм розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок (далі - проект відведення земельної ділянки).
Відповідно до п.2 Порядку, проект відведення земельної ділянки не розробляється у разі, коли:
земельна ділянка, межі якої визначено в натурі (на місцевості), надається у користування або безоплатно передається у власність без зміни її цільового призначення;
земельна ділянка набувається у власність шляхом купівлі-продажу, дарування, міни, на підставі інших цивільно-правових угод, успадкування, без зміни її меж та цільового призначення;
земельна ділянка придбана на конкурентних засадах (за результатами земельних торгів).
Проект відведення земельної ділянки може не розроблятися також в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до п.9 Порядку, проект відведення земельної ділянки виконавець погоджує із землевласником або землекористувачем, органом земельних ресурсів, природоохоронним органом, санітарно-епідеміологічною службою, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини.
Відповідно до п.10 Порядку, погоджений проект відведення земельної ділянки підлягає державній експертизі, яка проводиться органом земельних ресурсів відповідно до законодавства.
Відповідно до п.11 Порядку, після одержання позитивного висновку державної експертизи проект відведення земельної ділянки розглядається сільською, селищною, міською радою, районною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією, затверджується ними або в установленому порядку подається до інших органів, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок.
Відповідно до ч.4 ст.15 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.98 р. № 161-XIV, невід'ємною частиною договору оренди землі є, зокрема, проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно із законом.
В матеріалах справи міститься висновок Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Житомирській області від 25.03.08р. № 2389 щодо погодження відводу земельної ділянки ПП "Фокусс" (т.1 а.с.18).
Разом з тим, згідно листа Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Житомирській області від 23.06.09р. № 3039/г-1/3-4-3380 - матеріали щодо вибору та проекту відводу земельної ділянки площею 0,6844 га ПП "Фокусс" для будівництва комплексу по торгівельно - побутовому обслуговуванню населення на території земель запасу Василівської сільської ради до цього управління на погодження не надходили (т.1 а.с.47).
Таким чином, проект землеустрою не погоджений з територіальним органом охорони навколишнього природного середовища.
Висновок державної експертизи землевпорядної документації від 25.09.08р. № 1459 (т.1 а.с.14) стосовно проекту землеустрою щодо відведення в оренду зазначеної земельної ділянки ПП "Фокусс" скасовано наказом Головного управління Держкомзему у Житомирській області від 06.07.09р. № 79 (т.1 а.с.23) на підставі протесту від 19.06.09р. № 725 вих.09 Житомирського міжрайонного природоохоронного прокурора (т.1 а.с.25,26).
Таким чином, передача в оренду земельної ділянки відбулась без висновку державної експертизи землевпорядної документації, оскільки відсутній позитивний висновок експертизи, який є підставою для прийняття рішення уповноваженим органом.
Як зазначалось вище, ПП "Фокусс" передано в оренду земельну длянку на якій знаходяться полезахисні насадження - 0,1198 га.
З матеріалів справи вбачається, що на спірній земельній ділянці ростуть дерева.
Так, згідно Акту від 16.06.10р. перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, здійсненої Державною екологічною інспекцією в Житомирській області, встановлено, що на спірній земельній ділянці з південного боку ділянки знаходяться молоді осикові чагарники, наявне насадження берези до 5 років в кількості 34 дерев. З північного боку дялянки знаходиться на приблизній площі 0,08 га насадження березового молодняка приблизно до 25 років у кількості 101-го дерева, у тому числі 76 дерев породи береза, 3 дерева породи клен, 20 дерев породи осика, 1 дерево породи дуб та 1 дерево породи сосна (т.2 а.с.49-51).
Статтею 4 Лісового кодексу України (у редакції, чинній станом на час укладення спірного договору) встановлено, що до лісового фонду України належать лісові ділянки, в тому числі захисні насадження лінійного типу, площею не менше 0,1 гектара.
Оскільки проектом передано в оренду 0,1198 га полезахисних насаджень, то вказана ділянка підпадає під лісову і її передача в користування повинна проводитись з урахуванням вимог Лісового кодексу України.
Відповідно до ст.58 Лісового кодексу України (в редакції, чинній на час прийняття оспорюваного розпорядження та укладення оспорюваного договору), у разі зміни цільового призначення земельних лісових ділянок з метою їх використання в цілях, не пов'язаних з веденням лісового господарства, органи, що приймають таке рішення, одночасно вирішують питання про збереження або вирубування дерев і чагарників та про порядок використання одержаної при цьому деревини.
У разі виникнення додаткової потреби у вирубуванні дерев і чагарників на земельних лісових ділянках, що передані у власність або надані в користування без права вирубування, питання про вирубування дерев і чагарників та порядок використання заготовленої при цьому деревини вирішується органом, який прийняв рішення про передачу у власність або надання в користування земельної ділянки.
Рішення про вирубування дерев і чагарників приймається за погодженням з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища.
Приймаючи оспорюване розпорядження Житомирська райдержадміністрація не вирішила питання про деревину, яка росте на спірній земельній ділянці, тобто не прийняла рішення щодо вирубування чи збереження дерев (чагарників).
Відповідно до Розпорядження Кабінету міністрів України від 10.04.08 р. № 610-р "Деякі питання розпорядження земельними лісовими ділянками", з метою недопущення фактів порушення інтересів держави і суспільства під час відчуження та зміни цільового призначення земельних лісових ділянок (далі - ділянки) Мінприроди, Мінагрополітики, Міноборони, Держкомлісгоспу та Держкомзему до законодавчого врегулювання питань запобігання зловживанням у цій сфері: зупинити прийняття рішень про надання згоди на вилучення ділянок, їх передачу у власність та оренду із зміною цільового призначення.
Відповідачем - Житомирською райдержадміністрацією порушено вимоги зазначеного розпорядження Кабінету міністрів України.
Відповідно до ч.2 ст.43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.99р. № 586-XIV, розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оспорюване розпорядження вимогам Конституції України та зазначеним нормативним актам не відповідає, а тому є незаконним.
Відповідно до ст.ст.13,14 Конституції України, земля є об'єктом права власності Українського народу, основним національним багатством і перебуває під особливою охороною держави. Надання земельної ділянки в оренду з порушенням вимог чинного законодавства суперечить інтересам держави.
Відповідно до ч.1 ст.21 Земельного кодексу України, порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для:
а) визнання недійсними рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам;
б) визнання недійсними угод щодо земельних ділянок.
Відповідно до ст.211 Земельного кодексу України, порушенням законодавства є, зокрема, укладення угод з порушенням земельного законодавства.
Відповідно до ч.1 ст.203 ЦК України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Відповідно до ч.1 ст.215 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Прийняте головою Житомирської районної державної адміністрації незаконне розпорядження від 20.01.2009р. № 69 стало підставою для укладення оспорюваного договору оренди землі від 05.02.2009р.
На цій підставі, договір оренди землі від 05.02.2009р., укладений між Житомирською районною державною адміністрацією та Приватним підприємством "Фокусс" визнається судом недійсним.
Враховуючи, що оспорюване розпорядження стало підставою для подання прокурором цього позову, господарський суд покладає судові витрати на Житомирську районну державну адміністрацію.
Керуючись ст.ст.49, 82-85 ГПК України, господарський суд,-
1. Позов задовольнити.
2. Визнати незаконним розпорядження голови Житомирської районної державної адміністрації від 20.01.2009р. № 69 "Про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки ПП "Фокусс" для будівництва комплексу по торгівельно - побутовому обслуговуванню населення на території Василівської сільської ради".
3. Визнати недійсним договір оренди землі від 05.02.2009р., укладений між Житомирською районною державною адміністрацією та Приватним підприємством "Фокусс".
4. Стягнути з Житомирської районної державної адміністрації, 10003, м.Житомир, вул.Лесі Українки 1, ідентифікаційний код 04053476:
- в доход Державного бюджету України (п/р 31118095700002 ГУДКУ у Житомирській області, ЄДРПОУ 22062319, МФО 811039, код 22090200, отримувач УДК в м.Житомирі) - 85,00 грн. державного мита;
- в доход Державного бюджету України (п/р 31217264700002 у ГУДКУ у Житомирській області, МФО 811039, ЄДРПОУ 22062319, отримувач УДК у м.Житомирі) - 236,00 грн. за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 07.02.11р.
Суддя Гансецький В.П.
Друк: 9 прим.
1 - у справу,
2-5 - сторонам (рек. з повідомл. про вручення),
6,7 - третім особам (рек. з повідомл. про вручення),
8,9 - прокурору.