вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
"01" червня 2026 р. м. Київ Справа № 911/778/26
Господарський суд Київської області у складі судді Сокуренко Л.В., дослідивши в спрощеному позовному провадженні матеріали справи
За позовом Керівника Бучанської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Коцюбинської селищної ради Бучанського району Київської області
до Автомобільного кооперативу «Дубок»
про стягнення 133 828, 35 грн
Без виклику учасників справи;
Керівник Бучанської окружної прокуратури звернувся до Господарського суду Київської області з позовною заявою в інтересах держави в особі Коцюбинської селищної ради Бучанського району Київської області до Автомобільного кооперативу «Дубок» про стягнення 133 828, 35 грн.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на неналежне виконання відповідачем умов договору оренди землі б/н від 09.09.2009 в частині повної та своєчасної сплати орендних платежів. У зв'язку із чим позивачем подано зазначену позовну заяву до відповідача про стягнення 87 155, 13 грн основного боргу, 28 883, 38 грн пені, 17 789, 84 грн інфляційних втрат.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 25.03.2026 було відкрито провадження у справі № 911/778/26. Приймаючи до уваги малозначність справи в розумінні ч. 5 ст. 12 ГПК України, враховуючи ціну позову, характер спірних правовідносин та предмет доказування, господарським судом вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, у зв'язку з чим надано відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву, а позивачу та прокурора - для подання відповіді на відзив.
Частиною 5 ст. 176 ГПК України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 5, 11 ст. 242 ГПК України, учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі шляхом надсилання до електронного кабінету у порядку, визначеному законом, а в разі відсутності електронного кабінету - рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
З метою повідомлення відповідача про розгляд справи судом та про його право подати відзив на позовну заяву, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду про відкриття провадження у справі від 25.03.2026 була доставлена Автомобільному кооперативу «Дубок» до його електронного кабінету 25.03.2026 о 19:34, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
Відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 242 ГПК України, днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи. Якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.
Отже, враховуючи положення п. 2 ч. 6 ст. 242 ГПК та те, що ухвала суду про відкриття провадження у справі була доставлена до електронного кабінету відповідача пізніше 17 години, днем вручення відповідачу ухвали суду про відкриття провадження у справі є 26.03.2026.
Ухвала суду про відкриття провадження у справі також була доставлена до електронного кабінету Коцюбинської селищної ради Бучанського району Київської області 25.03.2026 о 19:35, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
Судом також враховано, що за приписами ч. 1 ст. 9 ГПК України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про доступ до судових рішень» усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про доступ до судових рішень» для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному вебпорталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України «Про доступ до судових рішень»).
Враховуючи наведене, суд зазначає, що відповідач та позивач не були позбавлені права та можливості ознайомитись, зокрема, з ухвалою про відкриття провадження у справі від 25.03.2026 в Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Відповідно до ч. 7 ст. 252 ГПК України, клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.
У строк, встановлений ч. 7 ст. 252 ГПК України, клопотань від сторін про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін не надходило.
Згідно з ч. 2 ст. 178 ГПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Приймаючи до уваги, що відповідач у строк, встановлений ч. 1 ст. 251 ГПК України, не подав до суду відзив на позов, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами, за висновками суду, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до ч. 2 ст. 178 ГПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 248 ГПК України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі, крім випадку, передбаченого частиною другою цієї статті.
Згідно з ч. 4 ст. 240 ГПК України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд Київської області
Відповідно до змісту наведених у позовній заяві доводів прокурора, Бучанською окружною прокуратурою Київської області установлено порушення вимог законодавства у сфері земельних відносин на території Бучанського району, а саме факт несвоєчасної сплати до місцевого бюджету Коцюбинської селищної ради Бучанського району Київської області коштів орендної плати за користування земельними ділянками комунальної власності з кадастровими номерами 3210946200:01:001:0006 площею 0, 4852 га та 3210946200:01:001:0004 площею 0, 1200 га, загалом площею 0, 6052 га, для колективного гаражного будівництва по вул. Меблева, 1-Б в смт Коцюбинське Бучанського району Київської області, що перебуває у користуванні Автомобільного кооперативу «Дубок» (далі - відповідач), а також підстави для представництва інтересів держави в суді в особі Коцюбинської селищної ради Бучанського району Київської області в порядку, передбаченому ст. 131-1 Конституції України, ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» та ст. 53, 55 ГПК України.
Встановлено, що рішенням 23 сесії 5 скликання Коцюбинської селищної ради № 705/23-5 від 28.10.2008 «Про надання земельної ділянки в оренду Автомобільному кооперативу «Дубок» за адресою: смт Коцюбинське вул. Меблева, 1-б, для обслуговування гаражів» затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку, надано Автокооперативу «Дубок» земельну ділянку площею 0, 6052 га для обслуговування гаражів в смт Коцюбинське, вул. Меблева, 1-б, терміном на 5 років, без зміни її цільового призначення, а також зобов'язано Автокооператив «Дубок» укласти договір оренди земельної ділянки з Коцюбинською селищною радою, орендна плата складає 3 % від грошової оцінки земельної ділянки.
09.09.2009 між Коцюбинською селищною радою (далі - орендодавець, позивач) та Автомобільним кооперативом «Дубок» (далі - орендар) укладено договір оренди землі (далі - договір оренди), за змістом п. 1 якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку на підставі рішення 23 сесії 5 скликання Коцюбинської селищної ради № 705/23-5 від 28.10.2008 для обслуговування гаражів, яка знаходиться в смт Коцюбинське, вул. Меблева, 1-б.
Згідно з пп. 2, 3, 5 договору оренди, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0, 6052 га. На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна: гаражі, а також об'єкти інфраструктури: відсутні. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 225 497, 52 грн.
Пунктом 9 договору передбачено, що розмір орендної плати становить: - річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється в розмірі 3 % від грошової оцінки землі; - грошові оцінка земельної ділянки згідно з довідкою Ірпінського міського відділу земельних ресурсів № 762 та № 763 від 21.08.2009 складає 225 497, 52 грн. Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі в сумі: 6 764, 93 грн (при цьому вказана сума може змінюватись при умові проведення індексації) на рахунок орендодавця, наведений у вказаному пункті.
Сума орендної плати за землю уточнюється щороку станом на 1 січня на коефіцієнт індексації грошової оцінки земельної ділянки. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації визначених законодавством (п. 10 договору оренди).
За змістом п. 11 договору оренди, орендна плата вноситься у такі строки: протягом 30 календарних днів наступного за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця по 563, 74 грн в місяць.
Відповідно до п. 12 договору оренди, розмір орендної плати переглядається один раз на два роки та у разі: - зміни умов господарювання, передбачених договором; - зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; - у інших випадках, передбачених законом.
Згідно з п. 13 договору оренди, у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі 120 відсотків облікової ставки НБУ несплаченої суми за кожен день прострочення та штрафні санкції згідно чинного законодавства.
Відповідно до пп. 14-16 договору оренди, земельна ділянка передається в оренду: для обслуговування гаражів. Цільове призначення земельної ділянки: для обслуговування гаражів Умови збереження стану об'єкта оренди: забороняється самовільна забудова земельної ділянки.
Пунктами 17, 19 договору оренди передбачено, що передача земельної ділянки в оренду здійснюється без розроблення проекту її відведення. Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у 10-ти денний строк після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі.
Згідно з п. 25 договору оренди, орендодавець має право, серед іншого: вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати, вільного доступу до переданої в оренду земельної ділянки для контролю за додержання орендарем договору; в односторонньому порядку збільшити розмір орендної плати у разі збільшення відповідно до законодавства України розміру земельного податку, а також у зв'язку з проведенням щорічної індексації грошової оцінки земельної ділянки.
За змістом п. 26 договору оренди, орендодавець зобов'язаний, зокрема передати орендарю землю у стані, що відповідає умовам договору та придатна для використання за цільовим призначенням.
Згідно з п. 27 договору оренди, орендар має право, серед іншого: поновлення договору після закінчення строку, на який було його укладено, переважного придбання у власність орендованої земельної ділянки у відповідності до закону в разі добросовісного виконання вимог діючого земельного законодавства та умов цього договору.
За змістом п. 28 договору оренди, орендар зобов'язаний, зокрема своєчасно сплачувати орендну плату.
Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін (п. 33 договору оренди).
Пунктом 34 договору оренди передбачено, що дія договору припиняється, серед іншого, у разі закінчення строку, на який його було укладено.
Відповідно до п. 8 договору оренди, договір укладено на 5 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Положенням п. 40 договору оренди визначено, що договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
Невід'ємними частинами договору є: - план або схема земельної ділянки; - кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використання та встановлених земельних сервітутів; - акт приймання-передачі об'єкта оренди; - проект відведення земельної ділянки у випадках, передбачених законом.
Договір оренди зареєстрований у ДП «Центр державного земельного кадастру» Київська обласна філія Центру ДЗК Ірпінський міський відділ, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 09.09.2009 за № 040996600014.
Суд встановив, що 09.09.2009 орендодавець передав, а орендар за актом прийому-передачі земельної ділянки прийняв в тимчасове користування на умовах оренди терміном на 5 років земельну ділянку загальною площею 0, 6052 га для обслуговування гаражів, яка знаходиться за адресою: смт Коцюбинське, вул. Меблева, 1-б, згідно рішення 23 сесії 5 скликання Коцюбинської селищної ради № 705/23-5 від 28.10.2008.
Вказаний акт прийому-передачі земельної ділянки підписаний уповноваженими представниками орендодавця та орендаря та скріплені їх відтисками печаток.
До матеріалів справи також долучені плани землекористування Автокооперативом «Дубок» земельними ділянками в смт Коцюбинське, вул. Меблева, 1-б, схеми розміщення земельних ділянок та кадастрові плани земельних ділянок, зі змісту яких вбачається, що на підставі договору оренди від 09.09.2009 відповідачу передано в користування дві земельної ділянки загальною площею 0, 6052 га, а саме: земельна ділянка з кадастровим номером 3210946200:01:001:0006, площею 0,4852 га (перша діл.) та земельна ділянка з кадастровим номером 3210946200:01:001:0004, площею 0,1200 га (друга діл.), розташовані за адресою: смт Коцюбинське, вул. Меблева, 1-б.
Відповідач протягом розгляду даної справи не заперечив та не спростував обставину того, що на підставі договору оренди землі від 09.09.2009 відповідачу фактично передано в тимчасове користування на умовах оренди дві земельні ділянки загальною площею 0, 6052 га, а саме: з кадастровим номером 3210946200:01:001:0006, площею 0,4852 га (перша діл.) та з кадастровим номером 3210946200:01:001:0004, площею 0,1200 га (друга діл.), розташовані за адресою: смт Коцюбинське, вул. Меблева, 1-б.
Також у матеріалах справи наявні витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 1200 кв. м (0,1200 га) та площею 4852 кв. м (0,4852 га), розташовані за адресою: смт Коцюбинське, вул. Меблева, 1-б, відповідно до яких нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,1200 га складає 38 810, 02 грн, а земельної ділянки площею 0,4852 га - 156 921, 83 грн.
Рішенням 29 сесії 6 скликання Коцюбинської селищної ради № 692 від 09.09.2014 «Про продовження терміну дії договору оренди земельної ділянки площею 0,6052 га по вул. Меблевій, 1-б Автокооперативу «Дубок» вирішено продовжити дію договору оренди земельної ділянки за № 040996600014 від 09.09.2009 площею 0, 6052 га Автокооперативу «Дубок» для обслуговування гаражів за адресою: с. Коцюбинське, вул. Меблевій, 1-б терміном на 25 років. Орендну плату встановлено у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
09.09.2014 між орендодавцем та орендарем на підставі рішення 29 сесії 6 скликання Коцюбинської селищної ради Київської області № 692 від 09.09.2014 укладено додаткову угоду про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, зареєстрований за № 040996600014 від 09.09.2009, якою пункти з 1 по 16 включно викладено в новій редакції.
Відповідно до п. 1 додаткової угоди до договору оренди, орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку на підставі рішення 23 сесії 5 скликання № 705/23-5 від 28.10.2008 та рішення 29 сесії 6 скликання Коцюбинської селищної ради № 692 від 09.09.2014 для обслуговування гаражів, яка знаходиться в с. Коцюбинське, вул. Меблева, 1-б.
За змістом п. 5 додаткової угоди до договору оренди, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 238 801, 93 грн.
Пунктом 9 додаткової угоди до договору оренди, що розмір орендної плати становить: - річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється в розмірі 3 % від грошової оцінки землі; - грошові оцінка земельної ділянки згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, зареєстрованого відділом Держкомзему у м. Ірпінь Київської області за № 762 та № 763 від 21.08.2009 та з індексацією, викладеною в листі Державного комітету України із земельних ресурсів (держкомзему) № 641/22/6-10 від 11.01.2010 складає 238 801, 93 грн.
Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі в сумі: 7 164, 08 грн в рік (при цьому вказана сума може змінюватись при умові проведення індексації) на рахунок орендодавця, наведений у вказаному пункті.
Сума орендної плати за землю уточнюється щороку станом на 1 січня на коефіцієнт індексації грошової оцінки земельної ділянки (п. 10 додаткової угоди до договору оренди).
За змістом п. 11 додаткової угоди до договору оренди, орендна плата вноситься у такі строки: протягом 30 календарних днів наступного за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця по 597, 00 грн.
Відповідно до п. 12 додаткової угоди до договору оренди, розмір орендної плати переглядається один раз на два роки та у разі: - зміни умов господарювання, передбачених договором; - зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; - у інших випадках, передбачених законом.
Згідно з п. 13 додаткової угоди до договору оренди, у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі 120 відсотків облікової ставки НБУ несплаченої суми за кожен день прострочення та штрафні санкції згідно чинного законодавства.
Відповідно до пп. 14-16 додаткової угоди до договору оренди, земельна ділянка передається в оренду: для обслуговування гаражів. Цільове призначення земельної ділянки: для обслуговування гаражів Умови збереження стану об'єкта оренди: забороняється самовільна забудова земельної ділянки.
Відповідно до п. 8 додаткової угоди до договору оренди, договір укладено на 25 років (до 09.09.2039). Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Вказана вище додаткова угода підписана орендодавцем, орендарем скріплена їх відтисками печаток та зареєстрована у Коцюбинській селищній раді Київської області від 09.09.2014 за № 87/040996600014.
Рішенням 30 сесії 9 скликання Коцюбинської селищної ради № 498-30-ІХ від 13.07.2023 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах селища Коцюбинське Бучанського району Київської області» затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах селища Коцюбинське Бучанського району Київської області, яка вступає в дію з 01.01.2024.
Крім того, рішенням 30 сесії 9 скликання Коцюбинської селищної ради № 499-30-ІХ від 13.07.2023 «Про встановлення ставок орендної плати за використання земельних ділянок комунальної власності на території Коцюбинської селищної територіальної громади», серед іншого, встановлено ставки орендної за земельні ділянки комунальної власності на території селища Коцюбинське Коцюбинської селищної територіальної громади згідно з додатком 1.
Відповідно до таблиці 1 додатку 1 до рішення № 499-30-ІХ від 13.07.2023, розмір ставки орендної плати за використання земельних ділянок із цільовим призначенням: для колективного гаражного будівництва (02.06) ставки орендної плати для юридичних осіб за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження) складає: 3,0000; за земельні ділянки за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено - 2,0000.
Прокурор також долучив до матеріалів справи витяги з Державного земельного кадастру № НВ-0000705562023 та № НВ-0000706022023 від 19.04.2023 про земельні ділянки з кадастровими номерами 3210946200:01:001:0004 площею 0,1200 га та 3210946200:01:001:0006 площею 0,4852 га відповідно, зі змісту яких вбачається наступна інформація, яка є однаковою для двох зазначених земельних ділянок: категорія земель: землі житлової та громадської забудови; вид цільового призначення земельної ділянки: гаражі; форма власності: комунальна; державна реєстрація земельних ділянок проведена 13.10.2015 Управлінням Держземагенства у м. Ірпені на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок. В розділі «Відомості про оренду, суборенду згідно з Державним реєстром земель» вказано про наявність у Автокооперативу «Дубок» речового права - права оренди на вказані земельні ділянки.
Зі змісту долучених інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна № 456620449 від 15.12.2025 та № 456619684 від 15.12.2025 вбачається, що 21.02.2024 державним реєстратором Виконавчого комітету Коцюбинської селищної ради Гринчук А.П. внесено запис про державну реєстрацію за Автомобільним кооперативом «Дубок» іншого речового права - права оренди земельних ділянок з кадастровим номером 3210946200:01:001:0004 площею 0,1200 га та з кадастровим номером 3210946200:01:001:0006 площею 0,4852 га строком на 30 років (до 09.09.2039), на підставі договору оренди землі № б/н від 09.09.2009 та додаткової угоди № б/н від 09.09.2014 до нього; орендар: Автомобільний кооператив «Дубок» (код ЄДРПОУ 24893356); орендодавець: Коцюбинська селищна рада Бучанського району Київської області (код ЄДРПОУ 04360600).
Державна реєстрація за Автомобільним кооперативом «Дубок» права оренди земельних ділянок з кадастровим номером 3210946200:01:001:0004 площею 0,1200 га та з кадастровим номером 3210946200:01:001:0006 площею 0,4852 га строком на 30 років (до 09.09.2039), на підставі договору оренди землі № б/н від 09.09.2009 та додаткової угоди № б/н від 09.09.2014 до нього також підтверджується Витягами з Державного реєстру речових прав № 367300483 та № 367315815 від 26.02.2024, копії яких прокурор долучив до матеріалів справи. Зі змісту зазначених Витягів вбачається, що вартість речового права складає 238 801, 93 грн, а розмір сплати за користування - 7 164, 08 грн.
Коцюбинська селищна рада листом № 1299/01.09 від 23.10.2025 повідомила Автомобільний кооператив «Дубок», що відповідно до інформації Ірпінської ДПІ ГУ ДПС у Київській області станом на 01.10.2025 за кооперативом рахується борг по орендній платі за користування земельними ділянками згідно договору оренди землі від 09.09.2009, зареєстрованого за № 040996600014, які розташовані в смт Коцюбинське по вул. Меблева, 1-Б, за 2024 рік в розмірі 39 649, 83 грн та за 2025 рік в розмірі 44 336, 30 грн. Листом селищна рада просила кооператив здійснити оплату заборгованості по орендній платі за користування земельними ділянками згідно договору оренди. Проте, вказаний лист залишився з боку відповідача без відповіді та виконання.
Бучанська окружна прокуратура звернулась до Коцюбинської селищної ради із запитом № 53-7989вих-25 від 16.12.2025, в якому повідомила селищну раду про виявлені порушення та просила останню з метою встановлення підстав для представництва інтересів держави прокурором в суді надати не пізніше 22.12.2025 інформацію щодо обізнаності Коцюбинської селищної ради про факти використання Автомобільним кооперативом «Дубок» земельних ділянок по вул. Меблева, 1б в смт Коцюбинське Бучанського району площею 0,6052 га (кадастрові номери 3210946200:01:001:0006 та 3210946200:01:001:0004) та вжитих нею заходів в межах компетенції, на захист інтересів територіальної громади щодо стягнення з вказаного кооперативу безпідставно збережених коштів в розмірі еквівалентному орендній платі за користування вказаними земельними ділянками комунальної власності, які землекористувач мав сплатити до місцевого бюджету за увесь час користування земельними ділянками для обслуговування нерухомого майна, надавши належним чином копії підтверджуючих документів та інформації, зокрема розрахунок орендної плати за період користування земельними ділянками за відповідний період, інформацію про її нормативну грошову оцінку та реквізити рахунку, на який вказані кошти підлягають стягненню в судовому порядку, усне наявне листування з кооперативом з вказаних питань тощо. У разі відсутності вжитих заходів реагування або неможливості захисту інтересів територіальної громади самостійно, прокуратура просила повідомити про такі причини та наміри щодо вжиття таких заходів у майбутньому.
Коцюбинська селищна рада, у відповідь на запит № 53-7989вих-25 від 16.12.2025, листом № 1526/01.29 від 19.12.2025 повідомила прокуратуру, що Автомобільний кооператив «Дубок», який користується земельною ділянкою відповідно до договору оренди землі від 09.09.2009, зареєстрованого за № 040996600014, має прострочену заборгованість зі сплати орендної плати за 2024 рік у розмірі 40 368, 37 грн та за 2025 рік у розмірі 46 786, 76 грн. Селищна рада повідомила, що неодноразово вживала заходів щодо врегулювання зазначеного питання в досудовому порядку, однак її звернення залишились без належного реагування. Наведене, як зазначила рада, свідчить про користування земельними ділянками комунальної форми власності на підставі договору оренди із порушенням вимог чинного законодавства, з ознаками умисного ухилення від виконання фінансових зобов'язань та завданням шкоди бюджету селища. Оскільки, як зазначила селищна рада, заходи досудового врегулювання не призвели до погашення заборгованості, з метою захисту прав та законних інтересів Коцюбинської територіальної громади Бучанського району Київської області виникла необхідність звернення до суду з позовом до Автомобільного кооперативу «Дубок» про стягнення заборгованості з орендної плати. Листом Коцюбинська селищна рада просила прокуратуру відповідно до ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» здійснити заходи захисту інтересів територіальної громади щодо сплати до місцевого бюджету коштів орендної плати за користування земельними ділянками комунальної власності для обслуговування нерухомого майна по вул. Меблевій, 1-б в смт Коцюбинське, що перебуває у користуванні Автомобільного кооперативу «Дубок» за реквізитами, наведеними у листі.
Як вбачається із довідки, виданої Виконавчим комітетом Коцюбинської селищної ради № 1524/01.29 від 18.12.2025, нормативно грошова оцінка земельної ділянки площею 0,1200 га з кадастровим номером 3210946200:01:001:0004, цільове призначення якої: для колективного гаражного виробництва, що розташована за адресою: Київська область Бучанський район селище Коцюбинське, вул. Меблева, 1-Б, у розрізі по роках становить: Базова оцінка землі Цнм - 39, 74 грн /кв. м, з коефіцієнтом індексації нормативно грошової оцінки земель за період 2001-2017 р. - 2,46; 2021 р. - 1,1; 2022 р. - 1,15; 2023 р. - 1,051, в 2024 р. - 356 601, 00 грн; в 2025 р. - 398 180, 20 грн. Нормативно грошова оцінка земельної ділянки площею 0, 4852 га з кадастровим номером 3210946200:01:001:0006, цільове призначення якої: для колективного гаражного виробництва, що розташована за адресою: Київська область, Бучанський район, селище Коцюбинське, вул. Меблева, 1- Б, за 2024 та 2025 рр., отримана через електроні сервіси Держгеокадастру: https://e.land.gov.ua, становить: 2024 р. - 1 441 811, 54 грн; 2025 р. - 1 614 178, 49 грн. Сума орендної плати становить 3 % від нормативно грошової оцінки: 2024 р. - 53 952, 37 грн; 2025 р. - 60 370, 76 грн.
Відповідно до наявних в матеріалах справи витягів № НВ-9940307822024 від 29.05.2024 та № НВ-9908360422025 від 21.01.2025 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 3210946200:01:001:0006 в 2024 році складає 1 441 811, 54 грн, а в 2025 році - 1 614 178, 49 грн.
Головне управління ДПС у Київській області, у відповідь на запит прокуратури № 53-8240вих-25 від 26.12.2025, листом № 25234/5/10-36-04-11 від 30.12.2025 повідомило, що відповідно до інформаційної системи ДПС України, наявна інформація про сплату Автомобільним кооперативом «Дубок» орендної плати з юридичних осіб (по КБК 18010600) за період з 01.01.2021 по 26.12.2025, а саме: 2021 рік - 13 591, 68 грн; 2022 рік - 11 326, 40 грн; 2023 рік - 15 848, 00 грн; 2024 рік - 13 584, 00 грн; 2025 рік - 13 584, 00 грн. Згідно інформаційної системи ДПС України по АК «Дубок» станом на звітну дату заборгованість з податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших загальнообов'язкових платежів, адміністрування та сплата яких контролюється ГУ ДПС у Київській області відсутня. Одночасно Головне управління ДПС у Київській області повідомило, що заходи щодо стягнення заборгованості, у тому числі в судовому порядку, за рішенням керівника про стягнення коштів з платника податків з рахунків у банках у рахунок погашення податкового боргу відповідно до п. 95.5 ст. Кодексу не здійснювалося. До листа долучено роздруківки з інформаційної системи ДПС України.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач протягом 2024-2025 рр. сплатив на користь Коцюбинської селищної ради грошові кошти в рахунок оплати орендної плати в загальному розмірі 27 168, 00 грн:
- протягом 2024 року орендну плату за землю в розмірі 13 584, 00 грн, що підтверджується довідкою про рух коштів за 01.01.2024 по 13.11.2025, а саме: 29.11.2024 платіж в сумі 13 584, 00 грн із призначенням платежу: «орендна плата за землю січень-грудень 2024 р. АТ «Дубок»;
- протягом 2025 року орендну плату за землю в розмірі 13 584, 00 грн, що підтверджується довідкою про рух коштів за 01.01.2025 по 13.11.2025, а саме: 18.06.2025 платіж в сумі 6 792, 00 грн із призначенням платежу: «орендна плата за землю січень-червень 2025 р. АТ «Дубок»; 30.10.2025 платіж в сумі 6 792, 00 грн із призначенням платежу: «орендна плата за землю липень-грудень 2025 р. АТ «Дубок».
З огляду на наведене, за ствердженнями прокурора, в період починаючи з 2024 року по даний час орендарем проводилась сплата коштів, але не в повному обсязі, у зв'язку із чим заборгованість по сплаті орендної плати станом на 31.12.2025 за договором оренди землі від 09.09.2009 за 2024 р. складає 40 368, 37 грн та за 2025 р. складає 46 786, 76 грн.
Водночас, як зазначив прокурор, встановлено, що відповідач умови зазначеного вище договору оренди не виконує належним чином, орендну плату за користування земельними ділянками з кадастровими номерами 3210946200:01:001:0006 площею 0, 4852 та 3210946200:01:001:0004 площею 0, 1200 га своєчасно та в повному обсязі не сплачує, внаслідок чого у нього за виникла заборгованість в сумі 87 155, 13 грн, що є порушенням ст. 25 Закону України «Про оренду землі».
Наведені вище дані, згідно з твердженнями прокурора, свідчать про систематичне порушення відповідачем умов договору в частині повної та своєчасної сплати орендної плати за земельні ділянки комунальної власності та є підставою для стягнення з нього пені у розмірі 120 % облікової ставки НБУ та інфляційних втрат за невиконання зобов'язання.
Згідно з поясненнями прокурора, оскільки нормативно грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 3210946200:01:001:0006 станом на 2024 рік складала 1 441 811, 54 грн та станом на 2025 рік - 1 614 178, 49 грн, а орендна ставка за договором оренди становить 3 % від нормативної грошової оцінки землі, то орендна плата за земельну ділянку з кадастровим номером 3210946200:01:001:0006 в 2024 році становила 43 254, 35 грн по 3 604, 53 грн в місяць та 2025 році становила 48 425, 35 грн по 4 035, 45 грн в місяць.
Крім того, оскільки базова оцінка земельної ділянки з коефіцієнтом індексації нормативно грошової оцінки землі з кадастровим номером 3210946200:01:001:0004 станом на 2024 рік складала 356 601, 00 грн та станом на 2025 рік - 398 180, 20 грн, а орендна ставка за договором оренди становить 3 % від нормативної грошової оцінки землі, то орендна плата за земельну ділянку з кадастровим номером 3210946200:01:001:0004 в 2024 році становила 10 698, 03 по 891, 50 грн в місяць та в 2025 році становила 11 945, 41 грн по 995, 45 грн в місяць.
Отже, сума орендної плати за договором оренди за земельну ділянки площею 0,6052 га (кадастрові номери 3210946200:01:001:0006 та 3210946200:01:001:0004) за 2024 рік складала 53 952, 37 грн (43254,35 грн + 10698,03 грн), за 2025 рік складала 60 370, 76 грн (48425,35 грн + 11945,41 грн), що загалом складає 114 323, 13 грн.
Згідно з поясненнями прокурора, враховуючи здійснену відповідачем часткову сплату орендної в 2024 році в сумі 13 584, 00 грн та в 2025 році в сумі 13 584, 00 грн, заборгованість по сплаті орендної плати станом на 31.12.2025 за договором оренди землі від 09.09.2009 за 2024 рік складає 40 368, 37 грн та за 2025 рік складає 46 786, 76 грн, у зв'язку із чим загальний розмір заборгованості за договором оренди складає 87 155, 13 грн.
Враховуючи викладене, відповідно до розрахунків Коцюбинської селищної ради Бучанського району Київської області, за період з 01.01.2024 по 31.12.2025 місцевим бюджетом були недоотримані кошти по договору оренди землі від 09.09.2009, укладеному між Коцюбинською селищною радою та Автомобільним кооперативом «Дубок», в загальній сумі 87 155, 13 грн.
Разом з цим прокурор посилається на те, що пред'явлення позову прокурором у цьому випадку зумовлено очевидним порушенням інтересів держави в бюджетній сфері, спрямоване на забезпечення своєчасного надходження коштів до бюджету та їх використання за цільовим призначенням для задоволення відповідних потреб територіальної громади та суспільства.
Прокурор зазначив, що спірні земельні ділянки розташовані на території Коцюбинської селищної територіальної громади та перебувають в комунальній власності останньої в особі Коцюбинської селищної ради, а тому правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності належать Коцюбинській селищній територіальній громаді від імені якої діє Коцюбинська селищна рада.
Однак прокурор з посиланням на лист Коцюбинської селищної ради № 1526/01.29 від 19.12.2025 зазначив, що селищна рада самостійно не зверталась із відповідною позовною заявою до суду та клопотала перед Бучанською окружною прокуратурою про звернення до суду з відповідним позовом з метою захисту інтересів Коцюбинської селищної територіальної громади.
З огляду на викладене вище, враховуючи неналежне виконання відповідачем зобов'язання за договором оренди в частині повної та своєчасної сплати орендних платежів, а також не здійснення органом місцевого самоврядування, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, захисту інтересів відповідної територіальної громади, Бучанська окружна прокуратура вбачає наявними підстави відповідно на звернення до суду із даним позовом в інтересах держави в особі Коцюбинської селищної ради до вимог ст. 23 Закону України «Про прокуратуру».
З урахуванням зазначеного вище, керівник Бучанської окружної прокуратури звернувся до суду із даним позовом в інтересах держави в особі Коцюбинської селищної ради Бучанського району Київської області до Автомобільного кооперативу «Дубок» про стягнення 87 155, 13 грн зі сплати орендної плати за період з 01.01.2024 по 31.12.2025, а також за порушення грошового зобов'язання заявлено до стягнення 28 883, 38 грн пені та 17 789, 84 грн інфляційних втрат за період прострочення з 01.02.2024 по 31.12.2025.
Щодо наявності підстав для звернення прокурора до суду в інтересах держави в особі позивача, господарським судом враховано наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 131-1 Конституції України, на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Стаття 53 ГПК України встановлює, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.
При цьому захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні компетентні органи, а не прокурор. Прокурор не повинен вважатися альтернативним суб'єктом звернення до суду і замінювати компетентний орган, який може і бажає захищати інтереси держави. Щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює в судовому провадженні відповідний компетентний орган, який усупереч вимогам закону не здійснює захисту або робить це неналежно. Наведені висновки викладені, зокрема в постановах Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18, від 06.07.2021 у справі № 911/2169/20 та від 21.06.2023 у справі № 905/1907/21.
Відповідно до рішення Конституційного суду України від 08.04.1999 у справі № 3-рн/99, інтереси держави є оціночним поняттям, тому прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Поняття орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах означає орган, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави. Таким органом, відповідно до ст. 6, 7, 13 та 143 Конституції України, може виступати орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
Обґрунтовуючи звернення до суду із даним позовом в інтересах держави в особі Коцюбинської селищної ради прокурор зазначив, що селищна рада самостійно не зверталась із відповідною позовною заявою до суду та клопотала перед Бучанською окружною прокуратурою про звернення до суду з відповідним позовом з метою захисту інтересів Коцюбинської селищної територіальної громади, а тому пред'явлення позову прокурором у цьому випадку зумовлено очевидним порушенням інтересів держави в бюджетній сфері, спрямоване на забезпечення своєчасного надходження коштів до бюджету та їх використання за цільовим призначенням для задоволення відповідних потреб територіальної громади та суспільства.
Відповідно до ст. 7 Конституції України, в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.
Частиною 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», визначено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до ч. 3, 6 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Місцеві бюджети є самостійними, вони не включаються до Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та інших місцевих бюджетів.
Відповідно до ч. 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 12 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) до повноважень місцевих рад належить розпорядження землями територіальних громад.
Відповідно до ст. 80 ЗК України, суб'єктами права власності на землю є зокрема територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.
Відповідно до вимог ст. 83 ЗК України, у комунальній власності перебувають: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; в) землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону.
Відповідно до вимог ст. 122 ЗК України, сільські, селищні міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно з пунктом 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад віднесено вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно з ч. 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках публічно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Отже, суб'єктом права комунальної власності є територіальна громада в особі відповідної місцевої ради.
Приписами ст. 142 Конституції України та ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать повноваження у сфері регулювання, зокрема, земельних відносин.
Суд встановив вище, що земельні ділянки з кадастровими номерами 3210946200:01:001:0006 площею 0, 4852 га та 3210946200:01:001:0004 площею 0, 1200, загалом площею 0, 6052 га, які перебувають у відповідача в користуванні на підставі договору оренди, розташовані на території Коцюбинської селищної територіальної громади та перебувають в комунальній власності останньої в особі Коцюбинської селищної ради.
З огляду на викладене, Коцюбинська селищна рада є належним позивачем у даній справі, а тому прокурор обґрунтовано звернувся до суду із даним позовом в інтересах держави в особі Коцюбинської селищної ради як представника Коцюбинської селищної територіальної громади, якій на праві комунальної власності належать спірні земельні ділянки.
Як було зазначено судом вище, відповідно до п. 3 ст. 131-1 Конституції України, на органи прокуратури покладено обов'язок представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Прокурор може представляти інтереси держави в суді у виключних випадках, які прямо передбачені законом. Розширене тлумачення випадків (підстав) для представництва прокурором інтересів держави в суді не відповідає принципу змагальності, який є однією з засад правосуддя (п. 3 ч. 2 ст. 129 Конституції України).
Разом з тим, участь прокурора в судовому процесі можлива за умови, крім іншого, обґрунтування підстав для звернення до суду, а саме має бути доведено нездійснення або неналежне здійснення захисту інтересів держави у спірних правовідносинах суб'єктом влади, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, або підтверджено відсутність такого органу (ч. 3, 4 ст. 53 ГПК України, ч. 3 ст. 23 ЗУ «Про Прокуратуру»).
Перший «виключний випадок» передбачає наявність органу, який може здійснювати захист інтересів держави самостійно, а другий - відсутність такого органу. Однак підстави представництва інтересів держави прокуратурою у цих двох випадках істотно відрізняються. У першому випадку прокурор набуває право на представництво, якщо відповідний суб'єкт владних повноважень не здійснює захисту або здійснює неналежно.
«Нездійснення захисту» проявляється в усвідомленій пасивній поведінці уповноваженого суб'єкта владних повноважень - він усвідомлює порушення інтересів держави, має відповідні повноваження для їх захисту, але всупереч цим інтересам за захистом до суду не звертається. «Здійснення захисту неналежним чином» виявляється в активній поведінці (сукупності дій та рішень), спрямованій на захист інтересів держави, але яка є неналежною. «Неналежність» захисту може бути оцінена з огляду на встановлений порядок захисту інтересів держави, який серед іншого включає досудове з'ясування обставин порушення інтересів держави, обрання способу захисту та ефективне здійснення процесуальних прав позивача.
Так, захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні суб'єкти владних повноважень, а не прокурор. Щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює в судовому провадженні відповідного суб'єкта владних повноважень, який всупереч вимог закону не здійснює захисту або робить це неналежно. У кожному такому випадку прокурор повинен навести причини, які перешкоджають захисту інтересів держави належним суб'єктом, і які є підставами для звернення прокурора до суду. При цьому прокурор не може вважатися альтернативним суб'єктом звернення до суду і замінювати належного суб'єкта владних повноважень для захисту інтересів держави.
Отже, звертаючись до суду з позовною заявою, прокурор, по-перше, реалізує конституційну функцію представництва інтересів держави в суді. При цьому прокурор є особливим суб'єктом господарського процесу і його участь у господарському судочинстві викликана необхідністю виконання функції представництва інтересів держави у випадках, передбачених законом (ст. 131-1 Конституції України, ст. 53 ГПК України, ст. 23, 24 Закону України «Про прокуратуру»). По-друге, з викладеного вбачається, що органами, уповноваженим на захист цих інтересів держави у зв'язку з виявленим порушенням, не вжито жодних заходів, спрямованих на усунення наслідків правопорушення та стягнення спричинених збитків із відповідача.
Відтак, прокурор може представляти інтереси держави в суді у виключних випадках, які прямо передбачені законом. Розширене тлумачення випадків (підстав) для представництва прокурором інтересів держави в суді не відповідає принципу змагальності, який є однією із засад правосуддя (п. 3 ч. 2 ст. 129 Конституції України).
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18 виснувала про те, що, звертаючись до компетентного органу перед пред'явленням позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення (пункт 39).
Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників як значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об'єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо (пункт 40 зазначеної постанови).
Отже, за наявності органу, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист інтересів держави саме у спірних правовідносинах, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», і якщо цей компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва. Якщо прокурору відомі причини такого незвернення, він повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові. Але якщо з відповіді зазначеного органу на звернення прокурора такі причини з'ясувати неможливо, чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим.
Суд встановив, що Бучанська окружна прокуратура звернулась до Коцюбинської селищної ради із запитом № 53-7989вих-25 від 16.12.2025, в якому повідомила селищну раду про виявлені порушення та просила останню з метою встановлення підстав для представництва інтересів держави прокурором в суді, надати не пізніше 22.12.2025 інформацію щодо обізнаності Коцюбинської селищної ради про факти використання Автомобільним кооперативом «Дубок» земельних ділянок по вул. Меблева, 1б в сел. Коцюбинське Бучанського району площею 0,6052 га (кадастрові номери 3210946200:01:001:0006 та 3210946200:01:001:0004) та вжитих нею заходів в межах компетенції, на захист інтересів територіальної громади щодо стягнення з вказаного кооперативу безпідставно збережених коштів в розмірі еквівалентному орендній платі за користування вказаними земельними ділянками комунальної власності, які землекористувач мав сплатити до місцевого бюджету за увесь час користування земельними ділянками для обслуговування нерухомого майна, надавши належним чином копії підтверджуючих документів та інформації. зокрема розрахунок орендної плати за період користування земельними ділянками за відповідний період, інформацію про її нормативну грошову оцінку та реквізити рахунку, на який вказані кошти підлягають стягненню в судовому порядку, усне наявне листування з кооперативом з вказаних питань тощо. У разі відсутності вжитих заходів реагування або неможливості захисту інтересів територіальної громади самостійно, прокуратура просила повідомити про такі причини та наміри щодо вжиття таких заходів у майбутньому.
Коцюбинська селищна рада, у відповідь на запит прокуратури № 53-7989вих-25 від 16.12.2025, листом № 1526/01.29 від 19.12.2025 повідомила прокуратуру, що Автомобільний кооператив «Дубок», який користується земельною ділянкою відповідно до договору оренди землі від 09.09.2009, зареєстрованого за № 040996600014, має прострочену заборгованість зі сплати орендної плати за 2024 рік у розмірі 40 368, 37 грн та за 2025 рік у розмірі 46 786, 76 грн. Рада повідомила, що неодноразово вживала заходів щодо врегулювання зазначеного питання в досудовому порядку, однак зазначені звернення залишились без належного реагування. Наведене, як зазначила рада, свідчить про користування земельними ділянками комунальної форми власності на підставі договору оренди із порушенням вимог чинного законодавства, з ознаками умисного ухилення від виконання фінансових зобов'язань та завданням шкоди бюджету селища. Оскільки, як зазначила селищна рада, заходи досудового врегулювання не призвели до погашення заборгованості, з метою захисту прав та законних інтересів Коцюбинської територіальної громади Бучанського району Київської області виникла необхідність звернення до суду з позовом до Автомобільного кооперативу «Дубок» про стягнення заборгованості з орендної плати. Листом Коцюбинська селищна рада просила прокуратуру відповідно до ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» здійснити заходи захисту інтересів територіальної громади щодо сплати до місцевого бюджету коштів орендної плати за користування земельними ділянками комунальної власності для обслуговування нерухомого майна по вул. Меблевій, 1-б в сел. Коцюбинське, що перебуває у користуванні Автомобільного кооперативу «Дубок» за реквізитами, наведеними у листі.
Отже, не дивлячись на наявність повноважень, наділених законодавцем з метою захисту інтересів держави, обізнаність про виявлені порушення законодавства Коцюбинською селищною радою, уповноваженим на те органом не вжито заходів для усунення порушень законодавства та інтересів держави.
Бучанською окружною прокуратурою Київської області листом № 53-73-2445вих-26 від 04.03.2026 повідомлено позивача в порядку ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» про те, що прокуратура звертається до суду в інтересах держави в особі Коцюбинської селищної ради з позовною заявою до Автомобільного кооперативу «Дубок» про стягнення заборгованості в розмірі 133 828, 35 грн за договором оренди землі, пені та інфляційних втрат за користування земельною ділянкою.
Враховуючи викладене, суд вважає, що вимоги Закону України «Про прокуратуру» та Господарського процесуального кодексу України при зверненні з позовом до суду прокурором дотримані.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема є договори та інші правочини.
Відповідно до приписів статті 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
За змістом статей 526, 527 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов'язання чи звичаїв ділового обороту.
За умовами ч. 1 ст. 627 ЦК України відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (ч. 1 ст. 626 ЦК України).
Згідно з ст. 629 ЦК України, договір є обов'язковим до виконання сторонами.
Суд встановив вище, що 09.09.2009 між Коцюбинською селищною радою та Автомобільним кооперативом «Дубок» укладено договір оренди землі строком на 5 років предметом якого є передача орендодавцем орендарю в строкове платне користування земельну ділянку площею 0, 6052 га для обслуговування гаражів, яка знаходиться в смт Коцюбинське, вул. Меблева, 1-б, яка фактично складається із двох земельних ділянок з кадастровими номерами 3210946200:01:001:0006 та 3210946200:01:001:0004.
У подальшому, 09.09.2014 між орендодавцем та орендарем на підставі рішення 29 сесії 6 скликання Коцюбинської селищної ради Київської області № 692 від 09.09.2014 укладено додаткову угоду про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, зареєстрований за № 040996600014 від 09.09.2009, якою, серед іншого, продовжено строк дії договору на 25 років (до 09.09.2039).
Дослідивши зміст укладеного між сторонами договору, суд дійшов висновку, що даний правочин за своєю правовою природою є договором оренди комунального майна.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно з ч. 1 ст. 283 Господарського кодексу України, який був чинний на дату виникнення спірних правовідносин, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
В силу ч. 6 ст. 283 ГК України, до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Частиною 1 ст. 759 ЦК України передбачено, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Згідно з ч. 1, 9 ст. 93 ЗК України, право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі», оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
За змістом ст. 2 Закону України «Про оренду землі», відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Згідно з приписами ст. 13 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статтею 14 Закону України «Про оренду землі» (у редакції, чинній на дату укладення договору оренди) визначено, що договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.
За змістом ст. 15 Закону України «Про оренду землі» (у редакції, чинній на дату укладення договору оренди), до істотних умов договору оренди землі віднесено, зокрема орендну плату із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Станом на дату укладення договору оренди землі організаційні та майнові відносини, що виникали у зв'язку з орендою державного та комунального майна, було врегульовано Законом України «Про оренду державного та комунального майна» № 2269-XII від 10.04.1992 (далі - Закон № 2269-XII).
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону № 2269-XII, орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Статтею 13 Закону № 2269-XII визначено, що передача об'єкта оренди орендодавцем орендареві здійснюється у строки і на умовах, визначених у договорі оренди. Орендодавець зобов'язаний передати орендарю об'єкт оренди в комплекті та у стані, що відповідають істотним умовам договору оренди та призначенню майна, і повідомити орендаря про особливі властивості та недоліки майна, які йому відомі і які можуть бути небезпечними для життя, здоров'я, майна орендаря або інших осіб чи призвести до пошкодження самого майна під час користування ним.
Пунктами 17, 19 договору оренди передбачено, що передача земельної ділянки в оренду здійснюється без розроблення проекту її відведення. Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у 10-ти денний строк після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі.
За змістом п. 26 договору оренди, орендодавець зобов'язаний, зокрема передати орендарю землю у стані, що відповідає умовам договору та придатна для використання за цільовим призначенням.
Суд встановив, що 09.09.2009 орендодавець передав, а орендар за актом прийому-передачі земельної ділянки прийняв в тимчасове користування на умовах оренди терміном на 5 років земельну ділянку загальною площею 0, 6052 га для обслуговування гаражів, яка знаходиться за адресою: смт Коцюбинське, вул. Меблева, 1-б, згідно рішення 23 сесії 5 скликання Коцюбинської селищної ради № 705/23-5 від 28.10.2008. Вказаний акт прийому-передачі земельної ділянки підписаний уповноваженими представниками орендодавця та орендаря та скріплені їх відтисками печаток.
Отже, починаючи з 09.09.2009 орендар зобов'язаний вносити орендну плату в порядку та строки, визначені договором та у подальшому додатковою угодою про внесення змін від 09.09.2014.
Згідно з ч. 2 ст. 762 ЦК України, за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Частиною 1 ст. 286 ГК України передбачено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.
Відповідно до п. в ч. 1 ст. 96 ЗК України, землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати орендну плату.
Принцип платного використання землі також передбачено статтею 206 ЗК України, за змістом якої використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відповідно до підпунктів 14.1.72, 14.1.136, 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів; орендна плата для цілей розділу XII цього Кодексу - обов'язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди; плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Отже, законодавець розмежовує поняття «земельний податок» та «орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності» залежно від правових підстав передання прав землекористування такими ділянками.
Плата за землю відповідно до пункту 10.1 Податкового кодексу України належить до місцевих податків, які згідно з ст. 69 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» зараховуються до відповідних місцевих бюджетів.
Згідно з ст. 63 Бюджетного кодексу України, місцевий бюджет відповідно до цього Кодексу містить надходження і витрати на виконання повноважень органів влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування. Ці надходження і витрати становлять єдиний баланс відповідного бюджету.
Отже, в порушення вимог ст. 206 ЗК України, безоплатне землекористування призводить до втрат місцевого бюджету міської ради.
Податковим кодексом України визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є обов'язковим платежем, а його розмір визначається на підставі законодавчих актів, тобто є регульованою ціною (статті 14.1.125, 14.1.136, 288.5 Податкового кодексу України).
Згідно з пунктом 284.1 ст. 284 Податкового кодексу України, органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю, що сплачується на відповідній території.
Згідно з пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, і не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (пункт 288.5 статті 288 Податкового кодексу України).
Отже, нормативна грошова оцінка земель є основною для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який у будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України.
Статтею 12 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що нормативно-правові акти з проведення оцінки земель затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності нормативна грошова оцінка земель проводиться обов'язково (статті 13 цього Закону).
Нормативно-грошова оцінка земельних ділянок у межах населених пунктів проводиться не рідше ніж на 5-7 років (стаття 18 Закону України «Про оцінку земель»).
Відповідно до статті 20 Закону України «Про оцінку земель», за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.
Частиною 2 ст. 20 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Згідно з ч. 3 ст. 23 цього Закону, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.
У пункті 289.1 статті 289 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок (пункт 289.2 статті 289 Податкового кодексу України).
Суд встановив вище, що рішенням 29 сесії 6 скликання Коцюбинської селищної ради № 692 від 09.09.2014 продовжено дію договору оренди земельної ділянки за № 040996600014 від 09.09.09 площею 0, 6052 га Автокооперативу «Дубок» для обслуговування гаражів за адресою: с. Коцюбинське, вул. Меблевій, 1-б терміном на 25 років та встановлено орендну плату у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Як вбачається із довідки, виданої Виконавчим комітетом Коцюбинської селищної ради № 1524/01.29 від 18.12.2025, нормативно грошова оцінка земельної ділянки площею 0,1200 га з кадастровим номером 3210946200:01:001:0004, цільове призначення якої: для колективного гаражного виробництва, що розташована за адресою: Київська область Бучанський район селище Коцюбинське, вул. Меблева, 1-Б, у розрізі по роках становить: Базова оцінка землі Цнм - 39, 74 грн /кв. м, з коефіцієнтом індексації нормативно грошової оцінки земель за період 2001-2017 р. - 2,46; 2021 р. - 1,1; 2022 р. - 1,15; 2023 р. - 1,051, в 2024 р. - 356 601, 00 грн; 2025 р. - 398 180, 20 грн. Нормативно грошова оцінка земельної ділянки площею 0, 4852 га з кадастровим номером 3210946200:01:001:0006, цільове призначення якої: для колективного гаражного виробництва, що розташована за адресою: Київська область, Бучанський район, селище Коцюбинське, вул. Меблева, 1- Б, за 2024 та 2025 рр., отримана через електроні сервіси Держгеокадастру: https://e.land.gov.ua, становить: 2024 р. - 1 441 811, 54 грн; 2025 р. - 1 614 178, 49 грн. Сума орендної плати становить 3% від нормативно грошової оцінки: 2024 р. - 53 952, 37 грн; 2025 р. - 60 370, 76 грн.
Відповідно до наявних в матеріалах справи витягів № НВ-9940307822024 від 29.05.2024 та № НВ-9908360422025 від 21.01.2025 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 3210946200:01:001:0006 в 2024 році складає 1 441 811, 54 грн, а в 2025 році - 1 614 178, 49 грн.
Отже, нормативно грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 3210946200:01:001:0006 для розрахунку сплати орендної плати за земельну ділянку, розрахована з коефіцієнтом індексації, станом на 2024 рік становить 1 441 811, 54 грн, а земельної ділянки з кадастровим номером 3210946200:01:001:0004 становить 356 601, 00 грн; нормативно грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 3210946200:01:001:0006 для розрахунку сплати орендної плати за земельну ділянку, розрахована з коефіцієнтом індексації, станом на 2025 рік становить 1 614 178, 49 грн, а земельної ділянки з кадастровим номером 3210946200:01:001:0004 становить 398 180, 20 грн.
Також, суд встановив вище, що рішенням 30 сесії 9 скликання Коцюбинської селищної ради Бучанського району Київської області № 499-30-ІХ від 13.07.2023 визначено з 01.01.2024 розміри орендної плати за земельні ділянки комунальної власності Коцюбинської селищної територіальної громади, згідно якого до земель «колективного гаражного будівництва» установлено розмір орендної плати - 3 %.
Крім цього, рішенням 30 сесії 9 скликання Коцюбинської селищної ради Бучанського району Київської області № 498-30-ІХ від 13.07.2023 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах селища Коцюбинське Бучанського району Київської області, яка вступає в дію з 01.01.2024.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 21 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Орендна плата справляється у грошовій формі. Розрахунки щодо орендної плати за земельні ділянки, що перебувають у державній і комунальній власності, здійснюються виключно у грошовій формі (ст. 22 Закону України «Про оренду землі»).
Статтею 24 Закону України «Про оренду землі» передбачене право орендодавця вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
За змістом пп. 288.1, 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім випадків консервації таких земельних ділянок або визнання земельних ділянок забрудненими (потенційно забрудненими) вибухонебезпечними предметами).
Пунктом 9 додаткової угоди до договору оренди визначено, що розмір орендної плати становить: - річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється в розмірі 3 % від грошової оцінки землі; - грошові оцінка земельної ділянки згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, зареєстрованого відділом Держкомзему у м. Ірпінь Київської області за № 762 та № 763 від 21.08.2009 та з індексацією, викладеною в листі Державного комітету України із земельних ресурсів (держкомзему) № 641/22/6-10 від 11.01.2010 складає 238 801, 93 грн.
Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі в сумі: 7 164, 08 грн в рік (при цьому вказана сума може змінюватись при умові проведення індексації) на рахунок орендодавця, наведений у вказаному пункті.
Сума орендної плати за землю уточнюється щороку станом на 1 січня на коефіцієнт індексації грошової оцінки земельної ділянки (п. 10 додаткової угоди до договору оренди).
За змістом п. 11 додаткової угоди до договору оренди, орендна плата вноситься у такі строки: протягом 30 календарних днів наступного за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця по 597, 00 грн.
За розрахунком прокурора, оскільки нормативно грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 3210946200:01:001:0006 станом на 2024 рік складала 1 441 811, 54 грн та станом на 2025 рік - 1 614 178, 49 грн, а орендна ставка за договором оренди становить 3 % від нормативної грошової оцінки землі, то сума орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 3210946200:01:001:0006 в 2024 році становила 43 254, 35 грн (по 3 604, 53 грн в місяць) та 2025 році становила 48 425, 35 грн (по 4 035, 45 грн в місяць).
Крім того, оскільки базова оцінка земельної ділянки з коефіцієнтом індексації нормативно грошової оцінки землі з кадастровим номером 3210946200:01:001:0004 станом на 2024 рік складала 356 601, 00 грн та станом на 2025 рік складала 398 180, 20 грн, а орендна ставка за договором оренди становить 3 % від нормативної грошової оцінки землі, то сума орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 3210946200:01:001:0004 в 2024 році становила 10 698, 03 (по 891, 50 грн в місяць) та в 2025 році становила 11 945, 41 грн (по 995, 45 грн в місяць).
Отже, за розрахунком прокурора, сума орендної плати за договором оренди за земельну ділянки площею 0,6052 га (кадастрові номери 3210946200:01:001:0006 та 3210946200:01:001:0004) за 2024 рік складала в загальному розмірі 53 952, 37 грн та за 2025 рік складала в загальному розмірі 60 370, 76 грн, що загалом складає 114 323, 13 грн.
Дослідивши наданий прокурором розрахунок орендної плати за спірний період та проаналізувавши фактичні обставини справи та наявні в матеріалах справи письмові докази, суд дійшов висновку, що сума орендної плати за договором оренди за земельну ділянки площею 0,6052 га за 2024 рік складала в загальному розмірі 53 952, 38 грн (43254,35 грн+10698,03 грн) та за 2025 рік складала в загальному розмірі 60 370, 76 грн, що загалом складає 114 323, 14 грн.
Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 237 ГПК України, при ухваленні рішення суд не може виходити у рішенні за межі позовних вимог.
Оскільки суд не може виходити за межі позовних вимог, суд приходить до висновку, що сума орендної плати за договором оренди за земельну ділянки площею 0,6052 га за 2024 рік складала в загальному розмірі 53 952, 37 грн та за 2025 рік складала в загальному розмірі 60 370, 76 грн, що загалом складає 114 323, 13 грн. Відповідач контррозрахунку до суду не надав, заявлені суми не спростував.
Відповідно до ст. 525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно, ставляться, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Як передбачено ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Умовою виконання зобов'язання - є строк (термін) його виконання. Дотримання строку виконання є одним із критеріїв належного виконання зобов'язання, оскільки прострочення є одним із проявів порушення зобов'язання. Строк (термін) виконання зобов'язання за загальним правилом, узгоджується сторонами в договорі.
Згідно з ч. 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі», розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно з п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Пунктом 11 додаткової угоди до договору оренди передбачено, що орендна плата вноситься у такі строки: протягом 30 календарних днів наступного за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця по 597, 00 грн.
Отже, враховуючи наведені вище приписи законодавства, а також умови п. 11 додаткової угоди до договору оренди, суд дійшов висновку, що станом на дату розгляду даної справи строк сплати відповідачем орендної плати за договором оренди за земельну ділянку площею 0, 6052 га (кадастрові номери 3210946200:01:001:0006 та 3210946200:01:001:0004) за період з 01.01.2024 до 31.12.2025 є таким, що настав.
Проте, з матеріалів справи вбачається, що відповідач зобов'язання за договором оренди в частині повної та своєчасної сплати орендної плати виконав лише частково, сплативши на користь Коцюбинської селищної ради грошові кошти в рахунок оплати орендної плати в загальному розмірі 27 168, 00 грн, а саме: протягом 2024 року орендну плату за землю в розмірі 13 584, 00 грн, що підтверджується довідкою про рух коштів за 01.01.2024 по 13.11.2025, а саме: 29.11.2024 платіж в сумі 13 584, 00 грн із призначенням платежу: «орендна плата за землю січень-грудень 2024 р. АТ «Дубок»; протягом 2025 року орендну плату за землю в розмірі 13 584, 00 грн, що підтверджується довідкою про рух коштів за 01.01.2025 по 13.11.2025, а саме: 18.06.2025 платіж в сумі 6 792, 00 грн із призначенням платежу: «орендна плата за землю січень-червень 2025 р. АТ «Дубок»; 30.10.2025 платіж в сумі 6 792, 00 грн із призначенням платежу: «орендна плата за землю липень-грудень 2025 р. АТ «Дубок».
Коцюбинська селищна рада листом № 1299/01.09 від 23.10.2025 повідомила Автомобільний кооператив «Дубок», що відповідно до інформації Ірпінської ДПІ ГУ ДПС у Київській області станом на 01.10.2025, за кооперативом рахується борг по орендній платі за користування земельними ділянками згідно договору оренди землі від 09.09.2009, зареєстрованого за № 040996600014, які розташовані в селищі Коцюбинське по вул. Меблева, 1-Б, за 2024 рік в розмірі 39 649, 83 грн та за 2025 рік в розмірі 44 336, 30 грн. Листом селищна рада просила кооператив здійснити оплату заборгованості по орендній платі за користування земельними ділянками згідно договору оренди. Проте, вказаний лист залишився з боку відповідача без відповіді та виконання.
Коцюбинська селищна рада, у відповідь на запит прокуратури № 53-7989вих-25 від 16.12.2025, листом № 1526/01.29 від 19.12.2025 повідомила, що Автомобільний кооператив «Дубок», який користується земельною ділянкою відповідно до договору оренди землі від 09.09.2009, зареєстрованого за № 040996600014, має прострочену заборгованість зі сплати орендної плати за 2024 рік у розмірі 40 368, 37 грн та за 2025 рік у розмірі 46 786, 76 грн. Рада повідомила, що неодноразово вживала заходів щодо врегулювання зазначеного питання в досудовому порядку, однак зазначені звернення залишились без належного реагування.
Головне управління ДПС у Київській області, у відповідь на запит прокуратури № 53-8240вих-25 від 26.12.2025, листом № 25234/5/10-36-04-11 від 30.12.2025 повідомило, що відповідно до інформаційної системи ДПС України, наявна інформація про сплату Автомобільним кооперативом «Дубок» орендної плати з юридичних осіб (по КБК 18010600) за період з 01.01.2021 по 26.12.2025, а саме: 2021 рік - 13 591, 68 грн; 2022 рік - 11 326, 40 грн; 2023 рік - 15 848, 00 грн; 2024 рік - 13 584, 00 грн; 2025 рік - 13 584, 00 грн. Згідно інформаційної системи ДПС України по АК «Дубок» станом на звітну дату заборгованість з податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших загальнообов'язкових платежів, адміністрування та сплата яких контролюється ГУ ДПС у Київській області відсутня. Одночасно Головне управління ДПС у Київській області повідомило, що заходи щодо стягнення заборгованості, у тому числі в судовому порядку, за рішенням керівника про стягнення коштів з платника податків з рахунків у банках у рахунок погашення податкового боргу відповідно до п. 95.5 ст. Кодексу не здійснювалося. До листа долучено роздруківки з інформаційної системи ДПС України.
Станом на дату розгляду даної справи в матеріалах справи відсутні докази належного виконання відповідачем зобов'язання за договором оренди в частині повної та своєчасної сплати орендних платежів за період користування земельною ділянкою площею 0, 6052 га з 01.01.2024 до 31.12.2025, у зв'язку із чим, враховуючи здійснену відповідачем часткову сплату орендної плати в 2024 році в сумі 13 584, 00 грн та в 2025 році в сумі 13 584, 00 грн, заборгованість по сплаті орендної плати станом на 31.12.2025 за договором оренди землі від 09.09.2009 за спірний період складає в загальному розмірі 87 155, 13 грн (за 2024 рік - 40 368, 37 грн, та за 2025 рік - 46 786, 76 грн). Протилежного суду не доведено. Доказів сплати зазначеної заборгованості до суду не надано.
Виходячи з викладеного вище, місцевим бюджетом Коцюбинської селищної ради були недоотримані грошові кошти по договору оренди землі від 09.09.2009, укладеному між селищною радою та Автомобільним кооперативом «Дубок», за період з 01.01.2024 до 31.12.2025 в загальній сумі 87 155, 13 грн, що суперечить принципу платного використання землі, передбаченому Земельним та Податковим кодексом України, Законом України «Про оренду землі», а також умовам укладеного між позивачем та відповідачем договору оренди землі від 09.09.2009.
Оскільки відповідач не у повній мірі виконав взяті на себе зобов'язання зі сплати орендної плати за спірний період, що ним не спростовано шляхом подання доказів, він є таким, що порушив взяті на себе зобов'язання.
Стаття 525 ЦК України встановлює, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Частиною 1 ст. 612 ЦК України встановлено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідно до статей 76, 77 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Зважаючи на встановлені факти та вимоги зазначених вище правових норм, а також враховуючи, що відповідач в установленому порядку обставини, які повідомлені позивачем, не спростував та належних доказів на заперечення відомостей, повідомлених позивачем не надав, суд приходить до висновку, що позовні вимоги прокурора про стягнення з відповідача 87 155, 13 грн на користь Коцюбинської селищної ради орендної плати за період з 01.01.2024 по 31.12.2025 нормативно та документально доведені, а тому підлягають задоволенню повністю.
У зв'язку із неналежним виконанням відповідачем грошового зобов'язання за договором оренди, прокурор на підставі п. 13 договору оренди та п. 13 додаткової угоди заявив до стягнення з відповідача 28 883, 38 грн пені, нарахованої на суму боргу в розмірі 87 155, 13 грн за загальний період прострочення з 02.02.2024 до 31.12.2025, а також 17 789, 84 грн інфляційних втрат, нарахованих на суму боргу в розмірі 87 155, 13 грн за період лютий 2024 року - грудень 2025 року.
Наразі, дослідивши здійснені прокурором розрахунки, суд зазначає, що прокурор при здійсненні розрахунків не вірно визначив періоди прострочення зобов'язання, з огляду на наступне.
Згідно з п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Пунктом 11 додаткової угоди до договору оренди передбачено, що орендна плата вноситься у такі строки: протягом 30 календарних днів наступного за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця по 597, 00 грн.
Отже, як Податковим кодексом України, так і додатковою угодою до договору оренди передбачено обов'язок орендаря сплатити орендну плату у строк протягом 30 календарних днів наступного за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (наприклад: за березень 2025 року сплатити у строк до 30.04.2025 включно, за травень 2025 року у строк до 30.06.2025 включно тощо).
За приписами ст. 253 ЦК України, перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Визначаючи кінцевий строк оплати орендної плати, необхідно враховувати приписи ч. 5 ст. 254 ЦК України, за змістом яких якщо останній день строку припадає на вихідний день, днем закінчення строку є перший за ним робочий день.
При цьому, згідно з ч. 3 ст. 254 ЦК України, строк, що визначений місяцями, спливає у відповідне число останнього місяця строку. Строк, що визначений у півмісяця, дорівнює п'ятнадцяти дням. Якщо закінчення строку, визначеного місяцем, припадає на такий місяць, у якому немає відповідного числа, строк спливає в останній день цього місяця.
Отже, враховуючи наведені вище приписи законодавства, а також умови п. 11 додаткової угоди до договору оренди та з урахуванням ч. 5 ст. 254 ЦК України, строк сплати відповідачем орендної плати за договором оренди за період з 01.01.2024 до 31.12.2025 є таким, що настав, а саме:
- за січень 2024 року є таким, що настав 28.02.2024, а відтак початком періоду прострочення орендної плати за січень 2024 року є 01.03.2024;
- за лютий 2024 року є таким, що настав 01.04.2024 (30-й календарний день 30.03.2024 припадав на вихідний - суботу), а відтак початком періоду прострочення орендної плати за січень 2024 року є 02.04.2024;
- за березень 2024 року є таким, що настав 30.04.2024, а відтак початком періоду прострочення орендної плати за березень 2024 року є 01.05.2024;
- за квітень 2024 року є таким, що настав 30.05.2024, а відтак початком періоду прострочення орендної плати за квітень 2024 року є 31.05.2024;
- за травень 2024 року є таким, що настав 01.07.2024 (30-й календарний день 30.06.2024 припадав на вихідний - неділю), а відтак початком періоду прострочення орендної плати за травень 2024 року є 02.07.2024;
- за червень 2024 року є таким, що настав 30.07.2024, а відтак початком періоду прострочення орендної плати за червень 2024 року є 31.07.2024;
- за липень 2024 року є таким, що настав 30.08.2024, а відтак початком періоду прострочення орендної плати за липень 2024 року є 31.08.2024;
- за серпень 2024 року є таким, що настав 30.09.2024, а відтак початком періоду прострочення орендної плати за серпень 2024 року є 01.10.2024;
- за вересень 2024 року є таким, що настав 30.10.2024, а відтак початком періоду прострочення орендної плати за вересень 2024 року є 31.10.2024;
- за жовтень 2024 року є таким, що настав 02.12.2024 (30-й календарний день 30.11.2024 припадав на вихідний - суботу), а відтак початком періоду прострочення орендної плати за жовтень 2024 року є 03.12.2024;
- за листопад 2024 року є таким, що настав 30.12.2024, а відтак початком періоду прострочення орендної плати за листопад 2024 року є 31.12.2024;
- за грудень 2024 року є таким, що настав 30.01.2025, а відтак початком періоду прострочення орендної плати за грудень 2024 року є 31.01.2025;
- за січень 2025 року є таким, що настав 28.02.2025, а відтак початком періоду прострочення орендної плати за січень 20245 року є 01.03.2025;
- за лютий 2025 року є таким, що настав 31.03.2024 (30-й календарний день 30.03.2025 припадав на вихідний - неділю), а відтак початком періоду прострочення орендної плати за січень 2025 року є 01.04.2025;
- за березень 2025 року є таким, що настав 30.04.2025, а відтак початком періоду прострочення орендної плати за березень 2025 року є 01.05.2025;
- за квітень 2025 року є таким, що настав 30.05.2025, а відтак початком періоду прострочення орендної плати за квітень 2025 року є 31.05.2025;
- за травень 2025 року є таким, що настав 30.06.2025, а відтак початком періоду прострочення орендної плати за травень 2025 року є 01.07.2025;
- за червень 2025 року є таким, що настав 30.07.2025, а відтак початком періоду прострочення орендної плати за червень 2025 року є 31.07.2025;
- за липень 2025 року є таким, що настав 01.09.2025 (30-й календарний день 30.08.2025 припадав на вихідний - суботу), а відтак початком періоду прострочення орендної плати за липень 2025 року є 02.09.2025;
- за серпень 2025 року є таким, що настав 30.09.2025, а відтак початком періоду прострочення орендної плати за серпень 2025 року є 01.10.2025;
- за вересень 2025 року є таким, що настав 30.10.2025, а відтак початком періоду прострочення орендної плати за вересень 2025 року є 31.10.2025;
- за жовтень 2025 року є таким, що настав 01.12.2025 (30-й календарний день 30.11.2025 припадав на вихідний - неділю), а відтак початком періоду прострочення орендної плати за жовтень 2025 року є 02.12.2025;
- за листопад 2025 року є таким, що настав 30.12.2025, а відтак початком періоду прострочення орендної плати за листопад 2025 року є 31.12.2025;
- за грудень 2025 року є таким, що настав 30.01.2026, а відтак початком періоду прострочення орендної плати за грудень 2025 року є 31.01.2026.
Однак, прокурором неправомірно здійснено нарахування пені та інфляційних втрат починаючи з 02.02.2024 на загальну суму заборгованості у розмірі 87 155, 13 грн, яка утворилась за 2024 та 2025 роки сукупно та станом на 02.02.2024 не обліковувалась за відповідачем, оскільки перше прострочення зі сплати орендної плати за січень 2024 року, як зазначено судом вище, почалось з 01.03.2024.
Крім того, нарахування пені та інфляційних втрат за прострочення оплати орендної плати за грудень 2025 року є неправомірним, оскільки прострочення з оплати орендної плати за грудень 2025 року почалось з 31.01.2026, тобто поза межами заявленого прокурором періоду нарахування штрафних санкцій.
Правильним буде обрахування пені та інфляційних втрат за кожним щомісячним орендним платежем окремо починаючи з встановленої судом вище дати прострочення по оплаті за відповідний місяць оренди та з урахуванням здійснених відповідачем часткових оплат орендної плати протягом 2024-2025 рр.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач сплатив на користь Коцюбинської селищної ради грошові кошти в рахунок оплати орендної плати за 2024-2025 рр. в загальному розмірі 27 168, 00 грн, а саме: протягом 2024 року орендну плату за землю в розмірі 13 584, 00 грн, що підтверджується довідкою про рух коштів за 01.01.2024 по 13.11.2025, а саме: 29.11.2024 платіж в сумі 13 584, 00 грн із призначенням платежу: «орендна плата за землю січень-грудень 2024 р. АТ «Дубок»; протягом 2025 року орендну плату за землю в розмірі 13 584, 00 грн, що підтверджується довідкою про рух коштів за 01.01.2025 по 13.11.2025, а саме: 18.06.2025 платіж в сумі 6 792, 00 грн із призначенням платежу: «орендна плата за землю січень-червень 2025 р. АТ «Дубок»; 30.10.2025 платіж в сумі 6 792, 00 грн із призначенням платежу: «орендна плата за землю липень-грудень 2025 р. АТ «Дубок».
При цьому, суд наголошує на тому, що сторонами в договорі оренди не передбачено, що при наявності заборгованості за попередні періоди, проведена орендарем оплата першочергово зараховується в рахунок погашення боргу, що виник раніше, незалежно від призначення платежу.
Отже, враховуючи чітке призначення здійснених відповідачем платежів в рахунок оплати орендної плати за землю за січень-грудень 2024 р., січень-червень 2025 р. та липень-грудень 2025 р., правильним буде зарахування здійснених відповідачем оплат в рахунок часткової оплати орендної плати за кожен місяць оренди 2024-2025 рр. в рівних частинах.
Тобто, 29.11.2024 відповідач частково сплатив орендну плату за землю за січень-грудень 2024 року в загальній сумі 13 584, 00 грн - по 1 132, 00 грн за кожен вказаний місяць; 18.06.2025 відповідач частково сплатив орендну плату за землю за січень-червень 2025 року в сумі 6 792, 00 грн - по 1 132, 00 грн за кожен вказаний місяць; 30.10.2025 відповідач частково сплатив орендну плату за землю за липень-грудень 2025 року в сумі 6 792, 00 грн - по 1 132, 00 грн за кожен вказаний місяць.
Крім того, суд зазначає, що у разі часткових оплат орендної плати, якщо період нарахування припиняється частковою оплатою, то фактична дата оплати не враховується у період нарахування штрафних санкцій.
Відповідно до ст. 610, 611 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання), а у разі порушення зобов'язання, настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Статтею 546 ЦК України передбачено, що виконання зобов'язань може забезпечуватись згідно з договором неустойкою, яку боржник повинен сплатити в разі неналежного виконання зобов'язань.
Відповідно до ч. 1, 3 статті 549 ЦК України (в редакції, яка діяла до прийняття Закону № 4196-ІХ від 09.01.2025) неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Законом № 4196-ІХ від 09.01.2025 частину 3 статті 549 ЦК України доповнено абзацом другим, за змістом якого боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити на користь кредитора пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня. Договором може бути визначено менший розмір пені.
Згідно з ч. 2 ст. 551 ЦК України, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Згідно з п. 13 договору оренди, у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі 120 відсотків облікової ставки НБУ несплаченої суми за кожен день прострочення та штрафні санкції згідно чинного законодавства. Аналогічна умова передбачена у п. 13 додаткової угоди до договору оренди.
Внаслідок порушення відповідачем грошового зобов'язання за договором оренди прокурор на підставі п. 13 договору оренди та п. 13 додаткової угоди до нього заявив до стягнення з відповідача 28 883, 38 грн пені, нараховану на загальну суму боргу в розмірі 87 155, 13 грн за загальний період прострочення з 02.02.2024 до 31.12.2025.
Однак, враховуючи зазначене судом вище та здійснивши власний перерахунок пені за кожним щомісячним орендним платежем окремо, з урахуванням встановлених судом дат виникнення прострочення по оплаті та здійснених відповідачем часткових оплат, умов договору, а також порядку розрахунків погодженого сторонами, в межах розрахунку прокурора (з 02.02.2024 до 31.12.2025), господарський суд дійшов до висновку, що позовні вимоги в частині стягнення з відповідача пені підлягають задоволенню частково в сумі 13 999, 12 грн.
Щодо вимог про стягнення з відповідача інфляційних втрат суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням установленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не установлений договором або законом.
Нарахування інфляційних втрат на суму боргу та 3% річних входять до складу грошового зобов'язання і вважаються особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов'язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування останнім утримуваними грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Стаття 625 ЦК України застосовується до всіх грошових зобов'язань, якщо інше не передбачено спеціальними нормами, які регулюють відносини, пов'язані з виникненням, зміною чи припиненням окремих видів зобов'язання.
Об'єднаною палатою Верховного Суду у постанові від 20.11.2020 у справі № 910/13071/19 роз'яснено, що сума боргу, внесена за період з 1 до 15 числа включно відповідного місяця, індексується за період з урахуванням цього місяця, а якщо суму внесено з 16 до 31 числа місяця, то розрахунок починається з наступного місяця. За аналогією, якщо погашення заборгованості відбулося з 1 по 15 число включно відповідного місяця - інфляційна складова розраховується без урахування цього місяця, а якщо з 16 до 31 числа місяця - інфляційна складова розраховується з урахуванням цього місяця.
Отже, якщо період прострочення виконання грошового зобов'язання складає неповний місяць, то інфляційна складова враховується або не враховується в залежності від математичного округлення періоду прострочення у неповному місяці.
Методику розрахунку інфляційних втрат за неповний місяць прострочення виконання грошового зобов'язання доцільно відобразити, виходячи з математичного підходу до округлення днів у календарному місяці, упродовж якого мало місце прострочення, а саме: - час прострочення у неповному місяці більше півмісяця (> 15 днів) = 1 (один) місяць, тому за такий неповний місяць нараховується індекс інфляції на суму боргу; - час прострочення у неповному місяці менше або дорівнює половині місяця (від 1, включно з 15 днями) = 0 (нуль), тому за такий неповний місяць інфляційна складова боргу не враховується.
Зазначений спосіб розрахунку склався як усталена судова практика, його використовують всі бухгалтерські програми розрахунку інфляційних.
Внаслідок порушення відповідачем грошового зобов'язання прокурор на підставі ч. 2 ст. 625 ЦК України заявив до стягнення з відповідача 17 789, 84 грн інфляційних втрат, нарахованих на суму боргу в розмірі 87 155, 13 грн за період лютий 2024 року - грудень 2025 року.
Однак, здійснивши власний перерахунок інфляційних втрат за кожним щомісячним орендним платежем окремо, з урахуванням встановлених судом дат виникнення прострочення по оплаті та здійснених відповідачем часткових оплат, умов договору, а також порядку розрахунків погодженого сторонами, в межах розрахунку прокурора (лютий 2024 - грудень 2025), господарський суд дійшов до висновку, що позовні вимоги в частині стягнення з відповідача інфляційних втрат підлягають задоволенню частково в сумі 6 911, 98 грн.
Суд також наголошує на тому, що відповідач розрахунок не оспорив, заявлені суми до стягнення не спростував, контррозрахунку до суду не подав.
За змістом ч. 1 ст. 14 ГПК України суд розглядає справу не інакше як, зокрема, на підставі доказів поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
відповідності до ч 3 ст. 13, ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Приписами статей 76, 77 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно з ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Слід зазначити, що обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи (ч. 5 ст. 236 ГПК України).
Щодо розподілу судового збору за наслідками розгляду даної справи суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 123 ГПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України «Про судовий збір».
Статтею 4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру розмір судового збору складає 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; позовної заяви немайнового характеру - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» з 01.01.2026 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 3 328, 00 грн.
У той же час, відповідно до ч. 3 ст. Закону України «Про судовий збір», при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
З матеріалів справи вбачається, що прокурор подав до суду позовну заяву в електронній формі через систему «Електронний суд» та сплатив за майнову вимогу про стягнення з відповідача 133 828, 35 грн судовий збір в розмірі 3 328, 00 грн без застосування коефіцієнту 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Отже, сума судового збору за позовними вимогами про стягнення з відповідача 133 828, 35 грн становить 2 662, 40 грн з урахуванням коефіцієнту 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору, тобто мінімальну ставку, визначену Законом України «Про судовий збір».
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Приймаючи до уваги висновки суду про часткове задоволення позовних вимог, з відповідача на користь прокуратури підлягає стягненню судовий збір в сумі 2 149, 88 грн пропорційно розміру задоволених позовних вимог з урахуванням застосованого коефіцієнту 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору при поданні до суду позовної заяви в електронній формі відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст. 74, 76-80, 129, 236 - 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Стягнути з Автомобільного кооперативу «Дубок» (місцезнаходження: вул. Меблева, буд. 1-Б, смт Коцюбинське, м. Ірпінь, Київська обл., 08298; код ЄДРПОУ 24893356) на користь Коцюбинської селищної ради Бучанського району Київської області (місцезнаходження: вул. Доківська, буд. 2, с-ще Коцюбинське, Бучанський р-н, Київська обл., 08298; код ЄДРПОУ 04360600) 87 155, 13 грн основного боргу, 13 999, 12 грн пені та 6 911, 98 грн інфляційних втрат.
3. Стягнути з Автомобільного кооперативу «Дубок» (місцезнаходження: вул. Меблева, буд. 1-Б, смт Коцюбинське, м. Ірпінь, Київська обл., 08298; код ЄДРПОУ 24893356) на користь Київської обласної прокуратури (місцезнаходження: бульвар Лесі Українки, 27/2, м. Київ, 01601; код ЄДРПОУ 02909996) 2 149, 88 грн судового збору.
4. В іншій частині позовних вимог відмовити.
5. Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до приписів ст. 241 Господарського процесуального кодексу України. Відповідно до ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено та підписано 01.06.2026.
Суддя Л.В. Сокуренко