29 травня 2026 року справа № 580/2891/26
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
24.03.2026 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) (далі - позивач) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) (далі - відповідач-1), ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) (далі - відповідача-2) про:
визнання протиправною бездіяльність відповідача-1 щодо не нарахування та не виплати позивача індексацію грошового забезпечення за період з 27.02.2016 до 07.08.2017 із застосуванням базового місяця - січень 2008 року з урахуванням раніше виплачених сум;
зобов'язання відповідача-1 нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 27.02.2016 до 07.08.2017 із застосуванням базового місяця - січень 2008 року з урахуванням раніше виплачених сум;
визнання протиправною бездіяльність відповідача-2 правопорядку щодо не нарахування та не виплати позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 07.08.2017 до28.02.2018 із застосуванням базового місяця - січень 2008 року з урахуванням раніше виплачених сум;
зобов'язання відповідача-2 нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 07.08.2017 до 28.02.2018 із застосуванням базового місяця - січень 2008 року з урахуванням раніше виплачених сум;
визнання протиправною бездіяльність відповідача-2 щодо не нарахування та не виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 до 10.10.2018 із урахування вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (далі - Постановою КМУ №1078), із застосуванням щомісячної фіксованої індексації 4258,75грн;
зобов'язання відповідача-2 нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018 до 10.10.2018. із урахування вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Постанови КМУ № 1078 із застосуванням щомісячної фіксованої індексації 4258,75грн.
Обґрунтовуючи зазначив, що відповідачі безпідставно не здійснили нарахування та виплату йому індексації грошового забезпечення.
Ухвалою від 30.03.2026 суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив спрощене позовне провадження у справі.
09.04.2026 відповідач-2 направив у суд відзив на позовну заяву, яким просив відмовити повністю у його задоволенні. Обґрунтовуючи зазначив, що сума збільшення розміру грошового забезпечення за грудень 2015 року перевищила щомісячні розрахункові суми індексації з грудня 2015 року до лютого 2018 року (з урахуванням січня 2008 року як місяця підвищення грошових доходів). Тому нарахована та виплачена сума індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 становить 0 грн щомісячно. Стверджує, що він є державним органом, який не уповноважений витрачати бюджетні кошти на грошове забезпечення поза межами затвердженого кошторису. Додатково просив розглянути справу у судовому засіданні з повідомленням сторін (далі - Клопотання).
04.05.2026 на адресу суду надійшов відзив відповідача-1 на позовну заяву, яким просив відмовити повністю позивачу у задоволені позовних вимог. Стверджує, що доводи позову про необхідність застосування січня 2008 року, як місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) в період з 01.01.2016 до 28.02.2018 не є обґрунтованим, оскільки до правовідносин за період з січня 2008 року до грудня 2015 року не може застосовуватись положення пункту 5 Порядку №1078 у редакції, яка діє з 01.01.2015.
Розглянувши Клопотання, суд ухвалою від 29.05.2026 вирішив відмовити повністю у його задоволенні з мотивів, що вказана вимога відповідача-2 необґрунтована.
Оскільки обґрунтованих клопотань від учасників спору про розгляд справи у судовому засіданні з їх викликом суду не надходило, зважаючи на відсутність необхідності призначити у справі експертизу або викликати та допитати свідків, суд дійшов висновку розглянути справу без виклику сторін у судове засідання за наявними письмовими доказами.
Оцінивши доводи, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на таке.
Паспортом серії НОМЕР_5 підтверджується, що позивач, ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянином України.
Відповідно до наказу від 28.08.2017 №177 позивач, який з 25.08.2017 прибув зі служби у відповідача-1, приступив з 28.08.2017 до виконання службових обов'язків у відповідача-2. Наказом від 10.10.2018 №218 позивач виключений зі складу відповідача-2
Заявою від 29.01.2026 позивач звернувся з проханнями:
до відповідача-1 нарахувати та виплатити заборгованість зі сплати індексації грошового забезпечення за період з 27.02.2016 до 07.08.2017 із застосуванням базового місяця - січень 2008;
до відповідача-2 нарахувати та виплатити заборгованість зі сплати індексації грошового забезпечення за період з 07.08.2017 до 28.02.2018 із застосуванням базового місяця - січень 2008 року;
до відповідача-2 нарахувати та виплатити доплату індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 до 14.09.2018 з урахуванням вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМУ №1078 із застосуванням щомісячної фіксованої індексації 4275грн з урахуванням раніше виплачених сум. За результатом розгляду відповідач-1 листом від 03.02.2026 повідомив, що для виплати індексації в січні 2016 року - лютому 2018 року фінансового ресурсу в Міністерстві оборони України не було. Фінансування на виплату індексації не здійснювалося. Право на виплату індексації у військовослужбовців відбулося у грудні 2018 року, оскільки індекс споживчих цін за квітень-жовтень 2018 року не перевищував встановлений поріг індексації (103%).
24.02.2026 відповідач-2 розглянув звернення позивача та листом повідомив, що нарахування та виплата індексації грошового забезпечення за період проходження військової служби позивачу здійснювалась виключно з дотриманням вимог керівних документів, розпоряджень вищого командування, за наявності відповідних бюджетних призначень, встановлених Законом України “Про Державний бюджет України». До листа відповідач-2 надав копії картки особового рахунку позивача, відповідно до змісту якого позивачу посадовий оклад визначався у таких розмірах: у вересні 2017 року - 225,58грн, із жовтня 2017 року до березня 2018 року - 999,00грн, із квітня до травня 2018 року -4090,00грн, із червня до жовтня 2018 року - 4230,00грн, у листопаді 2018 року - 1364,52грн. Відомості щодо нарахування позивачу індексації грошового забезпечення у періоді його проходження служби відсутні.
Тому позивач звернувся у суд зі вказаним позовом.
Надаючи оцінку спірним обставинам суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ч.1 ст.46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до вимог ст.9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-ХІІ) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Індексація грошових доходів населення відповідно до ч.1 ст.1 Закону України від 03.07.1991 №1283-ХІІ “Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон №1283-ХІІ) - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
На підставі ч.1 ст.2 Закону №1283-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Відповідно до ст.6 Закону №1283-ХІІ у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі ст.9 Закону індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів. У разі коли дохід, що виплачується одним підприємством, установою, організацією, формується з різних джерел, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частці в загальному доході.
Абзацом першим ст.10 Закону №1283-ХІІ визначено, що індексація доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи. Доходи від роботи за сумісництвом, на умовах погодинної оплати поза основним місцем роботи індексуються в розмірі, що з урахуванням оплати праці за основним місцем роботи не перевищує прожиткового мінімуму для працездатної особи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі - Порядок №1078), згідно з п.2 якого індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 6 вказаного Порядку передбачено, що виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, зокрема, підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.
Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці. Проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язком для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Відповідно до абз. 5 п.4 Порядку №1078 сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
В абз.5 п.1.1. Порядку №1078 встановлено для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації.
Отже, індексація нараховується з наступного місяця, з якого відбулося підвищення цін на споживчі товари та послуги.
Відповідно до абз.4 п.1.1 Порядку №1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком.
Методика нарахування індексації Урядом України змінювалася шляхом внесення змін у п.5 Порядку №1078.
Зокрема, у редакції, що діяла з 13.02.2014 до 01.01.2016, пункт 5 Порядку №1078 наступного змісту:
“У разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку.
У разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення. Приклад проведення індексації у разі підвищення грошових доходів наведено в додатку 4 до цього Порядку.
У разі підвищення грошових доходів населення випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції базовим місяцем вважається місяць, у якому мало місце таке підвищення.
Для проведення подальшої індексації або здійснення чергового підвищення доходів випереджаючим шляхом обчислення індексу споживчих цін здійснюється наростаючим підсумком починаючи з наступного за базовим місяця.
Нарахування сум індексації або проведення чергового підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін, на підставі якого нарахована сума індексації перевищить суму підвищення доходів випереджаючим шляхом у базовому місяці.
Приклад обчислення суми індексації у разі підвищення доходів населення випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції наведено у додатку 5.
Місяць, в якому відбувається підвищення грошових доходів працівників у зв'язку із розширенням зони обслуговування, збільшенням обсягу робіт, суміщенням професій (посад), виконанням обов'язків тимчасово відсутнього працівника, оплатою за роботу за сумісництвом на одному підприємстві, в установі, організації, а також за рахунок збільшення розміру премії, не вважається базовим під час обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації (у разі, коли не відбувається підвищення тарифної ставки (окладу).
У разі коли в результаті перерахунку пенсій за рішеннями судів, які набрали законної сили, виплати перерахованих сум до пенсії фактично не здійснені і строки їх виплати не визначені, базовий місяць для визначення індексації пенсій не змінюється.»
Постановою Кабміну України від 09.12.2015 №1013 “Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», п.5 Порядку №1078, що застосовується з 01.12.2015, викладено в новій редакції:
“У разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
Приклади проведення індексації грошових доходів громадян у разі їх підвищення наведено у додатку 4.
У разі підвищення грошових доходів населення випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції під час визначення розміру підвищення грошових доходів у зв'язку з індексацією враховується рівень такого підвищення.
Нарахування сум індексації або проведення чергового підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін, на підставі якого нарахована сума індексації перевищить розмір підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом.
Приклад обчислення суми індексації у разі підвищення грошових доходів населення випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції наведено у додатку 5.
У разі коли індекс споживчих цін для проведення індексації, розрахований наростаючим підсумком, перевищив 10 відсотків, Кабінет Міністрів України приймає рішення про підвищення тарифних ставок (окладів) працівникам бюджетної сфери, органам державної влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів з урахуванням суми індексації, яка складається на момент підвищення.
Працівникам підприємств i організацій, які перебувають на госпрозрахунку, підвищення заробітної плати у зв'язку із зростанням рівня інфляції провадиться у порядку, визначеному у колективних договорах, але не нижче норм, визначених Законом України “Про індексацію грошових доходів населення» та положень цього Порядку.»
Тобто, збільшення грошового забезпечення має наслідком зміну базового місяця для обчислення індексації.
Відповідно до п. 4 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Отже, законодавчо встановлена максимальна межа нарахованої індексації.
Суд врахував, що згідно з абзацом другим п.3 згаданої вище постанови Уряду України №1013 для проведення подальшої індексації заробітної плати обчислення індексу споживчих цін починається з січня 2016 року відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078 (Офіційний вісник України, 2003 р., № 29, ст. 1471). Водночас жодної норми про зміну базового місяця для нарахування індексації вона не містить.
Відповідно до абз.3 п.1.1 Порядку №1078 індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №1294), якою затверджено нові схеми посадових окладів військовослужбовців. Відповідно до п.13 Постанови №1294 вона набрала чинності з 01.01.2008. Тобто датою, з якою позивач пов'язує встановлення базового місяця індексації.
Вищевказана постанова діяла до дати набрання чинності постанови Кабміну України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою встановлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців, а саме з 01.03.2018, що впливає на зміну базового місяця для нарахування індексації.
Отже, на момент виникнення оскаржуваних правовідносин у період з 27.02.2016 до 28.02.2018 діяли положення Постанови КМУ №1078.
Державна служба статистики України на офіційному сайті Міністерства фінансів України опублікувала таблиці індексів споживчих цін за останні роки. Відповідно до таблиць у спірний період встановлювалися такі розміри індексу споживчих цін:
у 2016 році станом на лютий - 99,6%, станом на березень - 101,0%, на квітень - 100,1%, станом на травень - 100,1%, станом на червень - 99,8%, станом на липень - 99,9%, станом на серпень - 99,7%, станом на вересень - 101,8%, станом на жовтень - 102,8%, станом на листопад - 101,8%, станом на грудень - 100,9% (URL https://index.minfin.com.ua/ua/economy/index/inflation/2016/);
у 2017 році станом на січень - 101,1%, станом на лютий - 101,0%, станом на березень - 101,8%, станом на квітень - 100,9%, станом на травень - 101,3%, станом на червень - 101,6%, станом на липень - 100,2%, станом на серпень - 99,9%, станом на вересень - 102,0%, станом на жовтень - 101,2%, станом на листопад - 100,9%, станом на грудень - 101,0% (URL https://index.minfin.com.ua/ua/economy/index/inflation/2017/);
у 2018 році станом на січень - 101,5%, на лютий - 100,9%, станом на березень - 101,1%, станом на квітень - 100,8%, станом на травень - 100,0%, станом на червень - 100,0%, станом на липень - 99,3%, станом на серпень - 100,0%, станом на вересень - 101,9%, станом на жовтень - 101,7% (URL https://index.minfin.com.ua/ua/economy/index/inflation/2018/);
Отже, у періоді служби позивач мав право на індексацію грошового забезпечення.
Оцінюючи вимоги до відповідача-1 за період з 27.02.2016 до 07.08.2017, суд урахував, що факт проходження позивачем служби у цій військовій частині підтверджується наказом від 28.08.2017 №177, згідно з яким позивач прибув для подальшого проходження служби. Факт невиплати індексації грошового забезпечення підтверджений листом відповідача-1 від 03.02.2026. Наданий позивачем лист відповідача-1 від 03.02.2026 має інформативний характер і, за відсутності первинних бухгалтерських документів, не може слугувати беззаперечним доказом протиправної бездіяльності відповідача-1 у спірних правовідносинах. Тому у цій частині позовні вимоги необґрунтовані та не підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог до відповідача-2 за період з 07.08.2017 до 28.02.2018, згідно з наданою карткою особового рахунку у період служби позивача у відповідача-2 посадовий оклад неодноразово змінювався: у вересні 2017 року становив 225,58 грн, з жовтня 2017 року - 999,00 грн, а з квітня 2018 року - 4090,00 грн. Відповідно до п. 5 Порядку №1078 кожне підвищення посадового окладу має наслідком зміну базового місяця для обчислення індексації. Докази проходження служби із січня 2008 року відсутні. Оскільки базовий місяць безпосередньо залежить від дати останнього підвищення окладу за посадою, вимоги позивача застосувати для обчислення індексації фіксований базовий місяць (січень 2008) не обґрунтовані. Водночас для спірного періоду з 07.08.2017 до 28.02.2018 при перевищенні індексу інфляції порогу 100%% відповідач-2 мав обов'язок нарахувати та виплати індексацію грошового забезпечення. Оскільки відсутні належні, достовірні та допустимі докази нарахування та виплати індексації за вказані періоди служби, доводи про протиправну бездіяльність у цій частині не спростовані.
Належним способом відновлення порушеного права позивача є визнання протиправною бездіяльності відповідача-2 щодо нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення за вказаний період служби і зобов'язати нарахувати та виплатити її. Підстави для застосування базовим місяцем для її нарахування січня 2008 року не доведено.
Щодо твердження про не нарахування та не виплати в повному розмірі за період з 01.03.2018 до 10.10.2018 із урахування вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (далі - Постанова КМУ №1078), із застосуванням щомісячної фіксованої індексації 4258,75грн.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення передбачав можливість виплати двох видів індексації грошового доходу: поточної та індексації-різниці.
Право на поточну індексацію виникає у випадку, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який з 1 січня 2016 року встановлений у розмірі 103 відсотка (абзац 2 пункту 1-1, абзац 6 пункту 5 Порядку №1078).
Сума цієї індексації визначається як результат множення грошового забезпечення, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків (абзац 2, 5 пункт 4 Порядку №1078).
Щодо фіксованої суми індексації Закон України “Про індексацію грошових доходів населення» і Порядок №1078 такого поняття не містять. Цей термін застосований у Додатку 4 до Порядку №1078 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13 червня 2012 року №526, в якому наведені приклади обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації. Проте постановою Уряду №1013 від 9 грудня 2015 року цей Додаток викладений у новій редакції і з 1 грудня 2015 року у цьому Додатку, як і в цілому Порядку №1078, поняття фіксованої суми індексації не згадується.
З 1 грудня 2015 року в абзацах 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078 йде мова про поняття індексації-різниці, право на яку виникає тільки тоді, коли у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) розмір доходу менший суми можливої індексації, визначеної в цьому місяці.
Абзаци 3, 4 пункту 5 Порядку №1078 у редакціях, які застосовувалися з 1 грудня 2015 року до 1 квітня 2021 року, передбачали обставини, за наявності яких у місяці підвищення доходу індексація (не)нараховується:
сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац 3);
сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац 4).
Якщо у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) сума цієї індексації нараховується, то абзац 6 пункту 5 Порядку №1078 додатково указує, що ця сума індексації-різниці виплачується до наступного підвищення тарифних ставок (окладів) і до неї надалі додається поточна індексація, яка складається, коли величина індексу споживчих цін перевищує поріг індексації у розмірі 103 відсотки.
Системний аналіз пункту 1, абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку №1078 у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, дає підстави зробити висновок, що нарахування й виплата індексації-різниці має щомісячний фіксований характер, гарантується законом і є обов'язковими для підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності і господарювання, а також для фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.
Враховуючи, що індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці, та з огляду на правила й умови нарахування суми індексації-різниці, які встановлені абзацами 3, 4, 6 пункту 5 Порядку №1078, суд дійшов висновку, що повноваження відповідача щодо виплати цієї суми не є дискреційними.
01 березня 2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою встановлені нові розміри окладів військовослужбовців, та з огляду на правила пунктів 5, 10-2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, березень 2018 року став місяцем підвищення доходу позивача, за яким необхідно здійснювати обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації грошового забезпечення.
Відповідач за спірний період не нарахував і не виплатив позивачу цей вид індексації. У цьому контексті суд зауважує, що з огляду на абзац 4 пункту 5 Порядку №1078 позивач має право на отримання суми індексації-різниці за умови, якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року. Якщо ця умова наявна, то розмір належної індексації-різниці визначається як різниця між сумою можливої індексації і розміром підвищення доходу. Буквальний спосіб тлумачення цих норм свідчить про те, що для їхнього застосування необхідно встановити:
розмір підвищення доходу позивача в березні 2018 року (А);
суму можливої індексації грошового забезпечення позивача в березні 2018 року (Б);
чи перевищує розмір підвищення доходу (А) суму можливої індексації (Б).
Розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) визначається, як різниця між сумою грошового забезпечення в березні 2018 року та сумою грошового забезпечення в лютому 2018 року. В обидві ці суми враховуються складові грошового забезпечення, які не мають разового характеру (речення 2 абзацу 5 пункт 5 Порядку №1078). Сума можливої індексації грошового забезпечення в березні 2018 року (Б) визначається як результат множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, актуального для березня 2018 року, на величину приросту індексу споживчих цін у березні 2018 року, поділений на 100 відсотків (абзац 5 пункту 4 Порядку №1078). Якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року (Б), то це є підставою для нарахування й виплати позивачу індексації-різниці до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) або до дати звільнення зі служби. Утакому випадку відповідно до абзацу 4 пункту 5 Порядку №1078 сума індексації-різниці в березні 2018 року розраховується, як різниця між сумою можливої індексації (Б) і розміром підвищення доходу (А).
За подібних обставин Верховний Суд у постанові від 23 березня 2023 року у справі №400/3826/21 сформував аналогічний висновок щодо права військовослужбовців на отримання індексації-різниці в період з 01.03.2018 до дати підвищення посадових окладів за рішенням Уряду відповідно до норм абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078.
Системний аналіз абзаців 3, 4 та 6 пункту 5 Порядку № 1078 дає підстави для висновку, що право на нарахування так званої “індексації-різниці» пов'язується законодавцем виключно з фактом підвищення посадового окладу (тарифної ставки) за посадою, яку обіймає особа. Зазначена виплата за своєю правовою природою є компенсаторним механізмом, який застосовується лише тоді, коли сума підвищення грошового доходу в місяці перегляду окладів є меншою за суму можливої індексації, що склалася на той момент.
Отже, відповідно до абзаців 3, 4 пункту 5 Порядку № 1078 сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) нараховується лише у разі, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу. При цьому сума індексації-різниці розраховується, як різниця між сумою індексації та розміром підвищення доходу.
За змістом Порядку КМУ № 1078 обов'язок із нарахування та виплати індексації грошового забезпечення покладається безпосередньо на ту установу чи орган, в якій особа проходила службу та яка фактично здійснювала нарахування і виплату грошового забезпечення у спірний період.
Суд урахував, що чинне законодавство не містить поняття «фіксована сума індексації» у розмірі 4258,75 грн. Визначення конкретного розміру індексації-різниці є результатом математичного розрахунку: порівняння суми підвищення грошового забезпечення (враховуючи всі постійні складові) та суми можливої індексації у березні 2018 року. Відповідач-2 у період з 01.03.2018 до 10.10.2018 не нарахував індексацію грошового забезпечення, що підтверджується карткою особового рахунку. Оскільки обов'язок щодо індексації доходів покладається безпосередньо на орган, в якому особа проходить службу, бездіяльність відповідача-2 у цій частині є протиправною. Водночас вимога позивача про застосування саме суми 4258,75 грн є передчасною та необґрунтованою, оскільки суд не може підміняти собою орган, на який покладено функцію фінансового розрахунку. Належним способом захисту прав позивача є визнання протиправною бездіяльності відповідача-2 щодо нарахування та виплати йому індексації грошового забезпечення за період служби з 07.08.2017 до 10.10.2018 та зобов'язати нарахувати й виплатити вказані суми.
Тобто, позов обґрунтований у вказаних вище частинах та підлягає частковому задоволенню.
Зважаючи, що позивач звільнений від сплати судового збору та не надав доказів понесення судових витрат, відсутні підстави для його розподілу згідно зі ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 134-139, 242-245, 255, 257-262, 295 КАС України, суд
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період його служби з 07.08.2017 до 10.10.2018.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) нарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 )індексацію грошового забезпечення за період його служби з 07.08.2017 до 10.10.2018 та виплатити її.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя Анжеліка БАБИЧ