Постанова від 27.05.2026 по справі 160/17565/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2026 року м. Дніпросправа № 160/17565/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Малиш Н.І. (доповідач), суддів: Баранник Н.П., Щербака А.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу Східного офісу Держаудитслужби на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 січня 2026 року (суддя 1-ї інстанції Бондар М.В.) в адміністративній справі №160/17565/25 за позовом Акціонерного товариства “Українська залізниця» в особі філії “Приміська пасажирська компанія» АТ “Укрзалізниця» до Східного офісу Держаудитслужби про визнання протиправним та скасування висновку,-

ВСТАНОВИВ:

16.06.2026 Акціонерне товариство “УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ» в особі філії “ПРИМІСЬКА ПАСАЖИРСЬКА КОМПАНІЯ» АТ “УКРЗАЛІЗНИЦЯ звернулось до суду з позовом до Східного офісу Держаудитслужби, в якому позивач просить визнати протиправним та скасувати висновок Східного офісу Держаудитслужби про результати моніторингу процедури закупівлі №UA-2025-04-24-001588-a, оприлюднений 02.06.2025 в електронній системі закупівель “Prozorro».

В обґрунтування позову зазначено про незгоду з висновками викладених у Висновку Східного офісу Держаудитслужби про результати моніторингу процедури закупівлі №UA-2025-04-24-001588-a. Позивач вважає, що не було допущено порушень, визначені у Висновку, а відповідач не зазначати у висновку які заходи слід вжити для усунення порушень.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 січня 2026 року позов задоволено.

На вказане рішення суду відповідачем подана апеляційна скарга в якій зазначено на порушення судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права, просить скасувати рішення суду та ухвалити нове яким відмовити у задоволенні позову.

Апеляційна скарга обґрунтована незгодою щодо скасування висновку, оскільки вважає, що порушення було встановлено правильно.

Так під час здійснення моніторингу встановлено порушення вимог пункту 8 частини 2 статті 22 Закону №922-VIII та пункту 28 Особливостей. Відповідно до пункту 8 частини 2 статті 22 Закону №922-VIII законодавцем визначено, що у тендерній документації, зокрема, зазначаються відомості щодо проекту договору про закупівлю з обов'язковим зазначенням порядку змін його умов. Пунктом 28 Особливостей передбачено, що тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону №922-VIII з урахуванням цих особливостей. Офісом установлено, що при складенні тендерної документації, позивач, у додатку №6 до тендерної документації розмістив проект договору про закупівлю без зазначення порядку змін його умов, що прямо суперечить пункту 8 частини 2 статті 22 Закону №922-VIII та пункту 28 Особливостей. Звернувшись до суду з цим позовом, позивач, з приводу зафіксованого відповідачем порушення, зауважує, що у пунктах: 1.4, 6.4, 18.4-18.7 проекту договору, що є додатком 6 до тендерної документації, замовником визначено порядок змін його умов, що свідчить про відсутність виявленого Офісом порушення. Проте, Офіс звертає увагу, що зміст вищеперерахованих пунктів проекту договору містить лише випадки, які слугують підставою для внесення змін його умов. Проте, у проекті договору не вказано порядок, за яким буде здійснено узгодження сторонами змін до ціни договору, що не відповідає Закону №922-VIII та Господарському кодексу України. Відповідач вважає оскаржуваний Висновок правомірним та таким, що підлягає виконанню. Вважає, що під час розгляду справи встановлені порушення не були спростовані.

Позивачем поданий відзив на апеляційну скаргу в якому просить відмовити у її задоволенні. У відзиві зазначено про те, що судом першої інстанції було правильно встановлено обставини справи та ухвалено обґрунтоване рішення.

Розгляд апеляційної скарги здійснено в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, як це передбачено статтею 311 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, відзиву, колегія суддів доходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що відповідачем 08.05.2025 розпочато моніторинг закупівлі ID: UA-2025-04-24-001588-а.

За результатами моніторингу закупівлі, відповідачем складено висновок про результати моніторингу процедури закупівлі від 02.06.2025, в якому встановлено таке:

І. Вступна частина

інформація про замовника: Філія "Приміська пасажирська компанія" акціонерного товариства "Українська залізниця", 45246390, Україна, Київ, пл. Вокзальна, 1;

інформація про предмет закупівлі: розрядник вілітовий РВКУ-3.3А01 - ДК 021:2015 - 34630000-2 Частини залізничних або трамвайних локомотивів чи рейкового рухомого складу; обладнання для контролю залізничного руху, 3685176 UAH, 34631000-9, ДК021, 94, штука;

інформація про оприлюднення: 98bb7ddec6da498da7abd2644fcfc8f4, 2025-04-24;

застосована процедура закупівлі: відкриті торги з особливостями;

підстава здійснення моніторингу: виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель;

дата початку моніторингу: 08.05.2025 17:21.

ІІ. Констатуюча частина

Дата закінчення моніторингу процедури закупівлі та інформація про результати моніторингу процедури закупівлі в розрізі стадій проведення процедури закупівлі:

Дата закінчення моніторингу: 29.05.2025.

Предметом аналізу були питання: обрання процедури закупівлі, визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані, оприлюднення інформації про закупівлю у відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону №922-VIII та Особливостей, своєчасності надання інформації та документів у випадках, передбачених Законом №922-VIII, розгляду тендерних пропозицій, відповідності умов договору умовам тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі та тендерної документації, своєчасності укладання договору про закупівлю та його оприлюднення.

Під час моніторингу проаналізовано: річний план закупівель Філія “ПРИМІСЬКА ПАСАЖИРСЬКА КОМПАНІЯ» акціонерного товариства “УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ» (замовник) на 2025 рік №UA-P-2025-04-24-001877-a, тендерну документацію оприлюднену в електронній системі закупівель 24.04.2025, оголошення про проведення відкритих торгів з особливостями, реєстр отриманих тендерних пропозицій та протокол розкриття тендерних пропозицій, тендерну пропозицію ТОВ “ЛОКОТРАСТ», протокольне рішення уповноваженої особи від 11.04.2025 про визнання переможцем ТОВ “ЛОКОТРАСТ» та намір укласти договір, повідомлення про намір укласти договір, оприлюднене в електронній системі закупівель 07.05.2025, договір про закупівлю матеріально-технічних ресурсів від 22.05.2025 №536/2025-ППКЮ, пояснення замовника, надане через електронну систему закупівель 15.05.2025 на запит Східного офісу Держаудитслужби від 12.05.2025.

Пунктом 3 Особливостей визначено, що замовники, які зобов'язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі з урахуванням цих особливостей та з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом. Моніторингом питання відповідності тендерної документації вимогам законодавства у сфері закупівель встановлено, що замовником при складанні тендерної документації у Додатку №6 до Тендерної документації розміщено проект договору про закупівлю без обов'язкового зазначення порядку змін його умов, чим порушено вимоги пункту 8 частини 2 статті 22 Закону №922-VIII та пункту 28 Особливостей.

Висновок про наявність або відсутність порушення (порушень) законодавства: за результатами аналізу питання відповідності вимог тендерної документації вимогам законодавства у сфері закупівель встановлено порушення вимог пункту 8 частини 2 статті 22 Закону №922-VIII та пункту 28 Особливостей. За результатами аналізу питань обрання процедури закупівлі, визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані, оприлюднення інформації про закупівлю, розгляду тендерної пропозиції, своєчасності надання інформації та документів у випадках, передбачених Законом №922-VIII, відповідності умов договору тендерній документації, своєчасності укладання договору та його оприлюднення - порушень не встановлено.

Зобов'язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель: з огляду на встановлені порушення законодавства у сфері закупівель, керуючись статтями 5 та 10 Закону України “Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 №2939-ХII, статтею 8 Закону №922-VIII Східний офіс Держаудитслужби зобов'язує здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом недопущення в подальшому порушень вимог законодавства та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.

Позивач, не погодившись з висновком про результати моніторингу процедури закупівлі №UA-2025-04-24-001588-a, оприлюднений 02.06.2025, звернувся до суду із цим позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не доведено обґрунтованості оскарженого Висновку.

Колегія суддів суду апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову з огляду на наступне.

Так спірним у справі є питання правомірності встановленого відповідачем допущеного позивачем порушення вимог пункту 8 частини 2 статті 22 Закону №922-VIII та пункту 28 Особливосте, а саме замовником (позивачем) при складенні тендерної документації, у додатку №6 до тендерної документації розмістив проект договору про закупівлю без зазначення порядку змін його умов.

Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначає Закон України від 26.01.1993 №2939-XII “Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (далі - Закон № 2939-XII).

Відповідно до статті 1 Закону №2939-XII здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).

Контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України “Про публічні закупівлі», проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування. (ст. 5 Закону № 2939-XII).

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад визначає Закон України від 25.12.2015 №922-VIII “Про публічні закупівлі» (далі - Закон №922-VIII).

Пунктом 3-7 розділу Х Закону №922-VIII установлено, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених цим Законом, визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз.

На виконання вказаних положень Кабінетом Міністрів України постановою від 12.10.2022 №1178 затверджено Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (Особливості), які встановлюють порядок та умови здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.

Відповідно до пункту 3 Особливостей замовники, що зобов'язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону №922-VIII, проводять закупівлі з урахуванням цих особливостей.

Згідно з пунктом 8 частини 2 статті 22 Закону №922-VIII у тендерній документації зазначаються відомості щодо проекту договору про закупівлю з обов'язковим зазначенням порядку змін його умов.

Відповідно до пункту 28 Особливостей, тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей.

Замовник в тендерній документації обов'язково зазначає інформацію про прийняття чи неприйняття до розгляду тендерної пропозиції, ціна якої є вищою, ніж очікувана вартість предмета закупівлі, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів.

Якщо замовник зазначає в тендерній документації про прийняття до розгляду тендерної пропозиції, ціна якої є вищою, ніж очікувана вартість предмета закупівлі, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, він повинен зазначити про прийнятний відсоток перевищення ціни тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі над очікуваною вартістю предмета закупівлі, визначеної замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів.

Якщо замовник не зазначив про прийняття до розгляду тендерної пропозиції, ціна якої є вищою, ніж очікувана вартість предмета закупівлі, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, та/або не зазначив прийнятний відсоток перевищення, або відсоток перевищення є більшим, ніж зазначений замовником в тендерній документації, то замовник відхиляє таку тендерну пропозицію відповідно до абзацу четвертого підпункту 2 пункту 44 цих особливостей.

У тендерній документації відомості, наведені у пункті 2 частини другої статті 22 Закону, визначаються відповідно до вимог, зазначених в абзацах шостому - восьмому цього пункту.

У тендерній документації зазначаються:

один або кілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 Закону з урахуванням положень цих особливостей та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників процедури закупівлі установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством;

підстави для відмови в участі у відкритих торгах, встановлені пунктом 47 цих особливостей, та інформація про спосіб підтвердження відсутності підстав для відхилення. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відсутність підстав для відхилення тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі та/або переможця, визначених пунктом 47 цих особливостей, у разі, коли така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації", та/або міститься у відкритих публічних електронних реєстрах, доступ до яких є вільним, та/або може бути отримана електронною системою закупівель шляхом обміну інформацією з іншими державними системами та реєстрами.

Для об'єднання учасників як учасника процедури закупівлі замовником зазначаються умови щодо надання інформації та способу підтвердження відповідності таких учасників об'єднання установленим кваліфікаційним критеріям та підставам, визначеним пунктом 47 цих особливостей.

Тендерна документація повинна містити перелік документів та/або інформації, які подаються учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, та перелік документів та/або інформації, які подаються переможцем процедури закупівлі. Зазначені переліки оформляються як окремі додатки до тендерної документації.

Тендерна документація може містити правила зазначення в договорі про закупівлю грошового еквівалента в національній чи іноземній валюті за офіційним курсом, установленим Національним банком станом на дату розкриття тендерних пропозицій.

Тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують нижню межу ціни тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі.

Повертаючись до обставин справи, вбачається, що 22.05.2025 між АТ “УЗ» (покупець) та ТОВ “ЛОКОТРАСТ» (продавець) укладено проєкт договору про закупівлю матеріально-технічних ресурсів №536/2025-ППКЮ (далі - проєкт Договору).

Згідно з пунктом 1.1. проєкту Договору постачальник зобов'язується поставити та передати у власність покупцю товар, відповідно до Специфікації №1 (Додаток 1), що є невід'ємною частиною цього Договору, а покупець зобов'язується прийняти та оплатити цей товар на умовах цього Договору.

Пунктом 1.2. проєкту Договору визначено, що найменуванням товару є Розрядники вілітові - ДК 021:2015 - 34630000-2 Частини залізничних або трамвайних локомотивів чи рейкового рухомого складу; обладнання для контролю залізничного руху.

Відповідно до пункту 1.3. проєкту Договору кількість, асортимент, марка, рік/дата виготовлення та виробник товару визначаються у Специфікації №1 (Додаток 1) до цього Договору.

На підставі пункту 1.4. проєкту Договору обсяги закупівлі товару можуть бути зменшені, зокрема враховуючи фактичний обсяг видатків покупця. В цьому випадку сторони вносять відповідні зміни до цього Договору шляхом укладення додаткової угоди.

Згідно з пунктом 4.1. проєкту Договору постачальник здійснює поставку товару на умовах DDP Delivered Duty Paid (поставка з оплатою мита) відповідно до “ІНКОТЕРМС» у редакції 2020 року. У випадку наявності розбіжностей між умовами цього Договору та Правилами “ІНКОТЕРМС» у редакції 2020 року, умови цього Договору матимуть перевагу.

Відповідно до пункту 4.2. проєкту Договору поставка товару проводиться партіями протягом строку дії Договору тільки на підставі наданої письмової рознарядки покупця, яка вважається дозволом на поставку та є підтвердженням готовності покупця до приймання товару. Партією товару вважається обсяг одиниць товару, визначений покупцем у рознарядці, якщо інше не вказано в самій рознарядці.

Строк поставки товару - протягом 40 календарних днів з дати надання письмової рознарядки покупцем.

Місце поставки товару: м. Дніпро (Дніпропетровська обл.) - 80 шт, м. Львів (Львівська обл.) - 4 шт; м. Нікополь (Дніпропетровська обл.) - 10 шт. Кількість: 94,0 шт.

Право власності на товар переходить до покупця з дати поставки товару.

Згідно з пунктом 6.1. проєкту Договору покупець оплачує поставлений постачальником товар за ціною, вказаною у Специфікації №1 (Додаток 1) до цього Договору. Ціна товару включає вартість товару, тари (упаковки), а також інші витрати постачальника, пов'язані з виконанням цього Договору.

На підставі пункту 6.2. проєкту Договору ціни в цьому Договорі та первинних документах вказуються в національній валюті України - гривні.

Пунктом 6.4. проєкту Договору визначено, що ціна товару може бути змінена за взаємною згодою сторін відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України, а для договору, укладеного за результатом закупівлі, проведеної відповідно до вимог Закону України “Про публічні закупівлі», лише у випадках, передбачених цим законом.

Для Договору, укладеного за результатом закупівлі, проведеної відповідно до вимог Закону України “Про публічні закупівлі» з урахуванням Особливостей, ціна товару може бути змінена за взаємною згодою сторін лише у випадках, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі» з урахуванням Особливостей.

Відповідно до пункту 18.4. проєкту Договору зміни та доповнення вступають у силу, якщо вони підписані уповноваженими представниками сторін у письмовій формі та зчинені відповідно до умов цього Договору та законодавства України.

Згідно з пунктом 18.5. проєкту Договору додаткові угоди та додатки до цього Договору є його невід?ємною частиною.

На підставі пункту 18.6. проєкту Договору жодна зі сторін не має права передавати свої права за цим Договором третій стороні без письмової згоди другої сторони.

Відповідно до пункту 18.7. проєкту Договору сторона зобов'язується повідомити іншу сторону про зміну свого місцезнаходження або поштової адреси, зміни у банківських реквізитах протягом 5 робочих днів з дня виникнення таких змін, повідомити іншу сторону про заплановану реорганізацію або ліквідацію не пізніше ніж за 20 робочих днів до дня настання таких змін. У випадку реорганізації, сторона зобов'язується протягом 10 робочих днів з дня настання таких змін підписати з іншою стороною додаткову угоду, в якій визначено подальший порядок взаємовідносин між сторонами.

Постачальник зобов'язується повідомити покупця про суттєві негативні обставини в діяльності постачальника (початок процедури банкрутства постачальника, наявність судового позову до постачальника, який за своїми наслідками може унеможливити подальше виконання постачальником зобов'язань по Договору) не пізніше ніж 5 робочих днів з дня настання таких обставин. Збитки, заподіяні стороні несвоєчасним повідомленням про зміни, визначені цим пунктом Договору, відшкодовує винна сторона.

Також у проєкті Договору містяться такі положення:

Обсяги закупівлі товару можуть бути зменшені, зокрема враховуючи фактичний обсяг видатків покупця. В цьому випадку сторони вносять відповідні зміни до цього Договору шляхом укладення додаткової угоди (пункт 1.4. проєкту Договору).

Ціна товару може бути змінена за взаємною згодою сторін відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України, а для договору, укладеного за результатом закупівлі, проведеної відповідно до вимог Закону України “Про публічні закупівлі», лише у випадках, передбачених цим законом. Для Договору, укладеного за результатом закупівлі, проведеної відповідно до вимог Закону України “Про публічні закупівлі» з урахуванням Особливостей, ціна товару може бути змінена за взаємною згодою сторін лише у випадках, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі» з урахуванням Особливостей (пункт 6.4. Договору).

Зміни та доповнення вступають у силу, якщо вони підписані уповноваженими представниками сторін у письмовій формі та зчинені відповідно до умов цього Договору та законодавства України (пункт 18.4 проєкту Договору).

Додаткові угоди та додатки до цього Договору є його невід?ємною частиною (пункт 18.5. проєкту Договору).

Жодна зі сторін не має права передавати свої права за цим Договором третій стороні без письмової згоди другої сторони (пункт 18.6. проєкту Договору).

Отже, у проєкті договору, що є Додатком №6 до тендерної документації, передбачено порядок внесення змін до його умов, а саме: можливість зменшення обсягів закупівлі з урахуванням фактичного обсягу видатків із оформленням таких змін шляхом укладення додаткової угоди (пункт 1.4); умови та виключні випадки зміни ціни товару відповідно до Закону №922-VIII з урахуванням Особливостей (пункт 6.4); визначено форму та порядок набрання чинності змінами і доповненнями до договору, а також статус додаткових угод як його невід'ємної частини (пункти 18.4, 18.5).

Враховуючи вищезазначене та наведені норми законодавства, є правильими висноки суду першої інстанції про наявність у проєкті договору відповідного порядку зміни його умов відповідно до вимог законодавства у сфері публічних закупівель.

Таким чином є правильними висновки суду, що тендерна документація сформована з дотриманням вимог статті 22 Закону №922-VIII та пункту 28 Особливостей, а встановлене під час моніторингу порушення не підтверджується.

Враховуючи вищезазначене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що відповідачем не доведено обґрунтованість спірного висновку.

Доводи апеляційної скарги вищезазначеного не спростовують.

З урахуванням викладеного колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.

Розподіл судових витрат не здійснюється у відповідності до норм ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 315, ст. 316, ст.ст. 321, 322 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Східного офісу Держаудитслужби залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 січня 2026 року в адміністративній справі №160/17565/25 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки визначені ст.ст 328, 329 КАС України.

Головуючий - суддя Н.І. Малиш

суддя Н.П. Баранник

суддя А.А. Щербак