майдан Незалежності, 1, м. Хмельницький, 29607, тел. (0382) 71-81-84, (0382) 71-81-83
e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, ЄДРПОУ 03500128
"29" травня 2026 р.Справа № 924/1342/25
м. Хмельницький
Суддя Господарського суду Хмельницької області Музика М.В., розглянувши матеріали справи
за позовом керівника Шепетівської окружної прокуратури, м. Шепетівка Хмельницької області, в інтересах держави в особі Ізяславської міської ради, м. Ізяслав Шепетівського району Хмельницької області, Відділу освіти, молоді та спорту Ізяславської міської ради, м. Ізяслав Шепетівського району Хмельницької області
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Гарантована оптимізація енергетичних ресурсів", м. Чернівці
про визнання недійсною додаткової угоди №6 від 06.08.2024 до договору №318 від 13.12.2023, укладеному між ТОВ "Гарантована оптимізація енергетичних ресурсів" та Відділом освіти, молоді та спорту Ізяславської міської ради,
про визнання недійсною додаткової угоди №7 від 23.12.2024 до договору №318 від 13.12.2023, укладеному між ТОВ "Гарантована оптимізація енергетичних ресурсів" та Відділом освіти, молоді та спорту Ізяславської міської ради,
стягнення 135 175,99 грн.,
представники сторін:
прокуратури: Лежнін І.О.
позивачів: не з'явились;
відповідача: адвокат Пустовіт І.Я. (в режимі ВКЗ);
в провадженні Господарського суду Хмельницької області перебуває справа №924/1342/25 за позовом керівника Шепетівської окружної прокуратури, м. Шепетівка Хмельницької області, в інтересах держави в особі Ізяславської міської ради, м. Ізяслав Шепетівського району Хмельницької області, Відділу освіти, молоді та спорту Ізяславської міської ради, м. Ізяслав Шепетівського району Хмельницької області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Гарантована оптимізація енергетичних ресурсів", м. Чернівці про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 135 175,99 грн.
25.05.2026 та 27.05.2026 від відповідача надійшли клопотання з проханням зупинити провадження у даній справі до закінчення розгляду Конституційним Судом України справи №3-78/20269(178/26) та оприлюднення повного тексту рішення.
Клопотання мотивоване тим, що Другою колегією суддів Другого сенату Конституційного Суду України відкрито конституційне провадження у справі №3 78/20269(178/26) за конституційною скаргою ТОВ «УКР ГАЗ РЕСУРС» щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі». Підставою для відкриття конституційного провадження стала конституційна скарга ТОВ «УКР ГАЗ РЕСУРС» (вх. №16/178 від 06.04.2026), подана директором товариства Денисовичем В.В., у якій порушується питання щодо перевірки на відповідність статті 6, частині першій статті 8, частині четвертій статті 13, статті 19, частинам першій та четвертій статті 41, частині першій, першому реченню частини третьої статті 42, пункту 22 частини першої статті 92 Конституції України положень пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі».
Крім того, у конституційній скарзі зазначається, що пункт 2 частини п'ятої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі"» встановлює можливість зміни істотних умов договору про закупівлю після його підписання шляхом збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків, що, на думку скаржника, призвело до порушення гарантованих Конституцією України прав.
Вважає, що оскільки вирішення Конституційним Судом України справи №3 78/20269(178/26) щодо конституційності пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» може мати істотне значення для правильного вирішення даного спору, зокрема, щодо правомірності застосування встановленого вказаною нормою 10-відсоткового обмеження при зміні ціни за одиницю товару, з метою забезпечення принципу правової визначеності та єдності судової практики, наявні підстави для зупинення провадження у справі №924/1342/25 до ухвалення Конституційним Судом України рішення у справі №3-78/20269(178/26) та оприлюднення його повного тексту.
Присутній в підготовчому засіданні 29.05.2026 представник відповідача клопотання про зупинення провадження до вирішення справи Конституційним Судом України підтримала з мотивів, викладених у клопотаннях.
Прокурор в підготовчому засіданні 29.05.2026 заперечив проти зупинення провадження, позаяк вважає, що розгляд справи №3-78/20269(178/26) не вплине на вирішення даної справи. Окрім того, зауважив, що у справі №924/1342/25 правові підстави позову не обґрунтовуються пунктом 2 частини п'ятої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі».
Розглянувши клопотання відповідача про зупинення провадження у справі №924/1342/25 до розгляду справи №3-78/20269(178/26), суд дійшов висновку про відмову в його задоволенні з наступних мотивів.
Зупинення провадження у справі - це тимчасове припинення всіх процесуальних дій у справі, зумовлене настанням певних визначених законом обставин, що перешкоджають подальшому руху справи до їх усунення.
Зупинення провадження у справі не повинне розглядатися як невиправдане затягування строків розгляду справи і застосовується лише за обставин, визначених процесуальним законом.
Порядок та умови зупинення провадження у справі врегульовано положеннями статей 227, 228 ГПК України, в яких наведено вичерпний перелік підстав, за яких суд зобов'язаний та має право зупинити провадження у справі.
Положеннями п. 5 ч. 1 ст. 227 ГПК України передбачено, що суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у випадку об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 229 ГПК України провадження у справі зупиняється у випадку, встановленому п. 5 ч. 1 ст. 227 цього Кодексу, до набрання законної сили судовим рішенням, від якого залежить вирішення справи.
Згідно з ч. 1 ст. 3 ГПК України судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Частиною 3 ст. 3 ГПК України визначено, що судочинство у господарських судах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Згідно з ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
При цьому, ст. 91 Закону України "Про Конституційний Суд України" визначено, що Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
З огляду на зазначені норми, прийняття рішення Конституційним Судом України за наслідками розгляду конституційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Укр Газ Ресурс" щодо відповідності Конституції України (конституційності) п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" не вплине на це судове провадження, позаяк у будь-якому випадку норма ст.41 Закону «Про публічні закупівлі» підлягає застосуванню до спірних правовідносин, які виникли у 2024 році.
Крім того, суд враховує, що відповідно до ч. 1 ст. 2 ГПК України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є розумність строків розгляду справи (п.10 ч. 3 ст. 2 ГПК України).
Дотримання розумних строків розгляду справи є важливим та одним з пріоритетних принципів господарського судочинства. Поряд із цим існують обставини, за яких суд має право або ж зобов'язаний зупинити провадження у справі.
Необґрунтоване зупинення провадження у справі призводить до затягування строків її розгляду і перебування в стані невизначеності учасників процесу, що свідчить про порушення положень частини першої статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), яка покладає на національні суди обов'язок здійснити швидкий та ефективний розгляд справ упродовж розумного строку. Порушення права на розгляд справи упродовж розумного строку було неодноразово предметом розгляду Європейським судом з прав людини у справах проти України (далі - ЄСПЛ).
ЄСПЛ зазначає, що обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінку сторін, предмет спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням частини першої статті 6 Конвенції (див. mutatis mutandis рішення ЄСПЛ від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України", від 27.04.2000 у справі "Фрідлендер проти Франції"). Роль національних судів полягає у швидкому та ефективному розгляді справ (див. mutatis mutandis рішення ЄСПЛ від 30.11.2006 у справі "Красношапка проти України").
З вищевикладеного, з огляду на неприпустимість затягування судового розгляду спору, враховуючи, що результати розгляду справи №3-78/20269(178/26) не вплинуть на даний спір, суд відмовляє в задоволенні клопотань відповідача від 25.05.2026 та від 27.05.2026 про зупинення провадження у справі №924/1342/25 до закінчення розгляду Конституційним Судом України справи №3-78/20269(178/26) та оприлюднення повного тексту рішення.
Керуючись ст.ст. 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -
відмовити в задоволенні клопотань відповідача від 25.05.2026 та від 27.05.2026 про зупинення провадження у справі №924/1342/25 до закінчення розгляду Конституційним Судом України справи №3-78/20269(178/26) та оприлюднення повного тексту рішення.
Ухвала набрала законної сили з моменту її проголошення суддею, 29.05.2026, та не підлягає оскарженню.
Повний текст ухвали складено 29.05.2026
Суддя М.В. Музика
Віддрук. у 1 прим.: 1 - до справи, учасникам справи в ел. кабінети