Рішення від 06.05.2026 по справі 909/95/26

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.05.2026 м. Івано-ФранківськСправа № 909/95/26

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Скапровської І. М.,

Секретар судового засідання Матенчук О. М.,

за участю представника позивача - Голубчак Н. В.,

представників відповідача - Копаниці В. М., Черевак Н. С., Драгомерецької А. О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом: Державної екологічної інспекції Карпатського округу, вул. Академіка Сахарова, буд. 23-А, м. Івано-Франківськ, 76018,

до відповідача: Бурштинської міської ради Івано-Франківської області, вул. Січових Стрільців, 4, м. Бурштин, Івано-Франківський район, Івано-Франківська область, 77111, про стягнення 808 894,13 грн шкоди, яку перерахувати в фонд охорони навколишнього природного середовища Бурштинської міської ради на території якої вчинені дані правопорушення та стягнення судового збору,

встановив, що позивач звернулась до суду з позовом до відповідача про стягнення шкоди в розмірі 808 894,13 грн, яку просить перерахувати в фонд охорони навколишнього природного середовища Бурштинської міської ради на території якої вчинені дані правопорушення та стягнення судового збору.

В обґрунтування позову позивач вказала на те, що відповідач всупереч вимогам Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Закону України "Про рослинний світ", Закону України "Про місцеве самоврядування", Лісового кодексу України, не виконав обов'язку встановленого законодавством у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів та не забезпечив охорону лісів від незаконних рубок і, як наслідок, заподіяно шкоду навколишньому природному середовищу у заявленій до стягнення сумі, що підтверджується актом №87/02.1 від 01.05.2025.

В підтвердження викладеного долучено копії: платіжних інструкцій №922 від 27.11.2025, №923 від 27.11.2025, витягу з ЄДР щодо позивача, наказу №305/04.2-03 від 01.05.2025, акту №87/02.1 від 01.05.2025 посилення заходів спрямованих на запобігання та виявлення правопорушень на території Івано-Франківського району з додатком, відомостей №1 обліку пнів незаконно зрубаних (знищених) дерев на території Бурштинської міської ради (територіальної громади) за межами м. Бурштин, свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №0798/м від 20.05.2024, розрахунку розміру шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу, незаконною рубкою дерев за межами міста бурштин (географічні координати: 49.270054, 24.576727) Бурштинської міської ради (територіально громади), Івано-Франківської області (акт від 01.05.2025), витягу з публічної кадастрової карти місця незаконної рубки на території Бурштинської міської ради, географічні координати 49.270054, 24.576727, витягу з gis.lisproekt.gov.ua місця розташування незаконних рубок на території Бурштинської міської ради, географічні координати 49.270054, 24.576727, повідомлення про злочин №01-03/1817 від 06.05.2025, листа №9940-2026 від 14.01.2026, претензії №52/25 на суму 808 894,13 грн від 01.09.2025 з доказами направлення та вручення, відповіді на претензію №2089/02-29 від 06.10.2025, акту виїзного засідання комісії Бурштинської міської ради в м. Бурштин Бурштинської міської територіальної громади від 18.09.2025, листа №07-07/5148 від 15.12.2025, квитанції №5777580.

За наслідками розгляду позову, суд відкрив провадження у справі та призначив підготовче засідання на 05.03.2026.

Відповідач щодо позову заперечив, зазначивши, що позовні вимоги є безпідставними, необґрунтованими та не підтверджені належними і допустимими доказами з огляду на те, що відповідач вживає всіх допустимих заходів для охорони рослинного світу, долучений до матеріалів справи витяг з публічної кадастрової карти має виключно інформаційний характер та не підтверджує обставин, які підлягають встановленню на підставі відомостей ДЗК. Крім того, комісією Бурштинської міської ради встановлено, що за координатами, зазначеними позивачем, знаходиться інший населений пункт. Акт №87/02-1 від 01.05.2025, є неналежним доказом для встановлення правового статусу насаджень, оскільки земельна ділянка відповідає урочищу "Краки" в межах населеного пункту м. Бурштин та, відповідно до Генерального плану, належить до території сільськогосподарського призначення (для садівництва). Відтак, на думку відповідача, позивач помилково застосував норми ЛК України та такси, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України №665, які регулюють питання відшкодування шкоди, заподіяної лісу. Також відповідач наголосив, що позивач не надав жодного належного та допустимого доказу на підтвердження того, що спірна земельна ділянка належить до категорії земель лісогосподарського призначення, а оскільки земельна ділянка за вказаними координатами є несформованою, у міської ради відсутній обов'язок щодо здійснення заходів з її охорони. Вирубані дерева не є лісом.

В підтвердження долучив копію схеми місця вирубки з географічними координатами 49.270054, 24.576727.

05.03.2026, суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 01.04.2026.

01.04.2026, суд оголосив перерву до 06.05.2026.

05.05.2026, від представника відповідача надійшло клопотання про долучення доказів, які, на думку відповідача, підтверджують юридичний факт правового статусу земельних ділянок, а саме підтверджують, що територія за вказаними позивачем координатами не належить до земель лісового фонду та не перебуває у користуванні лісогосподарських підприємств; архівні документи (проект організації території колективного городництва "Енергетик" та робочий проект 1992 року) доводять, що територія відведена під городництво ще у 1992 році; план-схеми в системі МСК-26 спростовують акт інспекції про самозаліснення та те, що дерева росли на територіях колишніх городів; даними Держгеокадастру підтверджується, що за координатами рубки знаходяться землі колективного городництва.

В підтвердження долучено копії: викопіювання проекту формування території встановлення меж сільської ради населеного пункту смт. Бурштин Бурштинської міської ради Галицького району Івано-Франківської області, викопіювання з плану зонування території міста Бурштин, викопіювань з генерального плану міста Бурштин, листів №3528/5100/6-23/01-137 від 15.06.2023, №1434/0/02-27 від 02.06.2023, розпорядження №420 від 04.11.2022, листів №КУ-217 від 09.09.2024, №03-01/190 від 24.05.2023, наказу №146 від 12.05.2014, проекту організації території, охорони, відтворення та рекреаційного використання природних комплексів і об'єктів Галицького національного природного парку інв. №109, пояснювальна записка, плану-схеми місця вирубки самозалісненої території урочищі Краки, м. Бурштин, витягу №13620 від 28.07.2022, свідоцтва про підвищення кваліфікації інженера-землевпорядника серія КТ №0254 від 12.02.2025, кваліфікаційного сертифікату №001696 інженера-землевпорядника від 30.01.2013, спеціального дозволу на виконання топографо-геодезичних вишукувань під час дії воєнного стану №60/5/2/2-346 від 27.06.2022, листа №11 від 04.05.2026, робочого проекту організації території городнього товариства "Енергетик" створеного при Бурштинській ДРЕС за рахунок земель Бурштинської селищної Ради народних депутатів Галицького району Івано-Франківської області від 1992 року, технічного звіту про перенесення в натуру проекту відведення земельної ділянки під колективні городи городньому товариству "Енергетик" при Бурштинській ДРЕС за рахунок земель Бурштинської селищної Ради народних депутатів Галицького району Івано-Франківської області від 1992 року, листа №09/689-26 від 30.04.2026.

В судовому засіданні представник відповідача вказав, що земельна ділянка з географічними координатами 49.270054, 24.576727, знаходить на території Бурштинської міської ради, проте, не є лісонасадженнями, а є землями сільськогосподарського призначення, що підтверджується проектом формування території м. Бурштина за 1997 рік та генеральним планом м. Бурштин затвердженого в 2014 році.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд вважає, що позов слід задоволити.

При цьому суд врахував наступне.

Предметом позову є стягнення шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу.

Підставою є невиконання відповідачами зобов'язань, що виникли із закону.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" (далі - Закону), державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Місцеві ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції, зокрема, здійснюють контроль за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища (п. ї ч. 1 ст. 15 Закону).

Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України (ст.68 Закону).

Статтею 69 Закону передбачено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Статтею 25 Закону України "Про рослинний світ" встановлено, що охорона рослинного світу передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження просторової, видової, популяційної та ценотичної різноманітності і цілісності об'єктів рослинного світу, охорону умов їх місцезростання, збереження від знищення, пошкодження, захист від пожеж, шкідників і хвороб, а також невиснажливе використання. Охорона рослинного світу здійснюється центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, власниками та користувачами (в тому числі орендарями) земельних ділянок, на яких знаходяться об'єкти рослинного світу, а також користувачами природних рослинних ресурсів.

Відповідно до приписів статті 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.

До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, забезпечення охорони, захисту, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, дотримання правил і норм використання лісових ресурсів у межах лісів комунальної власності (п.6 ч.1 ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Відносини, які стосуються володіння, користування та розпоряджання лісами і спрямовуються на забезпечення охорони, відтворення та стале використання лісових ресурсів з урахуванням екологічних, економічних, соціальних та інших інтересів суспільства, (лісові відносини) регулюються і Лісовим Кодексом України.

Згідно ст. 1 ЛК України, ліс - тип природних комплексів (екосистема), у якому поєднуються переважно деревна та чагарникова рослинність з відповідними ґрунтами, трав'яною рослинністю, тваринним світом, мікроорганізмами та іншими природними компонентами, що взаємопов'язані у своєму розвитку, впливають один на одного і на навколишнє природне середовище.

Ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах.

Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.

До лісового фонду України належать усі ліси на території України незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, у тому числі лісові ділянки, захисні насадження лінійного типу площею не менше 0,1 гектара, інші лісовкриті землі (ст. 4 ЛК України).

Самозалісена ділянка - земельна ділянка будь-якої категорії земель (крім земель лісогосподарського призначення, природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення) площею понад 0,5 гектара, вкрита частково чи повністю лісовою рослинністю, залісення якої відбулося природним шляхом.

Інші лісовкриті землі - земельні ділянки, вкриті лісовою рослинністю, заростями багаторічних дерев'янистих кущових рослин, у тому числі самозалісені, та не надані для ведення лісового господарства.

Організація охорони і захисту лісів передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів від пожеж, незаконних рубок, пошкодження, ослаблення та іншого шкідливого впливу, захист від шкідників і хвороб (ч.1 ст. 86 Лісового кодексу України).

Порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону (ст.105 ЛК України).

Підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України. Шкода, заподіяна лісу, не наданому в користування, у разі не встановлення осіб, винних у заподіянні шкоди, відшкодовується органом місцевого самоврядування, у межах території якого знаходиться ліс, якому була заподіяна шкода (ст. 107 Лісового кодексу України).

Загальні підстави відповідальності за завдану шкоду визначені у статті 1166 Цивільного кодексу України, з аналізу якої вбачається, що будь-яка майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам або майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується особою, яка її завдала, в повному обсязі. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини (частина друга статті 1166 Цивільного кодексу України).

Для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування шкоди, потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення: протиправна поведінка, шкода, причинний зв'язок між протиправною поведінкою та шкодою, вина.

При виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного суду (ст. 236 ГПК України).

У постанові від 19.09.2024, що винесена у справі № 918/1356/23, ВС звертав увагу на те, що ЛК України, зокрема частина друга статті 107 ЛК України, в редакції, чинній з 10.07.2022, передбачає обов'язок органу місцевого самоврядування відшкодувати заподіяну лісу шкоду. Аналіз частини другої статті 107 ЛК України свідчить про те, що такий обов'язок виникає в органу місцевого самоврядування за наявності таких умов у їх сукупності: якщо особи, винні у заподіянні шкоди, не встановлені та якщо ліс, якому була заподіяна шкода, знаходиться у межах території органу місцевого самоврядування.

З матеріалів справи суд встановив, що позивачем внаслідок здійснення державного контролю за дотриманням вимог природоохоронного законодавства на території Івано-Франківського р-н, Івано-Франківської області, виявлено за межами населеного пункту м. Бурштин (урочище "Тенетники") (географічні координати: 49.270054, 24.576727) Бурштинської МР Івано-Франківського району, незаконну рубку 161 сироростучих дерев (відомість №1 обліку пнів незаконно зрубаних дерев від 01.05.2025) (Акт №87/02.1 посилення заходів спрямованих на запобігання та виявлення правопорушень на території Івано-Франківського району від 01.05.2025).

06.05.2025, позивачем, порядку ст. 214 КПК України, надіслано для внесення відомостей про злочин в ЄРДР та визнання Державної екологічної інспекції Карпатського округу потерпілою у кримінальному провадженні внесеному до ЄРДР, залучення до цього кримінального провадження, проведення досудового розслідування, повідомлення відділенню поліції №3 (м. Галич) Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області, ГУНП в Івано-Франківській області та Івано-Франківській обласній прокуратурі (лист №01-03/1817).

ГУНП в Івано-Франківській області, 15.01.2026, за наслідками звернення начальника ДЕІ Карпатського округу, щодо результатів розгляду матеріалів зареєстрованих у журналі єдиного обліку за №3439 від 06.05.2025, повідомило, що встановити особу, яка могла бути причетна до рубки 161 дерева різних порід, не представилось можливим (лист №209).

Як вказує позивач, відповідно до витягу з публічної кадастрової карти місця незаконної рубки на території Бурштинської міської ради, географічні координати 49.270054, 24.576727, земельна ділянка за місцем вчинення незаконної рубки дерев - несформована.

Згідно з витягу gis.lisproekt.gov.ua (геоінформаційна кадастрова система "ГІС-Ліспроект") географічні координати 49.270054, 24.576727 (місця розташування незаконних рубок на території Бурштинської міської ради), дана територія площею 3,3473 га, в межах Бурштинської територіальної громади, Івано-Франківської області - самозаліснена, земельні ділянки не сформовані.

"ГІС-Ліспроект" (GIS-Lisproekt) - це геоінформаційна система управління лісовими ресурсами України, розроблена ВО "Укрдержліспроект".

ВО "Укрдержліспроект" створене з метою проведення лісовпорядкування на всій території лісового фонду України, яке включає систему державних заходів, спрямованих на забезпечення охорони і захисту, раціонального використання, підвищення продуктивності лісів та їх відтворення, оцінку лісових ресурсів, а також підвищення культури ведення лісового господарства. ВО "Укрдержліспроект" здійснює комплекс лісовпорядних робіт для всіх лісокористувачів, незалежно від форм власності і відомчої підпорядкованості за єдиною системою в порядку, встановленому Державним агентством лісових ресурсів України за погодженням з Міністерством охорони навколишнього природного середовища, тобто володіє інформацією про лісовпорядкування.

Згідно з частиною першою статті 1 Закону України "Про Національну програму інформатизації" електронні інформаційні ресурси - систематизовані відомості і дані, створені, оброблені та збережені в електронній формі за допомогою технічних засобів та/або програмних продуктів.

Cучасний розвиток інформаційних та цифрових технологій, дані з Google Maps, який є безкоштовним картографічним веб-сервісом від компанії Google, а також набором застосунків, побудованих на основі цього сервісу й інших технологій Google, можна вважати допустимим та достовірними доказами, оскільки вони збираються з різних джерел, таких як супутники, автомобільні камери, додатки користувачів та інших джерел, а також з урахуванням того, що Google постійно оновлює та перевіряє дані, щоб забезпечити їх точність та актуальність (постанова ВС від 20.06.2023, що винесена у справі №420/4540/22).

Враховуючи вищевикладене, претензію за №52/25 від 01.09.2025, направлену позивачем відповідачу, те, що особи причетні до вчинення кримінальних правопорушень за фактами, зокрема, незаконної рубки 161 дерев за межами населеного пункту на території Бурштинської міської ради Івано-Франківського р-н (географічні координати 49.270054, 24.576727) не встановлені та те, що відповідач не спростував доводів позивача належними та допустимими доказами, позов є обґрунтованим.

Посилання відповідача на те, що долучений до матеріалів справи витяг з публічної кадастрової карти має виключно інформаційний характер та не підтверджує обставин, які підлягають встановленню на підставі відомостей ДЗК, судом не приймається виходячи з вищевикладеного.

Посилання відповідача на те, що земельна ділянка на якій виявлено незаконну рубку дерев є несформованою, а відтак, у міської ради відсутній обов'язок щодо здійснення заходів з її охорони, судом не приймається, оскільки відсутність таких відомостей у Державному земельному кадастрі є наслідком не вчинення самим відповідачем, як органом, який здійснює розпорядження такими земельними ділянками, дій, передбачених Земельним кодексом України.

Посилання відповідача на те, що позивач помилково застосував такси, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України №665, які регулюють питання відшкодування шкоди, заподіяної лісу (з урахуванням того, що вирубано не ліс), судом також не приймається, оскільки пунктом 2 Постанови КМУ №665 від 23.07.2008 визначено, що зазначені такси застосовуються також для обчислення шкоди, заподіяної знищенням, пошкодженням чи незаконною рубкою окремих дерев, груп дерев, чагарників на сільськогосподарських угіддях, садибах, присадибних, дачних і садових ділянках, що не належать до лісового фонду.

Відповідно до статей 74, 77 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Судовий збір, відповідно до вимог ст.129 ГПК України, слід покласти на відповідача.

Керуючись ст.124 Конституції України, ст.ст. 86, 129, 236-238, 240, 241 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

позов задоволити.

Стягнути з Бурштинської міської ради Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 04357466, вул. Січових Стрільців, 4, м. Бурштин, Івано-Франківський район, Івано-Франківська область, 77111) на користь держави Україна - 808 894,13 грн (вісімсот вісім тисяч вісімсот дев'яносто чотири гривні тринадцять копійок) - шкоди, яку перерахувати у фонд охорони навколишнього природного середовища Бурштинської міської ради на р/р: UA558999980333159331000009626, отримувач ГУК в Iв.-Фр.об./ТГ Бурштин/24062100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37951998, банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), на території якої вчинені дані правопорушення.

Стягнути з Бурштинської міської ради Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 04357466, вул. Січових Стрільців, 4, м. Бурштин, Івано-Франківський район, Івано-Франківська область, 77111) на користь Державної екологічної інспекції Карпатського округу (код ЄДРПОУ 42702233, вул. Академіка Сахарова, буд. 23-А, м. Івано-Франківськ, 76018) - 9 706,73 грн (дев'ять тисяч сімсот шість гривень сімдесят три копійки) - судового збору на р/р: UA368201720343110004000095363 в ДКСУ м. Київ, код ЄДРПОУ 42702233.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом. Апеляційну скаргу може бути подано до Західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 28.05.2026.

Суддя І. М. Скапровська