Справа №: 700/607/26
Провадження № 3/700/257/26
28 травня 2026 року Суддя Лисянського районного суду Черкаської області Пічкур С.Д., розглянувши матеріали, які надійшли від СПД № 2 Звенигородського РВП ГУНП України в Черкаській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканки АДРЕСА_1 , не працюючої, за ч.1 ст.130 КУпАП,-
До суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення з відеозаписом про те, що ОСОБА_2 19 травня 2026 року керуючи мотоблоком Зубр відмовилася від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та в медичному закладі у встановленому законом порядку для визначення стану алкогольного сп'ягніння, чим порушила вимоги п.2.5 ПДР України, про що був складений інспектором поліції протокол про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, зокрема, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Згідно ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, зокрема: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні,чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог статті 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Відповідно до ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол, відомості про особу порушника, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є, пояснення порушника, інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Дослідивши адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 судом встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ст.256 КУпАП, а тому підлягає направленню на доопрацювання, за наступних підстав.
Як вбачається з протоколу та доданих до нього матеріалів, дані вимоги закону не виконанні, зокрема в матеріалах адміністративної справи відсутня довідка про наявність чи відсутність у ОСОБА_2 посвідчення водія. До протоколу не додано направлення на огляд щодо стану сп'яніння, не вказано код РКПП, що унеможливлює виконання постанови у разі накладення стягнення.
Враховуючи викладене, вважаю, що зібрані матеріали по справі є неповними та підлягають поверненню на доопрацювання для долучення до протоколу зазначених у ньому додаткових матеріалів.
Керуючись ст.ст.256, 278 КУпАП,
Протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №670074 від 19.05.2026 року відносно ОСОБА_3 за ч.1 ст.130 КУпАП направити на доопрацювання до СПД № 2 Звенигородського РВП ГУНП України в Черкаській області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя С.Д.Пічкур