Ухвала від 27.05.2026 по справі 5006/27/74б/2012

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5

УХВАЛА

по справі про банкрутство

27.05.2026 Справа № 5006/27/74б/2012

Господарський суд Донецької області у складі судді Аксьонової К.І. за участю секретаря судового засідання Вологжаніної К.В., розглянувши матеріали справи №5006/27/74б/2012

про банкрутство Горлівського Державного підприємства «Хімремонт» (код ЄДРПОУ 00205937), м. Горлівка, Донецька область,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Господарського суду Донецької області знаходиться справа №5006/27/74б/2012 про банкрутство Горлівського Державного підприємства «Хімремонт».

Провадження у справі №5006/27/74б/2012 порушено ухвалою Господарського суду Донецької області від 28.05.2012.

Постановою суду від 04.06.2013 Горлівське Державне підприємство «Хімремонт» визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором боржника призначений арбітражний керуючий Нестеренко О.А.

У зв'язку з проведенням антитерористичної операції на території м. Донецька та Донецької області матеріали справи №5006/27/74б/2012 були втрачені у 2014 році. Ліквідаційна процедура на поточний час не завершена.

15.03.2026 через систему «Електронний суд» від ліквідатора боржника надійшла заява №01-16/49 про закриття провадження у справі №5006/27/74б/2012 про банкрутство Горлівського Державного підприємства «Хімремонт» (код ЄДРПОУ 00205937) на підставі п.14 ч.1 ст.90 Кодексу України з процедур банкрутства, п.2 ч.1 ст.231 Господарського процесуального кодексу України та припинення повноважень ліквідатора.

Ухвалою від 31.03.2026 Господарський суд Донецької області відновив втрачене судове провадження №5006/27/74б/2012 за ініціативою суду в частині матеріалів, наявних в комп'ютерній програмі «Діловодство спеціалізованого суду»; постановив залучити до участі у справі Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010) як правонаступника Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки (код ЄДРПОУ 21955080), Відділення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві у Калінінському районі м.Горлівки (код ЄДРПОУ 25968990), Донецького обласного відділення в особі Горлівської міської виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (код ЄДРПОУ 21955772); залучити до участі у справі в якості заінтересованих осіб Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства України (код ЄДРПОУ 37508596) та Фонд державного майна України (код ЄДРПОУ 00032945); залучити до участі у справі в якості заінтересованої особи Донецький обласний центр зайнятості (код ЄДРПОУ 03491004); залучити до участі у справі Харківське міжрегіональне управління Міністерства юстиції України (код ЄДРПОУ 45752470); для розгляду заяви ліквідатора про закриття провадження у справі та припинення повноважень ліквідатора суд призначив судове засідання на 15.04.2026; ліквідатору боржника встановив строк до 15.04.2026 для надання реєстру вимог кредиторів з відомостями про розмір погашених та непогашених вимог; учасникам справи встановив строк до 15.04.2026 для надання пояснень щодо подальшого руху справи.

10.04.2026 через систему «Електронний суд» від арбітражного керуючого Нестеренка О.А. надійшла заява № 01-16/61 від 10.04.2026 про його відсторонення від виконання обов'язків ліквідатора боржника на підставі ч. 4 ст. 28 Кодексу України з процедур банкрутства.

Ухвалою від 15.04.2026 за результатом задоволення заяви ліквідатора суд відсторонив арбітражного керуючого Нестеренка О.А. від виконання повноважень ліквідатора Горлівського Державного підприємства «Хімремонт» у справі №5006/27/74б/2012; кредиторам встановив строк до 27.04.2026 для визначення кандидатури арбітражного керуючого для призначення ліквідатором у справі та надання суду відповідного клопотання разом із заявою обраної кандидатури арбітражного керуючого про згоду на участь у справі (за наявності); заяву арбітражного керуючого Нестеренка О.А. про закриття провадження у справі та припинення повноважень ліквідатора №01-16/49 від 15.03.2026 суд залишив без розгляду; учасникам справи встановив строк до 27.04.2026 для надання пояснень щодо подальшого руху справи; призначив судове засідання у справі №5006/27/74б/2012 на 28.04.2026.

Ухвалою від 28.04.2026 суд залишив без розгляду заяву кредитора Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області від 23.04.2026 про заміну кредиторів у справі №5006/27/74б/2012; комітету кредиторів/кредиторам встановив строк до 25.05.2026 для визначення кандидатури арбітражного керуючого для призначення ліквідатором у справі та надання суду відповідного клопотання разом із заявою обраної кандидатури арбітражного керуючого про згоду на участь у справі (за наявності); учасникам справи встановив строк до 25.05.2026 для надання пояснень щодо подальшого руху справи; призначив судове засідання у справі №5006/27/74б/2012 на 27.05.2026.

З огляду на відсутність пропозицій кредиторів (комітету кредиторів) щодо визначення кандидатури арбітражного керуючого суд за клопотанням кредитора боржника, Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області, ухвалою від 28.04.2026 постановив здійснити електронний запит на автоматичне визначення кандидатури арбітражного керуючого для призначення ліквідатором у справі №5006/27/74б/2012.

Автоматизованою системою з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого у справах про банкрутство з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих України, визначено арбітражного керуючого Удовенка Р.П. (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого №275 від 21.02.2013).

Ухвалою суду від 29.04.2026 суд встановив арбітражному керуючому Удовенку Р.П. десятиденний строк з дня отримання ухвали для подачі до суду заяви про згоду на участь у справі про банкрутство Горлівського Державного підприємства «Хімремонт» (код ЄДРПОУ 00205937), м. Горлівка, Донецька область, у порядку ст.28 Кодексу України з процедур банкрутства.

25.05.2026 через систему «Електронний суд» від Удовенка Р.П надійшла заява, в якій повідомлено про відсутність згоди арбітражного керуючого на участь у справі №5006/27/74б/2012.

У судове засідання 27.05.2026 учасники справи не з'явились. Про дату, час та місце судового засідання учасники справи були повідомлені належним чином шляхом направлення ухвали від 28.04.2026 до електронних кабінетів в системі «Електронний суд» (за їх наявності) та розміщення оголошення на офіційному вебсайті судової влади України.

Пропозицій щодо кандидатури арбітражного керуючого для призначення ліквідатором боржника від кредиторів (комітету кредиторів) не надійшло.

Підстави для здійснення повторного запиту на визначення кандидатури арбітражного керуючого для призначення ліквідатором у справі №5006/27/74б/2012 за ініціативою суду відсутні, оскільки визначення кандидатури арбітражного керуючого для призначення у справі про банкрутство належить перед усім до компетенції комітету кредиторів, а не є обов'язком суду.

Вирішуючи питання щодо подальшого провадження у справі №5006/27/74б/2012 про банкрутство Горлівського Державного підприємства «Хімремонт», суд виходить з таких мотивів.

Відповідно до ч.1 ст.3 Господарського процесуального кодексу України судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Кодексу України з процедур банкрутства, Закону України «Про міжнародне приватне право», а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно з ч.6 ст.12 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи про банкрутство (неплатоспроможність) у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Кодексом України з процедур банкрутства.

Пунктом 4 Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства встановлено, що з дня введення в дію цього Кодексу (з 21.10.2019) подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього Кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію Кодексу перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». Перехід до наступної судової процедури та подальше провадження у таких справах здійснюється відповідно до цього Кодексу.

Частиною 1 ст.2 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.

Відповідно до преамбули Кодексу України з процедур банкрутства цей Кодекс встановлює умови та порядок відновлення платоспроможності боржника юридичної особи або визнання його банкрутом з метою задоволення вимог кредиторів, а також відновлення платоспроможності фізичної особи.

Отже одним з основних завдань провадження у справі про банкрутство є задоволення вимог кредиторів неплатоспроможного боржника.

Частиною 1 ст. 60 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що у постанові про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури господарський суд призначає ліквідатора банкрута з урахуванням вимог, установлених цим Кодексом, з числа арбітражних керуючих, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих України.

В силу приписів Кодексу України з процедур банкрутства проведення процедури банкрутства ліквідації боржника без участі арбітражного керуючого є неможливим, тому у випадку припинення повноважень ліквідатора у справі про банкрутство суду належить призначити нового ліквідатора - арбітражного керуючого.

Слід відзначити, що визначення кандидатури арбітражного керуючого для призначення у справі про банкрутство належить до компетенції кредиторів.

Так, визначення кандидатури арбітражного керуючого для призначення у справі про банкрутство, прийняття рішення про звернення до господарського суду з клопотанням про призначення арбітражного керуючого, припинення повноважень арбітражного керуючого та про призначення іншого арбітражного керуючого належить до компетенції комітету кредиторів (п.п. 3-1,4 ч. 8 ст. 48 Кодексу України з процедур банкрутства). Визначення кандидатури арбітражного керуючого для призначення у справі про банкрутство також може бути вирішено зборами кредиторів, до компетенції яких належать, зокрема, інші питання, передбачені цим Кодексом, у тому числі віднесені до компетенції комітету кредиторів (п. 6 ч.5 ст. 48 Кодексу України з процедур банкрутства).

Станом на 27.05.2026 матеріали справи не містять будь-яких пропозицій від кредиторів (комітету кредиторів) щодо порядку здійснення подальшого провадження у справі, у тому числі щодо погодження кандидатури ліквідатора.

Питання призначення нового ліквідатора у справі не вирішена, ліквідаційна процедура не завершена.

Кредитор Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області в наданих до матеріалів справи письмових поясненнях висловив позицію про необхідність вжиття всіх заходів, передбачених Кодексом України з процедур банкрутства, у процедурі ліквідації та зазначив, що закриття провадження можливе лише за умови ліквідації Горлівського Державного підприємства «Хімремонт».

Слід зазначити, що матеріали справи №5006/27/74б/2012 відновлені частково за ініціативою суду в частині матеріалів, наявних в комп'ютерній програмі «Діловодство спеціалізованого суду»,

Боржник зареєстрований на тимчасово окупованій території у м. Горлівка Донецької області, відомостей щодо наявності майна на підконтрольній території України матеріали справи не містять. Вказане зумовлює наявність об'єктивних перешкод вжиття ліквідатором (навіть за умови його призначення) всієї повноти визначених Кодексом України з процедур банкрутства заходів при проведенні ліквідаційної процедури.

Своєю чергою кредитори, беручи участь у справі про банкрутство та маючи право на задоволення своїх грошових вимог за рахунок активів боржника, мають також певні процесуальні обов'язки, пов'язані з розглядом провадження у справі про банкрутство (аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.04.2023 у справі № 5002-17/1718-2011).

Кредитори як особи, зацікавлені у задоволені грошових вимог до боржника, мають проявляти достатню уважність щодо стану провадження у справі про банкрутство, зокрема цікавитися вжитими ліквідатором діями у ліквідаційній процедурі та заходами, ефективністю таких заходів, а також вчиняти відповідні процесуальні дії, передбачені їх обсягом прав та повноважень. Так, відповідно до положень ст.ст. 28, 48 Кодексу України з процедур банкрутства кредитори у справі про банкрутство мають приймати участь у голосуванні під час проведення зборів кредиторів та засідання комітету кредиторів; здійснювати контроль (нагляд) за діяльністю арбітражного керуючого під час виконання тих чи інших повноважень; ініціювати питання щодо відсторонення/призначення арбітражного керуючого; звертатись до суду із відповідними заявами тощо.

Проте з матеріалів справи вбачається, що кредитори не приймають активної участі у справі. Зокрема кредиторами не ініційовано питання щодо скликання зборів (комітету) кредиторів у відповідному складі для вирішення питання визначення кандидатури арбітражного керуючого для призначення ліквідатором у справі, визначення порядку створення фонду для виплати арбітражному керуючому винагороди за виконання повноважень ліквідатора, прийняття рішення щодо подальшого провадження у справі тощо.

При цьому ліквідаційна процедура у справі про банкрутство мають строковий характер. У відповідності до приписів ст. 58 Кодексу України з процедур банкрутства строк ліквідаційної процедури не може перевищувати 12 місяців.

Поряд з цим ліквідаційна процедура у справі про банкрутство Горлівського Державного підприємства «Хімремонт» триває майже 13 років (з 04.06.2013).

Відповідно до ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка відповідно до ст. 9 Конституції України є частиною національного законодавства України, передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку належним і безстороннім судом, встановленим законом.

При цьому обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи; розумність тривалості судового провадження оцінюється залежно від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінку сторін, предмет спору (рішення ЄСПЛ від 08.11.2005 у справі «Смірнова проти України», від 27.04.2000 у справі «Фрідлендер проти Франції»); саме на державні органи покладено обов'язок дотримання принципу «належного урядування» (рішення ЄСПЛ від 20.11.2011 у справі «Рисовський проти України»).

Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.12.2020 у справі «Парінов проти України», в якому суд визнав тривалість провадження у справі про банкрутство понад дев'ять років такою, що не відповідала вимозі «розумного строку», а отже є порушенням пункту 1 статті 6 Конвенції. Близького за змістом висновку Європейський суд з прав людини дійшов у рішенні від 08.06.2006 у справі «Сюрмелі проти Німеччини».

Таким чином у разі тривання провадження у справі про банкрутство протягом значного часу, у тому числі через неможливість завершення провадження із застосуванням спеціальних норм законодавства про банкрутство, суд має застосувати загальні процесуальні норми з метою забезпечення права на справедливий суд в розумінні строків розгляду справи і забезпечення балансу інтересів кредиторів та боржника під час судового провадження.

Як було вказано провадження у справі №5006/27/74б/2012 про банкрутство боржника Горлівського Державного підприємства «Хімремонт» триває 14 років, з яких на стадії ліквідаційної процедури майже 13 років. Ліквідаційна процедура не здійснюється у зв'язку із знаходженням активів боржника на непідконтрольній території та відсутністю ліквідатора. З огляду на пасивну поведінку кредиторів у справі щодо визначення кандидатури ліквідатора та визначення джерел оплати його послуг та безрезультатністю вжитих судом дій щодо визначення кандидатури арбітражного керуючого для участі у даній справі в якості ліквідатора, суд констатує, що вказані обставини у сукупності унеможливлюють успішне завершення процедури банкрутства боржника у визначений законом строк та позбавляють можливості досягнення її легітимної мети в розумінні Кодексу України з процедур банкрутства.

Кодекс України з процедур банкрутства не встановлює відповідної підстави для закриття провадження у справі про банкрутство в такому випадку, проте не визначає й вичерпного переліку підстав для закриття провадження, оскільки містить п.14 ч.1 ст.90 Кодексу України з процедур банкрутства, згідно з яким суд закриває провадження у справі про банкрутство в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

Частиною 1 ст.2 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.

З огляду на викладені обставини суд дійшов висновку про закриття провадження у справі про банкрутство Горлівського Державного підприємства «Хімремонт» на підставі п.14 ч.1 ст.90 Кодексу України з процедур банкрутства із застосуванням п. 2 ч.1 ст.231 Господарського процесуального кодексу України.

При цьому, суд приймає до уваги правові позиції Верховного Суду викладені у постанові від 10.12.2019 у справі № 906/1290/15 та у постанові від 07.10.2020 у справі №917/1230/15, за змістом яких - «відсутність предмета спору» у розумінні п. 2 ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України означає припинення існування спірних правовідносин внаслідок певних обставин (оплати боргу, знищення предмета спору, скасування оспорюваного акту).

Також суд враховує близькі за змістом правові позиції Верховного Суду щодо закриття провадження у справі про банкрутство у зв'язку з об'єктивною неможливістю здійснити розгляд справи упродовж розумного строку та неможливістю досягнення легітимної мети процедури банкрутства, наведені у постановах від 17.04.2024 у справі №5006/27/116б/2012 та від 10.12.2024 у справі №5/104б.

Як було зазначено, місце реєстрації боржника знаходиться на тимчасово окупованій території України, відомостей щодо наявності майна на підконтрольній території України матеріали справи не містять. Поряд з тим суд окремо наголошує, що з метою вирішення проблеми банкрутства підприємств, майно яких перебуває на тимчасово окупованій території України або у зоні активних бойових дій, положеннями Кодексу України з процедур банкрутства передбачена можливість поновлення провадження у таких справах. Так, у разі, якщо після закриття провадження у справі буде виявлено майно банкрута, достатнє для покриття витрат, пов'язаних з провадженням у справі, суд за клопотанням учасника справи може поновити провадження у справі (абз. 2 ч. 3 ст. 65 Кодексу України з процедур банкрутства).

Щодо заяви Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) №8441/07.1-16/20 від 31.03.2020 про закриття провадження у справі суд зазначає, що з огляду на звернення зі вказаною заявою 23.04.2020, тобто більше ніж 6 років тому, та пасивну поведінку заявника після відновлення втраченого судового провадження №5006/27/74б/2012 у суду відсутні підстави вважати, що подана Східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Харків) заява про закриття провадження у справі №5006/27/74б/2012 підтримується заявником, отже вказана заява підлягає залишенню без розгляду. При цьому суд констатує, що право подання заяв з процесуальних питань у змістовному значенні включає в себе правомочності щодо ініціювання розгляду заяви, а її розгляд судом можливий виключно за умови, якщо розгляд заяви не втратив для заявника відповідний інтерес. Крім того встановлені судом обставини для закриття провадження у справі з підстав, визначених п. 2 ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України, ст.90 Кодексу України з процедур банкрутства, зумовлюють відсутність сенсу для розгляду заяви Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) №8441/07.1-16/20 від 31.03.2020 про закриття провадження у справі №5006/27/74б/2012.

Керуючись ст.ст. 9, 28, 90 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст. 231-235 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Закрити провадження у справі №5006/27/74б/2012 про банкрутство Горлівського Державного підприємства «Хімремонт» (код ЄДРПОУ 00205937), м. Горлівка, Донецька область.

Державному реєстратору внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис про закриття провадження у справі про банкрутство Горлівського Державного підприємства «Хімремонт», м. Горлівка, Донецька область (код ЄДРПОУ 00205937).

Роз'яснити, що згідно з ч. 8 ст. 41 Кодексу України з процедур банкрутства дія мораторію на задоволення вимог кредиторів припиняється з дня закриття провадження у справі про банкрутство.

У судовому засіданні 27.05.2026 суд склав та підписав повну ухвалу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в порядку та строки, визначені Главою 1 Розділу IV Господарського процесуального кодексу України.

Суддя К.І. Аксьонова