Рішення від 11.05.2026 по справі 902/1180/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"11" травня 2026 р. Cправа №902/1180/25

Господарський суд Вінницької області у складі головуючої судді Нешик О.С., при секретарі судового засідання Шаравській Н.Л., за участю:

представників позивача: Балацького Л.Д. (витяг з ЄДРЮОФОПтаГФ) та Дмитришиної Т.І. (ордер серії АВ №1195516 від 18.04.2025),

представника відповідача: Гули А.А. (виписка з ЄДРЮОФОПтаГФ),

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом Фермерського господарства "Агроеко Поділля", с.Росоша Вінницького району Вінницької області

до Липовецької міської ради Вінницького району Вінницької області, м.Липовець Вінницького району Вінницької області

про визнання укладеними додаткових угод до договорів оренди землі

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду Вінницької області звернулось Фермерське господарство "Агроеко Поділля" з позовом до Липовецької міської ради Вінницького району Вінницької області про визнання укладеними:

- додаткової угоди до договору оренди землі №322 від 19.08.2017, об'єктом оренди за яким є земельна ділянка з кадастровим номером 0522286100:05:000:4700 площею 9,0446 га;

- додаткової угоди до договору оренди землі №521 від 19.08.2017, об'єктом оренди за яким є земельна ділянка з кадастровим номером 0522285600:03:000:4800 площею 23,0648 га.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що він звернувся до відповідача із заявою про поновлення договорів оренди землі №521 та №322 від 19.08.2017 на новий семирічний строк. До звернення, зокрема були додані проекти додаткових угод. Попри вчасне повідомлення про намір скористатись переважним правом, Липовецька міська рада клопотання не розглянула та жодного рішення не прийняла. Оскільки орендодавець не надіслав заперечень протягом місяця після закінчення строку дії договорів, а позивач продовжує належним чином використовувати земельні ділянки площею 23,0648 га (кадастровий номер 0522285600:03:000:0480) та 9,0446 га (кадастровий номер 0522286100:05:000:4700), договори вважаються поновленими на тих самих умовах. Листом №02-42/481 від 12.06.2025 відповідач офіційно підтвердив факт вчасного звернення позивача, проте запропонував завершити процедуру укладення додаткових угод у судовому порядку. Ухилення орендодавця від підписання документів за відсутності фактичних заперечень щодо продовження орендних відносин стало підставою для звернення до суду за захистом порушеного права.

Ухвалою суду від 16.09.2025 відкрито провадження в справі №902/1180/25, яку вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання.

07.10.2025 до суду надійшов відзив б/н від 07.10.2025 (а.с.99-120), в якому відповідач зазначив, що позивач має заборгованість з виплати орендної плати за користування земельними ділянками площею 23,0648 га з кадастровим номером 0522285600:03:000:0480 та 9,0446 га з кадастровим номером 0522286100:05:000:4700; а тому не може вважатися таким, що належно виконував свої обов'язки за договором оренди землі, підстав для їх поновлення немає. За таких обставин позовні вимоги є безпідставними, не ґрунтуються на нормах закону та не відповідають фактичним обставинам справи, в зв'язку з чим у задоволенні позову слід відмовити в повному обсязі.

Також 07.10.2025 від відповідача надійшло клопотання №02-42/1180 від 07.10.2025 (а.с.121-124) про витребування у Головного управління ДПС у Вінницькій області інформації щодо сплати позивачем орендної плати за користування земельними ділянками з кадастровим номером 0522286100:05:000:4700 площею 9,0446 га та кадастровим номером 0522285600:03:000:4800 площею 23,0648 га.

21.10.2025 постановлена ухвала суду, якою відмовлено у задоволенні клопотання відповідача б/н від 07.10.2025 про витребування інформації в ГУ ДПС у Вінницькій області, зобов'язано учасників справи надати суду докази в обґрунтування власних процесуальних позицій; у зв'язку з чим у підготовчому судовому засіданні оголошена перерва до 04.12.2025.

На стадії підготовчого провадження в справі, за клопотанням сторін, з метою надання їм додаткового часу задля врегулювання спору в позасудовому порядку та подання усіх наявних доказів в обґрунтування вимог і заперечень; в судових засіданнях неодноразово оголошувалась перерва, розгляд справи відкладався.

04.03.2026 постановлена ухвала суду, якою закрито підготовче провадження з призначенням справи №902/1180/25 до судового розгляду по суті на 07.04.2026.

За наслідками розгляду справи, 07.04.2026, прийнята ухвала суду, якою задоволено клопотання сторін та оголошена перерва з розгляду справи по суті (задля надання учасникам справи додаткового часу для забезпечення реалізації належних їм процесуальних прав (зокрема на вирішення спору в позасудовому порядку)).

29.04.2026 на адресу суду надійшли додаткові пояснення Липовецької міської ради Вінницького району Вінницької області №02-42/612 від 29.04.2026, в яких зазначено, що "укладення між сторонами мирової угоди не можливе".

На визначену судом дату, 30.04.2026, з'явились представники сторін.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повного обсязі, представник відповідача стосовно його задоволення заперечив.

Фактичні обставини, які встановив суд, та зміст спірних правовідносин.

Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області наказом №2-7925/16-17-СГ від 20.06.2017 (а.с.44) вирішило надати Балацькому Л.Д. в оренду на 7 років земельну ділянку площею 23,0648 га (сади) з кадастровим номером 0522285600:03:000:0480 із земель державної власності сільськогосподарського призначення Росошанської сільської ради Липовецького району Вінницької області, для ведення фермерського господарства (код цільового призначення - 01.02).

19.08.2017 між Головним управлінням Держгеокадастру у Вінницькій області (далі також - Орендодавець) та ОСОБА_1 (далі також - Орендар) укладено договір оренди землі №322 (далі також - Договір) (а.с.35-38), за умовами п.1 якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 0522286100:05:000:4700, яка розташована на території Скитківської сільської ради (за межами населеного пункту), Липовецького району, Вінницької області.

Відповідно до п.2 Договору в оренду передається земельна ділянка площею 9,0446 га - рілля.

Договір укладено на 7 років з моменту укладання. Після закінчення строку дії договору Орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію. Дата закінчення терміну договору 18.08.2024 (п.8 Договору).

Відповідно до п.9 Договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 8% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 28249,12 грн за 1 рік.

Цільове призначення земельної ділянки - для ведення фермерського господарства (код цільового призначення 01.02) (п.12 Договору).

Також 19.08.2017 між Головним управлінням Держгеокадастру у Вінницькій області (далі також - Орендодавець) та ОСОБА_1 (далі також - Орендар) укладено договір оренди землі №521 (далі також - Договір) (а.с.39-41), за умовами п.1 якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 0522285600:03:000:0480, яка розташована на території Росошанської сільської ради (за межами населеного пункту), Липовецького району, Вінницької області.

Відповідно до п.2 Договору в оренду передається земельна ділянка площею 23,0648 га - багаторічні насадження.

Договір укладено на 7 років з моменту укладання. Після закінчення строку дії договору Орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію. Дата закінчення терміну договору 18.08.2024 (п.8 Договору).

Відповідно до п.9 Договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 8% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 143206,56 грн за 1 рік.

Цільове призначення земельної ділянки - для ведення фермерського господарства (код цільового призначення 01.02) (п.12 Договору).

17.01.2024 рішення №1 засновників Фермерського господарства "Агроеко Поділля" (а.с.53) було затверджено Статут (а.с.68-73).

За умовами п.1.4 Статуту ФГ "Агроеко Поділля" створено на земельних ділянках:

- кадастровий номер 0522285600:03:000:0480 площею 23,0648 га, яка розташована на території Скитківської сільської ради (за межами населеного пункту), Липовецького району Вінницької області, та надана ОСОБА_1 відповідно до договору оренди №521 від 19.08.2017;

- кадастровий номер 0522286100:05:000:4700 площею 9,0446 га, яка розташована на території Росошанської сільської ради (за межами населеного пункту), Липовецького району Вінницької області, та надана ОСОБА_1 відповідно до договору оренди №322 від 19.08.2017.

Відповідно до наказу №1 від 17.01.2024 (а.с.45) ОСОБА_1 приступив до виконання обов'язків голови Фермерського господарства "Агроеко Поділля".

Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Фермерське господарство "Агроеко Поділля" було засноване 19.01.2024 (а.с.26).

Право оренди земельної ділянки кадастровий номер 0522285600:03:000:0480 площею 23,0648 га на підставі договору оренди землі №521 від 19.08.2017 було перереєстроване на Фермерське господарство "Агроеко Поділля" 25.01.2024, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав №363639723 (а.с.30).

Також 25.01.2024 було перереєстроване на Фермерське господарство "Агроеко Поділля" право оренди земельної ділянки кадастровий номер 0522286100:05:000:4700 площею 9,0446 га на підставі договору оренди землі №322 від 19.08.2017, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав №363643170 (а.с.29).

Клопотанням б/н від 19.07.2024 (а.с.24) Фермерське господарство "Агроеко Поділля" звернулось до Липовецької міської ради Вінницького району Вінницької області з проханням поновити строком на 7 років договори оренди №521 від 19.08.2017 та №322 від 19.08.2017; та встановити орендну плату в розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

Відповідно до листа Головного управління ДПС у Вінницькій області №11195/5/02-32-13-09-14 від 06.09.2024 (а.с.109), станом на 04.09.2024 за користування земельною ділянкою кадастровий номер 0522285600:03:000:0480 площею 23,0648 га за договором оренди землі №521 від 19.08.2017 та земельною ділянкою кадастровий номер 0522286100:05:000:4700 площею 9,0446 га за договором оренди землі №322 від 19.08.2017 рахується заборгованість у сумі 454754,89 грн.

Платіжною інструкцією №1895586087803 від 22.04.2025 (а.с.130) підтверджується сплата ФГ "Агроеко Поділля" 106000,00 грн орендної плати за землю з юридичних осіб за 2024 рік.

Адвокатським запитом №30/04 від 30.04.2025 (а.с.19-22) адвокат Дмитришина Т.І. звернулася до Липовецької міської ради Вінницького району Вінницької області з проханням повідомити чи приймалось рішення за результатами розгляду заяви ФГ "Агроеко Поділля" від 19.07.2024.

Листом №54-А-запит від 07.05.2025 (а.с.34) Липовецька міська рада Вінницького району Вінницької області повідомила, що рішення щодо поновлення договорів оренди землі №521 від 19.08.2017 та №322 від 19.08.2017, укладених для ведення фермерського господарства на земельні ділянки сільськогосподарського призначення, площею 23,0648 га з кадастровим номером 0522285600:03:000:0480 та площею 9,0446 з кадастровим номером 0522286100:05:000:4700 не приймалось.

У відповідь на заяву ФГ "Агроеко Поділля" від 06.06.2025 (а.с.147) про поновлення договорів оренди землі №521 та №322 від 19.08.2017 строком на 7 років, Липовецька міська рада Вінницького району Вінницької області листом №02-42/481 від 12.06.2025 (а.с.23) повідомила, що через неприйняття радою відповідного рішення питання укладення додаткових угод має вирішуватися в судовому порядку.

У відповідь на адвокатський запит адвоката Дмитришиної Т.І. №11/07 від 11.07.2025 (а.с.25) Липовецька міська рада Вінницького району Вінницької області листом №02/65/78-А-запит від 17.07.2025 (а.с.56) надала копії додаткових угод, які були додані до заяви ФГ "Агроеко Поділля" від 19.07.2024.

На виконання адвокатського запиту адвоката Дмитришиної Т.І. №08/08 від 08.08.2025 (а.с.61), Липовецька міська рада Вінницького району Вінницької області листом №02/65/141А-запит від 18.08.2025 (а.с.74) повторно надала копії додаткових угод, долучених до заяви ФГ "Агроеко Поділля" від 19.07.2024.

Норми права, які застосував суд, оцінка доказів та висновки щодо порушення, невизнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.

Положеннями частини 1 статті 1 Закону України "Про фермерське господарство" (тут і далі - у редакції, чинній на момент укладення договору оренди) визначено, що фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян зі створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.

Згідно із частиною 3 статті 7 Закону України "Про фермерське господарство» земельні ділянки для ведення фермерського господарства передаються громадянам України у власність і надаються в оренду із земель державної або комунальної власності.

Приписами статті 8 Закону України "Про фермерське господарство" передбачено, що після одержання засновником державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом, для державної реєстрації юридичних осіб.

Отже можливість реалізації громадянином права на створення фермерського господарства безпосередньо пов'язана з укладенням договору оренди земельної ділянки для ведення фермерського господарства, що є передумовою для державної реєстрації останнього.

Відповідно до статті 12 Закону України "Про фермерське господарство" земельні ділянки, які використовуються фермерським господарством на умовах оренди, входять до складу земель фермерського господарства.

За змістом статей 1, 5, 7, 8 і 12 Закону України "Про фермерське господарство" після укладення договору оренди земельної ділянки для ведення фермерського господарства та проведення державної реєстрації такого господарства обов'язки орендаря цієї земельної ділянки виконує фермерське господарство, а не громадянин, якому вона надавалась.

Таким чином, після створення та державної реєстрації Фермерське господарство "Агроеко Поділля" набуло прав та обов'язків орендаря за укладеними ОСОБА_1 договорами оренди землі №521 та №322 від 19.08.2017.

Відповідно до частини 1 ст.2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Згідно із ст.792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Умови укладення, зміни, припинення і поновлення договору оренди землі визначає Закон про оренду землі.

Частиною 1 ст.93 та ст.125 ЗК України передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права. Землекористувачі також зобов'язані своєчасно сплачувати орендну плату (пункт "в" ч.1 ст.96 цього Кодексу).

Згідно із ст.13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Правові підстави поновлення договору оренди землі на новий строк визначені ст.33 Закону України ''Про оренду землі'' (тут і далі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), якою фактично передбачено два способи пролонгації договору оренди землі.

Відповідно до частин 1-5 ст.33 цього Закону після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).

Орендар, який має намір скористатись переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. У разі смерті орендодавця до спливу строку дії договору оренди землі орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це спадкоємця земельної ділянки протягом місяця з дня, коли йому стало відомо про перехід права власності на земельну ділянку.

До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проєкт додаткової угоди.

При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проєктом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

Тобто реалізація переважного права на поновлення договору оренди, яка передбачена ч.1 ст.33 Закону України ''Про оренду землі'', можлива лише за умови дотримання встановленої цією нормою процедури поновлення договору оренди землі.

Разом з тим, 16.01.2020 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству" (далі - Закон 340-IX), а відповідні положення п.8, з урахуванням Прикінцевих та перехідних положень - з 16.07.2020), яким ст.33 Закону України "Про оренду землі", яка регламентувала порядок поновлення договорів оренди, викладена у новій редакції.

Закон №340-IX істотно змінив редакцію ст.33 Закону України "Про оренду землі", яка тепер стосується лише переважного права орендаря на укладення договору оренди землі на новий строк (ч. 1-5 ст.33 Закону України "Про оренду землі").

При цьому назву статті 33 Закону України "Про оренду землі" було змінено з "Поновлення договору оренди землі" на "Переважне право орендаря на укладення договору оренди землі на новий строк", а з тексту фактично вилучено частини шосту - восьму, які використовувались як механізм реалізації права орендаря на автоматичну пролонгацію за умови відсутності заперечень орендодавця, та опис процедури поновлення.

Укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі), яке передбачене частиною першою статті 33 Закону України "Про оренду землі" у редакції, чинній до внесення змін Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству", базується на встановленому законом переважному праві добросовісного орендаря та надає сторонам при застосуванні цієї процедури можливість змінювати істотні умови договору.

Питання застосування статті 33 Закону України "Про оренду землі" (у відповідних редакціях) неодноразово було предметом розгляду Верховного Суду. Зокрема, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 03.11.2021 у справі №903/1030/19 та постанові Верховного Суду від 03.11.2021 у справі №910/7864/20 суди зазначили, що стаття 33 Закону України ''Про оренду землі'' прямо передбачала подання орендарем у строки, визначені у частині другій цієї статті, повідомлення саме про поновлення договору оренди землі. Шляхом надсилання орендодавцю відповідного письмового повідомлення орендар мав завчасно продемонструвати наявність у нього наміру продовжити користування земельною ділянкою. А орендодавець, будучи обізнаним із таким наміром, отримував можливість спланувати подальші дії у зв'язку зі спливом строку договору оренди землі, зважити доцільність пошуку інших потенційних орендарів, а за їх наявності - зіставити пропоновані ними умови оренди з умовами, викладеними у проєкті додаткової угоди, яку надав орендар.

Матеріалами справи підтверджується, що позивачем дотримано порядку поновлення строку договору дії оренди землі, встановленого ч. ч. 1-5 статті 33 Закону України "Про оренду землі", а саме: за 30 днів до закінчення строку дії договору оренди направлено клопотання про поновлення договору оренди з проектом додаткової угоди.

Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проєктом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення (частина п'ята статті 33 Закону України "Про оренду землі") (постанова Великої Палати Верховного Суду від 03.11.2021 у справі №903/1030/19).

Отже суд доходить висновку, що в розумінні ч.6 ст.33 Закону України "Про оренду землі" відповідачем не висловлено заперечень у поновлені договорів оренди землі упродовж місяця після закінчення строку дії договорів оренди землі №521 та №322 від 19.08.2017.

Стосовно доводів відповідача про неналежне виконання умов договорів, суд зазначає, що відповідно до висновків щодо застосування норм права, викладених в постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 21.09.2022 у справі №926/2720/21: "У випадку якщо орендодавець, заперечуючи проти позову про визнання укладеним договору по частині шостій статті 33 Закону України "Про оренду землі", посилається на неналежне виконання орендарем своїх обов'язків, то саме на нього покладається доведення таких обставин, а вони підлягають встановленню судами, та, за умови їх підтвердження це є підставою для відмови у задоволенні позову."

Відповідно до ч.1 ст.21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.

Орендар земельної ділянки зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку, а в разі оренди земельної ділянки в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом - також і орендну плату за водний об'єкт (абзац 7 ч.2 ст.25 Закону України "Про оренду землі").

Оскільки спірні земельні ділянки з кадастровими номерами: 0522286100:05:000:4700 та 0522285600:03:000:0480 перебувають в комунальній власності до відносин сторін стосовно розміру, порядку сплати орендної плати застосовуються положення Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010.

За правилами пп.41.1.1 п.41.1 ст.41 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 контролюючими органами є, зокрема податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.

Відповідно до пп.269.1.2 п.269.1 ст.269 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 платниками плати за землю є, зокрема платники орендної плати - землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди.

Відповідно до положень абз.1 п.288.1 ст.288 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Абзацом 1 п.286.5 ст.286 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 визначено, що нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, разом із детальним розрахунком суми податку, який, зокрема, але не виключно, має містити кадастровий номер та площу земельної ділянки, розмір ставки податку та розмір пільги зі сплати податку.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 31.08.2021 у справі №903/1030/19, вказано, що для поновлення договору оренди землі з підстав, передбачених частиною шостою статті 33 Закону України "Про оренду землі", необхідна наявність таких юридичних фактів:

- орендар належно виконує його обов'язки за цим договором;

- він повідомив орендодавця в установлені законом строки про намір поновити договірні відносини на новий строк;

- до листа-повідомлення додав проєкт додаткової угоди про поновлення договору оренди землі;

- продовжує користуватись виділеною земельною ділянкою;

- орендодавець упродовж місяця після закінчення строку договору оренди землі письмово не повідомив орендаря про заперечення у поновленні цього договору (постанови від 10.04.2018 у справі №594/376/17-ц, від 22.09.2020 у справах №313/350/16-ц та № 159/5756/18).

Судом враховується, що контролюючий орган (на який покладено функції адміністрування податків (в тому числі орендної плати за земельні ділянки комунальної власності), зокрема організацію та контроль за їх сплатою) - Головне управління ДПС у Вінницькій області листом №11195/5/02-32-13-09-14 від 06.09.2024 повідомило про наявність станом на 04.09.2024 заборгованості Фермерського господарства "Агроеко Поділля" зі сплати орендної плати за договорами №521 та №322 від 19.08.2017. Факт заборгованості з орендної плати станом на дату закінчення строку дії договорів оренди сторони під час здійснення провадження в цій справі визнали.

Втім, долучена відповідачем платіжна інструкція №1895586087803 від 22.04.2025 свідчить про сплату Фермерським господарством "Агроеко Поділля" лише 106000,00 грн орендної плати через 8 місяців після закінчення строку дії договорів та судом не приймається як доказ належного виконання обов'язків за договорами №322 та №521 від 19.08.2017.

З урахуванням зазначеного, суд доходить висновку, що обставини неналежного виконання відповідачем зобов'язань за договорами оренди землі №521 та №322 від 19.08.2017 є доведеними.

Суд також враховує, що переважне право орендаря на укладення договору оренди землі на новий строк, не може домінувати над виключним правом орендодавця як власника земельної ділянки щодо користування та розпорядження нею на власний розсуд після закінчення строку дії договору оренди землі. Аналогічний правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 28.05.2024 у справі №604/648/23 та від 12.04.2024 у справі №131/970/23.

У ст.16 Закону України "Про оренду землі" (у чинній редакції) визначено, що укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами земельних торгів. Укладення договору оренди земельної ділянки може бути здійснено на підставі цивільно-правового договору або в порядку спадкування.

Положеннями ст.124 ЗК України визначено спеціальний порядок передачі земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, в оренду громадянам та юридичним особам.

Відповідно до правовідносин щодо процедури укладення договору оренди землі на новий строк в порядку реалізації переважного права орендаря на укладення договору оренди на новий строк шляхом судового розгляду такої вимоги не є застосовними положення абзацу 4 Розділу Перехідні положення Закону України ''Про оренду землі''. Натомість за загальним правилом дії законів у часі застосуванню підлягає стаття 33 Закону України ''Про оренду землі'' в редакції, чинній на момент звернення з такою вимогою, адже вказівки про інше положення законодавства не містять. (Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 23.11.2023 у справі №906/1314/21).

Стаття 33 Закону України ''Про оренду землі'' (як у попередній, так і у чинній редакції) встановлює алгоритм дій орендаря та орендодавця за наявності наміру поновити договір оренди землі та передбачає певні правові запобіжники для захисту орендаря від умисного й безпідставного ухилення орендодавця від продовження орендних правовідносин за відсутності для цього підстав та за наявності добросовісної поведінки орендаря.

У межах розумної та добросовісної поведінки орган державної влади чи місцевого самоврядування як орендодавець, що представляє власника у спірних правовідносинах, може взагалі відмовити орендарю в укладенні договору, повідомивши його про наявність належних підстав для цього, зокрема про рішення орендодавця як власника більш розумно розпорядитись землею (в тому числі виставити право оренди на торги), чи вказавши на неналежне виконання орендарем умов договору.

Статтею 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Положення ст.76, 77 ГПК України передбачають, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Згідно до ст.86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

З огляду на вищевикладене, оцінивши подані докази, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.

Щодо судових витрат.

За правилами ст.129 ГПК України витрати зі сплати судового збору в сумі 4844,80 грн залишаються за позивачем.

Керуючись ст.7, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 18, 42, 45, 46, 73, 74, 76, 77, 78, 79, 80, 86, 91, 123, 129, 226, 231, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 242, 326, 327 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позову в справі №902/1180/25 відмовити.

2.Витрати зі сплати судового збору в сумі 4844,80 грн за звернення з позовом у справі №902/1180/25 залишити за Фермерським господарством "Агроеко Поділля".

3. Повне рішення надіслати сторонам.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (ст. 256, 257 ГПК України).

5. Повне рішення складено 26 травня 2026 р.

Суддя Нешик О.С.

кількість прим. рішення:

1 - до справи;

2, 3 - представнику ФГ "Агроеко Поділля" адвокату Дмитришиній Т.І. - в електронній формі до електронного кабінету в підсистемі ЄСІТС та на адресу електронної пошти ( ІНФОРМАЦІЯ_1 );

4, 5 - Липовецькій міській раді Вінницького району Вінницької області - в електронній формі до електронного кабінету в підсистемі ЄСІТС та на адресу електронної пошти (lypovetsmr@gmail.com)