Справа № 521/7269/26
Провадження №2-о/521/303/26
26 травня 2026 року м. Одеса
Хаджибейський районний суд м. Одеси у складі:
головуючий суддя - Плавич І.В.,
секретар судового засідання - Положенцева Є.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа -Хаджибейський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місто Одеса) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України,-
ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеною заявою, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 , у смт. Козацьке, Бериславського району, Херсонської області, Україна, помер батько заявника - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 громадянин України.
Заявник зазначив, 19 жовтня 2025 року о 11:38 год надійшло повідомлення від інспектора гуманітарного штабу Новокаховської МВА (старости) селища Козацьке Каховського району - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , про те, що 19.10.2025 року приблизно щ 10:00 год. за адресою: АДРЕСА_1 внаслідок влучання ФПВ дрону зс рф отримав тілесні ушкодження голови несумісні з життям ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до викладеного старшим слідчим Ананійчук Б.О. відкрито кримінальне провадження 12025230000001627 від 19.10.2025 року в Єдиному реєстрі досудового розслідування за ч. 2 ст. 438 КК.
Отримавший тілесні ушкодження голови несумісні з життям ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
03 квітня 2026 року N?104 адвокатський запит направлено до Головного управління Національної поліції в Херсонській області щодо надання інформації про стан досудового розслідування у кримінальному провадженні 12025230000001627 та надання документів в ході якого буде підтверджено смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
07 квітня 2026 року N?1322-2026 Головне управління Національної поліції в Херсонській області повідомило, що досудове розслідування здійснюється слідчим відділом УСБУ в Херсонській області та з метою ознайомлення з матеріалами кримінального провадження рекомендують звернутися до СВ УСБУ в Херсонській області за електронною адресою.
08 квітня 2026 року N?105 адвокатський запит направлено до Слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Херсонській області щодо надання інформації у кримінальному провадженні 12025230000001627 від 19.10.2025 за фактом смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 внаслідок атаки БпЛа військовослужбовцями зс рф ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Козацьке Каховського району Херсонської області.
10.04.2026 року N?71/20-2544 Слідчий відділ Управління Служби безпеки України в Херсонській області повідомив, що огляд місця події та судово-медична експертиза трупа ОСОБА_2 після вчинення кримінального правопорушення не проводилася, оскільки с. Козацьке перебуває у безпосередній близькості від зони бойових дій, тому евакуювати тіло не надавалось можливим. В ході досудового слідства встановлено, що ОСОБА_2 похований в дворі за місцем мешкання: АДРЕСА_1 .
Відповідно до заяви від 20.03.2025 року N?97 про реєстрацію смерті
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , Хаджибейський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України від 20.03.2026 року N?910/22.23-18 повідомив, що не має можливості на підставі повідомлення від інспектора гуманітарного штабу Новокаховської МВА (старости) селища Козацьке Каховського району - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . зареєструвати смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , рекомендовано з даного питання звернутися до суду.
Заявник та його представник в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися судом у відповідності до вимог ст. 128 ЦПК України.
Представник заінтересованої особи Хаджибейський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом у відповідності до вимог ст. 128 ЦПК України.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов'язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п. 35 рішення від 07.07.1989 року Європейського суду з прав людини у справі «Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії» (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).
Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (§ 66 - 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08 листопада 2005 року у справі «Смірнова проти України»).
Відомості про розгляд справ (залишення позову без руху, повернення позовної заяви, дані про відкриття провадження та дати призначення справи до розгляду) публікуються на офіційному веб-сайті Малиновського районного суду м. Одеси у відповідності до Рішення ради суддів загальних судів № 12 від 28 лютого 2013 року «Про організацію роботи з інформаційного наповнення і функціонування офіційних веб-сайтів загальних судів на офіційному веб-порталі судової влади України» та відправлено до ЄДРСР.
Європейський суд з прав людини неодноразово вказував, що на зацікавлену сторону покладається обов'язок проявляти належну увагу в захисті своїх інтересів та вживати необхідних заходів, щоб ознайомитись із подіями процесу (див. серед іншого «Гуржій проти України», заява № 326/3, 01 квітня 2008 року, «Олександр Шевченко проти України», № 8771/02, § 27, 26 квітня 2007 року). Поряд з цим, Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) неодноразово наголошував, що національні суди мають організовувати судові провадження таким чином, щоб забезпечити їх ефективність та відсутність затримок (див. рішення ЄСПЛ від 02 грудня 2010 року у справі «Шульга проти України» № 16652/04).
У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши і оцінивши надані докази в їх сукупності, вважає, що заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є сином померлого громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер, ІНФОРМАЦІЯ_1 у смт. Козацьке, Бериславського району, Херсонської області, Україна, що підтверджується актовим записом №89 виданий Виконавчим комітетом Козацької селищної ради Бериславського району Херсонської області.
Встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 на території України смт. Козацьке, Бериславського району, Херсонської області, помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується підтверджується:
- кримінальним провадженням 12025230000001627 від 19.10.2025 року в Єдиному реєстрі досудового розслідування за ч. 2 ст. 438 КК.
Відповідно до ч. 3 ст. 49 ЦК України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Відповідно до ч.ч. 2 та 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є таким, що не відповідає умовам діючого законодавства України і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Отже, заявник позбавлений можливості реєстрації в законному порядку факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в органах РАЦС, оскільки видане їй на окупованій території свідоцтво про смерть її батька є таки, що не відповідає умовам діючого законодавства України і не має ніякої юридичної сили.
Враховуючи викладене, до даних правовідносин підлягають застосуванню положення ст. 317 ЦПК України та Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».
Згідно п. п. 1, 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є таким, що не відповідає умовам діючого законодавства України і не створює правових наслідків.
Тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території (ст. 1 ч. 2 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для про ведення державної реєстрації смерті є рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Не надаючи оцінки легітимності документам, виданим на тимчасово окупованій території, оскільки за законом такі документи є таким, що не відповідає умовам діючого законодавства України і не створюють правових наслідків, тому що видані органами та/або особами, передбаченими частиною другою ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», суд має виходити із самого факту смерті особи.
Будь-які докази, які свідчать про протилежне, у суду відсутні. Іншого способу захистити свої права заявник не має.
Відповідно до ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Зокрема, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. 8 ч.1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Встановлення факту смерті має для заявниці юридичне значення, оскільки потрібно йому для державної реєстрації смерті батька та отримання свідоцтва про смерть.
За таких обставин, суд вважає, що зібрані у справі докази та їх належна оцінка свідчать про наявність підстав для встановлення факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Михайлівка, Бериславський район, Херсонської області, Україна, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на території України - смт. Козацьке, Бериславського району, Херсонської області, у віці 71 років..
Згідно з вимогами ч. 4 ст. 317 ЦПК України дане рішення підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст. ст. 259, 263-265, 315, 319 ЦПК України, суд-
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Хаджибейський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місто Одеса) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України- задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , с. Михайлівка, Бериславський район, Херсонської області, Україна, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на території України - смт. Козацьке, Бериславського району, Херсонської області, у віці 71 років.
Вказане рішення є підставою для Хаджибейського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) для державної реєстрації смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , с. Михайлівка, Бериславський район, Херсонської області, Україна, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на території України - смт. Козацьке, Бериславського району, Херсонської області, та видачі свідоцтва про смерть.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя: І.В. Плавич