ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"02" грудня 2010 р. Справа № 2a-3197/10/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
оловуючого судді Боброва Ю.О.
за участю секретаря судового засідання Кривун О.О.
представників позивача: Буджака В.М., Семанишина М.Д.
третьої особи на стороні позивача, яка не заяваляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_1
представника відповідача: Григоришина В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: Івано-Франківської міської ради, третіх осіб на стороні позивача, які не заявалють самостійних вимог на предмет спору - громадян ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та органу самоорганізації населення - "Квартального комітету приватного сектора мікрорайону Пасічна"
до Тисменицької районної державної адміністрації Івано-Франківської області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору -громадянки ОСОБА_3
про визнання нечинним розпорядження від 10.08.2009 року № 564, -
Івано-Франківська міська рада звернулася до суду з адміністративним позовом до Тисменицької районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_3 про визнання нечинним розпорядження № 564 від 10.08.2009 року «Про затвердження матеріалів із землеустрою, що посвідчують право власності земельної ділянки гр. ОСОБА_3 ».
Ухвалою суду в якості третіх осіб на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору залучені громадяни ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та орган самоорганізації населення -«Квартальний комітет приватного сектора мікрорайону Пасічна».
Позовні вимоги мотивовані тим, що 10 серпня 2009 року Тисменицькою районною державною адміністрацією прийнято розпорядження № 564 «Про затвердження матеріалів із землеустрою, що посвідчують право власності земельної ділянки гр. ОСОБА_3 ». Згідно вказаного розпорядження ОСОБА_3 затверджено матеріали із землеустрою, що посвідчують її право власності на земельну ділянку площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства на території Загвіздянської сільської ради, за межами населеного пункту с. Загвіздя, на вул. Польовій, та передано у власність земельну ділянку площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства. Однак, спірна земельна ділянка не належить до земель державної власності. Відповідач не має жодних картографічних матеріалів (планів, схем, тощо), проектів землеустрою, техніко-економічних обґрунтувань розвитку території району, а також будь-яких рішень чи актів органів державної влади, які б підтверджували віднесення спірної земельної ділянки в урочищі «Нивки»(«Черешенька») до державної власності Тисменицького району. Земельна ділянка, яка надана ОСОБА_3 . Тисменицькою районною державною адміністрацією згідно оскаржуваного розпорядження знаходиться в межах населеного пункту м. Івано-Франківська. У відповідності до пункту 4 рішення виконавчого комітету Івано-Франківської обласної ради від 21.11.1989 року № 190, враховуючи те, що значна частина земель землекористувачів Тисменицького району передана під розміщення підприємств, організацій та установ міста Івано-Франківська, зобов'язано виконавчий комітет міської ради та Тисменицький райвиконком внести зміни в земельно-облікові документи, включивши в межі міста Івано-Франківська 3413,1 га земель згідно з додатком № 4 до даного рішення. До земель міста Івано-Франківська згідно цього рішення і передано 325,3 га земель колишнього радгоспу «Авангард». Підтвердженням того, що Тисменицька районна державна адміністрація надала земельну ділянку, яка не належить до державної власності та входить до межі м. Івано-Франківська є також Схема межі між містом Івано-Франківськ та Загвіздянською сільською радою, розроблена ДП «Івано-Франківський інститут землеустрою». На вказаній схемі встановлено межі населених пунктів у відповідності з рішенням облвиконкому № 190 від 21.11.1989 року та Плану землекористування КПП-1-8-97, тобто з врахування територій переданих у 1989 році місту Івано-Франківську. Також на вказаній території відображено територію, яка згідно з генпланом відноситься до мікрорайону «Черешеньки», та територію, яка передана розпорядженнями Тисменицької РДА у приватну власність громадян.
Представники позивача в судовому позовні вимоги підтримали з підстав наведених в позовній заяві. Крім того зазначили, що згідно ухвали Івано-Франківської міської ради від 22 жовтня 1991 року «Про включення в межі м. Івано-Франківська території птахофабрики «Авангард'включено в межі м. Івано-Франківська землі птахофабрики «Авангард», які були передані їй в користування при включенні села Пасічна в межі міста, загальною площею 362,9 га. У зв'язку з цим, саме Івано-Франківська міська рада має право розпоряджатися спірною земельною ділянкою, а розпорядження Тисменицької районної державної адміністрації від 10 серпня 2009 року № 564 «Про затвердження матеріалів із землеустрою, що посвідчують право власності земельної ділянки гр. ОСОБА_3 »є протиправним.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - громадянин ОСОБА_1 підтримав позовні вимоги та дав суду аналогічні викладеним вище пояснення.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив. Суду пояснив, що земельний масив -урочище «Нивки'це землі колишнього радгоспу «Авангард». Твердження позивача про те, що згідно пункту 4 рішення виконавчого комітету Івано-Франківської обласної ради народних депутатів від 21 листопада 1989 року «Про надання для несільськогосподарського використання, переведення громадських земель в присадиби та внесення змін в земельно-облікові документи» та ухвали Івано-Франківської міської ради від 22 жовтня 1991 року «Про включення в межі м. Івано-Франківська території птахофабрики «Авангард'розпорядником спірного земельного масиву «Нивки'є Івано-Франківська міська рада є безпідставним, оскільки до рішення виконавчого комітету Івано-Франківської обласної ради від 21 листопада 1989 року № 190 не були додані картографічні матеріали, що унеможливлює встановити, які саме землі були включені в межі міста Івано-Франківська. Ухвала Івано-Франківської міської ради від 22 жовтня 1991 року «Про включення в межі м. Івано-Франківська території птахофабрики «Авангард'є також незаконною з моменту її ухвалення, оскільки згідно статті 10 Земельного кодексу України від 18 грудня 1990 року міська рада не наділена повноваження щодо зміни меж міста. Згідно довідки Загвіздянської сільської ради від 10 червня 2009 року № 694 за померлим батьком громадянки ОСОБА_3 - ОСОБА_4 , спадкоємцем якого вона є, рахується земельна ділянка площею 0,10 га для ведення особистого селянського господарства. Комісія, яка проводила обстеження межі між Загвіздянською сільською та Івано-Франківською міською радами від 16 лютого 2009 року в своєму висновку встановила факт незаконності включення територій урочищ «Нивки», «Черешеньки'та під очисними спорудами шкірфірми «Плай'до складу земель міста Івано-Франківська. Просив задоволенні позову відмовити.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_3 суду пояснила, що колгосп «Авангард'надав її батьку - ОСОБА_4 , спадкоємцем якого вона є, в користування земельну ділянку для ведення підсобного господарства. В 1993 році в ході інвентаризації земель, проведеної з ініціативи Загвіздянської сільської ради, здійснювалися обміри цієї земельної ділянки та постійно сплачувався податок за її використання. Вказану земельну ділянку вона використовує для ведення особистого селянського господарства, хоча, на даний час проживає в місті Івано-Франківську. Просила в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, третіх осіб на стороні позивача та відповідача, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
10 серпня 2009 року Тисменицькою районною державною адміністрацією прийнято розпорядження № 564 «Про затвердження матеріалів із землеустрою, що посвідчують право власності земельної ділянки гр. ОСОБА_3 ».
Цим розпорядженням затверджено ОСОБА_3 матеріали із землеустрою, що посвідчують право власності земельної ділянки площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства на території Загвіздянської сільської ради, за межами населеного пункту с. Загвіздя, на вул. Польовій та вирішено передати їй у власність земельну ділянку площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства.
Відповідно до статті 17 Земельного Кодексу України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
В статті 173 Земельного Кодексу України (в редакції від 01.01.2002 року) зазначено, що межа району, села, селища, міста, району у місті -це умовна замкнена лінія на поверхні землі, що відокремлює територію району, села, селища, міста, району у місті від інших територій. Межі району, села, селища, міста, району у місті встановлюються і змінюються за проектами землеустрою, які розробляються відповідно до техніко-економічного обґрунтування їх розвитку, генеральних планів населених пунктів.
До розмежування державної та комунальної власності розпорядження землями в межах населених пунктів здійснюється відповідно до пункту 12 розділу Х «Перехідні положення'Земельного Кодексу України, а саме до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів -відповідні органи виконавчої влади.
Право сільських, селищних, міських рад приймати рішення щодо встановлення меж населеного пункту роз'яснено Рішенням Конституційного Суду України N 11-рп/2001 від 13.07.2001 року. Згідно пункту 4 цього Рішення положення пункту 41 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні'про те, що до компетенції сільських, селищних, міських рад належить прийняття рішень з питань адміністративно-територіального устрою, треба розуміти так, що вирішення цих питань не віднесено виключно до повноважень державних органів і може здійснюватися сільськими, селищними, міськими радами в межах і порядку, визначених цим та іншими законами України.
Конституція України визнає право за територіальною громадою та органами місцевого самоврядування самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України, що цілком узгоджується з положеннями пункту 2 статті 4 Європейської Хартії місцевого самоврядування, відповідно до якого місцева влада в межах закону має повне право вирішувати будь-яке питання, що не вилучено із сфери її компетенції і вирішення якого не доручено жодному іншому органу.
У відповідності до статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.
Таким чином, землями в межах населених пункту -міста Івано-Франківська має право розпоряджатися Івано-Франківська міська рада.
Відповідно до пунктів 12, 13 частини 1 статті 9 Земельного кодексу УРСР (в редакції від 08.07.1970 року) обласні ради народних депутатів, їх виконавчі комітети в межах і в порядку, встановлених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, на території області: вирішують відповідно до статті 53 цього Кодексу питання про зміну меж і розмірів землекористувань при укрупненні і розукрупненні колгоспів, а також сільськогосподарських підприємств і організацій місцевого підпорядкування, змінюють межі районів у зв'язку з передачею територій селищних і сільських Рад та окремих населених пунктів у межах області.
Згідно Положення про порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою Української РСР, затвердженого Указом Президії Верховної Ради Української РСР від 12 березня 1981 року, зміна меж районів проводиться виконавчим комітетом обласної Ради народних депутатів за поданням виконавчих комітетів відповідних районних, міських (міст обласного підпорядкування) Рад народних депутатів.
Отже, до повноважень виконавчих комітетів обласних рад входили зміна меж районів у межах області та зміна меж землекористувань при розукрупненні колгоспів, а також сільськогосподарських підприємств і організацій місцевого підпорядкування.
У відповідності до пункту 4 рішення виконавчого комітету Івано-Франківської обласної ради від 21.11.1989 року № 190, враховуючи те, що значна частина земель землекористувачів Тисменицького району передана під розміщення підприємств, організацій та установ міста Івано-Франківська, зобов'язано виконавчий комітет міської ради та Тисменицький райвиконком внести зміни в земельно-облікові документи, включивши в межі міста Івано-Франківська 3413,1 га земель, згідно з додатком № 4 до даного рішення.
Землі радгоспу «Авангард», що включалися до території міста Івано-Франківська, згідно даного рішення, складали 325, 3 га.
Ухвалою Івано-Франківської міської ради народних депутатів восьмої сесії XXI скликання від 22 жовтня 1991 року «Про включення в межі м. Івано-Франківська території птахофабрики «Авангард'включено в межі м. Івано-Франківська землі птахофабрики «Авангард», які були передані їй в користування при включенні села Пасічна в межі міста, загальною площею 362, 9 га.
Судом вже встановлено, що межі району, села, селища, міста, району у місті встановлюються і змінюються за проектами землеустрою, які розробляються відповідно до техніко-економічного обґрунтування їх розвитку, генеральних планів населених пунктів. Порядок розробки, затвердження та використання проектів землеустрою встановлюється положеннями Закону України «Про землеустрій».
На схемі розробленій ДП «Івано-Франківський інститут землеустрою'висвітлені пропозиції встановлення меж м. Івано-Франківська, запропоновані межі між містом та Загвіздянською сільською радою (НПВ №3- - 2009) з врахуванням рішення облвиконкому № 190 від 21.11.1989 року та проекту формування території і встановлення меж сільської ради населеного пункту (КПП-1-8-97). Також на вказаній схемі відображено територію, яка згідно з генпланом могла б відноситися до мікрорайону «Черешеньки», та територію, яка передана розпорядженнями Тисменицької райдержадміністрації у приватну власність громадян с. Загвіздя Тисменицького району.
Проект формування території і встановлення меж сільської ради населеного пункту Загвіздя (КПП-1-8-97), як вбачається з матеріалів справи, з головою Івано-Франківської міської ради не погоджений.
Відповідно до вказаної Схеми пропозицій земельна ділянка ОСОБА_3 площею 0,15 га знаходиться на території м. Івано-Франківська і не віднесена до державної власності.
Доказів на підтвердження існування проекту землеустрою, розробленого та затвердженого у встановленому законодавством порядку суду не представлено.
Згідно частини 1 статі 83 Земельного Кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст є комунальною власністю.
Частина 2 статті 83 Земельного кодексу України встановлює, що у комунальні власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.
Статтею 7 Закону України «Про розмежування земель державної та комунальної власності'встановлено, що при розмежуванні земель державної та комунальної власності до земель комунальної власності територіальних громад сіл, селищ, міст передаються усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної власності та земель, віднесених до державної власності, земельні ділянки за межами населених пунктів, на яких розташовані об'єкти комунальної власності, землі запасу, які раніше були передані територіальним громадам сіл, селищ, міст відповідно до законодавства України, земельні ділянки, на яких розміщені об'єкти нерухомого майна, що є спільною власністю територіальної громади та держави.
Спірне розпорядження відповідача на предмет законності перевірялося прокуратурою Івано-Франківської області. Під час перевірки встановлено, що територія земельних ділянок урочища «Нивки», вище вулиці Польова, приблизно площею 37 га, згідно проекту формування території 1997 року до Загвіздянської сільської ради не відноситься. Загвіздянською сільською радою рішення про виділення земельної ділянки по вул. Польовій для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_3 не приймалося.
Підсумовуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що позивач безпідставно вважає, що земельні ділянки за межами населеного пункту с. Загвіздя Тисменицького району, на вул. Польовій, відносяться до території міста Івано-Франківська. Разом з тим, відповідач до встановлення чи зміни на місцевості меж адміністративно - територіальних утворень також не вправі приймати рішень щодо розпорядження земель.
Крім того, судом установлено, що ухвалою Івано-Франківської міської ради народних депутатів восьмої сесії XXI скликання від 22.10.1991 року неправомірно включено в межі м. Івано-Франківська землі птахофабрики «Авангард» в розмірі 37,6 га. Включення в межі міста вказаної частини землі суперечить рішенню виконавчого комітету Івано-Франківської обласної ради від 21.11.1989 року № 190.
Згідно з додатком № 4 до рішення виконавчого комітету Івано-Франківської обласної ради від 21.11.1989 року № 190 до земель міста Івано-Франківська передано 325,3 га земель колишнього радгоспу «Авангард».
У відповідності до статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб про захист яких вони просять.
Таким чином, суд вважає, що ухвала Івано-Франківської міської ради народних депутатів восьмої сесії XXI скликання від 22.10.1991 року в частині включення в межі м. Івано-Франківська землі птахофабрики «Авангард'в розмірі 37, 6 га є протиправною та підлягає скасуванню.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним і скасувати розпорядження Тисменицької районної державної адміністрації Івано-Франківської області від 10.08.2009 року № 564 «Про затвердження матеріалів із землеустрою, що посвідчують право власності земельної ділянки гр. ОСОБА_3 ».
Визнати протиправною і скасувати ухвалу Івано-Франківської міської ради народних депутатів восьмої сесії XXI скликання від 22 жовтня 1991 року в частині включення в межі міста Івано-Франківська земель птахофабрики «Авангард'площею 37, 6 га.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Бобров Ю.О.
Постанова в повному обсязі складена 07.12.2010 року.