Справа № 515/913/26
Провадження № 2-а/515/1524/26
Татарбунарський районний суд Одеської області
про направлення справи за підсудністю
26 травня 2026 року м. Татарбунари
Суддя Татарбунарського районного суду Одеської області Луцюк В.О., дослідивши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Татарбунарської міської ради, дільничного офіцера громади Андрієнка Ю.В. дільниці відділу поліції №2 Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області про визнання протиправними та нечинними правових актів, протиправним та скасування індивідуального акта, -
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Виконавчого комітету Татарбунарської міської ради, дільничного офіцера громади Андрієнка Ю.В. дільниці відділу поліції №2 Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області, у якому просить визнати протиправними та нечинними правові акти: №122 від 27.07.2022 р., №247 від 28.12.2022 р., №247 номер 2 від 18.01.2022 р.; визнати протиправним та скасувати індивідуальний акт від 24.06.2022 року, прийнятий рішенням Виконавчого комітету Татарбунарської міської ради під час дії воєнного стану.
На підставі протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 25.05.2026 р., матеріали вказаної позовної заяви передано у провадження судді Луцюка В.О.
Дослідивши позовну заяву з доданими матеріалами, суд дійшов висновку, що вона не підсудна Татарбунарському районному суду Одеської області, у зв'язку з чим підлягає передачі за підсудністю до належного суду.
Відповідно до ст.8 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом. Вказана норма кореспондується з положеннями ст.6 Конвенції, відповідно до якої в поняття «суд, встановлений законом», входить лише той суд, до підсудності якого віднесений розгляд тієї чи іншої справи.
З положень ч.1 ст.171 КАС України слідує, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ч.1 ст.20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності суб'єктів у сфері медіа, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників суб'єктів у сфері медіа, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;
3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні, або особами без громадянства; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;
5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років";
6) адміністративні справи за позовними заявами територіального центру комплектування та соціальної підтримки з приводу тимчасового обмеження громадян України у праві керування транспортним засобом під час мобілізації.
Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частинами першою та третьою цієї статті (ч.2 ст.20 КАС України).
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, предметом спору у цій справі є оскарження рішень суб'єкта владних повноважень - Виконавчого комітету Татарбунарської міської ради.
Разом з тим, з системного аналізу норм ч.1 ст.19, ч.2 ст.20 КАС України вбачається, що вищезазначені публічно-правові спори законодавцем віднесено до предметної підсудності окружних адміністративних судів, оскільки такі спори не входять у вичерпний перелік справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Таким чином, заявлений ОСОБА_1 позов за своєю предметною підсудністю повинен розглядатися не місцевим загальним судом, а окружним адміністративним судом.
Частиною 5 ст. 171 КАС України передбачено, що в разі встановлення судом того, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому ст. 29 КАС України.
Згідно з п.2 ч.1 ст.29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ст.30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються. Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
З врахуванням вищенаведеного, суд вважає за необхідне передати вказану справу до Одеського окружного адміністративного суду.
Керуючись ст.ст.19, 20, п. 2 ч.1 ст.29 КАС України, -
Матеріали за позовною заявою ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Татарбунарської міської ради, дільничного офіцера громади Андрієнка Ю.В. дільниці відділу поліції №2 Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області про визнання протиправними та нечинними правових актів, протиправним та скасування індивідуального акта передати для розгляду за підсудністю до Одеського окружного адміністративного суду.
Передачу адміністративної справи здійснити на підставі даної ухвали не пізніше пяти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання апеляційної скарги - не пізніше пяти днів після залишення її без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення (проголошення) шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя В.О. Луцюк