Справа № 589/2548/26
Провадження № 2-а/589/94/26
22 травня 2026 рокум. Шостка
Суддя Шосткинського міськрайонного суду Сумської області Теміров Ч.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Відділу поліції №1 (м. Глухів) Шосткинського РУП ГУНП в Сумській області про визнання незаконною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,
Представник позивача звернувся до Шосткинського міськрайонного суду Сумської області з адміністративним позовом до Відділу поліції №1 (м. Глухів) Шосткинського РУП ГУНП в Сумській області про визнання незаконною та скасування постанови серії ЕНА № 4363849 від 27.03.2025 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення в сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі за ч.2 ст. 126 КУпАП відносно ОСОБА_1 .
Судом встановлено, що справа не підсудна Шосткинському міськрайонному суду Сумської області з таких мотивів.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, але за умови, що ця справа відноситься до юрисдикції цього суду, віднесеної процесуальним законом.
Підсудність - це розмежування компетенції між окремими ланками судової системи і між адміністративними судами однієї ланки щодо розгляду і вирішення справ, які належать до адміністративної юрисдикції.
Відповідно до частини 1 статті 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до частини 2 статті 26 КАС України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
З аналізу вищенаведених правових норм вбачається, що Кодекс адміністративного судочинства України встановлює декілька видів територіальної підсудності, в тому числі: загальну (залежно від місця проживання чи місцезнаходження відповідача) та альтернативну (за вибором позивача).
Тобто, такий спір може бути розглянуто судом за вибором позивача: за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивача або за місцезнаходженням відповідача.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що адреса реєстрації місця проживання позивачки ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 . Місцезнаходження відповідача: АДРЕСА_2 , що належить до територіальної юрисдикції Глухівського міськрайонного суду Сумської області.
Згідно з пунктом другим частини 1 статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до частин 6 та 8 статті 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Слід зазначити, що в силу вимог ч.1 ст. 318 КАС України порушення правил підсудності є безумовною підставою для скасування в подальшому рішення суду першої інстанції з направленням справи на новий розгляд за встановленою законом підсудністю.
Таким чином, враховуючи, що дії, які необхідно здійснити суду у випадку виявлення ним порушення правил підсудності, виходячи з положень п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України дійшов до висновку, що дана справа підлягає передачі за підсудністю до належного суду - Глухівського міськрайонного суду Сумської області
На підставі викладеного, керуючись ст. 29, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу поліції №1 (м. Глухів) Шосткинського РУП ГУНП в Сумській області про визнання незаконною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення - направити за підсудністю до Глухівського міськрайонного суду Сумської області.
Ухвала може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
СуддяЧ.М.Теміров