Рішення від 26.01.2011 по справі 5/80-1942

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"26" січня 2011 р.Справа № 5/80-1942

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Андрушків Г.З.

Розглянув справу

за позовом Тернопільського міжрайонного природоохоронного прокурора Тернопільської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, вул. Шашкевича 3, м. Тернопіль.

до відповідача Комунального підприємства "Шумськкомунсервіс" вул. Б. Хмельницького,10, м. Шумськ, Тернопільської області

за участю представників від:

Прокурор: Якубець К.В.- помічник природоохоронного прокурора;

Позивача: Сушко А. С. - завідувач юридичного сектору (довіреність № 1-13257-1 від 05.10.2010 р.);

Відповідача: ОСОБА_3 - директор КП "Шумськкомунсервіс" (наказ від 24.07.2009р.);

Семиволос С.С. - юрист Шумської міської ради (довіреність №12 від 10.01.2011 р.)

Суть справи:

В розпочатому судовому засіданні прокурору та представникам сторін роз'яснено права і обов'язки сторін, передбачені ст.ст.20, 22, 29, 81-1 ГПК України.

Тернопільський міжрайонний природоохоронний прокурор Тернопільської області звернувся до господарського суду в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області про стягнення з комунального підприємства «Шумськкомунсервіс»203163,83грн. збитків, завданих державі внаслідок самовільного використанням водних ресурсів.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, підтримані в судовому засіданні повноважними представниками прокуратури та позивача, Тернопільський міжрайонний природоохоронний прокурор посилається на порушення відповідачем природоохоронного законодавства, яке виражається у самовільному здійсненні забору підземних вод без наявності дозволу на спеціальне водокористування, чим заподіяно державі збитків на загальну суму 203163грн.83коп.

У відзиві на позов №265 від 30.12.10 р. (вх. № 8050 від 05.01.2011 р.) відповідач частково заперечує проти позову, посилаючись на те, що оскільки 01.11.2008 р. між КП "Шумськкомунсервіс" та ПП ОСОБА_5 було укладено договір №1112/01 на виготовлення та погодження документів на спеціальне водокористування, а проведеними перевірками охоплені періоди з 01.01.2008р. по 03.06.2008р. та з 04.06.2008р. по 17.03.2009р., то розрахунок розміру відшкодування збитків при самовільному водокористуванні слід нараховувати за 6 місяців і відповідно збитки становлять 22339,00грн. У відповідності до свого статуту відповідач за будь-яких обставин повинен забезпечувати постачання води споживачам, чим підтримувати життєдіяльність міста. КП "Шумськкомунсервіс", як користувач природними надрами, впродовж 2008-2010 рр. здійснював податкові платежі за спожиту воду, що підтверджується інформацією наданою Шумським відділенням Кременецької МР ДПІ №5023 від 29.12.2010р.

У запереченні проти відзиву на позов(лист №1-1/97 від 11.01.2011 р.(вх. №8239(н) від 12.01.2011р.)) позивач зазначив, що спеціальне водокористування здійснюється виключно на підставі дозволу, який виданий державним органом охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення, проте в охоплені перевіркою періоди у відповідача був відсутній відповідний дозвіл на спеціальне водокористування, про що свідчать матеріали проведених перевірок, а відтак відповідач зобов'язаний відшкодувати завдані державі збитки.

Для вивчення матеріалів справи в судовому засіданні в порядку ст..77 ГПК України оголошувалась перерва з 12.01.2011р. до 26.01.2011 р. до 11год.00хв.

Після перерви відповідач звернувся до суду з клопотанням (лист №10 від 25.01.2011р. (вх.№8642(н) від 26.01.2011р.)), в якому просить суд розстрочити стягнення збитків в сумі 203163грн.83коп. строком на 10 років -до 01 січня 2021 року, посилаючись на те, що підприємство відповідача є збитковим, його фінансовий стан вкрай незадовільний, а також те, що за інформацією Шумського відділення Пенсійного Фонду України та Шумського відділення Кременецької МР ДПІ підприємство відповідача станом на 01.01.2011 року заборгувало по сплаті обов'язкових платежів відповідно 200979грн.87коп. та 19804грн.58коп. -всього на загальну суму 220602грн.45коп.

Представник позивача проти розстрочки виконання рішення строком на 10 років заперечив, посилаючись на те, що такий строк є надто великим.

Прокурор, враховуючи те, що відповідач є комунальним підприємство, яке повністю забезпечує життєдіяльність міста, а також важкий фінансовий стан даного підприємства, проти розстрочки рішення не заперечив, проте зазначив, що строк 10 років є надто великим.

В судовому засіданні представник відповідача з позовними вимогами прокурора погодився, проте зважаючи на важкий фінансовий стан підприємства просить розстрочити стягнення збитків в сумі 203163грн.83коп. хоча б на 5 років.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши думку прокурора, пояснення представників сторін, судом встановлено наступне:

Відповідно до ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", далі -Закон, використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.

Відповідно до п. 9 ст. 44 Водного кодексу України, користувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу. У разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення, дозвіл на спеціальне водокористування видається державними органами охорони навколишнього природного середовища (ч. 1 ст. 49 Водного кодексу України).

Згідно ст.ст. 20, 35 Закону державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки відноситься до компетенції спеціально уповноважених органів державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів.

Перевіркою проведеною державною екологічною інспекцією у Тернопільській області на предмет дотримання природоохоронного законодавства встановлено, що Комунальним підприємством "Шумськкомунсервіс", в порушення вимог ст.ст. 38, 68 Кодексу України про надра, ст.ст. 44, 49 Водного кодексу України, за період з 01.01.2008 року по 03.06.2009 року самовільно, без наявності дозволу на спеціальне водокористування, здійснило забір 41900мі підземних вод та за період з 04.06.2008 року по 17.03.2009 року самовільно, без наявності дозволу на спеціальне водокористування, здійснило забір 94700 мі підземних вод.

Даний факт порушення підтверджується актом перевірки дотримання природоохоронного законодавства від 17.03.2009р., який підписаний представниками сторін без заперечень; протоколом про адміністративне правопорушення №002843 від 17.03.2009р.; постановою про накладення адміністративного стягнення від 23.03.2009р.; розрахунками розміру відшкодування збитків при самовільному водокористуванні КП "Шумськкомунсервіс"; довідкою б/н і б/д КП "Шумськкомунсервіс" про кількість забраної води за період з 01.01.2008р. по 17.03.2009р.; висновком судово-екологічної експертизи від 22.04.2009р.

Окрім того, відповідно до ст. 35 ГПК України, вирок суду, що набрав законної сили, є обов'язковим для господарського суду при вирішення спору з питань, чи мали місце певні дії та ким вони вчинені.

Так вироком Шумського районного суду Тернопільської області від 09.07.2009р. у кримінальній справі №1-47 про обвинувачення ОСОБА_6, встановлено, що останній працюючи директором КП "Шумськкомунсервіс", …достовірно знаючи про відсутність спеціального дозволу на користування надрами та дозволу на спеціальне водокористування . незаконно протягом періоду з січня 2008 року по 17 березня 2009 року із 2-х артезіанських свердловин організував видобування корисних копалин загальнодержавного значення в кількості 136600 метрів кубічних, чим спричинено державним інтересам тяжкі наслідки у вигляді матеріальної шкоди на суму 53165грн.

В подальшому, перевіркою проведеною державною екологічною інспекцією у Тернопільській області 19 березня 2010 року на предмет дотримання природоохоронного законодавства встановлено, що Комунальне підприємство "Шумськкомунсервіс" і надалі, в порушення вимог ст.ст. 38, 68 Кодексу України про надра, п.9 ст. 44, ст. 49 Водного кодексу України, за період з 01.08.2009 року по 24.08.2009 року самовільно, без наявності дозволу на спеціальне водокористування, здійснило забір 731,04мі підземних вод та за період з 25.08.2009 року по 01.02.2010 року самовільно, без наявності дозволу на спеціальне водокористування, здійснило забір 5550,26 мі підземних вод.

Даний факт порушення підтверджується актом перевірки дотримання природоохоронного законодавства від 19.03.2010р., який підписаний представниками сторін без заперечень; протоколом про адміністративне правопорушення №005315 від 19.03.2010р.; приписом №3-1/697 від 22.03.2010р. Державної екологічної інспекції у Тернопільській області; розрахунками розміру відшкодування збитків при самовільному водокористуванні КП "Шумськкомунсервіс"; довідкою б/н і б/д КП "Шумськкомунсервіс" про кількість забраної води за період з 18.03.2009р. по 28.02.2010р.; висновком судово-екологічної експертизи від 19.07.2010р. №3-1/2244/1670 від 19.07.2010р.

Також, даний факт порушення підтверджений і вироком Шумського районного суду Тернопільської області від 01.11.2010р. у кримінальній справі №1-64/2010р. про обвинувачення ОСОБА_3 як директора КП "Шумськокомунсервіс", в якому встановлено факт забору у період з 01 серпня 2009 року по 01 лютого 2010 року в кількості 6281,3 метрів кубічних води за відсутності спеціального дозволу на водокористування, що призвело до заподіяння державі шкоди на суму 149 998,83грн.

У відповідності до ст. 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України. Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.

Відповідно до ст. 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою відповідальність згідно із законодавством України. Особи, які винні у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування несуть відповідальність за порушення водного законодавства.

Згідно з вимогами ст.68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" - надалі Закон України, відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у: зокрема, самовільному спеціальному використанні природних ресурсів (п. "з" ч.2 ст. 68 даного Закону України).

Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України (ч.4 ст.68 Закону України).

Як слідує із розрахунків розміру відшкодування збитків при самовільному водокористуванні, проведених Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області у відповідності до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 р. №389, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.08.2009р. за №767/16783 та що підтверджено вищезазначеними вироками Шумського районного суду Тернопільської області від 09.06.2009р. та від 01.11.2010р. сума збитків, завданих внаслідок самовільного використання водних ресурсів (без дозволу на спеціальне водокористування) в період з 01.01.2008р. по 01.02.2010р. становить 203163грн.83коп., які відповідно до ст.ст.110,111 Водного кодексу України та ст.68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" відповідач повинен відшкодувати.

Відповідач на день розгляду справи не надав суду будь-яких доказів, які б свідчили про відшкодування відповідачем збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів.

Щодо посилання відповідача як на підставу часткового заперечення проти позову на те, що оскільки 01.11.2008 р. між КП "Шумськкомунсервіс" та ПП ОСОБА_5 було укладено договір №1112/01 на виготовлення та погодження документів на спеціальне водокористування, а проведеними перевірками охоплені періоди з 01.01.2008р. по 03.06.2008р. та з 04.06.2008р. по 17.03.2009р., то розрахунок розміру відшкодування збитків при самовільному водокористуванні слід нараховувати за 6 місяців і відповідно збитки становлять 22339,00грн., то останні не можуть бути взяті судом до уваги, так як спеціальне водокористування здійснюється виключно на підставі дозволу, який виданий державним органом охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення, проте в охоплені перевіркою періоди у відповідача був відсутній відповідний дозвіл на спеціальне водокористування, про що свідчать матеріали проведених перевірок, вищезазначені вироки Шумського районного суду Тернопільської області та що визнав і повноважний представник відповідача в судовому засіданні.

З огляду на викладене та відповідно до вимог ст.ст.33,34 ГПК України, ст.1166 Цивільного кодексу України, ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" п.9 ст. 44, ст. ст. 48, 49, 111 Водного кодексу України позовні вимоги Тернопільського міжрайонного природоохоронного прокурора Тернопільської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області про стягнення з КП "Шумськомунсервіс" 203163грн.83коп. збитків, є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Відповідно до п.35 ст. 4 ЗУ "Про Державний бюджет за 2011 рік" установлено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2011 рік у частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності. Пунктом 1 ст.20 Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" встановлено, що джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2011 році є надходження до спеціального фонду місцевих бюджетів, що визначені частиною другою статті 69 Бюджетного кодексу України. А відповідно до п.7 ч.2 ст. 69 Бюджетного кодексу України до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів -50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим -20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя -70 відсотків.

Розглянувши клопотання відповідача про розстрочку стягнення збитків в сумі 203163грн.83коп. строком на 10 років до 1 січня 2021року, яке за своєю правовою природою є заявою про розстрочку виконання рішення, приймаючи до уваги важкий фінансовий стан підприємства, враховуючи існування значної заборгованості підприємства перед бюджетами та державними цільовими фондами в загальній сумі 220602грн.45коп., що підтверджується листом №215/02 від 20.01.2011р. Управління Пенсійного фонду України в Шумському районі, листом №114 від 20.01.2011р. Шумського відділення Кременецької міжрайонного Державної податкової інспекції Тернопільської області, звітами про фінансові результати підприємства за 2008-2010 роки, листом №19 від 12.01.2011р. Шумської міської ради Тернопільської області та поясненнями директора КП "Шумськкомунсервіс" в судових засіданнях, враховуючи значний розмір збитків та те, що КП "Шумськкомунсервіс" є комунальним підприємством Шумської міської ради Тернопільської області, яке створене для задоволення міських та суспільних потреб міста Шумськ Тернопільської області, і яке зокрема за будь-яких обставин повинне забезпечувати постачання води споживачам, чим підтримувати життєдіяльність міста, установ та організацій, що розміщенні на його території, та враховуючи, що негайне виконання рішення в повній сумі унеможливить виконання підприємством покладених на нього функцій по благоустрою міста та паралізує роботу підприємства, що в свою чергу може призвести до погіршення соціально-економічного, екологічного та санітарного стану міста Шумськ Тернопільської області, а тому суд з метою стабільності роботи Комунального підприємства "Шумськкомунсервіс" на підставі п.6 ст.83 ГПК України вважає за можливе частково задовольнити клопотання відповідача і розстрочити виконання рішення суду на 48 місяців (4 роки) зі сплатою суми боргу щомісячно відповідними частинами.

Державне мито і витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, згідно ст. 49 ГПК України, покладаються на відповідача.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 44,49,110,111 Водного кодексу України, ст.ст.20, 35, 68 ЗУ "Про охорону навколишнього природного середовища" та ст.ст. 43, 49, 82, 83 п.6, 84, 85 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Комунального підприємства "Шумськкомунсервіс" вул. Б.Хмельницького,10, м. Шумськ, Тернопільської області, код 34043157:

- в дохід спеціального фонду місцевого бюджету Шумської міської ради на р/р 33111331700601, код бюджету 24062100, ідентифікаційний код одержувача 23588763 в УДК у Шумському районі, МФО 838012 - 203163 грн. 83 коп. збитків, завданих державі внаслідок самовільного водокористування, розстрочивши виконання рішення в цій частині на 4 роки зі сплатою до 28.02.2011р. -4250грн.00коп., до 31.03.2011р. -4250грн.00коп., до 30.04.2011р. -4250грн.00коп., до 31.05.2011р. -4250грн.00коп., до 30.06.2011р. -4250грн.00коп., до 31.07.2011р. -4250грн.00коп., до 31.08.2011р. -4250грн.00коп., до 30.09.2011р. -4250грн.00коп., до 31.10.2011р. -4250грн.00коп., до 30.11.2011р. -4250грн.00коп., до 31.12.2011р. -4250грн.00коп., до 31.01.2012р. -4250грн.00коп., до 29.02.2012р. -4250грн.00коп., до 31.03.2012р. -4250грн.00коп., до 30.04.2012р. -4250грн.00коп., до 31.05.2012р. -4250грн.00коп., до 30.06.2012р. -4250грн.00коп., до 31.07.2012р. -4250грн.00коп., до 31.08.2012р. -4250грн.00коп., до 30.09.2012р. -4250грн.00коп., до 31.10.2012р. -4250грн.00коп., до 30.11.2012р. -4250грн.00коп., до 31.12.2012р. - 4250грн.00коп., до 31.01.2013р. -4250грн.00коп., до 28.02.2013р. -4250грн.00коп., до 31.03.2013р. -4250грн.00коп., до 30.04.2013р. -4250грн.00коп., до 31.05.2013р. -4250грн.00коп., до 30.06.2013р. -4250грн.00коп., до 31.07.2013р. -4250грн.00коп., до 31.08.2013р. -4250грн.00коп., до 30.09.2013р. -4250грн.00коп., до 31.10.2013р. -4250грн.00коп., до 30.11.2013р. -4250грн.00коп., до 31.12.2013р. - 4250грн.00коп., до 31.01.2014р. -4250грн.00коп., до 28.02.2014р. -4250грн.00коп., до 31.03.2014р. -4250грн.00коп., до 30.04.2014р. -4250грн.00коп., до 31.05.2014р. -4250грн.00коп., до 30.06.2014р. -4250грн.00коп., до 31.07.2014р. -4250грн.00коп., до 31.08.2014р. -4250грн.00коп., до 30.09.2014р. -4250грн.00коп., до 31.10.2014р. -4250грн.00коп., до 30.11.2014р. -4250грн.00коп., до 31.12.2014р. -4250грн.00коп., до 31.01.2015р. - 3413грн.83коп.;

- в доход Державного бюджету України (р/р 31111095700002, банк ГУДКУ у Тернопільській області, одержувач УДК у м. Тернополі, код банку 838012, код 23588119) - 2031грн.64коп. державного мита;

- 236грн.00коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу на р/р 31210264700002 у ГУДКУ у Тернопільській області, МФО 838012, код ЄДРПОУ 23588119, одержувач: УДК у м. Тернополі.

3. Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Суддя Г.З. Андрушків

Повне рішення складено "03".02.2011р.