26 травня 2026 року м. Дніпросправа № 340/8057/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Коршуна А.О. (доповідач),
суддів: Чепурнова Д.В., Сафронової С.В.,
розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25.03.2026р. у справі № 340/8057/25
за позовом:ОСОБА_1
до: про:ІНФОРМАЦІЯ_1 визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
26.11.2025р. ОСОБА_1 , в особі представника - Мельник О.О., звернувся за допомогою засобів поштового зв'язку до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, судом першої інстанції позов зареєстрований 28.11.2025р.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04.12.2025р. у справі №340/8057/25 позовну заяву залишено без руху та позивачу надано строк для усунення недоліків позовної заяви.
На виконання вимог вищезазначеної ухвали представником позивача, було надано суду першої інстанції - уточнену позовну заяву, за якою судом першої інстанції 15.12.2025р. відкрито провадження у справі №340/8057/25 та справу призначено до судового розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Представник позивача, посилаючись у адміністративному позові, з урахуванням уточненого позову на те, що відповідачем безпідставно відмовлено позивачу в оформлені відстрочки від мобілізації протоколом від 16.10.2025 за №153, тому просив суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, за результатом розгляду заяви від 06.10.2025, за протоколом від 16.10.2025 за №153, подану відповідно до п. 14 ч.1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 повторно розглянути його заяву від 06.10.2025 про надання відстрочки, на підставі п. 14 ч.1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25.03.2026р. у справі №340/8057/25 в задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено.
Представник позивача, не погодившись з вищезазначеним рішенням суду, 06.04.2026р. за допомогою засобів поштового зв'язку подав до суду апеляційної інстанції апеляційну скаргу, яка зареєстрована судом 10.04.2026р.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 13.04.2026р. у справі №340/8057/25 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25.03.2026р. у справі №340/8057/25 та з метою забезпечення апеляційного розгляду вищезазначеної апеляційної скарги з суду першої інстанції витребувано матеріали адміністративної справи №340/8057/25.
Матеріали адміністративної справи №340/8057/25 надійшли до суду апеляційної інстанції 20.04.2026р.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 21.04.2026р. у справі №340/8057/25 справу призначено до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження з 12.05.2026р., про що судом апеляційної інстанції у встановлений чинним процесуальним законодавством спосіб та порядок було повідомлено учасників справи.
Представник позивача - адвокат Мельник О.О. посилаючись у апеляційній скарзі на те, що судом першої інстанції під час розгляду справи зроблено висновки, які суперечать фактичним обставинам справи, що призвело до прийняття ним рішення у справі з порушенням норм чинного законодавства, просив скасувати рішення суду першої інстанції від 25.03.2026р. та постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Відповідач правом на подачу відзиву не скористався.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Перевіривши доводи апеляційних скарг та матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги і заявлених вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Під час розгляду справи, як судом першої інстанції так і апеляційним судом встановлено, що 06.10.2025р., ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про надання йому відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією на підставі пункту 14 частини 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», у зв'язку із здійсненням постійного догляду за особою з інвалідністю І (або ІІ) групи, яка є членом сім'ї другого (або третього) ступеня споріднення.
На підтвердження наявності підстав на отримання відстрочки від призову до заяви були додані наступні документи: копію паспорту громадянина України та ідентифікаційний код ОСОБА_1 ; копію військового квитка; копію паспорта громадянина України та ідентифікаційний код ОСОБА_2 ; довідку ЛКК №73; довідку Новоархангельської селищної ради №1124 від 11.03.2025; довідку ЛКК №125; довідку ЛКК №126; довідку ЛКК №127; довідку ЛКК №326; акт від 02.10.2025; копію свідоцтва про смерть ОСОБА_3 ; копію свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 ; копію свідоцтва про шлюб серія НОМЕР_2 ; копію свідоцтва про розірвання шлюбу; копію свідоцтва про народження серія НОМЕР_3 ; копія свідоцтва про народження ОСОБА_1 та копію рішення суду
17.10.2025р. №10/8712 ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 направлено повідомлення про те, що комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянуто заяву ОСОБА_1 та документи, що подані на підтвердження обстави відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно пункту 14 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», та що протоколом від 16.10.2025р. №153 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та повідомлено, що ОСОБА_1 підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на загальних підставах. Причини відмови: « За п.14 ч.1 ст.23 Закону №3543-ХІІ не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, зокрема, члени сім'ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім'ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім'ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи). У разі відсутності членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім'ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи.
Відповідно до вимог, зазначених у постанові КМУ від 16.08.2024 №930, подана заява про надання відстрочки встановленого зразка, але в ній не проставлена відмітка про відсутність інших осіб, які відповідно до закону зобов'язані та можуть здійснювати догляд.
З аналізу матеріалів долучених до заяви можна зробити висновок, що Ви звернулись за оформленням права на відстрочку, в зв'язку з необхідністю догляду за тіткою по лінії матері - ОСОБА_2 , яка є особою з інвалідністю І групи та для Вас є особою ІІІ ступеня споріднення.
В документах відсутній документ, що підтверджує інвалідність ОСОБА_2 .
Крім цього встановлено, що у ОСОБА_2 наявна особа другого ступеня споріднення, яка зобов'язана здійснювати за нею догляд (утримання) - сестра ОСОБА_4 .» /а.с. 25/.
Не погоджуючись з діями відповідача, представник позивача звернувся із вказаною позовною заявою до суду для захисту порушеного права позивача.
Відповідно до частини 1-3 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» №2232-XII від 25.03.1992р. захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає у тому числі проходження військової служби.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022р. у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України Про правовий режим воєнного стану постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який діє на сьогоднішній день.
Механізм реалізації повноважень та взаємодію між місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від підпорядкування і форми власності, органами військового управління, органами та підрозділами, що входять до системи поліції, та посадовими особами територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з організації проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначений Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560 (далі - Порядок №560).
Додатком 5 до Порядку № 560 визначено перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», згідно якого до відповідача подаються документи, що підтверджують право на відстрочку за п.14 ч.1 ст.23 вищевказаного закону є: документи, що підтверджують інвалідність та потребу в догляді - довідка до акта огляду МСЕК (за формою № 157-1/о) або посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги/пенсії по інвалідністю І або ІІ групи, висновок ЛКК (лікарсько-консультативної комісії) закладу охорони здоров'я про потребу особи з інвалідністю у постійному сторонньому догляді (якщо це не зазначено в довідці МСЕК); документи, що підтверджують родинні зв'язки заявника з особою з інвалідністю (свідоцтва про народження, шлюб тощо), які доводять 2-й ступінь (внуки, рідні брати/сестри, дідусь/бабуся) або 3-й ступінь споріднення; документи про відсутність родичів 1-го ступеня споріднення (батьків, чоловіка/дружини, дітей особи з інвалідністю) або документи, що підтверджують їхню неможливість здійснювати догляд (довідка МСЕК чи висновок ЛКК про їхню власну потребу в догляді, свідоцтво про смерть, документ про перебування під арештом чи відбування покарання). Документи, що підтверджують факт здійснення догляду; документ про отримання компенсації (надбавки) на догляд за особою (якщо вона оформлена через органи соцзахисту) або Акт встановлення факту здійснення постійного догляду (складається спеціальною комісією при виконавчому органі місцевої ради за формою згідно з Додатком 8 до Порядку № 560); паспорт громадянина України та РНОКПП (ідентифікаційний код) військовозобов'язаного та особи, за якою здійснюється догляд; військово-обліковий документ (військовий квиток або тимчасове посвідчення).
Відповідно до пунктів 56, 57 Порядку № 560, відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
Згідно із пунктом 58 Порядку № 560, за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.
Відповідно до ч. 7 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до п. 1, 8, 9, «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.
Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, (військовозобов'язаних та резервістів (далі- Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні, збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, крім іншого ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (пункт 59).
Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.
У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі Порядок № 560).
Пунктами 56-60 Порядку № 560 визначено, що відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (пункт 56).
Відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543-ХІІ умовами для реалізації права на відстрочку є:
зайнятість військовозобов'язаного, який є членом сім'ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю І або II групи, постійним доглядом за такою особою;
відсутність членів сім'ї першого ступеня споріднення із зазначеною особою, крім випадку коли такі члени сім'ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.
Як вбачається з матеріалів справи позивач звернувся до відповідача із заявою від 06.10.2025р. про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.14 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», як члену сім'ї третього ступеня спорідненості, який здійснює догляд за своєю тіткою, інвалідом І групи.
За результатами розгляду цієї заяви відповідачем надіслано позивачу повідомлення про ухвалення рішення від 16.10.2025 №153 щодо відмови у наданні відстрочки у зв'язку з тим, що:
- в додатках відсутній документ, що підтверджує інвалідність ОСОБА_2 ;
- встановлено наявність осіб другого ступеня споріднення - сестри;
- відсутнє документальне підтвердження, що особа другого ступеня споріднення не може здійснювати догляд, оскільки є особою, яка потребує постійного догляду за висновком МСЕК чи ЛКК закладу охорони здоров'я.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання вимог Порядку, затвердженого Постановою №560, позивачем при зверненні із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу у зв'язку зі здійсненням постійного догляду за родичем третього ступеня спорідненості, який є особою з інвалідністю І групи, не було надано належний доказ на підтвердження групи інвалідності ОСОБА_2 , а саме що ОСОБА_2 , є особою з інвалідністю І групи, а саме позивачем не було надано довідку серії ВТЭ -23 №085551 від 29.10.1991р., яку було зазначено в Акті про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) від 02.10.2025р., оскільки довідки ЛКК №73 та №126, які було надано до заяви підтверджують лише необхідність здійснення за ОСОБА_2 постійного догляду.
Щодо наявності осіб другого ступеня споріднення, а саме ОСОБА_4 , яка є рідною сестрою ОСОБА_2 , колегія суддів вважає, що з урахуванням похилого віку ОСОБА_4 (71 рік) та висновку, що сама потребує часткового стороннього догляду, що підтверджується довідкою ЛКК №127 /а.с. 16/, вона не має можливості здійснювати догляд своєї сестри ОСОБА_2 , яка є особою з інвалідністю І групи.
Приймаючи до уваги вищенаведені обставини справи, які були встановлені судом під час розгляду справи, та враховуючи наведені норми чинного законодавства, які регулюють відносини, що виникли між сторонами в даній справі, колегія суддів вважає, що позивач не надав всіх документів, які визначені додатком 5 до Порядку № 560 та надають право на відстрочку відповідно до п.14 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а саме не було надано довідку що підтверджує інвалідність І групи ОСОБА_2 серії ВТЭ -23 №085551 від 29.10.1991р.
На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги спростовані наведеними вище обставинами та нормативно - правовим обґрунтуванням, у зв'язку з чим підстав для скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.
Враховуючи вищенаведене колегія суддів вважає, що суд першої інстанції об'єктивно, повно, всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення, застосував до правовідносин, які виникли між сторонами у справі, норми права, які регулюють саме ці правовідносини, та постановив правильне рішення про відмову у задоволені позовних вимог, зроблені судом першої інстанції висновки відповідають фактичним обставинам справи, і оскільки під час апеляційного розгляду справи не було встановлено будь-яких порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які б потягли за собою наявність підстав для скасування або зміни оскаржуваного судового рішення, вважає необхідним рішення суду першої інстанції від 25.03.2026р. залишити без змін, а апеляційну скаргу позивача залишити без задоволення, оскільки доводи, які викладені у апеляційній скарзі, не спростовують правильності висновків суду першої інстанції, і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, а тому не можуть бути підставою для скасування рішення суду першої інстанції.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 311, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25.03.2026р. у справі №340/8057/25 - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з моменту її ухвалення та може бути оскаржена в порядку та строки встановлені ст. 329, 331 КАС України.
Постанову виготовлено та підписано - 26.05.2026р.
Головуючий - суддя А.О. Коршун
суддя Д.В. Чепурнов
суддя С.В. Сафронова