Постанова від 26.05.2026 по справі 280/7510/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2026 року м. Дніпросправа № 280/7510/25

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Чабаненко С.В. (доповідач),

суддів: Білак С.В., Юрко І.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Дніпро апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 07 листопада 2025 року в адміністративній справі №280/7510/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області «Про відмову в оформленні та виплаті допомоги на поховання гр. ОСОБА_1 за померлого ОСОБА_2 за заявою від 10.06.2025 року №3694» від 13.06.2025, п/с 923200117022;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про оформлення та виплату допомоги на поховання гр. ОСОБА_1 за померлого ОСОБА_2 за заявою від 10.06.2025 року №3694», та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 07 листопада 2025 року позовні вимоги задоволено, суд:

- визнав протиправним та скасував рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області «Про відмову в оформленні та виплаті допомоги на поховання гр. ОСОБА_1 за померлого ОСОБА_2 за заявою від 10.06.2025 року №3694» від 13.06.2025, п/с 923200117022;

- зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про оформлення та виплату допомоги на поховання гр. ОСОБА_1 за померлого ОСОБА_2 за заявою від 10.06.2025 року №3694», та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні;

- стягнув на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору в розмірі 1211,20 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області..

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржене рішення та ухвалити нове рішення, яким у позові відмовити. В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що позивачу правомірно відмовлено у виплаті допомоги на поховання, оскільки статтею 53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» допомога на поховання пенсіонера виплачується в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті, в той же час ОСОБА_2 на момент смерті пенсію не отримував і з заявою про поновлення виплати не звертався. Апелянт вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, рішення суду винесене з порушенням норм матеріального права, а тому є підстави для його скасування.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження відповідно до вимог ст. 311 КАС України.

Перевіривши підстави для апеляційного перегляду, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України № НОМЕР_1 .

ОСОБА_1 є сином громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до паспорту серії НОМЕР_2 .

ІНФОРМАЦІЯ_3 батько позивача ОСОБА_2 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 від 05.06.2025.

10.06.2025 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою, в якій просив виплатити допомогу на поховання ОСОБА_2 .

Позивачем разом із заявою надані скановані копії оригіналів наступних документів: паспорт ОСОБА_1 № НОМЕР_1 , дата видачі - 22.11.2021 Вознесенівський відділ у місті Запоріжжі УДМСУ в Запорізькій області; довідка про реєстрацію місця проживання №1175546-2022 видана УДМСУ в Запорізькій області 16.09.2022; картка платника податків ОСОБА_1 ; довідка за реквізитами ОСОБА_1 щодо виплати через банківську установу; свідоцтво про смерть ОСОБА_2 , видане Заводським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеси) від 05.06.2025 серія НОМЕР_3 , місце смерті - село Єлисеївка, Бердянський район, Запорізької області; витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання від 05.06.2025 № 00051612712.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 13.06.2025 №923200117022 позивачу відмовлено у оформлені та виплаті допомоги на поховання ОСОБА_2 , оскільки виплата пенсії призупинена з 01.05.2023 у зв'язку з тривалою неоплатою відповідно до п.4 ч.1 ст.49 Закону №1058. За життя отримувач пенсійних виплати до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою щодо поновлення виплати пенсії, в тому числі із повідомленням про неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення російської федерації не звертався.

Позивач, не погодившись з рішенням відповідача «Про відмову в оформленні та виплаті допомоги на поховання гр. ОСОБА_1 за померлого ОСОБА_2 за заявою від 10.06.2025 року №3694» від 13.06.2025, п/с 923200117022, звернувся з позовом до суду.

Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновку, що факт призупинення виплати пенсії жодним чином не позбавляє громадянина України статусу пенсіонера. Навіть призупинення нарахування та виплати пенсії ОСОБА_2 не позбавляло його статусу пенсіонера, що передбачав наявність у нього всіх гарантій, передбачених статтею 46 Конституції України та Законом № 1058-IV. Суд першої інстанції акцентував увагу на тому, що згідно наведених вище норм законодавства виплата вказаної допомоги пов'язується лише з фактом поховання пенсіонера і право на неї має особа, яка здійснила таке поховання. Жодних застережень, обмежень, заборон про виплату такої допомоги особам, що здійснили поховання пенсіонера, якому по тим чи іншим підставам призупинено виплату пенсії, діюче законодавство не містить.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9.07.2003р. №1058-IV (далі Закон №1058-IV).

Відповідно до ч.3 ст.9 Закону №1058-IV у солідарній системі надаються соціальні послуги за рахунок коштів Пенсійного фонду.

До соціальних послуг, передбачених цим Законом, належить допомога на поховання пенсіонера.

Статтею 53 Закону №1058-IV передбачено, що у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1 (далі -Порядок №22-1).

Пунктом 5.1 Порядку №22-1 вказано, що особа, яка звертається по допомогу на поховання, подає до органу, що призначає пенсію, документ, що посвідчує особу заявника, заяву про виплату допомоги на поховання (додаток 8), свідоцтво про смерть та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання (додаток 14 до Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24 липня 2008р. №1269/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 липня 2008р. за №691/15382) або довідку про смерть пенсіонера. У разі реєстрації смерті за межами України подається свідоцтво про смерть або інший документ, що підтверджує факт смерті, виданий компетентним органом іноземної держави.

Згідно із п.5.2 Порядку №22-1 заява про виплату допомоги на поховання та необхідні документи працівником структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, приймаються у порядку, передбаченому пунктом 4.2 розділу IV цього Порядку, та засобами програмного забезпечення передаються для опрацювання до структурного підрозділу з питань виплати пенсій органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку померлого пенсіонера.

Інформація про виплату допомоги на поховання додається до електронної пенсійної справи померлого пенсіонера.

Допомога на поховання виплачується в розмірі, визначеному чинним законодавством.

Допомога на поховання не виплачується в разі смерті особи, яка перебувала на повному державному утриманні (крім випадків, коли поховання здійснюється членами сім'ї або іншою особою).

Як встановлено з матеріалів справи, 10.06.2025 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою, в якій просив виплатити допомогу на поховання ОСОБА_2 .

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 13.06.2025 №923200117022 позивачу відмовлено у оформлені та виплаті допомоги на поховання ОСОБА_2 , оскільки виплата пенсії призупинена з 01.05.2023 у зв'язку з тривалою неоплатою відповідно до п.4 ч.1 ст.49 Закону №1058. За життя отримувач пенсійних виплати до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою щодо поновлення виплати пенсії, в тому числі із повідомленням про неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення російської федерації не звертався.

При цьому, до заяви позивач надав необхідні документи, передбачені Порядком №22-1, що не заперечується відповідачем.

При цьому, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області було прийнято рішення про відмову у виплаті позивачу допомоги на поховання, з огляду на те, що на момент смерті померлий ОСОБА_2 не отримував пенсію.

Надаючи оцінку вищезазначеному, колегія суддів зазначає, що відповідачем не заперечується обставина, що за життя ОСОБА_2 перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримував пенсію, призначену відповідно до Закону №1058.

Водночас, факт призупинення з 01.05.2023 виплати пенсії жодним чином не позбавляє громадянина України статусу пенсіонера. Навіть при призупиненні нарахування та виплати пенсії ОСОБА_2 зберігав статус пенсіонера з отриманням всіх гарантій, передбачених статтею 46 Конституції України та Законом № 1058, при цьому призупинення виплати пенсії такий статус не скасовує.

Окрім того, суд апеляційної інстанції також зауважує, що жодних застережень, обмежень, заборон про виплату такої допомоги особам, що здійснили поховання пенсіонера, якому по тим чи іншим підставам призупинено виплату пенсії, чинне законодавство не містить.

Припинення виплати пенсії не є підставою для втрати права на її отримання та похідні виплати, зокрема на допомогу на поховання. Право на таку допомогу виникає у зв'язку з фактом смерті особи, а не з фактом отримання пенсії в конкретний період.

Суд апеляційної інстанції наголошує, що нормами Закону №1058-IV передбачено саме підстави для припинення виплати пенсії, а не для її призупинення, що відповідач зазначає в оскаржуваному рішенні, та вважає обґрунтованою підставою для відмови особі, яка здійснила поховання, у виплаті допомоги на поховання померлого пенсіонера.

Водночас, суд не досліджує та не надає правову оцінку обставинам призупинення виплати пенсії померлому пенсіонеру, оскільки таке питання не є предметом спору у цій справі.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що позивач виконав усі умови, визначені Законом №1058-IV та Порядком №22-1, у зв'язку із чим підстави для відмови у виплаті спірної допомоги у відповідача відсутні.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відтак, доводи апеляційної скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області не спростовують правового обґрунтування, покладеного в основу судового рішення, тому не можуть бути підставою для скасування рішення суду першої інстанції.

З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні усіх обставин справи в їх сукупності.

Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки дана справа розглянута судом апеляційної інстанції у відповідності до вимог частини 1 статті 310 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного провадження та не відноситься до справ, передбачених частиною 4 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню.

Керуючись ст.ст. 311, 315, 316, 321, 322, 327, 328 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 07 листопада 2025 року в адміністративній справі №280/7510/25 - залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 07 листопада 2025 року в адміністративній справі №280/7510/25 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття і касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених ст. 328-329 КАС України.

Головуючий - суддя С.В. Чабаненко

суддя С.В. Білак

суддя І.В. Юрко