Постанова від 27.05.2026 по справі 160/32818/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2026 року м. Дніпросправа № 160/32818/25

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Сафронової С.В. (доповідач),

суддів: Кальника В.В., Чепурнова Д.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.02.2026 року у справі № 160/32818/25 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_2 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просить суд:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у перерахунку пенсії ОСОБА_3 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , з врахуванням довідок про заробітну плату від 23.06.2020 №2226/01-26, №2227/01-26, №2228/01-26 за період з моменту подачі заяви про перерахунок пенсії - з 26.09.2025, з врахуванням більш високих доходів, зазначених у довідках за п'ять років (60 місяців) підряд.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 26.09.2025 позивач через портал Пенсійного фонду України звернувся з проханням зробити перерахунок пенсії з врахуванням довідок про заробітну плату за період з 1985 по 1990, з 1990 по 1996 та з 1997. Відповідач надіслав позивачу повідомлення №5112642239/Ш-01/8-0400/25 від 24.10.2025 про розгляд звернення, яким відмовлено в перерахунку пенсії позивача з врахуванням довідок про заробітну плату від 23.06.2020 №2226/01-26, №2227/01-26, №2228/01-26. Відмова у перерахунку пенсії вмотивована тим, що зважаючи на дію Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» та активні бойові дії на всій території Луганської області документи архівної установи залишились на тимчасово окупованій території України, доступ до якої відсутній (лист державного архіву Луганської області від 08.07.2022 №07/2-13/257). Позивач вважає таку позицію відповідача протиправною, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.02.2026 року у справі № 160/32818/25 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - задоволено. Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у перерахунку пенсії ОСОБА_3 . Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , з врахуванням довідок про заробітну плату від 23.06.2020 №2226/01-26, №2227/01-26, №2228/01-26, починаючи з 26.09.2025, з врахуванням більш високих доходів, зазначених у довідках за п'ять років (60 місяців) підряд.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права просить рішення суду скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просить залишити рішення суду першої інстанції без змін як законне та обґрунтоване.

Дана адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV.

26.09.2025 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про перерахунок пенсії з врахуванням довідок про заробітну плату від 23.06.2020 №2226/01-26, №2227/01-26, №2228/01-26.

Листом від 24.10.2025 №56126-42239/Ш-01/8-0400/25 «Про розгляд звернення» Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомлено про те, що в матеріалах електронної пенсійної справи наявні архівні довідки про заробітну плату від 23.06.2020 №2226/01-26, №2227/01-26, №2228/01-26, за період роботи з травня 1985 року по червень 2000 року, які видані Трудовим архівом Лисичанської міської ради Луганської області та потребують підтвердження первинними документами. Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 18.12.2023 №1200-1102-9/26207 повідомлено про неможливість проведення перевірки у зв'язку з наступним. Зважаючи на дію Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні» та активні бойові дії на всій території Луганської області документи архівної установи залишились на тимчасово окупованій території України, доступ до якої відсутній (лист Державного архіву Луганської області від 08.07.2022 №07/2-13/257). Враховуючи викладене для проведення розрахунку розміру пенсії з урахуванням архівних довідок про заробітну плату від 23.06.2020 №2226/01-26, №2227/01-26, №2228/01-26 відсутні підстави.

Позивач вважає таку позицію відповідача протиправною, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.

Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції виходить із такого.

Статтею 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 встановлений порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.

За правилами ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування № 1058-IV від 09.07.2003, в редакції на час виникнення спірних правовідносин, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Відповідно до ч.1 ст.44 Закону № 1058-IV Закону № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Відповідно до ч.5 ст.45 Закону №1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1.

Відповідно до пп. 3 п. 2.1 розділу II Порядку № 22-1 для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 5).

Пунктом 2.10 Порядку №22-1 визначено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Відтак, умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.

Зазначена правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 29.07.2020 у справі № 341/1132/17.

В спірному випадку, як вбачається з довідок про заробітну плату від 23.06.2020 №2226/01-26, №2227/01-26, №2228/01-26, за період роботи з травня 1985 року по червень 2000 року, видані Трудовим архівом Лисичанської міської ради Луганської області, оформлені та видані на підставі особових рахунків, про що і зазначено в таких довідках. Таким чином, дані довідки відповідають вимогам Порядку №22-1, мають необхідні підписи всіх уповноважених на це осіб та містять печатку.

Відомості, що містяться у цих довідках, засвідчують факт нарахування заробітної плати у зазначений позивачем період. За формою і змістом вказані довідки відповідають вимогам п. 2.10 наведеного вище Порядку № 21-1, містять усю необхідну інформацію, що підтверджує підстави їх видачі та суми нарахованої позивачу заробітної плати.

Стосовно доводів відповідача про те, що в матеріалах електронної пенсійної справи наявні архівні довідки про заробітну плату від 23.06.2020 №2226/01-26, №2227/01-26, №2228/01-26, за період роботи з травня 1985 року по червень 2000 року, які видані Трудовим архівом Лисичанської міської ради Луганської області та потребують підтвердження первинними документами. Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 18.12.2023 №1200-1102-9/26207 повідомлено про неможливість проведення перевірки у зв'язку з наступним. Зважаючи на дію Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні» та активні бойові дії на всій території Луганської області документи архівної установи залишились на тимчасово окупованій території України, доступ до якої відсутній (лист Державного архіву Луганської області від 08.07.2022 №07/2-13/257). Враховуючи викладене для проведення розрахунку розміру пенсії з урахуванням архівних довідок про заробітну плату від 23.06.2020 №2226/01-26, №2227/01-26, №2228/01-26 відсутні підстави, суд апеляційної інстанції погоджується з судом першої інстанції про безпідставність таких доводів, оскільки неможливість перевірити відомості, зазначені у вказаних довідках, не є законодавчо встановленою підставою для позбавлення особи права на пенсію за віком в належному розмірі.

Підстави вважати надані довідки та відомості, що в них містяться, недостовірними, відповідачем не наведені, із матеріалів справи не вбачаються.

Також суд апеляційної інстанції враховує висновок, що міститься у постанові Верховного Суду від 21 лютого 2020 року у справі №291/99/17, що перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні позивачу пенсії.

У подальшому, вказана позиція підтримана Верховним Судом у постановах від 12 квітня 2021 року у справі № 219/4550/17, від 03 червня 2021 року у справі №127/8001/17.

Суд першої інстанції під час розгляду даної справи повно дослідив обставини, які мають значення для справи, ухвалив законне та обґрунтоване рішення.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Передбачені ст. 317 КАС України підстави для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення відсутні.

Керуючись ст. 311, 315, 316, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.02.2026 року у справі № 160/32818/25 - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки визначені ст.ст 328, 329 КАС України.

Головуючий - суддя С.В. Сафронова

суддя В.В. Кальник

суддя Д.В. Чепурнов