Рішення від 12.01.2011 по справі 14/170

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"12" січня 2011 р. Справа № 14/170

за позовом Рівненський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Великомидська сільська рада

до відповідача ТОВ "Завод мінеральної води "Маломидська"

про стягнення втрат сільськогосподарського виробництва в сумі 52 596 грн. 71 коп.

Суддя Марач В.В.

Представники:

Від позивача : представник по довіреності Кашицький А.Я.

Від відповідача : представник по довіреності Федорова О.В.

від прокуратури: помічник прокурора Данилюк О.С.

СУТЬ СПОРУ: Рівненський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Великомидської сільської ради звернувся в господарський суд з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Завод мінеральної води "Маломидська" в якому просить стягнути з останнього 52 596 грн. 71 коп. втрат сільськогосподарського виробництва завданих внаслідок вилучення сільськогосподарських угідь для потреб, не пов"язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом.

Представник Великомидської сільської ради в судовому засідання вимоги прокурора підтримав.

Відповідач надав суду відзив на позов в якому проти вимог, викладених в ньому заперечив пославшись на те, що він право на оренду земельної ділянки набув на аукціоні і, що ні оголошення в газеті «Віче Костопільщини» №42 від 18.10.2008 року, ні Угода про умови участі в земельних торгах від 12.11.2008р., ні договір оренди землі від 13.03.2009 р. не передбачали зобов'язання переможця аукціону відшкодувати втрати сільськогосподарського виробництва. Крім того зазначає, що відповідно до Листа Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель №6-8-1406/308 від 07.05.2009 року в умовах продажу земельної ділянки або права оренди, на думку Держземінспекції, повинен зазначатись розмір втрат сільськогосподарської виробництва та необхідність їх сплати переможцем аукціону в двомісячний термін після укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки. Всупереч зазначеному положенню втрати сільськогосподарського виробництва були затверджені Великомидською сільською радою лише 24.06.2010 року.

Розглянувши документи і матеріали, які подані учасниками процесу та зібрані судом, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини на яких грунтуються їх вимоги та заперечення, давши оцінку доказам, які мають значення для справи, господарський суд прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню.

При цьому суд керувався наступним.

15 травня 2007 року рішенням Великомидської сільської ради №107 земельну ділянку, що розташована в с. Великий Мидськ Костопільського району, Рівненської області було включено до переліку земельних ділянок, призначених для передачі права оренди на земельних торгах та надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду терміном на 5 (пять) років шляхом передачі права оренди на аукціоні для будівництва і обслуговування виробничих та складських приміщень.

18 жовтня 2008 року в газеті «Віче Костопільщини» №42 було опубліковано оголошення, відповідно до змісту якого, Великомидська сільська рада проводить аукціон із продажу земельних ділянок для здійснення підприємницької діяльності, які розташовані с.Великий Мидськ Костопільського району Рівненської області, який відбудеться 21 листопада 2008 р. об. 11.00 год. за адресою: с.Великий Мидськ Костопільського району Рівненської області в приміщенні будинку культури.

Під лотом №3 пропонувалась земельна ділянка для будівництва і обслуговування виробничих та складських приміщень площею 5000 кв.м. Нормативно грошова оцінка - 6636 грн..

21 листопада 2008 року був проведений земельний аукціон з передачі права оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення по лоту №3, що знаходиться за адресою: Рівненська область, Костопільський район, с.В.Мидськ для будівництва і обслуговування виробничих та складських приміщень площею 0,50 га., в якому взяло участь і товариство з обмеженою відповідальністю «Завод мінеральної води «Маломидська».

ТзОВ «Завод мінеральної води «Маломидська» було визнано переможцем земельних торгів як учасник під реєстраційним номером №1 згідно квитка учасника аукціону.

13 березня 2009 року між Великомидською сільською радою та ТОВ «Завод мінеральної води «Маломидська» був укладений договір оренди землі.

Згідно п.1 даного договору орендодавець надає згідно рішення Великомидської сільської ради від 09 жовтня 2008 року №130, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення - пасовища, яка знаходиться в межах населеного пункту Великомидської сільської ради Костопільського району, Рівненської області в селі Великий Мидськ.

Відповідно до п.2 Договору оренди землі в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,50 га.

Вищевказана земельна ділянка була передана Відповідачу ТзОВ «Завод мінеральної води «Маломидська» в оренду для будівництва і обслуговування виробничих та складських приміщень (п.15 Договору).

У відповідності до п.16 договору від 13.03.2009 р. цільове призначення земельної ділянки - землі запасу сільськогосподарського призначення.

Рішенням Великомидської сільської ради від 18.02.2009 року №173 «Про затвердження втрат сільськогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню» затверджено втрати сільськогосподарського призначення виробництва земельної ділянки площею 0,50 га, запроектованої для відведення в оренду на п'ять років шляхом передачі права оренди на аукціоні для будівництва і обслуговування виробничих та складських приміщень за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення на території села Великий Мидськ Костопільського району в сумі 19480,26 грн.

Після проведення Державним підприємством «Рівненський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» за замовленням Великомидської сільської ради нового розрахунку втрат 24.06.2010р. рішенням №278 затверджено втрати сільськогосподарського виробництва в сумі 52 596,71 грн., а рішення №173 від 18.02.2009 р. визнано таким, що втратило чинність.

Затвердження втрат сільськогосподарського виробництва в сумі 52 596,71 грн. на підставі вищевказаних рішень порушують права Відповідача як орендаря, є незаконним та суперечить нормам чинного законодавства України виходячи з наступного.

В силу вимог ч.1 ст.124 Земельного кодексу України (надалі-ЗК України) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

У відповідності до ч.1 ст.123 ЗК України рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі зміни цільового призначення земельних ділянок.

Частиною другою ст.124 ЗК України встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Відповідно до положень частин першої та другої статті 136 ЗК України органи державної влади або органи місцевого самоврядування, уповноважені приймати рішення про відчуження земельних ділянок державної чи комунальної власності, визначають перелік таких земельних ділянок для продажу на земельних торгах.

Відповідно до змісту оголошення в газеті «Віче Костопільщини» №42 від 18.10.2008 року не передбачається про відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва, в разі визнання переможцем аукціону.

Угодою про умови участі в земельних торгах від 12.11.2008р. не передбачено зобов'язання переможця аукціону (в даному випадку - ТзОВ «Завод мінеральної води «Маломидська») відшкодувати втрати сільськогосподарського виробництва. З аналізу положень вказаної Угоди передбачено лише обов'язок переможця земельного аукціону негайно підписати протокол земельних торгів та відшкодувати вартість виготовлення необхідної документації для підготовки земельної ділянки на земельні торги, та послуги ліцитатора згідно представлених Великомидською сільською радою рахунків. Зазначені вимоги Відповідачем було виконано належним чином.

Крім того, договір оренди землі від 13 березня 2010 року містить наступні обов'язки орендаря:

- приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому порядку;

- виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі;

- дотримуватися режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення;

- у п'ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки державної або комунальної власності подати копію договору відповідному органу держаної податкової служби.

Таким чином, ні оголошення газети «Віче Костопільщини» №42 від 18.10.2008 року, ні Угода про умови участі в земельних торгах від 12.11.2008р., ні договір оренди землі від 13.03.2009р. не покладає на Відповідача, як переможця аукціону, зобов'язання відшкодувати втрати сільськогосподарського виробництва.

Статтею 136 ЗК України встановлено порядок підготовки лотів на земельних торгах. Зокрема, відповідно до зазначеної статті:

1. Органи державної влади або органи місцевого самоврядування, уповноважені приймати рішення про відчуження земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об'єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної або комунальної власності, або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису), визначають перелік таких земельних ділянок для продажу на земельних торгах окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення містобудівного обґрунтування розміщення об'єкта.

2. Добір земельних ділянок державної або комунальної власності для формування переліку, зазначеного в частині першій цієї статті, здійснюється на підставі затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, регіональних або місцевих правил забудови. При доборі земельних ділянок враховуються маркетингові дослідження, інвестиційна привабливість, звернення громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.

3. Земельна ділянка, у тому числі та, на якій розташовані об'єкти нерухомого майна (будівлі, споруди) державної або комунальної власності, виставляється на земельні торги окремим лотом після:

а) визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх межовими знаками;

б) визначення вартості лота, при чому вартість земельної ділянки дорівнює її нормативній грошовій оцінці;

в) виготовлення технічного паспорта об'єкта продажу.

4. У технічному паспорті містяться відомості про:

а) розміри земельної ділянки;

б) місце розташування (адресу);

в) форму власності (державна чи комунальна);

г) грошову оцінку земельної ділянки або прав на неї (оренди, суперфіцію, емфітевзису) та оцінку розташованого на ній об'єкта нерухомого майна і стартову ціну лота;

ґ) природний і господарський стан земельної ділянки;

д) цільове призначення земельної ділянки;

е) містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки;

є) інвентаризаційний опис будівель і споруд (для забудованої земельної ділянки).

5. Технічний паспорт об'єкта продажу (лота), умови його продажу, у тому числі (у разі необхідності) вимоги щодо граничних термінів забудови земельної ділянки, розміру відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, визначення розміру пайової участі (внеску) у створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, затверджуються органом державної влади або органом місцевого самоврядування.

6. Положення про технічний паспорт об'єкта продажу (лота), який виставляється на земельні торги, затверджується Кабінетом Міністрів України.

7. Технічний паспорт об'єкта продажу (лота) та документація із землеустрою, необхідна для підготовки земельної ділянки до аукціону, виготовляються на замовлення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування чи державних органів приватизації, відповідно до їх повноважень щодо продажу земель, та після укладення договору купівлі-продажу об'єкта продажу (лота) передаються безоплатно покупцю цього об'єкта продажу (лота).

Всупереч зазначеному вище втрати сільськогосподарського виробництва були затверджені Великомидською сільською радою лише 24.06.2010 року.

Відповідно до ст.35 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» результатом проведення державної експертизи є висновок державної експертизи. Висновки державної експертизи повинні містити оцінку допустимості можливості прийняття рішення щодо об'єкта державної експертизи і враховувати соціально економічні наслідки. Висновки державної експертизи після їх затвердження спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері державної експертизи є обов'язковими для прийняття до розгляду замовником і врахування при прийнятті відповідного рішення щодо об'єктів державної експертизи.

Таким чингм в даному випадку, є незаконними дії Позивача щодо переобчислення суми втрат сільськогосподарського виробництва.

Згідно розрахунку втрат сільськогосподарського виробництва, які здійснені ДП «Рівненський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» на замовлення Відповідача, втрати сільськогосподарського виробництва земельної ділянки, запроектованої до відведення в оренду терміном на 5 (п'ять) шляхом передачі права оренди на аукціоні для будівництва і обслуговування виробничих та складських приміщень за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення на території с.Великий Мидськ Великомидської сільської ради Костопільського району Рівненської області 19 480, 26 грн. 1

Аналогічне положення містить висновок державної експертизи землевпорядної документації №3473» від 04.09.2008 року, яка проведена Рівненською регіональною філією ДП «Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України». При цьому зазначається, що в разі необхідності переможець аукціону має виготовити робочий проект зняття і використання родючого шару ґрунту та визначити остаточний розмір втрат, що підлягають до відшкодування.

Крім того, Великомидською сільською радою не було доведено до відомо Відповідача вищевказані рішення, в тому числі про збільшення сум втрат сільськогосподарського виробництва в сумі 52596,71 грн., що є грубим порушенням його прав як орендаря.

Таким чином, з огляду на вищенаведені норми законів, затвердження розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва при відчуженні прав на земельні ділянки (оренди, суперфіцію, емфітевзису), має визначатися до початку продажу таких прав на земельних торгах окремими лотами.

Також слід зазначити, що ініціатором вилучення сільськогосподарських угідь, а саме земельної ділянки, що розташована в с. Великий Мидськ Костопільського району, Рівненської області, для потреб, не пов"язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом була саме Великомидська сільська рада і, відповідно, виставивши на аукціон права на оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення для будівництва і обслуговування виробничих та складських приміщень, сільська рада фактично змінила цільове призначення зазначеної земельної ділянки.

Враховуючи вищенаведене, у ТзОВ «Завод мінеральної води «Маломидська» відсутній обов'язок відшкодувати втрати сільськогосподарського виробництва в сумі 52 596,71 грн., а відтак позов Рівненського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Великомидської сільської ради задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позову.

Суддя Марач В.В.

підписано "17" січня 2011 р.