33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
"10" січня 2011 р. Справа № 5/205
За позовом Заступника прокурора м.Рівне в інтересах держави в особі Рівненської міської ради
Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Управління Держкомзему в м.Рівне.
до відповідача підприємця ОСОБА_2
про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки, стягнення шкоди в розмірі 80 грн. 78 коп.
Суддя Войтюк В.Р.
В засіданні приймали участь: пом.прокурора Данилюк Т.М.
Від позивача : не з'явився
Від відповідача : не з'явився
від третьої особи: не з'явився
СУТЬ СПОРУ: Заступник прокурора м.Рівне звернувся до господарського суду з позовною заявою в інтересах держави в особі Рівненської міської ради до підприємця ОСОБА_2 про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та стягнення шкоди в розмірі 80 грн. 78 коп. з підстав, зазначених у позовній заяві (а.с. 2-3).
У судовому засіданні помічник прокурора вимоги підтримав в повному обсязі.
Представники позивача та третьої особи явку представників не забезпечили, пояснень не надали. Про слухання повідомлені належним чином.
Відповідач відзиву на позов не подав, участі уповноваженого представника в судовому засіданні не забезпечив. Оскільки відповідач був завчасно повідомлений про день та час судового розгляду мав можливість в розумні терміни довести до відома суду свої доводи та міркування стосовно позовних вимог, однак своїми правами визначеними ст. 22 ГПК України не скористався, то суд вважає можливим розгляд справи по суті позовних вимог, без участі представника відповідача за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представника прокуратури, вивчивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, господарський суд Рівненської області прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення , з огляду на таке.
Відповідно до ст.121 Конституції України на органи прокуратури покладається представництво інтересів держави в суді у випадках, визначених законом.
Право звернення прокурора до суду в інтересах держави передбачено ст.121 Конституції України, п.6 ст.20, ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру».
Згідно вимог ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру»представництво прокуратурою інтересів громадян або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Однією із форм представництва є звернення до суду з позовами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб.
Рішенням Конституційного Суду України від 8 квітня 1999 року визначено, що прокурор або його заступник подають до господарського суду позов в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, тобто органу влади чи органу місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
Згідно зі ст. 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади.
Відповідно до ст.14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Статтею 84 Земельного кодексу України передбачено, що у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.
На даний час не відбулось розмежування землі на державну та комунальну власність, тому згідно ст.14 Конституції України та ст.1 Земельного кодексу України, вся земля перебуває у державній власності, а розпорядження нею здійснюється згідно п.12 перехідних положень Земельного кодексу України, де вказано, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснює міська рада.
Установлено, що ОСОБА_2, в порушення вимог ст.ст. 125,126 Земельного кодексу України, самовільно займає земельну ділянку орієнтовною площею 0,0010 га із земель житлової та громадської забудови міста АДРЕСА_1, шляхом встановлення тимчасової споруди, а саме торгівельного кіоску.
Даний факт підтверджується актами перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 08.06.2010 року, 10.09.2010 року, 15.10.2010 року, протоколами державного інспектора з контролю за використанням і охороною земель №00009, №00023, постановами про накладення адміністративного стягнення від 08.06.2010 та від 10.09.2010, які не оскаржені відповідачем, мають силу дотепер. Згідно пояснення у вказаних документах відповідач погодився із фактом самовільного зайняття земельної ділянки (а.с.14, 23).
Крім того, державним інспектором з контролю за використанням і охороною земель у м.Рівному розраховано розмір шкоди відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету міністрів України від 25 липня 2007 року №963, який становить 80,78 грн., які ОСОБА_2 у добровільному порядку не сплатив.
Згідно зі ст.125 Земельного кодексу України, право власності чи право постійного користування земельною ділянкою виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право користування земельною ділянкою та його державної реєстрації, а право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди та його державної реєстрації.
Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж в натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та його державної реєстрації - забороняється.
Відповідно до ст.212 Земельного кодексу України, самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або користувачам без відшкодування витрат, понесених за час незаконного користування ними. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок проводиться за рішенням суду.
Відповідно до п.34 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Самовільне зайняття земельної ділянки ОСОБА_2 порушує інтереси держави, оскільки, відповідно до ст.317 Цивільного кодексу України, власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном.
Згідно зі ст.1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», самовільне зайняття земельних ділянок - це будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання не наданої їй земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку до встановлення її меж у натурі (на місцевості) до одержання документа, що посвідчує право на неї, та його державної реєстрації.
Відповідно до ст. 10 Закону України «про державний контроль за використанням та охороною земель»державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель звертаються до органів прокуратури з клопотанням про подання позову до суду щодо повернення самовільно зайнятих земельних ділянок.
Судові витрати по справі слід покласти на відповідача згідно ст.49 ГПК України. Враховуючи викладене, керуючись статтями 49,82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Позов задоволити.
2. Зобов'язати Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичну особу ОСОБА_2 (33000, АДРЕСА_2) звільнити та повернути Рівненській міській раді самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0010 га, яка розташована на вул.Соборній, 15.
3. Зобов'язати Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичну особу ОСОБА_2 (33000, АДРЕСА_2) за власний рахунок привести самовільно-зайняту земельну ділянку площею 0,0010 га, яка розташована по вул.Соборній, 15 в м.Рівне у придатний для використання стан.
4. Стягнути з відповідача суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 (33000, АДРЕСА_2) 80,78 грн. шкоди, завданої внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, на спеціальний рахунок, який відкрито відповідно до ЗУ «Про державний бюджет України на 2009 рік»(ЄДРПОУ 22586331, одержувач - Місцбюджет м.Рівне, 24062100, р/р № 315114921700002, банк одержувача Головне управління Державного казначейства України у Рівненській області МФО 833017).
5. Стягнути з відповідача суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 (33000, АДРЕСА_2) до державного бюджету України 187 грн. державного мита.
6. Стягнути з відповідача суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 (33000, АДРЕСА_2) до державного бюджету України 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
7. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення оформлено та підписано "12" січня 2011 року
Суддя Войтюк В.Р.