Україна
Донецький окружний адміністративний суд
26 травня 2026 року Справа №200/14058/21
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Стойки В.В., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання судового рішення по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 20.03.2023 року по справі №200/14058/21 адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010, юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3) про визнання протиправним та скасування рішення від 20.09.2021 року № 914220158798 про відмову в переведенні пенсії по інвалідності на пенсію за віком, зобов'язання повторно розглянути заяву від 15.09.2021 року про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах по списку № 2 з урахуванням страхового та пільгового стажу - задоволено повністю.
Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 20.09.2021 року № 914220158798 про відмову ОСОБА_1 в переведенні пенсії по інвалідності на пенсію за віком - визнано протиправним та скасовано.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15.09.2021 року про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах по списку № 2 з урахуванням страхового та пільгового стажу.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22.12.2025 року зобов'язано Головне управління пенсійного фонду України в Донецькій області подати звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20.03.2023 року у справі № 200/14058/21.
22.04.2026 року Головне управління пенсійного фонду України в Донецькій області подало звіт про виконання даного судового рішення, в якому зазначено, що у жовтні 2023 року Головним управлінням на виконання рішення суду повторно розглянуто заяву від 15.09.2021 про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах по Списку № 2 з урахуванням страхового та пільгового стажу та прийнято рішення про відмову в переході з пенсії по інвалідності на пенсію за віком від 04.10.2023 № 914220158798, у зв'язку з недосягненням 50 річного віку.
Однак, ОСОБА_1 . Головним управлінням продовжено виплату пенсію по інвалідності з 15.09.2021 року, оскільки у період дії воєнного стану строки повторного огляду медико-соціальними експертними комісіями (МСЕК) автоматично продовжуються.
Це передбачено нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та постановами Кабінету Міністрів України, які гарантують безперервність соціального захисту осіб з інвалідністю.
Крім того, 19 грудня 2024 року Верховною Радою України було прийнято Закон № 4170-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи», яким започатковано реформу системи МСЕК.
Для забезпечення плавного переходу та недопущення переривання виплат пенсій по інвалідності встановлено перехідний період до 31 серпня 2025 року, протягом якого чинність довідок про інвалідність автоматично продовжувалась.
Таким чином, виплата пенсії по інвалідності ОСОБА_1 проводилась до 31.08.2025.
У зв'язку з припиненням виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 , Головним управлінням у грудні 2025 року повторно переглянуто виконання рішення суду та заяву від 15.09.2021 про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах по Списку № 2 з урахуванням страхового та пільгового стажу.
За результатами перегляду ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 05.11.1991 з урахуванням рішення № 1-р/2020 з 29.09.2021 (з дати досягнення 50-ти років) у розмірі 2 180,97 грн, що підтверджується рішенням 914220158798 щодо перерахунку пенсії з 29.09.2021.
Розглянувши звіт, суд зазначає наступне.
Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
У відповідності до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
У Рішенні від 30 червня 2009 року № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).
Судовий контроль є спеціальним видом провадження в адміністративному судочинстві, відмінним від позовного. Головна мета судового контролю за виконанням рішень в адміністративних справах полягає, насамперед, у реалізації основних завдань адміністративного судочинства при здійсненні адміністративними судами правосуддя, оскільки воно не обмежується винесенням судового рішення, а також передбачає його виконання.
Суд звертає увагу, що вищезазначені норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача, та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення.
У відповідності до частини 1 статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Як вже було зазначено вище, ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 05.11.1991 з урахуванням рішення № 1-р/2020 з 29.09.2021 (з дати досягнення 50-ти років) у розмірі 2 180,97 грн, що підтверджується рішенням 914220158798 щодо перерахунку пенсії з 29.09.2021.
Таким чином, враховуючи відсутність інших зобов'язань, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20.03.2023 року по справі №200/14058/21 є виконаним.
Керуючись статтями 243, 248, 256, 295, 297, 370, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20.03.2023 року по справі №200/14058/21 та припинити судовий контроль.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.В. Стойка