Україна
Донецький окружний адміністративний суд
26 травня 2026 року Справа №200/5002/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про прийняття звіту про виконання рішення суду від 26.09.2024 у справі № 200/5002/24, -
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 26.09.2024 у справі № 200/5002/24 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо невиплати заборгованості з пенсії ОСОБА_1 за період з 20.12.2022 по 31.07.2024 у сумі 164 435,65 грн та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області виплатити ОСОБА_1 заборгованість з пенсії за період з 20.12.2022 по 31.07.2024 у сумі 164 435,65 грн.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19.09.2025 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26.09.2024 у справі № 200/5002/24 протягом 1 місяця з дня отримання цієї ухвали.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24.10.2025 прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в частині виплати пенсії в сумі 8 121,24 грн; встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області новий строк для подання звіту у справі № 200/5002/24 в частині зобов'язання виплатити суму недоплаченої ОСОБА_1 пенсії за період з 20.12.2022 по 30.06.2024 в розмірі 156 314,41 грн.
У поданому на виконання ухвали від 24.10.2025 звіті відповідач повідомив про виплату 562,05 грн на виконання рішення суду в цій справі та вказав, що залишок заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду в сумі 155 752,36 грн за період з 20.12.2022 по 30.06.2024 обліковується в переліку одержувачів виплат, сформованому відповідно до Порядку № 821, та буде виплачений за окремими напрямами бюджету Пенсійного фонду України за джерелами виплати відповідних сум. У звіті зазначено, що з метою забезпечення своєчасних розрахунків по борговим зобов'язанням та виділення коштів на виконання рішення суду, Головним управлінням до Пенсійного фонду України направляються листи щодо виділення асигнувань на виплату заборгованості на виконання рішення суду, а саме, від 07.07.2025 № 0500-0404-5/66726, від 14.08.2025 № 0500-0404-5/80534, від 17.09.2025 № 0500-0404-5/94648 та від 13.10.2025 № 0500-0404-5/105352, на які отримано відповіді від 04.08.2025 № 2800-030102-9/51652, від 11.09.2025 № 2800-030102-9/60398. Крім цього, на запит від 05.06.2025 №0500-0404-5/55423 отримано відповідь Пенсійного фонду України від 09.07.2025 № 2800- 030202-9/45602, що додані до попереднього звіту, та від 31.10.2025 №0500-0404-5/113850 та від 05.12.2025 №0500-0404-5/137842, на які отримано відповіді від 12.11.2025 №2800- 030102-9/77150 та від 26.12.2025 №2800-030101 9/90175 (листи додаються до даного звіту). Таким чином, Головним управлінням в межах своїх повноважень виконало можливі залежні від нього дії, спрямовані на виконання рішення.
Відповідно до частини першої статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
При вирішенні питання про прийняття звіту про виконання рішення суд виходить із наведеного нижче.
Головною метою судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах є реалізація завдання адміністративного судочинства, оскільки ефективний захист прав осіб завершується виконанням судового рішення.
Розглядаючи звіт суб'єкта владних повноважень про виконання рішення, суд повинен перевірити чи досягнуто мети задля якої постановлено судове рішення, тобто чи відбулося фактичне відновлення порушеного права.
За приписами статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу (абзац перший частини першої цієї статті).
Відповідно до положень частини другої статті 382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення (частина третя статті 382-3 КАС України).
Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України (частина четверта статті 382-3 КАС України).
Згідно з частиною п'ятою статті 382-3 КАС України суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу (частина одинадцята статті 382-3 КАС України).
За дослідження зазначених документів суд дійшов висновку, що поданий ГУ ПФУ в Донецькій області звіт не свідчить про повне виконання рішення суду від 26.09.2024 у справі № 200/5002/24, оскільки на час подання відповідного звіту позивачу не виплачено пенсію за період з 20.12.2022 по 30.06.2024 в розмірі 155 752,36 грн.
Відповідач щодо невиплати суми заборгованості не заперечує та зазначає, що виплата можлива лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок державного бюджету.
Згідно з доданими відповідачем до звіту документами з метою виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі 200/5002/24 у повному обсязі, ГУ ПФУ в Донецькій області зверталося до Пенсійного фонду України з листами про потребу у коштах на виконання судових рішень, у т.ч. на виконання рішення у справі 200/5002/24 (окрім доданих до первинного звіту листів - лист від 05.12.2025 № 0500-0404-5/137842 на запит коштів в сумі 155939,71 грн, лист від 31.10.2025 № 0500-0404-5/113850 на запит коштів у сумі 156 127,06 грн).
На переконання суду направлення відповідачем цих листів про потребу у коштах задля забезпечення виконання рішень судів про виплату сум недоплачених пенсій, у т.ч. рішення в цій справі, є достатніми для висновку про вжиття відповідачем заходів на виконання рішення суду у цій справі та не ухиляється від обов'язку виплатити утворену заборгованість внаслідок перерахунку пенсії, невиплата заборгованості обумовлена недостатністю фінансування, у зв'язку з чим суд не вважає за потрібне накладати штраф на керівника суб'єкта владних повноважень.
Суд зазначає, що поданий ГУ ПФУ в Донецькій області звіт підтверджує часткове виконання рішення суду від 26.09.2024 у справі № 200/5002/24 та містить відомості про заходи, які вживаються відповідачем для виконання судового рішення, що свідчить про наявність підстав для прийняття наданого відповідачем звіту.
Втім, оскільки на час подання відповідного звіту повного відновлення порушеного права позивача не відбулося, із врахуванням ч. 11 ст. 382-3 КАС України, суд вважає за необхідне встановити новий строк для подання звіту щодо виконання рішення суду від 26.09.2024 у справі 200/5002/24 в частині виплати заборгованості за період з 20.12.2022 по 30.06.2024 в розмірі 155752,36 грн.
При встановленні нового строку для подання звіту судом враховується, що фактичне виконання рішення пов'язано із виділенням коштів Державного бюджету на такі цілі і не залежить від особистого волевиявлення відповідача.
Керуючись статтями 243, 248, 382, 382-1, 382-2, 382-3 КАС України, суд, -
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, поданий на виконання ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 19.09.2025 у справі 200/5002/24 про виконання рішення в цій справі від 26.09.2024 в частині виплати пенсії в сумі 8 683,29 грн.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області новий строк для подання звіту тривалістю 3 місяці, з дати отримання копії цієї ухвали, про виконання рішення суду від 26.09.2024 у адміністративній справі № 200/5002/24 в частині зобов'язання виплатити суму недоплаченої ОСОБА_1 за період з 20.12.2022 по 30.06.2024 пенсії в розмірі 155 752,36 грн.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.С. Михайлик