Рішення від 26.05.2026 по справі 440/1644/26

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/1644/26

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Алєксєєвої Н.Ю., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до керівника Великобагачанського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Миргородському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Свічкар Руслани Сергіївни, Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Миргородському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання дії, бездіяльність протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до керівника Великобагачанського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Миргородському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Свічкар Руслани Сергіївни про:

- визнання протиправною бездіяльність ОСОБА_2 керівника Великобагачанського відділу ДРАЦС у Миргородському районі Полтавської області ПСМУ Міністерства юстиції;

- зобов'язання ОСОБА_2 керівника Великобагачанського відділу ДРАЦС у Миргородському районі Полтавської області ПСМУ Міністерства Юстиції, внести фактичні дані в графу народження держава Союз Радянських Соціалістичних Республік по праву землі (грунту) - набуття громадянства за місцем народження, по праву крові (громадянства своїх батьків) на основі наданих копій свідоцтв про народження, та взяти до уваги наведені вище нормативно правові акти.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що ним у відділі ДРАЦС було отримано свідоцтво про народження НОМЕР_1 де в графі місце народження вказано Україна. На заяву про внесення змін на фактичну назву держави Союз Радянських Соціалістичних Республік/УРСР, в якій позивач народився, із зазначенням громадянства СРСР, яке позивач отримав при народженні, отримав листа від відповідача, у якому вказано на правильність написання в повторному свідоцтві про народження згідно норм чинного законодавства. Вважає, що дії ОСОБА_2 є навмисними, що можуть вплинути на отримання позивачем прав або бути перепоною створення юридичного факту Родового успадкування по праву грунту (землі), по праву крові, по праву Громадянства Союзу Радянських Соціалістичних Республік та підпадають під статтю 358, 366, 364 КК України. Зв'язок декларуванням себе громадянином СРСР і написом у графі народження держава СРСР прямий і відповідає Декларації про державний суверенітет України.

Ухвалою суду від 23.02.2026 позовну заяву залишено без руху.

13.03.2026 позивачем надано заяву про усунення недоліків, у якій позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність/діяльність ОСОБА_2 керівника Великобагачанського відділу ДРАЦС у Миргородському районі Полтавської області ПСМУ Міністерства юстиції;

- зобов'язати керівника Великобагачанського відділу ДРАЦС у Миргородському районі Полтавської області ПСМУ Міністерства Юстиції Свічкар Руслану Сергіївну внести зміни в державний реєстр актів цивільного стану, повторне свідоцтво про народження НОМЕР_1 від 19.11.2025 на ім'я ОСОБА_1 фактичні дані в графу народження СРСР/УРСР.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 06.04.2026 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, а також призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні). Залучено до участі у справі в якості другого відповідача Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Миргородському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.

Відповідачі позов не визнали. У наданому до суду відзиві на позов представник відповідачів просив у задоволенні позовних вимог відмовити посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність. Зазначав, що оскільки, під час звернення з питання внесення змін до актового запису про народження у ОСОБА_1 був лише паспорт громадянина України для виїзду за кордон, проте, відсутні документи, зазначені у п.1.5 Правил внесення змін, позивачу було відмовлено у прийнятті заяви та рекомендовано звернутися до відділу ДРАЦС з одним із вказаних документів та документів, необхідних для розгляду заяви та вирішення питання по суті, засвідченими в установленому законодавством порядку, а також надана письмова відповідь з вищевказаних питань (вихідний №218/3 0.13-3 5 від 13.12.2025). Вказував, що місце народження «Україна Полтавська область Великобагачанський район село Остап'є» у повторно виданому Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Миргородському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції 19.11.2025 року свідоцтві про народження серії НОМЕР_1 зазначено відповідно до норм чинного законодавства.

Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, суд дійшов наступних висновків.

19.11.2025 ОСОБА_1 звернувся із заявою про повторну видачу свідоцтва про народження.

Цього ж дня позивачу видано свідоцтво про народження НОМЕР_1 , в якому зазначено місце народження - «Україна, Полтавська область, Великобагачанський район, село Остап'є».

Як зазначає позивач у позовній заяві, в первинному свідоцтві про його народження місце народження зазначалося - «СРСР».

Згідно копії свідоцтва про народження ОСОБА_1 від НОМЕР_2 місце народження зазначено: Остап'є, Великобагачанський район, Полтавська область, та відсутня відмітка про народження «СРСР».

19.11.2025 позивачем ОСОБА_1 подана заява про внесення змін до актового запису про особисте народження а саме, щодо виправлення місця народження з «Україна» на «СРСР».

Листом Відділу ДРАЦС у Миргородському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 13.12.2025 №218/30.13-35 позивачу повідомлено про відсутність підстав для внесення таких змін. Зазначено, що відповідно до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та припинення їхньої дії, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5, заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану при пред'явленні паспорта громадянина України (далі-паспорт), паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства (далі - паспортний документ) заявника. У доданих до Відділу документах наявна копія паспорту громадянина України для виїзду за кордон. Роз'яснено, що під час внесення до Реєстру відомостей відділи державної реєстрації актів цивільного стану керувались Правилами заповнення бланків актових записів цивільного стану та свідоцтва, якими передбачено при складенні актових записів у графах «Місце народження», «Місце проживання», «Місце смерті» зазначати повну офіційну назву держави та всі дані згідно з існуючим адміністративно-територіальним устроєм. Отже, місце народження «Україна Полтавська область Великобагачанський район село Остп'є» у повторно виданому Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Миргородському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції 19.11.2025року свідоцтві про народження НОМЕР_1 зазначено відповідно до норм чинного законодавства. Відповідно в актовому записі про шлюб № 369 від 08.06.2017 року, складеного Комунарським районним у місті Запоріжжі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 відомості про місце народження та громадянство внесено відповідно до паспорта громадянина України.

Вважаючи протиправною бездіяльність/діяльність керівника відділу ДРАЦС у Миргородському районі Полтавської області ПСМУ Міністерства юстиції Свічкар Руслани Сергіївни щодо відмови внести зміни до актового запису про народження Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною першою статті 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 1 липня 2010 року №2398-VI (далі - Закон №2398) відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Пунктом 7 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 №52/5 (далі - Правила №52/5) працівники органів державної реєстрації актів цивільного стану у своїй діяльності керуються законами України, постановами Верховної Ради України, указами Президента України, постановами Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами Міністерства юстиції України, а на території Автономної Республіки Крим, крім того, - законодавством Автономної Республіки Крим.

Відповідно до частини першої статті 22 Закону №2398 внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.

Внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством, що регламентовано п. 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5 (далі - Правила №96/5).

Заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами, шляхом їх формування та реєстрації за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян при пред'явленні паспорта громадянина України (далі - паспорт), паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства (далі - паспортний документ) заявника. Сформована заява про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання роздруковується посадовою особою та за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у ній, підписується заявником (пункт 1.5 Правил №96/5).

Згідно з пункту 2.1 Правил №96/5 заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб (крім випадків, коли актовий запис про шлюб складено дипломатичним представництвом або консульською установою України).

Зміни, доповнення, виправлення вносяться в паперові носії актових записів цивільного стану та одночасно до Державного реєстру актів цивільного стану громадян (пункт 2.16 Правил №96/5).

У цій справі предметом спору є правомірність дій відповідача щодо відмови внести зміни до актового запису про народження Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження.

Згідно з приписами статті 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.

За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку (частина перша).

Пунктом 2.1. Правил №96/5 передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку №1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про при пред'явленні паспорта або паспортного документа.

Разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті, засвідчені в установленому порядку (пункт 2.6 Правил внесення змін).

На підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану України складає обгрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому .

У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку (пункт 2.12 Правил внесення змін).

Аналіз вищевказаних норм законодавства вказує, що з метою внесення відповідних змін до актових записів цивільного стану зацікавлена особа подає до уповноваженого органу заяву, а відповідний орган має скласти обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Проте, відповідачем, в порушення вищевказаних вимог законодавства, за результатами розгляду заяви позивача щодо внесення змін до актового запису про народження у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян щодо актового запису про його народження не складено обґрунтованого висновку про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову у внесенні таких змін.

Судовим розглядом встановлено, що позивач звернувся до відповідача із заявою встановленої форми від 19.11.2025 щодо внесення змін до актового запису про народження у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян щодо актового запису про місце народження ОСОБА_1 , за наслідками розгляду якої суб'єкт владних повноважень мав би прийняти відповідні управлінські рішення - розглянути питання про складення висновку або направити заяву за належністю, в той час, як останній протиправно направив позивачу відповідь у формі листа.

Оскільки вищезазначена заява подана позивачем не в порядку Закону України "Про звернення громадян", то відсутність належним чином оформленого висновку за результатами розгляду заяви позивача, свідчить про те, що уповноважений орган не вчинив необхідних дій, які він повинен був вчинити, відповідно до вимог чинного законодавства.

Тобто, наданий відповідачем лист, в якому викладено інформацію про відсутність підстав для внесення змін до актового запису та до Державного реєстру актів цивільного стану громадян не є обґрунтованим висновком про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану.

Разом з тим без прийняття уповноваженим органом відповідного рішення відсутні підстави для висновків щодо належної перевірки виконання усіх умов, визначених законом.

Оскільки за обставин цієї справи відсутнє рішення відповідача, яке він має прийняти за законом, при цьому відсутній висновок про відмову у внесенні змін до актового запису, то без прийняття відповідного рішення суд не може перебирати на себе функції з розгляду такої заяви, оскільки повноваження суду полягають в перевірці прийнятого рішення, вчиненої дії чи допущеної бездіяльності на предмет відповідності Конституції та законам України.

Стосовно посилання відповідача на ненадання до заяви від 19.11.2025 паспорта громадянина України, суд зазначає наступне.

Пунктом 1.5 Порядку передбачено, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами, шляхом їх формування та реєстрації за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян при пред'явленні паспорта громадянина України (далі - паспорт), паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства (далі - паспортний документ) заявника.

Як зазначає позивач у позовній заяві, паспорт громадянина України серія НОМЕР_3 повернуто ним до Державної міграційної служби, як документ, який не відповідає вимогам Положення про паспорт громадянина України.

Отже, у позивача відсутній на даний час паспорт громадянина України.

У доданих позивачем до Відділу документах наявна копія паспорт громадянина України для виїзду за кордон.

Паспорт громадянина України для виїзду за кордон є офіційним документом, що посвідчує особу позивача, підтверджує громадянство України та дає право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Таким чином, з огляду на те, що відповідач у встановленому порядку та спосіб не розглянув по суті заяву позивача з прийняттям обґрунтованого висновку, то суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неприйняття обґрунтованого рішення у встановленій законом формі за заявою ОСОБА_1 про внесення змін до актового запису; зобов'язання Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Миргородському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції розглянути заяву ОСОБА_1 від 19.11.2025 щодо внесення змін до актового запису про народження у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження ОСОБА_1 .

Згідно частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково.

Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача витрати зі сплати судового збору в розмірі 665,60 грн.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до керівника відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Миргородському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Свічкар Руслани Сергіївни (смт. Велика Багачка, Великобагачанський район, Полтавська область, 38300,) Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Миргородському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( вул Каштанова, буд. 19а, смт Велика Багачка, Полтавська область, 38300, код ЄДРПОУ 22547868) про визнання дії, бездіяльність протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Миргородському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції щодо неприйняття обґрунтованого висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2 за заявою ОСОБА_1 .

Зобов'язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Миргородському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції розглянути заяву ОСОБА_1 від 19.11.2025 щодо внесення змін до актового запису про народження у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження ОСОБА_1 .

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Миргородському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 665,60 грн (шістсот шістдесят п'ять гривень шістдесят копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Н.Ю. Алєксєєва