Справа № 420/18082/25
25 травня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хурси О. О., розглянувши в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка, щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_3 за період з 01.12.2015 по 01.03.2018 із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008;
- зобов'язати Військовий інститут Київського національного університету імені Тараса Шевченка провести перерахунок та виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 01.03.2018 включно, із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, та з урахуванням раніше виплачених сум, відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44;
- визнати протиправною бездіяльність Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка, щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_3 за період з 01.03.2018 по 21.12.2019 включно відповідно до норм абз. 4 та 6 п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078;
- зобов'язати Військовий інститут Київського національного університету імені Тараса Шевченка нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію-різницю грошового забезпечення 3791,15 грн в місяць за період з період з 01.03.2018 по 21.12.2019 включно в загальній сумі 80714,8 грн, відповідно до норм абз. 4 та 6 п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, та з урахуванням раніше виплачених сум, відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44.
Позивачка в обґрунтування позовних вимог зазначає, що під час проходження військової служби у Військовому інституті Київського національного університету імені Тараса Шевченка в період з 2014 по 2019, відповідач нараховував та виплачував їй грошове забезпечення не в повному обсязі. Зокрема, за період з 01.12.2015 по 21.12.2019 їй взагалі не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошового забезпечення, яка є однією з основних державних гарантій. Позивачка вказує, що дію відповідного законодавства про індексацію призупинено не було, а неповне нарахування виплат відбулося на підставі роз'яснення Департаменту фінансів Міністерства оборони України, яке суперечить актам вищої юридичної сили. Окрім цього, на її думку, відповідачем не обраховано та не виплачено належну їй індексацію-різницю за період з 01.03.2018 по 21.12.2019 відповідно до вимог Порядку № 1078, у зв'язку з чим вона вимушена звернутися до суду для захисту своїх порушених прав.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що усі передбачені законом виплати, включно з індексацією, нараховувалися та виплачувалися позивачці в період її служби в інституті, оскільки місячне грошове забезпечення позивачки, як курсанта було меншим за прожитковий мінімум, індексації підлягала сума фактично нарахованого забезпечення згідно з Порядком № 1078, розрахунок «індексації-різниці», зокрема за березень 2018, виконано чітко, як різницю між сумою індексації та розміром підвищення доходу. Чинне законодавство та роз'яснення Мінсоцполітики взагалі не передбачають правового механізму для виплати сум індексації або «індексації-різниці» у поточному році за минулі періоди. Також відповідач зазначає, що право на компенсацію втрати доходів за Законом № 2050-III пов'язане виключно із затримкою виплати вже нарахованого доходу.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Позивачка проходила військову службу у Військовому інституті КНУ ім. Тараса Шевченка і звільнилася 21.12.2019. Під час служби, у період з 01.12.2015 по 21.12.2019, відповідач не нараховував та не виплачував їй індексацію грошового забезпечення в повному обсязі. За період з 01.03.2018 по 21.12.2019, позивачці не нарахували індексацію-різницю, передбачену абз. 4 та 6 п. 5 Постанови КМУ № 1078.
Позивачка звернулася до відповідача із заявою про добровільне усунення порушень та виплату заборгованості. 26.05.2025 та Військовий інститут Київського національного університету імені Тараса Шевченка надав відповідь в якій вказав, що всі виплати проводилися законно.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Щодо частини позовних вимог за період з 01.12.2015 по 01.03.2018, суд прийшов наступного.
Відповідно до частини другої ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-ХІІ (далі - Закон № 2011-XII) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Положеннями частини третьої ст. 9 Закону № 2011-XII визначено, що грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Згідно з ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-XII індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Статтею 2 Закону № 1282-ХІІ встановлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
З метою реалізації Закону № 1282-XII постановою Кабінету Міністрів України від 17.03.2003 № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок № 1078).
Згідно з п. 1-1 Порядку № 1078, підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101%.
Так, абзацом другим п. 4 Порядку № 1078 визначено, що оплата праці, у тому числі працюючим пенсіонерам, грошове забезпечення, розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю, що надається залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Водночас абзацом четвертим п. 4 Порядку № 1078 установлено, що частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
Питання про те, як саме визначається сума індексації, регулювалося абз. 6 п. 4 Порядку № 1078, а з 15.03.2018 врегульоване абз. 5 цього ж пункту, норми яких є тотожними і передбачають, що сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100%.
Пункт 5 Порядку № 1078 застосовується з 01.12.2015 (у новій редакції) на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів (далі - Постанова № 1013).
Якщо точкою відліку для обчислення індексу споживчих цін (ІСЦ) для проведення індексації за попереднім механізмом визначався базовий місяць, у якому індекс споживчих цін приймався за одиницю чи 100%, обчислення ІСЦ розпочиналося із місяця, наступного за базовим, а нарахування індексації провадилося з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін (ч. 3 та 4 ст. 4 Закону № 1282-ХІІ), то зміни, внесені постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013, передбачали здійснення обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації не індивідуально для кожного працівника в залежності від прийняття його на роботу та зростання його доплат та надбавок, а від моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник.
Отже, з 01.12.2015 відправною точкою для визначення місяця підвищення й початку обчислення індексу споживчих цін (ІСЦ) наростаючим підсумком є місяць останнього підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку обіймає працівник.
Так, якщо на виконання пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 працівникам інших галузей бюджетної сфери були підвищені оклади, то військовослужбовцям оклади в грудні 2015 не підвищувалися, а тому січень 2016 не став для останніх місяцем підвищення тарифних ставок (окладів) для цілей застосування Порядку № 1078 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013).
Із обсягу встановлених у цій справі обставин слідує, що станом на січень 2016 розмір посадових окладів військовослужбовців визначався постановою № 1294, яка була чинною з 01.01.2008 та діяла до 01.03.2018, тобто до набрання чинності постановою № 704, якою затверджено нову тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
За таких обставин, за умови останнього підвищення військовослужбовцям посадового окладу в січні 2008, місяцем для розрахунку індексації грошового забезпечення для цілей застосування Порядку № 1078 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013) є січень 2008.
З наведеного слідує, що у спірному періоді повноваження державних органів, щодо визначення місяця підвищення тарифних ставок (окладів) для цілей застосування Порядку № 1078 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013) не були дискреційними, оскільки нормами означеного Порядку установлено лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки відповідної установи галузі бюджетної сфери проведення індексації грошових доходів у разі перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, встановленого у розмірі 103%, починаючи з місяця останнього підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку обіймає працівник, яким для військовослужбовців у спірному періоді був січень 2008.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду у справі від 22.03.2023 № 380/1730/22, від 27.04.2023 № 420/15397/21.
Суд установив, за період з 01.12.2015 до 01.03.2018 позивачці не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошового забезпечення. Дані обставини підтверджено довідками про доходи позивачки, які містяться у матеріалах справи.
З огляду на викладене вище суд дійшов висновку про наявність у позивачки права на виплату індексації за період з 01.12.2015 до 01.03.2018 із застосуванням базового місяця січень 2008, оскільки в період з 01.01.2008 до 01.03.2018 посадові оклади військовослужбовців були незмінними.
Отже, доводи відповідача про відсутність підстав для застосування для обрахунку індексації січня 2008, як базового місяця є помилковим та не відповідають нормативному регулюванню спірних правовідносин та усталеній практиці Верховного Суду у такій категорії справ.
Насамперед суд звертає увагу на те, що нарахування суми індексації належить до безпосередніх повноважень відповідача, як роботодавця. Визначення розміру індексації грошового забезпечення, який підлягає виплаті на користь позивачки, належить до компетенції відповідача і суд не має повноважень здійснювати його розрахунок до моменту проведення такого розрахунку відповідачем. Суд наділений лише повноваженнями перевірити правильність такого розрахунку у контексті застосування нормативно-правових приписів, що регулюють спірні правовідносини.
З огляду на викладене суд прийшов переконання про те, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність, щодо не нарахування та не виплати позивачці індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 до 01.03.2018 без врахування базового місяця січень 2008, а відтак з метою порушеного права позивачки суд дійшов висновку, що відповідача необхідно зобов'язати нарахувати та виплатити позивачці індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 до 01.03.2018 виходячи із базового місяця січень 2008.
Щодо позовної вимоги про нарахування та виплату позивачці індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 до 21.12.2019 у фіксованій величині 3791,15 грн, суд прийшов наступного.
Щодо фіксованої суми індексації суд ураховує правові висновки Верховного Суд у подібних правовідносинах, щодо застосування абз. 3, 4, 5, 6 п. 5 Порядку № 1078, викладений у постановах від 23.03.2023 у справі № 400/3826/21 (з урахуванням ухвали від 30.03.2023 про виправлення описки), від 29.03.2023 у справі № 380/5493/21, від 06.04.2023 у справі № 420/11424/21, від 12.04.2023 у справі № 420/6982/21, від 19.04.2023 у справі № 380/10594/21.
Суд вважає за необхідне зазначити, що у період існування спірних правовідносин (з 01.03.2018 по 31.12.2018) Закон № 1282-XII і Порядок № 1078 такого поняття не містили. Вказаний термін фігурував у Додатку 4 до Порядку № 1078 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13.06.2012 № 526, де були наведені приклади обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації. Проте Постановою № 1013 цей Додаток був викладений у новій редакції і з 01.12.2015 у ньому, як і в цілому Порядку № 1078, поняття фіксованої суми індексації не згадується.
Між тим, з 01.12.2015 в абзацах 3, 4, 5, 6 п. 5 Порядку № 1078 по суті йде мова про поняття індексації різниці, право на яку виникає тільки тоді, коли у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) розмір доходу менший суми можливої індексації, визначеної в цьому місяці.
Абзаци 3 та 4 пункту 5 Порядку № 1078 у редакціях, які застосовувалися з 01.12.2015 до 01.04.2021, передбачали обставини, за наявності яких у місяці підвищення доходу індексація (не) нараховується, а саме: сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац 3); сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац 4).
Якщо у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) сума цієї індексації нараховується, то абз. 6 п. 5 Порядку № 1078 додатково указує, що ця сума індексації різниці виплачується до наступного підвищення тарифних ставок (окладів) і до неї надалі додається поточна індексація, яка складається, коли величина індексу споживчих цін перевищує поріг індексації у розмірі 103%.
Системний аналіз пункту 1, абзаців 4 та 6 пункту 5 Порядку № 1078 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) дає підстави зробити висновок, що нарахування й виплата індексації різниці мають щомісячний фіксований характер, гарантуються законом і є обов'язковим для підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності і господарювання, а також для фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.
Ураховуючи, що індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, щодо оплати праці, та з огляду на правила й умови нарахування суми індексації різниці, які встановлені абз. 3, 4, 6 п. 5 Порядку № 1078, суд дійшов висновку, що повноваження відповідача, щодо виплати цієї суми не є дискреційними.
З урахуванням того факту, що 01.03.2018 набрала чинності Постанова № 704, та з огляду на правила п. 5 та 10-2 Порядку № 1078 березень 2018 став місяцем підвищення доходу позивачки, за яким слід здійснювати обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації грошового забезпечення.
Системний і цільовий способи тлумачення абзаців 3 та 4 Порядку № 1078 дають підстави для висновку, що у березні 2018, як місяці підвищення доходу позивачки відповідачу належало вирішити питання, чи має останній право на отримання індексації різниці, а якщо так, то у якій сумі.
З огляду на абзац 4 пункту 5 Порядку № 1078 позивачка має право на отримання суми індексації різниці за умови, якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018.
Якщо ця умова наявна, то розмір належної індексації-різниці визначається, як різниця між сумою можливої індексації і розміром підвищення доходу.
Для правильного застосування абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078, судом з'ясовано розмір підвищення доходу позивачки у березні 2018, який визначається, як різниця між сумою грошового забезпечення в березні 2018 та сумою грошового забезпечення у лютому 2018.
Відповідно до довідок відповідача про нараховане та виплачене грошове забезпечення, встановлено, що позивачці за лютий 2018 виплачено грошове забезпечення у розмірі 316,13 грн, за березень 2018 у сумі 987,5 грн. Відтак, розмір підвищення доходу становить 671,37 грн.
Сума можливої індексації грошового забезпечення у березні 2018 визначається, як результат множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, актуального для березня 2018, на величину приросту індексу споживчих цін у березні 2018, поділений на 100% (абз. 5 п. 4 Порядку № 1078).
В контексті обставин справи позивачка повинна отримати індексацію в сумі 4463,15 грн, обчислену виходячи з величини індексу споживчих цін, що становить 253,3%, та з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб у березні 2018 (1762 х 253,3% : 100 = 4463,15).
Оскільки сума підвищення заробітної плати у березні 2018 дорівнює 671,37 грн та, відповідно, не перевищує суму індексації, яка склалася у зазначеному місяці (4463,15 грн), починаючи з березня 2018 сума індексації з урахуванням абз. 3 та 4 п. 5 Порядку № 1078 має виплачуватися у фіксованій сумі до моменту наступного підвищення посадового окладу чи до дня звільнення з військової частини.
У такому випадку відповідно до абзацу 4 пункту 5 Порядку № 1078 сума індексації різниці у березні 2018 розраховується, як різниця між сумою можливої індексації (4463,15 грн) і розміром підвищення доходу (671,37 грн) та становить у розмірі 3791,78 грн.
Враховуючи встановлені судом обставини, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги в частині визнання протиправними дій та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та доплату індексації грошового забезпечення позивачці за період з 01.03.2018 по 21.12.2019 із врахуванням вимог абз. 4, 5, 6 п. 5 Порядку № 1078, виходячи з розміру 3791,78 грн щомісячно, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо вимог позивачки в частині зобов'язання відповідача виплатити індексацію-різниці за період з 01.03.2018 по 21.12.2019 у розмірі 80714,8 грн, суд зазначає наступне.
Згідно з правової позиції Верховного Суду, викладеній, зокрема, в постанові по справі № 320/8554/21 від 20.04.2023, постанові по справі № 400/3826/21 від 23.03.2023 в даному випадку суд має дослідити питання обґрунтованості здійсненого позивачем розрахунку суми індексації грошового забезпечення та вказати у судовому рішенні конкретні суми, на які позивач має право та які відповідач зобов'язаний нарахувати й виплатити.
Верховний Суд у пункті 62 постанови від 31.05.2021 у справі № 420/7110/19 зазначав, що обраний позивачем спосіб захисту повинен: а) відповідати змісту порушеного права (вимога повинна співвідноситися із обставинами порушення права чи законного інтересу); б) забезпечувати реальне поновлення прав у випадку задоволення позову (у результаті виконання рішення суду особа фактично повернеться в той стан, у якому перебувала до моменту порушення її права чи законного інтересу).
Велика Палата Верховного Суду неодноразово, зокрема у постановах від 22.09.2020 у справі № 910/3009/18, від 21.08.2019 у справі № 911/3681/17, зазначала, що застосування конкретного способу захисту права залежить, як від виду та змісту правовідносин, які виникли між сторонами, від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам.
Суд, виходячи із наведених складових, скористався калькулятором розрахунку індексації, що розміщений на сайті Міністерства фінансів України (доступно за посилання https://index.minfin.com.ua/ua/labour/salary/indexing/) та на калькуляторі розрахунку суми індексації зарплати (https://ips.ligazakon.net/calculator/zp) встановив правильність наведеного відповідачем розрахунку індексації за спірний період з 01.03.2018 по 21.12.2019 із застосуванням базового місяця березня 2018 та згідно з приписами п. 5 Порядку № 1078, у загальному розмірі становить 82196,01 грн (3791,78 грн * 20 місяці + (3791,78 грн/31 день) * 21 день).
Судом не встановлено, що у межах оспорюваного періоду позивачці нараховувалась та виплачувалась індексація-різниці грошового забезпечення з 01.03.2018 по 21.12.2019.
Щодо позовних вимог позивачки про компенсацію сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44, суд зазначає наступне.
Порядком виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44 (далі по тексту Порядок № 44) визначено умови та механізм щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу (в тому числі відрядженими до органів виконавчої влади та інших цивільних установ) у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби (далі - грошова компенсація).
Відповідно до пункту другого Порядку № 44 грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця, поліцейського або є особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро, а також особам, звільненим із служби, для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби.
Згідно з пункту Порядку № 44 виплата грошової компенсації здійснюється установами (організаціями, підприємствами), що утримують військовослужбовців, поліцейських та осіб рядового і начальницького складу, за рахунок відповідних коштів, які є джерелом доходів цих осіб, шляхом рівноцінного та повного відшкодування втрат частини грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби (далі - грошове забезпечення), що пов'язані з утриманням податку з доходів фізичних осіб у порядку та розмірах, визначених Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб».
Пункти 4 та 5 Порядку № 44 визначають, що виплата грошової компенсації військовослужбовцям, поліцейським та особам рядового і начальницького складу здійснюється одночасно з виплатою їм грошового забезпечення. Грошова компенсація виплачується за місцем одержання грошового забезпечення у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.
Аналіз наведених вище норм Порядку № 44 дає підстави дійти висновку, що грошова компенсація сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних, зокрема, військовослужбовцями, виплачується їм для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби одночасно з виплатою грошового забезпечення за місцем його одержання у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.
З огляду на викладене суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання відповідача здійснити позивачу перерахунок грошового забезпечення в належному розмірі, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 20.03.2025 у справі № 990/317/23.
Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що невиплата індексації грошового забезпечення у відповідних розмірах є протиправним обмеженням конституційних прав позивача та порушенням вимог Закону України Про індексацію грошових доходів населення, Порядку № 1078.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 22.06.2023 (справа № 520/6243/22).
У відповідності до вимог частини першої ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст. 72 - 77, 139, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка (01033, м. Київ, вул. Володимирська, 60; ЄДРПОУ: 22994521) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка, щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_3 за період з 01.12.2015 по 01.03.2018 із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008.
Зобов'язати Військовий інститут Київського національного університету імені Тараса Шевченка провести перерахунок та виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 01.03.2018 включно, із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, та з урахуванням раніше виплачених сум, відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44.
Визнати протиправною бездіяльність Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка, щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_3 за період з 01.03.2018 по 21.12.2019 включно відповідно до норм абз. 4 та 6 п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078.
Зобов'язати Військовий інститут Київського національного університету імені Тараса Шевченка нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію-різницю грошового забезпечення 3791,78 грн в місяць за період з період з 01.03.2018 по 21.12.2019 включно в загальній сумі 82196,01 грн, відповідно до норм абз. 4 та 6 п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, та з урахуванням раніше виплачених сум, відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 25.05.2026.
Суддя Олександр ХУРСА