Рішення від 26.05.2026 по справі 380/21055/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2026 рокусправа № 380/21055/25

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Карп'як Оксана Орестівна, розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬЯНС АГРО МАР" до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області, Державної податкової служби України про скасування рішень, -

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Альянс Агро Мар» (вул. Водогінна, 2, оф.111, м.Львів, Львівська область., 79017, код ЄДРПОУ - 45177929) до Головного управління ДПС у Львівській області ( вул. Стрийська,35, м. Львів, 79026; код ЄДРПОУ-43968090) Державної податкової служби України (пл. Львівська, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ-43005393) з вимогами:

визнати протиправним та скасувати рішення про відмову в реєстрації податкової накладної №10 від 28.06.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних від 19.08.2025 за №13190217/45177929, ухвалене комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області;

зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №10 від 28.06.2025 датою її направлення для реєстрації;

Визнати протиправним та скасувати рішення про відмову в реєстрації податкової накладної №11 від 29.06.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних від 19.08.2025 за №13190216/45177929, ухвалене комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області;

зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №11 від 29.06.2025 датою її направлення для реєстрації;

визнати протиправним та скасувати рішення про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 01.07.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних від 19.08.2025 за №13190218/45177929, ухвалене комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області;

зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1 від 01.07.2025 датою її направлення для реєстрації;

визнати протиправним та скасувати рішення про відмову в реєстрації податкової накладної №4 від 05.07.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних від 19.08.2025 за №13190215/45177929, ухвалене комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області;

зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №4 від 05.07.2025 датою її направлення для реєстрації.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідачем-1 безпідставно прийняті рішення про відмову в реєстрації податкових накладних, оскільки позивачем було надано у повному обсязі документи, які підтверджують реальне здійснення господарських операцій за податковими накладними. Також вказує, що для відновлення порушених прав позивача необхідно зобов'язати відповідача-2 зареєструвати податкові накладні, складені позивачем.

Представник відповідача-1 подав відзив на позовну заяву, просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. Вказує, що відповідно до рішень комісії про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання/часткового ненадання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. Відсутність у ТОВ «АЛЬЯНС АГРО МАР» підтверджених ресурсів, персоналу, матеріальної бази та фактичних доказів виконання операцій свідчить, що податкові накладні оформлено формально. Рішення податкового органу про відмову в їх реєстрації є повністю законним, обґрунтованим і відповідає вимогам чинного законодавства України. В такому випадку Позивач не довів реальність здійснення господарської операції належним чином.

Представник позивача подав відповідь на відзив, просить суд позов задовольнити в повному обсязі. Вказує, що під час розгляду даної справи не має надаватися оцінка реальності здійснення господарських операцій між ТОВ «АЛЬЯНС АГРО МАР» та його контрагентом, оскільки це питання повинно досліджуватись під час здійснення податкового контролю, що відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України включає в себе систему заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, зокрема, шляхом здійснення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу , а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин. Платником податків надано до податкового органу первинні документи які на його переконання є належними та достатніми для підтвердження здійснення ним господарських операцій. Крім того, позивачем було виконано вимоги податкового органу та надано весь перелік витребуваних документів. Здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій контролюючого органу.

Відповідач-2 відзиву на позовну заяву не подав.

Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України, суд зазначає, ухвалою судді від 27.10.2025 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін, за наявними у справі доказами.

Суд, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.

25 квітня 2025 року ТОВ «АЛЬЯНС АГРО МАР» підписало Договір № 24.04.25-162-TR про постачання сільськогосподарської продукції з ТОВ «АГРОСЕМ» (код ЄДРПОУ 30967207) з Додатком № 2 від 24.06.2025.

В рамках виконання умов договору ТОВ «АЛЬЯНС АГРО МАР» відвантажує продукцію Соя українського походження, без ГМО, врожаю 2024 року.

За правилом першої події ТОВ «АЛЬЯНС АГРО МАР» були складені та своєчасно відправлені на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні: ПН №10 від 28.06.2025, ПН №11 від 29.06.2025, ПН №1 від 01.07.2025, ПН №4 від 05.07.2025.

Товариство з обмеженою відповідальністю «АЛЬЯНС АГРО МАР» за результатами здійснення господарської діяльності з Товариством з обмеженою відповідальністю «АГРОСЕМ» складено та подано для реєстрації податкову накладну №10 від 28.06.2025.

Відповідно до квитанції від 07.07.2025 документи збережено, проте реєстрацію податкових накладних зупинено. Зазначено підстави зупинення, зокрема вказано, що "відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація податкової накладної від 28.06.2025 року №10 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 1201, перевищує величину залишку, визначеного як різниця такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: «D»=2.5647%, «P»=0. Також, згідно з згаданою квитанцією, ТОВ «АЛЬЯНС АГРО МАР» запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Товариство з обмеженою відповідальністю «АЛЬЯНС АГРО МАР» за результатами здійснення господарської діяльності з Товариством з обмеженою відповідальністю «АГРОСЕМ» складено та подано для реєстрації податкову накладну №11 від 29.06.2025.

Відповідно до квитанції від 07.07.2025 документи збережено, проте реєстрацію податкових накладних зупинено. Зазначено підстави зупинення, зокрема вказано, що "відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація податкової накладної від 29.06.2025 року №11 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 1201, перевищує величину залишку, визначеного як різниця такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: «D»=2.5647%, «P»=0. Також, згідно з згаданою квитанцією, ТОВ «АЛЬЯНС АГРО МАР» запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Товариство з обмеженою відповідальністю «АЛЬЯНС АГРО МАР» за результатами здійснення господарської діяльності з Товариством з обмеженою відповідальністю «АГРОСЕМ» складено та подано для реєстрації податкову накладну №1 від 01.07.2025.

Відповідно до квитанції від 15.07.2025 документи збережено, проте реєстрацію податкових накладних зупинено. Зазначено підстави зупинення, зокрема вказано, що "відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація податкової накладної від 01.07.2025 року №1 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 1201, перевищує величину залишку, визначеного як різниця такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: «D»=2.5647%, «P»=0. Також, згідно з згаданою квитанцією, ТОВ «АЛЬЯНС АГРО МАР» запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Товариство з обмеженою відповідальністю «АЛЬЯНС АГРО МАР» за результатами здійснення господарської діяльності з Товариством з обмеженою відповідальністю «АГРОСЕМ» складено та подано для реєстрації податкову накладну №4 від 05.07.2025.

Відповідно до квитанції від 15.07.2025 документи збережено, проте реєстрацію податкових накладних зупинено. Зазначено підстави зупинення, зокрема вказано, що "відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація податкової накладної від 05.07.2025 року №4 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 1201, перевищує величину залишку, визначеного як різниця такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: «D»=2.5647%, «P»=0. Також, згідно з згаданою квитанцією, ТОВ «АЛЬЯНС АГРО МАР» запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Скориставшись зазначеним правом 05.08.2025 Товариством з обмеженою відповідальністю «АЛЬЯНС АГРО МАР» направлено до податкового органу засобами електронного зв'язку повідомлення про надання пояснень та копії документів № 1 (додатки в кількості 41 документів первинного бухгалтерського обліку) щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено, а саме ПН №10 від 28.06.2025, ПН №11 від 29.06.2025, ПН №1 від 01.07.2025, ПН №4 від 05.07.2025.

Постачання продукції згідно спірних податкових накладних відбувалась наступним чином:

Згідно податкової накладної №10 від 28.06.2025: видаткова накладна: №11.12.488/8 від 28.06.2025; кількість, кг.: 27 160; сума накладної з ПДВ: 535 051,94 грн.; сума ПДВ: 65 708,13 грн.; постачальник: ТОВ «АГРО-СТАРТ»; прихідна накладна: №РН-16045-01 від 16.04.2025 року;

Згідно податкової накладної №11 від 29.06.2025: видаткова накладна: №11.12.490/40 від 29.06.2025 року; кількість, кг.: 22 780; сума накладної з ПДВ: 448 765,96 грн.; сума ПДВ: 55 111,61 грн.; постачальник: ТОВ «АГРО-СТАРТ»; прихідна накладна: №РН-16045-01 від 16.04.2025;

Згідно податкової накладної №1 від 01.07.2025: видаткова накладна: №11.12.497/3 від 01.07.2025; кількість, кг.: 30 300; сума накладної з ПДВ: 596 909,94 грн.; сума ПДВ: 73 304,73 грн.; постачальник: ТОВ «АГРО-СТАРТ»; прихідна накладна: №РН-16045-01 від 16.04.2025;

Згідно податкової накладної №4 від 05.07.2025: видаткова накладна: №11.12.498/5 від 05.07.2025; кількість, кг.: 56 240; сума накладної з ПДВ: 1 107 927,89 грн.; сума ПДВ: 136 061,32 грн.; постачальник: ТОВ «АГРО-СТАРТ»; прихідна накладна: №РН-16045-01 від 16.04.2025 та №РН-17045-01 від 17.04.2025;

та договір на поставку продукції з ТОВ “АГРО-СТАРТ» № 0804/25 від 08.04.2025.

ТОВ “АГРО-СТАРТ» надає послуги відповідального зберігання у відповідності до договору № 0604/1 від 16.04.2025. Перевезення від ТОВ “АГРО-СТАРТ» на склад ТОВ «АЛЬЯНС АГРО МАР» здійснювалось ТОВ “САТАГРОТРАНС», акт надання послуг № 43 від 16.05.2025, ТТН № 1, № 2, № 3, № 4 від 16.05.2025, акт надання послуг № 44 від 17.05.2025, ТТН № 1, № 2, № 3 від 17.05.2025.

Перевезення на ТОВ «АГРОСЕМ» здійснювали перевізники ТОВ «БІЗНЕСПРОФІТ ОЙЛ», ФОП Багрій, ФОП ОСОБА_1 .

12.08.2025 ТОВ «АЛЬЯНС АГРО МАР» отримало повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №13166427/45177929 (ПН №10).

12.08.2025 ТОВ «АЛЬЯНС АГРО МАР» отримало повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №13166420/45177929 (ПН №11).

12.08.2025 ТОВ «АЛЬЯНС АГРО МАР» отримало повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №13166426/45177929 (ПН №1).

12.08.2025 ТОВ «АЛЬЯНС АГРО МАР» отримало повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №13166425/45177929 (ПН №4).

На виконання вимог вищезазначений повідомлень, ТОВ «АЛЬЯНС АГРО МАР» було подано повідомлення №1 від 16.08.2025 про надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної.

У наданій відповіді повідомлено, що ТОВ “АГРО-СТАРТ» надає послуги відповідального зберігання у відповідності до договору № 0604/1 від 16.04.2025.

Перевезення від ТОВ “АГРО-СТАРТ» на склад ТОВ «АЛЬЯНС АГРО МАР» здійснювалось ТОВ “САТАГРОТРАНС», акт надання послуг № 43 від 16.05.2025, ТТН № 1, № 2, № 3, № 4 від 16.05.2025, акт надання послуг № 44 від 17.05.2025, ТТН № 1, № 2, № 3 від 17.05.2025.

Також повторно зазначено, що для здійснення господарської діяльності ТОВ «АЛЬЯНС АГРО МАР» орендує складське приміщення площею 454,5 кв. м. за адресою: Львівська обл., Жидачівський район, смт. Гніздичів, у ТОВ «Сільськогосподарське підприємство «САЛІКС» (код ЄДРПОУ 37734724), згідно договору оренди приміщення №1601/24 від 16.01.2024, про що зазначено у поданій формі 20-ОПП від 15.02.2024 (реєстраційний номер квитанції: 9029614775).

Позивачем було долучено копії документів щодо придбання товарів, навантаження/ розвантаження продукції, розрахункових документів та копії документів, які підтверджують інформацію у податковій накладній, необхідних для підтвердження реальності здійснення господарської операції та необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

19.08.2025 Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Львівській області прийнято рішення №13190217/45177929, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №10 від 28.06.2025. У рішенні зазначено, що відмовлено в реєстрації податкових накладних у зв'язку з: ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. (Зазначено: відсутні об'єктивні умови здійснення господарських операцій в обсягах, задекларованих у податковій накладній: не підтверджено наявність достатніх матеріальних ресурсів, трудових ресурсів, основних засобів, відповідної інфраструктури, або об'єктів оподаткування).

19.08.2025 Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Львівській області прийнято рішення №13190216/45177929, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №11 від 29.06.2025. У рішенні зазначено, що відмовлено в реєстрації податкових накладних у зв'язку з: ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. (Зазначено: відсутні об'єктивні умови здійснення господарських операцій в обсягах, задекларованих у податковій накладній: не підтверджено наявність достатніх матеріальних ресурсів, трудових ресурсів, основних засобів, відповідної інфраструктури, або об'єктів оподаткування).

19.08.2025 Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Львівській області прийнято рішення №13190218/45177929, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №1 від 01.07.2025. У рішенні зазначено, що відмовлено в реєстрації податкових накладних у зв'язку з: ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. (Зазначено: відсутні об'єктивні умови здійснення господарських операцій в обсягах, задекларованих у податковій накладній: не підтверджено наявність достатніх матеріальних ресурсів, трудових ресурсів, основних засобів, відповідної інфраструктури, або об'єктів оподаткування).

19.08.2025 Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Львівській області прийнято рішення №13190215/45177929, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №4 від 05.07.2025. У рішенні зазначено, що відмовлено в реєстрації податкових накладних у зв'язку з: ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. (Зазначено: відсутні об'єктивні умови здійснення господарських операцій в обсягах, задекларованих у податковій накладній: не підтверджено наявність достатніх матеріальних ресурсів, трудових ресурсів, основних засобів, відповідної інфраструктури, або об'єктів оподаткування).

Вважаючи рішення відповідача-1 про відмову у реєстрації податкових накладних протиправними, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач звернувся до суду із цим позовом.

При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України.

Відповідно до абзацу першого пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 ПК України).

За правилами абзаців першого, п'ятого пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку (абзаци десятий, дванадцятий пункту 201.10 статті 201 ПК України).

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно із пунктом 1 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (далі - Порядок №1165, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.

Пунктом 7 Порядку №1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

За приписами пунктів 10, 11 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.

Аналіз наведених правових норм дає підстав для висновку, що рішення Комісії регіонального рівня повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.

Відповідно до пункту 25 Порядку №1165 комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, розглядає скарги на рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, скарги на рішення комісій регіонального рівня про неврахування таблиці даних платника податку та скарги на рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (далі - скарга). Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Додатком 1 до Порядку № 1165 визначені критерії ризиковості платника податку на додану вартість, у пункті 8 яких вказано: у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 (далі - Порядок №520).

Відповідно до пункту 2 Порядку №520 рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

За правилами пункту 4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №520 встановлено, що платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

Згідно із пунктом 6 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Згідно з пунктом 10 Порядку №520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Отже, з аналізу наведених вище норм (з урахуванням внесених до них змін) видно, що з метою вирішення питання про наявність / відсутність підстав для реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з 08.03.2023 було встановлено алгоритм взаємодії платника податків та контролюючого органу.

За наслідками отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН пункт 4 Порядку № 520 надає право платнику податків подати на розгляд комісії регіонального рівня письмові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Загальний перелік таких документів визначений пунктом 5 Порядку № 520.

Якщо платник податків скористався правом подання письмових пояснень та копій документів, то за результатами розгляду останніх комісія регіонального рівня приймає одне із трьох рішень:

1) рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо надані платником податків документи та письмові пояснення підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування;

2) про направлення Повідомлення - якщо наданих платником податків документів та письмових пояснень недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування. При цьому зміст форми указаного Повідомлення (Додаток 2 до Порядку № 520) свідчить, що у ньому мають бути вказані конкретні документи, які пропонується надати платнику податків;

3) рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо платник податків надав письмові пояснення та достатній обсяг документів, передбачених пунктом 5 Порядку № 520, але вони не відповідають вимогам законодавства, внаслідок чого не можуть вважатися такими, що підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній / розрахунку коригування.

У випадку направлення платнику податків Повідомлення, такий платник має право подати контролюючому органу додаткові пояснення та копії документів, зазначені у Повідомленні, за результатами розгляду яких комісія регіонального рівня приймає одне з рішень: 1) про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН; 2) про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН. Реалізація такого права має бути здійснена протягом п'яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення. Неподання платником податків додаткових пояснень та копій документів, зазначених у Повідомленні, або їх неповне подання протягом означеного строку має наслідком прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.

При цьому, із змісту пункту 10 Порядку № 520 та форми Рішення (Додаток 1 до Порядку №520) видно, що комісія регіонального рівня у випадку, якщо подані платником податків пояснення / додаткові пояснення та копії документів не підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/ розрахунку коригування, проставляє відмітку у графі "надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства".

У випадку ж ненадання платником податків у встановлені строки додаткових пояснень і копій документів, встановлених абзацом шостим пункту 9 Порядку №520, комісія регіонального рівня проставляє відмітку у графі "ненадання / часткове надання додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку".

Як убачається із матеріалів справи, оскаржувані рішення Комісії ГУ ДПС у Львівській області від 19.08.2025 №13190217/45177929, від 19.08.2025 №13190216/45177929, від 19.08.2025 №13190218/45177929 та від 19.08.2025 №13190215/45177929 про відмову у реєстрації ПН в ЄРПН були прийняті у зв'язку з: ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Суд не погоджується із вказаною підставою прийняття оскаржуваних рішень, з огляду на таке.

У спірних правовідносинах зі змісту квитанцій про зупинення реєстрації спірних ПН встановлено, що реєстрацію ПН №10 від 28.06.2025, №11 від 29.06.2025, №1 від 01.07.2025 та №4 від 05.07.2025 зупинено внаслідок того, що обсяг постачання товару/послуги 1201 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Суд зазначає, що надіслана позивачу квитанція містила пропозицію щодо надання пояснень та копій документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.

Сформована у такий спосіб пропозиція щодо надання документів є загальною та формальною, вона за своїм змістом дублює припис підпункту 3 пункту 11 Порядку №1165. Така пропозиція щодо надання документів не є конкретизованою, що може свідчити про наявність у платника податків вільного розсуду щодо переліку документів, які слід надати. Разом з тим, платник податків зобов'язаний на підтвердження підстав для реєстрації податкової накладної в ЄРПН за результатами здійснення господарської операції подати податковому органу документи, що безпосередньо підтверджують подію, за наслідками якої складено податкову накладну.

Так, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг, відповідно до положень пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.

Підставою для складання ПН реєстрацію ПН №10 від 28.06.2025, №11 від 29.06.2025, №1 від 01.07.2025 та №4 від 05.07.2025 та першими подіями є відвантаження продукції згідно видатоких та товарно - треанспортних накладних.

25 квітня 2025 року ТОВ «АЛЬЯНС АГРО МАР» підписало Договір № 24.04.25-162-TR про постачання сільськогосподарської продукції з ТОВ «АГРОСЕМ» (код ЄДРПОУ 30967207) з Додатком № 2 від 24.06.2025.

В рамках виконання умов договору ТОВ «АЛЬЯНС АГРО МАР» відвантажує продукцію Соя українського походження, без ГМО, врожаю 2024 року.

За правилом першої події ТОВ «АЛЬЯНС АГРО МАР» були складені та своєчасно відправлені на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні: ПН №10 від 28.06.2025, ПН №11 від 29.06.2025, ПН №1 від 01.07.2025, ПН №4 від 05.07.2025.

Постачання продукції згідно спірних податкових накладних відбувалась наступним чином:

Згідно податкової накладної №10 від 28.06.2025:

Видаткова накладна: №11.12.488/8 від 28.06.2025;

Кількість, кг.: 27 160;

Сума накладної з ПДВ: 535 051,94 грн.;

Сума ПДВ: 65 708,13 грн.;

Постачальник: ТОВ «АГРО-СТАРТ»

Прихідна накладна: №РН-16045-01 від 16.04.2025 року;

Згідно податкової накладної №11 від 29.06.2025:

Видаткова накладна: №11.12.490/40 від 29.06.2025 року;

Кількість, кг.: 22 780;

Сума накладної з ПДВ: 448 765,96 грн.;

Сума ПДВ: 55 111,61 грн.;

Постачальник: ТОВ «АГРО-СТАРТ»

Прихідна накладна: №РН-16045-01 від 16.04.2025;

Згідно податкової накладної №1 від 01.07.2025:

Видаткова накладна: №11.12.497/3 від 01.07.2025;

Кількість, кг.: 30 300;

Сума накладної з ПДВ: 596 909,94 грн.;

Сума ПДВ: 73 304,73 грн.;

Постачальник: ТОВ «АГРО-СТАРТ»

Прихідна накладна: №РН-16045-01 від 16.04.2025;

Згідно податкової накладної №4 від 05.07.2025:

Видаткова накладна: №11.12.498/5 від 05.07.2025;

Кількість, кг.: 56 240;

Сума накладної з ПДВ: 1 107 927,89 грн.;

Сума ПДВ: 136 061,32 грн.;

Постачальник: ТОВ «АГРО-СТАРТ»

Прихідна накладна: №РН-16045-01 від 16.04.2025 та №РН-17045-01 від 17.04.2025;

Договір на поставку продукції з ТОВ “АГРО-СТАРТ» № 0804/25 від 08.04.2025.

ТОВ “АГРО-СТАРТ» надає послуги відповідального зберігання у відповідності до договору № 0604/1 від 16.04.2025. Перевезення від ТОВ “АГРО-СТАРТ» на склад ТОВ «АЛЬЯНС АГРО МАР» здійснювалось ТОВ “САТАГРОТРАНС», акт надання послуг № 43 від 16.05.2025, ТТН № 1, № 2, № 3, № 4 від 16.05.2025, акт надання послуг № 44 від 17.05.2025, ТТН № 1, № 2, № 3 від 17.05.2025.

Перевезення на ТОВ «АГРОСЕМ» здійснювали перевізники ТОВ «БІЗНЕСПРОФІТ ОЙЛ», ФОП Багрій, ФОП ОСОБА_1 .

ТОВ “АГРО-СТАРТ» надає послуги відповідального зберігання у відповідності до договору № 0604/1 від 16.04.2025.

Перевезення від ТОВ “АГРО-СТАРТ» на склад ТОВ «АЛЬЯНС АГРО МАР» здійснювалось ТОВ “САТАГРОТРАНС», акт надання послуг № 43 від 16.05.2025, ТТН № 1, № 2, № 3, № 4 від 16.05.2025, акт надання послуг № 44 від 17.05.2025, ТТН № 1, № 2, № 3 від 17.05.2025.

Для здійснення господарської діяльності ТОВ «АЛЬЯНС АГРО МАР» орендує складське приміщення площею 454,5 кв. м. за адресою: Львівська обл., Жидачівський район, смт. Гніздичів, у ТОВ «Сільськогосподарське підприємство «САЛІКС» (код ЄДРПОУ 37734724), згідно договору оренди приміщення №1601/24 від 16.01.2024, про що зазначено у поданій формі 20-ОПП від 15.02.2024 (реєстраційний номер квитанції: 9029614775).

Отже, на переконання суду, подані позивачем документи підтверджують факт настання події з реалізації товару, та є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію ПН №10 від 28.06.2025, ПН №11 від 29.06.2025, ПН №1 від 01.07.2025, ПН №4 від 05.07.2025в ЄРПН.

Суд також наголошує на тому, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій платника податку на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом (вказана правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 03.10.2023 у справі № 380/4146/22, від 13.12.2023 у справі №500/4191/22).

У свою чергу, при реєстрації податкової накладної фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому і суд за результатами розгляду цієї справи не робить жодних висновків щодо реальності господарських операцій за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкової накладної.

Між тим, здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. При цьому здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

З огляду на викладене, суддя відхиляє покликання відповідача при винесенні оскаржених рішень на те, що у позивача відсутні об'єктивні умови здійснення господарських операцій в обсягах, задекларованих у податковій накладній: не підтверджено наявність достатніх матеріальних ресурсів, трудових ресурсів, основних засобів, відповідної інфраструктури, або об'єктів оподаткування

Також, Верховний Суд неодноразово наголошував на тому, що можливість надання платником податків переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків з зазначенням необхідності надання документів за переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд. Аналогічний підхід застосований Верховним Судом в постанові від 12.03.2025 у справі № 420/35189/23.

Суд звертає увагу на те, що відповідач надіслав повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних 12.08.2025, тобто після отримання пояснень від 05.08.2025.

Суд встановив, що первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг; банківські виписки з особових рахунків було надано позивачем ще 05.08.2025, тому у відповідача були відсутні підстави для витребування зазначених документів.

Суд звертає увагу на те, що рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.

Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, тощо.

При цьому, суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Так само недопустимо надавати значення обставинам, які насправді не стосуються справи. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що оскаржувані рішення Комісії ГУ ДПС у Львівській області від 19.08.2025 №13190217/45177929, від 19.08.2025 №13190216/45177929, від 19.08.2025 №13190218/45177929 та від 19.08.2025 №13190215/45177929 прийняті без наявності правових та фактичних підстав, позаяк платник надав пояснення та первинні документи щодо господарських операцій, по яких складені спірні ПН №10 від 28.06.2025, №11 від 29.06.2025, №1 від 01.07.2025 та №4 від 05.07.2025, та поданих після зупинення реєстрації ПН позивачем вказаних вище первинних документів є достатньо для прийняття рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН. Вказані первинні документи відповідають встановленим вимогам щодо форми та змісту, узгоджуються між собою, у суду відсутні підстави ставити під сумнів достовірність відображених у цих документах відомостей про господарську операцію. Передбачених законом підстав для позбавлення права позивача на реєстрацію спірних ПН в ЄРПН судом під час розгляду цієї справи не встановлено.

Відтак, з наведених вище мотивів, враховуючи надані суду статтею 245 КАС України повноваження, позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у реєстрації ПН підлягають до задоволення.

Крім того, підлягають до задоволення позовні вимоги про зобов'язання вчинити дії, з огляду на таке.

За приписами частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Пунктом 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (зі змінами) передбачено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання такої події, як набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення).

Таким чином, оскільки суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваного рішення, а подані позивачем документи, на думку суду, підтверджують здійснення господарської операції, по якій складена спірна ПН, ознак порушення вимог законодавства щодо їх складення вони не містять та є достатніми для прийняття рішень про реєстрацію ПН, тому з метою повного та ефективного захисту прав позивача похідні позовні вимоги про зобов'язання зареєструвати ПН №10 від 28.06.2025, №11 від 29.06.2025, №1 від 01.07.2025 та №4 від 05.07.2025 в ЄРПН належить також задовольнити.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

За подання позовної заяви в електронній формі позивач сплатив судовий збір в сумі 9689,60 грн згідно із платіжною інструкцією від 14.10.2025 № 2872.

Відтак, на користь позивача необхідно стягнути судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 9689,60 грн. При цьому, на думку суду, судові витрати необхідно стягнути саме з ГУ ДПС у Львівській області, позаяк судом задоволена самостійна позовна вимога немайнового характеру, та саме внаслідок прийняття комісією регіонального рівня спірного рішення були порушені права позивача, а звернена до ДПС України позовна вимога про зобов'язання вчинити дії щодо реєстрації ПН є похідною від вимоги про визнання протиправним та скасування рішення.

Керуючись ст.ст. 72,77,94, 241 -246, 262, 295 КАС України , суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління Державної податкової служби у Львівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 19.08.2025 №13190217/45177929, від 19.08.2025 №13190216/45177929, від 19.08.2025 №13190218/45177929 та від 19.08.2025 №13190215/45177929.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складені Товариством з обмеженою відповідальністю "Альянс Агро Мар" податкові накладні №10 від 28.06.2025, №11 від 29.06.2025, №1 від 01.07.2025 та №4 від 05.07.2025 датою їхнього первинного подання на реєстрацію.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області (код ЄДРПОУ - 43968090, місцезнаходження: 79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Альянс Агро Мар» (вул. Водогінна, 2, оф.111, м. Львів, Львівська область., 79017, код ЄДРПОУ - 45177929) судовий збір у розмірі 9689,60 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяКарп'як Оксана Орестівна