Справа № 283/530/26
провадження №2/283/794/2026
( з а о ч н е )
26 травня 2026 року Малинський районний суд Житомирської області в складі: під головуванням судді Ярмоленка В.В., з секретарем судового засідання Селіною А.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Малині в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу
за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів»
до ОСОБА_1
про стягнення заборгованості,
Стислий виклад позицій сторін.
Представник товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» (скорочене найменування ТОВ «ФК «ЄАПБ») Грибанов Д.В., звернувся до суду з даним позовом, в обґрунтування якого зазначив, що
10 листопада 2021 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Мілоан» та ОСОБА_2 укладено кредитний договір № 100764809. Відповідно до умов якого ТОВ «Мілоан» надало відповідачу грошові кошти, а ОСОБА_2 зобов'язалася повернути кредит, сплатити комісію за надання кредиту та виконати інші зобов'язання в повному обсязі.
Згідно з п. 1.2. умов договору про споживчий кредит №100764809 ТОВ «Мілоан» надало ОСОБА_2 кошти в сумі 5000,00 грн.
В свою чергу, ОСОБА_2 не виконала умов договору, а саме п. 1.3 Договору та не повернула кредитні кошти протягом 30 днів.
16.07.2024 між ТОВ «Мілоан» та ТОВ «ФК «ЄАПБ» було укладено Договір відступлення права вимоги №16072024, відповідно до якого ТОВ «ФК «ЄАПБ» набуло статусу нового кредитора та отримало право вимоги по відношенню до осіб, які являлись боржниками ТОВ «Мілоан», включно і до ОСОБА_2 за кредитним договором № 100764809 від 10.11.2021.
Загальний розмір заборгованості відповідача по поверненню кредитних коштів та сплаті процентів за користування кредитом, що підлягає стягненню з Позичальника станом на 16.07.2024, відповідно до розрахунку заборгованості, становить 12654,30 грн., з яких: заборгованість за кредитом (за тілом кредиту) 4376,00 грн; заборгованість за відсотками - 7278,30 грн , заборгованість за комісією 1000,00 грн.
07 квітня 2025 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Сіроко Фінанс" (далі - ТОВ "Сіроко Фінанс") та відповідачем ОСОБА_2 укладено кредитний договір № 7554762, відповідно до умов якого позикодавець зобов'язується передати позичальнику у власність грошові кошти, шляхом їх перерахування на банківський рахунок позичальника із використанням реквізитів електронного платіжного засобу позичальника, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів у день закінчення строку позики або достроково та сплатити позикодавцю плату (проценти) від суми позики. На виконання умов договору позики позикодавець 07.04.2025 перерахував на вказаний позичальником рахунок грошову позику за умовами договору в сумі 4000,00 грн виконавши належним чином взяті на себе договірні зобов'язання, відповідач умов кредитного договору не виконав. Сума заборгованості відповідача становить 12960,00 грн, з яких: сума заборгованості за основною сумою боргу - 4000,00 грн, сума заборгованості за відсотками - 11,60 грн, сума заборговансті за пенею - 8000,00 грн, сума заборгованості за комісією - 948,40 грн.
26.08.2025 між ТОВ "Сіроко Фінанс" та позивачем ТОВ "ФК "Європейська Агенція з повернення боргів" укладено договір факторингу № 26082025 у відповідності до умов якого ТОВ "ФК "Європейська Агенція з повернення боргів" набуло право грошової вимоги в тому числі і до ОСОБА_2 за договором позики № 7554762 від 07.04.2025 в сумі 12960,00 грн, яку позивач просить стягнути з відповідача, а також судові витрати.
Вимогами позову представник позивача просить стягнути із ОСОБА_2 на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» суму заборгованості за кредитним договором №100764809 в розмірі 12654,30 грн; за договором позики №7554762 в розмірі 12960,00 грн. Всього 25614,30 грн, а також стягнути понесені судові витрати по справі в сумі 3328,00 грн.
Явка та позиція сторін по справі:
Представник позивача Грибанов Д.В., в судове засідання не з'явився, згідно наявного в матеріалах позовної заяви клопотання просив розгляд справи проводити без його участі, заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити, до суду надав відповідь на відзив до позовної заяви, в якому позовні вимоги підтримав та просив задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлений належно. Відзиву з доказами, які підтверджують заперечення проти позову, заяв та клопотань від відповідача до суду не надходило.
У зв'язку з неявкою відповідача та не повідомленням про поважність причин такої неявки, в порядку, визначеному статтею 280 ЦПК України, зі згоди позивача, суд постановив провести розгляд справи за відсутності відповідача та ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ст. 223 ЦПК України.
Відповідно до ст. 247 ЦПК України суд розглядає справу у судовому засіданні за відсутності позивача і відповідача без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали справи, повно, обґрунтовано, всебічно та безпосередньо з'ясувавши всі наявні докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, всі обставини, на які сторона посилалась як на підставу своїх вимог, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ТОВ «ФК «Європейська агенція з повернення боргів» підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Фактичні обставини справи, встановлені судом.
Встановлено, що 10 листопада 2021 року на офіційному веб-сайті ТОВ «Мілоан» ОСОБА_2 в особистому кабінеті подала заявку на кредит № 100764809, зазначивши свої персональні дані та необхідну суму кредиту.
10.11.2021 вказану заявку погоджено, з такими умовами кредитування: розмір кредиту 5000,00 грн, строк 30 днів, ставка процентів 1,5% в день та стандартна 5% в день, комісія за надання кредиту 20% від суми кредиту одноразово.
На підставі вказаної заявки, 10.11.2021 між ТОВ «Мілоан» та ОСОБА_3 укладено договір про споживчий кредиту № 100764809, згідно з яким Кредитодавець зобов'язався надати Позичальнику грошові кошти у сумі визначеній у п.1.2. Договору, а Позичальник зобов'язався повернути кредит, сплатити комісію за надання кредиту та проценти за користування кредитом у встановлений. Умови кредитування: сума кредиту становить 5000,00 грн; строк кредитування 30 днів з 10.11.2021; проценти за користування кредитом нараховуються за ставкою 1,5% в день та стандартна 5% в день.
Невід'ємними частинами цього Договору є Графік платежів та Паспорт споживчого кредиту , підписані ОСОБА_4 електронним підписом з одноразовим ідентифікатором R86383.
Свої зобов'язання за договором ОСОБА_2 виконувала неналежним чином, порушуючи графік розрахунків, внаслідок чого утворилась заборгованість, що згідно розрахунку ТОВ «Мілоан» станом на 16.07.2024 становить 12654,30 грн, а саме: заборгованість за кредитом 5000,00 грн; заборгованість за процентами 7278,30 грн, заборгованість за комісією 1000,00 грн.
16.07.2024 між ТОВ «Мілоан» та ТОВ «ФК «ЄАПБ» було укладено Договір відступлення права вимоги №28082024, відповідно до якого ТОВ «ФК «ЄАПБ» набуло статусу нового кредитора та отримало право вимоги по відношенню до осіб, які являлись боржниками ТОВ «Мілоан», включно і до ОСОБА_2 за кредитним договором № 100764809 від 10.11.2021.
07 квітня 2025 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Сіроко Фінанс" та відповідачем ОСОБА_2 укладено договір позики № 7554762, який було підписано електронним підписом позичальника.
Згідно з п.1 Договору позики, за цим договором позичкодавець зобов'язується передати позичальнику у власність грошові кошти на погоджений умовами договору строк, для придбання товарів та/або робіт та/або послуг (на задоволення потреб, не пов'язаних з підприємницькою, незалежною професійною діяльністю або виконанням обов'язків найманого працівника), шляхом їх перерахування на банківських рахунок позичальника із використанням реквізитів електронного платіжного засобу позичальника, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів у день закінчення строку позики або достроково, та сплатити позикодавцю плату (комісію та проценти) від суми позики.
Згідно з п. 2 Договору, основними параметрами договору позики є: сума позики 4000,00 грн; строк позики - 30 днів; процентна ставка (базова)/день - 0,01 % (фіксована), діє протягом строку договору визначеного п.п. 2.2 п. 2 Договору; комісія від суми позики, зазначеної в п.п. 2.1 п. 2 Договору, що складає 948,40 грн; дата надання позики - 07.04.2025; дата повернення позики (останній день) - 06.05.2025; денна процентна ставка/день % - 0,80 %; інші платежі: проценти за понадстрокове користування позикою/залишком позики за день, 5%; Пеня, 5% день; орієнтована реальна річна процентна ставка, % - 1399,08 %; орієнтована загальна вартість позики 4960,00 грн.
Договір підписано відповідачем з використанням електронного підпису одноразовим ідентифікатором 3MbWUa0wwr.
У відомостях про позичальника у договорі позики № 7554762 від 07.04.2025 зазначено номер електронного платіжного засобу ОСОБА_2 , а саме: № НОМЕР_1 .
Крім того, сторони узгодили в письмовій формі графік платежів, що становить додаток № 1 до укладеного між сторонами договору № 7554762 від 07.04.2025.
З довідки ТОВ "Європейська платіжна система" № КД-000049409 від 02.09.2025 вбачається, що ТОВ "Європейська платіжна система" підтверджує прийняття до виконання платіжної інструкції, наданої за допомогою АРІ-інтерфейсу ініціатором платіжної операції - ТОВ "Сіроко Фінанс", відповідно до умов договору про переказ коштів.
26.08.2025 між ТОВ "Сіроко Фінанс" та ТОВ "ФК "Європейська Агенція з повернення боргів" укладено договір факторингу № 26082025, відповідно до якого до ТОВ "ФК "Європейська Агенція з повернення боргів" перейшло право грошової вимоги до відповідача за Договором позики № 7554762 від 07.04.2025, що підтверджується актом прийому-передачі Реєстру боржників №1 від 26.08.2025.
Як видно з розрахунку забогованості ТОВ "Сіроко Фінанс" від 29.10.2025за договором позики № 7554762 від 07.04.2025, заборгованість відповідача станом на 16.07.2024 складає 12654,30 грн, з яких: заборгованість за тілом кредиту - 4000,00 грн, заборгованість за відсотками - 11,60 грн, пеня 8000,00 грн, комісія - 948,40 грн.
Вся заборгованість яка на думку позивача підлягає стягненню із ОСОБА_2 на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» суми заборгованості за кредитним договором №100764809 в розмірі 12654,30 грн; за договором позики № 7554762 в розмірі 12960,00 грн.
Мотиви та застосовані норми права.
Частиною 3 ст. 10 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, надавши докази відповідно до вимог чинного законодавства.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України, підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є договір та інші правочини.
Статтею ст. 1054 ЦК України передбачено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Відповідно до положень ст. 509 ЦК України зобов'язанням є право відношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматись від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст.11 цього Кодексу.
Зобов'язання, згідно із ст. 526 ЦК України, має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Згідно із ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Відповідно до ч. 1 ст. 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Порушення боржником умов договору є цивільним правопорушенням, оскільки стаття 629 ЦК встановлює принцип обов'язковості виконання договору.
Таким чином, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сума заборгованості за основним боргом, що становить за кредитним договором №100764809 в розмірі 4376,00 грн; за договором позики № 7554762 в розмірі 4000,00 грн
Частиною 2 ст. 1050 ЦК України встановлено, що, якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами, то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
Згідно з ч. 1 ст. 1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України.
Згідно з ч. 2 ст. 1056-1 ЦК України розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів.
ОСОБА_2 , будучи вільною в укладенні кредитного договору, виборі контрагента та визначенні умов договору, будучи обізнаним з умовами кредитування, в тому числі з нарахуванням відсотків за користування кредитними коштами, з чим відповідач погодилася, підписавши кредитні документи електронним підписом одноразовим ідентифікатором, таким чином погодивши умови сплати процентів за користування кредитними коштами, комісії за надання кредиту, а отже позовна вимога ТОВ «ФК «ЄАПБ» щодо стягнення комісії за кредитним договором №100764809 в розмірі 1000,00 грн; за договором позики №7554762 в розмірі 948,40 грн та відсотків за кредитним договором №100764809 в розмірі 7278,30 грн, за договором позики №7554762 в розмірі 11,60 грн підлягає задоволенню.
Законом України від 15 березня 2022 року № 2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» (далі - Закон № 2120-IX) доповнено, серед іншого, розділ "Прикінцеві та перехідні положення" Цивільного кодексу України пунктом 18.
Зокрема, наразі вказаним пунктом визначено, що у період дії в Україні воєнного, надзвичайного стану та у тридцятиденний строк після його припинення або скасування у разі прострочення позичальником виконання грошового зобов'язання за договором, відповідно до якого позичальнику було надано кредит (позику) банком або іншим кредитодавцем (позикодавцем), позичальник звільняється від відповідальності, визначеної статтею 625 цього Кодексу, а також від обов'язку сплати на користь кредитодавця (позикодавця) неустойки (штрафу, пені) за таке прострочення. Також, вказаним пунктом установлено, що неустойка (штраф, пеня) та інші платежі, сплата яких передбачена відповідними договорами, нараховані включно з 24 лютого 2022 року за прострочення виконання (невиконання, часткове виконання) за такими договорами, підлягають списанню кредитодавцем (позикодавцем).
Отже, нарахування неустойки за договором позики №7554762 є безпідставним та не підлягає задоволенню.
Щодо переходу до нового кредитора Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» прав первісних кредиторів ТОВ «Мілоан», ТОВ «Сіроко Фінанс» у кредитних зобов'язаннях, суд зазначає наступне.
Частинами 1 та 2 ст. 512 ЦК України передбачено, що кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок: 1) передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги); 2) правонаступництва; 3) виконання обов'язку боржника поручителем або заставодавцем (майновим поручителем); 4) виконання обов'язку боржника третьою особою. Кредитор у зобов'язанні може бути замінений також в інших випадках, встановлених законом.
Відповідно до ст. 514 ЦК України до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Частиною 1 ст. 516 ЦК України передбачено, що заміна кредитора у зобов'язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ч.1 ст. 1077 ЦК України за договором факторингу (фінансування під відступлення права грошової вимоги) одна сторона (фактор) передає або зобов'язується передати грошові кошти в розпорядження другої сторони (клієнта) за плату, а клієнт відступає або зобов'язується відступити факторові своє право грошової вимоги до третьої особи (боржника). Клієнт може відступити факторові свою грошову вимогу до боржника з метою забезпечення виконання зобов'язання клієнта перед фактором.
Статтею 1078 ЦК України передбачено, що предметом договору факторингу може бути право грошової вимоги, строк платежу за якою настав (наявна вимога), а також право вимоги, яке виникне в майбутньому (майбутня вимога). Майбутня вимога вважається переданою фактору з дня виникнення права вимоги до боржника.
Відповідно до ст. 1080, 1084 ЦК України договір факторингу є дійсним незалежно від наявності домовленості між клієнтом та боржником про заборону відступлення права грошової вимоги або його обмеження. У цьому разі клієнт не звільняється від зобов'язань або відповідальності перед боржником у зв'язку із порушенням клієнтом умови про заборону або обмеження відступлення права грошової вимоги. Якщо відповідно до умов договору факторингу фінансування клієнта здійснюється шляхом купівлі у нього фактором права грошової вимоги, фактор набуває права на всі суми, які він одержить від боржника на виконання вимоги.
Згідно ст. 514, ч.1 ст.516 ЦК України, до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом. Заміна кредитора у зобов'язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом.
Таким чином, позивач правомірно набув права вимоги до ОСОБА_2 щодо виконання зобов'язання.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд зазначає, що відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача підлягає стягненню сума судового збору пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. 12, 23, 76, 81, 141,258, 259, 265, 280, 289 ЦПК України,
Позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» про стягнення заборгованості за кредитними договорами задовольнити частково.
Стягнути із ОСОБА_1 користь товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» (код ЄДРПОУ 35625014) заборгованість :
за кредитним Договором № 100764809 від 10.11.2021 в розмірі 12654,30 (дванадцять тисяч шістсот п'ятдесят чотири) гривні 30 копійок, з яких : 4376,00 грн заборгованість за основною сумою боргу, 7278,30 грн заборгованість за відсотками, 1000,00 грн заборгованість за комісією.
за Договором позики № 7554762 від 07.04.2025 в розмірі 4960,00 (чотири тисячі дев'ятсот шістдесят) гривень 00 копійок, з яких : 4000,00 грн заборгованість за основною сумою боргу, 11,60 грн заборгованість за відсотками, 948,40 грн заборгованість за комісією.
Всього заборгованість за договорами в розмірі 17614,30 (сімнадцять тисяч шістсот чотирнадцять) гривень 30 копійок.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» судові витрати у розмірі 2288,58 грн.
В решті позовних вимог відмовити.
Учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складання у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності у особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення - якщо така адреса відсутня.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів», код ЄДРПОУ 35625014, юридична адреса: м. Київ, вул. Симона Петлюри,30, адреса для листування: 07400, Київська область, м. Бровари, вул. Лісова, 2, поверх 4, ІВАN№ НОМЕР_2 в АТ «ТАСкомбанк».
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , мешканка АДРЕСА_1 .
Суддя