Справа № 208/16100/25
(1-кп/199/765/26)
іменем України
26 травня 2026 року місто Дніпро
Амур-Нижньодніпровський районний суд міста Дніпра у складі колегії суддів:
головуючого судді - ОСОБА_1 ,
суддів - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
секретаря судового засідання - ОСОБА_4 ,
номер кримінального провадження у Єдиному реєстрі досудових розслідувань №22025050000000992 від 21.10.2025 відносно:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Шахтарськ Донецької області, громадянина України, з повною середньою освітою, одруженого, немаючого на утриманні неповнолітніх та непрацездатних осіб, непрацюючого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
обвинуваченого у вчиненні кримінальних правопорушень, відповідальність за які передбачена ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 1111 КК України,
за участю:
прокурора - ОСОБА_6 ,
захисника - ОСОБА_7 (в режимі відеоконференції),
обвинуваченого - ОСОБА_5 (в режимі відеоконференції),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в режимі дистанційного судового провадження вказане кримінальне провадження
1) Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки 24.08.1991 схвалено «Акт проголошення незалежності України», яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України. У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16.07.1990 вказано, що Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах. Відповідно до розділу V Декларації, територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди. Україна самостійно визначає адміністративно-територіальний устрій та порядок утворення національно-адміністративних одиниць.
Рішенням Конституційного Суду України № 3-зп від 11.07.1997 зазначено, що засади конституційного ладу в Україні закріплені у розділах І, ІІІ та ХІІІ Основного Закону України - Конституції України.
Зокрема, положеннями ст.ст. 1 та 2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою, унітарною державою, суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.
Відповідно до ст. 5 Конституції України, носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.
Відповідно до Рішень Конституційного Суду № 6-рп/2005 від 05.10.2005, № 6-рп/2008 від 16.04.2008 зазначені норми визначають, що влада народу є первинною, єдиною і не відчуженою та здійснюється народом шляхом вільного волевиявлення через вибори, референдум, інші форми безпосередньої демократії у порядку визначеному Конституцією та законами України, через органи державної влади та органи місцевого самоврядування, сформовані відповідно до Конституції та законів України. Тільки народ має право безпосередньо шляхом всеукраїнського референдуму визначати конституційний лад в Україні, який закріплюється Конституцією України, а також змінювати конституційний лад внесенням змін до Основного Закону України в порядку, встановленому його розділом XIII.
Стаття 6 Конституції України передбачає, що державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Відповідно до ч. 1 ст. 17, ч. 1 ст. 65 Конституції України захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України є справою всього Українського народу та обов'язком громадян України, а на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом.
Статтями 69, 72 та 73 Конституції України передбачено, що народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії. Всеукраїнський референдум призначається Верховною Радою України або Президентом України відповідно до їхніх повноважень, встановлених цією Конституцією. Виключно всеукраїнським референдумом вирішуються питання про зміну території України.
Статтями 132, 133 Конституції України визначено, що територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості і соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій. До системи адміністративно-територіального устрою України входить АР Крим, області, зокрема, Донецька область, а також райони, міста, райони у містах, селища і села.
Так, 07.04.2014 у м. Донецьку видано т.зв. «Акт про проголошення державної самостійності Донецької народної республіки», яким публічно закликано місцеве населення до проведення 11.05.2014 т.зв. «загального обласного референдуму» на території Донецької області з питання визнання державної самостійності т.зв. «Донецької Народної Республіки» (далі т.зв. - «ДНР») та чинення збройного опору державній владі України, військовим підрозділам Міністерства оборони України та Міністерства внутрішніх справ України. При цьому протягом квітня-травня 2014 року в окремих містах Донецької області організовано та проведено низку мітингів з метою привернення уваги та схилення громадян України з числа місцевих мешканців до визнання державної самостійності т.зв. «ДНР».
За таких обставин 11.05.2014 в окремих містах та районах Донецької області всупереч законодавству України проведено т.зв. «загальний обласний референдум», за результатами якого 12.05.2014 проголошено про суверенітет т.зв. «ДНР» на території Донецької області.
Надалі представниками самопроголошеної т.зв. «ДНР», які контролюються окупаційною адміністрацією російської федерації, з числа своїх громадян та місцевого населення області сформовано політично-управлінські (т.зв. «органи державної влади днр») та силові органи.
На учасників органів силового блоку покладено обов'язки підтримки збройної агресії рф та вчинення дій, направлених на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, зокрема шляхом:
- систематичної організації та здійсненні актів застосування збройної сили проти держави України у особі Збройних сил України, інших військових формувань, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, зокрема шляхом ведення збройного опору, незаконної протидії та перешкоджання виконанню їх службових обов'язків, обстрілів населених пунктів тощо;
- створення не передбачених законом озброєних підрозділів та участь у їх діяльності;
- вербування нових учасників до складу силового блоку т.зв. «днр» та організація їх у групи, навчання, озброєння та керівництво їхніми діями;
- захоплення населених пунктів, будівель, військових частин та інших об'єктів на території Донецької області з метою їх виводу з-під контролю органів державної влади України та їх включення до самопроголошеного псевдодержавного утворення т.зв. «днр»;
- захоплення чи заволодіння у інший спосіб зброєю, боєприпасами, вибуховими речовинами, військовою технікою, транспортними засобами з метою оснащення незаконних збройних формувань, які вчиняють дії, направлені на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України;
- координації та узгодження своїх дій з діями регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань рф, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів, з метою спільного та ефективного протистояння Збройним силам України, іншим військовим формуванням;
- блокування виконання правоохоронними органами та підрозділами Збройних сил України передбачених Конституцією та законодавством України функцій на тимчасово окупованій території України;
- силового подолання опору цивільного населення окупаційній адміністрації шляхом фізичної розправи та незаконного позбавлення волі;
- силової підтримки учасників органів політичного та управлінського блоку незаконних утворень т.зв. «днр», захопленні, укріпленні та охороні зайнятих ними будівель та споруд.
Водночас, на учасників органів політичного блоку покладено обов'язки підтримки збройної агресії рф та вчинення дій, направлених на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, шляхом:
- створення та участі в діяльності окупаційної адміністрації рф, яку складають її державні органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, та підконтрольні рф самопроголошені органи, які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях Донецької області;
- видачі нормативно-правових актів від імені окупаційної адміністрації рф та самопроголошених органів влади т.зв. «днр»;
- проведення агітаційної роботи серед населення щодо діяльності псевдодержавного утворення т.зв. «днр» з метою схиляння їх до участі у вказаній організації, приховування факту збройної агресії рф проти України, отримання підтримки власної діяльності серед мешканців східних регіонів України;
- організація збору, отримання матеріальної і фінансової допомоги від інших учасників організації та осіб, лояльно налаштованих до їх діяльності, а також її розподілу;
- налагодження взаємодії з незаконним псевдодержавним утворенням т. зв. «днр» та її лідерами з метою координації дій, спрямованих на насильницьку зміну конституційного ладу України;
- налагодження взаємодії з прихильниками злочинної діяльності, що перебувають за кордоном з метою координації дій, отримання матеріальної і гуманітарної допомоги та озброєння, а також залучення іноземних громадян для протидії правоохоронним органам та Збройним силам України;
- координація та узгодження своїх дій з радниками та інструкторами рф, з метою спільного та ефективного протистояння Збройним силам України, іншим військовим формуванням, та вчинення умисних дій, спрямованих на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України;
- налагодження взаємодії з місцевими та закордонними засобами масової інформації з метою їх використання для агітації, висвітлення діяльності т.зв. «днр», дискредитації діяльності органів державної влади України та осіб, задіяних у ході проведення антитерористичної операції і заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, стримування і відсічі російської збройної агресії в Донецькій та Луганській областях, та формування думки серед населення про законність власних дій;
- надання матеріальної та організаційної допомоги учасникам силового блоку т.зв. «днрР» для забезпечення їх протиправної діяльності;
- забезпечення учасників т.зв. «днр» транспортом, символікою, агітаційними матеріалами тощо.
При цьому, кожний учасник органів політичного та силового блоків т. зв. «днр» (у тому числі які долучалися в подальшому до їх складу) усвідомлював, що головним їх завданням є підтримка збройної агресії рф та зміна меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України.
В результаті вищезазначених подій значна кількість території та населених пунктів Донецької області протягом квітня-вересня 2014 року опинилась під контролем регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань рф, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів, окупаційних адміністрацій рф на території Донецької області, які Постановою Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17.03.2015 та Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» № 1680-VII від 16.09.2014 визнані тимчасово окупованими територіями.
Одночасно з метою зміни меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, на тимчасово окупованій частині Донецької області з числа представників політичного блоку т.зв. «днр» створено органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, які узурпували виконання владних функцій.
21.02.2022 керівники російських окупаційних адміністрацій на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей звернулися до президента рф з проханням визнати незалежність т.зв. «днр» та т.зв. «лнр».
В цей же день президент рф скликав позачергове засідання ради безпеки рф, де обговорено питання щодо доцільності визнання незалежності т. зв. «днр» та т.зв. «лнр».
Службові особи з числа вищого керівництва рф, які входять до складу ради безпеки рф, публічно підтримали звернення державної думи рф та заявили про необхідність визнання президентом рф незалежності т.зв. «днр» та т.зв. «лнр», а одним із основних аргументів для прийняття такого рішення членами ради безпеки рф було проживання на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей громадян рф у кількості понад 800 тисяч осіб, а також понад 1,2 мільйонів осіб, котрі подали документи на громадянство рф.
Цього ж дня, тобто 21.02.2022 президент рф підписав указ про визнання незалежності т.зв. «днр» та т.зв. «лнр».
У подальшому президент рф, а також інші невстановлені на цей час представники влади рф, діючи всупереч вимогам п.п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), віддали наказ на вторгнення підрозділів збройних сил рф на територію України.
24.02.2022 на виконання вищевказаного наказу військовослужбовці збройних сил рф шляхом збройної агресії, із застосуванням зброї незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Автономній республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, житлові масиви та інші цивільні об'єкти та здійснили окупацію частини території України, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.
24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, який діє до теперішнього часу.
ОСОБА_5 , як громадянин України, який згідно із ст. 65 Конституції України має обов'язок здійснювати захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який у відповідності до ч.ч. 2, 3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» може бути реалізований шляхом проходження військової служби виключно у Збройних силах України, інших утворених відповідно до законів України військових формуваннях, а також правоохоронних органах спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями, свідомо порушуючи свій конституційний обов'язок щодо захисту Вітчизни, діючи в період збройного конфлікту, умисно, з корисливих та ідеологічних мотивів, з метою заподіяння шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України, добровільно погодився прийняти участь у бойових діях на боці ворога (держави-агресора) - рф.
Так, 22.02.2022 у громадянина України ОСОБА_5 виник злочинний умисел, спрямований на вчинення державної зради, тобто діяння, умисно вчиненого громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України: перехід на бік ворога в період збройного конфлікту.
Того ж дня, тобто 22.02.2022 ОСОБА_5 , керуючись корисливим та ідеологічним мотивами, прибув до незаконно створеного на тимчасово окупованій території України т.зв. «військового комісаріату по м. Шахтарську днр», розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , де був зарахований до списків особового складу незаконного збройного формування, створеного на тимчасово окупованій території - стрілецької роти НОМЕР_1 стрілецького батальйону НОМЕР_2 окремого стрілецького полку ІНФОРМАЦІЯ_2 корпусу т.зв. «народної міліції «днр» (в/ч НОМЕР_3 ), отримав військове звання «сержант», призначений на посаду командира відділення, отримав позивний « ОСОБА_8 » та забезпечений вогнепальною зброєю АК-74, військовою формою одягу зразка збройних сил рф, особистим військовим спорядженням та засобами індивідуального захисту, та тим самим здійснив перехід на бік ворога в період збройного конфлікту.
23.02.2022 ОСОБА_5 переміщено на тимчасове місце дислокації стрілецької роти НОМЕР_1 стрілецького батальйону НОМЕР_2 окремого стрілецького полку ІНФОРМАЦІЯ_2 корпусу т.зв. «народної міліції «днр» (в/ч НОМЕР_3 ), розташоване у АДРЕСА_3 , де останній очікував подальшого висування на бойове завдання.
28.02.2022 ОСОБА_5 переведено до складу стрілецької роти НОМЕР_4 окремого стрілецького батальйону НОМЕР_2 окремого стрілецького полку ІНФОРМАЦІЯ_2 корпусу т.зв. «народної міліції «ДНР» (в/ч НОМЕР_3 ) та переміщено до АДРЕСА_4 , де останній здійснював зведення оборонних укріплень та охорону бойових позицій збройних сил рф.
2) Продовжуючи свою злочинну діяльність, громадянин України ОСОБА_5 , будучи військовослужбовцем незаконного збройного формування, створеного на тимчасово окупованій території, починаючи з 07.03.2022, діючи умисно, добровільно, за власною ініціативою продовжив проходження військової служби у складі стрілецької роти НОМЕР_4 окремого стрілецького батальйону НОМЕР_2 окремого стрілецького полку ІНФОРМАЦІЯ_2 корпусу т.зв. «народної міліції «днр» (в/ч НОМЕР_3 ), перебуваючи при цьому в АДРЕСА_5 , де здійснював зведення оборонних укріплень та охорону бойових позицій збройних сил рф.
20.10.2022 ОСОБА_5 у складі зазначеного підрозділу переміщено до м. Гола Пристань Скадовського району Херсонської області, де останній здійснював зведення оборонних укріплень та охорону бойових позицій збройних сил рф.
В кінці грудня 2022 року ОСОБА_5 у складі зазначеного підрозділу переміщено до м. Сніжного Горлівського району Донецької області, де останній охороняв бойові позиції збройних сил РФ.
31.12.2022 ОСОБА_5 переведено до складу стрілецької роти 4 стрілецького батальйону НОМЕР_2 окремого стрілецького полку НОМЕР_5 окремої мотострілецької Горлівської ордену Республіки бригади НОМЕР_6 загальновійськової армії збройних сил рф (в/ч НОМЕР_7 ), після чого він продовжив несення служби на зазначених вище позиціях.
20.08.2023 ОСОБА_5 переведено до складу НОМЕР_8 резервного батальйону НОМЕР_5 окремої мотострілецької бригади НОМЕР_6 загальновійськової армії збройних сил рф (в/ч НОМЕР_7 ) та переміщено до АДРЕСА_6 , де останній здійснював зведення оборонних укріплень та охорону бойових позицій збройних сил рф.
24.10.2023 ОСОБА_5 переведено до складу 4 стрілецького батальйону НОМЕР_5 окремої мотострілецької бригади НОМЕР_6 загальновійськової армії збройних сил рф (в/ч НОМЕР_7 ) та переміщено до АДРЕСА_7 , де останній здійснював підвіз продовольства та боєприпасів на позиції навпроти каналу «Сіверський Донець - Донбас».
25.04.2025 ОСОБА_5 переміщено до м. Торецька Бахмутського району Донецької області, де останній після закріплення на позиціях в багатоквартирних будинках здійснював зведення оборонних укріплень та охорону бойових позицій збройних сил рф.
02.07.2025 ОСОБА_5 у складі підрозділу переміщено на військовий полігон збройних сил рф, розташований в районі с. Заїченко Маріупольського районуу Донецької області, де останній до 19.07.2025 проходив військову підготовку (вогневу, тактичну, інженерну, первинну медичну).
19.07.2025 ОСОБА_5 у складі зазначеного підрозділу переміщено до сел. Очеретиного Покровського району Донецької області, де останній здійснював охорону бойових позицій збройних сил рф.
19.08.2025 ОСОБА_5 у складі групи переміщено в район с. Кучерів Яр Покровського району Донецької області, де останній після закріплення в бліндажі, розташованому за координатами 37U CP 89543 51589, здійснював зведення оборонних укріплень та охорону бойових позицій збройних сил рф.
У період з 19.08.2025 по 07.10.2025 ОСОБА_5 , перебуваючи на вказаній позиції, здійснював зведення оборонних укріплень та охорону бойових позицій збройних сил рф.
08.10.2025, ОСОБА_5 , внаслідок вогневого ураження, завданого Збройними силами України, перемістився до с. Кучерів Яр Покровського району Донецької області.
14.10.2025, ОСОБА_5 , приймаючи участь у бойових діях проти Збройних сил України на боці ворога - рф, виконуючи від невстановлених осіб наказ на штурм бойових позицій в районі с. Кучерів Яр Покровського району Донецької області, в ході бойового зіткнення був затриманий військовослужбовцями Збройних сил України, внаслідок чого його злочинну діяльність припинено.
Під час проходження військової служби у незаконному збройному формуванні, створеному на тимчасово окупованій території, та у збройному формуванні держави-агресора грошове забезпечення ОСОБА_5 , відповідно до штатного розпису за його посадою, складало приблизно 210000 російських рублів на місяць.
3) Крім того, з 15.03.2022 громадянин України ОСОБА_5 , діючи умисно, добровільно, за власною ініціативою, перебуваючи на тимчасово окупованій території Херсонської та Донецької областей, почав приймати участь в незаконному збройному формуванні, створеному на тимчасово окупованій території України, з метою допомоги у веденні бойових дій проти Збройних сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізовувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.
З 15.03.2022 ОСОБА_5 продовжив проходження служби у складі стрілецької роти НОМЕР_4 окремого стрілецького батальйону НОМЕР_2 окремого стрілецького полку ІНФОРМАЦІЯ_2 корпусу т.зв. «народної міліції «днр» (в/ч НОМЕР_3 ), перебуваючи при цьому в АДРЕСА_5 , де здійснював зведення оборонних укріплень та охорону бойових позицій збройних сил рф.
20.10.2022 ОСОБА_5 у складі зазначеного підрозділу переміщено до м. Гола Пристань Скадовського району Херсонської області, де останній здійснював зведення оборонних укріплень та охорону бойових позицій збройних сил рф.
В кінці грудня 2022 року ОСОБА_5 у складі зазначеного підрозділу переміщено до м. Сніжного Горлівського району Донецької області, де останній охорону бойових позицій збройних сил рф.
31.12.2022 ОСОБА_5 переведено до складу стрілецької роти 4 стрілецького батальйону НОМЕР_2 окремого стрілецького полку НОМЕР_5 окремої мотострілецької Горлівської ордену Республіки бригади НОМЕР_6 загальновійськової армії збройних сил рф (в/ч НОМЕР_7 ), після чого він продовжив несення служби на зазначених вище позиціях.
20.08.2023 ОСОБА_5 переведено до складу НОМЕР_8 резервного батальйону НОМЕР_5 окремої мотострілецької бригади НОМЕР_6 загальновійськової армії збройних сил рф (в/ч НОМЕР_7 ) та переміщено до АДРЕСА_6 , де останній здійснював зведення оборонних укріплень та охорону бойових позицій збройних сил рф.
24.10.2023 ОСОБА_5 переведено до складу 4 стрілецького батальйону НОМЕР_5 окремої мотострілецької бригади НОМЕР_6 загальновійськової армії збройних сил рф (в/ч НОМЕР_7 ) та переміщено до АДРЕСА_7 , де останній здійснював підвіз продовольства та боєприпасів на позиції навпроти каналу «Сіверський Донець - Донбас».
25.04.2025 ОСОБА_5 переміщено до м. Торецька Бахмутського району Донецької області, де останній після закріплення на позиціях в багатоквартирних будинках здійснював зведення оборонних укріплень та охорону бойових позицій збройних сил рф.
02.07.2025 ОСОБА_5 у складі підрозділу переміщено на військовий полігон збройних сил рф, розташований в районі с. Заїченко Маріупольського району Донецької області, де останній до 19.07.2025 проходив військову підготовку (вогневу, тактичну, інженерну, первинну медичну).
19.07.2025 ОСОБА_5 у складі зазначеного підрозділу переміщено до сел. Очеретиного Покровського району Донецької області, де останній здійснював охорону бойових позицій збройних сил рф.
19.08.2025 ОСОБА_5 у складі групи переміщено в район с. Кучерів Яр Покровського району Донецької області, де останній після закріплення в бліндажі, розташованому за координатами 37U CP 89543 51589, здійснював зведення оборонних укріплень та охорону бойових позицій збройних сил рф.
У період з 19.08.2025 по 07.10.2025 ОСОБА_5 , перебуваючи на вказаній позиції, здійснював зведення оборонних укріплень та охорону бойових позицій збройних сил рф.
08.10.2025, ОСОБА_5 , внаслідок вогневого ураження, завданого Збройними силами України, перемістився до с. Кучерів Яр Покровського району Донецької області.
14.10.2025, ОСОБА_5 , приймаючи участь у бойових діях проти Збройних сил України на боці ворога - рф, виконуючи від невстановлених осіб наказ на штурм бойових позицій в районі с. Кучерів Яр Покровського району Донецької області, в ході бойового зіткнення був затриманий військовослужбовцями Збройних сил України, внаслідок чого його злочинну діяльність припинено.
Під час проходження військової служби у незаконному збройному формуванні, створеному на тимчасово окупованій території, та у збройному формуванні держави-агресора грошове забезпечення ОСОБА_5 , відповідно до штатного розпису за його посадою, складало приблизно 210000 російських рублів на місяць.
Допитаний в судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_5 вину у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1, 2 ст. 111, ч. 7 ст. 1111 КК України, визнав повністю, розкаявся у вчиненому та пояснив, що дійсно він вчинив дії, що зазначені в обвинувальному акті. В лютому 2022 року точної дати він не пам'ятає йому прийшла повістка про вступ до російської армії та прийшовши до «військового комісаріату» російської федерації, він був зарахований до списків особового складу збройного формування, створеного на тимчасово окупованій території - стрілецької роти НОМЕР_1 стрілецького батальйону НОМЕР_2 окремого стрілецького полку ІНФОРМАЦІЯ_2 корпусу т.зв. «народної міліції «днр» (в/ч НОМЕР_3 ). Надалі він був призначений на посаду командира відділення і йому видали зброю та набої. Приступивши до своїх військових обов'язків, він почав їздити по окупованим містах України. Він був у Донецькій області, Херсонській області, де в статусі військовослужбовця російської федерації зводив укріплення, охороняв позиції збройних сил російської федерації, за що отримував заробітну плату в розмірі 170 000 рублів. Так, 14.10.2025 приймаючи участь у боях на стороні російської федерації та виконуючи бойові завдання в с. Кучерів Як Покровського району Донецької області, він пересуваючись разом із товаришем були взяті у полон військовослужбовцями Збройних Сил України, які сказали: «Руки догори!». Йому шкода, що між нашими народами відбувається кровопролиття.
Суд приходить до висновку про доведеність вини ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушеннях, передбачених ч.1 ст. 111, ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 1111 КК України, в межах пред'явленого обвинувачення, за обставин, викладених у вироку, які повністю підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами, а саме:
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками з фото-таблицею від 22.10.2025, де свідок ОСОБА_9 у присутності двох понятих, серед наданих для впізнання фотознімків чотирьох чоловіків на фото № 3, впізнав за загальними рисами обличчя мешканця тимчасово окупованого м. Шахтарськ Донецької області - громадянина України ОСОБА_5 , як військовослужбовця НОМЕР_5 окремої мотострілецької бригади збройних сил рф (в/ч НОМЕР_7 ), якого він 14.10.2025 в денний час доби в АДРЕСА_8 взяв у полон. (т. 2 а.к.п. 8-9);
- протоколом огляду Інтернет ресурсу від 22.10.2025, відповідно до якого співробітником СіЗ ДВКР СБУ УВ (С) «Схід» за участю свідка ОСОБА_9 оглянуто Інтернет ресурс «Googlemaps».
Свідок ОСОБА_9 показав на карті де саме він 14.10.2025 затримав командира відділення стрілецької роти НОМЕР_5 окремої мотострілецької бригади збройних сил рф (в/ч) ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Так, за допомогою курсору миші свідок ОСОБА_9 здійснив пошук і вказав на точку за GPS координатами 48031'05.6»N 37017'15.3»E, що розташована в с. Кучерів Яр Покровського району Донецької області.
Свідок ОСОБА_9 пояснив, що саме за цими координатами ним в ході огляду поля бою було взято в полон ОСОБА_5 (т. 2 а.к.п. 10);
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками з фото-таблицею від 22.10.2025, де свідок ОСОБА_10 у присутності двох понятих, серед наданих для впізнання фотознімків чотирьох чоловіків на фото № 3, впізнав за загальними рисами обличчя мешканця тимчасово окупованого м. Шахтарськ Донецької області - громадянина України ОСОБА_5 , як військовослужбовця НОМЕР_5 окремої мотострілецької бригади збройних сил рф (в/ч НОМЕР_7 ), якого він 14.10.2025 в денний час доби в АДРЕСА_8 взяв у полон. (т. 2 а.к.п. 11-12);
- протоколом огляду Інтернет ресурсу від 22.10.2025, відповідно до якого співробітником СіЗ ДВКР СБУ УВ (С) «Схід» за участю свідка ОСОБА_10 оглянуто Інтернет ресурс «Googlemaps».
Свідок ОСОБА_10 показав на карті де саме він 14.10.2025 затримав командира відділення стрілецької роти НОМЕР_5 окремої мотострілецької бригади збройних сил рф (в/ч) ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Так, за допомогою курсору миші свідок ОСОБА_10 здійснив пошук і вказав на точку за GPS координатами 48031'05.6»N 37017'15.3»E, що розташована в с. Кучерів Яр Покровського району Донецької області.
Свідок ОСОБА_10 пояснив, що саме за цими координатами ним в ході огляду поля бою було взято в полон ОСОБА_5 (т. 2 а.к.п. 13);
- протоколом проведення слідчого експерименту за участю ОСОБА_5 від 25.10.2025 з CD-диском, що містить відеозапис, переглянутий та досліджений у судовому засіданні, згідно з яким останній в присутності захисника, показав на відкритій Google карті місце несення ним військової служби у рядах народної міліції днр та збройних сил російської федерації у період з 22.02.2022 по 14.10.2025.
ОСОБА_5 пояснив, що керуючись корисливим та ідеологічним мотивами, прибув на пункт тимчасової дислокації незаконно створеного на тимчасово окупованій території України т.зв. «Військового комісаріату по м. Шахтарськ днр», розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , де був зарахований до списків особового складу незаконного збройного формування, створеного на тимчасово окупованій території - стрілецької роти 4 стрілецького батальйону НОМЕР_2 окремого стрілецького полку 3 окремої гвардійської мотострілецької ІНФОРМАЦІЯ_3 (в/ч НОМЕР_9 ), отримав військове звання «сержант», призначений на посаду командира відділення, отримав позивний «кот» та забезпечений вогнепальною зброєю АК-74, військовою формою одягу зразка збройних сил рф, особистим військовим спорядженням та засобами індивідуального захисту.
Далі ОСОБА_5 на електронній карті вказав на місце розташування пункту тимчасової дислокації незаконно створеного на тимчасово окупованій території України т.зв. «Військового комісаріату по м. Шахтарськ днр», розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , де він вступив на військову службу.
ОСОБА_5 пояснив, що з 23.02.2022 його було переміщено на тимчасове місце дислокації стрілецької роти НОМЕР_1 стрілецького батальйону НОМЕР_2 окремого стрілецького полку ІНФОРМАЦІЯ_2 корпусу т.зв. «народної міліції «днр» (в/ч НОМЕР_3 ), розташоване у АДРЕСА_3 , де останній очікував подальшого висування на бойове завдання.
Далі, ОСОБА_5 пояснив, що 28.02.2022 його було переведено до складу стрілецької роти НОМЕР_4 окремого стрілецького батальйону НОМЕР_2 окремого стрілецького полку ІНФОРМАЦІЯ_2 корпусу т.зв. «народної міліції «ДНР» (в/ч НОМЕР_3 ) та переміщено до АДРЕСА_4 , де він здійснював зведення оборонних укріплень та охорону бойових позицій збройних сил рф.
Надалі ОСОБА_5 вказав, що 07.03.2022 він добровільно, за власною ініціативою продовжив проходження військової служби у складі стрілецької роти НОМЕР_4 окремого стрілецького батальйону НОМЕР_2 окремого стрілецького полку ІНФОРМАЦІЯ_2 корпусу т.зв. «народної міліції «днр» (в/ч НОМЕР_3 ), прибув до АДРЕСА_5 , де здійснював зведення оборонних укріплень та охорону бойових позицій збройних сил рф.
Далі ОСОБА_5 пояснив, як 20.10.2022 його у складі зазначеного підрозділу було переміщено до м. Гола Пристань Скадовського району Херсонської області, де він здійснював зведення оборонних укріплень та охорону бойових позицій збройних сил рф.
Надалі ОСОБА_5 показав, як в кінці грудня 2022 року він будучи у складі зазначеного підрозділу перемістився до м. Сніжне Горлівського району Донецької області, де охороняв бойові позиції збройних сил рі.
Далі ОСОБА_5 пояснив, як 31.12.2022 його було переведено до складу стрілецької роти 4 стрілецького батальйону НОМЕР_2 окремого стрілецького полку НОМЕР_5 окремої мотострілецької Горлівської ордену Республіки бригади НОМЕР_6 загальновійськової армії збройних сил рф (в/ч НОМЕР_7 ), після чого він продовжив несення служби на зазначених вище позиціях.
Надалі ОСОБА_5 показав, що 20.08.2023 він перевівся до складу НОМЕР_8 резервного батальйону НОМЕР_5 окремої мотострілецької бригади НОМЕР_6 загальновійськової армії збройних сил рф (в/ч НОМЕР_7 ) та його було направлено до АДРЕСА_6 , де він зведив оборонні укріплення та охороняв бойові позиції збройних сил рф.
Далі ОСОБА_5 пояснив, що 24.10.2023 він перевівся до складу 4 стрілецького батальйону НОМЕР_5 окремої мотострілецької бригади НОМЕР_6 загальновійськової армії збройних сил рф (в/ч НОМЕР_7 ) та прибув до АДРЕСА_7 , де здійснював підвіз продовольства та боєприпасів на позиції навпроти каналу «Сіверський Донець - Донбас».
Надалі ОСОБА_5 показав, як 25.04.2025 його було переміщено до м. Торецьк Бахмутського району Донецької області, де він після закріплення на позиціях в багатоквартирних будинках здійснював зведення оборонних укріплень та охорону бойових позицій збройних сил рф.
Далі ОСОБА_5 пояснив, що з 02.07.2025 по 19.07.2025 він у складі підрозділу переміщено на військовий полігон збройних сил рф, розташований в районі АДРЕСА_9 , проходив військову підготовку (вогневу, тактичну, інженерну, первинну медичну).
Надалі ОСОБА_5 показав, як 19.07.2025 він у складі зазначеного підрозділу перемістився до сел. Очеретиного Покровського району Донецької області, де здійснював охорону бойових позицій збройних сил рф.
Далі ОСОБА_5 пояснив, як 19.08.2025 будучи у складі групи був переміщений в район с. Кучерів Яр Покровського району Донецької області, де після закріплення в бліндажі, розташованому за координатами 37U CP 89543 51589, здійснював зведення оборонних укріплень та охорону бойових позицій збройних сил рф, а в період з 19.08.2025 по 07.10.2025 він, перебуваючи на вказаній позиції, здійснював зведення оборонних укріплень та охорону бойових позицій збройних сил рф та 08.10.2025 внаслідок вогневого ураження, завданого Збройними силами України, він перемістився до с. Кучерів Яр Покровського району Донецької області.
Надалі ОСОБА_5 14.10.2025, приймаючи участь у бойових діях проти Збройних сил України на боці ворога - рф, виконував накази на штурм бойових позицій в районі с. Кучерів Яр Покровського району Донецької області, де ході бойового зіткнення був затриманий військовослужбовцями Збройних сил України та був узятий в полон.
Далі ОСОБА_5 на карті вказав орієнтовне місце свого затримання (т. 2 а.к.п. 14-16);
- протоколом огляду Інтернет-ресурсу від 22.11.2025 з CD-диском, що містить відеозапис, згідно з яким слідчим за участю спеціаліста була оглянута сторінка Інтернет-ресурсу «Вікіпедія», щодо так зв. народної міліції днр, котра діяла в період з 12.11.2014 по 31.12.2022 та з цієї дати увійшла до складу збройних сил рф.
Інтернет-ресурс вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_4 є військовою частиною Сухопутних військ рф, яка була заснована 14.10.2014. Раніше була, як ІНФОРМАЦІЯ_5 .
В кінці січня 2023 року увійшла доскладу збройних сил рф та отримала свою теперішню назву (т. 2 а.к.п. 18-33);
- копією паспортних даних на ім'я ОСОБА_5 , відповідно до якої останній є громадянином України (т. 2 а.к.п. 41).
Оцінюючи докази в їх сукупності, відповідно до ст. 94 КПК України, суд вважає, що вина обвинуваченого ОСОБА_5 знайшла своє повне підтвердження в процесі судового розгляду.
Дії обвинуваченого ОСОБА_5 правильно кваліфіковані за ч. 1 ст. 111 КК України, як такі, що виразилися у державній зраді, тобто діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України: перехід на бік ворога в період збройного конфлікту.
Дії обвинуваченого ОСОБА_5 також вірно кваліфіковані за ч. 2 ст. 111 КК України, як такі, що виразилися у державній зраді, тобто діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України: перехід на бік ворога в період збройного конфлікту, вчинені в умовах воєнного стану.
Дії обвинуваченого ОСОБА_5 правильно кваліфіковані за ч. 7 ст. 1111 КК України, як такі, що виразилися у добровільній участі громадянина України в незаконних збройних формуваннях, створених на тимчасово окупованій території, та в збройних формуваннях держави-агресора.
Судом встановлено, що всі докази, досліджені в судовому засіданні і покладені в основу вироку, є достовірними, допустимими і достатніми, які повною мірою підтверджують встановлені в суді фактичні обставини по справі.
Досліджені судом і покладені в основу вироку докази не суперечать одне одному і узгоджуються між собою.
Суд, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, відповідно до ст. 94 КПК України, оцінює кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення. Жоден доказ не має наперед встановленої сили.
Призначаючи покарання обвинуваченому ОСОБА_5 , суд відповідно до ст. 65 КК України, враховує ступінь тяжкості вчинених кримінальних правопорушень, особу винного та обставини, які пом'якшують та обтяжують покарання. Особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для виправлення та попередження вчинення ним нових кримінальних правопорушень.
Зокрема, під врахуванням особи винного слід розуміти врахування позитивних і негативних, соціальних, фізичних, психічних і правових елементів характеристики особи, що вчинила кримінальне правопорушення, які мають кримінально-правове значення.
Так, суд враховує ступінь тяжкості вчинених обвинуваченим ОСОБА_5 кримінальних правопорушень, які скоєно умисно і, відповідно до ст. 12 КК України, відносяться до особливо тяжких злочинів, дані про особу обвинуваченого ОСОБА_5 , який свою вину визнав повністю, одруженого, немаючого на утриманні неповнолітніх дітей та непрацездатних осіб, непрацюючого, на обліку у лікарів нарколога і психіатра не перебуває.
Суд відносить повне визнання вини, щире каяття, активне сприяння розкриттю злочинів, що згідно зі ст. 66 КК України пом'якшують покарання, оскільки обвинувачений визнав свою вину, що характеризуючи суб'єктивне ставлення винної особи до вчинених ним кримінальних правопорушень, означає, що особа визнає свою вину за усіма пунктами висунутого проти неї обвинувачення, дає правдиві свідчення, щиро жалкує про вчинене, негативно оцінює кримінальні правопорушення, бажає виправити ситуацію, яка склалася, демонструє готовність понести заслужене покарання.
Обставиною, яка обтяжує покарання обвинуваченому ОСОБА_5 згідно зі ст. 67 КК України, суд визнає вчинення кримінального правопорушення з використанням умов воєнного стану, на що посилається і сторона обвинувачення.
Враховуючи вищенаведені обставини, позицію прокурора, сторони захисту та самого обвинуваченого, суд вважає за необхідне призначити покарання ОСОБА_5 у виді позбавлення волі, передбачених статтями обвинувачення, із застосуванням вимог ч. 1 ст. 70 КК України, з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, місцевого самоврядування, підприємствах, установах та організаціях незалежно від форм власності та конфіскацією всього належного йому на праві власності майна,оскільки більш м'які види покарання не зможуть забезпечити виправлення обвинуваченого та попередження вчинення ним кримінальних правопорушень.
З огляду на вчинення ОСОБА_5 злочинів проти основ національної безпеки України, які відносяться до особливо тяжких злочинів, наявність обставин, що пом'якшують та обтяжують покарання, колегія суддів вважає, що його виправлення та попередження вчинення нових кримінальних правопорушень можливе виключно в умовах ізоляції від суспільства, а тому не вбачає підстав для застосування ОСОБА_5 положень ст.ст. 69,75 КК України.
Саме таке покарання буде необхідним та достатнім для його виправлення, досягнення інших цілей покарання, буде відповідати тяжкості правопорушення, не буде становити «особистий надмірний тягар для особи» та відповідатиме справедливому балансу між загальними інтересами суспільства і вимогами захисту основоположних прав особи.
Вищевказане призначене покарання обвинуваченому ОСОБА_5 , на переконання суду, буде відповідати його меті, справедливості і не потягне за собою порушення засад виваженості, що включає наявність розумного балансу між охоронюваними інтересами суспільства та правами особи, яка притягується до кримінальної відповідальності через призму того, що втручання держави в приватне життя особи повинно спрямовуватись на досягнення справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та потребою захисту основоположних прав особи, - воно має бути законним (несвавільним), пропорційним (не становити надмірного тягаря для особи).
Запобіжний захід відносно обвинуваченого ОСОБА_5 не обирався, оскільки останній утримується у Державній установі «Табір для тримання військовополонених «Захід-2».
Згідно ч. 5 ст. 72 КК України попереднє ув'язнення зараховується судом у строк покарання у разі засудження до позбавлення волі день за день або за правилами, передбаченими у частині першій цієї статті. При призначенні покарань, не зазначених у частині першій цієї статті, суд, враховуючи попереднє ув'язнення, може пом'якшити покарання або повністю звільнити засудженого від його відбування.
Вирішуючи питання щодо можливості зарахування строку перебування обвинуваченого ОСОБА_5 в таборі для військовополонених у строк покарання у виді позбавлення волі, суд виходить з того, що у відношенні ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою не обирався.
Суд зазначає, що установами для тримання осіб, щодо яких як запобіжний захід обрано тримання під вартою або до яких застосовано тимчасовий чи екстрадиційний арешт, як це передбачено ч. 1 ст. 4 Закону України «Про попереднє ув'язнення», є: слідчі ізолятори Державної кримінально-виконавчої служби України, гауптвахти Військової служби правопорядку у Збройних Силах України. В окремих випадках, що визначаються потребою в проведенні слідчих дій, ці особи можуть перебувати в ізоляторах тимчасового тримання.
Таким чином, оскільки у відношенні ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою не обирався і останній не утримується в системі державних органів попереднього ув'язнення, визначених ст. 4 Закону України «Про попереднє ув'язнення», відповідно не має підстав для зарахування строку перебування обвинуваченого ОСОБА_5 в таборі для військовополонених у строк покарання у виді позбавлення волі, а початок строку відбування покарання ОСОБА_5 у виді позбавлення волі слід рахувати з моменту його затримання на виконання даного вироку.
Питання щодо майна, на яке накладено арешт ухвалою слідчого судді, суд вирішує у відповідності до приписів ч. 4 ст. 174 КПК України.
На підставі ч. 15 ст. 615 КПК України, в умовах дії воєнного стану, після складання та підписання повного тексту вироку суд користується своїм правом обмежитися проголошенням його резолютивної частини з обов'язковим врученням учасникам судового провадження повного тексту вироку в день його проголошення.
Керуючись ст.ст. 369, 370, 373, 374, ч. 15 ст. 615 КПК України, колегія суддів
ОСОБА_5 визнати винуватим у пред'явленому обвинуваченні у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 1111 КК України і призначити йому покарання у виді позбавлення волі на строк:
- за ч. 1 ст. 111 КК України - на 12 (дванадцять) років, з конфіскацією всього належного йому на праві власності майна;
- за ч. 2 ст. 111 КК України - на 15 (п'ятнадцять) років, з конфіскацією всього належного йому на праві власності майна;
- за ч. 7 ст. 1111 КК України - на 14 (чотирнадцять) років, з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, місцевого самоврядування, підприємствах, установах та організаціях незалежно від форм власності строком на 15 (п'ятнадцять) років, з конфіскацією всього належного йому на праві власності майна.
На підставі ч. 1 ст. 70 КК України, за сукупністю кримінальних правопорушень, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим, остаточно призначити обвинуваченому ОСОБА_5 покарання у виді позбавлення волі на строк 15 (п'ятнадцять) років з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, місцевого самоврядування, підприємствах, установах та організаціях незалежно від форм власності строком на 15 (п'ятнадцять) років, з конфіскацією всього належного йому на праві власності майна.
Строк відбування основного покарання у виді позбавлення волі обвинуваченому ОСОБА_5 обчислювати з моменту приведення вироку до виконання.
Міра запобіжного заходу ОСОБА_5 по даному кримінальному провадженню не обиралась.
Арешт, накладений ухвалою слідчого судді Соборного районного суду міста Дніпра від 03.12.2025 на майно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме на: частки квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_10 - залишити до фактичного виконання вироку суду в частині конфіскації всього належного обвинуваченому на праві власності майна.
На вирок можуть бути подані апеляційні скарги протягом 30 днів з дня його проголошення, а обвинуваченим, який утримується в Державній установі «Табір для тримання військовополонених «Захід-2», - в той же строк з моменту вручення йому копії вироку, до Дніпровського апеляційного суду через Амур-Нижньодніпровський районний суд міста Дніпра.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення апеляційним судом.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку. Копія вироку негайно після його проголошення вручається обвинуваченому та прокурору.
Учасникам судового провадження, які не були присутні при проголошенні резолютивної частини вироку, направити копію повного тексту вироку не пізніше наступного дня після ухвалення вироку (ч. 7 ст. 376 КПК України).
На підставі ч. 15 ст. 615 КПК України, в умовах дії воєнного стану, повний текст вироку вручити учасникам судового провадження в день його проголошення.
Судді:
__________ ОСОБА_1 __________ ОСОБА_2 __________ ОСОБА_3