Постанова від 26.05.2026 по справі 487/2598/26

Справа № 487/2598/26

Провадження № 3/487/600/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.05.2026 року м. Миколаїв

Заводський районний суд міста Миколаєва у складі головуючого судді Притуляк І.О., за участю секретаря Поліщук І.В., особи яка притягується до адміністативної відповідальності ОСОБА_1 розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Миколаєві матеріали справи, які надійшли від Управління патрульної поліції в Миколаївській області про притягнення

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована та проживає за адресою АДРЕСА_1 , РНОКПП не відомий,

до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.184 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №661614 від 24.03.2026 року, цього ж дня за адресом АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 перебуваючи з явними ознаками алкогольного сп'яніння, загубила свою малолітню доньку ОСОБА_2 , яка залишившись без нагляду пішла гуляти в темну пору доби, так як подія мала місце близько 20:00 год вечора.

Дії ОСОБА_1 працівником поліції кваліфіковані за ч. 1 ст.184 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП вину не визнала. Зазначила що проживає з дитиною та цивільним чоловіком за адресою АДРЕСА_1 .

24.03.2026 року їх сім'я відпочивала у друзів за адресою АДРЕСА_2 , де вона дійсно вживала алкогольні напої. При цьому між нею та чоловіком виникла сварка. У цей час подруга, без її відому, забрала доньку, взяла ключі від її квартири, куди і поїхала, разом з дитиною. В подальшлму подруга пояснила, що зробила це для того, щоб дитина не бачила їх сварку.

Виявивши, що дитина відсутня в квартирі, вона почала її шукати, вийшла на вулицю, де біля магазину «АТБ», попросила перехожого викликати поліцію, так як її телефон вимкнувся через відсутність заряду батареї. В цей час друзі повідомили, що дитина знаходиться у неї вдома, куди вона відразу і поїхала.

Працівники поліції, які приїхали на виклик, забрали її з дитиною з квартири АДРЕСА_3 та доправилили до відділення поліції, де склали протокол про адміністативне правопорушення. При цьому зазначає, що письмових пояснень у неї не відбирали. Вказала, що протокол підписала не читаючи, що було її помилкою.

На підставі викладеного просила закрити провадження про притягнення її до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП у зв'язку із відсутністю в її діях складу вказаного правопорушення.

Окремо просила долучити до матеріалів справи Акт обстеження умов проживання дитини від 27.03.2026 року, складений уповноваженими особами ССД.

Заслухавши пояснення особи яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи та переглянувши відеозапис з нагрудної камери працівника поліції, суд приходить до наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ч. 1 ст. 9 КУпАП).

Згідно ст.245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішенні її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення повинен з'ясувати чи винна дана особа у вчиненні адміністративного правопорушення, а також всі обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.

Так, за ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до ст. 278 КУпАПорган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

Згідно вимог ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Дії ОСОБА_1 працівником поліції кваліфіковані за ч.1 ст. 184 КУпАП.

Так, ч. 1 ст. 184 КУпАП передбачена адмінстративна відповідальність, за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей.

З огляду на те, що зазначена норма закону, є бланкетною, то при розгляді цієї справі необхідно з'ясовувати, серед іншого, чи порушила норму спеціального закону ОСОБА_1 , якщо так, то яку і в чому полягає суть цих порушень. Одночасно фабула протоколу має містити посилання на вказану норму закону.

Об'єктом даного правопорушення є суспільні відносини у сфері охорони прав та інтересів неповнолітніх, які, зокрема, регламентуються законодавством.

Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, проявляється у невиконанні батьками або особами, що їх замінюють, обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання дітей, а саме: залишення впродовж тривалого строку дитини без будь-якого нагляду; ухилення від виховання дітей (у т. ч., незабезпечення відвідування ними школи, контролю за проведенням дозвілля); незабезпечення дитині безпечних умов перебування за місцем проживання чи в іншому місці; невжиття заходів щодо їх лікування; безпідставне обмеження в харчуванні, одязі, інших предметах першої необхідності; штучне створення незадовільних побутових умов тощо.

Таким чином, ухиленням від виконання батьківських обов'язків не повинна вважатися будь-яка дія, а вважатиметься невиконання обов'язків, чітко передбачених законодавством, і лише тих, які стосуються забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання дітей.

Аналізуючи норми діючого законодавства, слід прийти до висновку, що батьки мають притягуватися до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.184 КУпАП, у разі порушення ними обов'язків визначених положеннями ст. 150, 180 СК України та ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства».

За такого, протокол про адміністративне правопорушення обов'язково має містити посилання на норму спеціального закону, за порушення якої настає відповідальність за ч. 1 ст. 184 КУпАП.

Разом з тим у протоколі ВАБ №661614 від 24.03.2026 року, в супереч положенням ст. 256 КУпАП, не зазначено які саме норми вказаних вище законодавчих актів були порушенні ОСОБА_1 та в чому полягають вказані порушення, зокрема від яких саме обов'язків по вихованню доньки ухилилася ОСОБА_1 .

Таким чином, протокол не містить належного формулювання обставин вчиненого адміністративного правопорушення.

Також суд наголошує на тому, що у матеріалах справи відсутні належні докази, які б підтверджували, що ОСОБА_1 є матір'ю малолітньої дитини - ОСОБА_2 .

Долучений до матеріалів справи відеозапис з нагрудної камери працівника поліції, не містить будь-яких фактичних даних на підставі яких можна зробити висновок, які саме винні дії чи бездіяльність допущені ОСОБА_1 свідчать про її ухилення від виконання батьківських обов'язків.

Окрім того до протоколу крім оптичного диску з відеозаписом з нагрудних камер працівників поліції, яким зафіксовано лише процес складання протоколу про адміністративне правопорушення, не додано інших доказів, які б підтверджували невиконання ОСОБА_1 її батьківських обов'язків.

Європейський суд з прав людини (далі ЄСПЛ) поширює стандарти, які встановлює Конвенція для кримінального провадження, на провадження у справах про адміністративні правопорушення. Наприклад, у справах «Лучанінова проти України» (рішення від 09.06.2011 р., заява №16347/02, «Малофєєва проти Росії» («Malofeyeva v. Russia», заява №36673/04, «Карелін проти Росії» («Karelin v. Russia», заява №926/08, рішення від 20.09.2016 р.). При цьому Європейський суд робить висновок, що суд не має права самостійно редагувати фабулу правопорушення, відображену в протоколі, або відшукувати докази на користь обвинувачення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у вчиненні якого певною особою має доводитися в суді. Також суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, адже діючи таким чином неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Із пункту 43 рішення Європейського суду з прав людини від 14.02.2008 у справі «Кобець проти України» вбачається, що доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростованих презумцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість особи доведено поза розумним сумнівом.

Згідно ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом та на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі встановлення відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що провадження у справі слід закрити у зв'язку із відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП.

Керуючись ст. ст. 245,247,256,268,277,278,280,283 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 184 КУпАП - закрити в зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суді через Заводський районний суд міста Миколаєва протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: І.О.Притуляк