8-й під'їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"19" травня 2026 р.м. ХарківСправа № 922/720/26
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Кухар Н.М.
при секретарі судового засідання Горішній Ю.В.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Південного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (вул. Мечникова, буд. 32, м.Одеса, 65029; код ЄДРПОУ 20992104)
до Приватного підприємства "Мерос" (пр-т Науки, буд. 56, м.Харків, 61072; код ЄДРПОУ 25629207)
про стягнення 408 000,00 грн
за участю представників:
позивача - не з'явився,
відповідача - не з'явився,
Південне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України 05.03.2026 звернулось до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до Приватного підприємства "Мерос" про стягнення з відповідача в дохід загального фонду Державного бюджету України пені в сумі 408 000,00 грн. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач, в порушення приписів частини 1 статті 60 Закону України "Про захист економічної конкуренції", не сплатив штраф, накладений на нього рішенням Адміністративної колегії Південного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 19.11.2024 №65/115-р/к.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 10.03.2026 позовну заяву Південного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України прийнято до розгляду; відкрито провадження у справі № 922/720/26 за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання у справі призначено на 07.04.2026 о 14:00.
Вказаною ухвалою відповідачу було встановлено п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позов із урахуванням вимог ст.165 ГПК України. Проте, відповідач наданим йому процесуальним правом не скористався, відзиву на позовну заяву не надав.
Протокольною ухвалою господарського суду від 05.05.2026 підготовче провадження у справі № 922/720/26 закрито; розгляд справи по суті призначено на 19.05.2026 о 14:30.
У судове засідання, яке відбулося 19.05.2026, учасники справи не з'явились; позивач надав до суду заяву про розгляд справи без його участі; відповідач про причину неявки суд не повідомив.
Про час та місце судового засідання з розгляду справи по суті позивач та відповідач були повідомлені через електронні кабінети у підсистемі "Електронний суд" ЄСІТС.
Враховуючи, що підстави для відкладення розгляду справи відсутні, суд визнав за можливе розглянути справу без участі представників сторін, за наявними у справі матеріалами, згідно зі ст. 202 ГПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Адміністративною колегією Південного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, за результатами розгляду матеріалів справи № 65/40-04/2024 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, прийнято рішення від 19.11.2024 № 65/115-р/к (далі - Рішення №65/115-р/к), яким визнано, що Приватне підприємство "Мерос" (код ЄДРПОУ 25629207) та Товариство з обмеженою відповідальністю "СП РемФлот" (код ЄДРПОУ 41607019) вчинили порушення, передбачені пунктом 1 статті 50 та пунктом 4 частини другої статті 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів аукціонів, проведених Державним підприємством "Адміністрація морських портів України" в особі Ренійської філії Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (Адміністрація Ренійського морського порту), вебпорталі Уповноваженого органу з питань закупівель "Prozorro" на закупівлі:
- послуги з ремонту, технічного обслуговування морського транспорту і пов'язаного обладнання та супутні послуги за кодом CPV за ДК 021:2015 50240000-9 (Ремонт т/х "Арктур") відповідно до ідентифікатора закупівлі UA-2020-08-19-004803-c;
- послуги з ремонту, технічного обслуговування морського транспорту і пов'язаного обладнання та супутні послуги за кодом CPV за ДК 021:2015 50240000-9 (Ремонт БН[1]51) відповідно до ідентифікатора закупівлі UA-2020-08-19-003988-с;
- послуги з ремонту, технічного обслуговування морського транспорту і пов'язаного обладнання та супутні послуги за кодом CPV за ДК 021:2015 50240000-9 (Ремонт т/х "Смелый") відповідно до ідентифікатора закупівлі UA-2021-01-29-002330-a;
- послуги з ремонту, технічного обслуговування морського транспорту і пов'язаного обладнання та супутні послуги за кодом CPV за ДК 021:2015 50240000-9 (Ремонт т/х "Сборщик 5") відповідно до ідентифікатора закупівлі UA-2021-04-05-007126-c;
- послуги з ремонту, технічного обслуговування морського транспорту і пов'язаного обладнання та супутні послуги за кодом CPV за ДК 021:2015 50240000-9 (Ремонт ПлК-1) відповідно до ідентифікатора закупівлі UA-2021-06-30-001466-a;
- послуги з ремонту, технічного обслуговування морського транспорту і пов'язаного обладнання та супутні послуги за кодом CPV за ДК 021:2015 50240000-9 (Ремонт т/х "Смелый") відповідно до ідентифікатора закупівлі UA2023-07-19-005090-a.
За вказані порушення на ПП "Мерос" накладено штраф у сумі 408 000,00 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", рішення органів Комітету надається для виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в інший спосіб.
Згідно з ч. 3 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 62 Закону України "Про захист економічної конкуренції", строки, в межах яких вчиняються відповідні дії, зокрема при розгляді заяв про надання дозволу на узгоджені дії, концентрацію суб'єктів господарювання, при розгляді справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції тощо, встановлюються законодавством про захист економічної конкуренції, а також органами Антимонопольного комітету України. Зазначені строки визначаються календарною датою, зазначенням події, що повинна неминуче настати, чи періодом часу.
Перебіг строку, який обчислюється роками, місяцями або днями, починається наступного дня після календарної дати або настання події, якими визначено його початок.
Частиною 1 статті 116 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Як вбачається з матеріалів справи, Південним міжобласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України (далі - Відділення) надіслана копія Рішення № 65/115-р/к на адресу ПП "Мерос" супровідним листом від 21.11.2024 № 65-02/4342е, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (трек номер: 0600985890452), яке повернуто з відміткою: "за закінченням терміну зберігання".
Відповідно до ч. 1 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", рішення органів Комітету надається для виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в інший спосіб. У разі, якщо вручити рішення немає можливості, рішення органів Комітету вважається таким, що вручене відповідачу, через десять днів з дня оприлюднення інформації про прийняте рішення в офіційному друкованому органі (газета Верховної Ради України "Голос України", газета Кабінету Міністрів України "Урядовий кур'єр", "Офіційний вісник України", друковані видання відповідної обласної ради за останнім відомим місцем проживання чи місцем реєстрації, юридичної адреси відповідача).
Інформація про прийняте Рішення № 65/115-р/к оприлюднена в газеті Кабінету Міністрів України "Урядовий кур'єр" від 24.01.2025 № 19 (7944).
Таким чином, Рішення № 65/115-р/к вважається таким, що вручене ПП "Мерос" 03.02.2025.
Отже, строк сплати ПП "Мерос" штрафу, накладеного Рішенням № 65/115-р/к, закінчився 03.04.2025.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 Закону України "Про захист економічної конкуренції", заявник, відповідач, третя особа мають право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення. Цей строк не може бути відновлено.
Відповідач Рішення № 65/115-р/к у судовому порядку не оскаржував.
Отже, Рішення № 65/115-р/к є законним та, відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" та статті 22 Закону України "Про Антимонопольний комітет України", є обов'язковим до виконання.
Відповідно до ч. 13 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", протягом п'яти днів з дня сплати штрафу та пені суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати відповідно до Антимонопольного комітету України або його територіального відділення документи, що підтверджують сплату штрафу, пені.
Станом на день подання позовної заяви Відділення не отримувало від відповідача документів, що підтверджують сплату штрафу, накладеного Рішенням №65/115-р/к.
Відповідно до ч. 8 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у разі якщо протягом строку, встановленого абзацом першим частини третьої цієї статті, рішення органу Антимонопольного комітету України не виконується, Голова Антимонопольного комітету України, голова територіального відділення Антимонопольного комітету України видає наказ про примусове виконання рішення органу Антимонопольного комітету України, прийнятого за результатами розгляду справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, у тому числі про стягнення штрафу. При цьому, частиною дев'ятою цієї статті визначено, що наказ Голови Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України про примусове виконання рішення органу Антимонопольного комітету України, прийнятого за результатами розгляду справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, у тому числі про стягнення штрафу, є виконавчим документом, який пред'являється до органів державної виконавчої служби для примусового виконання в порядку, визначеному законом.
На підставі викладеного, головою Відділення видано наказ від 10.04.2025 №65/28-Ю про примусове виконання Рішення 65/115-р/к, який разом із заявою про відкриття виконавчого провадження від 14.04.2025 № 65-02/1864е направлено до Шевченківського відділу державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Відповідно до постанови державного виконавця Шевченківського відділу державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 19.05.2025, відкрито виконавче провадження № 78121881 з виконання наказу голови Відділення від 10.04.2025 № 65/28-Ю про стягнення з ПП "Мерос" 408 000,00 грн.
Проте, станом на день подання позовної заяви, відомості щодо стягнення штрафу до Відділення не надходили.
Частиною 5 статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" передбачено, що за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу.
Нарахування та стягнення пені, передбаченої частиною 5 статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", має обов'язковий характер та не потребує прийняття будь-якого рішення органу державної влади про її застосування і в зв'язку з цим не підпадає під ознаки адміністративно-господарських санкцій.
Таку ж правову позицію викладено у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 28.02.2018 у справі № 914/607/17.
Розрахунок пені за прострочення відповідачем сплати штрафу, накладеного Рішенням № 65/115-р/к, обчислено позивачем наступним чином.
Період нарахування пені за прострочення сплати штрафу:
З 04.04.2025 (наступний день після закінчення двомісячного строку сплати штрафу, накладеного Рішенням № 65/115-р/к) по 24.12.2025 (день, до якого розраховано пеню).
Сума пені дорівнює:
408 000,00 х 1,5% х 336 = 2 056 320,00 грн, де
408 000,00 грн - сума штрафу, накладеного Рішенням № 65/115-р/к;
1,5% - відсоток від суми штрафу відповідно до ч. 5 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції";
336 - кількість днів прострочення сплати штрафу.
Відповідно до ч. 5 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України.
Отже, сума пені, яку має сплатити ПП "Мерос" складає 408 000,00 грн.
Згідно з частинами 7 та 14 статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у разі несплати пені органи Антимонопольного комітету України стягують пеню в судовому порядку. Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до державного бюджету України.
Відповідно до ст. 25 Закону України "Про Антимонопольний комітет України", з метою захисту інтересів держави, споживачів та суб'єктів господарювання Антимонопольний комітет України, територіальні відділення Антимонопольного комітету України у зв'язку з порушенням законодавства про захист економічної конкуренції органами влади, юридичними чи фізичними особами подають заяви, клопотання, позови, скарги до суду, в тому числі про стягнення несплаченої у добровільному порядку пені.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Південного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України обґрунтовані, підтверджуються наявними у матеріалах справи доказами та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати покладаються на відповідача.
Враховуючи викладене та керуючись ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст. 29, 42, 73, 74, 86, 91, 123, 129, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з Приватного підприємства "Мерос" (пр-т Науки, буд. 56, м.Харків, 61072; код ЄДРПОУ 25629207) в дохід загального фонду Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100, символ банку 106, "Адміністративні штрафи та інші санкції") - пеню в сумі 408 000,00 грн.
Стягнути з Приватного підприємства "Мерос" (пр-т Науки, буд. 56, м.Харків, 61072; код ЄДРПОУ 25629207) на користь Південного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (ідентифікаційний код юридичної особи: 20992104, адреса: 65029, м. Одеса, вул. Мечникова, 32, розрахунковий рахунок UA438201720343180001000008516, банк - Державна казначейська служба України, МФО 820172) - витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви у розмірі 4 896,00 грн.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається відповідно до ст. 256-257 ГПК України.
Повне рішення складено "26" травня 2026 р.
СуддяН.М. Кухар