Рішення від 19.05.2026 по справі 905/34/26

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5

РІШЕННЯ

іменем України

19.05.2026 Справа №905/34/26

Господарський суд Донецької області у складі судді Зекунова Е.В., за участю секретаря судового засідання Сухіна В.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго», м.Київ

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорськтеплоенерго», м.Краматорськ

про стягнення 18 338 125,71 грн., з яких: 3% річних в сумі 3 956 214,79 грн. та інфляційні втрати в сумі 14 381 910,92 грн, -

Представники сторін участь у засіданні не приймали

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго», м.Київ, позивач, звернулось до господарського суду Донецької області з позовом до відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорськтеплоенерго», м.Краматорськ, про стягнення 18 338 125,71 грн., з яких: 3% річних в сумі 3 956 214,79 грн. та інфляційні втрати в сумі 14 381 910,92 грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на порушення відповідачем умов договору про врегулювання небалансів електричної енергії №0212-01024 від 22.04.2019р.

Ухвалою суду від 27.01.2026р. позовну заяву Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго», м.Київ залишено без руху; надано позивачу строк для усунення недоліків його позовної заяви протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали про залишення її без руху шляхом надання суду доказів сплати судового збору в розмірі 220 057,51 грн., а також пояснень з приводу недоліків, встановлених актом відділу документального контролю та забезпечення (канцелярія) Господарського суду Донецької області від 23.01.2026р.

03.02.2026р. через підсистему «Електронний суд» від позивача надійшла заява про усунення недоліків.

Ухвалою суду від 09.02.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №905/34/26, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 09.03.2026 року о 12:30 год.

У зв'язку з призначенням судді Левшиної Г.В. на посаду судді Центрального апеляційного господарського суду, розпорядженням керівника апарату господарського суду Донецької області від 03.03.2026 призначено повторний автоматичний розподіл справи №905/34/26.

Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу справи між суддями від 03.03.2026, справа №905/34/26 передана для розгляду судді Зекунову Е.В.

Ухвалою суду від 05.03.2026 суддя Зекунов Е.В. прийняв справу №905/34/26 до свого провадження; визначив дату підготовчого засідання у справі на 24.03.2026 року об 11:35 год. зал судового засідання №104. Встановив учасникам справи строки для подання заяв по суті справи: позивачу - для подання відповіді на відзив до 15.03.2026; відповідачу - для подання заперечення на відповідь позивача протягом 5 днів з дня отримання такої відповіді.

Станом на 24.03.2026 до суду надійшли: 12.02.2026 - Відзив ТОВ "Краматорськтеплоенерго" на позов, 17.03.2026 - клопотання ТОВ "Краматорськтеплоенерго" про проведення судового засідання без участі представника ТОВ "Краматорськтеплоенерго", 23.03.2026 - від ПрАТ «НЕК «Укренерго» надійшла заява на участь у судовому засіданні 24.03.2026 в режимі відеоконференції.

Ухвалою від 24.03.2026 було вирішено відкласти підготовче засідання на 28.04.2026 року об 11:00 год. зал судового засідання № 104а. Вирішено провести судове засідання 28.04.2026 року об 11:00 год. в режимі відеоконференції за участю представника позивача Тєплової В.С.

Станом на дату судового засідання, 28.04.2026, до суду надійшли такі документи:

13.04.2026 - заява відповідача про відстрочення виконання рішення суду. У поданій заяві відповідач просить суд долучити її до матеріалів справи, врахувати викладені в ній аргументи при винесенні рішення та відстрочити виконання рішення у справі № 905/34/26 на строк до 01.10.2026;

22.04.2026 - заява представника відповідача - ТОВ «Краматорськтеплоенерго», у якій останній просить суд провести судове засідання, призначене на 28.04.2026, без участі представника ТОВ «Краматорськтеплоенерго».

Ухвалою від 28.04.2026 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 19.05.2026 року о 10:30 год. зал судового засідання № 104А.

Станом на дату судового засідання, 19.05.2026, до суду надійшли такі документи: 05.05.2026 - заперечення позивача на відстрочення виконання рішення, 12.05.2026 - заява представника відповідача - ТОВ «Краматорськтеплоенерго», у якій останній просить суд провести судове засідання, призначене на 19.05.2026, без участі представника ТОВ «Краматорськтеплоенерго»

Судове засідання у даній справі, призначене на 19.05.2026 о 10:30, неможливо було провести в режимі відеоконференції, оскільки станом на вказаний час у місті Харкові тривала повітряна тривога.

Після відбою повітряної тривоги судове засідання було розпочато, проте без застосування засобів відеозв'язку та без участі представників сторін. Це зумовлено тим, що на момент фактичного початку засідання вільні зали для проведення відеоконференцій у суді були відсутні. Беручи до уваги, що строк розгляду справи спливає, а розгляд справи неодноразово відкладався, суд дійшов висновку про можливість проведення засідання.

Відповідно до ч. 3 ст. 222 Господарського процесуального кодексу України, фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснювалося.

Судом враховано, що сторонам було надано достатньо часу для реалізації їхніх процесуальних прав, у справі наявні відзив, а учасники справи у попередніх ухвалах неодноразово попереджалися про обмежені можливості забезпечення відеоконференцзв'язку через повітряні тривоги, у зв'язку з чим їм пропонувалося надавати свої пояснення у письмовому вигляд

З огляду на те, що під час розгляду справи судом було створено сторонам необхідні умови для доведення фактичних обставин справи, зокрема, було надано достатньо часу для реалізації кожним учасником спору своїх процесуальних прав, передбачених статтями 42, 46 ГПК України, зважаючи на наявність у матеріалах справи доказів, необхідних і достатніх для вирішення спору по суті, суд вважає за можливе розглянути справу.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, господарський суд,

ВСТАНОВИВ:

Доводи НЕК «Укренерго»

Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» утворене відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 15.02.2019 № 73 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 № 829-р «Про погодження перетворення державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» у приватне акціонерне товариство» державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» шляхом перетворення, яке є правонаступником майна, усіх прав та обов'язків державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» відповідно до ст. 108 Цивільного кодексу України, п.5 Порядку перетворення державного унітарного комерційного підприємства в акціонерне товариство, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2012 № 802, п.3.2 Статуту НЕК «Укренерго» та 100 відсотків акцій якого належить державі (далі - НЕК «Укренерго», Позивач, Оператор системи передачі/ОСП, Адміністратор розрахунків/АР) - єдиний оператор системи передачі України з функціями оперативно-технологічного управління Об'єднаною енергосистемою України, передачі електроенергії магістральними електромережами від генерації до розподільчих мереж, а також адміністратора комерційного обліку та адміністратора розрахунків на ринку електричної енергії України (далі- АР), що діє на підставі відповідної ліцензії.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону України № 2019-VIII від 13.04.2017 «Про ринок електричної енергії» (далі - Закон № 2019-VIII) балансуючий ринок електричної енергії - ринок, організований оператором системи передачі електричної енергії з метою забезпечення достатніх обсягів електричної потужності та енергії, необхідних для балансування в реальному часі обсягів виробництва та імпорту електричної енергії і споживання та експорту електричної енергії, врегулювання системних обмежень в об'єднаній енергетичній системі України, а також фінансового врегулювання небалансів електричної енергії.

Відповідальність за баланс - зобов'язання учасників ринку повідомляти і виконувати погодинні графіки електричної енергії відповідно до обсягів купленої та проданої електричної енергії та нести фінансову відповідальність за врегулювання небалансів (п. 12 ч. 1 ст. 1 Закону № 2019-VIII).

Небаланс електричної енергії - розрахована відповідно до правил ринку для кожного розрахункового періоду різниця між фактичними обсягами відпуску або споживання, імпорту, експорту електричної енергії сторони, відповідальної за баланс, та обсягами купленої і проданої електричної енергії, зареєстрованими відповідно до правил ринку (п. 46 ч. 1 ст. 1 Закону № 2019-VIII).

Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону № 2019-VIII обов'язковою умовою участі в ринку електричної енергії (крім споживачів, які купують електроенергію за договором постачання електричної енергії споживачу) є укладення договору про врегулювання небалансів з оператором системи передачі.

Згідно з п. 6. ч. 1 ст. 4 Закону № 2019-VIII учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про врегулювання небалансів.

Відповідно до п. 1.2.1 Правил ринку, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 307 (далі - Правила ринку) учасниками ринку електричної енергії є агрегатор; виробник; електропостачальник; трейдер; ОМСР; ОСП; ОСР; ОР; ОУЗЕ; г арантований покупець; споживач (у тому числі активний споживач), який провадить свою діяльність на ринку електричної енергії у порядку, передбаченому цими Правилами та Законом.

Пунктом 1.3.2 Правил ринку, врегульовано, що для суб'єктів господарювання, визначених у підпункті 1.2.1 глави 1.2 цього розділу (крім споживачів, які купують електроенергію за договором постачання електричної енергії споживачу) обов'язковою умовою участі на ринку електричної енергії є укладення договору про врегулювання небалансів електричної енергії з ОСП, що є договором приєднання, типова форма якого наведена в додатку 1 до цих Правил. Учасники ринку укладають договір про врегулювання небалансів електричної енергії шляхом приєднання до договору.

Відповідно до п. 1.3.5. Правил ринку, кандидат в учасники ринку, який бажає здійснювати операції на ринку електричної енергії України, повинен надати ОСП (у якості АР - адміністратора розрахунків) належним чином заповнену заяву- приєднання до договору про врегулювання небалансів електричної енергії, що є додатком 2 до цих Правил.

Згідно з п. 1.3.7. Правил ринку, після отримання відповідної заяви- приєднання ОСП перевіряє повноту та правильність її заповнення та у разі відсутності підстав для її відхилення впродовж 3 робочих днів після отримання вносить кандидата до реєстру учасників ринку та присвоює йому відповідний ідентифікатор договору учасника ринку та дату акцептування заяви-приєднання, про що повідомляє учасника ринку.

«Наказом НЕК «Укренерго» від 03.04.2019 № 204 затверджено умови Договору про врегулювання небалансів електричної енергії з подальшими змінами, внесеними наказами НЕК «Укренерго» від 08.07.2019 № 366, від 07.08.2019 № 423, від 06.03.2020 № 85, від 26.11.2020 № 634, від 21.12.2020 № 709, від 05.01.2021 № 6, від 25.02.2021 № 111, від 16.03.2021 № 141, від 01.06.2021 № 303, від 31.01.2022 № 58, від 21.04.2022 № 161, від 16.05.2022 № 176, від 09.06.2022 № 236, від 27.01.2023 № 58, від 01.03.2023 № 117, від 24.06.2024 № 360 та від 08.07.2024 № 393.

«Краматорськтеплоенерго» (далі - ТОВ «Краматорськтеплоенерго», Відповідач або Сторона, відповідальна за баланс/СВБ) подана заява-приєднання до договору про врегулювання небалансів електричної енергії.

Листом НЕК «Укренерго» від 22.04.2019 № 01/14625 повідомила ТОВ «Краматорськтеплоенерго» про приєднання до договору про врегулювання небалансів електричної енергії № 0212-01024, дата акцептування 22.04.2019 року.

Таким чином, 22.04.2019 р. між НЕК «Укренерго» та ТОВ «Краматорськтеплоенерго» укладений договір про врегулювання небалансів електричної енергії № 0212-01024 (далі - Договір).

Відповідно до п. 1.1 Договору цей Договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови врегулювання небалансів електричної енергії СВБ, у тому числі її балансуючої групи. Цей Договір є договором приєднання в розумінні статті 634 Цивільного кодексу України, умови якого мають бути прийняті іншою Стороною не інакше, як шляхом приєднання до запропонованого Договору в цілому.

Згідно з п. 1.2 Договору на підставі цього Договору Сторона, що приєднується, набуває статусу учасника ринку та здійснює свою діяльність у якості СВБ.

Відповідно до п. 1.3 Договору СВБ врегульовує небаланси електричної енергії, що склалися в результаті діяльності її балансуючої групи на ринку електричної енергії, або передає свою відповідальність за небаланси електричної енергії іншій СВБ шляхом входження до балансуючої групи.

Згідно з п. 1.4 Договору ОСП врегульовує небаланси електричної енергії з СВБ у порядку, визначеному Законом № 2019-VIII та Правилами ринку, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року № 307.

Відповідно до п. 1.5 Договору врегулюванням небалансів електричної енергії є вчинення СВБ правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії та оплати платежів відповідно до Правил ринку.

Пунктом 2.1 Договору передбачено, що вартість небалансів електричної енергії та суми платежів, що передбачені до сплати зі сторони СВБ та ОСП, розраховуються АР для кожного розрахункового періоду доби відповідно до Правил ринку. Оплата платежів відповідно до цього Договору здійснюється з урахуванням податків та зборів, передбачених діючим законодавством.

За підсумками місяця визначається індикативна величина - середньозважена ціна небалансів електричної енергії за розрахунковий місяць, що розраховується шляхом ділення загальної вартості небалансів електричної енергії на загальний обсяг небалансів електричної енергії.

Згідно з п. 2.2 Договору порядок розрахунку обсягів, ціни та вартості небалансів електричної енергії визначається Правилами ринку.

Відповідно до п. 5.6 Договору подання платіжних документів здійснюється Сторонами відповідно до Правил ринку.

Порядок розрахунків та подання платіжних документів за небаланси електричної енергії врегульовані у розділі 7.3 Правил ринку.

Так, відповідно до п. 7.3.2 Правил ринку для формування місячного звіту СВБ (Сторони відповідальної за баланс) АКО (Адміністратор комерційного обліку) на дев'ятий день місяця, наступного за розрахунковим, надає АР (Адміністратору розрахунків) сертифіковані дані комерційного обліку за розрахунковий місяць.

АР через СУР (Систему управління ринком), на одинадцятий календарний день місяця, наступного за розрахунковим, формує місячний звіт СВБ та надсилає на електронну адресу СВБ повідомлення про формування місячного звіту СВБ.

СВБ зобов'язана впродовж двох робочих днів з дня отримання повідомлення про формування місячного звіту СВБ забезпечити на рахунку ескроу СВБ наявність коштів, вільних від інших зобов'язань з оплати поточної заборгованості СВБ та погашення простроченої заборгованості СВБ в обсязі, достатньому для оплати СВБ небалансів відповідно до місячного звіту СВБ.

З урахуванням даних місячного звіту СВБ оформлюється Акт купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів у порядку, встановленому договором про врегулювання небалансів електричної енергії.

АР о 08:00 на третій робочий день з дня надсилання повідомлення про формування місячного звіту СВБ перераховує з рахунку ескроу СВБ на поточний рахунок із спеціальним режимом використання ОСП кошти в обсязі, достатньому для оплати СВБ небалансів відповідно до Акта купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів.

Якщо за результатами місячного звіту СВБ має відбутись списання для АР (нарахування для СВБ), АР на четвертий робочий день з дня надсилання повідомлення про формування місячного звіту СВБ перераховує з рахунку зі спеціальним режимом використання ОСП кошти на рахунок СВБ відповідно до Акта купівлі-продажу небалансів електричної енергії.

У разі недостатності на рахунку ескроу СВБ коштів, вільних від інших зобов'язань з оплати поточної заборгованості СВБ та погашення простроченої заборгованості СВБ в обсязі, достатньому для оплати СВБ небалансів відповідно до Акта купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів, АР вживає заходів, передбачених главою 1.7 розділу I цих Правил.

Відповідно до п. 1.1.2 Правил ринку, рахунок ескроу ППБ/СВБ - рахунок умовного зберігання, відкритий учасником ринку, що є ППБ/СВБ (крім ОСП), у будь-якому з визначених ОСП банків, для акумулювання коштів, що АР використовує для контролю достатності коштів для оплати поточної заборгованості ППБ/СВБ та погашення простроченої заборгованості ППБ/СВБ, розрахунків за балансуючу електричну енергію з ППБ / за небаланси з СВБ та для повернення коштів учаснику ринку, згідно з цими Правилами; рахунок ескроу для фінансових гарантій - рахунок умовного зберігання, відкритий учасником ринку в будь-якому з визначених ОСП банків, для забезпечення фінансової гарантії за договором про врегулювання небалансів, відповідно до цих Правил.

Також у п. 5.1 Договору передбачено, що формування ОСП декадних звітів СВБ, місячних звітів СВБ, позапланових звітів СВБ, звітів про коригування, забезпечення СВБ коштів на рахунку ескроу СВБ відповідно до них, формування актів та списання ОСП коштів з рахунків ескроу СВБ на поточний рахунок із спеціальним режимом використання ОСП здійснюються відповідно до процедур та у строки, визначені Правилами ринку та цим Договором.

Відповідно до п. 5.3 Договору СВБ, у якої виникли зобов'язання перед ОСП щодо оплати за небаланс електричної енергії, вносить плату за електричну енергію виключно на рахунок ескроу СВБ. Кошти з рахунку ескроу СВБ в подальшому перераховуються на поточні рахунки із спеціальним режимом використання ОСП, зазначені у реквізитах цього Договору.

Виконання зобов'язання з оплати небалансів, що виникли після розірвання договору про врегулювання небалансів та закриття рахунку ескроу СВБ, забезпечується Стороною шляхом:

перерахування СВБ коштів на рахунок зі спеціальним режимом використання ОСП;

перерахування ОСП коштів на рахунок СВБ, зазначений у заяві СВБ про повернення коштів.

Крім цього, відповідно до п. 5.9 Договору ОСП формує та направляє Акт купівлі-продажу (далі - Акт) до СВБ не пізніше 13 календарного дня місяця, наступного за розрахунковим. Підписання Акта відбувається в електронній формі (за допомогою системи, яка забезпечує функціонування електронного документообігу з накладанням КЕП (за винятком випадків, коли використання електронного підпису прямо заборонено Законом)), що забезпечує юридично значимий електронний документообіг між Сторонами та розміщений у мережі Інтернет за посиланням: https://online.ua.energy/, або у паперовій формі шляхом підписання уповноваженою особою Акта (у разі неможливості підпису в електронній формі).

Сторонами має бути забезпечена можливість здійснення електронного документообігу шляхом реєстрації у системі, яка забезпечує функціонування електронного документообігу. Протягом двох робочих днів з дня направлення ОСП до СВБ Акта СВБ розглядає та повертає ОСП один примірник Акта, підписаного зі своєї сторони. Акт повинен бути підписаний Сторонами в один і той самий спосіб.

У разі незгоди із розрахунками ОСП відповідно до Акта СВБ протягом двох робочих днів надсилає ОСП обґрунтовані зауваження щодо цього Акта та ініціює спір відповідно до норм чинного законодавства. До здійснення коригування обсяг та вартість електричної енергії визначається за даними, зазначеними в Акті.

Якщо СВБ протягом двох робочих днів з дня направлення ОСП до СВБ Акта не ініціював спір та не направив до ОСП підписаний зі сторони СВБ примірник Акта, то такий Акт вважається підписаним СВБ.

Відповідно до п. 7.3.2 Правил ринку, Відповідач зобов'язаний впродовж двох робочих днів з дня отримання повідомлення про формування місячного звіту Сторони, відповідальної за баланс, забезпечити на рахунку ескроу наявність коштів в обсязі, достатньому для оплати Відповідачем небалансів відповідно до місячного звіту СВБ.

Позивач на виконання умов договору сформував, підписав та направив Відповідачу акти купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів:

№ ВН/22/12-0212 від 31.12.2022 за період з 01.12.2022 по 31.12.2022 на суму 17 999 685,73 грн;

№ ВН/23/02-0212 від 28.02.2023 за період з 01.02.2023 по 28.02.2023 на суму 14 719 538,50 грн;

№ ВН/23/11-0212 від 30.11.2023 за період з 01.11.2023 по 30.11.2023 на суму 17 011 047,52 грн;

№ ВН/23/12-0212 від 31.12.2023 за період з 01.12.2023 по 31.12.2023 на суму 20 662 662,48 грн;

№ ВН/24/01-0212 від 31.01.2024 за період з 01.01.2024 по 31.01.2024 на суму 19 494 774,83 грн;

№ ВН/24/02-0212 від 29.02.2024 за період з 01.02.2024 по 29.02.2024 на суму 15 183 311,45 грн.

Також Позивачем були сформовані та направлені акти-коригування (врегулювання): № ВР/22/12-0212 від 30.03.2023 до акта купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів № ВН/22/12-0212 від 31.12.2022 за період з 01.12.2022 по 31.12.2022 (за грудень 2022 року) на суму 20 123,54 грн (в сторону збільшення) та № ВР/23/02-0212 від 10.05.2023 до акта купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів № ВН/23/02-0212 від 28.02.2023 за період з 01.02.2023 по 28.02.2023 (за лютий 2023 року) на суму 660 189,42 грн (в сторону збільшення).

Та рахунки-фактури за електричну енергію для врегулювання небалансів за І-ІІІ декади листопада та грудня 2023 року, І-ІІІ декади січня та лютого 2024 року: № 1511202300447 від 15.11.2023 на суму 2 288 666,90 грн, № 2411202300199 від 24.11.2023 на суму 7 251 866,26 грн, № 0512202300192 від 05.12.2023 на суму 7 470 514,36 грн, № 1412202300429 від 14.12.2023 на суму 7 305 426,58 грн, № 2612202300429 від 26.12.2023 на суму 7 309 237,75 грн, № 0401202400425 від 04.01.2024 на суму 6 047 998,15 грн, № 1601202400202 від 16.01.2024 на суму 4 666 997,27 грн, № 2501202400438 від 25.01.2024 на суму 8 001 489,04 грн, № 0602202400206 від 06.02.2024 на суму 6 826 288,52 грн, № 1502202400456 від 15.02.2024 на суму 5 664 677,84 грн, № 2602202400460 від 26.02.2024 на суму 5 405 296,76 грн, № 0603202400461 від 06.03.2024 на суму 4 113 336,84 грн, та рахунки-фактури для врегулювання небалансів (коригуючі) за грудень 2022 року та за лютий 2023 року: № 2112202300438 від 21.12.2023 на суму 20 123,54 грн, № 1801202400691 від 18.01.2024 на суму 660 189,42 грн, які виставив в системі управління ринком (MMS) у дати, які співпадають з датами рахунків.

Вищевказані акти підписані Відповідачем, що свідчить про погодження ним зазначених у них обсягів та сум.

У зв'язку з нездійсненням Відповідачем оплати в строки, передбачені договором, НЕК «Укренерго» звернулося до Господарського суду Донецької області з позовною заявою про стягнення з ТОВ «Краматорськтеплоенерго» 73 480 387,79 грн (з урахуванням заяви про збільшення розміру позовних вимог), з яких:

73 032 109,23 грн - борг з оплати електричної енергії для врегулювання небалансів за грудень 2022 року (коригування), за лютий 2023 року (коригування), листопад, грудень 2023 року та січень, лютий 2024 року;

268 736,33 грн - 3% річних, нараховані за прострочення оплати боргу за грудень 2022 року (коригування), за лютий 2023 року (коригування), за листопад, грудень 2023 року, січень, лютий 2024 року;

179 542,23 грн - інфляційні втрати, нараховані за прострочення оплати боргу за лютий 2023 року (коригування), за листопад 2023 року, січень 2024 року.

Рішенням Господарського суду Донецької області від 28.05.2025 у справі № 905/132/24 позовні вимоги НЕК «Укренерго» задоволено в повному обсязі, стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорськтеплоенерго» на користь Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго»: основний борг у розмірі 73 032 109 (сімдесят три мільйони тридцять дві тисячі сто дев'ять) грн 23 коп., 3% річних у розмірі 268 736 (двісті шістдесят вісім тисяч сімсот тридцять шість) грн 33 коп., інфляційні втрати в розмірі 179 542 (сто сімдесят дев'ять тисяч п'ятсот сорок дві) грн 23 коп., судовий збір у розмірі 845 822 (вісімсот сорок п'ять тисяч вісімсот двадцять дві) грн 73 коп.

Вищевказане судове рішення не оскаржувалось Відповідачем та набрало законної сили 25.08.2025. За час розгляду справи № 905/132/24 період прострочення виконання зобов'язань значно збільшився, у зв'язку з чим збільшилась і сума 3% річних та інфляційних втрат. Станом на 19.11.2025 ТОВ «Краматорськтеплоенерго» не здійснено оплати за вищезазначеними актами.

Частинами 1, 3 ст. 202 Господарського кодексу України передбачено, що господарське зобов'язання припиняється, між іншим, виконанням, проведеним належним чином. До відносин щодо припинення господарських зобов'язань застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно з ч. 1 ст. 598 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом. Підстави припинення зобов'язання передбачені ст. ст. 202- 205 ГК України, ст. ст. 599- 601, 604- 609 ЦК України, зокрема за ст. 599 ЦК України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином. Належним виконанням зобов'язання є виконання, прийняте кредитором, у результаті якого припиняються права та обов'язки сторін зобов'язання.

Статтею 625 ЦК України визначено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 20 ГК України кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. За таких обставин Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» має право на стягнення інфляційних втрат та 3% річних за весь час прострочення.

Так, враховуючи, що інфляційні втрати та 3% річних у справі № 905/132/24 були нараховані станом на 29.01.2024 року (включно), нарахування в даному провадженні починається з 30.01.2024 та продовжується по 19.11.2025 (дата підготовки розрахунку, враховуючи, що Відповідачем оплату так і не здійснено) та складає 18 338 125,71 грн, у тому числі: 3 956 214,79 грн - 3% річних; 14 381 910,92 грн - інфляційні втрати.

У постанові Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 23.01.2019 у справі № 355/385/17 (провадження № 61-30435сво18) міститься висновок, що «у статті 629 ЦК України закріплено один із фундаментів, на якому базується цивільне право - обов'язковість договору. Тобто з укладенням договору та виникненням зобов'язання його сторони набувають обов'язки (а не лише суб'єктивні права), які вони мають виконувати. Невиконання обов'язків, встановлених договором, може відбуватися при: (1) розірванні договору за взаємною домовленістю сторін; (2) розірванні договору в судовому порядку; (3) відмові від договору в односторонньому порядку у випадках, передбачених договором та законом; (4) припиненні зобов'язання на підставах, що містяться в главі 50 ЦК України; (5) недійсності договору (нікчемності договору або визнання його недійсним на підставі рішення суду)».

Відповідно до ч. 4 ст. 236 Господарського процесуального кодексу України (ГПК України) при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

За приписом ч. 7 ст. 193 Господарського кодексу України (ГК України) не допускається одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Згідно зі ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України (ЦК України) одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що зазвичай ставляться.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Приписами ст. 610 ЦК України встановлено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Вважаючи порушеним своє право, НЕК «Укренерго» звернулося до Господарського суду Донецької області з позовом, у якому просить стягнути з ТОВ «Краматорськтеплоенерго» 18 338 125,71 грн, з яких: 3 % річних у сумі 3 956 214,79 грн та інфляційні втрати у сумі 14 381 910,92 грн за несвоєчасне виконання зобов'язання відповідно до рішення Господарського суду Донецької області у справі № 905/132/24.

Доводи ТОВ «Краматорськтеплоенерго»

Відповідно до частини 2 статті 46 та частини 1 статті 191 Господарського процесуального кодексу України ТОВ «Краматорськтеплоенерго» повністю визнало позов Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорськтеплоенерго» 18 338 125,71 грн, з яких: 3 % річних у сумі 3 956 214,79 грн та інфляційні втрати у сумі 14 381 910,92 грн за несвоєчасне виконання зобов'язання відповідно до рішення Господарського суду Донецької області у справі № 905/132/24.

Відповідач пояснив, що виникнення заборгованості перед Позивачем в розмірі 18 338 125,71 гривень у вигляді 3 % річних та інфляційних витрат за несвоєчасне виконання зобов'язання відповідно до рішення Господарського суду Донецької області у справі № 905/132/24 є наслідком настання обставин, які від нього не залежали.

ТОВ «Краматорськтеплоенерго» має в статутному капіталі 40 відсотків, які належать комунальному підприємству «Міст», м. Краматорськ (копія відповідного витягу надається); є ліцензіатом з виробництва, транспортування і постачання електричної та теплової енергії відповідно до зазначених нижче ліцензій:

виробництво електричної енергії - постанова НКРЕКП від 27.06.2019 №1274 - безстрокова;

виробництво теплової енергії на теплоелектроцентралях, когенераційних установках та установах з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії - рішення НКРЕКП від 01.01.2013 №1573, постанова про переоформлення від 22.03.2018 №329 - безстрокова;

транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами - рішення НКРЕКП від 23.05.2014 №547 - безстрокова;

постачання теплової енергії - рішення НКРЕКП від 23.05.2014 №547 - безстрокова;

постачання електричної енергії споживачу - постанова НКРЕКП №1344 від 06.11.2018 року - безстрокова.

Відповідач здійснює господарську діяльність на виробничих потужностях Краматорської теплоелектроцентралі (далі - ТЕЦ) та використовує у своїй господарсько-виробничій діяльності у якості палива природний газ та кам'яне вугілля; є підприємством теплопостачання, що забезпечує тепловою енергією місто Краматорськ.

Наказом Міністерства енергетики України від 15 березня 2023 року №91 «Про визначення підприємств паливно-енергетичного комплексу критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період» ТОВ «Краматорськтеплоенерго» визнано підприємством, яке є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року № 76 (копія витягу з наказу додається).

На підставі наказу Міністерства енергетики України від 16 січня 2024 року № 15 «Про визначення підприємств паливно-енергетичного комплексу критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період», ТОВ «Краматорськтеплоенерго» було також визначено критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (копія витягу з наказу додається).

Наказом Міністерства енергетики України від 24 серпня 2024 року № 316 «Про визначення підприємств паливно-енергетичного комплексу критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період» ТОВ «Краматорськтеплоенерго» в черговий раз визнано підприємством, яке є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (копія витягу з наказу додається).

Відповідно до наказу Міністерства енергетики України від 28 квітня 2025 року № 178 «Про визначення підприємств паливно-енергетичного комплексу критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (Протокол № 79)» ТОВ «Краматорськтеплоенерго» в черговий раз визнано підприємством, яке є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

На підставі наказу Міністерства енергетики України від 05 січня 2026 року № 4 «Про визначення підприємств паливно-енергетичного комплексу критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (Протокол № 109)» ТОВ «Краматорськтеплоенерго» було знов визначено критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

Крім того, 26.12.2024 року Міністерством розвитку громад та територій України, в межах компетенції, Протоколом від 26.12.2024 № 23 засідання Робочої групи з ідентифікації та категоризації об'єктів критичної інфраструктури щодо яких визначено Міністерство секторальними органом у сфері захисту критичної інфраструктури, віднесено Товариство з обмеженою відповідальністю «Краматорськтеплоенерго» до об'єктів критичної інфраструктури сектору системи життєзабезпечення та присвоєно IІІ категорію критичності.

Зазвичай при роботі ТЕЦ в опалювальний період здійснювалось виробництво електричної енергії для споживання на власні потреби, а решта продавалась на сегментах ринку (РДН/ВДР/ДД/БР).

Разом з тим, оскільки ремонт перебитого внаслідок бойових дій магістрального газопроводу в Харківській області, через який природний газ надходив до Краматорського регіону, і відновлення газопостачання у місті Краматорськ було здійснено лише у жовтні 2022 року, основні зусилля працівників нашого підприємства були направлені на швидку підготовку та пуск теплового обладнання до початку холодів. Підготовка ж електрогенеруючого обладнання після консервації, в умовах бойових дій, не була готова до роботи на початку опалювального сезону і потребувала певного періоду часу для відновлення. Тому, Краматорська ТЕЦ вимушена була розпочати опалювальний період 2022/2023 років без генерації електричної енергії.

Таким чином, ТОВ «Краматорськтеплоенерго» з 01 листопада 2022 року не мало можливості здійснювати свій основний вид діяльності - виробництво електричної енергії у зв'язку з триваючою збройною агресією проти України, пошкодженням об'єктів критичної інфраструктури, неможливістю забезпечити надійне електропостачання підстанції Краматорської ТЕЦ з боку ДТЕК Високовольтні Мережі. Дана обставина критично відобразилась на фінансовому стані Відповідача.

ТОВ «Краматорськтеплоенерго» намагалося здійснити заходи щодо відновлення генерації електроенергії і, таким чином, стабілізувати фінансовий стан.

Так, 13 січня 2023 року відбулося засідання Штабу з ліквідації наслідків воєнної надзвичайної ситуації державного рівня в електроенергетичних системах. На зазначеному засіданні Штабу обговорювалося питання зменшення дефіциту електричної потужності в ОЕС України, забезпечення безпеки постачання електричної енергії та балансу попиту і пропозиції на електричну енергію. ТОВ «Краматорськтеплоенерго» отримало протокол даного засідання Штабу для виконання заходів.

16 січня 2023 року до ТОВ «Краматорськтеплоенерго» надійшло звернення від Донецької облдержадміністрації з проханням залучити усі доступні генеруючі потужності для зменшення дефіциту і забезпечення потреб споживачів в електричній енергії.

25 січня 2023 року ТОВ «Краматорськтеплоенерго» звернулось до ПрАТ «НЕК «УКРЕНЕРГО» з проханням дозволити виробництво та продаж електричної енергії в ОЕС України з 01 лютого 2023 року, але отримало відмову .

Загальновідомим фактом є те, що агресор в першу чергу намагається знищити об'єкти критичної інфраструктури. 25 та 29 вересня 2022 р. адміністративно- побутовий корпус ТОВ «Краматорськтеплоенерго» зазнав пошкоджень внаслідок ракетного обстрілу, а саме фасад будівлі, покрівля, вибиті вікна разом з рамами. Також частково знищено та пошкоджено двадцять дві одиниці комп'ютерної та оргтехніки (копія акту обстеження №11 від 12.10.2022р. додається). Внаслідок чого сервери та первинні документи було вивезено для зберігання до м.Києва. Господарські приміщення та виробничі об'єкти ТОВ «Краматорськтеплоенерго» неодноразово зазнавали пошкоджень в результаті збройної агресії рф.

10 серпня 2024 року один з об'єктів ТОВ «Краматорськтеплоенерго», Краматорська теплоелектроцентраль (ТЕЦ), в черговий раз зазнав суттєвих руйнувань в результаті ракетного обстрілу. Будівлі та обладнання багерної насосної повністю зруйновано чи пошкоджено внаслідок прямого ракетного удару, що стався

10 серпня 2024 року, о 06 год. 17 хв. Комісією встановлено, що для відновлення роботи необхідно проектування нової будівлі, будівництво та її оснащення новим обладнанням (фото додаються до відзиву). Інші виробничі об'єкти на території Краматорської ТЕЦ також зазнали критичних пошкоджень, що вимагало від нашого підприємства залучення значних ресурсів для відновлення цих об'єктів до початку опалювального періоду 2024-2025 років.

Загалом з лютого 2022 року по 12 серпня 2025 року на ТОВ «Краматорськтеплоенерго» зафіксовано 68 пошкоджень різних об'єктів в результаті ворожих обстрілів та 30 аварій на теплових мережах та іншому обладнанні теплопостачання, що сталися в наслідок ведення бойових дій та здійснення обстрілів. Загальна сума збитків внаслідок вказаних подій складає 764 890 745,78 гривень (копія переліку пошкоджених об'єктів критичної енергетичної інфраструктури ТОВ «Краматорськтеплоенерго» станом на 12.08.2025 року.

Господарська діяльність Відповідача з постачання теплової енергії споживачам є стабільно збитковою. В першу чергу це обумовлено невідповідністю встановлених уповноваженим державним органом тарифів на теплову енергію фактичним витратам підприємства на виробництво (в т.ч. й рівню зростання вартості природного газу) і надання послуг з централізованого опалення.

Станом на 01.01.2024 року діючий тариф на виробництво теплової енергії, затверджений постановою НКРЕКП від 30.11.2021 року №2218, становить 885, 48 грн/ Гкал без ПДВ, а фактична собівартість виробництва теплової енергії - 1 413, 54 грн/ Гкал без ПДВ. При цьому економічно обґрунтований тариф на послугу з постачання теплової енергії становить 3 386, 28 грн/Гкал без ПДВ, а фактично ТОВ

«Краматорськтеплоенерго» застосовує тариф 1 526, 70 грн/Гкал без ПДВ (копія довідки додається). Рівень оплати населенням за спожиту теплову енергію за період з грудня 2023 року по вересень 2024 року склав 39 % і продовжує зменшуватись.

Законом України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування» №2479 від 29.07.2022р. протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, забороняється підвищення для всіх категорій споживачів тарифів на теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання) і послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води (стаття 1 Закону).

Спірні правовідносини виникли після ухвалення Закону України від 29 липня 2022 року № 2479-IX "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування" та набрання законної сили (19 серпня 2022 року), яким був встановлений мораторій на підвищення цін (тарифів) на ринку природного газу та у сфері теплопостачання протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано. У спірний період Відповідач у відносинах щодо постачання теплової енергії для населення діяв згідно з тарифами, щодо яких було запроваджено мораторій згідно з частиною першою статті 1 Закону України від 29 липня 2022 року № 2479-IX "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування", тому дана обставина, а також заборгованість з різниці в тарифах, що виникла внаслідок реалізації даного Закону, дуже суттєво негативно відобразилась на фінансовому стані Відповідача.

Отже, Відповідач на законодавчому рівні не має можливості підвищити (скорегувати) тарифи на теплову енергію для здійснення розрахунків з Позивачем.

Стаття 20 Закону України "Про теплопостачання" від 2 червня 2005 року № 2633-IV визначає, що тарифи на теплову енергію повинні покривати всі економічно обґрунтовані витрати на її виробництво, транспортування та постачання.

Згідно зі статтею 2 Закону України "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування", суб'єктам господарювання (в тому числі Відповідачу) гарантовано компенсацію заборгованості з різниці в тарифах за рахунок державних коштів.

Перелік таких витрат та/або втрат, а також порядок та умови їх розрахунку, затвердження і компенсації визначаються Кабінетом Міністрів України. Останній діючий Порядок надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на компенсацію різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води був прийнятий Кабінетом Міністрів України у 2022 році. Цей порядок визначав порядок та умови надання відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на компенсацію різниці в тарифах виключно у 2022 році. У Державному бюджеті України на 2023, 2024, 2025 роки не було передбачено відповідної статті витрат на компенсацію різниці в тарифах.

Загальна сума боргу Держави перед ТОВ "Краматорськтеплоенерго" по компенсації різниці в тарифах тільки за період з 01.06.2021 року по 31.03.2024 року становить 310 854 297, 81 грн.

16.05.2025 року відбулося чергове засідання Територіальної комісії з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах, згідно протоколу якої зафіксовано 74 492 857,44 грн. боргу держави перед ТОВ "Краматорськтеплоенерго" по компенсації різниці в тарифах тільки за період з 01.01.2025 року по 31.03.2025 року.

В умовах воєнного стану в країні, відсутністю надходжень грошових коштів до фонду Державного бюджету, фінансування субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на компенсацію різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води згідно із Законом №2479 наразі неможливе, що підтверджується листом Міністерства розвитку громад та територій України за №7/10.1/14240-22 від 27.12.2022р.

У співвідношенні по категоріях споживачів, населення становить більше 80% від загальної кількості споживачів. Скрутне фінансове становище підприємств, фізичних осіб-підприємців, більшості громадян, які є споживачами послуг з постачання теплової енергії, спричинило значне збільшення дебіторської заборгованості. Відповідно до довідки про фінансовий стан від 27.01.2025 року №07/79 (копія додається) станом на 01.01.2025 року дебіторська заборгованість населення за надані послуги з централізованого опалення складає 501 474 660 грн.

У вказаному контексті слід зазначити, що прослідковується подальша тенденція щодо збільшення вказаного боргу. Так, відповідно до довідки про фінансовий стан від 03.09.2025 року №07/824 (копія додається) станом на 01.08.2025 року дебіторська заборгованість населення за надані послуги з централізованого опалення складає вже 561 666 480 грн.

При цьому законодавством України у наявних умовах не передбачено реального механізму стягнення пені з населення за несвоєчасну сплату за надані житлово-комунальні послуги.

В тому числі це безпосередньо пов'язано з особливим статусом міста Краматорська, як населеного пункту у якому проводилася антитерористична операція. Мораторій на нарахування та стягнення пені з боржників запроваджено Законом України «Про встановлення додаткових гарантій щодо захисту прав громадян, які проживають на територіях проведення антитерористичної операції, та обмеження відповідальності підприємств виконавців/виробників житлово- комунальних послуг у разі несвоєчасного здійснення платежів за спожиті енергетичні ресурси» на строк до 31 грудня 2020 року, Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» до завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України, а у 2020 році у зв'язку із запобіганням виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) на підставі Закону від 17 березня 2020 року № 530.

Постановою КМУ від 5 березня 2022 р. № 206 «Деякі питання оплати житлово- комунальних послуг в період воєнного стану» установлено, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється:

нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги;

стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, утвореної після 24 лютого 2022 р. з дати початку по дату завершення бойових дій або тимчасової окупації територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, споживачів та/ або членів їх сімей, які покинули своє місце проживання та надали виконавцю комунальних послуг, управителю багатоквартирного будинку, іншій уповноваженій співвласниками особі у паперовій або електронній формі довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи згідно з додатком 2 до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 “Про облік внутрішньо переміщених осіб» (Офіційний вісник України, 2014 р., № 81, ст. 2296; 2015 р., № 70, ст. 2312), або інші документи, що підтверджують їх відсутність у житловому та/або нежитловому приміщенні, будинку, в яких вони є споживачами на підставі укладених договорів (з місця тимчасового проживання в іноземній державі, роботи, лікування, навчання, проходження військової служби тощо).

Тобто, на державному рівні заборонено:

з 2015 року стягнення пені з населення за несвоєчасне та/або неповне внесення плати за житлово-комунальні послуги,

за період з 24 лютого 2022 р. по дату завершення бойових дій стягнення навіть реальної заборгованості за послуги з постачання теплової енергії з внутрішньо переміщених осіб, які складають три чверті всього населення м. Краматорська.

Водночас, цією ж самою постановою КМУ від 5 березня 2022р. №206 припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється. Тож Відповідач, виконуючи покладений на нього обов'язок із забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, є заручником ситуації в правовому полі, що призводить до збільшення росту збитковості підприємства.

Необхідно вказати, що до запровадження нової моделі ринку електричної енергії «на добу наперед», «внутрішньодобовому ринку», «балансуючому ринку» та ринку двосторонніх договорів, до 01.07.2019р. Відповідач був членом Оптового ринку електричної енергії.

Вся вироблена підприємством електрична енергія продавалася Державному підприємству «Енергоринок» (далі - ДПЕ) на підставі договору №4259/03 від 19.09.2007 року. Пунктом 4.2. даного договору передбачено, що платежі за отриману ДПЕ у ТЕЦ електроенергію здійснюються кожного банківського дня з поточного рахунку із спеціальним режимом використання ДПЕ відповідно до алгоритму ОРЕ (Оптового ринку електроенергії), який затверджується НКРЕ. Пунктом 5.5.2. даного договору передбачено, що ДПЕ зобов'язане здійснювати оплату ТЕЦ за фактично відпущену ДПЕ електроенергію грошовими коштами та іншими формами платежу, що не суперечать законодавству України. При цьому зобов'язання ДПЕ щодо сплати грошовими коштами за куплену електроенергію чітко обмежуються наявними на поточному рахунку із спеціальним режимом використання ДПЕ грошовими коштами, які відповідно до алгоритму ОРЕ підлягають перерахуванню ТЕЦ.

Щомісяця НКРЕ своєю постановою встановлювало норматив відрахування грошових коштів продавцям за вироблену і продану ними електроенергію, але з невідомих нам причин даний норматив не завжди покривав вартість проданої електроенергії.

В результаті станом на 01.08.2025 року заборгованість ДП «Енергоринок» перед ТОВ «Краматорськтеплоенерго» склала 62 378 480 грн. яка на теперішній час є непогашеною. ТОВ «Краматорськтеплоенерго» не має можливості впливати на поліпшення дисципліни розрахунків з боку ДП «Енергоринок», оскільки фактично рівень розрахунків регулюється на державному рівні.

17 червня 2020 року за №719 ВРУ прийнято закон України «Про заходи, спрямовані на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії» (далі -Закон №719).

Метою цього Закону є повне погашення дебіторської та кредиторської заборгованості ДП «Енергоринок».

Закон спрямований на впровадження комплексу необхідних заходів, спрямованих на остаточне врегулювання кредиторської та дебіторської заборгованості на оптовому ринку електричної енергії, а також, припинення діяльності оптового постачальника електричної енергії.

Законом запроваджено механізми погашення заборгованості шляхом:проведення взаєморозрахунків;

погашення (списання) заборгованості;

відступлення права вимоги або заміна сторони у зобов'язанні;

встановлення цільової надбавки до тарифу на розподіл електричної енергії місцевими (локальними) електромережами операторам системи розподілу.

Однак, Законом України від 09 листопада 2023 року №3460-IX «Про Державний бюджет України» дію пунктів 1-3 частини першої статті 3, частини другої статті 4, пункту 3 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи, спрямовані на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії" зупинено. Отримати дебіторську заборгованість від ДП «Енергоринок» в рамках запровадженого державою механізмом, наразі неможливо. Погашення заборгованості з боку ДП «Енергоринок» дало б змогу Відповідачу розрахуватися з Позивачем.

Необхідно зазначити, що за вказаних вище умов виконання покладених законодавством України зобов'язань на ТОВ «Краматорськтеплоенерго» з надання в обов'язковому порядку житлово-комунальних послуг населенню до припинення чи скасування воєнного стану в Україні, особливо у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі, призводить до стану повної неплатоспроможності підприємства.

Так, фінансовий стан ТОВ «Краматорськтеплоенерго» станом на 30.06.2025 року, 31.12.2024 року, 31.12.2023 року та 31.12.2022 року значно погіршився у порівнянні з початком 2022 року.

Відповідно до балансів збитки ТОВ «Краматорськтеплоенерго» на початок 2022 року становили 449 408 000 грн., станом на 31.12.2022 року - 889 617 000 грн., станом на 31.12.2023 року - 1 312 830 000 грн., станом на 31.12.2024 року - 1 681 743 000 грн., а станом на 30.06.2025 року - 1 919 964 000 грн.

Крім того, у ТОВ «Краматорськтеплоенерго» спостерігається значне зростання кредиторської заборгованості навіть у період з 01.01.2025 по 01.08.2025.

Так, відповідно до довідки про фінансовий стан від 27.01.2025 №07/79, станом на 01.01.2025 кредиторська заборгованість ТОВ «Краматорськтеплоенерго» вже становила 1 508 145 400 грн.

Згідно з довідкою про фінансовий стан від 03.09.2025 №07/824, станом на 01.08.2025 кредиторська заборгованість ТОВ «Краматорськтеплоенерго» становила 1 817 087 730 грн.

Таким чином, невиконання Відповідачем відповідних зобов'язань зумовлено сукупністю об'єктивних обставин, зокрема:

запровадженням на законодавчому рівні мораторію на підвищення тарифів у сфері теплопостачання;

невідшкодуванням у 2022- 2024 роках підприємствам теплопостачання заборгованості з різниці в тарифах;

запровадженням на законодавчому рівні мораторію на нарахування пені за несвоєчасні розрахунки населення за послуги з постачання теплової енергії;

забороною стягнення заборгованості за надані послуги з постачання теплової енергії зі споживачів, які набули статусу внутрішньо переміщених осіб;

збройною агресією російської федерації проти України;

необхідністю забезпечення теплопостачання споживачів міста Краматорська в умовах критичного зниження рівня платежів;

відсутністю виробництва електричної енергії у зв'язку з неможливістю забезпечення стабільної та безпечної роботи генеруючого обладнання.

загальним погіршенням фінансового стану ТОВ «Краматорськтеплоенерго»;

неможливістю отримання кредитних коштів для розрахунків з кредиторами або залучення інвестиційних програм з огляду на той факт, що Відповідач знаходиться на території можливих бойових дій.

Незважаючи на всі вказані вище труднощі та надважкі умови роботи ТОВ «Краматорськтеплоенерго» виконало відповідні розпорядження Краматорської військової адміністрації № 63 від 17.10.2022 року, №726-р від 02.10.2023 року, № 1093-р від 11.10.2024 року та забезпечило успішне проходження опалювальних періодів 2022/2023, 2023/2024, 2024/2025 років у прифронтовому м. Краматорську.

Відповідач впродовж квітня-жовтня 2025 року успішно провів підготовку до опалюваного періоду 2025/2026 років. Підготовка до опалювального періоду - це складний процес, як з технологічного боку, враховуючи зношеність ще радянських теплотрас та майже всього іншого обладнання, так і зі сторони логістики, враховуючи реалії прифронтового міста в умовах війни, а також з урахуванням складової небезпеки здійснення самих робіт під постійними обстрілами.

Після завершення опалювального періоду 2024/2025 років підприємство терміново розпочало ті ремонти обладнання та теплотрас, які не можна було здійснювати фізично в процесі надання теплоносія. Крім того, в умовах сьогодення, до цих суто технологічних ремонтів, додалися ще й ремонти пошкоджень об'єктів та обладнання ТОВ «Краматорськтеплоенерго», що постійно виникають в результаті систематичних обстрілів м. Краматорська російськими загарбниками.

Крім зазначеного, наявна суто технологічно-виробнича складова підготовки підприємства до наступного опалювального періоду, яка складається з комплексу складних та коштовних підготовчо-профілактичних та технічних заходів.

03 жовтня 2025 року один з ключових об'єктів ТОВ «Краматорськтеплоенерго», Краматорська теплоелектроцентраль (ТЕЦ) в черговий раз зазнав суттєвих руйнувань в результаті ракетного обстрілу рф з використанням ОТРК «Іскандер» в результаті чого було спричинено пошкодження великої кількості будівель та промислового обладнання. Цей обстріл був здійснений під час реалізації фінальної стадії підготовки до опалювального періоду, у зв'язку з чим нашому підприємству довелося докласти колосальних зусиль задля запуску системи опалювання на початку листопада 2025 року з метою забезпечення тепловою енергією споживачів прифронтового міста Краматорськ. Відповідачу буквально прийшлося задіяти всі ресурси, які ще залишалися, кожна гривня була на рахунку.

В результаті Відповідач впорався з такою складною задачею та, відповідно до розпорядження Краматорської військової адміністрації за № 1114-р від 28.10.2025 року про початок опалювального періоду 2025/2026 років, розпочав проведення опалювального періоду на початку листопада 2025 року у прифронтовому місті Краматорську.

Відповідач звертає увагу, що запуск системи опалення - це тільки початковий етап опалювального періоду 2025/2026 років, і після відповідного запуску необхідно забезпечувати успішне проходження вищезазначеного опалювального періоду у надзвичайно важких умовах роботи у прифронтовому м. Краматорську.

Вирішення цієї задачі - забезпечення успішного проходження опалювального періоду 2025/2026 років, - є ключовими завданнями для Відповідача на теперішній час.

Однак вирішення цієї задачі потребує відповідного фінансового забезпечення для виконання складного комплексу заходів з проходження опалювального періоду 2025/2026 років, виплати заробітної платні робітникам ТОВ «Краматорськтеплоенерго», які постійно ризикують своїм життям та працюють під обстрілами, закупки необхідних матеріалів як для проведення ремонтів, так і для забезпечення технологічного процесу проходження опалювального періоду, а також прийняття певних рішень та здійснення відповідних заходів щодо покращення фінансового стану підприємства на державному рівні.

З метою розв'язання всіх проблем, з якими наразі зіткнулося ТОВ «Краматорськтеплоенерго», а також подібні підприємства України, не зі своєї вини чи якихось прорахунків у веденні бізнесу, а суто з об'єктивних причин, які викладені вище, очікується прийняття у 2025-2026 роках Закону про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання кредиторської заборгованості підприємств тепло-водопостачання та водовідведення (реєстр. №11273 від 20.05.2024) з метою фінансової стабілізації сфери теплопостачання та окремих сегментів ринку природного газу. Вказаний законопроект відповідно до постанови Верховної Ради України від 11 лютого 2025 року № 4229-IX включено до порядку денного тринадцятої сесії Верховної Ради України дев'ятого скликання. У важких умовах існування лише реалізація заходів з врегулювання заборгованості надасть можливість ТОВ «Краматорськтеплоенерго» розрахуватись з кредиторами, а також продовжувати забезпечувати теплом прифронтове м. Краматорськ у опалювальному періоді 2025/2026 років.

З об'єктивної точки зору забезпечення теплом мешканців та інших споживачів прифронтового міста Краматорська є не тільки питаннями забезпечення комфортного їх існування та збереження всієї інфраструктури з надання теплоносія (недопущення заморозки системи взимку), а ще й питанням військово-політичним: відсутність опалення наступного опалювального сезону у прифронтовому м. Краматорськ, яке фактично є форпостом супротиву російській агресії в Донецькій області, вкрай негативно позначиться на іміджі військово-політичного керівництва України, у тому числі на зовнішньополітичній арені, а крім того, буде широко використано російською пропагандою.

У вказаній скрутній та нестандартній ситуації забезпечити подальше існування підприємства може прийняття вищевказаного законопроєкту про внесення змін до деяких законів України з метою фінансової стабілізації сфери теплопостачання та окремих сегментів ринку природного газу. Разом з тим, до моменту його прийняття та вжиття комплексу заходів на державному рівні щодо покращення фінансового стану, у числі інших підприємств вказаного сегменту економіки і ТОВ «Краматорськтеплоенерго», підприємству необхідно забезпечити успішне проходження опалювального періоду 2025/2026 років, що буде не можливим без наявності коштів, оскільки якщо постійно не проводити складний комплекс заходів з технологічного забезпечення проходження опалювального періоду в процесі його проходження, то успішно його провести буде просто не можливо з технічної точки зору; крім того необхідні кошти на виплату заробітної платні працівникам підприємства, закупку певних матеріалів, енергоносіїв.

У вказаному контексті необхідно додатково наголосити, що у теперішній час нашому підприємству при забезпеченні успішного проходження опалювального періоду 2025/2026 років важливі будь-які суми грошей, тому надання відстрочення виконання рішення у справі є дуже важливим для ТОВ «Краматорськтеплоенерго», оскільки таке відстрочення надасть можливість підприємству забезпечити успішне проходженням опалювального періоду 2025/2026 років та безперебійно, за можливості, продовжити господарську діяльність в умовах воєнного стану, накопичити кошти та, у подальшому, повністю виконати судове рішення у цій справі.

Слід також зазначити, що відповідно до ч. 3 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову. Аналогічний порядок розподілу витрат передбачено ч. 1 ст. 130 ГПК України.

На підставі викладеного, враховуючи необхідність забезпечення успішного проходження опалювального періоду у 2025/2026 роках у прифронтовому м. Краматорськ, критичний фінансовий стан ТОВ «Краматорськтеплоенерго», ведення господарської діяльності в умовах воєнного стану в державі, знаходження Відповідача в зоні можливих бойових дій, визнання ТОВ «Краматорськтеплоенерго» підприємством, яке є критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, керуючись ст. ст. 2, 42, 46, 165, 169, 236, 237, 331 Господарського процесуального кодексу України, Відповідач просить:

Повернути Позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Відстрочити виконання рішення Господарського суду Донецької області у справі №905/34/26 до 01.04.2026 року.

Джерела права, акти їх застосування та мотиви, з яких виходить господарський суд при прийнятті рішення.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються нормами Цивільного кодексу України, умовами Договору № 0212-01024 від 22.04.2019.

Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договір, який в силу вимог ч. 1 ст. 629 ЦК України є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ч. 4 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Рішенням Господарського суду Донецької області від 28.05.2025 у справі № 905/132/24 позовні вимоги НЕК «Укренерго» задоволено в повному обсязі та стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорськтеплоенерго» на користь Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» основний борг у розмірі 73 032 109 грн 23 коп., 3 % річних у розмірі 268 736 грн 33 коп., інфляційні втрати у розмірі 179 542 грн 23 коп., а також судовий збір у розмірі 845 822 грн 73 коп. Вказане судове рішення Відповідачем не оскаржувалося та набрало законної сили 25.08.2025.

У справі № 905/132/24 брали участь ті самі сторони, що й у справі № 905/34/26, а саме Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» та Товариство з обмеженою відповідальністю «Краматорськтеплоенерго». У зв'язку з цим обставини, встановлені рішенням Господарського суду Донецької області від 28.05.2025 у справі № 905/132/24, мають преюдиційне значення для розгляду справи № 905/34/26.

Зокрема, у справі № 905/132/24 судом встановлено факт існування між сторонами договірних відносин на підставі договору про врегулювання небалансів електричної енергії № 0212-01024 від 22.04.2019, факт виникнення у Відповідача заборгованості за електричну енергію для врегулювання небалансів за відповідні розрахункові періоди, належність та підписання сторонами актів купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів, а також факт прострочення Відповідачем виконання грошового зобов'язання щодо їх оплати.

За час розгляду справи № 905/132/24 період прострочення виконання зобов'язань Відповідачем значно збільшився, у зв'язку з чим збільшилась і сума 3 % річних та інфляційних втрат.

Станом на 19.11.2025 ТОВ «Краматорськтеплоенерго» оплату за вищезазначеними актами не здійснило.

Враховуючи, що інфляційні втрати та 3 % річних у справі № 905/132/24 були нараховані станом на 29.01.2024 року (включно), нарахування у даному провадженні здійснюється за період з 30.01.2024 по 19.11.2025 (дата підготовки розрахунку), з огляду на те, що Відповідачем грошове зобов'язання так і не виконано.

Таким чином, сума нарахованих 3 % річних та інфляційних втрат за зазначений період становить 18 338 125,71 грн, з яких: 3 956 214,79 грн - 3 % річних; 14 381 910,92 грн - інфляційні втрати.

Частиною 2 ст. 46 ГПК України передбачено, що відповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) - на будь-якій стадії судового процесу;

Положеннями частин 1, 4 статті 191 ГПК України встановлено, що відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Дослідивши подані сторонами докази, оцінивши доводи Позивача та Відповідача в їх сукупності, суд дійшов висновку, що заявлені Позивачем позовні вимоги про стягнення з Відповідача заборгованості у загальній сумі 71 932,01 грн, у тому числі основного боргу, пені та трьох процентів річних, є правомірними, належним чином обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

ТОВ «Краматорськтеплоенерго» повністю визнало позов Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорськтеплоенерго» 18 338 125,71 грн, з яких: 3 % річних у сумі 3 956 214,79 грн та інфляційні втрати у сумі 14 381 910,92 грн за несвоєчасне виконання зобов'язання відповідно до рішення Господарського суду Донецької області у справі № 905/132/24.

Частиною 2 ст. 46 ГПК України передбачено, що відповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) - на будь-якій стадії судового процесу;

Положеннями частин 1, 4 статті 191 ГПК України встановлено, що відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Дослідивши подані сторонами докази, оцінивши доводи Позивача та Відповідача в їх сукупності, суд дійшов висновку, що заявлені Позивачем позовні вимоги про стягнення з Відповідача заборгованості у загальній сумі 18 338 125,71 грн, з яких: 3 956 214,79 грн - 3 % річних та 14 381 910,92 грн - інфляційні втрати, є правомірними, належним чином обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо відстрочення виконання рішення.

13.04.2026 до Господарського суду надійшла заява ТОВ «Краматорськтеплоенерго» про відстрочення виконання рішення у справі № 905/34/26, у якій відповідач вказав, що у відзиві на позов від 12.02.2026, з огляду на виключні обставини своєї діяльності, а також необхідність належного завершення опалювального періоду 2025/2026 років у прифронтовому м. Краматорську, просив суд відстрочити виконання рішення у справі до 01.10.2026.

Водночас відповідач зауважив, що на теперішній час обставини частково змінилися: опалювальний період успішно завершено, однак керівництвом держави та Донецької обласної військової адміністрації поставлено завдання щодо вжиття невідкладних заходів з підготовки до опалювального періоду 2026/2027 років у прифронтовому м. Краматорську в умовах воєнного стану, з урахуванням значного обсягу та складності відповідних робіт.

У зв'язку з наведеними обставинами, на додаток до доводів, викладених у відзиві на позов, відповідач вважав за необхідне зазначити таке.

Підготовка до наступного опалювального періоду є складним процесом як з технологічного боку (враховуючи зношеність теплотрас радянського періоду та майже всього іншого обладнання), так і з боку логістики, зважаючи на реалії прифронтового міста в умовах війни, а також безпекову складову виконання робіт під постійними обстрілами.

Після завершення опалювального періоду 2025/2026 років, на початку квітня 2026 року, ТОВ «Краматорськтеплоенерго» терміново розпочало ремонти обладнання та теплотрас, які фізично неможливо було виконати в процесі надання теплоносія. Крім того, в сучасних умовах до суто технологічних ремонтів додалися роботи з ліквідації пошкоджень об'єктів та обладнання підприємства, що постійно виникають внаслідок систематичних обстрілів м. Краматорська російськими загарбниками.

Окреме місце посідає суто технологічно-виробнича складова підготовки підприємства до наступного опалювального періоду, яка складається з комплексу складних і коштовних підготовчо-профілактичних та технічних заходів. Забезпечення виконання вказаних ремонтів, покриття затрат на проведення технічних заходів, виплата заробітної плати працівникам Відповідача, які постійно ризикують своїм життям і працюють під обстрілами, а також закупівля необхідних матеріалів вимагають значних фінансових ресурсів. Це також потребує прийняття певних рішень та здійснення відповідних заходів щодо покращення фінансового стану підприємства на державному рівні.

З об'єктивної точки зору, забезпечення теплом мешканців та інших споживачів прифронтового міста Краматорська в опалювальному періоді 2026/2027 років є не лише питанням забезпечення їхнього комфортного існування та збереження інфраструктури (недопущення заморожування системи взимку), а й питанням військово-політичним. Відсутність опалення в наступному сезоні у прифронтовому м. Краматорську, яке фактично є форпостом спротиву російській агресії в Донецькій області, вкрай негативно позначиться на іміджі військово-політичного керівництва України (зокрема на зовнішньополітичній арені) та буде широко використано російською пропагандою.

У контексті викладеного Відповідач наголошує, що стягнення суми у розмірі 18 338 125,71 гривні у цей відповідальний період, коли керівництвом країни та Донецької обласної військової адміністрації поставлені вищевказані завдання, може повністю заблокувати фінансову діяльність підприємства.

Це призведе до виникнення заборгованості із заробітної плати працівників, які залишилися та підтримують роботу ТЕЦ, а також унеможливить здійснення підготовчо-профілактичних робіт на наступний опалювальний період і ремонтів теплотрас чи обладнання (у тому числі з ліквідації наслідків обстрілів). Як наслідок, стабільна робота станції для проходження опалювального періоду Краматорської міської територіальної громади у 2026/2027 роках стане неможливою.

Незважаючи на те, що всі теплопостачальні підприємства країни опинилися у вкрай важкому фінансовому стані не з власної вини, а суто з об'єктивних причин (які у контексті роботи Відповідача були детально зазначені у відзиві на позов), становище ТОВ «Краматорськтеплоенерго» на тлі проблем більшості інших підприємств галузі є значно гіршим. Відповідач є прифронтовим підприємством теплопостачання з усіма додатковими безпековими та логістичними проблемами, що з цього випливають і були вказані раніше.

Таким чином, примусове стягнення з ТОВ «Краматорськтеплоенерго» заборгованості у даній справі в процесі підготовки до проходження опалювального періоду 2026/2027 років може призвести до дестабілізації виробничого процесу та повного зупинення роботи Краматорської ТЕЦ. Це, у свою чергу, тягне за собою ризики:

унеможливлення постачання теплової енергії на прифронтовій території м. Краматорська, у тому числі для споживачів, які забезпечують обороноздатність України;

гуманітарної катастрофи у зв'язку з позбавленням мешканців територій, розташованих у зоні можливих бойових дій, елементарних побутових умов;

техногенної катастрофи з початком зими 2026/2027 років через відсутність виробництва тепла, що матиме наслідком виведення з ладу всієї мережі теплозабезпечення м. Краматорська;

банкрутства ТОВ «Краматорськтеплоенерго»;

використання зазначених фактів російською пропагандою та виникнення негативних наслідків для іміджу військово-політичного керівництва держави.

Поряд із цим, відстрочення виконання рішення суду надасть можливість підприємству виконати завдання, поставлені керівництвом країни та Донецької обласної військової адміністрації, і забезпечити якісну підготовку з подальшим успішним проходженням опалювального сезону 2026/2027 років. Це також дозволить Відповідачу безперебійно продовжити господарську діяльність в умовах воєнного стану, накопичити кошти та в подальшому повністю виконати судове рішення у цій справі.

На підставі викладеного, враховуючи критичний фінансовий стан ТОВ «Краматорськтеплоенерго», ведення господарської діяльності в умовах воєнного стану в державі, знаходження Відповідача в зоні можливих бойових дій, а також визнання ТОВ «Краматорськтеплоенерго» підприємством, яке є критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (відповідні копії документів містяться в матеріалах справи), керуючись ст. ст. 2, 42, 46, 236, 331 Господарського процесуального кодексу України, Відповідач прорсить суд відстрочити виконання рішення Господарського суду Донецької області у справі № 905/34/26 до 01.10.2026 року.

ПрАТ «НЕК «УКРЕНЕРГО» надало письмові заперечення (від 05.05.2026) проти задоволення заяви ТОВ «Краматорськтеплоенерго» про відстрочення виконання рішення суду до 01.10.2026. Стягувач вважає заяву Відповідача необґрунтованою та такою, що порушує його права та законні інтереси. Позивач зазначив, що відповідно до ст. 331 Господарського процесуального кодексу України відстрочення виконання рішення можливе лише у виняткових випадках за наявності обставин, які істотно ускладнюють виконання рішення суду. На думку Стягувача, Відповідач не довів неможливості виконання рішення або істотного ускладнення його виконання, не надав належних доказів на підтвердження фінансової неспроможності, а також не обґрунтував реальної можливості погашення заборгованості у разі надання відстрочення до жовтня 2026 року.

Крім того, Позивач зауважив, що введення воєнного стану та військова агресія РФ впливають на всіх суб'єктів господарювання, у тому числі і на ПрАТ «НЕК «УКРЕНЕРГО», яке є оператором системи передачі та належить до об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави. Стягувач наголосив, що підприємство забезпечує функціонування магістральних ліній електропередачі та підстанцій, а також постійно здійснює аварійно-відновлювальні роботи на об'єктах енергетичної інфраструктури, пошкоджених внаслідок збройної агресії РФ, що потребує значних фінансових ресурсів.

Також Позивач звернув увагу суду на те, що несвоєчасне виконання зобов'язань споживачами електричної енергії, у тому числі Відповідачем, негативно впливає на фінансовий стан оператора системи передачі та створює ризики для стабільного функціонування енергосистеми України. На думку Стягувача, надання відстрочення виконання рішення порушить баланс інтересів сторін, оскільки перекладе фінансовий тягар на Позивача, який також здійснює діяльність в умовах воєнного стану.

З огляду на викладене ПрАТ «НЕК «УКРЕНЕРГО» просило суд відмовити у задоволенні заяви ТОВ «Краматорськтеплоенерго» про відстрочення виконання рішення суду.

За приписами ст.129-1 Конституції України судове рішення ухвалюється іменем України та є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно з ч. 1 ст. 326 Господарського процесуального кодексу України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, і за її межами.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 331 Господарського процесуального кодексу України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається у двадцятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.

Згідно з зазначеною нормою надання заявникові відстрочки або розстрочки виконання рішення є правом господарського суду, при цьому, закон не обмежує це право точним переліком господарських спорів або обставин, за яких суд має право надання відстрочки, проте визначальним фактором при наданні відстрочки є винятковість цих випадків та їх об'єктивний вплив на виконання судового рішення.

Отже розгляд заяви про відстрочку або розстрочку виконання судового рішення вирішується судом, виходячи з особливого характеру обставин справи, що унеможливлюють чи ускладнюють виконання рішення в кожному конкретному випадку.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Вирішуючи наявність підстав для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує ступінь вини відповідача у виникненні спору; стосовно фізичної особи тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, її матеріальний стан; стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо (ч.ч.3, 4 ст. 331 Господарського процесуального кодексу України).

Отже підставою для відстрочки, яка за суттю є відкладенням виконання рішення на певний визначений судом строк, можуть бути конкретні доведені заявником обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. При цьому затримка виконання рішення суду має бути виправданою, оскільки чинне законодавство свідчить про те, що надання відстрочення/розстрочення виконання судового акту повинна носити виключний характер, а обставини, які зумовлюють надання відстрочення виконання рішення суду повинні бути об'єктивними та непереборними.

З усталеної практики Європейського суду з прав людини вбачається, що несвоєчасне виконання рішення суду може бути мотивоване наявністю певних обставин, відстрочення виконання рішення суду не повинно шкодити сутності права, гарантованого ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини та основних свобод права на справедливий суд; водночас довготривале невиконання рішення суду може набути форми порушення права на справедливий судовий розгляд, що не може бути виправдано за конкретних обставин справи; безпідставне надання відстрочення без обґрунтованих на те мотивів, надане на тривалий період без дотримання балансу інтересів стягувача та боржника порушує основи судового рішення, яке ухвалене іменем України, позбавляє кредитора можливості захистити свої права, знижує авторитет судового рішення, а тому таке судове рішення не може вважатися законним та справедливим.

Доводячи наявність обставин, які ускладнюють своєчасне виконання рішення господарського суду Донецької області у справі №905/34/26, боржник посилається на свій критичний фінансовий стан, ведення господарської діяльності в умовах воєнного стану в зоні можливих бойових дій та необхідність забезпечення опаленням об'єктів у прифронтовому місті Краматорськ Донецької області.

Обставини, викладені Відповідачем, зокрема про критичний фінансовий стан, про ведення господарської діяльності в умовах воєнного стану в зоні можливих бойових дій та необхідність забезпечення опаленням об'єктів у прифронтовому м. Краматорськ Донецької області вже були досліджені судом і визнані обґрунтованими. Саме ці обставини також є підставою для відстрочення виконання судового рішення.

Враховуючи ці обставини в сукупності, господарський суд вважає, що матеріали справи свідчать про наявність у боржника перешкод для негайної сплати заборгованості у виконання судового рішення, однак не виключають можливості самостійного виконання боржником рішення суду у цій справі. Примусове ж виконання рішення може покласти на боржника додатковий фінансовий тягар, що може негативно вплинути на здійснення ним діяльності з надання послуг теплопостачання у прифронтовому місті в умовах воєнного стану. Поряд з тим вчинення дій, спрямованих на виконання рішення суду, може призвести до блокування роботи відповідача, призупинення діяльності щодо стягнення заборгованості з осіб, які є його боржниками, що може мати наслідком неможливість повного виконання судового рішення.

Своєю чергою посилання стягувача на існування власних фінансових труднощів є підставою для встановлення відповідного балансу інтересів сторін при вирішенні питання щодо відстрочення.

Поряд із цим господарський суд зауважує, що необхідність забезпечення безперебійної діяльності теплогенеруючого підприємства, основним споживачем послуг якого є населення прифронтового міста Краматорська Донецької області в умовах воєнного стану, є очевидною та переважає над доводами стягувача.

Господарський суд вважає, що відповідачем надано достатні та переконливі докази, які свідчать про те, що наведені у заяві обставини ускладнюють негайне виконання рішення у цій справі з огляду на соціально важливий характер діяльності відповідача.

Відстрочення виконання рішення для боржника в цьому випадку суд не розцінює як інструмент ухилення боржника від виконання рішення, боржник лише намагається через існування певних обставин, які таке виконання ускладнюють, продовжити господарську діяльність, у тому числі з метою повного виконання рішення та погашення заборгованості перед позивачем.

Згідно з практикою Європейського суду з прав людини в окремих справах проти України було встановлено, що короткі затримки, менші ніж один рік, не вважаються настільки надмірними, щоб ставити питання про порушення п. 1 ст. 6 Конвенції (ухвала ЄСПЛ від 07.10.2003 у справі Корнілов та інші проти України, заява №36575/02).

Отже, відстрочення виконання рішення суду до жовтня 2026 року, коли розпочнеться завершальний етап підготовки ТОВ «КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» до опалювального періоду 2026/2027 років, з урахуванням положень ч. 5 ст. 331 Господарського процесуального кодексу України, на переконання суду, не призведе до надмірного затягування виконання судового рішення та порушення балансу інтересів сторін.

Відповідач додатково наголосив, що в теперішній час для ТОВ «КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» в умовах забезпечення належної підготовки та проходження опалювального періоду 2026/2027 років важливе значення мають навіть незначні суми коштів. У зв'язку з цим надання відстрочення виконання рішення у справі є суттєвим для підприємства, оскільки дозволить забезпечити безперебійне функціонування підприємства в умовах воєнного стану, здійснити необхідні підготовчі заходи до опалювального періоду, накопичити кошти та в подальшому повністю виконати судове рішення.

Враховуючи викладене, господарський суд дійшов висновку про задоволення заяви ТОВ «Краматорськтеплоенерго» щодо відстрочення виконання рішення суду у справі № 905/34/26 до 01.10.2026.

Щодо розподілу судових витрат.

Відповідно до ч. 1 статтею 130 Господарського процесуального кодексу України, у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, а в разі якщо домовленості про укладення мирової угоди, відмову позивача від позову або визнання позову відповідачем досягнуто сторонами за результатами проведення медіації - 60 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Згідно з ч. 3 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, а в разі якщо домовленості про укладення мирової угоди, відмову позивача від позову або визнання позову відповідачем досягнуто сторонами за результатами проведення медіації - 60 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Як вбачається з матеріалів справи, при зверненні до суду з позовною заявою позивач сплатив судовий збір у розмірі 220 057,51 грн. згідно з платіжною інструкцію №AU.sud-5094 від 02.02.2026.

Враховуючи визнання відповідачем позову до початку розгляду справи по суті, наявність клопотання про повернення 50% судового збору сплаченого при поданні позову, суд дійшов висновку про повернення позивачеві з державного бюджету 50% судового збору, що становить 110 028,75 грн, а решта 50% сплаченого судового збору відповідно до положень ст.129 Господарського процесуального кодексу України покладається на відповідача.

Керуючись ст.ст. 129, 236, 237, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» (84320, Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Олекси Тихого, будинок 8-Д; код ЄДРПОУ 34657789) на користь ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "НАЦІОНАЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ "УКРЕНЕРГО" (01032, місто Київ, вулиця Симона Петлюри, будинок 25; код ЄДРПОУ 00100227) заборгованість у розмірі 18 338 125,71 грн., з яких: 3 % річних у сумі 3 956 214,79 грн. та інфляційних втрат у сумі 14 381 910,92 грн., а також судовий збір в розмірі 110 028,75 грн.

Відстрочити ТОВАРИСТВУ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» виконання рішення господарського суду Донецької області від 19.05.2026 у справі № 905/34/26 до 01.10.2026.

Повернути з Державного бюджету України на користь ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "НАЦІОНАЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ "УКРЕНЕРГО" 01032, місто Київ, вулиця Симона Петлюри, будинок 25; код ЄДРПОУ 00100227) судовий збір в розмірі 110 028,75 грн, сплачений згідно платіжної інструкції №AU.sud-5094 від 02.02.2026 року.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

У судовому засіданні 19.05.2026 підписано скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.

Згідно з ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складено та підписано 26.05.2026.

Суддя Е.В. Зекунов