Рішення від 19.05.2026 по справі 905/14/26

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5

РІШЕННЯ

іменем України

19.05.2026 Справа №905/14/26

Господарський суд Донецької області у складі судді Зекунова Е.В., за участю секретаря судового засідання Сухіна В.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 25; код ЄДРПОУ 00100227)

до відповідача ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ" (84302, Донецька обл., Краматорський р-н, місто Краматорськ, вул.Комерційна, будинок 8; код ЄДРПОУ 00169845)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу»

про стягнення боргу та нарахованих штрафних санкцій за врегулювання небалансів електричної енергії за Договором від 16.05.2019р № 0525-01041 у розмірі 42 134 002,60 грн -

Представники сторін участь у засіданні не приймали

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Господарського суду Донецької області 02.01.2026 через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» надійшла позовна заява Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (Документ сформований в системі «Електронний суд» 31.12.2025 (далі - ПрАТ «НЕК «Укренерго») до відповідача ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ" (далі - ПРАТ "ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ") про стягнення 42 134 002,60 грн.

Ухвалою суду від 08.01.2026 залишено без руху позовну заяву Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» та запропоновано усунути недоліки позовної заяви протягом п'яти днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху усунути встановлені судом недоліки позовної заяви.

13.01.2026 ПАТ «Національна енергетична компанія «Укренерго» надано документи на усунення недоліків поданої до суду позовної заяви, а саме: докази сплати судового збору та пояснення щодо розміру заявлених позовних вимог (ціни позову).

Зі змісту позову (з урахуванням заяви від 13.01.2026) вбачається, що позивач просить суд стягнути з ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ" за Договором від 16.05.2019р № 0525-01041: заборгованість за фактично надані послуги (основний борг) Коригування/врегулювання серпень вересень 2025 у розмірі 41 909 359,71 грн та заборгованість по штрафним санкціям за невиконання грошових зобов'язань за період Коригування/врегулювання серпень, вересень 2025 у розмірі 224 642,89 грн з яких: 80 327,54 грн. (інфляційне збільшення) та 144 315,35 грн (3% річних).

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 27.01.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №905/14/26, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 03.03.2026 року об 11:00 год.

11.02.2026 до суду від ПрАТ "ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ" надійшов Відзив на позовну заяву та заява на участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

16.02.206 надійшла заява ПрАТ «Національна енергетична компанія «Укренерго» на виконання вимог ухвали від 27.01.2026.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 03.03.2026 року відкладено підготовче засідання на 24.03.2026 року об 11:15 год; залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, - Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу»; сторін зобов'язано надати пояснення у строк до 12.03.2026.

Станом на 24.03.2026 пояснення суду не надані.

24.03.2026 - від ПрАТ «НЕК «Укренерго» в день судового засідання надійшла заява на участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 24.03.2026 продовжено строк розгляду справи №905/14/26 на стадії підготовчого провадження на тридцять днів року, відкладено підготовче засідання на 14.04.2026 року об 11:20 год.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 14.04.2026 відкладено підготовче засідання на 28.04.2026 року о 12:30 год. сторін повторно зобов'язано надати пояснення протягом 5 днів з дати отримання ухвали.

Судове засідання 28.04.2026 відбулося в режимі відеоконференції за участю представника позивача. Представники відповідача та третьої особи участь в засіданні суду не приймали.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 28.04.2026 у задоволенні клопотання ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ» про відкладення підготовчого засідання було відмовлено; закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 19.05.2026 року о 10:00 год. зал судового засідання № 104а.

Судове засідання у даній справі, призначене на 19.05.2026 о 10:00, неможливо було провести в режимі відеоконференції, оскільки станом на вказаний час у місті Харкові тривала повітряна тривога.

Після відбою повітряної тривоги судове засідання було розпочато, проте без застосування засобів відеозв'язку та без участі представників сторін. Це зумовлено тим, що на момент фактичного початку засідання вільні зали для проведення відеоконференцій у суді були відсутні. Беручи до уваги, що строк розгляду справи спливає, а розгляд справи неодноразово відкладався, суд дійшов висновку про можливість проведення засідання.

Відповідно до ч. 3 ст. 222 Господарського процесуального кодексу України, фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснювалося.

Судом враховано, що сторонам було надано достатньо часу для реалізації їхніх процесуальних прав, у справі наявні відзив, а учасники справи у попередніх ухвалах неодноразово попереджалися про обмежені можливості забезпечення відеоконференцзв'язку через повітряні тривоги, у зв'язку з чим їм пропонувалося надавати свої пояснення у письмовому вигляд

З огляду на те, що під час розгляду справи судом було створено сторонам необхідні умови для доведення фактичних обставин справи, зокрема, було надано достатньо часу для реалізації кожним учасником спору своїх процесуальних прав, передбачених статтями 42, 46 ГПК України, зважаючи на наявність у матеріалах справи доказів, необхідних і достатніх для вирішення спору по суті, суд вважає за можливе розглянути справу.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, господарський суд,

ВСТАНОВИВ:

Доводи НЕК «Укренерго»

Заявою про укладення договору від 07.05.2019 ПрАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" надало письмову згоду на приєднання до договору про врегулювання небалансів електричної енергії.

21.05.2019 Відповідач повідомив Позивача про приєднання до умов договору про врегулювання небалансів електричної енергії (далі - договір). Дата акцептування 16.05.2019. Ідентифікатор договору №0525-01041.

Умови договору про врегулювання небалансів електричної енергії затверджені наказами НЕК "Укренерго" від 27.01.2023 №58, від 01.03.2024 №117, від 24.06.2024 №360, від 08.07.2024 №393.

Цей Договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови врегулювання небалансів електричної енергії СВБ, у тому числі її балансуючої групи. Цей Договір є договором приєднання в розумінні статті 634 Цивільного кодексу України, умови якого мають бути прийняті іншою Стороною не інакше, як шляхом приєднання до запропонованого Договору в цілому (п.1.1).

На підставі цього Договору Сторона, що приєднується, набуває статусу учасника ринку та здійснює свою діяльність у якості СВБ (п.1.2).

За цим договором СВБ врегульовує небаланси електричної енергії, що склалися в результаті діяльності її балансуючої групи на ринку електричної енергії, або передає свою відповідальність за небаланси електричної енергії іншій СВБ шляхом входження до її балансуючої групи (п.1.3. договору).

ОСП врегульовує небаланси електричної енергії з СВБ у порядку, визначеному Законом України "Про ринок електричної енергії" (далі - Закон) та Правилами ринку, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року № 307 (далі - Правила ринку) (п.1.4).

Врегулюванням небалансів електричної енергії є вчинення СВБ правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії та оплати платежів відповідно до Правил ринку (п.1.5).

Учасник ринку передає свою відповідальність іншій СВБ шляхом укладення договору щодо участі в балансуючій групі такого учасника ринку у порядку, передбаченому Правилами ринку. На час делегування фінансової відповідальності за небаланси учасника ринку іншій СВБ цей Договір призупиняє свою дію лише в частині фінансової відповідальності за небаланси електричної енергії перед ОСП (п.1.6).

Вартість небалансів електричної енергії та суми платежів, що передбачені до сплати зі сторони СВБ та ОСП, розраховуються АР для кожного розрахункового періоду доби відповідно до Правил ринку. Оплата платежів відповідно до цього Договору здійснюється з урахуванням податків та зборів, передбачених діючим законодавством.

За підсумками місяця визначається індикативна величина - середньозважена ціна небалансів електричної енергії за розрахунковий місяць, що розраховується шляхом ділення загальної вартості небалансів електричної енергії на загальний обсяг небалансів електричної енергії (п.2.1).

Порядок розрахунку обсягів, ціни та вартості небалансів електричної енергії визначається Правилами ринку (п.2.2).

ОСП має право на своєчасну оплату вартості небалансу електричної енергії, що склався на ринку в певному розрахунковому періоді (п.3.2.2)

ОСП зобов'язаний виконувати розрахунки обсягу та вартості небалансу електричної енергії та інші розрахунки відповідно до цього Договору та Правил ринку (п.3.3.1).

СВБ має право на доступ до інформації щодо розрахунку платежів, що формуються АР для СВБ відповідно до Правил ринку (3.4.1).

СВБ зобов'язана нести фінансову відповідальність перед ОСП за врегулювання небалансу електричної енергії, спричиненого цією СВБ або учасниками ринку, які входять до балансуючої групи СБВ (3.5.1); здійснювати вчасно і в повному обсязі оплату за небаланс електричної енергії та платежів, сформованих ОСП для СВБ відповідно до Правил ринку (п3.5.7).

Згідно до пункту п.5.9 договору ОСП формує та направляє Акт купівлі-продажу (далі-Акт) до СВБ не пізніше 13 календарного дня місяця, наступного за розрахунковим. Підписання Акта відбувається в електронній формі (за допомогою системи, яка забезпечує функціонування електронного документообігу з накладанням КЕП (за винятком випадків, коли використання електронного підпису прямо заборонено Законом)), що забезпечує юридично значимий електронний документообіг мiж Сторонами та розміщений у мережi Інтернет за посиланням: https://online.ua.energy/, або у паперовій формi шляхом підписання уповноваженою особою Акта (у разi неможливості пiдпису в електронній формi). Сторонами має бути забезпечена можливість здійснення електронного документообігу шляхом реєстрації у системі, яка забезпечує функціонування електронного документообігу.

Протягом двох робочих днів з дня направлення ОСП до СВБ Акта СВБ розглядає та повертає ОСП один примірник Акта, підписаного зі своєї сторони.

Акт повинен бути підписаний Сторонами в один і той самий спосіб.

У разі незгоди із розрахунками ОСП відповідно до Акта СВБ протягом двох робочих днів надсилає ОСП обґрунтовані зауваження щодо цього Акта та ініціює спір відповідно до норм чинного законодавства. До здійснення коригування обсяг та вартість електричної енергії визначається за даними, зазначеними в Акті.

Якщо СВБ протягом двох робочих днів з дня направлення ОСП до СВБ Акта не ініціював спір та не направив до ОСП підписаний зі сторони СВБ примірник Акта, то такий Акт вважається підписаним СВБ.

СВБ протягом двох робочих днів повертає ОСП примірник підписаного зі своєї сторони Акта купівлі-продажу у паперовому та/або електронному вигляді (засобами електронного документообігу з накладанням КЕП) (п.5.10.).

Договір набирає чинності з дати реєстрації ОСП СВБ відповідно до її заяви-приєднання до цього договору і є чинним до 31 грудня включно року, у якому була надана заява-приєднання. Після реєстрації учасника ринку ОСП зобов'язаний надати такій СВБ витяг з відповідного реєстру (п.9.1)

Якщо жодна зі сторін не звернулася до іншої сторони у строк не менше ніж за 1 місяць до закінчення терміну дії цього договору з ініціативою щодо його розірвання, то цей договір вважається продовженим на наступний календарний рік на тих же умовах (п. 9.2 договору).

Згідно з п.7.7.3 глави 7.6 розділу VII Правил ринку оплата платіжного документа з банківського рахунку учасника ринку на банківський рахунок АР здійснюється протягом двох робочих днів з дати направлення платіжного документа.

Відповідно до пункту 5.29.4 глави 5.29 розділу V Правил ринку, встановлено, що для кожного розрахункового місяця здійснюються 3 подекадні розрахунки один для кожної декади. У контексті подекадних розрахунків АР переглядає щоденні звіти про розрахунки, видані протягом відповідного періоду, і визначає та коригує будь-які помилки в дебетуванні і кредитуванні небалансів електричної енергії.

Пунктом 7.8.1. Правил ринку передбачено, якщо учасник ринку або ОСП (у якості АР) ініціює суперечку щодо суми, зазначеної в рахунку (запит платіжного документа), оплата повинна бути проведена згідно з платіжним документом. Якщо за результатами розгляду запиту платіжного документа будуть виявлені суми, що підлягають поверненню, учасники ринку та ОСП (у якості АР) зобов'язані здійснити перерахування надлишкових сум на відповідний рахунок.

Відповідно до пункту 7.8.5. Правил ринку, при розрахунках відповідно до запиту платіжного документа оплата повинна бути здійснена протягом трьох робочих днів з моменту вирішення суперечки.

Пунктом 1.1.2 Правил ринку із змінами, внесеними НКРЕКП згідно з постановою № 1211 від 26.06.2024 визначено, що поточна заборгованість ППБ/СВБ сума поточного зобов'язання ППБ/СВБ перед ОСП (з ПДВ) щодо забезпечення необхідної суми грошових коштів на рахунку ескроу ППБ/СВБ за результатами декадного звіту про розрахунки ППБ за балансуючу електричну енергію (далі - декадний звіт ППБ), місячного звіту про розрахунки ППБ за балансуючу електричну енергію (далі - місячний звіт ППБ), декадного звіту про розрахунки СВБ за небаланси електричної енергії (далі - декадний звіт СВБ), місячного звіту про розрахунки СВБ за небаланси електричної енергії (далі - місячний звіт СВБ), позапланового звіту про розрахунки СВБ за небаланси електричної енергії (далі - позаплановий звіт СВБ) та звіту про коригування, термін виконання яких відповідно до цих Правил не минув. Рахунок ескроу ППБ/СВБ - рахунок умовного зберігання, відкритий учасником ринку, що є ППБ/СВБ (крім ОСП), у будь-якому з визначених ОСП банків, для акумулювання коштів, що АР використовує для контролю достатності коштів для оплати поточної заборгованості ППБ/СВБ та погашення простроченої заборгованості ППБ/СВБ, розрахунків за балансуючу електричну енергію з ППБ/за небаланси з СВБ та для повернення коштів учаснику ринку, згідно з цими Правилами/ Також змінами від 26.06.2024 встановлено здійснення розрахунку за небаланси з використанням рахунку ескроу.

Однак відповідно до п. 10.12. розділу Х Прикінцевих та перехідних положень Правил ринку виконання зобов'язань СВБ/ППБ, що виникли за результатами діяльності на балансуючому ринку у розрахункові періоди до 01 липня 2024 року здійснюється відповідно до виставлених АР платіжних документів та звітів, шляхом внесення плати на поточний рахунок із спеціальним режимом використання ОСП. При формуванні таких платіжних документів та звітів АР застосовує неттінг на умовах, що діяли до 01 липня 2024 року.

Підпункт 7.3.1. пункту 7.3 Правила ринку, чинних до внесення вказаних змін, встановлював що АР на щодекадній основі надсилає платіжний документ кожній СВБ із зазначенням суми, що СВБ зобов'язана сплатити АР, або суми, що АР зобов'язаний сплатити СВБ через її небаланси електричної енергії протягом відповідного періоду.

Відповідно до п.1.1. Додатку 10 до Правил ринку Правила врегулювання, якщо АКО надасть оновлені дані комерційного обліку по учасниках ринку, то будь-які розбіжності, виявлені після цього, урегульовуються між ОСП та СВБ, до якої входять такі учасники ринку, відповідно до цих Правил врегулювання.

Згідно з п. 1.1.2 глави 1.1., п. 1.11.1 та п. 1.11.8 глави 1.1. розділу І Правил ринку система управління ринком - програмно-інформаційний комплекс, що складається з окремих систем та підсистем, які забезпечують автоматичне управління даними та процесами, а також виконання розрахунків, передбачених цими Правилами, з урахуванням інтеграції з іншими програмно-інформаційними комплексами, які забезпечують необхідні функції.

За допомогою системи управління ринком (скорочено - СУР) здійснюється управління всіма процесами, зокрема, виконанням необхідних розрахунків, реєстрацією ринкових даних і результатів. Система управління ринком забезпечує, серед іншого, проведення розрахунків за небаланси електричної енергії. АР надає кожному учаснику ринку через його персональний кабінет доступ до записів даних розрахунків, що створив АР щодо цього учасника ринку, відповідно до інструкції з користування системою управління ринком.

Відповідно до п.1.11.6 Правил ринку Учасники ринку мають право на доступ до інформації, яка міститься в СУР та стосується їх безпосередньо.

Порядок розподілу коштів, що надходять на рахунки із спеціальним режимом використання визначено НКРЕКП постановою від 27.06.2019 за № 1246 "Про алгоритм розподілу коштів" та постановою від 18.06.2019 № 1041 "Про затвердження Порядку розподілу коштів з поточних рахунків із спеціальним режимом використання електропостачальників та внесення зміни до постанови НКРЕКП від 18 січня 2019 року № 26".

Позивач стверджує, що на виконання умов договору від 16.05.2019 № 0525-01041 НЕК «Укренерго» було здійснено врегулювання небалансів електричної енергії, у зв'язку з чим Відповідачу були виставлені акти коригування, а саме:

Акт коригування № СВБ ВР 03 2025 08 0525 від 29.10.2025, відповідно до якого СВБ отримала, а ОСП поставив електричну енергію для врегулювання небалансів за період з 01.08.2025 по 31.08.2025 в обсязі 2 536,005000 МВт•год на загальну суму 20 081 884,91 грн, у тому числі ПДВ 3 346 980,82 грн.

Акт коригування № СВБ ВР 03 2025 09 0525 від 27.11.2025, відповідно до якого СВБ отримала, а ОСП поставив електричну енергію для врегулювання небалансів за період з 01.09.2025 по 30.09.2025 в обсязі 2 420,070000 МВт•год на загальну суму 21 827 474,80 грн, у тому числі ПДВ 3 637 912,47 грн.

Згідно з доводами Позивача, у зв'язку з невиконанням Відповідачем грошових зобов'язань за договором про врегулювання небалансів електричної енергії від 16.05.2019 № 0525-01041, зокрема в частині оплати за актами коригування № СВБ ВР 03 2025 08 0525 та № СВБ ВР 03 2025 09 0525, станом на 31.12.2025 за останнім обліковується заборгованість перед ПрАТ «НЕК «Укренерго» у розмірі 41 909 359,71 грн».

Вважаючи порушеним своє право, керуючись ст. 6, 625, 526, 610, 611, 612, 627, 629 Цивільного кодексу України, ПрАТ «Національна енергетична компанія «Укренерго» (код ЄДРПОУ 00100227) звернулося до Господарського суду Донецької області з позовом у якому просить стягнути з ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ" (код ЄДРПОУ 00169845), заборгованість по Договору про врегулювання небалансів електричної енергії від 16.05.2019р № 0525-01041 за фактично надані послуги Коригування/врегулювання: серпень вересень 2025 у розмірі 41 909 359.71 грн. - (основний бор), 80 327,54 грн - інфляційне збільшення; 144 315,35 грн - 3% річних.

Доводи ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ»

ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ» проти позову заперечує у повному обсязі оскільки обсяги небалансів зазначені у Акті коригування № СВБ ВР 03 2025 08 0525 від 29.10.2025 на поставку ОСП електричної енергії для врегулювання небалансів за період з 01.08.2025 по 31.08.2025 в обсязі 2 536,005000 МВт•год на загальну суму 20 081 884,91 грн та Акті коригування № СВБ ВР 03 2025 09 0525 від 27.11.2025 на поставку ОСП електричної енергії для врегулювання небалансів за період з 01.09.2025 по 30.09.2025 в обсязі 2 420,070000 МВт•год на загальну суму 21 827 474,80 грн не отримувались Відповідачем в рамках Договору №0525-01041, а були спожиті КП «Компанія «Вода Донбасу» (КПВД).

Відповідач вважає що обсяги спожиті КП «Компанія «Вода Донбасу» не можуть бути віднесені НЕК «Укренерго» (як АКО) на втрати ПрАТ «ДТЕК ПЕМ Енерговугілля»

З 01.07.2019 року КП «КОМПАНІЯ «ВОДА ДОНБАСУ» стала учасником ринку електричної енергії за власними точками споживання від Операторів системи розподілу (далі - ОСР) та закуповувала електроенергію на організованих сегментах ринку для власного споживання .

З 01.07.2019 року КП «КОМПАНІЯ «ВОДА ДОНБАСУ» стала учасником ринку електричної енергії за власними точками споживання від Операторів системи розподілу (далі - ОСР) та закуповувала електроенергію на організованих сегментах ринку для власного споживання.

Тобто, починаючи з липня 2019 року, КП «Компанія «Вода Донбасу» (далі - КПВД) є учасником ринку електричної енергії, який здійснює три види діяльності, а саме:

Виробник (Ліцензія НКРЕКП № 937 від 04.06.2019);

Постачальник (Ліцензія НКРЕКП № 598 від 22.04.2019);

Споживач за власними точками споживання (самостійно закуповує електричну енергію на оптовому ринку).

Між НЕК «Укренерго» та КПВД було укладено передбачені нормами чинного законодавства договори, зокрема договір про врегулювання небалансів № 0350-01012 від 26.06.2019 року, який є дійсним на теперішній час.

Протягом 2019- 2022 років та до березня 2023 року КПВД для забезпечення власних потреб купувало електричну енергію у НЕК «УКРЕНЕРГО» на балансуючому ринку та виступало постачальником електроенергії для власних потреб на підставі ліцензії та прямих договорів, укладених з НЕК «Укренерго».

У свою чергу ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля», починаючи з 2019 року, як ППКО (Адміністратор комерційного обліку), відносило об'єми споживання електричної енергії об'єктів КПВД на платформі MMS на електропостачальника КП «КОМПАНІЯ «ВОДА ДОНБАСУ».

Усі сторони - учасники ринку електричної енергії (Позивач, Відповідач та КПВД) - приймали дані комерційного обліку, підписували взаємні акти та здійснювали інші дії, що підтверджували відсутність заперечень у будь-якої зі сторін. Крім того, у грудні 2019 року між ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» та КП «Компанія «Вода Донбасу» було укладено договір про розподіл електричної енергії.

Договори, укладені між КПВД та НЕК «Укренерго», є чинними до сьогодні. Цей факт також було встановлено в межах розгляду справи № 910/6820/24.

КПВД визнає, що обсяги електричної енергії зафіксовані в актах коригування № СВБ ВР 03 2025 08 0525 від 29.10.2025, № СВБ ВР 03 2025 09 0525 від 27.11.2025 були поставлені йому, як споживачу постачальником останньої надії ДПЗД «Укрінтеренерго».

Відповідач стверджує, що покладення на підставі п. 6.2.8 ПРРЕЕ адміністратором комерційного обліку НЕК «Укренерго» на втрати оператора системи ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» обсягів електричної енергії відображеної в актах коригування № СВБ ВР 03 2025 08 0525 від 29.10.2025, № СВБ ВР 03 2025 09 0525 від 27.11.2025 фактично спожитої КП «Компанія «Вода Донбасу» є безпідставним.

Ухвалою суду від 03.03.2026 залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу».

КП «Компанія «Вода Донбасу». запропоновано надати письмові пояснення по суті спору, зокрема:

зазначити фактичні обсяги електричної енергії, спожиті КП «Компанія «Вода Донбасу» у серпні та вересні 2025 року;

з урахуванням доводів позивача та відповідача у справі № 905/14/26 повідомити суд, чи відповідають обсяги електричної енергіії, зазначені в актах коригування № СВБ ВР 03 2025 08 0525 від 29.10.2025 та № СВБ ВР 03 2025 09 0525 від 27.11.2025, фактичним обсягам електричної енергії, спожитим КП «Компанія «Вода Донбасу» у серпні та вересні 2025 року.

Позивачу - ПрАТ «НЕК «Укренерго» надати суду письмові відповіді на наступні питання (які стосуються встановлення фактичних обсягів наданих послуг, оскільки відповідач заперечує отримання у серпні-вересні 2025 року додаткових обсягів послуг за Договором № 0525-01041):

На підставі яких первинних даних (показів лічильників, даних АСКУЕ тощо) позивачем було змінено дані в системі управління ринком та проведено коригування обсягів електричної енергії (наданої послуги) за серпень-вересень 2025 року?

Якою нормою чинного законодавства (із зазначенням назви нормативно-правового акта, конкретного розділу, статті чи пункту) передбачено право ПрАТ «НЕК «Укренерго» на коригування обсягів спожитої електричної енергії шляхом їх перекладання з одного учасника ринку електричної енергії на іншого?

У зв'язку з якими обставинами та на підставі яких нормативно-правових актів ПрАТ «НЕК «Укренерго» віднесло обсяги електричної енергії, спожиті споживачами ДПЗД «Укрінтеренерго», а саме КП «Компанія «Вода Донбасу», на втрати ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» у спірний період?

Відповідачу - ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ» надати письмові пояснення та наявні докази щодо листування між сторонами Договору № 0525-01041 стосовно спору з приводу обсягів електричної енергії, відображених в актах коригування № СВБ ВР 03 2025 08 0525 від 29.10.2025 та № СВБ ВР 03 2025 09 0525 від 27.11.2025.

Сторонами письмових пояснень суду не надано.

Джерела права, акти їх застосування та мотиви, з яких виходить господарський суд при прийнятті рішення.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються нормами Цивільного кодексу України, Закону України "Про ринок електричної енергії" , умовами Договору про врегулювання небалансів електричної енергії від 16.05.2019р № 0525-01041

Суть позову полягає у зобов'язанні відповідача виконати грошові зобов'язання, що виникли за Договором про врегулювання небалансів електричної енергії від 16.05.2019 № 0525-01041, а також у застосуванні передбачених законом наслідків порушення такого зобов'язання, зокрема стягнення 3 % річних та інфляційних втрат.

Правове регулювання правовідносин, які виникли між сторонами, здійснюється положеннями Глав 52, 63 Цивільного кодексу України, Законом України “Про ринок електричної енергії», Кодексом системи передачі та Правилами ринку, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №309 та №307.

Згідно з ст.ст.11, 509 Цивільного кодексу України зобов'язання виникають, зокрема, з договорів.

Частинами 1, 2 статті 633 Цивільного кодексу України визначено, що публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв'язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.

Відповідно до ч. 1 ст. 634 Цивільного кодексу України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище визначає Закон України “Про ринок електричної енергії».

Статтею 4 Закону України “Про ринок електричної енергії» визначено, що учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються такі види договорів, зокрема: про надання послуг з передачі.

Передача електричної енергії - транспортування електричної енергії електричними мережами оператора системи передачі від електричних станцій до пунктів підключення систем розподілу та електроустановок споживання (не включаючи постачання електричної енергії), а також міждержавними лініями (п. 60 ч. 1 ст. 1 Закону України “Про ринок електричної енергії»).

Відповідно до п. 40 ч. 1 ст. 1 Закону України “Про ринок електричної енергії» користувачі системи передачі/розподілу (далі - користувачі системи) - фізичні особи, у тому числі фізичні особи - підприємці, або юридичні особи, які відпускають або приймають електричну енергію до/з системи передачі/розподілу або використовують системи передачі/розподілу для передачі/розподілу електричної енергії.

Згідно розділу ХІ Кодексу системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №309, послуги з передачі електричної енергії та з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління надаються на договірних засадах на основі типових договорів згідно з порядком, визначеним цим Кодексом.

Доступ до системи передачі надається користувачу лише на підставі укладеного договору про надання послуг з передачі електричної енергії (пункт 1.3. розділу ХІ Кодексу системи передачі).

Факт укладення сторонами договору в порядку статті 634 Цивільного кодексу України підтверджується заявою-приєднанням відповідача до публічного договору про надання послуг з передачі електричної енергії та відповідним повідомленням позивача про приєднання до договору про надання послуг з передачі електричної енергії.

Отже договір про надання послуг з передачі електричної енергії №0518-02041-ПП від 01.01.2024 є належною підставою для виникнення прав та обов'язків у сторін.

На підставі укладеного договору між сторонами виникли правовідносини з транспортування електричної енергії електричними мережами оператора системи передачі від електричних станцій до пунктів підключення систем розподілу та електроустановок споживання, позивач виступає у якості оператора системи передачі (ОСП), відповідач у якості користувача, одночасно з матеріалів справи вбачається, що користувач діє на ринку електричної енергії як оператор системи розподілу (ОСР).

Відповідно до п.п. 55, 56, 78 ч. 1 ст. 1 Закону України “Про ринок електричної енергії» оператор системи передачі - юридична особа, відповідальна за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії;

оператор системи розподілу - юридична особа, відповідальна за безпечну, надійну та ефективну експлуатацію, технічне обслуговування та розвиток системи розподілу і забезпечення довгострокової спроможності системи розподілу щодо задоволення обґрунтованого попиту на розподіл електричної енергії з урахуванням вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та забезпечення енергоефективності;

розподіл електричної енергії - транспортування електричної енергії від електроустановок виробників електричної енергії або електроустановок оператора системи передачі мережами оператора системи розподілу, крім постачання електричної енергії;

Відповідно до п. 5.7 глави 5 розділу ХІ Кодексу системи передачі встановлено, що обсяг послуг з передачі електричної енергії визначається для оператора системи розподілу - на підставі даних щодо обсягів технологічних витрат електричної енергії на її розподіл територією здійснення ліцензованої діяльності, як електричними мережами оператора системи розподілу, так і електричними мережами інших власників.

З цією метою використовуються дані комерційного обліку щодо відпуску та/або відбору сформовані адміністратором комерційного обліку за площадками (точками) комерційного обліку, яким присвоєні ЕІС-коди та відповідно до Кодексу комерційного обліку та/або графіки імпорту та експорту електричної енергії за зовнішньоекономічними контрактами (договорами) на кожному міждержавному перетині з країнами периметру в інтервалі розрахункового періоду, затвердженого Правилами ринку, у розрізі кожного календ За змістом пп. 63 п. 1.2.1 глави 1.2 розділу І Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №311 (далі - Кодекс КО), сертифіковані дані комерційного обліку (сертифіковані дані) - набір даних комерційного обліку за встановлений період для точки або групи точок комерційного обліку після їх перевірки АКО, що використовується всіма учасниками для розрахунків на ринку електричної енергії.

Згідно з п. 9.14.1 глави 9.14 розділу IX Кодексу КО Адміністратор комерційного обліку (далі - АКО) має передавати АР та учасникам ринку сертифіковані дані комерційного обліку в обсязі, необхідному та достатньому для проведення ними розрахунків та виставлення рахунків своїм контрагентам.

Учасники ринку та АР використовують для розрахунків та інших комерційних цілей виключно сертифіковані дані щодо обсягів виробленої, відпущеної, переданої, розподіленої, спожитої, імпортованої та експортованої електричної енергії, що отримані від АКО та зберігаються у нього для кожної ТКО (п. 9.14.3 глави 9.14 розділу IX Кодексу КО).

Позивач, як адміністратор комерційного обліку, визначив фактичний обсяг послуги передачі електричної енергії за даними комерційного обліку відпуску та відбору, що відображено у відповідних актах.

Предметом позову у цій справі є вимога про стягнення з відповідача вартості електричної енергії, поставленої для врегулювання небалансів, у частині донарахованих обсягів за серпень - вересень 2025 року відповідно до актів коригування № СВБ ВР 03 2025 08 0525 від 29.10.2025 та № СВБ ВР 03 2025 09 0525 від 27.11.2025.

У свою чергу відповідач не погоджується з обсягами електричної енергії, визначеними у актах коригування серпень-вересень 2025 року.

У судовому засіданні встановлено, що 21.05.2019 ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ» приєдналося до договору про врегулювання небалансів електричної енергії від 16.05.2019 № 0525-01041, укладеного з ПрАТ «НЕК «УКРЕНЕРГО» (далі - Договір).

Відповідно до п. 1.1 типового договору про участь у балансуючому ринку (далі - договір) цей договір є договором приєднання в розумінні статті 634 Цивільного кодексу України, умови якого мають бути прийняті іншою стороною не інакше, як шляхом приєднання до запропонованого договору в цілому.

Згідно з п. 1.2 договору за цим договором ППБ зобов'язується надавати балансуючу електричну енергію на завантаження або розвантаження для здійснення ОСП балансування об'єднаної енергетичної системи України. ОСП зобов'язується продавати балансуючу електричну енергію ППБ або купувати балансуючу електричну енергію у ППБ та отримувати оплату за продану ППБ балансуючу електричну енергію або сплачувати кошти за куплену балансуючу електричну енергію у ППБ відповідно до умов цього договору та Правил ринку.

Пунктом 2.1 договору загальна вартість договору складається із суми всіх платежів, здійснених ОСП на користь ППБ та ППБ на користь ОСП протягом дії цього договору за придбані і продані обсяги електричної енергії на балансуючому ринку відповідно до умов цього договору.

За підсумками місяця визначається індикативна величина - середньозважена ціна небалансів електричної енергії за розрахунковий місяць, яка розраховується шляхом ділення загальної вартості балансуючої електричної енергії на загальний обсяг балансуючої електричної енергії.

Пунктом 2.2 договору встановлено, що розрахунок ціни купівлі-продажу електричної енергії визначається відповідно до Правил ринку.

Закон України «Про ринок електричної енергії» (далі - Закон) визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про ринок електричної енергії», небаланс електричної енергії - це розрахована відповідно до правил ринку для кожного розрахункового періоду різниця між фактичними обсягами відпуску або споживання, імпорту, експорту електричної енергії сторони, відповідальної за баланс, та обсягами купленої і проданої електричної енергії, зареєстрованими відповідно до правил ринку.

Статтею 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» встановлено, що у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

баланс між попитом та пропозицією - задоволення прогнозованого попиту споживачів на електричну енергію без необхідності вжиття заходів для зменшення обсягу споживання;

балансування - усі дії та процеси, що здійснюються в будь-який період часу, за допомогою яких оператор системи передачі забезпечує постійне підтримання частоти в об'єднаній енергетичній системі України в межах попередньо визначеного діапазону стабільності та забезпечує підтримання необхідних обсягів резервів необхідної якості;

балансуюча група - об'єднання учасників ринку, що створюється на підставі договору про створення балансуючої групи, у межах якого визначений договором учасник ринку, який входить до такого об'єднання, несе відповідальність за баланс електричної енергії всіх інших учасників ринку, що входять до такого об'єднання;

небаланс електричної енергії - розрахована відповідно до правил ринку для кожного розрахункового періоду різниця між фактичними обсягами відпуску або споживання, імпорту, експорту електричної енергії сторони, відповідальної за баланс, та обсягами купленої і проданої електричної енергії, зареєстрованими відповідно до правил ринку;

Оператор ринку - юридична особа, яка забезпечує функціонування ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку, а також організацію купівлі-продажу електричної енергії на цих ринках.

Оператор системи передачі - юридична особа, відповідальна за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії (далі - Позивач).

Учасник ринку електричної енергії (далі - учасник ринку) - виробник, електропостачальник, трейдер, оператор системи передачі, оператор системи розподілу, оператор ринку, гарантований покупець та споживач, які провадять свою діяльність на ринку електричної енергії у порядку, передбаченому цим Законом.

Відповідно до вимог п. 3 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про ринок електричної енергії» визначено, що: «Правила ринку визначають, зокрема, порядок реєстрації учасників ринку, порядок та вимоги до забезпечення виконання зобов'язань за договорами про врегулювання небалансів електричної енергії, правила балансування, правила функціонування ринку допоміжних послуг, порядок проведення розрахунків на балансуючому ринку та ринку допоміжних послуг, порядок надання послуг із зменшення навантаження виробником, який здійснює продажу електричної енергії за "зеленим" тарифом або за аукціонною ціною, порядок виставлення рахунків, порядок внесення змін до правил ринку, положення щодо функціонування ринку при виникненні надзвичайної ситуації в ОЕС України».

Статтею 70 «Врегулювання небалансів електричної енергії» (набрала чинності з 1 липня 2019 року згідно з пунктом 1 розділу XVII Закону № 2019-VIII від 13.04.2017) визначено, що:

Усі учасники ринку, крім споживачів, які купують електроенергію за договором постачання електричної енергії споживачу, несуть відповідальність за свої небаланси електричної енергії.

З метою врегулювання небалансів з оператором системи передачі учасник ринку має стати стороною, відповідальною за баланс, або передати свою відповідальність іншій стороні, відповідальній за баланс, шляхом входження до балансуючої групи. Електропостачальники є сторонами, відповідальними за баланс своїх споживачів. Сторони, відповідальні за баланс, зобов'язані нести фінансову відповідальність за небаланси електричної енергії перед оператором системи передачі.

Оператор системи передачі врегульовує небаланси електричної енергії зі сторонами, відповідальними за баланс, у порядку, визначеному цим Законом та правилами ринку.

Врегулюванням небалансів електричної енергії є вчинення стороною, відповідальною за баланс, правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії з оператором системи передачі в обсягах небалансів електричної енергії за цінами небалансів, визначеними відповідно до правил ринку.

Типовий договір про врегулювання небалансів електричної енергії затверджується Регулятором.

Сторони, відповідальні за баланс, зобов'язані надавати гарантії виконання фінансових зобов'язань за договорами про врегулювання небалансів відповідно до правил ринку.

Вартість небалансів електричної енергії сторони, відповідальної за баланс, розраховується адміністратором розрахунків для кожного розрахункового періоду доби залежно від обсягу небалансів електричної енергії цієї сторони та цін небалансів, визначених правилами ринку.

Порядок розрахунку обсягів, ціни та вартості небалансів електричної енергії визначається правилами ринку.

Під час визначення обсягів небалансів електричної енергії правила ринку визначають порядок урахування обсягів електричної енергії, відпущеної та/або спожитої постачальником допоміжних послуг у разі фактичного надання допоміжних послуг.

Визначення поняття «небаланс» є відправною точкою для формування договірних відносин у цій сфері.

Небаланс - це не просто техніко-економічний показник, а юридичний факт, що зобов'язує СВБ та ОСП здійснити фінансове врегулювання - купівлю-продаж електричної енергії в обсязі цього небалансу за цінами, визначеними Правилами ринку.

Адміністратор комерційного обліку (АКО) - це суб'єкт, що відповідає за функціонування системи обліку електричної енергії: реєструє ППКО (постачальників послуг комерційного обліку), точки обліку, адмініструє базу даних (Datahub), забезпечує валідацію та агрегацію даних, а також надає їх учасникам ринку для розрахунків. В Україні цю роль виконує НЕК «Укренерго» (ст 53. Закону України «Про ринок електричної енергії»)

Відповідно до вимог ч.1 статті 4 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах та серед іншого укладаються такі види договорів:

про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління (типова форма є додатком 6 до Кодексу системи передачі)

про надання послуг з передачі (типова форма є додатком 6 до Кодексу системи передачі)

про врегулювання небалансів (типова форма договору є додатком 1 до Правил ринку).

У судовому засіданні встановлено, що 21.05.2019 ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ» надало згоду на приєднання до договору про врегулювання небалансів електричної енергії від 16.05.2019 № 0525-01041, укладеного з ПрАТ «НЕК «Укренерго». Внаслідок приєднання до вказаного Договору ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ» набуло статусу сторони, відповідальної за баланс (СВБ), а ПрАТ «НЕК «Укренерго» - статусу оператора системи передачі (ОСП).

Правовідносини між Сторонами регулюються умовами Договору № 0525-01041, якими встановлено наступне:

Цей Договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови врегулювання небалансів електричної енергії СВБ, у тому числі її балансуючої групи. Цей Договір є договором приєднання в розумінні статті 634 Цивільного кодексу України, умови якого мають бути прийняті іншою Стороною не інакше, як шляхом приєднання до запропонованого Договору в цілому (пункт 1.1).

На підставі цього Договору Сторона, що приєднується, набуває статусу учасника ринку та здійснює свою діяльність у якості СВБ (пункт 1.2).

За цим Договором СВБ врегульовує небаланси електричної енергії, що склалися в результаті діяльності її балансуючої групи на ринку електричної енергії, або передає свою відповідальність за небаланси електричної енергії іншій СВБ шляхом входження до її балансуючої групи (пункт 1.3).

ОСП врегульовує небаланси електричної енергії з СВБ у порядку, визначеному Законом України «Про ринок електричної енергії» та Правилами ринку, затвердженими постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 307 (пункт 1.4).

Врегулюванням небалансів електричної енергії є вчинення СВБ правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії та оплати платежів відповідно до Правил ринку (пункт 1.5).

Учасник ринку передає свою відповідальність іншій СВБ шляхом укладення договору щодо участі в балансуючій групі такого учасника ринку у порядку, передбаченому Правилами ринку. На час делегування фінансової відповідальності за небаланси учасника ринку іншій СВБ цей Договір призупиняє свою дію лише в частині фінансової відповідальності за небаланси електричної енергії перед ОСП (пункт 1.6).

Розділом 2 Договору про врегулювання небалансів електричної енергії «Обсяг, ціна та вартість» встановлено що вартість небалансів електричної енергії та суми платежів, що передбачені до сплати зі сторони СВБ та ОСП, розраховуються АР (Адміністратором розрахунків) для кожного розрахункового періоду доби відповідно до Правил ринку. Оплата платежів відповідно до цього Договору здійснюється з урахуванням податків та зборів, передбачених чинним законодавством.

За підсумками місяця визначається індикативна величина - середньозважена ціна небалансів електричної енергії за розрахунковий місяць, що розраховується шляхом ділення загальної вартості небалансів електричної енергії на загальний обсяг небалансів електричної енергії.

Отже, договір про врегулювання небалансів електричної енергії від 16.05.2019 № 0525-01041 охоплює правовідносини, що виникають у зв'язку з врегулюванням небалансів електричної енергії, а саме: визначенням обсягів небалансів, їх вартістю, порядком розрахунку та здійсненням відповідних платежів; укладенням правочинів купівлі-продажу електричної енергії в частині небалансів; визначенням фінансової відповідальності за небаланси; а також порядком взаємодії сторін у межах балансуючої групи та делегування відповідальності за небаланси відповідно до вимог законодавства та Правил ринку.

Сторонами договору № 0525-01041 є виключно ПрАТ «НЕК «Укренерго» як оператор системи передачі (ОСП) та відповідна сторона, що приєдналася до договору, у статусі сторони, відповідальної за баланс (СВБ). Інші особи не є сторонами цього договору та не набувають за ним прав і обов'язків сторін.

Згідно з доводами Позивача на виконання умов договору від 16.05.2019 № 0525-01041 Позивачем було здійснено врегулювання небалансів електричної енергії, у зв'язку з чим Відповідачу були виставлені та підписані сторонами акти коригування, а саме:

Акт коригування № СВБ ВР 03 2025 08 0525 від 29.10.2025, відповідно до якого СВБ отримала, а ОСП поставив електричну енергію для врегулювання небалансів за період з 01.08.2025 по 31.08.2025 в обсязі 2 536,005000 МВт•год на загальну суму 20 081 884,91 грн, у тому числі ПДВ 3 346 980,82 грн.

Акт коригування № СВБ ВР 03 2025 09 0525 від 27.11.2025, відповідно до якого СВБ отримала, а ОСП поставив електричну енергію для врегулювання небалансів за період з 01.09.2025 по 30.09.2025 в обсязі 2 420,070000 МВт•год на загальну суму 21 827 474,80 грн, у тому числі ПДВ 3 637 912,47 грн.

У зв'язку з невиконанням Відповідачем грошових зобов'язань за договором про врегулювання небалансів електричної енергії від 16.05.2019 № 0525-01041, зокрема в частині оплати за актами коригування № СВБ ВР 03 2025 08 0525 та № СВБ ВР 03 2025 09 0525, станом на 31.12.2025 за останнім обліковується заборгованість перед ПрАТ «НЕК «Укренерго» у розмірі 41 909 359,71 грн.

ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ» проти позову заперечує у повному обсязі оскільки обсяги небалансів зазначені у Акті коригування № СВБ ВР 03 2025 08 0525 від 29.10.2025 на поставку ОСП електричної енергії для врегулювання небалансів за період з 01.08.2025 по 31.08.2025 в обсязі 2 536,005000 МВт•год на загальну суму 20 081 884,91 грн та Акті коригування № СВБ ВР 03 2025 09 0525 від 27.11.2025 на поставку ОСП електричної енергії для врегулювання небалансів за період з 01.09.2025 по 30.09.2025 в обсязі 2 420,070000 МВт•год на загальну суму 21 827 474,80 грн не отримувались Відповідачем в рамках Договору №0525-01041, а були спожиті КП «Компанія «Вода Донбасу» (КПВД).

Відповідач вважає що обсяги спожиті КП «Компанія «Вода Донбасу» не можуть бути віднесені НЕК «Укренерго» (як АКО) на втрати ПрАТ «ДТЕК ПЕМ Енерговугілля» у межах договору №0525-01041, оскільки КПВД не є стороною цього договору.

Крім того, КП «Компанія «Вода Донбасу» не входить до балансуючої групи сторони, відповідальної за баланс (СВБ) по договору №0525-01041, у зв'язку з чим ПрАТ «ДТЕК ПЕМ Енерговугілля» не зобов'язане нести фінансову відповідальність перед оператором системи передачі (ОСП) за врегулювання небалансів електричної енергії, спричинених діяльністю цього споживача, який не входять до її балансуючої групи (пункт 3.5.1 Договору).

Відповідач стверджує, що покладення на підставі п. 6.2.8 ПРРЕЕ адміністратором комерційного обліку НЕК «Укренерго» на втрати оператора системи ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» обсягів електричної енергії відображеної в актах коригування № СВБ ВР 03 2025 08 0525 від 29.10.2025, № СВБ ВР 03 2025 09 0525 від 27.11.2025 фактично спожитої КП «Компанія «Вода Донбасу» є безпідставним.

Судом встановлено, що системи ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля», як ОСР, у спірний період надавало КП "Компанія "Вода Донбасу" послуги з розподілу електричної енергії власними мережами на підставі укладених договорів.

У серпні-вересні 2025 року ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» відображало об'єми споживання КП "Компанія Вода Донбасу" на платформі "Market Management System" (MMS), як на споживача на власні об'єкти на КП "Компанія "Вода Донбасу".

Однак ПрАТ «НЕК «Укренерго» як адміністратор комерційного обліку (АКО), керуючись приписами пункту 6.2.8 Правил роздрібного ринку електричної енергії, зменшило значення агрегованих даних комерційного обліку площадок вимірювання КП «Компанія «Вода Донбасу» за період серпень-вересень 2025 року, самовільно змінивши дані на платформі MMS (програмі, у якій відображаються дані комерційного обліку споживачів - обсяги розподіленої електричної енергії) по точці комерційного обліку (ТКО) КП «Компанія «Вода Донбасу» поклавши зазначені обсяги споживання на втрати ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля».

Вартість втрат, покладених відповідно до пункту 6.2.8 Правил на ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля», була зафіксована в Акті коригування № СВБ ВР 03 2025 08 0525 від 29.10.2025 за період з 01.08.2025 по 31.08.2025 в обсязі 2 536,005000 МВт•год на загальну суму 20 081 884,91 грн, а також в Акті коригування № СВБ ВР 03 2025 09 0525 від 27.11.2025 за період з 01.09.2025 по 30.09.2025 в обсязі 2 420,070000 МВт•год на загальну суму 21 827 474,80 грн.

Предметом спору у справі № 905/14/26 є вимога ПрАТ «НЕК «Укренерго» про стягнення з ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» заборгованості за договором про врегулювання небалансів електричної енергії від 16.05.2019 № 0525-01041 у зв'язку з неоплатою актів коригування за серпень-вересень 2025 року.

При вирішенні даного спору суд не досліджує питання правомірності чи неправомірності покладення адміністратором комерційного обліку НЕК «Укренерго» на оператора системи розподілу ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» обсягів електричної енергії на підставі пункту 6.2.8 Правил роздрібного ринку електричної енергії, оскільки такі правовідносини не входять до предмета доказування у межах заявлених позовних вимог у справі №905/14/26.

Для правильного вирішення спору суду необхідно встановити, чи відносяться обсяги електричної енергії, зазначені в актах коригування № СВБ ВР 03 2025 08 0525 від 29.10.2025 та № СВБ ВР 03 2025 09 0525 від 27.11.2025, до обсягів поставки оператором системи передачі електричної енергії для врегулювання небалансів сторони, відповідальної за баланс - ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля», у межах договору про врегулювання небалансів електричної енергії від 16.05.2019 № 0525-01041.

Пунктом 6.2.8 Правил роздрібного ринку електричної енергії постачальник «останньої надії» постачає електричну енергію споживачу протягом строку, що не може перевищувати 90 днів.

Якщо споживач протягом 90 днів не укладе відповідний договір про постачання електричної енергії з іншим електропостачальником або договір купівлі-продажу електричної енергії на ринку електричної енергії, електроживлення його об'єкта (об'єктів) має бути припинено оператором системи.

У разі нездійснення оператором системи припинення електроживлення об'єкта (об'єктів) споживача через 90 днів з першого дня постачання йому електричної енергії постачальником "останньої надії", обсяги електричної енергії, спожитої цим споживачем, починаючи з 91 дня покладаються адміністратором комерційного обліку на втрати оператора системи.

Збитки, пов'язані з оплатою та адмініструванням втрат, які виникли внаслідок порушення цих Правил іншими учасниками роздрібного ринку, оператор системи відшкодовує, оформивши претензію цьому (цим) учаснику (учасникам) роздрібного ринку на відшкодування збитків у порядку, передбаченому розділом VIII цих Правил.

З аналізу пункту 6.2.8 ПРРЕЕ вбачається, що покладання АКО обсягів електричної енергії, спожитої споживачем, електроживлення об'єкта якого не припинено зі спливом встановленого строку за відповідних умов, на втрати оператора системи - це відповідна міра відповідальності у разі наявності безпідставної бездіяльності оператора системи у визначеному пунктом Правил випадку. При цьому такі обсяги не є технологічними втратами електричної енергії на її розподіл територією здійснення ліцензованої діяльності, як електричними мережами ОСР та не можуть бути використані при розрахунку обсягу послуг, наданих позивачем відповідачу у межах договору про надання послуг з передачі електричної енергії.

Правові наслідки, передбачені пунктом 6.2.8 ПРРЕЕ, мають позадоговірну природу, оскільки виникають безпосередньо з приписів цих Правил, а не з умов договору про врегулювання небалансів електричної енергії. Відтак спір щодо покладення адміністратором комерційного обліку на оператора системи обсягів втрат на підставі зазначеної норми охоплює інше коло фактичних та правових обставин, ніж ті, що випливають із договірних зобов'язань сторін.

Для вирішення такого спору необхідним є встановлення додаткових обставин, пов'язаних з особливостями функціонування ринку електричної енергії, механізмами балансування, а також статусом і роллю його учасників, які не охоплюються змістом укладеного між сторонами договору.

Відтак наслідки, передбачені пунктом 6.2.8 Правил, підлягають правовій оцінці поза межами спірних договірних правовідносин із застосуванням спеціальних регуляторних механізмів, спрямованих на забезпечення балансу інтересів учасників ринку та дотримання загальних засад права.

Висновки господарського суду у справі № 905/14/26 про те, що правовідносини, передбачені пунктом 6.2.8 ПРРЕЕ, мають позадоговірну природу, оскільки виникають безпосередньо з приписів цих Правил, а не з умов договору, узгоджуються з правовими позиціями, викладеними у постанові Верховний Суд від 09 вересня 2025 року у справі № 905/1491/24 та в ухвалі Верховний Суд від 13 січня 2026 року у справі № 905/1314/24.

Отже, обсяги коригування, відображені в актах коригування № СВБ ВР 03 2025 08 0525 від 29.10.2025 (за період з 01.08.2025 по 31.08.2025 в обсязі 2 536,005000 МВт•год на суму 20 081 884,91 грн) та № СВБ ВР 03 2025 09 0525 від 27.11.2025 (за період з 01.09.2025 по 30.09.2025 в обсязі 2 420,070000 МВт•год на суму 21 827 474,80 грн), не можуть розглядатися як такі, що виникли з договірних правовідносин сторін за договором про врегулювання небалансів електричної енергії № 0525-01041.

Судом враховано принцип jura novit curia («суд знає закони»), згідно з яким під час розгляду справи суд має самостійно перевірити доводи сторін щодо обставин спірних правовідносин між ними.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 04.12.2019 у справі №917/1739/17 наголосила на тому, що суди, з'ясувавши при розгляді справи, що сторона або інший учасник судового процесу на обґрунтування своїх вимог або заперечень послався не на ті норми права, що фактично регулюють спірні правовідносини, самостійно здійснює правильну правову кваліфікацію останніх та застосовує для прийняття рішення ті норми матеріального і процесуального права, предметом регулювання яких є відповідні правовідносини.

Як зазначалося вище, принцип «jura novit curia» («суд знає закони») застосовується у тому випадку, коли позивач обґрунтовує свій позов саме такими обставинами, проте помилково посилається на певні норми права.

Водночас застосування судом принципу «jura novit curia» («суд знає закони») не є безмежним.

Проте обставинами вимог у цій частині виступають не ті, які відповідають ним, мають не тільки іншу правову підставу, ніж вказується у позові відповідачем (договір про надання послуг з передачі електричної енергії), а і спеціальний характер.

Слід зазначити, що змагальність сторін є одним із основних принципів господарського судочинства, зміст якого полягає у тому, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, тоді як суд, зберігаючи об'єктивність та неупередженість, зобов'язаний вирішити спір, керуючись принципом верховенства права.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ст. 76 Господарського процесуального кодексу України).

Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Приймаючи до уваги характер спірних правовідносин у цій справі, суд зазначає, що існуючий між сторонами правовий конфлікт щодо обсягів електричної енергії за період серпень-вересень 2025 року у загальному розмірі 4 956,075000 МВт•год, які були покладені позивачем як адміністратором комерційного обліку на відповідача як оператора системи розподілу, стосується іншої сфери правовідносин сторін, що виникають у зв'язку з реалізацією ними відповідних статусів учасників ринку електричної енергії, та перебуває поза межами предмета доказування у даній справі.

Зазначене, у свою чергу, зумовлює необхідність застосування спеціального законодавства у сфері функціонування ринку електричної енергії України та формує окремий предмет правового аналізу і доказування.

Матеріали справи не містять достатніх доказів для встановлення відповідних обставин, оскільки вони не покладені позивачем в основу заявлених позовних вимог та не становлять їх правового обґрунтування.

Із наведеного вбачається, що застосування судом з власної ініціативи інших обставин або іншої правової підстави, ніж ті, що визначені позивачем, у цьому випадку призвело б до зміни фактичних обставин справи та, як наслідок, до зміни підстав позову, право на що відповідно до приписів статей 14, 46 Господарського процесуального кодексу України належить виключно позивачу.

Зазначене право позивачем реалізовано не було; під час судових засідань він наполягав на наявності саме тих обставин, які покладено в основу позовних вимог та викладено у позовній заяві.

Доводи сторін у цій частині судом враховано, однак вони не спростовують установлених судом обставин та не впливають на висновки щодо вирішення спору по суті.

З огляду на встановлені у справі фактичні обставини, надану судом оцінку доказам, мотиви, з яких суд виходить, та застосовані норми матеріального права, позовні вимоги ПрАТ «НЕК «Укренерго» про стягнення з ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» (код ЄДРПОУ 00169845) заборгованості за Договором про врегулювання небалансів електричної енергії від 16.05.2019 № 0525-01041 за фактично надані послуги з коригування/врегулювання за серпень-вересень 2025 року у розмірі 41 909 359,71 грн (основний борг), 80 327,54 грн - інфляційні втрати та 144 315,35 грн - 3% річних, підлягають залишенню без задоволення у зв'язку з їх недоведеністю.

Судові витрати у справі, що складаються із судового збору, відповідно до вимог статті 129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на позивача.

Керуючись ст. ст. 4, 7, абз. 2 ч. 3 ст. 12, ст. ст. 13, 14, 42, 73-80, 86, 129, 233, 236-238, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» про стягнення з Приватного акціонерного товариства "ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ заборгованості по Договору про врегулювання небалансів електричної енергії від 16.05.2019 року №0525-01041 за фактично надані послуги коригування/врегулювання: серпень вересень 2025 у розмірі 41 909 359,71 грн. (основний борг); 80 327,54 грн (інфляційне збільшення) та 144 315,35 грн (3% річних) - відмовити повністю.

У судовому засіданні 19.05.2026 підписано скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.

Згідно з ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складено та підписано 26.05.2026.

Суддя Е.В. Зекунов