25 травня 2026 рокум. ЛьвівСправа № 907/1358/25
Західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючого судді Іванчук С.В., судді Зварич О.В., Ржепецький В.О., секретар судового засідання Федак В.В., розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Свалява 365» б/н від 10.03.2026 (вх. №01-05/694/26) на рішення Господарського суду Закарпатської області від 17.02.2026 (суддя Худенко А.А., повне рішення складено та підписано 18.02.2026)
у справі №907/1358/25
за позовом Свалявської міської ради Закарпатської області, м. Свалява Закарпатської області
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Свалява 365», м. Ужгород Закарпатської області
про стягнення 1 102 710,19 грн безпідставно збережених коштів
За участю представників сторін:
від скаржника (відповідача): Харицька Анастасія Миколаївна ( в режимі відеоконференції)
від позивача: Бомбушкар Едуард Сергійович ( в залі суду)
Короткий зміст позовної заяви та оскаржуваного рішення суду першої інстанції.
Свалявська міська рада Закарпатської області звернулась з позовною заявою до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Свалява 365» про стягнення 1 102 710,19 грн безпідставно збережених коштів.
Позов обґрунтовано тим, що відповідач у період з серпня 2023 року по травень 2025 року без достатніх правових підстав користувався спірними земельними ділянками та не сплачував орендну плату, внаслідок чого зберіг за рахунок Свалявської міської ради Закарпатської області кошти в сумі 1 102 710,19 грн. На думку позивача, такими діями порушено майнові інтереси територіальної громади, які становлять матеріальну та фінансову основу місцевого самоврядування, у зв'язку з чим зазначені кошти підлягають стягненню на користь позивача як безпідставно збережені.
Рішенням Господарського суду Закарпатської області від 17.02.2026 позов задоволено повністю. Стягнуто з ТзОВ «Свалява 365» на користь Свалявської міської ради Закарпатської області суму в розмірі 1 102 710,19 грн. безпідставно збережених коштів, а також суму судового збору в розмірі 16 540,65 грн.
Місцевий господарський суд, ухвалюючи оскаржуване рішення, дійшов таких висновків:
- судом не встановлено наявності в матеріалах справи будь-яких взаємно суперечливих доказів, що спонукало б суд призначити експертизу та наявність сукупності умов необхідних для вмотивованого призначення експертизи відповідно до норм ст. 99 ГПК України;
- земельні ділянки, щодо яких заявлено позовні вимоги, є сформованими об'єктами цивільних прав, перебувають у комунальній власності Свалявської міської ради та мають визначені площі, межі та кадастрові номери;
- із дня набуття права власності на об'єкт нерухомого майна власник цього майна стає фактичним користувачем земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, а тому із цієї дати у власника об'єкта нерухомого майна виникає обов'язок сплатити за користування земельною ділянкою, на якій таке майно розташоване; при цьому до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об'єкт, такі кошти є безпідставно збереженими (аналогічний правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду у складі Касаційного господарського суду від 05.08.2022 у справі № 922/2060/20);
- в матеріалах справи відсутні докази належного оформлення відповідачем права користування спірними земельними ділянками та державної реєстрації такого права, відповідно до ст. 125 ЗК України;
- до моменту оформлення права оренди земельних ділянок відносини з фактичного користування земельними ділянками без укладеного договору оренди та недоотримання їх власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними; фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 Цивільного кодексу України; (аналогічний правовий висновок викладено в постановах Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі № 320/5877/17; від 04.12.2019 у справі №917/1739/17; від 20.11.2018 у справі № 922/3412/17);
- витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок є належними та допустимими доказами, які підтверджують дані про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (аналогічний висновок викладено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 14.02.2022 у справі № 646/4738/19);
- розрахунок позивача є вірним та відповідає вимогам чинного законодавства.
Короткий зміст вимог та узагальнених доводів учасників справи.
ТзОВ «Свалява 365» подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Закарпатської області від 17.02.2026 у справі 907/1358/25 повністю та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що оскаржене рішення ухвалене без з'ясування обставин, що мають значення для справи, за недоведеності обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими, та з порушенням норм матеріального та процесуального права. Апелянт покликається на такі доводи:
- судом першої інстанції було протиправно відкрито провадження у справі №907/1358/25, у зв'язку із чим порушено норми ст.174, 236 ГПК України, оскільки подану позовну заву підписано Скрипинець М.В., при цьому не долучено документального підтвердження повноважень цієї особи на підписання позовної заяви від імені Свалявської міської ради; процесуальний закон допускає дві форми поведінки суду у разі встановлення порушень (недоліків) щодо повноважень особи, яка підписала позовну заяву, а саме: залишення без руху позовної заяви із наданням заявнику строку для усунення відповідних недоліків або повернення цієї заяви (аналогічний правовий висновок викладено в постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 13.07.2020 у справі № 905/2203/19; від 13.08.2021 у справі № 910/21107/20);
- судом першої інстанції необґрунтовано відмовлено у призначені судової експертизи; суд першої інстанції фактично дійшов висновків щодо обставин справи без належного дослідження питань, вирішення яких потребує спеціальних знань, чим порушив вимоги ст. 99 ГПК України та принцип повного і всебічного з'ясування обставин справи передбачений ст.ч.5 ст.236 ГПК України;
- основна частина спірного майнового комплексу площею 6 359,6 кв.м (або 0,64 га) розташована на земельній ділянці з кадастровим номером 2124010100:02:042:0026, яка не є предметом спору в межах цієї справи; позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача коштів за фактичне користування землею загальною площею 5,3827 га (три земельні ділянки), на яких на думку Свалявської міської ради розташований весь майновий комплекс, що належить ТзОВ «Свалява 365», проте на зазначених позивачем земельних ділянках знаходиться лише 1/3 частина (3 430,6 кв.м.) майнового комплексу, а інші 2/3 частини (6 359,6 кв.м.) знаходяться на земельній ділянці, яка не є предметом спору у даній справі;
- загальний розмір орендної плати за користування ТзОВ «Свалява 365» земельними ділянками з кадастровими номерами 2124010100:02:042:0025, 2124010100:02:042:0027 та 2124010100:02:042:0023, у відповідних частинах, за період з 01.08.2023 по 31.05.2025 року, на думку скаржника, становить 62 009,80 грн.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач наводить такі аргументи на спростування доводів скаржника:
- право комунальної власності підтверджено розташуванням спірних земельних ділянок у межах м. Свалява, чого не заперечував та не спростовував відповідач;
- одночасно із переходом права власності на житловий будинок, будівлю або споруду до покупця (набувача) такого об'єкта нерухомості, розташованого на земельній ділянці комунальної власності, переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача (за їх наявності); при цьому нездійснення державної реєстрації речового права на сформовану земельну ділянку за органом місцевого самоврядування у відповідності до положень статті 79-1 ЗК України не впливає ні на її розмір, ні на обов'язок власника будівлі сплачувати за користування цією земельною ділянкою (аналогічний правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду у складі Касаційного господарського суду від 05.08.2022 у справі № 922/2060/20);
- відповідач є власником нерухомого майна, однак належним чином не оформив право користування спірними земельними ділянками на яких воно розташоване, користуючись ними без правовстановлюючих документів;
- для розрахунку вартості збитків позивачем застосовано відомості з витягів із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, надані Управлінням надання адміністративних послуг ГУ Держгеокадастру у Закарпатській області;
- від імені органу місцевого самоврядування діє його керівник; Скрипинець Мирослава Володимирівна є в.о. голови міської ради та уповноваженою особою на підписання всіх документів, в тому числі позовів, що подаються до суду.
Рух справи в суді апеляційної інстанції
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.03.2026 апеляційну скаргу розподілено колегії суддів Західного апеляційного господарського суду у складі: головуючого судді Іванчук С.В., члени колегії судді Зварич О.В, Ржепецький В.О.
До апеляційної скарги апелянт долучив клопотання (вх.№01-05/702/26 від 10.03.2026), в якому просить призначити у справі №907/1358/25 комплексну судову експертизу: земельно-технічну та оціночно-земельну.
Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 30.03.2026 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ТзОВ «Свалява 365» б/н від 10.03.2026 (вх. №01-05/694/26) на рішення Господарського суду Закарпатської області від 17.02.2026 у справі №907/1358/25. Розгляд справи призначено на 11.05.2026.
14.04.2026 позивач подав відзив на апеляційну скаргу (вх.№01-04/3091/26 від 15.04.2026), в якому просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції - без змін.
Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 11.05.2026 оголошено перерву в судовому засіданні до 25.05.2026, з підстав зазначених у ній.
Щодо заявленого апелянтом клопотанням про призначення комплексної судової експертизи належить зазначити таке. Експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування. Якщо наявні у справі докази є взаємно суперечливими, їх оцінку в разі необхідності може бути здійснено господарським судом з призначенням відповідної судової експертизи. Питання про призначення судової експертизи повинно вирішуватися лише після ґрунтовного вивчення обставин справи і доводів сторін щодо необхідності такого призначення (аналогічний правовий висновок викладено в постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 24.01.2018 у справі №907/425/16; від 24.01.2018 у справі №917/50/17).
Призначення експертизи є правом, а не обов'язком господарського суду, при цьому, питання призначення експертизи вирішується судом у кожному конкретному випадку з урахуванням предмета, підстав позову та обставин справи (аналогічний правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 27.04.2021 у справі № 927/685/20).
В судовому засіданні колегія суддів, розглянула клопотання скаржника (вх.№01-05/702/26) про призначення комплексної судової експертизи та враховуючи, вимоги ст. 99 ГПК України, наявність в матеріалах справи доказів, з яких є можливим встановити обставини, які визначаються заявником клопотання як предмет дослідження, відсутність в матеріалах взаємно суперечливих доказів, що обставин справи, які підлягають дослідженню, ухвалила відмовити в його задоволенні .
Межі перегляду справи в суді апеляційної інстанції.
Відповідно до ст.269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього.
Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
У судовому засіданні представник скаржника підтримав вимоги апеляційної скарги, просив оскаржуване рішення скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Представник позивача проти задоволення вимог апеляційної скарги заперечив, просив залишити оскаржене рішення суду першої інстанції без змін.
В судовому засіданні 25.05.26р. оголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Обставини справи, встановлені судом першої інстанції та перевірені судом апеляційної інстанції.
25.10.2018 між ЗАТ фірма «Свалява ЛКХ» (продавець) та ТзОВ «Свалява ЛХЗ 2018» (покупець) укладено договір купівлі-продажу нерухомого майна.
Відповідно до п. 1 цього договору продавець продав, а покупець купив цілісний майновий комплекс, що розташований за адресою: м. Свалява, вул. Менделєєва, 1 (один) Закарпатської області, а саме: склад арочний під літ. «З», побудований з цегли, металевої арки, загальною площею 474,1 кв. м., склад арочний під літ. «Р2», побудований з цегли, металевої арки, загальною площею 476,7 кв. м., склад арочний під літ. «Е», побудований з цегли, металевої арки, загальною площею 905,1 кв. м., цех ППУ під літ. «АА», побудований з цегли, загальною площею 1892,7 кв., насосна під літ. «К5», побудована з цегли, загальною площею 37,1 кв. м., бризкальний басейн під літ. «XXV», побудований з бетон. плит, загальною площею 1715,1 кв. м., паросилове господарство під літ. «К2», побудоване з цегли, загальною площею 858,8 кв. м., які знаходяться на земельній ділянці площею 4,5613 га, кадастровий номер 2124010100:02:042:0026 (Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 11.09.2017 року, реєстраційний номер витягу № НВ-2102192302017);
ферма по вирощуванню бичків (фундамент) під літ. «Ч1», побудована з бетону, загальною площею 213,8 кв. м., насосна очисних споруд (фундамент) під літ. «Ш1», побудована з бетону, загальною площею 50,0 кв. м., склад кормів (фундамент) під літ. «Ч», побудований з бетону, загальною площею 163,9 кв. м., склад матеріалів (фундамент) під літ. «Ч2», побудований з бетону, загальною площею 68,6 кв. м., які знаходяться на земельній ділянці площею 4,6563 га, кадастровий номер 2124010100:02:042:0023 (Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 11.09.2017 року, реєстраційний номер витягу № НВ-2102191592017);
цех меблевих дзеркал під літ. «ЛЛ'Л''», побудований з цегли, метал. колони, загальною площею 2133,5 кв. м., склад готової продукції ширвжитку під літ. «Ж», побудований з панелі, загальною площею 432,8 кв. м., склад цементу під літ. «П2», загальною площею 267,1 кв. м., які знаходяться на земельній ділянці площею 0,7154 га, кадастровий номер 2124010100:02:042:0025 (Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 11.09.2017 року, реєстраційний номер витягу № НВ-2102191932017);
трансформаторна (насосна) під літ. «М», загальною площею 100,9 кв. м., які знаходяться на земельній ділянці площею 0,0110 га, кадастровий номер 2124010100:02:042:0027 (Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 11.09.2017 року, реєстраційний номер витягу № НВ-2102192452017).
Згідно із інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (том1 арк.63) ТзОВ «Свалява 365» зареєстровано за кодом 42825027, засновниками зазначено ОСОБА_1 та ТзОВ «Свалява ЛХЗ2018» код ЄДРПОУ 42522738).
10.07.2023 між ТзОВ «Свалява ЛХЗ 2018» (код ЄДРПОУ 42522738) та ТзОВ « 365 днів подорожей» (код ЄДРПОУ 42825027), (ТзОВ «Свалява 365», код ЄДРПОУ 42825027) підписано акт приймання-передачі майна (серія та номер: б/н, виданий 10.07.2023 року) до статутного капіталу ТОВ « 365 днів подорожей» (перейменовано на ТзОВ «Свалява 365»), відповідно до якого передано майно за адресою Закарпатська область, Мукачівський р-н., м. Свалява, вул. Промислова (Менделеєва), будинок 1; реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 942410221101, а саме:
- склад арочний під літ. «З», загальна площа (кв.м.): 474.1, опис: побудований з цегли, металевої арки;
- склад арочний, під літ. «Р2», загальна площа (кв.м.): 476.7, опис: побудований з цегли, металевої арки;
- склад арочний, під літ. «Е», загальна площа (кв.м.): 905.1, опис: побудований з цегли, металевої арки;
- цех ППУ, під літ. «АА'», загальна площа (кв.м.):1892.7, опис: побудований з цегли;
- насосна, під літ. «К5», загальна площа (кв.м.): 37.1, опис: побудована з цегли;
- бризкальний басейн, під літ. «XXV», загальна площа (кв.м.):1715.1, опис: побудований з бетонної плити;
- паросилове господарство, під літ. «К2», загальна площа (кв.м.):858.8, опис: побудоване з цегли;
- ферма по вирощуванню бичків (фундамент), під літ. «Ч1», загальна площа (кв.м.): 213.8, опис: побудований з бетону;
- насосна очисних споруд (фундамент), під літ. «Ш1», загальна площа (кв.м.): 50, опис: побудований з бетону;
- склад кормів (фундамент), під літ. «Ч», загальна площа (кв.м.): 163.9, опис: побудований з бетону;
- склад матеріалів (фундамент), під літ. «Ч2», загальна площа (кв.м.): 68.6, опис: побудований з бетону;
- цех меблевих дзеркал, під літ. «ЛЛ'Л''», загальна площа (кв.м.): 2133.5, опис: побудований з цегли, металевої колони;
- склад готової продукції ширвжитку, під літ. «Ж», загальна площа (кв.м.): 432.8, опис: побудований з панелі;
- склад цементу, під літ. «П2», загальна площа (кв.м.): 267.1;
- трансформаторна (насосна), під літ. «М, загальна площа (кв.м.): 100.9.
Наведені об'єкти нерухомого майна, розташовані на чотирьох земельних ділянках комунальної власності, у тому числі, згідно із витягами з Державного земельного кадастру про земельні ділянки від 09.06.25р. на земельних ділянках з кадастровим номером 2124010100:02:042:0027, площею 0,0110 га, за адресою: м. Свалява, вул. Промислова (Менделєєва), 1 Мукачівського району Закарпатської області; кадастровим номером 2124010100:02:042:0025, площею - 0,7154 га, за адресою: м. Свалява, вул. Промислова (Менделєєва), 1 Мукачівського району Закарпатської області; кадастровим номером 2124010100:02:042:0023 площею 4,6563 га за адресою: м. Свалява, вул. Промислова (Менделєєва), 1 Мукачівського району Закарпатської області.
Вказані земельні ділянки перебувають в комунальній формі власності Свалявської міської ради Закарпатської області, використовуються за цільовим призначенням: для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (код.11.02).
Щодо вказаних ділянок відповідачем належним чином не оформлено та не зареєстровано речові права у відповідності до положень ст. 125, ст. 126 Земельного кодексу України.
З моменту набуття права приватної власності на нерухоме майно, плата за користування земельними ділянками ТзОВ «Свалява 365» не здійснюється.
Виконавчий комітет Свалявської міської ради прийняв рішення від 15.06.2022 № 132 «Про створення комісії з визначення розміру збитків заподіяних власникам землі та землекористувачам» (зі змінами внесеними рішенням Виконавчий комітет Свалявської міської ради від 10.04.2025 №75).
За результатами роботи комісії, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 284 від 19.04.1993 «Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам» (далі - постанова №284) складено:
1. Акт №6 від 19.06.2025 Комісії з визначення розмірів збитків заподіяних власникам землі та землекористувачам, який 30.07.2025 затверджено рішенням виконавчого комітету Свалявської міської ради №200 «Про затвердження акту №6 Комісії з визначення розмірів збитків заподіяних власникам землі та землекористувачам» щодо фактичного використання ТОВ «Свалява 365» земельною ділянкою кадастровий номер 2124010100:02:042:0025;
2. Акт №7 від 19.06.2025 Комісії з визначення розмірів збитків заподіяних власникам землі та землекористувачам, який 30.07.2025 затверджено рішенням виконавчого комітету Свалявської міської ради №201 «Про затвердження акту №7 Комісії з визначення розмірів збитків заподіяних власникам землі та землекористувачам» щодо фактичного використання ТОВ «Свалява 365» земельною ділянкою кадастровий номер 2124010100:02:042:0027;
3. Акт №8 від 19.06.2025 Комісії з визначення розмірів збитків заподіяних власникам землі та землекористувачам, який 30.07.2025 затверджено рішенням виконавчого комітету Свалявської міської ради №202 «Про затвердження акту №8 Комісії з визначення розмірів збитків заподіяних власникам землі та землекористувачам», щодо фактичного використання ТОВ «Свалява 365» земельною ділянкою кадастровий номер 2124010100:02:042:0023.
Додатками до актів зокрема визначені копія договору купівлі-продажу нерухомого майна від 25.10.2018р, інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 13.05.25р, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна -942410221101, витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок , копії рішень Свалявської міської ради «Про затвердження розміру орендної плати за земельні ділянки по Свалявській міській раді, копії витягів з Державного земельного кадастру про земельні ділянки
На момент подання позову сума безпідставно збережених коштів за використання зазначених земельних ділянок комунальної форми власності становить:
- за земельну ділянку з кадастровим номером 2124010100:02:042:0027, площею 0,0110 га, 1 900,13 грн. (одна тисяча дев'ятсот гривень 13 копійок);
- за земельну ділянку з кадастровим 2124010100:02:042:0025, площею - 0,7154 га 130 178,43 грн. (сто тридцять тисяч сто сімдесят вісім гривень 43 копійки);
- за земельну ділянку з кадастровим номером 2124010100:02:042:0023 площею 4,6563 га 970 631,63 грн. (дев'ятсот сімдесят тисяч шістсот тридцять одна гривня 63 копійки).
Згідно Акту №6 від 19.06.2025 комісії з визначення розмірів збитків заподіяних власникам землі та землекористувачам встановлено, що неодержаний дохід у вигляді орендної плати за користування земельною ділянкою загальною площею, що використовується 0,7154 га. ТзОВ «Свалява 365», що знаходиться за адресою: м.Свалява, вул. Промислова (Менделєєва), 1 Мукачівського району Закарпатської області (кадастровий номер: 2124010100:02:042:0025) складає 130 178,43 грн. Цільове призначення земельної ділянки: для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (код.11.02). Наявність рішення міської ради про надання у користування (оренду) земельної ділянки або дозволу на розроблення документації із землеустрою: відсутнє. Дата, з якої використовується земельна ділянка без правовстановлюючих документів; з 01.08.2023 року до 01.06.2025 року. Вид збитків: безпідставно збережені кошти за користування земельною ділянкою, на якій розташоване нерухоме майно, що перебуває у власності ТзОВ «Свалява 365». Період, за який визначені збитки: з серпня 2023 року по травень 2025 року (включно), що складає 1 рік 10 місяців. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки: 2025 рік 1 710 227,97 грн. (витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 19.03.2025 року №НВ-9954067662025); 2024 рік 1 527 604,56 грн. (витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 18.04.2024 року №НВ-9937284432024).
Згідно листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 13.01.2025р. №6-28-0.22-18/71-25 коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки за 2023 рік становив - 1,051.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки за 2023 рік визначається шляхом ділення нормативної грошової оцінки за 2024 рік на коефіцієнт індексації 1,051 і становить 1 453 477,22 грн (1 527 604,56 грн./1,051)
При розрахунку суми безпідставно збережених коштів позивач застосував ставки орендної плати, затверджені рішеннями Свалявської міської ради, залежно від відповідного періоду. Зокрема:
- до 31.12.2023 розмір орендної плати становив 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік відповідно до рішення Свалявської міської ради від 13.12.2013 №809 (пункт 28 «Інші землі промисловості»);
- починаючи з 01.01.2024 розмір орендної плати становив 5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік відповідно до рішення Свалявської міської ради від 30.03.2023 №1157 (пункт 7, код 11.02 - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості).
Розмір збитків, завданих Свалявській міській раді складає :
- з серпня до грудня 2023 року: розмір орендної плати 3% від нормативної грошової оцінки (нормативна грошова оцінка - 1 453 477,22 грн.) становить 43 604,32 грн. : 12 = 3 633,69 грн. щомісячно. За 5 місяців 2023 року - 18 168,45 грн (3 633,69 грн. х 5);
- за 2024 рік: розмір орендної плати 5% від нормативної грошової оцінки (нормативна грошова оцінка - 1 527 604,56 грн) становить 76 380,23 грн.;
- з січня до травня 2025 року: розмір орендної плати 5% від нормативної грошової оцінки (нормативна грошова оцінка - 1 710 227,97 грн.) становить 85 511,40 грн. : 12 = 7 125,95 грн. щомісячно. За 5 місяців 2025 року - 35 629,75 грн. (7 125,95 грн. х 5).
Загальний розмір збитків за 1 рік 10 місяців становить: ( 18 168,45 грн. + 76 380,23 грн.+ 35 629,75 грн.) 130 178,43 грн.
Розмір безпідставно збережених коштів розраховано, як розмір плати за земельні ділянки комунальної власності у вигляді орендної плати за землю, який нараховується та сплачується за регульованою ціною, встановленою органом місцевого самоврядування.
Згідно Акту №7 від 19.06.2025 комісії з визначення розмірів збитків заподіяних власникам землі та землекористувачам встановлено, що неодержаний дохід у вигляді орендної плати за користування земельною ділянкою загальною площею, що використовується 0,0110 га. ТзОВ «Свалява 365», що знаходиться за адресою: м. Свалява, вул. Промислова (Менделєєва), 1 Мукачівського району Закарпатської області (кадастровий номер: 2124010100:02:042:0027) складає 1 900,13 грн. Цільове призначення земельної ділянки: для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (код.11.02). Наявність рішення міської ради про надання у користування (оренду) земельної ділянки або дозволу на розроблення документації із землеустрою: відсутнє. Дата, з якої використовується земельна ділянка без правовстановлюючих документів: з 01.08.2023 року до 01.06.2025 року. Вид збитків: безпідставно збережені кошти за користування земельною ділянкою, на якій розташоване нерухоме майно, що перебуває у власності ТзОВ «Свалява 365». Період, за який визначені збитки: з серпня 2023 року по травень 2025 року (включно), що складає 1 рік 10 місяців. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки: 2025 рік 24 963,22 грн. (витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 19.03.2025 року №НВ-9954068082025); 2024 рік 22 297,58 грн. (витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 18.04.2024 року №НВ-9937284642024).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки за 2023 рік визначається шляхом ділення нормативної грошової оцінки за 2024 рік на коефіцієнт індексації 1,051 і становить 21 215,59 грн (22 297,58 грн./1,051).
При розрахунку суми безпідставно збережених коштів позивач застосував ставки орендної плати, затверджені рішеннями Свалявської міської ради, залежно від відповідного періоду.
Розмір збитків, завданих Свалявській міській раді складає:
- з серпня до грудня 2023 року: розмір орендної плати 3% від нормативної грошової оцінки (нормативна грошова оцінка - 21 215,59 грн.) становить 636,47 грн. : 12 = 53,04 грн. щомісячно. За 5 місяців 2023 року - 265,20 грн. (53,04 грн. х 5);
- за 2024 рік: розмір орендної плати 5% від нормативної грошової оцінки (нормативна грошова оцінка - 22 297,58 грн) становить 1 114,88 грн.;
- з січня до травня 2025 року: розмір орендної плати 5% від нормативної грошової оцінки (нормативна грошова оцінка - 24 963,22 грн.) становить 1 248,16 грн. : 12 = 104,01 грн. щомісячно. За 5 місяців 2025 року - 520,05 грн. (104,01 грн. х 5).
Загальний розмір збитків за 1 рік 10 місяців становить: (265,20 грн. + 1 114,88 грн. + 520,05 грн.) 1 900,13 грн.
Згідно Акту №8 від 19.06.2025 комісії з визначення розмірів збитків заподіяних власникам землі та землекористувачам встановлено, що неодержаний дохід у вигляді орендної плати за користування земельною ділянкою загальною площею, що використовується 4,6563 га. ТзОВ «Свалява 365», що знаходиться за адресою: м.Свалява, вул. Промислова (Менделєєва), 1 Мукачівського району Закарпатської області (кадастровий номер: 2124010100:02:042:0023) складає 970 631,63 грн. Цільове призначення земельної ділянки: для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (код.11.02). Наявність рішення міської ради про надання у користування (оренду) земельної ділянки або дозволу на розроблення документації із землеустрою: відсутнє. Дата, з якої використовується земельна ділянка без правовстановлюючих документів: з 01.08.2023 року до 01.06.2025 року. Вид збитків: безпідставно збережені кошти за користування земельною ділянкою, на якій розташоване нерухоме майно, що перебуває у власності ТзОВ «Свалява 365». Період, за який визначені збитки: з серпня 2023 року по травень 2025 року (включно), що складає 1 рік 10 місяців. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки: 2025 рік 12 755 469,00 грн. (витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 21.03.2025 року №НВ-2100454492025).
Згідно листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 13.01.2025р. №6-28-0.22-18/71-25 коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки за 2023 рік становив - 1,051, за 2024 рік - 1,12.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки за 2023 рік визначається шляхом ділення нормативної грошової оцінки за 2024 рік на коефіцієнт індексації 1,051 і становить 10 836 167,09 грн. (11 388 811,61 грн. / 1,051).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки за 2024 рік визначається шляхом ділення нормативної грошової оцінки за 2025 рік на коефіцієнт індексації 1,12 і становить 11 388 811,61 грн. (12 755 469,00 грн. / 1,12).
При розрахунку суми безпідставно збережених коштів позивач застосував ставки орендної плати, затверджені рішеннями Свалявської міської ради, залежно від відповідного періоду.
Розмір збитків, завданих Свалявській міській раді складає:
- з серпня до грудня 2023 року: розмір орендної плати 3% від нормативної грошової оцінки (нормативна грошова оцінка - 10 836 167,09 грн.) становить 325 085,01 грн. : 12 = 27 090,42 грн. щомісячно. За 5 місяців 2023 року - 135 452,10 грн. (27 090,42 грн. х 5);
- за 2024 рік: розмір орендної плати 5% від нормативної грошової оцінки (нормативна грошова оцінка - 11 388 811,61 грн.) становить 569 440,58 грн.;
- з січня до травня 2025 року: розмір орендної плати 5% від нормативної грошової оцінки (нормативна грошова оцінка - 12 755 469,00 грн.) становить 637 773,45 грн. : 12 = 53 147,79 грн. щомісячно. За 5 місяців 2025 року - 265 738,95 грн. (53 147,79 грн. х 5).
Загальний розмір збитків за 1 рік 10 місяців становить: (135 452,10 грн. + 569 440,58 грн. + 265 738,95 грн.) 970 631,63 грн.
Загальний розмір суми безпідставно збережених коштів за спірний період на об'єкти нерухомого майна, які розташовані на землях комунальної власності становить 1 102 710,19 грн. (130 178,43 грн. + 1 900,13 грн. + 970 631,63 грн).
Відповідач для ознайомлення з розміром нарахованих збитків, заподіяних Свалявській міській раді Закарпатської області на засідання Комісії з визначення розмірів збитків заподіяних власникам землі та землекористувачам - не з'явився, хоч і був належним чином повідомлений листом-повідомленням №02-13/2591 про дату, місце та час засідання комісії від 04.06.2025.
31.07.2025 позивач повідомив відповідача листом-претензією №02-13/3402 про необхідність добровільно у місячний термін з дати затвердження відповідних актів сплатити визначені розміри збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам відшкодувати Свалявській міській раді збитки за користування вищевказаними земельними ділянками на виконання рішень виконавчого комітету Свалявської міської ради №200 від 30.07.2025 року «Про затвердження акту №6 Комісії з визначення розмірів збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам»; №201 від 30.07.2025 року «Про затвердження акту №7 Комісії з визначення розмірів збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам»; №202 від 30.07.2025 року «Про затвердження акту №8 Комісії з визначення розмірів збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам».
Норми права та мотиви, якими керується суд апеляційної інстанції при ухваленні постанови та висновки суду за результатами розгляду апеляційної скарги.
Щодо доводів апелянта про те, що місцевим господарським судом протиправно відкрито провадження у справі №907/1358/25, оскільки позовну заяву підписано Скрипинець Мирославою Володимирівною без долучення документального підтвердження її повноважень на підписання позовної заяви від імені Свалявської міської ради, колегія суддів зазначає таке.
Згідно із ч. 4 ст. 56 ГПК України держава, Автономна Республіка Крим, територіальна громада беруть участь у справі через відповідний орган державної влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, від імені якого діє його керівник, інша уповноважена особа відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування), або через представника.
Відповідно до ч.1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно із ч. 1 ст.12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань керівником Свалявської міської рада є Скрипинець Мирослава Володимирівна (з 08.11.2021 виконуюча обов'язки Свалявського міського голови), яка має повноваження вчиняти дії від імені Свалявської міської ради, у тому числі підписувати документи. Окрім цього, дана інформація розміщена на сайті Свалявської міської ради та є загальнодоступною .
З матеріалів справи встановлено, що позовну заяву від 02.12.2025 підписано саме Скрипинець М.В. та подано через систему Електронний суд. Отже, позовна заява підписана уповноваженою особою, а тому відсутні підстави для залишення її без руху або повернення.
Предметом спору у цій справі є вимога органу місцевого самоврядування про стягнення з власника нерухомого майна безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів.
27.05.2021 набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин», яким доповнено розділ Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України пунктом 24.
Відповідно до п.24 Перехідних положень Земельного кодексу України з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад.
Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.
Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом.
Перехід земельних ділянок із державної власності у комунальну власність згідно з вимогами цього пункту не є підставою для припинення права оренди та інших речових прав, похідних від права власності, на такі земельні ділянки. Внесення змін до договору оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту із зазначенням нового органу, що здійснює розпорядження такою земельною ділянкою, не вимагається і здійснюється лише за згодою сторін договору.
Колегією суддів встановлено, що право комунальної власності на спірні земельні ділянки зареєстроване 11.09.2017, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Користування земельною ділянкою державної або комунальної власності за змістом глави 15 Земельного кодексу України реалізується через право постійного користування або право оренди.
Згідно із ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (п.п.14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України).
Оскільки відповідач не є власником або постійним землекористувачем спірної земельної ділянки, він не є суб'єктом плати за землю у формі земельного податку, при цьому, єдиною можливою формою здійснення плати за землю для нього як фактичного користувача є орендна плата (п. п. 14.1.72 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України).
З матеріалів справи встановлено, що відповідач набув право власності на нерухоме майно на підставі договору купівлі-продажу 25.10.2018 та акту приймання-передачі від 10.07.23р до статутного капіталу ТОВ « 365 днів подорожей».
Відповідно до ч. 1 ст. 181 Цивільного кодексу України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
Отже, нерухоме майно нерозривно пов'язане із земельною ділянкою, на якій воно знаходиться, і переміщення такого майна неможливе без його знецінення, а відтак використання нежитлових будівель, які належать відповідачу, неможливе без відповідної земельної ділянки.
Верховний Суд, розглядаючи спори у подібних правовідносинах, у своїх постановах неодноразово звертав увагу на те, що виникнення права власності на будинок, будівлю, споруду не є підставою для виникнення права оренди земельної ділянки, на якій вони розміщені та яка не була відведена в оренду попередньому власнику. Право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права.
Водночас, враховуючи принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди, особа яка придбала такий об'єкт стає фактичним користувачем тієї земельної ділянки, на якій такий об'єкт нерухомого майна розташований, а відносини з фактичного користування земельною ділянкою без оформлення прав на цю ділянку (без укладення договору оренди тощо) та недоотримання її власником доходів у виді орендної плати є за своїм змістом кондикційними (аналогічний правовий висновок, зокрема, викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі №629/4628/16-ц, від 20.11.2018 у справі №922/3412/17, від 13.02.2019 у справі №320/5877/17).
Кондикційні зобов'язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала. У разі виникнення спору стосовно набуття майна або його збереження без достатніх правових підстав договірний характер спірних правовідносин унеможливлює застосування до них судом положень глави 83 Цивільного кодексу України.
За змістом положень глав 82 і 83 Цивільного кодексу України для деліктних зобов'язань, які виникають із заподіяння шкоди майну, характерним є, зокрема, зменшення майна потерпілого, а для кондикційних - приріст майна в набувача без достатніх правових підстав. Вина заподіювача шкоди є обов'язковим елементом настання відповідальності в деліктних зобов'язаннях. Натомість для кондикційних зобов'язань вина не має значення, оскільки важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої.
Отже, фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг (заощадив) у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути такі кошти власникові земельної ділянки на підставі положень ч.1 ст.1212 Цивільного кодексу України (аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 27.07.2023 у справі №918/779/22).
У постанові від 10.07.2024 у справі №916/2595/22 Верховний Суд вказав, що для вирішення спору щодо стягнення з власника об'єкта нерухомого майна безпідставно збережених коштів на підставі положень статей 1212-1214 Цивільного кодексу України за фактичне користування без належних на те правових підстав земельною ділянкою комунальної власності, на якій цей об'єкт розташований, необхідно, насамперед, з'ясувати: 1) фактичного користувача земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цих ділянок зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування ділянками у відповідний період, або наявність правової підстави для використання земельної ділянки у такого фактичного користувача; 2) площу земельної ділянки; 3) суму, яку мав би отримати власник земельної ділянки за звичайних умов, яка безпосередньо залежить від вартості цієї ділянки (її нормативно-грошової оцінки); 4) період користування земельною ділянкою комунальної власності без належної правової підстави.
Згідно з ч. 1, ч. 3 ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.
Відповідно до ч. 4 ст. 79-1 Земельного кодексу України, земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
З матеріалів справи встановлено, що земельні ділянки, площею 4,6563 га з кадастровим номером 2124010100:02:042:0023; площею 0,7154 га з кадастровим номером 2124010100:02:042:0025; площею 0,0110 га з кадастровим номером 2124010100:02:042:0027 сформовано 11.09.2017, що підтверджується витягами з Державного земельного кадастру про земельні ділянки №НВ-2102191592017, №НВ-2102191932017, №НВ-2102192452017.
Наведеним спростовуються доводи апелянта про те, що саме по собі розташування об'єкту нерухомого майна на спірній земельній ділянці не свідчить про фактичне користування власником об'єкта нерухомості всією площею земельної ділянки. Апелянт не довів, що у встановленому законом порядку оформив право користування земельною ділянкою в розмірі іншому, ніж визначив позивач.
Основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності є нормативна грошова оцінка земель, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями п. 288.5.1 ст. 288 Податкового кодексу України.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (п. 5 ст. 288 Податкового кодексу України).
При цьому, згідно з абз. 3 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки, зокрема, комунальної власності. Крім того, згідно з абз. 1 п. 289.1 Податкового кодексу України для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України «Про оцінку земель», дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Спірні земельні ділянки використовуються для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.
Як встановлено з матеріалів справи, згідно із додатком до рішення 10 сесії 6 скликання рішенням Свалявської міської ради від 13.12.2013 №809 затверджено розмір орендної плати за земельні ділянки комунальної власності, відповідно до якого для інших земель промисловості (пункт 28) розмір орендної плати становить 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік; згідно із додатком 1 до рішення 39 сесії 8 скликання Свалявської міської ради від 30.03.2023 №1157 «Про затвердження розміру орендної плати за земельні ділянки комунальної власності Свалявської міської ради Закарпатської області» з 01.01.2024 для земель із цільовим призначенням за кодом 11.02 - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості - встановлено ставку орендної плати у розмірі 5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік.
У матеріалах справи наявні:
- акт №6 від 19.06.2025 комісії з визначення розмірів збитків, відповідно до якого розмір безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 2124010100:02:042:0025 площею 0,7154 га за період з 01.08.2023 по 01.06.2025 становить 130 178,43 грн;
- акт №7 від 19.06.2025, відповідно до якого розмір безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 2124010100:02:042:0027 площею 0,0110 га за той самий період становить 1 900,13 грн;
- акт №8 від 19.06.2025, відповідно до якого розмір безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 2124010100:02:042:0023 площею 4,6563 га за той самий період становить 970 631,63 грн.
Розрахунок позивача здійснено на підставі витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку відповідних земельних ділянок, з урахуванням коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки за 2023 рік (1,051) та за 2024 рік (1,12), визначених листом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, а також із застосуванням ставок орендної плати, встановлених рішеннями Свалявської міської ради залежно від відповідного періоду.
Відтак, наведений позивачем розрахунок розміру безпідставно збережених коштів за користування земельними ділянками з кадастровими номерами 2124010100:02:042:0023, 2124010100:02:042:0025 та 2124010100:02:042:0027 здійснено відповідно до вимог ст.289 ПК України, з урахуванням встановлених органом місцевого самоврядування ставок орендної плати, застосованих до нормативної грошової оцінки земельних ділянок з індексацією. Такий розрахунок є арифметично правильним.
Таким чином, розмір безпідставно збережених коштів за користування вказаними земельними ділянками за період з 01.08.2023 по 31.05.2025, який підлягає стягненню з відповідача на користь позивача, становить 1 102 710,19 грн (970 631,63 грн + 130 178,43 грн + 1 900,13 грн).
Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновком місцевого господарського суду про те, що відповідач як фактичний користувач земельних ділянок, що без достатньої правової підстави за рахунок власника цих ділянок зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування ними, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельних ділянок в сумі 1 102 710,19 грн.
В порядку положень ч. 1 ст. 276 ГПК України Суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на те, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження, беручи до уваги межі перегляду оскаржуваного рішення, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що вимоги апеляційної скарги не підлягають задоволенню, а оскаржене рішення Господарського суду Закарпатської області від 17.02.2026 у справі 907/1358/25 слід залишити без змін.
Судові витрати.
Відповідно до ч.1 ст.129 ГПК України судовий збір покладається: 1) у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; 2) у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
За результатами розгляду справи, колегія суддів дійшла висновку про покладення сплати судового збору, сплаченого за подання апеляційної скарги, на скаржника.
Керуючись ст.ст. 86, 129, 236, 269, 270, 275, 276, 281, 282 ГПК України, Західний апеляційний господарський суд
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Свалява 365» б/н від 10.03.2026 (вх. №01-05/694/26) - залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду Закарпатської області від 17.02.2026 у справі №907/1358/25 - залишити без змін.
Судовий збір за перегляд справи у суді апеляційної інстанції - покласти на скаржника.
Строки та порядок оскарження постанов (ухвал) апеляційного господарського суду визначені в § 1 глави 2 Розділу IV ГПК України.
Матеріали справи повернути до суду першої інстанції.
Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення.
Повну постанову складено 26.05.26р
Головуючий суддя Іванчук С.В.
суддя Зварич О.В
суддя Ржепецький В.О.