Справа 127/15988/26
Провадження 1-кс/127/6074/26
12 травня 2026 року м. Вінниця
Слідчий суддя Вінницького міського суду Вінницької області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши в залі Вінницького міського суду Вінницької області клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого управління Головного управління Національної поліції у Вінницькій області майора поліції ОСОБА_3 , про арешт майна, в рамках кримінального провадження № 12026020000000160 внесеного до ЄРДР 02.04.2026, за відсутності фіксації судового розгляду технічними засобами,
Старший слідчий в особливо важливих справах слідчого управління ГУНП у Вінницькій області майор поліції ОСОБА_3 звернувся до суду з вищевказаним клопотанням, яке погоджено з прокурором про арешт майна.
Клопотання мотивовано тим, що слідчим управлінням ГУНП у Вінницькій області проводиться досудове розслідування по кримінальному провадженні № 12026020000000160 від 02.04.2026, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 362 КК України, у зв'язку із чим у органу досудового розслідування постала необхідність у застосуванні заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді накладення арешту на майно.
Під час розгляду, з матеріалів клопотання встановлено, що службові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуваючи в злочинній змові із службовим особами ІНФОРМАЦІЯ_2 , у період дії воєнного стану на території держави, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, зловживаючи своїм службовим становищем вчиняють кримінальні правопорушення, пов'язані з несанкціонованими діями з інформацією в автоматизованих системах, що в свою чергу призводить до штучного формування «позитивної» статистики виконання мобілізаційних показників ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Використання зазначених схем створює суттєві ризики для національної безпеки та обороноздатності держави, зокрема: спотворення реальної інформації про мобілізаційний ресурс; вищі органи військового управління отримують недостовірні дані щодо фактичної кількості мобілізованих осіб; ускладнення планування бойового комплектування військових частин; викривлена статистика негативно впливає на планування забезпечення та комплектування підрозділів; зниження ефективності мобілізаційної системи держави; формування штучної статистики підриває достовірність державного військового обліку; дискредитація діяльності органів військового управління та державних інституцій.
Відповідно до рапорту заступника начальника 4-го відділу УСР у Вінницькій області ДСР Національної поліції України майора поліції ОСОБА_4 , що надійшов до СУ ГУНП у Вінницькій області в ході супроводження кримінального провадження № 12026020000000160 від 02.04.2026, здобуто оперативну інформацію про те, що службові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 , вступивши в змову із начальниками ІНФОРМАЦІЯ_3 продовжують займатись протиправними діяннями, активізували шляхи забезпечення здійснення злочинних схем та зберігають речі та документи в адміністративних будівлях, які матимуть значення для досудового розслідування та судового розгляду, а саме: поіменні списки призваних осіб; списків формування команд; матеріалів проходження ВЛК; облікові картки осіб, у тому числі щодо яких приймались рішення про зняття з військового обліку; журнали реєстрації протоколів засідань ВЛК; протоколи засідань ВЛК та інші супровідні медичні документи; рукописні записи щодо фіктивно мобілізованих осіб та щодо осіб, дані яких внесено до автоматизованої системи «ОБЕРІГ» для формування фіктивної позитивної статистики щодо призваних осіб на військову службу; копії документів осіб, дані яких внесено до автоматизованої системи «ОБЕРІГ» як призваних на військову службу, однак фактично які мобілізовані не були та не перебувають на службі; інші речі та документи, що можуть свідчити про несанкціоновані дії з інформацією в автоматизованих системах.
З метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, 07.05.2026 відповідно до ухвали слідчого судді Вінницького міського суду Вінницької області ОСОБА_1 № 127/11846/26 від 09.04.2026 було проведено обшук в ІНФОРМАЦІЯ_4 , що за адресою: АДРЕСА_1 , в ході якого було виявлено, та вилучено:
1. В оригіналах іменні списки формування команд військовозобов'язаних у період 2025-2026 в 44 томах;
2. Списки з автоматизованої системи "Оберіг", призваних осіб протягом 2025-2026 на 291 арк.;
3. Списки з автоматизованої системи "Оберіг", проходження ВЛК протягом 2025-2026 на 606 арк.;
4. В копіях 3 (три) журналів контролю та доставок представниками поліції або представниками ІНФОРМАЦІЯ_5 ;
5. Витяги з наказів та копії функціональних обов'язків співробітників ТЦК та СП, що мають доступ до АІТС "Оберіг";
6. Окрім того, установлено МАС адреси робочих комп'ютерів, які використовуються для доступу до АІТС "Оберіг", що відображено у протоколі;
7. В копіях 6 томів книг протоколів засідання позаштатної постійно-діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Під час досудового розслідування виникає необхідність у проведенні повноцінного розслідування та встановлення усіх обставин вчинення кримінального правопорушення. Крім того, відповідно до ст. 98 КПК України вилучене майно зазначене вище, мають значення речових доказів у кримінальному провадженні, оскільки містять відомості, які можуть бути використані, як доказ факту та обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
У зв'язку з вищевказаним, з метою забезпечення належного розслідування у кримінальному провадженні, зберігання речових доказів та недопущення можливості їх втрати або знищення виникла необхідність в отриманні дозволу слідчого судді на арешт вищеописаного майна.
Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Відповідно до ч. 5 ст. 171 КПК України клопотання слідчого, прокурора про арешт тимчасово вилученого майна повинно бути подано не пізніше наступного робочого дня після вилучення майна, інакше майно має бути негайно повернуто особі, у якої його було вилучено.
У разі тимчасового вилучення майна під час обшуку, огляду, здійснюваних на підставі ухвали слідчого судді, передбаченої статтею 235 цього Кодексу, клопотання про арешт такого майна повинно бути подано слідчим, прокурором протягом 48 годин після вилучення майна, інакше майно має бути негайно повернуто особі, в якої його було вилучено.
З урахуванням викладеного та приймаючи до уваги, що речі, які були вилучені в ході обшуку ІНФОРМАЦІЯ_4 , що за адресою: АДРЕСА_1 , відповідають критеріям, зазначеним у ст. 98 КПК України, існує сукупність підстав вважати, що вони є доказами злочинів, а тому для запобігання можливості їх приховування, пошкодження, знищення, використання, відчуження, слідчий просив слідчого суддю клопотання задовольнити.
Слідчий в судове засідання не з'явився, однак попередньо суду надано матеріали кримінального провадження та копії документів на обґрунтування клопотання, а також надав заяву про розгляд клопотання у його відсутність. Клопотання підтримав у повному обсязі.
Власник майна в судове засідання не з'явився, однак як зазначено у заяві слідчого ОСОБА_3 про дату, час та місце розгляду клопотання власника майна повідомлено належним чином.
З огляду на зазначене, суд вважає за можливе розглянути клопотання у відсутність учасників процесу, відповідно до вимог частини першої та другої статті 172 КПК України.
Слідчий суддя дослідивши матеріали клопотання та матеріали кримінального провадження, дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Враховуючи наведене, судовий розгляд клопотання здійснювався за відсутності фіксації судового процесу технічними засобами.
Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Згідно ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Згідно ч. 1 ст. 173 КПК України слідчий суддя, суд відмовляють у задоволенні клопотання про арешт майна, якщо особа, що його подала, не доведе необхідність такого арешту, а також наявність ризиків, передбачених абзацом другим частини першої статті 170 цього Кодексу.
Враховуючи, що вищезазначене майно являється джерелом доказів, при дослідженні яких необхідно буде встановити наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження, а також в подальшому виникне необхідність у проведенні ряду експертиз, слідчий суддя приходить до висновку, що слідчим доведено необхідність накладення арешту на речі, які вилучені 07.05.2026 під час обшуку в ІНФОРМАЦІЯ_4 , що за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки вони мають значення речового доказу та доведено наявність ризиків, передбачених абзацом другим частини першої статті 170 КПК України, а тому клопотання про арешт майна є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст. 131, 132, 170, 171, 172, 173, 309 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого управління Головного управління Національної поліції у Вінницькій області майора поліції ОСОБА_3 - задовольнити.
Накласти арешт на майно, що вилучене у ході проведеного обшуку від 07.05.2026 в ІНФОРМАЦІЯ_4 , що за адресою: АДРЕСА_1 , а саме:
1. В оригіналах іменні списки формування команд військовозобов'язаних у період 2025-2026 в 44 томах, а саме:
- том №1 справа №306 «Іменні списки військовозобов'язаних» у період з 01.01.2025 по 06.01.2025 на 247 арк.,
- том №2 справа №306 «Іменні списки військовозобов'язаних» у період з 06.01.2025 по 11.01.2025 на 259 арк.,
- том №3 справа №306 «Іменні списки військовозобов'язаних» у період з 12.01.2025 по 17.01.2025 на 232 арк.,
- том №4 справа №306 «Іменні списки військовозобов'язаних» у період з 16.01.2025 по 21.01.2025 на 246 арк.,
- том №5 справа №306 «Іменні списки військовозобов'язаних» у період з 21.01.2025 по 31.01.2025 на 276 арк.,
- том №6 справа №306 «Іменні списки військовозобов'язаних» у період з 01.02.2025 по 07.02.2025 на 267 арк.,
- том №7 справа №306 «Іменні списки військовозобов'язаних» у період з 07.02.2025 по 14.02.2025 на 251 арк.,
- том №8 справа №306 «Іменні списки військовозобов'язаних» у період з 15.02.2025 по 23.02.2025 на 230 арк.,
- том №9 справа №306 «Іменні списки військовозобов'язаних» у період з 24.02.2025 по 25.02.2025 на 226 арк.,
- том №10 справа №306 «Іменні списки військовозобов'язаних» у період з 01.03.2025 по 06.03.2025 на 266 арк.,
- том №11 справа №306 «Іменні списки військовозобов'язаних» у період з 07.03.2025 по 13.03.2025 на 247 арк.,
- том №12 справа №306 «Іменні списки військовозобов'язаних» у період з 13.03.2025 по 19.03.2025 на 247 арк.,
- том №13 справа №306 «Іменні списки військовозобов'язаних» у період з 19.03.2025 по 25.03.2025 на 234 арк.,
- том №14 справа №306 «Іменні списки військовозобов'язаних» у період з 26.03.2025 по 03.04.2025 на 252 арк.,
- том №15 справа №306 «Іменні списки військовозобов'язаних» у період з 03.04.2025 по 09.04.2025 на 229 арк.,
- том №16 справа №306 «Іменні списки військовозобов'язаних» у період з 10.04.2025 по 17.04.2025 на 247 арк.,
- том №17 справа №306 «Іменні списки військовозобов'язаних» у період з 17.04.2025 по 23.04.2025 на 242 арк.,
- том №18 справа №306 «Іменні списки військовозобов'язаних» у період з 23.04.2025 по 30.04.2025 на 251 арк.,
- том №19 справа №306 «Іменні списки військовозобов'язаних» у період з 30.04.2025 по 05.05.2025 на 245 арк.,
- том №20 справа №306 «Іменні списки військовозобов'язаних» у період з 05.05.2025 по 13.05.2025 на 253 арк.,
- том №21 справа №306 «Іменні списки військовозобов'язаних» у період з 14.05.2025 по 19.05.2025 на 247 арк.,
- том №22 справа №306 «Іменні списки військовозобов'язаних» у період з 20.05.2025 по 25.05.2025 на 274 арк.,
- том №23 справа №306 «Іменні списки військовозобов'язаних» у період з 26.05.2025 по 29.05.2025 на 115 арк.,
- том №24 справа №306 «Іменні списки військовозобов'язаних» у період з 30.05.2025 по 07.06.2025 на 251 арк.,
- том №25 справа №306 «Іменні списки військовозобов'язаних» у період з 07.06.2025 по 16.06.2025 на 250 арк.,
- том №26 справа №306 «Іменні списки військовозобов'язаних» у період з 16.06.2025 по 28.06.2025 на 254 арк.,
- том №27 справа №306 «Іменні списки військовозобов'язаних» у період з 29.06.2025 по 12.07.2025 на 247 арк.,
- том №28 справа №306 «Іменні списки військовозобов'язаних» у період з 12.07.2025 по 28.07.2025 на 256 арк.,
- том №29 справа №306 «Іменні списки військовозобов'язаних» у період з 28.07.2025 по 11.08.2025 на 267 арк.,
- том №30 справа №306 «Іменні списки військовозобов'язаних» у період з 12.08.2025 по 20.08.2025 на 252 арк.,
- том №31 справа №306 «Іменні списки військовозобов'язаних» у період з 21.08.2025 по 02.09.2025 на 254 арк.,
- том №32 справа №306 «Іменні списки військовозобов'язаних» у період з 02.09.2025 по 16.09.2025 на 253 арк.,
- том №33 справа №306 «Іменні списки військовозобов'язаних» у період з 17.09.2025 по 29.09.2025 на 259 арк.,
- том №34 справа №306 «Іменні списки військовозобов'язаних» у період з 29.09.2025 по 08.10.2025 на 275 арк.,
- том №35 справа №306 «Іменні списки військовозобов'язаних» у період з 09.10.2025 по 19.10.2025 на 261 арк.,
- том №36 справа №306 «Іменні списки військовозобов'язаних» у період з 19.10.2025 по 01.11.2025 на 250 арк.,
- том №37 справа №306 «Іменні списки військовозобов'язаних» у період з 01.11.2025 по 13.11.2025 на 250 арк.,
- том №38 справа №306 «Іменні списки військовозобов'язаних» у період з 14.11.2025 по 01.12.2025 на 260 арк.,
- том №39 справа №306 «Іменні списки військовозобов'язаних» у період з 02.12.2025 по 17.12.2025 на 241 арк.,
- том №40 справа №306 «Іменні списки військовозобов'язаних» у період з 17.12.2025 по 31.12.2025 на 174 арк.,
- том № 41 справа за січень 2026 року «Іменні списки військовозобов'язаних на 528 арк.,
- том №42 справа за лютий 2026 року «Іменні списки військовозобов'язаних на 418 арк.,
- том №43 справа за березень 2026 року «Іменні списки військовозобов'язаних на 399 арк.,
- том №44 справа за квітень 2026 року «Іменні списки військовозобов'язаних на 326 арк.
2. Списки з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів в Україні "Оберіг" військовозобов'язаних, які призвані на військову службу під час мобілізації протягом 2025-2026 на 291 арк., для службового користування.
3. Списки з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів в Україні "Оберіг", військовозобов'язаних, які завершили проходження ВЛК протягом 2025-2026 на 606 арк., для службового користування.
4. У копіях 2 (два) журнали контролю та доставок представниками поліції або представниками ІНФОРМАЦІЯ_5 , а саме: - у період з 01.07.2025 по 27.04.2026 на 78 арк., - розпочатого з 28.04.2026 на 5 арк.
5. Копія книги запису відвідувачів ІНФОРМАЦІЯ_5 розпочатого з 10.11.2025 на 4 арк.
6. Витяги з наказів начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 восьми співробітників ІНФОРМАЦІЯ_8 , що мають доступ до АІТС "Оберіг" на 8 арк.
7. Копії витягів функціональних обов'язків співробітників ІНФОРМАЦІЯ_8 , що мають доступ до АІТС "Оберіг" на 18 арк., для службового користування.
8. У копіях книги протоколів засідання позаштатної постійно-діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 у 6 томах, а саме:
- том №1 у період з 11.04.2025 по 11.06.2025 на 258 арк.,
- том №2 у період з 31.10.2025 на 142 арк.,
- том №3 у період з 28.02.2025 по 11.04.2025 на 258 арк.,
- том №4 у період з 11.06.2025 по 09.08.2025 на 260 арк.,
- том №5 у період з 27.12.2024 по 07.02.2025 на 237 арк.,
- том №6 у період з 09.08.2025 по 25.10.2025 на 276 арк..
Виконання та контроль за виконанням ухвали суду покласти на старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого управління Головного управління Національної поліції у Вінницькій області майора поліції ОСОБА_3 .
Зобов'язати слідчого повідомити заінтересованих осіб про накладання арешту на вищевказане майно.
Арешт майна може бути скасований - підозрюваним, обвинуваченим, їх захисником, законним представником, іншим власником або володільцем майна, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, за їх клопотанням до суду про скасування арешту майна повністю або частково.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення, однак її оскарження не зупиняє її виконання.
Слідчий суддя