25 травня 2026 року Справа № 280/4762/26 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Сацький Р.В., перевіривши матеріали адміністративної справи
за позовом - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до - Державного реєстратора Виконавчого комітету Воскресенської сільської ради Пологівського району Запорізької області Антонової Ріти Ігорівни
про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,-
18.05.2026 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) до Державного реєстратора Виконавчого комітету Воскресенської сільської ради Пологівського району Запорізької області Антонової Ріти Ігорівни (далі по тексту - відповідач), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення № 8414180 про залишення заяви без розгляду державного реєстратора Антонової Р. І., яке на додаток до всього було виконано не у встановлений строк, і було надіслано, тільки після того, як позивач звернувся через Дію з питанням про причини затримки;
- визнати протиправною бездіяльність державного реєстратора Антонової Р.І щодо фальсифікації поданих на розгляд у ЗМБТІ документів;
- зобов'язати місцеві органи міста Запоріжжя повторно розглянути заяву від 09.03.2026 з урахуванням висновків суду;
- зобов'язати здійснити державну реєстрацію право на власність у цифровому варіанті (ввести запис до ДРРП);
- стягнути судові витрати з відповідача.
Відповідно до частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України(далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Адміністративний позов подано без додержання вимог, встановлених ст.ст. 160, 161 КАС України, з огляду на таке.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що право власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_2 , належить на праві спільної сумісної власності ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Однак позов подано одноособово ОСОБА_1 .
У зв'язку з цим позивачу необхідно уточнити суб'єктний склад учасників справи або привести позовні вимоги у відповідність до кола осіб, чиїх прав та інтересів стосується предмет спору.
Згідно частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI платниками судового збору є: громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
В силу приписів частини 1 статті 2 Закону України «Про судовий збір» платниками судового збору є: громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Положеннями частини 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно пунктом 3 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» ставки судового збору встановлюються, зокрема, у таких розмірах: за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2026 рік" встановлено на 2026 рік розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб в місячному розмірі з 01.01.2026 - 3 328,00 грн.
Водночас, згідно ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Тобто, ставка судового збору за подання фізичною особою адміністративного позову з однією вимогою немайнового характеру в електронному вигляді становить 1 064,96 грн.(3 328,00*0,4*0,8).
Відповідно до абзацу другого частини 7 статті 6 Закону України "Про судовий збір" у разі коли позов немайнового характеру подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір сплачується кожним позивачем окремим платіжним документом у розмірах, установлених статтею 4 цього Закону за подання позову немайнового характеру.
Відтак, при поданні однієї позовної заяви кількома позивача судовий збір сплачується кожним позивачем у повному розмірі.
Згідно з пунктом 2 частини 5 статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Позивачем всупереч вимог пункту 2 частини 5 ст.160 КАС України у позові не зазначено: поштовий індекс відповідача; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України відповідача; номерів засобів зв'язку відповідача; адреси електронної пошти відповідача.
Відповідно до частини 1 статті 161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Згідно з частини 2 статті 161 КАС України у разі подання позовної заяви та доданих до неї документів в електронній формі через електронний кабінет до позовної заяви додаються докази надсилання її копії та копій доданих документів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Як зазначено у частині 9 статті 44 КАС України, у разі подання до суду в електронній формі заяви по суті справи, зустрічного позову, заяви про збільшення або зменшення позовних вимог, заяви про зміну предмета або підстав позову, заяви про залучення третьої особи, апеляційної скарги, касаційної скарги та документів, що до них додаються, учасник справи зобов'язаний надати до суду доказ надсилання цих матеріалів іншим учасникам справи.
Дана позовна заява надіслана до суду в електронній формі через електронний кабінет.
Позивачем, в порушення частини 2 статті 161 КАС України не додано до позову доказів надіслання копії позовної заяви та копій доданих до неї документів відповідачу.
Також суд зазначає, що вимога в прохальній частині позовної заяви «зобов'язати місцеві органи міста Запоріжжя повторно розглянути заяву» не відповідає нормам Кодексу адміністративного судочинства України та принципу правової визначеності. Поняття “місцеві органи» є абстрактним, не визначеним чинним законодавством як конкретний суб'єкт владних повноважень і унеможливлює встановлення належного відповідача, на якого мають бути покладені відповідні обов'язки.
Крім того, позовна заява не містить письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Разом з тим, позивач зазначив, що державний реєстратор припустився помилки в запиті про підтвердження реєстраційного запису, а саме: у книзі № 190р замість реєстраційного № 135251 неправильно вказав № 35251.
При цьому на підтвердження доводів щодо фальсифікації зазначених записів позивач не надав жодних належних та допустимих доказів. Із технічного паспорта від 13.04.1998 вбачається, що реєстраційний номер зазначений як 190/35251.
Отже, позивачу для усунення зазначених недоліків необхідно подати уточнену позовну заяву з їх урахуванням, а також конкретизувати прохальну частину позову та надати копії уточненої позовної заяви відповідно до кількості учасників у справі.
Відповідно до частин 1, 2 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
На підставі наведеного, керуючись статтями 160, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до - Державного реєстратора Виконавчого комітету Воскресенської сільської ради Пологівського району Запорізької області Антонової Ріти Ігорівни про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Позивачеві усунути недоліки протягом 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позову без руху, які визначені в мотивувальній частині цієї ухвали.
Роз'яснити позивачеві про наслідки невиконання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені частиною четвертою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, за якою позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Р.В.Сацький