Україна
Донецький окружний адміністративний суд
22 травня 2026 року Справа№200/8720/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув у спрощеному позовному (письмовому) провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить:
визнати протиправними дії щодо перерахунку пенсії без урахування довідки про заробітну плат в зоні відчуження, виданої Відокремленим підрозділом "Шахта "Південна" державного підприємства "Дзержинськвугілля" від 27.12.2011;
зобов'язати провести перерахунок та виплату пенсії з 01.08.2025 на підставі довідки, виданої Відокремленим підрозділом "Шахта "Південна" державного підприємства "Дзержинськвугілля" від 27.12.2011 про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження ЧАЕС, та визначити середньомісячний заробіток у розмірі 129 640, 08 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначила, що перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію відповідно до Закону України від 28.02.91 № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно з позовом під час призначення розмір пенсії позивача обчислювався із заробітку померлого годувальника на підставі довідки про заробітну плату за період роботи в зоні відчуження, втім, у червні 2025 року розмір пенсії було перераховано, під час перерахунку не враховано відомості довідки про заробітна плату за період роботи в зоні відчуження, заробіток для обчислення пенсії визначено із застосуванням показника 5 п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на січень відповідного року відповідно до пункту 9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
За змістом позову дії відповідача з перерахунку призначеної позивачу пенсії є протиправними. Позивач зазначає, що відповідно до положень ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», п. 9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розмір пенсії має визначатися із врахуванням заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством. Відповідна довідка про заробітну плату за період роботи позивача в зоні відчуження враховувалася відповідачем під час обчислення пенсії позивача. Позивач зазначає, що перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі, самі по собі, не можуть бути підставою для відмови у призначенні пенсії. Згідно з позовом наявність в органів пенсійного фонду права перевіряти обґрунтованість видачі документів для призначення пенсії не може нівелювати обов'язок пенсійного органу щодо установлення права особи на одержання пенсії на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів, як це визначено п. 4.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 за N 22 1. Наявність сумнівів щодо некоректних записів у документах з боку відповідача може бути лише підставою для перевірки, та не може позбавляти права на належне пенсійне забезпечення
Посилаючись на протиправність проведеного перерахунку та наявність в матеріалах пенсійної справи документів для визначення розміру пенсії позивача відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», позивач наполягала на задоволенні заявлених вимог.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував, підстави незгоди із позовом навів у наданому до суду відзиві. Відповідач зазначив, що з 01.07.2025 електронну пенсійну справу позивача приведено у відповідність до вимог чинного законодавства, розмір пенсії обчислено виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня відповідного року, з урахуванням усіх належних надбавок і підвищень.
Посилаючись на п. 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій (затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 № 22-1) відповідач зазначив, що довідка про заробітну плату видається підприємством, установою або організацією на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану заробітну плату. Підставою для проведення розрахунку заробітної плати за період роботи в зоні відчуження є первинні документи, що підтверджують період роботи, тривалість робочого дня та місце її виконання. Втім, як зазначив відповідач, в матеріалах пенсійної справи немає первинних документів, які б надавали можливість перевірки довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження, з якої обчислено пенсію позивача. За змістом відзиву за відсутності первинних документів, які видаються підприємствами на підставі бухгалтерських даних, відповідачем правомірно проведено перерахунок пенсії позивача виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, як це передбачено статтями 54 і 57 Закону № 796-XII.
Згідно з відзивом відповідно до роз'яснень Держкомпраці УРСР і Укрпрофради від 08.01.1987 №05/2-25-2, №03-51-8 довідки про заробітну плату, в яких тарифну ставку (посадовий оклад) збільшено на 100%, а потім застосовано кратну оплату праці у правомірно не приймаються органами пенсійного фонду. Оскільки за результатами проведеної перевірки електронних пенсійних справ одержувачів пенсій відповідно до Закону №796 встановлено, що в ЕПС ОСОБА_1 відсутні первинні документи, а довідка відокремленого підрозділу «Шахта «Південна» державного підприємства «Дзержинськвугілля» про заробітну плату №38 від 27.12.2011 року про заробітну плату за роботу в зоні відчуження з якої обчислювалась пенсія видана з порушенням, розмір пенсії обчислено виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати правомірно.
У відзиві відповідач послався на правову позицію Верховного суду, що наведена у постанові від 19.09.2018 у справі №752/16491/14-а, відповідно до якої приведення пенсії у відповідність до чинного законодавства не може кваліфікуватися як порушення прав особи, якій призначено пенсію.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 17.11.2025 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Позивач, ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, що є відповідачем у справі.
Позивач є отримувачем пенсії по втраті годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 24.01.2025.
Згідно з розпорядженням від 28.02.2025 справи розмір пенсії позивача з 24.01.2025 становив 23 610,00 грн, розмір пенсії померлого годувальника ОСОБА_2 , обчислювався на рівні 50% середньомісячного заробітку 129 640,08 грн та становив 64 820,04 грн, із застосуванням обмеження максимального розміру пенсії 23 610,00 грн. Розмір середнього заробітку для обчислення пенсії визначався із врахуванням довідки про заробітну плату померлого годувальника ОСОБА_2 за січень 1987 року.
26.06.2025 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01.07.2025, після якого розмір пенсії позивача зменшився до 10 038,75 грн (із врахуванням доплати 300,00 грн, обмеження по індексації з 01.03.2023 в сумі 365,11 грн та з 01.03.2025 - 91,20 грн), згідно з розрахунком розмір пенсії померлого годувальника ОСОБА_2 встановлено на рівні 10 195,06 грн, пенсію обчислено із середньомісячного заробітку 20 390,12 грн Згідно з розрахунком середньомісячний заробіток визначено із заробітної плати (доходу), визначеної (визначеного) з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.
В листі від 16.08.2025 № 0500-0202-8/77541 відповідач зазначив, що відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по втраті годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 -1990 роках, у розмірі відшкодування збитків. Довідки про заробітну плату в зоні відчуження видаються підприємствами та організаціями на підставі документів про період роботи, населений пункт (об'єкт), де виконувалися роботи, особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів. Посилаючись на положення постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 № 207-7, якою встановлено здійснення оплати роботи у ІІІ, ІІ, та І зонах небезпеки у 4, 3 та 2 кратному розмірі, виходячи із тарифної ставки за основним місцем роботи та виплату премії розміром до 60 %, роз'яснення Держкомпраці УРСР та Укрпрофради від 08.01.1987 № 05/2-25-2, 03-51-8, відповідно до яких в пенсійного фонду немає підстав для прийняття довідок про заробітну плату, в яких тарифна ставка (посадовий оклад) збільшено на 100%, а потім застосовано кратну оплату праці, зазначив про оформлення довідки про заробітну плату, з якої визначалася пенсія померлому годувальника із порушенням постанови № 207-7, оскільки сумарна кратність з урахуванням тарифної ставки становить 8 за роботу в 3 зоні. Крім цього відповідач зазначив, що первинні документи, на підставі яких позивачу нараховано та виплачено премію в розмірі 60 % , а саме, положення про преміювання, до довідки не надано. Відповідно до листа підстав для обчислення пенсії із врахуванням довідки ВП Шахта «Південна» ДП «Дзержинськвугілля» від 27.12.2011 немає.
02.09.2025 року Позивач звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії виходячи із довідки виданої Відокремленим підрозділом "Шахта "Південна" державного підприємства "Дзержинськвугілля" від 27.12.2011 року.
Відповідач листом від 03.10.2025 року повідомив, що під час перевірки електронних пенсійних справ виявлено, що у довідці не зазначені первинні документи, на підставі яких визначено суми заробітної плати, а також мають місце розбіжності в сумах, з огляд на що розмір пенсії перераховано із заробітної плати (доходу), визначеної (визначеного) з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, встановлення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закону №796).
Відповідно до ст.54 Закону №796 […] пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.
В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.
Статтею 57 Закону № 796 встановлено, що визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення:
менше 12 місяців, - заробітна плата (дохід) визначається шляхом поділу загальної суми заробітної плати (доходу) за календарні місяці роботи на кількість зазначених місяців;
не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - заробітна плата (дохід) визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи;
менше місяця, - заробітна плата (дохід) визначається за відповідний календарний місяць з додаванням до заробітної плати (доходу) на основній роботі.
Для обчислення пенсії по інвалідності відповідно до статті 54 цього Закону особам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначених статтею 10 цього Закону, стосовно яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, особам, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю, а також пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за осіб з їх числа за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата (дохід) визначається виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Порядок призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок №1210), що визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також визначення заробітної плати (доходу) для їх обчислення.
Згідно із пунктом 1 Порядку №1210, пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Пунктом 2 Порядку №1210 встановлено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи.
Відповідно до пункту 3 Порядку №1210, у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження:
1) з дня аварії не менш як 12 місяців підряд, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи в зазначеній зоні;
2) на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС не менш як 12 місяців у період з 26.04.1986 до 01.08.1987, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи в зоні відчуження. Якщо така особа виводилася із зони Чорнобильської АЕС за медичними показниками у зв'язку з переопроміненням, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС;
3) менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати (доходу) за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження;
4) менше календарного місяця у 1986-1990 роках (в тому числі особа, яка захворіла на променеву хворобу), за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати (доходу) за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата (дохід) за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати (доходу) проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати (доходу).
Пунктами 6 та 8 Порядку № 1210 визначено, що в усіх випадках премія, передбачена підпунктом 3 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10.06.1986 № 207-7 (не більш як 400 карбованців на місяць), що була визначена умовами оплати праці для осіб, які безпосередньо брали участь у роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи і запобіганням забрудненню навколишнього природного середовища, після проведеного розрахунку додається до суми обчисленої заробітної плати (обчисленого доходу), розмір середньомісячної заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3 тис. карбованців.
Формули, за якими визначаються пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв'язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначені в п. 9 Постанови № 1210.
Згідно зі статтею 60- 1 Закону № 796 призначення та виплата пенсій, передбачених цим Законом, і щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи провадяться територіальними органами Пенсійного фонду України.
Відповідно до ст. 60-2 Закону № 796 рішення про призначення (перерахунок) пенсії або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії, прийняте уповноваженою посадовою особою територіального органу Пенсійного фонду України, може бути оскаржено в адміністративному порядку до керівника цього органу Пенсійного фонду України, а в разі відмови у задоволенні скарги - до органу Пенсійного фонду України вищого рівня та/або в судовому порядку. Порядок оскарження рішень, передбачених частиною другою цієї статті, визначається правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, з урахуванням вимог Закону України "Про адміністративну процедуру".
Згідно з п. 5 частини 5 статті 2 Закону України «Про адміністративну процедуру» № 2073-ІХ адміністративною процедурою є визначений законом порядок розгляду та вирішення справи.
Частиною 1 ст. 5 закону № 2073 визначено такі принцип и адміністративної процедури: 1) верховенство права, у тому числі законності та юридичної визначеності; 2) рівність перед законом; 3) обґрунтованість; 4) безсторонність (неупередженість) адміністративного органу; 5) добросовісність і розсудливість; 6) пропорційність; 7) відкритість; 8) своєчасність і розумний строк; 9) ефективність; 10) презумпція правомірності дій та вимог особи; 11) офіційність; 12) гарантування права особи на участь в адміністративному провадженні; 13) гарантування ефективних засобів правового захисту.
Відповідно до ст. 8 Закону № 2073 принцип обґрунтування полягає у забезпеченні адміністративним органом належності та повноти з'ясування обставин справи, безпосередньому дослідженні доказів та інших матеріалів справи. Адміністративний орган під час здійснення адміністративного провадження враховує всі обставини, що мають значення для вирішення справи. Адміністративний орган зобов'язаний обґрунтовувати адміністративні акти, які він приймає, крім випадків, визначених законом. Адміністративний акт, який може негативно вплинути на право, свободу чи законний інтерес особи, повинен містити мотивувальну частину, що відповідає вимогам цього Закону.
Зміст принципу відкритості наведено в ст. 12 Закону № 2073, відповідно до якої адміністративний орган зобов'язаний у порядку, встановленому законом, забезпечувати реалізацію права особи на доступ до інформації, що пов'язана з прийняттям та виконанням адміністративного акта стосовно неї. Учасник адміністративного провадження має право знати про початок адміністративного провадження та про своє право на участь у такому провадженні, а також право на ознайомлення з матеріалами відповідної справи. Забороняється розголошення наявних у справі відомостей, що відповідно до закону становлять інформацію з обмеженим доступом.
Згідно зі статтею 16 Закону № 2073 принцип офіційності полягає в обов'язку адміністративного органу встановлювати обставини, що мають значення для вирішення справи, і за необхідності збирати для цього документи та інші докази з власної ініціативи, у тому числі без залучення особи витребовувати документи та відомості, отримувати погодження та висновки, необхідні для вирішення справи. Адміністративний орган не може зобов'язувати особу самостійно отримувати документи та інші докази, необхідні для здійснення адміністративного провадження, якщо такий обов'язок не визначено законом. Адміністративний орган не може вимагати від особи надання документів та відомостей, що перебувають у володінні адміністративного органу або іншого органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи або організації, що належить до сфери управління такого органу.
Зміст принципу гарантування права особи на участь в адміністративному провадженні розкрито у ст. 17 Закону № 2073, згідно з якою особа має право бути заслуханою адміністративним органом, надавши пояснення та/або заперечення у визначеній законом формі до прийняття адміністративного акта, який може негативно вплинути на право, свободу чи законний інтерес особи. Адміністративний орган зобов'язаний здійснювати інформування та консультування учасників адміністративного провадження з питань, що стосуються адміністративного провадження, а також щодо змісту їхніх прав та обов'язків. Особа має право у передбаченому законом порядку витребовувати та/або надавати документи, а також інші докази, що стосуються обставин адміністративної справи.
Умови правомірності адміністративного акту визначені статтею 87 Закону № 2073 , згідно з якою адміністративний акт є правомірним, якщо він прийнятий компетентним адміністративним органом відповідно до закону, що діяв на момент прийняття акта. Протиправним є адміністративний акт, що не відповідає вимогам, визначеним частиною першою цієї статті, зокрема: 1) прийнятий адміністративним органом, що: а) не мав на це повноважень; б) використав дискреційні повноваження незаконно; 2) суперечить положенням закону щодо форми та змісту адміністративного акта; 3) порушує норми матеріального права; 4) не відповідає принципам адміністративної процедури.
При цьому, частиною 3 цієї статті визначено, що порушення адміністративним органом передбаченої законом адміністративної процедури, якщо воно не вплинуло і не могло вплинути на правомірність вирішення справи по суті, не спричиняє протиправності адміністративного акта.
ВИСНОВКИ ЩОДО ПРАВОЗАСТОСУВАННЯ, ОЦІНКА ДОВОДІВ СТОРІН
Предметом спору, що виник між сторонами, є правомірність здійснення відповідачем з 01.08.2025 перерахунку призначеної позивачу відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії по втраті годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи без врахування наявної в матеріалах пенсійної справи довідки ВП Шахта «Південна» ДП «Дзержинськвугілля» про заробітну плату за період роботи в зоні відчуження від 27.12.2011.
Положеннями ст. 54, 57 Закону № 796 та Порядку № 1210 встановлено, що розмір пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків або, за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата (дохід) визначається виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
В матеріалах справи відсутні документи, які б свідчили про вираження позивачем волевиявлення на визначення розміру пенсії із заробітку плата (дохід) встановленого з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Згідно з довідкою ВП Шахта «Південна» ДП «Дзержинськвугілля» від 27.12.2011, копія якої наявна в матеріалах справи ОСОБА_2 , забійник, посадовий оклад 115,51 грн виплачено за роботу в населених пунктах ІІІ зони відчуження у січні 1987 року заробітну плату в розмірі 7 942,16 крб, у т. ч. 3 226,08 крб - заробіток за 156 годин за ставкою 5,17 крб та кратністю 4, доплата за роботу у вихідні дні 1240,80 крб (30 годин), премія 60% від 4466,88 крб, збережений середній заробіток 795,15 крб.
Суд зазначає, що у довідці про заробітну плату зазначено про відомості про заробіток в період відчуження, документів, які б свідчили про невідповідність змісту довідок первинним документам, доказів вчинення дій щодо проведення перевірки обґрунтованості видачі цих довідок пенсійним органом не надано.
Виходячи зі змісту положень Порядку 22-1 та Закону № 1058 до заяви про призначення (перерахунок) пенсії особа має надати довідку про заробітну плату (дохід) особи, що видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01.07.2000 є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.
За змістом положень ст. 44 Закону № 1058 відповідач наділений повноваженнями щодо перевірки наданих позивачем документів. Ці повноваження можуть бути реалізовані шляхом направлення відповідних запитів, витребування первинних документів щодо підтвердження виплаченої заробітної плати, проведення фактичних перевірок тощо.
Суд зазначає, що проведення перевірки наданих особою документів є правом органів пенсійного фонду, втім реалізацію особою права на проведення перерахунку пенсії не може бути поставлено в залежність від реалізації таких повноважень органом пенсійного фонду. В матеріалах справи відсутні документи, які б свідчили про недостовірність відомостей, що зазначені в цій довідці. Суд зазначає, що нездійснення відповідачем перевірки обґрунтованості видачі документів підприємствами, установами та організаціями не може бути підставою для неврахування зазначених документів при перерахунку пенсії. Виключно встановлення факту подання недостовірних відомостей, а не виникнення сумнівів або необхідність проведення перевірки, є підставою для неврахування поданих особою документів.
Суд не приймає доводи відповідача про допущення порушень під час оформлення довідки Відокремленого підрозділу "Шахта "Південна" державного підприємства "Дзержинськвугілля" від 27.12.2011 про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження ЧАЕС, оскільки всупереч ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідачем не надано будь-яких доказів на підтвердження цих тверджень.
Крім цього, адміністративне провадження щодо здійснення перерахунку пенсії позивача мало здійснюватися з урахуванням встановленої національним законодавством процедури, що запроваджено Законом України «Про адміністративну процедуру», про застосування особливостей цього закону, зокрема, йдеться в ст. 60-2 Закону № 796.
Як встановлено з матеріалів справи під час адміністративного провадження з перегляду розміру призначеної позивачу пенсії відповідач не забезпечив належність та повноту з'ясування обставин справи; не забезпечив можливості реалізації позивачем права знати про початок адміністративного провадження, права на участь у такому провадженні, права на ознайомлення з матеріалами відповідної справи; права бути заслуханим адміністративним органом, надавши пояснення та/або заперечення у визначеній законом формі до прийняття адміністративного акта, який може негативно вплинути на право, свободу чи законний інтерес особи та права у передбаченому законом порядку витребовувати та/або надавати документи, а також інші докази, що стосуються обставин адміністративної справи; не реалізував права встановлювати обставини, що мають значення для вирішення справи, і за необхідності збирати для цього документи та інші докази з власної ініціативи, у тому числі без залучення особи витребовувати документи та відомості, отримувати погодження та висновки, необхідні для вирішення справи.
Зазначене свідчить про проведення перерахунку пенсії позивача із порушенням принципів обґрунтованості, офіційності, гарантування особі права на участь в адміністративній процедурі та відкритості.
Відповідно до п. 4 частини 2 ст. 87 Закону № 2073 адміністративний акт, що не відповідає принципам адміністративної процедури є протиправним
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про протиправність проведеного відповідачем перерахунку пенсії позивача з 01.08.2025 та обґрунтованість заявлених вимог в цій частині.
Щодо вимог позивача про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії з 01.08.2025 на підставі довідки, виданої Відокремленим підрозділом "Шахта "Південна" державного підприємства "Дзержинськвугілля" від 27.12.2011 про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження ЧАЕС, та визначити середньомісячний заробіток у розмірі 129 640, 08 грн, то враховуючи висновки суду про протиправність проведеного перерахунку пенсії позивача з 01.08.2025 зазначені вимоги підлягають задоволенню в частині зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії з 01.08.2025 на підставі довідки, виданої Відокремленим підрозділом "Шахта "Південна" державного підприємства "Дзержинськвугілля" від 27.12.2011 про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження ЧАЕС.
Визначення середньомісячного заробітку входить до дискреційних повноважень відповідача, середньомісячний заробіток визначається власне органами пенсійного фонду на підставі документів пенсійної справи, у випадку, що розглядається в цій справі, суд вважає достатнім зазначення в рішення про зобов'язання провести такий перерахунок пенсії позивача із врахуванням довідки Відокремленого підрозділу "Шахта "Південна" державного підприємства "Дзержинськвугілля" від 27.12.2011 про одержану ОСОБА_2 заробітну плату за роботу в зоні відчуження ЧАЕС.
З урахуванням викладеного вище, позов підлягає задоволенню частково.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Частиною 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Відповідно до квитанції № 8546-6430-2709-9518 від 31.10.2025 позивачем сплачено судовий збір в сумі 968,96 грн. Враховуючи виникнення спору внаслідок неправильних дій відповідача суд вважає за можливе покласти судові витрати на відповідача повністю.
Беручи до уваги викладене вище та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо перерахунку з 01.08.2025, призначеної ОСОБА_1 пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій провести перерахунок та виплату пенсії з 01.08.2025 на підставі довідки, виданої Відокремленим підрозділом "Шахта "Південна" державного підприємства "Дзержинськвугілля" від 27.12.2011 про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження ЧАЕС.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відомості про сторін:
ОСОБА_1 (позивач) - адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (відповідач) - юридична адреса: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010.
Суддя А.С. Михайлик