Постанова від 22.05.2026 по справі 587/1904/26

Справа № 587/1904/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2026 року суддя Сумського районного суду Сумської області Степаненко О.А., розглянувши матеріали які надійшли від ВП № 4 (м. Суми) Сумського РУП ГУ НП України в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , посвідчення водія НОМЕР_1 , НОМЕР_2 ,

за ч. 4 ст. 164 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, 09.08.2026 року об 11 годині 20 хвилин ОСОБА_1 на автодорозі Н-07 Київ-Суми-Юнаківка, поблизу с. Сад, на автомобілі Renault Duster, д.н.з. НОМЕР_3 з причепом ПГМФ н.з. НОМЕР_4 , перевозив дизельне пальне згідно нн №567534 об'ємом 400л та бензин А-95, згідно нн №339379 об'ємом 200л без акцизних накладних, зареєстрованих у Єдиному реєстрі акцизних накладних.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнав і пояснив, що він не здійснював господарську діяльність, а лише на прохання друга допоміг перевезти дизельне паливо та бензин з АЗС до полів для дозаправки техніки.

Заслухавши пояснення особи, що притягується до адміністративної відповідальності та дослідивши матеріали, додані до протоколу, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, повне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.

Згідно положень ст. 280 КУпАП, суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Диспозиція ч. 4 ст. 164 КУпАП передбачає відповідальність за переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, не зазначеними у митних деклараціях при переміщенні пального або спирту етилового митною територією України прохідним транзитом або внутрішнім транзитом, визначеним підпунктом "а" пункту 2 частини другої статті 91 Митного кодексу України, або в акцизних накладних, зареєстрованих у Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених на операції, при здійсненні яких переміщується пальне або спирт етиловий у таких транспортних засобах, або в заявках на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними.

Згідно пп.212.3.4 п.212.3 ст. 212 Податкового кодексу України особи, які здійснюватимуть реалізацію пального або спирту етилового, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, постійних представництв, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального або спирту етилового.

Відповідно до п.231.4. ст. 231 Податкового кодексу України право на складання акцизних накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники акцизного податку в порядку, передбаченому ст. 212 цього Кодексу.

Пунктом 231.1 ст. 231 Податкового кодексу України особа, яка реалізує пальне або спирт етиловий, зобов'язана скласти акцизну накладну в одному примірнику у разі реалізації пального або спирту етилового.

Відповідно до п.230.1 ст. 230 Податкового кодексу України забороняється переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не зазначені в акцизних накладних, зареєстрованих у Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених на операції, при здійсненні яких переміщується пальне або спирт етиловий у таких транспортних засобах, а також не зазначені у заявках на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними, які надіслані центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Відповідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Поняття адміністративного правопорушення розкривається шляхом визначення його основних характеристик (склад правопорушення): об'єкт правопорушення, об'єктивна сторона, суб'єкт правопорушення, суб'єктивна сторона.

Об'єктивна сторона даного правопорушення полягає у провадженні господарської діяльності по переміщенню пального транспортними засобами, що не зазначені в акцизних накладних, зареєстрованих у Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених на операції, при здійсненні яких переміщується пальне у таких транспортних засобах.

Суб'єктом правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 164 КУпАП, є суб'єкт господарювання. А отже, підлягає державній реєстрації як юридична особа чи фізична особа-підприємець у порядку, визначеному законом.

Разом з тим, у протоколі про адміністративне правопорушення та доданих до нього матеріалах, відсутні будь-які докази, що ОСОБА_1 є суб'єктом господарювання та при здійсненні господарської діяльності допустив переміщення пального транспортним засобом без акцизних накладних, зареєстрованих у Єдиному реєстрі акцизних накладних, тобто є суб'єктом правопорушення, передбаченого ч.4 ст.164 КУпАП.

Натомість, з пояснень наданих ОСОБА_1 під час складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці зупинки транспортного засобу, що зафіксовано на відеозаписі з нагрудної камери поліцейського, який є об'єктивним доказом у справі, письмових пояснень та пояснень наданих ОСОБА_1 у судовому засіданні вбачається, що останній господарської діяльності з перевезення пального та його реалізації не здійснював, а на прохання товариша допоміг у транспортуванні палива до поля для подальшої дозаправки техніки.

Відповідно до ч.3 ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Таким чином, безпосередньо дослідивши в судовому засіданні та оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд не вбачає достатніх доказів вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення за обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД №776896 від 09.05.2026 року, а тому відсутні підстави для притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.4 ст. 164 КУпАП.

Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

За таких обставин суд вважає, що провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.4 ст. 164 КУпАП слід закрити за відсутністю в діях останнього складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст. ст. 164 ч.4, п.1 ч. 1 ст. 247, 284 КУпАП, суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.4 ст.164 КУпАП - закрити на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Сумський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя О.А. Степаненко