ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
25.05.2026 Справа № 910/15321/25
За позовом Приватного акціонерного товариства «Акціонерна компанія «Київводоканал» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергетична компанія «Кроско» про стягнення 108 378, 89 грн
Суддя Я.А.Карабань
Без виклику представників сторін (судове засідання не проводилось).
Приватне акціонерне товариство «Акціонерна компанія «Київводоканал» (надалі - позивач) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергетична компанія «Кроско» (надалі - відповідач) про стягнення суми грошових коштів у розмірі 108 378, 89 грн, з яких: 106 283, 29 грн основний борг, 897, 90 грн інфляційні втрати та 1 197, 70 грн 3% річних.
Позовні вимоги, з посиланням на ст. 13 Закону України «Про водовідведення та очищення стічних вод», ст. 5 Закону України «Про охорону навколишнього природнього середовища», ст. 525, 526, 527, 625, 629 Цивільного кодексу України, обґрунтовані порушенням відповідачем умов договору №28919/5-09 з власником (користувачем) будівлі (приміщень у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення від 14.11.2024, а також Правил приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва, затверджених розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № 1879 від 12.10.2011, що виявилось у скиді стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин у період з 07.06.2025 по 31.10.2025 за адресою: місто Київ, вулиця Дениса Монастирського (Сурикова), будинок 3, корпус 37, група н/п №8 1-го поверху корпусу №3 (в літ.М), №9 1-го та 2-го поверхів (в літ.М) №2 цокольного поверху корпусу №37 (в літ.М) (адміністративна будівля), без наявності умов на скид.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 18.12.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в справі № 910/15321/25. Справу визнано малозначною та її розгляд постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання).
Відповідач у строк, встановлений ч. 1 ст. 251 Господарського процесуального кодексу України, не подав до суду відзиву на позов, тобто не скористався наданими йому процесуальними правами, передбаченим ст. 178 Господарського процесуального кодексу України.
Про розгляд даної справи відповідач був повідомлений ухвалою суду від 18.12.2025, яка відповідно до повідомлення про доставку електронного листа була отримана відповідачем 18.12.2025 о 16:45 год.
Частиною 11 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України визначено, що якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України, днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.
Згідно з абз. 2 ч. 6 цієї статті, якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що відповідач був належним чином повідомлений про розгляд справи.
За відсутності відзиву від відповідача суд вирішує справу за наявними матеріалами на підставі ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України.
Беручи до уваги наведене вище та відсутність будь-яких клопотань сторін, у яких останні заперечували проти розгляду даної справи по суті, а також зважаючи на наявність в матеріалах справи всіх документів та доказів, необхідних для повного, всебічного та об'єктивного її розгляду і вирішення цього спору, суд дійшов висновку про можливість вирішення по суті наведеної справи, призначеної до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення/виклику представників сторін (без проведення судового засідання) за наявними в ній матеріалами.
Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення (повне або скорочене) без його проголошення.
При розгляді справи судом враховано частину 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка визначає право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
14.11.2024 між позивачем (надалі - виконавець) та відповідачем (надалі - споживач) було укладено договір з власником (користувачем) будівлі (приміщення будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення № 28919/5-09 (надалі - договір), відповідно до п. 1 якого, виконавець зобов'язується надавати споживачу послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (надалі - послуги) відповідної якості, а споживач зобов'язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надані послуги за тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки і на умовах, визначених цим договором.
Згідно з п. 9 договору, обсяг спожитих у будівлі (приміщенні у будівлі) послуг визначається за показанням засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку. Обсяг наданих споживачеві послуг з централізованого водовідведення визначається на рівні обсягів спожитих ним послуг з централізованого водопостачання та постачання гарячої води. Для споживача власника (користувача) будівлі визначення додаткового обсягу стічних вод, що утворюються внаслідок випадання атмосферних опадів (дощу і танення снігу та льоду) і сніготанення та неорганізовано потрапляють до систем централізованого водовідведення виконавця, здійснюється відповідно до Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення. затвердженого наказом Мінрегіону від І грудня 2017 р. № 316.
Відповідно до п. 20 договору, вартість послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення визначається за обсягом спожитих послуг та встановленими відповідно до законодавства тарифами. Станом на дату укладення цього договору тариф на послугу з централізованого водопостачання становить 25, 704 грн за куб. м, тариф на послугу з централізованого водовідведення становить 21, 168 грн за куб. м. У разі прийняття уповноваженим органом рішення про зміну цін/тарифів на послугу з централізованого водопостачання та/або на послугу з централізованого водовідведення виконавець у строк, що не перевищує 15 днів з дати введення її у дію, повідомляє про це споживачу шляхом публікації такої інформації на офіційному веб-сайті виконавця https://vodokanal.kiev.ua, у рахунках на оплату послуг, тощо з посиланням на рішення відповідного договору. У разі зміни зазначених тарифів протягом строку дії цього договору новий розмір тарифів застосовується з моменту його введення в дію без внесення сторонами додаткових змін до цього договору. Виконавець зобов'язаний забезпечити їх оприлюднення на офіційному веб-сайті.
Пунктом 21 договору визначено, що розрахунковим періодом для оплати обсягу спожитих послуг є календарний місяць. Плата за абонентське обслуговування нараховується споживачу, який є власником (користувачем) приміщення в будівлі, щомісяця. Початок і закінчення розрахункового періоду для розрахунку розміру плати за абонентське обслуговування завжди збігаються з початком і закінченням календарного місяця відповідно.
Згідно з п. 22 договору, виконавець формує та надає споживачу рахунок на оплату спожитих послуг не пізніше ніж за десять днів до граничного строку внесення плати за спожиту послугу.
Споживач здійснює оплату за цим договором щомісяця не пізніше останнього числа місяця, що є розрахунковим періодом (п.23 договору).
Відповідно до п. 32 договору, у разі несвоєчасного здійснення платежів споживач зобов'язаний сплатити пеню в розмірі не більше 0,01 відсотка суми боргу за кожний день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу.
Пунктом 33 договору визначено, що в разі ненадання послуг, надання їх не в повному обсязі або неналежної якості виконавець зобов'язаний самостійно протягом місяця, що настає за розрахунковим періодом, здійснити перерахунок вартості послуг за весь період їх ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості відповідно до порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України, а також сплатити споживачу неустойку (штраф) у розмірі 0,01 відсотка вартості середньодобового споживання послуги, визначеної за попередні 12 місяців (якщо попередніх місяців нараховується менш як 12 - за фактичний час споживання послуги, але не менше 15 днів), за кожен день ненадання послуг, надання їх не в повному обсязі або неналежної якості (крім нормативних строків проведення аварійно-відновних робіт або періоду, протягом якого відбувалися ліквідація або усунення виявлених неполадок, пов'язаних з отриманням послуг, що виникли з вини споживача).
Згідно з п. 38 договору, до споживачів, які використовують питну воду для виробництва продукції, для виробничих потреб та скидають до систем централізованого відовідведення стічні води технологічного походження, застосовуються норми, встановленні Законом України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженими наказом Мінжитлокомунгоспу від 27 червня 2008 року № 190, Правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, що затверджені наказом Мінрегіону від 1 грудня 2017 року № 316, та місцевими правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту.
Відповідно до п. 40 договору, він набирає чинності з моменту його підписання і діє протягом одного року з дати набрання чинності. Якщо за один місяць до закінчення строку дії цього договору жодна із сторін не повідомить письмово іншій стороні про відмову від договору, цей договір вважається продовженим на черговий однорічний строк (п.41 договору).
Додатком № 2 до договору № 28919/5-09 від 14.11.2024 сторони погодили характеристику об'єкту та вузлів обліку, відповідно до якого адреса об'єкту споживання: м. Київ, вул. Дениса Монастирського (Сурикова Василя), буд. 3.
Матеріали справи не містять жодних доказів направлення будь-якою із сторін письмового повідомлення про розірвання договору у порядку та строки, визначені п. 41 договору.
Отже, з урахуванням погоджених сторонами умов договору, а саме відсутності повідомлення про його розірвання за один місяць до закінчення строку дії, договір вважається продовженим на той самий строк і на тих самих умовах, а відтак є чинним та таким, що діє між сторонами на момент виникнення спірних правовідносин.
Як зазначає позивач, у порушення Правил приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва, затверджених розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № 1879 від 12.10.2011, у період з 07.06.2025 по 31.10.2025 відповідач здійснював скид стічних вод без дотримання умов на скид стічних вод, що є порушенням пункту 8.1. вказаних Правил, у зв'язку з чим позивачем здійснено нарахування відповідачу плати за скид стічних вод з об'єкта, розташованого за адресою: місто Київ, вулиця Дениса Монастирського (Сурикова), будинок 3, корпус 37, група н/п № 8 1-го поверху корпусу №3 (в літ.М), № 9 1-го та 2-го поверхів (в літ.М) №2 цокольного поверху корпусу №37 (в літ.М) (адміністративна будівля) в розмірі 106 283, 29 грн.
З метою контролю якості стічних вод, які надходять від абонента у каналізаційні мережі м. Києва, 02.04.2025 та 10.07.2025 представниками Департаменту екологічного нагляду позивача (надалі - ДЕН), у присутності представника відповідача, були здійснені відбори проб стічних вод, які скидаються з об'єкта, розташованого за адресою: місто Київ, вулиця Дениса Монастирського (Сурикова), будинок 3, корпус 37, група н/п № 8 1-го поверху корпусу №3 (в літ.М), № 9 1-го та 2-го поверхів (в літ.М) №2 цокольного поверху корпусу №37 (в літ.М) (адміністративна будівля), з контрольних колодязів 1/11 та 2/12 відповідача для вимірювання показників їх складу та властивостей, що підтверджується журналами-актами відбору проб стічних вод абонентів №15-08-18 від 02.04.2025 та 10.07.2025 (а.с.19-22).
За результатами лабораторних досліджень проб стічних вод, відібраних 02.04.2025 та 10.07.2025 працівниками ДЕН, були складені протоколи вимірювання показників складу та властивостей проб стічних вод, в яких зафіксовано невідповідність стічних вод, які відповідач (абонент) скидає в систему каналізації м. Києва, державним стандартам та екологічним нормативам в галузі охорони навколишнього природного середовища, закріпленим у Правилах № 1879 (а.с.13 на звороті -16).
На підтвердження обсягів скинутих відповідачем стічних вод без діючих Умов на скид стічних вод по об'єкту, позивачем надано розрахунки (основні нарахування, перерахунки) обсягів спожитих послуг з централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, водовідведення атмосферних опадів та додаткових послуг на об'єктах споживача (детальний) за загальний період з 01.11.2024 по 01.08.2025 (а.с.29-37).
07.04.2025 позивачем листом № 15/10389-Т від 07.04.2025 повідомлено відповідача про результати хімічних аналізів стічних вод, які ним скидалися в систему міської каналізації, що свідчать про перевищення концентрації забруднюючих речовин у контрольному колодязі КК № 1/11 об'єкта відповідача, який знаходиться за адресою: місто Київ, вулиця Дениса Монастирського (Сурикова), будинок 3, корпус 37, група н/п № 8 1-го поверху корпусу №3 (в літ.М), № 9 1-го та 2-го поверхів (в літ.М) №2 цокольного поверху корпусу №37 (в літ.М) (адміністративна будівля), що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 0601132018212 (а.с.13-14).
13.05.2025 позивачем на адресу відповідача направлено лист-попередження, у якому позивач повідомляє останнього про те, що відповідач (абонент) зобов'язаний оплатити рахунок за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин в 10-тиденний термін у розмірі 94 054, 66 грн згідно з розрахунком №15/ДК-6/177-04-2025 від 02.04.2025 та рахунком на оплату № 06005391 від 26.05.2025, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 0601145555420 та трекінгом АТ «Укрпошта» (а.с.26-28).
15.07.2025 позивачем листом №15/10642-Т від 15.07.2025 повідомлено відповідача про результати хімічних аналізів стічних вод, які ним скидалися у систему міської каналізації, що свідчать про перевищення концентрації забруднюючих речовин в контрольних колодязях КК № 1/11 та КК № 2/12 об'єкта відповідача, який знаходиться за адресою: місто Київ, вулиця Дениса Монастирського (Сурикова), будинок 3, корпус 37, група н/п № 8 1-го поверху корпусу №3 (в літ.М), № 9 1-го та 2-го поверхів (в літ.М) №2 цокольного поверху корпусу №37 (в літ.М) (адміністративна будівля), що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 0601169831908 та трекінгом АТ «Укрпошта» (а.с.15-18).
11.08.2025 позивачем на адресу відповідача направлено лист-попередження, у якому позивач повідомляє останнього про те, що відповідач (абонент) зобов'язаний оплатити рахунок за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин в 10-тиденний термін у розмірі 12 228, 63 грн згідно з розрахунком №15/ДК-6/177-07-2025 від 10.07.2025 та рахунком на оплату № 06008474 від 11.08.2025, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 0601180155256 та трекінгом АТ «Укрпошта» (а.с.23-25).
Відповіді на зазначені вище листи матеріали справи не містять.
Предметом даного позову є вимоги позивача до відповідача про стягнення 106 283, 29 грн заборгованості (94 054, 66 грн за результатами першого відбору проб + 12 228, 63 грн за результатами другого відбору проб) за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовим, 1 197, 70 грн 3% річних та 897, 90 грн інфляційних втрат.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини.
Відповідно до ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно з ст. 5 Закону України «Про охорону навколишнього природнього середовища», об'єктами правової охорони навколишнього природнього середовища, що підлягають державній охороні і регулюванню використання на території України є: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.
Відповідно до ч. 1 ст.13 Закону України «Про водовідведення та очищення стічних вод», місцеві правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту встановлюють вимоги до приймання стічних вод населеного пункту.
Порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України визначається Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190 (надалі - Правила), які є обов'язковими для всіх юридичних осіб незалежно від форм власності і підпорядкування та фізичних осіб - підприємців, що мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об'єкти, системи водопостачання та водовідведення, які безпосередньо приєднані до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення і з якими виробником укладено договір на отримання питної води, скидання стічних вод.
Пунктом 5 Розділу ІІ Правил визначено, що приймання стічних вод від споживачів до системи централізованого водовідведення здійснюється відповідно до Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 № 316, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 15.01.2018 за № 56/31508 (надалі - Правила приймання стічних вод), та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 № 316, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 15.01.2018 за № 56/31509, а також місцевих правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту, які затверджуються органом місцевого самоврядування в установленому порядку.
Правила приймання стічних вод поширюються на суб'єктів господарювання, що провадять господарську діяльність з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод) (надалі - виконавці), на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб - підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які використовують воду (у тому числі питну) для виробництва товарів та надання послуг та скидають стічні води до систем централізованого водовідведення або безпосередньо в очисні споруди системи централізованого водовідведення виконавця (далі - споживачі).
Пунктами 3 - 5 Розділу І Правил приймання стічних вод визначено, що стічна вода - вода, що утворилася в процесі господарсько-побутової і виробничої діяльності (крім шахтної, кар'єрної і дренажної води), а також відведена із забудованої території, на якій вона утворилася внаслідок атмосферних опадів.
На підставі цих Правил виконавець розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають ДК забруднюючих речовин, що можуть скидати до системи централізованого водовідведення.
Місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов'язковими для виконавців та споживачів.
Виконавці встановлюють кожному конкретному споживачу вимоги до скиду стічних вод до системи централізованого водовідведення на підставі вимог цих Правил, а також місцевих правил приймання.
З метою запобігання порушенням у роботі мереж і споруд каналізації, підвищення ефективності роботи і безпеки їх експлуатації та забезпечення охорони навколишнього природного середовища від забруднення скидами стічних вод, в межах функцій органу місцевого самоврядування, виконавчим органом Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) розпорядженням від 12.10.2011 № 1879 затверджені Правила приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва (надалі - Правила № 1879), які встановлюють, зокрема, вимоги до абонентів, які скидають стічні води до міської каналізації, регламентують взаємні права та обов'язки абонентів і водоканалу, порядок визначення величини плати за скидання стічних вод у міську каналізацію, порядок контролю за виконанням цих Правил, відповідальність та засоби впливу за їх порушення.
Відповідно до п. 1.2 Правил №1879, ці правила поширюються на організації, установи, підприємства усіх форм власності та фізичних осіб-підприємців, що скидають всі види стічних вод у міську систему каналізації (крім балансоутримувачів житлового фонду та об'єктів соціально-культурного призначення, які не скидають стічні води технологічного та/або непобутового походження, або у яких немає орендарів чи інших суб'єктів, що скидають стічні води технологічного та/або непобутового походження).
Згідно з п. 2.1 та 2.2 Правил № 1879, водоканал зобов'язаний здійснювати контроль за якістю стічних вод, що надходять від абонента в систему каналізації м. Києва, а також режимом та обсягом скидання. Водоканал має право у будь-який час за участю представника абонента відбирати проби стічних вод; проводити хімічний аналіз проб стічних вод абонентів; надавати висновки про фактичні концентрації забруднюючих речовин стічних вод та їх відповідність допустимої концентрації.
Пунктом 2.4 Правил № 1879 визначено, що абоненти зобов'язані здійснювати систематичний контроль за кількістю та якістю стічних вод, які скидаються ними до міської каналізації згідно з графіком відбору проб, погодженим з водоканалом, та не перевищувати встановлені обсяги водовідведення та допустимої концентрації забруднюючих речовин в стічних водах при їх скиданні до міської каналізації. При цьому визначення виду, кількості інгредієнтів та періодичності проведення хіманалізу стічних вод абонента є виключною компетенцією водоканалу.
Відповідно до п. 6.1.1 Правил № 1879, кожен об'єкт водоспоживання може бути приєднаний до міської каналізації лише окремими випусками з обов'язковим спорудженням на кожному випуску КК (контрольного колодязя) абонента. Відбір проб здійснюється з КК абонента.
Відбір проб для забезпечення контролю за скиданням стічних вод абонента здійснюється контролюючими службами незалежно (п. 6.2.15 Правил №1879).
Як убачається з матеріалів справи вбачається, з метою контролю якості стічних вод, що надходять від абонента у каналізаційні мережі м. Києва, 02.04.2025 та 10.07.2025 представниками Департаменту екологічного нагляду позивача (надалі - ДЕН), в присутності представника відповідача, були здійснені відбори проб стічних вод, які скидаються з об'єкта, розташованого за адресою: місто Київ, вулиця Дениса Монастирського (Сурикова), будинок 3, корпус 37, група н/п № 8 1-го поверху корпусу №3 (в літ.М), № 9 1-го та 2-го поверхів (в літ.М) №2 цокольного поверху корпусу №37 (в літ.М) (адміністративна будівля), з контрольних колодязів 1/11 та 2/12 відповідача для вимірювання показників їх складу та властивостей.
Згідно з п. 6.2.16 Правил №1879, відібрані проби реєструються у журналі-акті відбору проб стічних вод абонентів.
У матеріалах справи містяться витяги з журналів-актів відбору проб стічних вод від 02.04.2025 та 10.07.2025, надані позивачем, у яких зазначені всі необхідні відомості, зокрема, про назву абонента, його адресу, загальну кількість випусків, місце відбору проби, особу в присутності кого відібрано пробу, підписи за контрольну, робочу пробу та пробу для абонента, час відбору проби, підписи уповноважених осіб (а.с. 19-22).
За результатами лабораторних досліджень проб стічних вод, відібраних 02.04.2025 та 10.07.2025 працівниками ДЕН, були складені протоколи вимірювання показників складу та властивостей проб стічних вод, у яких зафіксовано невідповідність стічних вод, які відповідач (абонент) скидає в систему каналізації м. Києва, державним стандартам та екологічним нормативам в галузі охорони навколишнього природного середовища, закріпленим в Правилах № 1879.
07.04.2025 позивачем листом № 15/10389-Т від 07.04.2025 повідомлено відповідача про результати хімічних аналізів стічних вод, які ним скидалися у систему міської каналізації, що свідчать про перевищення концентрації забруднюючих речовин в контрольному колодязі КК № 1/11 об'єкта відповідача, який знаходиться за адресою: місто Київ, вулиця Дениса Монастирського (Сурикова), будинок 3, корпус 37, група н/п № 8 1-го поверху корпусу №3 (в літ.М), № 9 1-го та 2-го поверхів (в літ.М) №2 цокольного поверху корпусу №37 (в літ.М) (адміністративна будівля), що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 0601132018212 (а.с.13-14).
15.07.2025 позивачем листом №15/10642-Т від 15.07.2025 повідомлено відповідача про результати хімічних аналізів стічних вод, які ним скидалися у систему міської каналізації, що свідчать про перевищення концентрації забруднюючих речовин в контрольних колодязях КК № 1/11 та КК № 2/12 об'єкта відповідача, який знаходиться за адресою: місто Київ, вулиця Дениса Монастирського (Сурикова), будинок 3, корпус 37, група н/п № 8 1-го поверху корпусу №3 (в літ.М), № 9 1-го та 2-го поверхів (в літ.М) №2 цокольного поверху корпусу №37 (в літ.М) (адміністративна будівля), що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 0601169831908 та трекінгом АТ «Укрпошта» (а.с.15-18).
Виявлені таким чином перевищення допустимої концентрації забруднюючих речовин є підставою для нарахування додаткової плати згідно з цими Правилами (п. 6.2.1).
Відповідно до п. 7.2 Правил № 1879 при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються абонентами у міську каналізацію, порівняно з встановленими ДК забруднюючих речовин. Абоненти сплачують водоканалу плату за скид наднормативних забруднень, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 м3 стічних вод з вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Нп), обсягом скинутих наднормативне забруднених стічних вод (Vпз) та коефіцієнтом кратності (КК), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми. Норматив плати за скидання 1 м куб. стічних вод у міську каналізацію з понаднормативними забрудненнями встановлюється на рівні частки тарифу на послуги водовідведення, яка відповідає вартості очищення 1 м куб. стічних вод з вмістом забруднень у межах установлених допустимих концентрацій забруднюючих речовин.
Пунктом 7.2.1 Правил № 1879 визначено, що за відхилення показника pH від установлених меж на одну одиницю pH застосовується КК = 2; на 2 та більше одиниць - КК = 10. Відхилення на величину 0,5 pH та більше рахується за одиницю pH. Відхилення менші ніж 0,5 pH не враховуються.
У випадку перевищення допустимої концентрації (допустима концентрація - встановлений рівень концентрації забруднюючої речовини у стічних водах, які відводяться до міської каналізації) (далі - ДК) при визначенні величини сплати за скидання стічних вод використовується коефіцієнт кратності (далі - Кк), передбачений Правилами № 1879.
У випадку, якщо встановлений факт одночасного скиду до міської каналізації кількох забруднень у концентраціях, що перевищують ДК, коефіцієнт кратності слід визначати за наступною формулою (п. 7.4 Правил № 1879):
Кк = Е (Сфі-ДКі):ДКі
Сфі - фактична концентрація в стічних водах абонента і-тої речовини;
ДКі - допустима концентрація і-тої речовини, яку встановлено Правилами або Умовами на скид для абонента.
Так, за результатами лабораторних досліджень проб стічних вод, які скидаються з об'єкта, розташованого за адресою: місто Київ, вулиця Дениса Монастирського (Сурикова), будинок 3, корпус 37, група н/п № 8 1-го поверху корпусу №3 (в літ.М), № 9 1-го та 2-го поверхів (в літ.М) №2 цокольного поверху корпусу №37 (в літ.М) (адміністративна будівля), відібраних 02.04.2025 з контрольного колодязя 1/11, виявлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин по трьох компонентах:
- сухий залишок становить 1251 мг/дм3, допустима концентрація - 1000;
- вміст фосфатів становить 41,05 мг/дм3, допустима концентрація - 8,00;
- вміст азоту амонійного (амоній-іон) становить 53,45 мг/дм3, допустима концентрація 20,00;
- окислюваність (ХСК) становить 698,00 мгО/дм3, допустима концентрація - 500,00;
Кк = Кк (сухий залишок) (1251, 00-1000) :1 000 + Кк фосфати (41, 05 - 8, 00) : 8, 00 + Кк азот амонійний (54,45- 20,00) : 20,00 + Кк (окислювальність (ХСК)) (698,00-500,00):500,00 = 7, 17.
Відповідно до п.7.4 Правил №1879 загальний коефіцієнт кратності з урахуванням перевищення допустимої концентрації кількох речовин та інших порушень, не може бути більше, ніж 10, отже приймається у контрольному колодязі №1/11 Кк = 7, 17.
За результатами лабораторних досліджень проб стічних вод, які скидаються з об'єкта, розташованого за адресою: місто Київ, вулиця Дениса Монастирського (Сурикова), будинок 3, корпус 37, група н/п № 8 1-го поверху корпусу №3 (в літ.М), № 9 1-го та 2-го поверхів (в літ.М) №2 цокольного поверху корпусу №37 (в літ.М) (адміністративна будівля), відібраних 10.07.2025 з контрольних колодязів 1/11, 2/12 виявлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у контрольному колодязі 1/11: вміст азоту амонійного (амоній-іон) становить 26,30 мг/дм3, допустима концентрація 20, 00;
Кк = Кк азот амонійний (26, 30 - 20, 00) : 20, 00 = 0, 32.
Також виявлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин по одному компоненту і в контрольному колодязі 2/12: азот амонійний (амоній-іон) становить 33,80 мг/ дм3, допустима концентрація - 20,00;
Кк = Кк азоту амонійного (33,80-20,00)/20,00 = 0,69.
Відповідно до п. 7.4 Правил № 1879 коефіцієнт кратності при перевищенні ДК однієї речовини не може перевищувати 5, окрім випадків встановлених підпунктом 7.2.1 пункту 7.2 розділу 7 цих Правил, отже приймається в контрольному колодязі №1/11 Кк = 0,32 та в контрольному колодязі №2/12 Кк = 0,69.
Відповідно до п.7.5 Правил №1879, плата за скид абонентом стічних вод з перевищенням ДК, установленим разовим аналізом, стягується за час від попереднього аналізу, проведеного водоканалом, до моменту зафіксованого порушення, але не більше трьох календарних місяців. Ця плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих абонентом за цей період з даного об'єкта.
Відповідачем за 90 днів скинуто стічних вод до міської каналізаційної мережі по відбору проб від 02.04.2025 в обсязі 2 005, 28 куб. м та по відбору проб від 10.07.2025 в обсязі 1 810, 62 куб. м.
Плата за скид стічних наднормативних забруднень розраховується за наступною формулою: плата за скид наднормативних забруднень = Нп * Упз * Кк, де Нп - норматив плати за очищення 1 куб.м стічних вод з вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій (встановлюється на рівні частки тарифу на послуги водовідведення, яка відповідає вартості очищення 1 куб. м стічних вод з вмістом забруднень у межах, установлених допустимих концентрацій забруднюючих речовин, відповідно до абз. 2 п. 7.2 Правил № 1879), який становить 59% від затвердженого тарифу на послуги водовідведення.
Упз - обсяг скинутих наднормативно забруднених стічних вод;
Кк - коефіцієнт кратності;
Норматив плати за очищення 1 куб.м стічних вод з вмістом забруднень (Нп).
Відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 24.12.2024 № 2313, з 01.01.2025 тариф на послуги водовідведення становить 18,78 грн (без податку на додану вартість) за 1 куб.м.
Оскільки частка тарифу на послуги водовідведення, яка відповідає вартості очищення 1 куб. м стічних вод з вмістом забруднень у межах, установлених допустимих концентрацій забруднюючих речовин становить 59% від затвердженого тарифу на послуги водовідведення Нп складає 11,08 грн (без ПДВ) (18,78 грн * 59%).
Обсяг скинутих наднормативно забруднених стічних вод (Vn3):
Vn3 = 2 005, 28 куб.м (обсяг скинутих відповідачем стічних вод за 90 днів).
При цьому, згідно інформації щодо об'єкта водовідведення з КК 1/11 скидається 49, 20% стічних вод (копія витягу з паспорту водного господарства а.с. 44).
Кк по колодязю 1/11 = 7, 17.
Отже, плата за скид відповідачем наднормативно забруднених стічних вод розраховується за формулою (Нп * Vro * Кк) та складає: 94 054,66 грн = (11, 08*(2 005, 28 * 49, 20%)*7,17) + 20% (ПДВ).
Отже, розмір грошових коштів, з урахуванням коефіцієнту кратності, що підлягають стягненню з відповідача за скид ним стічних вод із перевищенням ДК забруднюючих речовин у стічних водах, виявлених при відборі проби 02.04.2025, становить 94 054,66 грн.
По другому відбору проб від 10.07.2025:
Відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 24.12.2024 № 2313, з 01.01.2025 тариф на послуги водовідведення становить 18,78 грн (без податку на додану вартість) за 1 куб.м.
Оскільки частка тарифу на послуги водовідведення, яка відповідає вартості очищення 1 куб. м стічних вод з вмістом забруднень у межах, установлених допустимих концентрацій забруднюючих речовин становить 59% від затвердженого тарифу на послуги водовідведення Нп складає 11,08 грн (без ПДВ) (18,78 грн * 59%).
Обсяг скинутих наднормативно забруднених стічних вод (Vn3):
Vn3 = 1 810, 62 куб.м (обсяг скинутих відповідачем стічних вод за 90 днів).
Кк по колодязю 1/11 = 0, 32.
Згідно інформації щодо об'єкта водовідведення з КК 2/12 скидається 50, 80 % стічних вод (копія витягу з паспорту водного господарства а.с.44).
Кк по колодязю 2/12 = 0, 69.
Отже, плата за скид відповідачем наднормативно забруднених стічних вод розраховується за формулою (Нп * Vro * Кк) та складає: 12 228, 63 грн = (11, 08*((1 810, 62 * 49, 20% *0,32) + (1 810, 62 * 50, 80 % * 0, 69)) + 20% (ПДВ).
Таким чином, розмір грошових коштів, з урахуванням коефіцієнту кратності, що підлягають стягненню з відповідача за скид ним стічних вод із перевищенням ДК забруднюючих речовин у стічних водах, виявлених при відборі проби 10.07.2025, становить 12 228, 63 грн.
Суд, дослідивши надані позивачем розрахунки плати за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин у розмірі 106 283, 29 грн (94 054, 66 грн за результатами першого відбору проб + 12 228, 63 грн за результатами другого відбору проб), дійшов висновку, що останні є обґрунтованими та арифметично вірними.
Згідно зі ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Пунктом 6.2.18 Правил №1879 визначено, що абонент зобов'язаний оплатити наданий водоканалом рахунок у 10-денний строк з моменту його отримання.
Як убачається з матеріалів справи, рахунок на оплату № 06005391 від 26.05.2025 на суму 94 054, 66 грн, відповідачем було отримано 27.05.2025, а тому беручи до уваги положення п. 6.2.18 Правил №1879, строк оплати за першим відбором проб настав 06.06.2025 (27.05.2025+ 10 днів).
Також як убачається з матеріалів справи, рахунок на оплату № 06008474 від 11.08.2025 на суму 12 228, 63 грн, відповідачем було отримано 21.08.2025, а тому беручи до уваги положення п. 6.2.18 Правил №1879, строк оплати за другим розрахунком настав 31.08.2025 (21.08.2025 + 10 днів).
Враховуючи, що строк виконання зобов'язання зі сплати заборгованості за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин є таким, що настав то у відповідача виникло зобов'язання здійснити оплату в загальному розмірі 106 283, 29 грн.
Як установлено судом вище, 13.05.2025 позивачем на адресу відповідача направлено лист-попередження, у якому позивач повідомляє останнього про те, що відповідач (абонент) зобов'язаний оплатити рахунок за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речових в 10-тиденний термін у розмірі 94 054, 66 грн згідно з розрахунком №15/ДК-6/177-04-2025 від 02.04.2025 та рахунком на оплату № 06005391 від 26.05.2025, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 0601145555420 та трекінгом АТ «Укрпошта» (а.с.26-28).
11.08.2025 позивачем на адресу відповідача направлено лист-попередження, у якому позивач повідомляє останнього про те, що відповідач (абонент) зобов'язаний оплатити рахунок за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речових в 10-тиденний термін у розмірі 12 228, 63 грн згідно з розрахунком №15/ДК-6/177-07-2025 від 10.07.2025 та рахунком на оплату № 06008474 від 11.08.2025, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 0601180155256 та трекінгом АТ «Укрпошта» (а.с.23-25).
Проте відповідач вимоги позивача не виконав, плату за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин, передбачену законом та договором, не здійснив.
Відповідно до ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
За визначенням ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Отже, зважаючи на встановлені обставини та вимоги зазначених вище правових норм, а також враховуючи, що відповідач не спростовував в установленому порядку обставини, які повідомлені позивачем, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення плати за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин у систему каналізації міста Києва нормативно та документально доведені, а тому підлягають задоволенню повністю в сумі 106 283, 29 грн (94 054, 66 грн за результатами першого відбору проб + 12 228, 63 грн за результатами другого відбору проб). Доказів погашення заборгованості, відповідачем не надано та вказана заборгованість не спростована, а тому суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Крім того, за прострочення відповідачем плати за скид стічних вод із перевищенням ДК забруднюючих речовин, позивачем заявлено до стягнення з відповідача:
- за першим відбором проб від 02.04.2025: 1 136, 39 грн 3% річних, які нараховані позивачем за період з 07.06.2025 по 31.10.2025 та 750, 83 грн інфляційних втрат, які нараховані позивачем за період з червня по жовтень 2025 року на суму боргу 94 054, 66 грн;
- за другим відбором проб від 10.07.2025: 61, 31 грн 3% річних, які нараховані позивачем за період з 01.09.2025 по 31.10.2025 та 147, 07 грн інфляційних втрат, які нараховані позивачем за період з вересня по жовтень 2025 року на суму боргу 12 228, 63 грн;
Частиною першою статті 612 Цивільного кодексу України встановлено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
За приписом частини другої статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Виходячи із положень зазначеної норми, наслідки прострочення боржником грошового зобов'язання у вигляді інфляційного нарахування на суму боргу та 3 % річних, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом, не є санкціями, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові, а тому ці кошти нараховуються незалежно від вини боржника.
Суд звертає увагу на те, що сума боргу, внесена за період з 1 до 15 числа включно відповідного місяця, індексується за період з урахуванням цього місяця, а якщо суму внесено з 16 до 31 числа місяця, то розрахунок починається з наступного місяця. За аналогією, якщо погашення заборгованості відбулося з 1 по 15 число включно відповідного місяця - інфляційна складова розраховується без урахування цього місяця, а якщо з 16 до 31 числа місяця - інфляційна складова розраховується з урахуванням цього місяця.
Отже, якщо період прострочення виконання грошового зобов'язання складає неповний місяць, то інфляційна складова враховується або не враховується в залежності від математичного округлення періоду прострочення у неповному місяці.
Методику розрахунку інфляційних втрат за неповний місяць прострочення виконання грошового зобов'язання доцільно відобразити, виходячи з математичного підходу до округлення днів у календарному місяці, упродовж якого мало місце прострочення, а саме:
- час прострочення у неповному місяці більше півмісяця (> 15 днів) = 1 (один) місяць, тому за такий неповний місяць нараховується індекс інфляції на суму боргу;
- час прострочення у неповному місяці менше або дорівнює половині місяця (від 1, включно з 15 днями) = 0 (нуль), тому за такий неповний місяць інфляційна складова боргу не враховується.
Зазначений спосіб розрахунку склався як усталена судова практика, його використовують всі бухгалтерські програми розрахунку інфляційних.
Вказана правова позиція також викладена в постанові Верховного Суду у складі об'єднаної Палати Касаційного господарського суду від 20.11.2020 № 910/13071/19.
Перевіривши розрахунок 3% річних у розмірі 1 136, 39 грн за період з 07.06.2025 по 31.10.2025 по першому відбору проб від 02.04.2025 за прострочення плати за скид стічних вод із перевищенням ДК забруднюючих речовин на суму боргу 94 054, 66 грн, суд встановив, що він є арифметично вірним, а тому позовні вимоги про стягнення 3 % річних у розмірі 1 136, 39 грн є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Також перевіривши розрахунок 3% річних у розмірі 61, 31 грн за період з 01.09.2025 по 31.10.2025 по другому відбору проб від 10.07.2025 за прострочення плати за скид стічних вод із перевищенням ДК забруднюючих речовин на суму боргу 12 228, 63 грн, суд встановив, що він є арифметично вірним, а тому позовні вимоги про стягнення 3 % річних у розмірі 61, 31 грн є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Крім цього, перевіривши розрахунок інфляційних втрат у розмірі 750, 83 грн за період з червня по жовтень 2025 року за прострочення плати за скид стічних вод із перевищенням ДК забруднюючих речовин на суму боргу 94 054, 66 грн, суд встановив, що він є арифметично вірним, а тому позовні вимоги про стягнення інфляційних втрат у розмірі 750, 83 грн є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Також перевіривши розрахунок інфляційних втрат у розмірі 147, 07 грн за період з вересня по жовтень 2025 року по другому відбору проб від 10.07.2025 за прострочення плати за скид стічних вод із перевищенням ДК забруднюючих речовин на суму боргу 12 228, 63 грн, суд встановив, що він є арифметично вірним, а тому позовні вимоги про стягнення інфляційних втрат у розмірі 147, 07 грн є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідач доводів позивача не спростував, контррозрахунок заявлених сум не надав.
Відповідно до ст. 13 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно із ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до положень ст. 2 Господарського процесуального кодексу України, завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. При цьому, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, згідно положень ст. 74 Господарського процесуального кодексу України. Згідно зі ст. 79 Господарського процесуального кодексу України, наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Враховуючи доведення позивачем своїх позовних вимог, а відповідачем не представлення суду більш вірогідних доказів, ніж ті, які надані позивачем, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача на користь позивача 106 283, 29 грн основного боргу, 1 197, 70 грн 3% річних та 897, 90 грн інфляційних втрат.
Відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору покладаються відповідача.
Керуючись ст.73, 74, 76-79, 86, 129, 232, 233, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергетична компанія «Кроско» (03035, місто Київ, вулиця Сурикова, будинок 3, корпус 37, ідентифікаційний код 42264353) на користь Приватного акціонерного товариства «Акціонерна компанія «Київводоканал» (01015, місто Київ, вулиця Лейпцизька, будинок 1-А, ідентифікаційний код 03327664) 106 283 (сто шість тисяч двісті вісімдесят три) грн 29 коп. основного боргу, 1 197 (одна тисяча сто дев'яносто сім) грн 70 коп. 3% річних, 897 (вісімсот дев'яносто сім) грн 90 коп. інфляційних втрат та 2 422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп. судового збору.
3. Після набрання рішенням суду законної сили видати наказ.
4. Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 241 ГПК України та може бути оскаржене до апеляційної інстанції у строки передбачені ст. 256 ГПК України.
Суддя Я.А.Карабань