провадження № 3/294/1763/26
справа № 294/354/26
22 травня 2026 року м. Чуднів
Суддя Чуднівського районного суду Житомирської області Білера І.В., розглянувши матеріали, які надійшли від ВП № 2 Житомирського РУП №1 ГУНП в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , громадянки України, паспорт № НОМЕР_1 , орган, що видав 1834 від 01.06.2022 за ч. 1 ст. 184, ч.1 ст. 184, ч.1 ст. 184 КУпАП -
23.02.2026 близько 13 год. 00 хв. ОСОБА_1 у АДРЕСА_2 , неналежно виконувала свої батьківські обов'язки щодо виховання свого малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме: у квартирі антисанітарні умови проживання, розкидані побутові відходи, випалені цигарки, брудний посуд, стоїть неприємний запах, зокрема випалених цигарок, алкоголю, мати зловживає алкогольними напоями.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП, про що було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №465918 від 23.02.2026.
Крім того, 23.02.2026 близько 13 год. 00 хв. ОСОБА_1 у АДРЕСА_2 , неналежно виконувала свої батьківські обов'язки щодо виховання свого малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме: у квартирі антисанітарні умови проживання, розкидані побутові відходи, випалені цигарки, брудний посуд, присутній неприємний запах, зокрема випалених цигарок, алкоголю, мати зловживає алкогольними напоями.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП, про що було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №465919 від 23.02.2026.
Крім того, 23.02.2026 близько 13 год. 00 хв. ОСОБА_1 у АДРЕСА_2 , неналежно виконувала свої батьківські обов'язки щодо виховання свого малолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , а саме: у квартирі антисанітарні умови проживання, розкидані побутові відходи, випалені цигарки, брудний посуд, присутній неприємний запах, зокрема випалених цигарок, алкоголю, мати зловживає алкогольними напоями.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП, про що було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №465920 від 23.02.2026.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Зважаючи на викладене, справи про адміністративні правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 184 КУпАП №294/354/26 (провадження № 3/294/1763/26), ч.1 ст. 184 КУпАП №294/355/26 (провадження №3/294/1764/26) та №294/356/26 (провадження №3/294/1765/26) необхідно об'єднати в одне провадження та присвоєно єдиний унікальний номер справи №294/354/26 (провадження № 3/294/1763/26).
У судове засідання, призначене на 22.05.2026, ОСОБА_1 не з'явилась, про день та час розгляду справи повідомлялась належним чином, шляхом скерування повістки на адресу зазначену у протоколі. Крім того, дата та час розгляду справи були розміщені на офіційному сайті Чуднівського районного суду Житомирської області.
Практикою Європейського суду з прав людини визначено, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду справи, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Так, ОСОБА_1 знала про наявність справ про адміністративні правопорушення відносно неї за ч. 1 ст. 184 КУпАП та не була позбавлена можливості цікавитись ходом її розгляду.
Враховуючи вищезазначені правові норми, беручи до уваги практику Європейського суду з прав людини, вважаю за можливе провести розгляд справи у відсутність належним чином повідомленої ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали справи, суд доходить такого висновку.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до положень КУпАП, обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 252 КУпАП, визначено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно зі ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.184 КУпАП судом досліджено долучені докази, а саме: протоколи про адміністративні правопорушення серій ВАД № 465918, № 465919 та №465920 від 23.02.2026; рапорт чергового інспектора ВП №2 Житомирського РУП №1 ГУНП в Житомирській області Медведюка В.А. згідно якого 23.02.2026 о 13:15 надійшло повідомлення зі служби 102 про те, що 23.02.2026 о 13:13 в АДРЕСА_3 ОСОБА_5 неналежнко виконує обов'язки по догляду за дітьми, зловживає алкоголем; акт обстеження умов проживання, згідно якого під час обстеження умов проживання у кв. АДРЕСА_4 , умови проживання не належні, у квартирі антисанітарія. Мати мала тверезий вигляд однак, відчувався запах алкоголю, остання стверджувала, що безлад у квартирі утворився протягом попередніх двох днів. З матір'ю проведено профілактичну роботу щодо належного виховання батьківських обов'язків , неприпустимості зловживання алкогольними напоями також наголошено на необхідності забезпечення належних санітарних умов у житлі; протокол прийняття заяви про кримінальне правопорушення та подію від 23.02.2026; письмові пояснення ОСОБА_6 від 02.02.2026 в яких остання вказала, що ОСОБА_1 неналежно виконує свої батьківські обов'язки, а саме зловживає алкоголем, у будинку сторонні особи, які ведуть антигромадський спосіб життя та вживають алкоголь; письмові пояснення ОСОБА_1 від 23.02.2026 в яких остання вказала, що на її вихованні перебувають неповнолітні ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , дійсно на момент візиту інспектора з ЮП ПОГ СБГ служби у справах дітей Вільшанської сільської ради, перебувала у стані алкогольного сп'яніння оскільки на останню надійшла скарга щодо неналежного виховання дітей.
Відповідно до ч.1 ст. 184 КУпАП передбачено відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей.
Ухилення від виконання батьківських обов'язків може полягати у різних формах бездіяльності, пов'язаної з незабезпеченням необхідних умов життя, належного виховання та навчання неповнолітніх дітей.
Диспозиція даної норми закону є бланкетною, тобто відсилає до інших нормативно-правових актів, які передбачають конкретні
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами.
Статтею 150 СК України визначені обов'язки батьків щодо виховання та розвитку дитини, зокрема, батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини, батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток; батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя; батьки зобов'язані поважати дитину; передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї; забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини; забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
Тобто у протоколі про адміністративне правопорушення за вказаною статтею має бути вказано які саме нормативні акти порушено і якими конкретно діями особи. Відсутність чіткої вказівки на те, які саме дії вчинено (не вчинено), свідчить про неконкретність звинувачення особи і являється порушенням права на захист.
Як убачається зі змісту протоколів про адміністративні правопорушення серій ВАД № 465918, № 465919 та №465920 від 23.02.2026, при викладенні суті вчиненого адміністративного правопорушення за ч.1 ст. 184 КУпАП України, у ньому не зазначено, яким саме чином ОСОБА_7 не виконував свої батьківські обов'язки, не конкретизовано, у який спосіб особа, що притягається до адміністративної відповідальності, ухилялася від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо виховання своїх малолітніх дітей та яких саме обов'язків, передбачених ч.1 ст. 150 СК України, така особа не виконала.
Враховуючи наведене, суд приходить висновку, що в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження ухилення ОСОБА_1 від виконання передбачених ч.1 ст. 150 СК України та ст. 12 ЗУ «Про охорону дитинства» обов'язків щодо виховання свої неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ,
У зв'язку із викладеним та враховуючи те, що доказів наявності складу та події адміністративного правопорушення за ч.1 ст. 184 КУпАП в діях ОСОБА_1 суду не надано, провадження в справі підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. ст. 13, 245, 251, 252, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -
Об'єднати в одне провадження адміністративні матеріали за справами №294/354/26 (провадження № 3/294/1763/26), №294/355/26 (провадження №3/294/1764/26) та №294/356/26 (провадження №3/294/1765/26) присвоївши об'єднаному провадженню №294/354/26 (провадження № 3/294/1763/26).
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 184, ч.1 ст. 184, ч.1 ст. 184 КУпАП - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення,
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги на постанову.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником.
Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Скарга на постанову може бути подана до Житомирського апеляційного суду через Чуднівський районний суд Житомирської області.
Суддя Ірина БІЛЕРА