Рішення від 22.05.2026 по справі 420/41305/25

Справа № 420/41305/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Потоцької Н.В.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку ст. 262 КАС України) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання внести відомості,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому позивач просить:

визнати бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не внесення відомостей про виключення з військового обліку ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» протиправною;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 внести відомості про виключення з військового обліку ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» згідно Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», відповідно до запису у військовому квитку.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 22.11.2010 позивач був виключений з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_4 на підставі ст. 37 п. 6 п.п. 3 ЗУ «Про ВО і ВС» за хворобою. У зв'язку з тим, що визнаний ВЛК непридатним до військової служби з виключенням з обліку за гр. І ст. 30а Наказу МОУ №402 від 2008.

Також позивач наголошує, що у нього є копія направлення ІНФОРМАЦІЯ_5 №490 від 18.06.2010 до ДУ «Інститутом очних хвороб і тканинної ім. В.П. Філатова НАМН України» для обстеження стану здоров'я та направлення акту з висновком-діагнозом для подання до призовної комісії для підтвердження діагнозу «відсутність бінокулярного зору».

На підставі вищевказаного обстеження до військового квитка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , 22.11.2010 р. ІНФОРМАЦІЯ_4 було внесені дані щодо виключення з обліку.

Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_6 із заявою про внесення відомостей до реєстру, проте до теперішнього часу в Єдиний електронний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» не внесені дані щодо зняття позивача з військового обліку, що, на переконання останнього, є протиправною бездіяльністю.

Крім того позивач зазначає, що на підставі хвороб, які були підставою для визнання непридатним та виключення з військового обліку, його згідно витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи №495825/1487/Р від 23.10.2025 було визнано інвалідом ІІІ групи безстроково.

Процесуальні дії

Ухвалою судді від 18.12.2025 року позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків.

19.12.2025 року до суду за вхід. №ЕС/134489/25 надійшла заява представника позивача на виконання ухвали з уточненою позовною заявою.

Ухвалою суду від 23.12.2025 відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження (відповідно до ст. 262 КАСУ) без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

04.02.2026 за вхід.№12815/26 надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що згідно відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_7 , відомості про проходження ВЛК відсутні.

В даному випадку позивачу необхідно надати наявні в нього документи для уточнення даних, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, про що позивач був письмово повідомлений та для вирішення цього питання позивачу було запропоновано самостійно з'явитись до ІНФОРМАЦІЯ_8 для вирішення питання виключення з військового обліку з усіма документами.

Відповідно до п. 3.2. Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 року №402 повторний медичний огляд військовозобов'язаних проводиться один раз на 5 років ВЛК районних, міських ТЦК та СП.

Зважаючи на викладене виключення з військового обліку повинно відбуватися у відповідності та з дотриманням вимог діючого законодавства.

Ухвалою суду від 16.02.2026 клопотання представника ОСОБА_1 від 10.02.2026 року за вхід. №ЕС/14834/26 про витребування доказів задоволено частково.

Витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_1 належним чином завірені копії матеріалів, що стосуються проходження ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) військово-лікарської комісії, та, зокрема, витягу з книги (журналу) обліку протоколів ВЛК за період з 18.06.2010 року до 31.12.2010 року, що стосуються ОСОБА_1 .

Провадження у справі зупинено.

06.03.2026 року до суду за вхід. №24662/26 від ІНФОРМАЦІЯ_1 , на виконання ухвали про витребування доказів, надійшов лист, в якому зазначено про знищення витребуваних доказів у зв'язку із закінченням терміну зберігання.

Ухвалою суду від 17.03.2026 провадження у справі поновлено.

Ухвалою суду від 17.03.2026 клопотання представника ОСОБА_1 від 12.03.2026 року за вхід. №ЕС/27170/26 про витребування доказів задоволено частково.

Витребувати у ІНФОРМАЦІЯ_1 належним чином завірені копії наказу (розпорядження) про знищення журналів обліку протоколів військово-лікарських комісій (ВЛК) за 2010 рік та відповідних актів про знищення. В іншій частині клопотання відмовлено.

Провадження у справі зупинено.

20.05.2026 за вхід.№55496/26 надійшов лист ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо виконання ухвали суду від 17.03.2026.

Ухвалою суду від 22.05.2026 провадження у справі поновлено.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

ОСОБА_1 , відповідно до електронного військово-облікового документу, сформованого за допомогою застосунку «РЕЗЕРВ+», сформованого 19.05.2025, перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 , є військовозобов'язаним, відомості про постанову та дату ВЛК відсутні, дані уточнено вчасно.

27.10.2025 ОСОБА_1 подано заяву до ІНФОРМАЦІЯ_6 про внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

До заяви Позивачем було надано копії документів: паспорту та коду; направлення на огляд; військового квитка; медичного висновку ДУ «Інститут очних хвороб і тканинної ім В.П. Філатова Національної академії медичних наук України»; посвідчення інваліда ІІІ групи.

Заява направлена засобами поштового зв'язку через кур'єрську службу доставки ТОВ «ДВАДЦЯТЬ П'ЯТЬ ГОДИН» 27.10.2025, яке отримано ІНФОРМАЦІЯ_9 28.10.2025, що підтверджується ПН №5794.

Відповідь на заяву не надано.

Судом також встановлено, що 28.08.2025 р. адвокатом Пошали К.С. був направлений адвокатський запит до ІНФОРМАЦІЯ_6 з проханням повідомити причини, не внесення даних до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» даних стосовно визнаного не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; внести дані до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» даних стосовно визнання не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Повідомити номер та дату протоколу за 2010 рік, на підставі якого ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , було виключено з військового обліку; надати копію довідки, протоколу та акту обстеження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на підставі яких було визнання непридатності до військової служби з виключенням з обліку.

17.10.2025 р. вихідний №С/19938 надійшла відповідь від ІНФОРМАЦІЯ_6 : «… внести зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів не можливо у зв?язку з відсутністю підтверджуючих документів стосовно висновків медичного огляду за 2010 рік. Щодо військово-облікового документу у паперовій формі на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №559 та підлягає оформленню, тільки після особистого звернення до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем реєстрації проживання або за адресою у довідці ВПО. Пропонуємо, ОСОБА_1 прибути до територіального центру комплектування та соціальної підтримки на Косовську, 2-Д щодо подання підтверджуючих документів стосовно документування військово-обліковими документами та за наявності висновків лікарів спеціалістів пройти медичну комісію щодо визначення ступеню придатності під час дії воєнного стану.».

Також судом встановлено, що згідно Витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи №4958/25/1487/В від 23.10.2025 ОСОБА_1 визнаний особою з інвалідністю ІІІ групи з 23.09.2025 року.

РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ВИСНОВКИ СУДУ

Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який було продовжено відповідними Указами Президента України та діє до теперішнього часу.

Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

Статтею 1 Закону України №3543 «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон №3543, в редакції на час виникнення спірних відносин) визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Абзацом 5 статті 1 Закону №3543 визначено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Статтею 1 Закону України «Про оборону України» передбачено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Статтею 1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» (далі, - Закон № 2232-ХІІ) визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку. Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.

Відповідно до статті 1 Закону №2232-ХІІ, військовий обов'язок - це захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Приписами частин 2-3 статті 1 Закону №2232-XII визначено, що військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 33 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Згідно з ч. 5 цієї статті Закону, військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ч. 1 ст. 34 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16 березня 2017 року № 1951-VIII (далі, - Закон № 1951-VIII) єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України;2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (ч. 1 ст. 2 Закону №1951-VIII).

Права та обов'язки призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначені статтею 9 Закону №1951-VIII, до яких віднесено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Надання громадянам України інформації відповідно до статті 9 цього Закону здійснюється згідно з Порядком ведення Реєстру, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та/або шляхом електронної інформаційної взаємодії через інформаційні (інформаційно-комунікаційні) системи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері цифровізації, відповідно до законодавства про електронну інформаційну взаємодію (ч. 4 ст. 14 Закону №1951-VIII).

Відповідно до п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 року №3633-ІХ установлено, що під час дії Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року №65/2022, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 3 березня 2022 року №2105-IX: громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності); у разі перебування за кордоном - шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).

Відповідно до п. 1 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №559 (далі,- Порядок), який набрав чинності 18 травня 2024 року, військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 №559 Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа.

Відповідно до п. 3 Порядку відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він вважається недійсним (крім військово-облікових документів військовозобов'язаних та резервістів СБУ, розвідувальних органів).

Відповідність відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, перевіряється через:

електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ (орган СБУ, розвідувальний орган).

Згідно з п. 4 цього Порядку, у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Сукупний аналіз наведених норм права доводить, що Порядок передбачає звернення громадянина України районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку із заявою про внесення відповідних змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Повертаючись до обставин у цій справі, суд зазначає, що матеріалами справи підтверджено, що позивач 27.10.2025 подав заяву до ІНФОРМАЦІЯ_6 про внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. До заяви Позивачем було надано копії документів: паспорту та коду; направлення на огляд; військового квитка; медичного висновку ДУ «Інститут очних хвороб і тканинної ім В.П. Філатова Національної академії медичних наук України»; посвідчення інваліда ІІІ групи.

Заява направлена засобами поштового зв'язку через кур'єрську службу доставки ТОВ «ДВАДЦЯТЬ П'ЯТЬ ГОДИН» 27.10.2025, яке отримано ІНФОРМАЦІЯ_9 28.10.2025, що підтверджується ПН №5794.

Отже судом встановлено, що позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_6 , на військовому обліку якого перебуває позивач, із заявою про внесення змін до Реєстру, як-то передбачено пунктом 4 Порядку.

Натомість, протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви (28.10.2025) зміни внесені не було, як і не було надано відмови про внесення змін.

Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначений Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487.

Відповідно до пункту 79 Порядку районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки:

- організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;

- здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;

- проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього;

- організовують оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на особливий період, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям;

- організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них; - забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов'язаних та резервістів військово-облікових документів.

З аналізу вищенаведених норм слідує, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки забезпечують виконання військового обов'язку громадянами України, організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, здійснюють взяття, зняття та виключення з військового обліку в установленому порядку.

Відповідно до пункту 22 Порядку взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки здійснюється відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Про взяття призовників і військовозобов'язаних на військовий облік, зняття та виключення з нього в їх військово-облікових документах проставляються відповідні відмітки.

Відповідно до п. 2 Положення №154 від 23.02.2022 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, цим Положенням.

ІНФОРМАЦІЯ_9 , як суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого належить вирішення питання щодо внесення відомостей про виключення з військового обліку ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, після отримання від позивача 28.10.2025 року засобами поштового зв'язку заяви позивача від 27.10.2025 року був зобов'язаний прийняти рішення за наслідком розгляду заяви.

Проте, відповідач не надав до суду достатніх доказів щодо розгляду по суті документів та заяви позивача від 27.10.2025 року.

Варто зазначити, що при прийнятті рішення суд враховує, що бездіяльність - це не вчинення у встановлений законом строк дії, яку суб'єкт владних повноважень повинен вчинити.

Суд зазначає, що у спірних правовідносинах суб'єкт владних повноважень не може утриматись від прийняття рішення, що входить до його виключної компетенції, та відповідно відсутність доказів розгляду заяви свідчить про протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень.

Відповідно до Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Дискреційні повноваження це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акту.

Суд зазначає, що оскільки відповідачем не вчинено жодних дій які б свідчили про розгляд заяви ОСОБА_1 від 27.10.2025 року про внесення відомостей про виключення його з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та у даному випадку за наслідком розгляду такої заяви у відповідача наявне право надати оцінку заявленим підставам та документам, що додані до заяви, відповідно у ІНФОРМАЦІЯ_6 наявні дискреційні повноваження щодо вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень.

В адміністративному судочинстві добросовісність (несвавільність, розумність, справедливість) рішення суб'єкта владних повноважень означає, що при його прийнятті повинен бути застосований певний стандарт поведінки посадових осіб такого суб'єкта, що характеризується законністю, транспарентністю та повагою до прав та інтересів суб'єкта приватного права (від лат. uberrima fides - найбільш добросовісний).

Також суд зазначає, що при розгляді справи судом витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_1 належним чином завірені копії матеріалів, що стосуються проходження ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) військово-лікарської комісії, та, зокрема, витягу з книги (журналу) обліку протоколів ВЛК за період з 18.06.2010 року до 31.12.2010 року, що стосуються ОСОБА_1 .

06.03.2026 року до суду за вхід. №24662/26 від ІНФОРМАЦІЯ_1 , на виконання ухвали про витребування доказів, надійшов лист, в якому зазначено: «… На виконання ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 16.02.2025 року у справі №420/41305/25 повідомляємо, що витребувані судом документи немає можливості надати у зв?язку із закінченням термінів їх зберігання (10 років), та знищенням справ і журналів обліку протоколів військово-лікарських комісій при ІНФОРМАЦІЯ_10 .

Таким чином, витребувані судом документи у ІНФОРМАЦІЯ_11 фактично відсутні.».

До листа додано копію витягу з наказу від 17.02.2026 №124 «Про проведення організаційних заходів в районних ІНФОРМАЦІЯ_12 ».

В подальшому судом було витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_1 належним чином завірені копії наказу (розпорядження) про знищення журналів обліку протоколів військово-лікарських комісій (ВЛК) за 2010 рік та відповідних актів про знищення. В іншій частині клопотання відмовлено.

20.05.2026 за вхід.№55496/26 надійшов лист ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо виконання ухвали суду від 17.03.2026, в якому повідомлено: «… до витребуваного судом журналу обліку застосовуються строки зберігання, передбачені для документів облікового характеру, визначені Переліком типових документів, затвердженим наказом Міністерства юстиції України №578/5.

Крім того, раніше на адресу суду було направлено посторінковий акт про вилучення для знищення документів, не внесених до Національного архівного фонду, від 27.01.2021 №Bм/269, який підтверджує факт їх знищення у встановленому законодавством порядку.

Просимо суд врахувати наведене під час оцінки доводів сторін у справі».

Натомість, суд зазначає, що на адресу суду надходили відзив на позов за №12815/26 від 04.02.2026, лист від 02.03.2026, зареєстрований судом 06.03.2026 за №24662/26, в додатках до яких відсутній посторінковий акт про вилучення для знищення документів, не внесених до Національного архівного фонду, від 27.01.2021 №Bм/269.

Відтак твердження відповідача у листі від 20.05.2026 №55496/26 про надання такого акту не відповідає дійсним обставинам справи.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

При розв'язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999 року у справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22.02.2007 року у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011 року у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010 року у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.1994 року у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003 року у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008 року у справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії") і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.

Керуючись ст.ст.2-9, 242, 246, 250, 251, 255, 262, 293-297 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання внести відомості - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду по суті заяви ОСОБА_1 від 27.10.2025 про внесення відомостей про виключення з військового обліку ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг».

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 розглянути по суті заяву ОСОБА_1 від 27.10.2025 про внесення відомостей про виключення з військового обліку ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг», з урахуванням висновків суду у даній справі.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

ІНФОРМАЦІЯ_3 (адреса: АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 , e-mail: prvmorskw ІНФОРМАЦІЯ_13 )

Головуючий суддя Нінель ПОТОЦЬКА