про прийняття позовної заяви до розгляду після усунення її недоліків та відкриття провадження у справі
22 травня 2026 року м. ДніпроСправа № 360/1049/26
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., перевіривши матеріали за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
13 травня 2026 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач І), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі - третя особа), в якій просить суд:
- визнати протиправними та незаконними дії ІНФОРМАЦІЯ_4 , які полягають у внесенні до Єдиного держаного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку щодо ОСОБА_1 ;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 виключити з Єдиного держаного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення ОСОБА_1 військового обліку;
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо направлення звернення до відповідного органу Національної поліції України для здійснення адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_6 ;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 направити до відповідного органу Національної поліції України повідомлення про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 , як такого, що вчинив адміністративне правопорушення, передбачене статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В обґрунтування вимог зазначено, що позивач ніколи не проживавши на території Щастинського району Луганської області, з невідомих йому причин був прийнятий на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Також стало відомо, що стосовно позивача було виявлено факт адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 210, 210-1 КУпАП, а саме: порушення правил військового обліку, про що уповноваженими особами ТЦК та СП були складені відповідні матеріали від 02.02.2026.
Однак, будь-якої інформації, повідомлень чи повісток із приводу порушення правил військового обліку позивачу не надходило.
Позивач зазначає, що новою адресою почав проживати з 10.06.2022 через військову агресію російської федерації, що підтверджується довідкою ВПО № 2615-7501042047 від 10.06.2022.
Виходячи з норми п. 1 та п. 7 ч. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток № 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487) фактично відлік строку у сім днів здійснюється від 10.06.2022. Тому фактичною датою вчинення є 18.06.2022 - коли термін на прибуття до ТЦК та СП для постановки на військовий облік сплив.
При цьому факт вчинення позивачем правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 КУпАП, не доведено, оскільки протокол не складався, факт притягнення до відповідальності відсутній.
Ухвалою суду від 15.05.2026 позовну заяву залишено без руху.
19.05.2026 позивач надав уточнену позовну заяву, в якій, зокрема, заявлено клопотання про залучення до участі у справі ІНФОРМАЦІЯ_2 як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.
Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Після усунення недоліків зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України, підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження в адміністративній справі не встановлено, у зв'язку з чим суд вважає за необхідне відкрити провадження у справі.
Щодо клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_7 , суд зазначає таке.
Положеннями статті 49 КАС України встановлено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Враховуючи те, що рішення у цій справі може вплинути на права та обов'язки ІНФОРМАЦІЯ_7 , суд дійшов висновку про необхідність залучення ІНФОРМАЦІЯ_7 до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Частиною третьою статті 257 КАС України встановлено, що при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин (пункт 20 статті 4 КАС України).
Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Частиною п'ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Таким чином, виходячи з наведених в статті 257 КАС України критеріїв, з огляду на предмет спору в даній справі, з урахуванням вимог статей 259, 260, 262 КАС України, суддя вважає за необхідне здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
За приписами частини третьої статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може запропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Керуючись статтями 5, 77, 160, 168, 171, 174, 175, 257, 260, 261 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
Справу розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Клопотання ОСОБА_1 про залучення третьої особи - задовольнити.
Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 )
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_8 в строк до 12 черввня 2026 року надіслати суду за допомогою підсистеми “Електронний суд» відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів, а також:
- відомості щодо перебування позивача на військовому обліку;
- документи, які стали підставою для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення позивачем правил військового обліку;
- заяви позивача (його представника) про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо внесення змін та зняття позивача з розшуку;
- рішення (лист, повідомлення тощо) прийняте за результатами розгляду заяви позивача (його представника) про внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо зняття позивача з розшуку;
- всі документи, що були взяті до уваги відповідачем при оголошенні позивача в розшук.
Роз'яснити ІНФОРМАЦІЯ_8 , що відповідно до частини четвертої статті 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Справа розглядатиметься суддею Борзаницею С.В. одноособово.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
СуддяС.В. Борзаниця